T ZEEUWSE PLAKKEBORD 'T SPIEGELTJE - Uit Zeeland'l ited&n- Pagina 2 Orgel voor Geref. Gemeente van Waarde J NOTEERT U EN TEN SLOTTE phiuFhave Fraai nieuw gemeentehuis voor Biervliet, Middelburg. Ver, voor Instrumentale Muziek concerteerde. GEZELLIGE AVOND BOND VAN PLATTE LANDSVROUWEN. Burgemeester Boogaard legt functie neer. ERNSTIG ONGELUK BIJ THOLEN. Dinsdag 10 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Prettig bezoek uit Woerden e.o. W'aarde kreeg Zaterdag prettig bezoek. Heel wat leden van de actie commissie uit de adoptie gemeenten brachten, met de burgemeesters van Woerden en omliggende gemeenten, niet alleen een orgel voor de zangvereniging der Ge reformeerde Gemeente, maar bovendien kwamen zij goe deren vcor de bevolking verloten en besprekingen voeren over nieuwe hulp aan deze getroffen gemeente. Eerst vond op het ge meentehuis een ontvangst plaats door B. en W. en le den der plaatselijke com missie, waarna in café Kloet een koffiemaaltijd werd aangeboden. De burgemees terskamer was vervolgens het trefpunt, waar o.m. dr Y:ker uit Woerden, die voorzitter van de adoptie commissie is, mededelingen deed over mogelijke nieuwe hulp, b.v. in de vorm van beplanting op hêt kerkhof en in het park. Zodra de tijd hiervoor gekomen is, zal nader overleg volgen. Om één uur was de be volking present. Elk gezin ontving door loting reeds eerder aangekomen goede ren, die mef grote dankbaar heid werden geaccepteerd. Toen volgde een samen komst in de school der Ge ref. Gemee V.-, waar dr. Ok- ker het orgel overdroeg, in aanwezigheid van het kerk bestuur, schoolbestuur en de leden der zangvereniging. Dr Okker vertelde, dat hij Nog geen stroom voor Ellemeet De moeilijkheden, die in de drooggevallen plaatsen bestaan, zijn allerminst klein. Er komt het bericht, dat het nog wel even kan duren, voordat over het ge wone P.Z.E.M.-net weer electrische stroom geleverd kan worden. Het inwendige van de transformator moet n.l. geheel worden ver- zeer onder de indruk van de verwoestingen was ge weest, toen hij voor het eerst na de ramp in Waarde kwam, maar ook, dat hij verwonderd was over het vele werk, dat is gepres teerd voor het herstel en wederopbouw. Namens de school en de zangvereniging sprak de heer Jobse, het schoolhoofd, gevoelvolle woorden van dank voor het mooie ge schenk. Burgemeester Van Burg sloot zich daarbij aan en dankte ook voor hetgeen de adoptiegemeenten tot heden hadden gedaan. Direct werd het orgel in gebruik genomen voor de begelei ding van enkele liederen, die de zangvereniging zong. Ouderling C. Goud sloot de ze bijeenkomst met een zeer passend Bijbelwoord en dankzegging. Nadat het gezelschap nog een tocht door de gemeente had gemaakt en o.a. de Hervormde kerk had beke ken, ging het na de thee bij de burgemeester thuis, te rug naar Holland. DE Biviio a-—e/i ae ,eeds uit volle kracht aan het malen om de Vierhannenpolder van het water te verlossen. Het is al weer een paar dagen geleden, maar we menen toch U een voor de dykdichting kenmerkend voorval niet te mogen ont houden. Het gebeurde Vrijdagochtend tijdens de werkzaamheden aan de derde caisson. Op deze caisson stond een arbeider, één uit het grote dijkleger, aan de rand bij de afsluiters. Hoe het precies kwam, weet hij zelf niet, maar plotseling verloor hij het evenwicht en tuimelde om laag. Rakelings langs gevaarlijke ijzeren stangen en de stenen drempel stortte hij neer en kwam tussen de twee caissons in het water terecht. Onmiddellijk haalde men hem uit het zilte nat. Een toen gebeurde hetHij schudde zich als een poedel, trok zijn laarzen uit, liet het water eruit lopen en trok ze weer aan. Toenging hij weer aan het werk. Want die dijk moest dicht en hij wilde niet op het appèl ontbreken. Nisse. Hedenavond: raads vergadering. Behandeling begroting. Oostkapelle. Vandaag en morgen in Verenigingsge bouw bevolkingsonderzoek. Sint Laurens. Vanmiddag 2 uur: raadsvergadering. Behandeling begroting en voorstel verkoop bouwter rein Kerklaan. Waarde. Woensdagavond half acht: raadsvergadering. Bergen op Zoom. Donder dagavond a.s. Ontspannings zaal „Vrederust": Dortse Toneelver. brengt voor pa- nieuwd, maar de P.Z.E.M. tiënten en verplegend per- heeft momenteel helaas ge- soneel opvoering van „Sisce brek aan monteurs. Er de rat", wordt nu alles in het werk Goes. Vrijdag a.s. „Prins gesteld om monteurs van van Oranje" 10 uur: School zustermaatschappijen in te dag C.V.O. Sprekers: de schakelen en men mag heer G. d'Olivat, hoofd slechts hopen, dat dit spoe- Hervormde Ulo-school te dig gelukt. Wat Scharen- Bloemendaal over „Wat dijke betreft kan worden moet de christelijke school gemeld}, dat morgen waar- zijn?" en ds H. J. Langman schijnlijk weer stroomleve- te Amsterdam ove1* „De ring mogelijk is. theologische achtergrond van de jongste schoolkwestie". Goes. Vrijdagavond a.s. „De Landbouw" 8 uur: Kon. Ned. Mij. voor Tuinbouw en Plantkunde. Lezing de heer H. van Zwieten, met diverse films. Yerseke. Woensdagavond 8 uur: raadsvergadering. Voorstel bouw van toren. Tholen. Woensdagavond 18 November a.s. „Hof van Holland": Nutssamenkomst. Lezing net lichtbeelden de heer A. B. Wigman, natuur- historicus. Oudelande. Woensdag 18 November a.s. half drie: officiëële opening lagere tionsstraat B 65a. landbouwschool Z.L.M., Sta- Bergen op Zoom. Woens dag 23 December a.s. Grote Kerk: Kerstuitvoering Man nenkoor. Medewerking o.a. van Aafje Heynis, alt. krijgen ue kinderen uit Scharendijk^ sinds gisteren weer les in de eigen christe- Goed nieuws uit Oosterland Steeds meer mensén keren terug naar Oosterland. Zij krijgen weer moed, niet al leen omdat het gat bij Ouwerkerk nu dicht is, maar ook, omdat zij de Rampaart- sedijk steeds sterker zien worden. Die gaat al aardig op een flinke zeedijk lijken en over een paar weken zal dit grote werk gereed zijn. De moeilijkheid is alleen, dat de aanvoer van materialen niet eenvoudig is. Oorzaak: de doortocht via Srcjans- land-Stevensluis is nog ver re van ideaal voor zwaar geladen voertuigen, die bo vendien nog rekening heb ben te houden met de door- laattijden. Intussen zijn al vele woningen getaxeerd, terwijl het schoonmaken van de straten, dank zij het goede weer van de laatste tijd, aardig is opgeschoten. Tractors met wagens voeren de vieze rommel zo snel mogelijk af. Breskens protesteert Er dreigt voor Breskens een groot gevaar. Er zijn n.l. plannen tot aanleg van een nieuwe haven, die voor de ontwikkeling van deze nij vere gemeente onmisbaar is. Maar het zal helemaal ervan afhangen, waar die haven komt, ten Oosten of ten Westen van de plaats. Als het aan de Westkant zou zijn, dan zou dit betekenen, dat Breskens een dode plaats wordt. Het drukke verkeer zal dan niet langer door de gemeente trekken, maar er langs. De vele hotelhouders en neringdoenden aan de Scheldekade, die voor een groot deel bestaan van het vreemdelingenverkeer, zul len op den duur hun zaken wel kunnen sluiten. Het is dan ook begrijpelijk, dat enkele belanghebbenden de koppen bij elkaar hebben gestoken ei een comité van actie hebben opgericht om het gevaar het hoofd te bie den. Kort gezegd zal het co mité proberen het zóver te krijgen, dat de haven ten Oosten van Breskens zal worden aangelegd. Zitting hebben de heren A. van Laarhoven, D. Kotvis, J. Carels, P. v. Putten en N. Valk. Ingezonden Mededeling (adv.) ELECTR1SCH DROOGSCHEER APPARAAT lijke school. De klassen in Haamstede zijn opgeheven en de leerlingen uit Rehesse en Haamstede worden per R.T.M.-bus naar Scharen- dijke vervoerd. BIERVLIET, 9 Nov. Het nieuwe gemeentehuis van Biervliet nadert zjjn voltooiing. Zeer waarschijnlijk zal het fraaie complex, dat een ontwerp is van ir 't Hooft uit Goes, begin 1954 in ge bruik kunnen worden genomen. Dan zal deze gemeente een centrum rijk zijn, waarop de gemeentenaren zonder enige twijfel trots kunnen zjjn. In het hoofdgebouw zullen de secre tarie en de raadszaal worden onderge bracht en in het bijgebouw is de kamer van B. en W. Na de hoofdingang treft men een ruime hall aan, waarin een fraaie eikenhouten trap uitkomt, die naar de raadszaal compleet niet pu blieke tribune leidt. Rechts in de hall bevinden zich tochtdeuren, die toe gang geven tot een wachtkamer voor secretarie en ontvangerskantoor. De secretarie is een licht en ruim vertrek, dat rechtstreeks met het ontvangers kantoor in verbinding staat. De bur gemeesterskamer, die zich aan de lin kerzijde van de hall bevindt, is ook ruim en licht. Men heeft van hieruit 'n mooi gezicht op het Marktplein. Ver der is er op de begane grond nog een kantoor voor de gemeente-opzichter. In het sousterrain is plaats voor archief ruimten en een kluis. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Jacob H., z.v. Earn. L. A. Jon kerv. d. Zande, Bruinisse. Overleden: J. C. Fransen, geb. Das, 73 j., Amsterdam (Z.); P. Veenhuysen, 64 j., Waardenburg; A. Jopse, geb. Ra- mondt, 56 j., Goes; J. J. Jacobse, 62 j., Breda; Ir J. M. C. Lebret, 87 j., Dord recht; K. Giljam, 84 j., Tholen. AXEL Pianowedstrijd. Dezer dagen werd on der auspiciën van de Ned. Bond van Pia no- en Orgelhandelaren en -fabrikanten een pianowedstrijd gehouden voor jon gens en meisjes tot 15 jaar. De organisa tie berustte b|j fa Koster-Deij, terwijl de heer S. Schjjve te Oostburg als jurylid optrad. Niet minder dan 29 jongelui na men deel. De 8-jarige Carlos Moerdijk uit Zuiddorpe behaalde de le prijs met 30 punten. Tweede werd de 12-jarige W. de Vriend uit Terneuzen met 29 punten. Zij zullen op 21 November a.s. uitkomen in de tweede ronde in Den Haag. Om streeks Kerstmis komen de winnaars daarvan uit in de finale te Utrecht. Vechtpartij in café. Zondagavond ont stond er in het café „ISport" een hef tige woordenwisseling tussen de kastelein D. en de bezoekers, aannemer S., mevr. V. en de fabrieksarbeider K. Het draaide uit op een vechtpartij, waarbij de kastelein, die beschonken was, zijn „klanten" buiten de deur zette. BRESKENS Rijkspostspaarbank. Aan het postkan toor alhier werd, met het bijbehorende ambtsgebied, in October ingelegd f 126.948,63 en terugbetaald f 148.484,92. Vismijn. Aanvoer 2 tot 7 Nov. 10440 kg. Export garnalen f 1.22—0.60; 524 kg. Han dels garnalen 1.10—0.60; 752 kg. Bot 0.54- 0.24; 273 kg. Schar 0.71—0.49; 50 kg. Tong 2.30—2.00; 54120 kg. Haring 0.30—0.27; 2089 kg. Pilcharets 0.230.20. BROUWERSHAVEN •Sportvereniging vergaderde. De S.V. „Brouwershaven" hield haar eerste ver gadering na de ramp. die - het werd met dankbaarheid gememoreerd - de ver eniging geen persoonlijke verliezen bracht Voorzitter P. de Moor Jzn stelde de ver kiezing van een elftalcommissie aan de orde. Zitting namen de heren P. de Moor Pzn, P. H. J. Everwijn en J. van Schel ven. Leden der kascommissie werden mej. A. v. IJsseldijke en de heer J. v. d. Bos. In de volgende vergadering zal een nieuw bestuur worden gekozen. Het be staat uit 11 leden, maar men vond dat «vel wat veel. BRUINISSE Overleden, In een tehuis voor ouden van dagen te Oostkapelle overleed op 91-jarige leeftijd de heer Jacob de Waai Gz„ een halve eeuw geleden een der bekendste Zeeuwse oesterkwekers. Hij was een der mede oprichters van de afdeling Schouwen-Duiveland van Schuttevaer. V LN POLDER Troonsopvolging. De heer M. H. van Liere, die gedurende 5 jaren koning- «chutter is geweest van het Schuttersgil de „St Sebastiaan" werd dezer dagen zon der revolutie van de troon „geschoten" door de heer W. L. Harthoorn. s-H. AREN OSKERKE Eeuwfeestherdenking C.JJV1.V. De C.J M.V. heeft haar donateurs en belangstel lenden Donderdag en Zaterdag goede avonden be„„rgd. Opgevoerd werd net .oneelspel „Een weg allerwegen", spe- ual geschreven voor het eeuwfeest. De voorzitter der C.J.M.V., de heer M. J. Geuze, sprak een openingswoord. De vertolking van de hoofdrollen was in goede handen. Af en toe hadden wij bij sommige spelers iets meer actie willen zien, maai; dit neemt niet weg, dat het geheel een zeer goede indruk maakte. In zijn slotwoord wees ds Talma op de grote betekenis van de C.J.M.V. HEINKENSZAND Uitvoering „Guimanca". Voor het eerst na de oprichting, een jaar geleden, heeft het uit 6 dames en 3 heren bestaande kamerorkest „Guimanca" onder leiding van de heer H. Lammers in het vereni gingslokaal „Maranatha" een gevarieerd programma van bekende melodieën en zangnummers gebracht. Er werd fris en pittig gemusiceerd. Tussen de nummers door werden enkele schetsjes opgevoerd en in de pauze trad de accordeonist, de heer J. Harinck, op. Serenade. De muziekvereniging „Euter pe" heeft een van haar actiefste leden, de heer S. Dekker, een serenade gebracht t.g.v. zijn 25-jarige echtvereniging. El- werd ook een bloemstuk aangeboden. HOEDEKENSKERKE Gebedssam In de Ned. Herv. kerk is Zondagavond een gebedssamen komst gehouden voor de leden van C.J, M.V. en C.J.V.F. m de ringen-„Goes en Omstreken en Oost-Zeeuwsch Vlaande ren. Dit was een bijeenkomst in het ka der van de Wereldbondsgebedweek van Y.M.C.A. en Y.W.C.A. Door de heer M. Allewijn werd gespro ken over „Het ware leven". Mevr. I. Jeb bink-Paap van Kapelle leidde de liturgie. Verder wc- op zeer verdienstelijke wijze medewerking verleend door het Herv. Kerkkoor van Hoedekenskerke o.l. v. de heer J. van Doeselaar. KAPELLE Kerkconcert. Er was Zaterdagavond goede belar Hing voor het laatste kerkconcert, dat in de Ned. Herv. kerk werd gegeven door de organist, de heer G. de Kok uit Goes, met medewerking van enkele zijner leerlingen. Reeds eer der in het seizoen is er een leerlingen avond geweest. Deze werd toen een groot succes. Thans was dit niet minder het ge val. De heren W. v. d. Leek, Kapelle; I. Ruissen, Kattendijke; M. Eversdijk en M. Snoep, Biezeli ,e en L. Manneke te Krui- ningen, speelden werken van Verheyn, Somers, Pachalbel, Sweelinck en Joh. Seb. Bach. Na dit orgelspel zong "het onlangs op gerichte Kapelse mannenkoor „Zang en Vriendschap", onder leiding van de heer G. de Kok, een viertal nummers. Uit spraak en zuiverheid waren zeer goed. C.H.-jongerengroep opgericht. Elf leden telt de Vrijdagavond opgerichte C.H.-jon- gerengroep. In de flL.k bezochte samen komst sprak de heer P. G, Vermaire een openingswoord, waarin hij o.m. verwel komde bestuursleden der C.H. Kiesver eniging en een afg ivaardigde der afd. C es. Vervolgens sprak ir A. B. J. de Ko ning uit Mid....org over de politiek zo als der zich in ons land heeft ontwik keld. In het bijioiiuer besprak hij de plaats Je C.H.U. in het huidige poli tieke leven, uok aan de plaats van de jongerengroep in de C.H.U. werd aan- ST. ANN ALAND dacht besteed. Aan het eind van de avond werd beslo ten een groep op te richten. Men hoopt maandelijks bijeen te komen. Het voor lopige bestuur bestaat uit mej. Truus Bakker en de heren M. Dekker en P. G Vermaire. KAMPERLAND Ledenvergadering N.C.L.B.. Vrijdag avond hield de afdeling Kamperland van de N.C.L.B. een ledenvergadering, onder voorzitterschap van de heer P. G. Leen- dertse die meedeelde, dat in de maand Januari een filmavond gegeven zal wor den. Daarna sprak de propagandist de heer R. van Wensen uit Moerdijk over Jubileum- en Winteractie en gaf toelich tingen op de a.s. compensatie van huur- en loonsverhoging. KATTENDIJKE E.H.B.O.-examens. Voor de gehouden E.H.B.O.-examens slaagden de dames L. Gelok, T. de Visser, J. Ruissen, A. de Boe, S. van Harn en F. Bruinooge, alsmede de herben J. Cornelisse, P. Jansen, J. Marijs, B. van Overbeeke, W. Wisse en J. Wisse. KLOET1NGE Groene Kruis-vergadering. De plaat selijke afdeling van „Het Groene Kruis" kwam in ledenvergadering bijeen. In verband met de bouw en de exploitatie van een wijkgebouw werd door het be stuur voorgesteld de contributie van f 3.- op f 5.- te brengen per jaar. Na een bespreking waaraan door ver schillende leden werd deel genomen werd het bestuursvoorstel met algemene stemmen aangenomen. Hierna werd de begroting voor het jaar 1954 vastgestéld met een eindbedrag van f 4703,50. Bij de rondvraag werd door een twee tal leden geïnformeerd naar de wense lijkheid om voor de wijkzuster een kleine personenauto aan te schaffen. NIEUW VLIET Ambonezen zongen op Hedenesse. In 't kader van de Zendingsweek werd Zon dagmiddag .en samenkomst gehouden op Hedenesse, waarbij een Ambonnees zang koor uit het Kamp Rodanburg te Aarden burg aanwezig was en enige Ambonnese zendingsliederen ten gehore bracht. Ds J. Eijgendaal uit Hoofdplaat, die als zen dingspredikant tezamen met de Ambon- nese-zendelingen veel op Nieuw-Gulnea gewerkt heeft, hield een lezing over de Ambonese-zendelingen en hun werk op Nieuw-Guinea. Na deze lezing hield de ambonnesepredikant ds Penturi nog een korte toespraak. Deze samenkomst werd besloten door ds J. v. d. Graaff. OUD-VOSSEMEER Ongevallen. Door de gladheid van de weg, veroorzaakt door de modder, afkom stig van de bietenwagens, kwamen mej. L. Wessels en de echtgenote van M. v. d. Drie! te vallen. De eerste dame liep een armbruk op, terwijl de andere haar val moest bekopen met een enkel-blessure. NOORDGOUW E Barakken bewoond. Van de 94 van Rijkswege te boüwen woonbarakken op het terrein aan de Heerenweg zijn er nu 80 bewoond door geëvacueerden uit Kerkwerve en Nieuwerkerk. Met de bouw der overige 14 is men bezig. Ook de bouw van het nieuwe gemeentehuis, het wijkgebouw en de kleuterschool maakt goede vorderingen. Been gebroken. De echtgenote van postbode J. Weijler is, toen zij aan de zeedijk bij de Klippelstraat de was wilde ophangen, zo gevaUen, dat zij een been brak. Zij moest naar het ziekenhuis in B. o. Zoom worden gebracht. Mooi succes. Op de in Dén Bosch ge houden tentoonstelling van het Ned. Trekpaard behaalde de heer M. J. van Beek Jr de vijfde médaille voor hoefbe slag. Er wordt gebouwd. De fundering voor de vier woningen, twee in Tuindorp en twee aan de Dorpsweg, is gereed. In de Julianastraat is een huis bijna onder de kap en aan het eind van deze straat wordt binnenkort de fundering van twee huizen gelegd. Waarschijnlijk zal de her bouw van vijf huisjes in het Suzannaweg- je niet lang meer op zich laten wachten. ST. PHILIPSLAND Ernstig ongeval. Zaterdagmorgen is de timermap v. T. bij het bouwen van een woning te De Heen van de steiger ge vallen en in de kelder getuimeld. De man bekwam vrij ernstige inwendige kneuzin gen en een beenfractuur en werd per ziekenauto naar het Algemeen Burger Gasthuis te Bergen op Zoom vervoerd. Omlegging verkeer. Door werkzaam, haden aan de Rijksweg is het verkeer van de richting Steenbergen-A.J. Polder- veer omgelegd «door de gemeente. Geld voor biggen. De Stichting voor de Landbouw heeft f 5000.beschikbaar ge steld voor het aankopen van biggen voor de getroffenen. Enkele handelaren lever den al een partij biggen en van de week komt de pest. ST. LAURENS Ringvergadering Geref. J.V.'s In de consistorie van de Geref. kerk kwam de Ring Midelburg van Geref. J.V.'s bijeen o.l.v. de heer W. Koster. De heer L. Davidse besprak namens de vereniging van Sint Laurens het thans bij de Bond in behandeling zijnde voor stel tot aanvragen van overheidssubsidie. Een drukke bespreking volgde, waarbij zowel het voor als het tegen overwogen werd. Voorts kwamen er verschillende zaken betreffende het Ringwerk aan de orde. LUIS Wintel-programma 't Nut. Het winter- programma van het departement Sluis- Aardenburg van de maatschappij tot Nut van het Algemeen is thans bekend. Op 27 Nov. zal te Aardenburg in de sociëteit optreden het Marionetten the ater van Bert Brugman met het poppen spel „Don Juan" en het Bredermeier zangspel met muziek van W. A. Mozart. ,Het Oude Lied". De solisten zijn Julia Röntgen en Wiebe Drayer. Op 11 December a.s. spreekt ds Elze- man te Bergen op Zoom over: „Zin en onzin van het Carnaval" in Hotel San- ders-de Pauw te Sluis. Ook hier is ge zorgd voor muzikale omlijsting. 5 Januari wordt te Aardenburg een kleu renfilm van de B.P.M. vertoond en op 12 Februari houdt de heer S. P. M. Gooi, in specteur van politie te Winschoten een lezing met lichtbeelden over het recher chewerk. YERSEKE Ouderlingen en diakenen. In de vac. De Putter is tot ouderling der Geref. Kerk gekozen de heer J. W. Bol Jzn en in de vae. De Bontridder de heer L. Nieu- wenhuizen. Diaken werd de heer C. L. Pronk. i Jaarvergadering buurtvereniging Onder leiding van haar voorzitter, de heer J. Vos, heeft de buurtver. Vlas- markt, Kr. Weele en Omgeving vorige week de jaarvergadering gehouden. Uit het jaarversag van de secretaris bleek, dat het ledental ongeveer hetzelfde ge bleven is, maar dat er nog steeds buurt genoten zijn, die afzijdig blijven. Dat van de penningmeester gaf een verheu gend batig saldo aan. Ook van de ge houden feestavond, waarvan de kosten geheel door extra-bijdragen en de op brengst van de verloting moeten wor den gedekt, was nog een klein batig saldo over. Op voorstel van de leden werden de periodiek aftredende bestuursleden, de heren A. Spruyt en W. Rijk, bij accla matie herkozen. Als plaatsvervanger van de heer Ch. Dierendonck, die we gens verhuizing voor zijn bestuursfunc tie bedanken moest, koos men met gro te meerderheid van stemmen de heer P. Cyvat. In principe werd besloten be gin volgend jaar weer een feestavond te organiseren. Ook zal de buurtver. meewerken aan de in 1954 te verwach ten festiviteiten. Voor een prettig slot zorgde de heer J. Hooftman, die de door hem opgenomen films van ver schillende tochten met de kinderen en andere buurtbelevenissen vertoonde. Algemeen Middelburgsch Ziekenfonds Onder leiding van de wnd voorzitter, de heer A. Flipse, kwam het Algemeen Middelburgsch Ziekenfonds in Algeme ne vergadering bijeen. De jaarverslagen van de secretaris penningmeester en de financiële versla gen over het boekjaar 1952 werden zon der op- of aanmerkingen goedgekeurd. De financiële commissie, bestaande uit de heren dr L. J. H. Brengers, J. J, Jansen en J. C. Wisse, bracht verslag uit bij monde van de heer Jansen en sloot zich bij het uitgebracht Accoun tantsrapport aan. De voorzitter dankte de commissie en bracht een hartelijk woord van dank aan secr.-penn., administrateur en per soneel. Wijl geen tegencandidaten waren ge steld werd het aftredend bestuurslid, de secr.-penn., de heer L. Onderdijk, b|j ac clamatie herkozen. Als lid van de financiële commissie werd, inplaats van het aftredend en niet direct herkiesbaar zijnd lid, de heer Jansen, gekozen de heer A. J. Geers. Als plaatsvervangende leden van de financiële commissie werden geko zen de heren D. Stenhuis en K. Baljé. De vergadering verenigde zich met een voorstel van het bestuur om een tandarts zitting^ te geven in het bestuur waardoor een meer paritaire samenstel ling wordt verkregen en de tand artsen daardoor ook deel uitmaken van de algemene vergadering. Van de zijde van de tandartsen werd aangewezen om zitting te nemen in het bestuur de heer T. J. Smit. De samenstelling van het bestuur is nu, dat van alle medewerkers iemand zitting heeft in het bestuur n.l. 4, en daarnaast, behalve voorzitter en secr. penn., 4 bestuursleden uit de verzeker den. De voorzitter, mr A. J. van der Weel, staat buiten de partijen. Waar geen voorstellen van medewer kers of verzekerden waren ingekomen, werd na een geanimeerde rondvraag de vergadering gesloten. Nieuwe adjunct-directrice van het Gasthuis Het bestuur der Godshulzen heeft in de vacature van adjunct-directrice van het Gasthuis te Middelburg benoemd mej. zr E. H. Bal, hoofdverpleegster aan het Stadsziekenhuis te Purmerend. Vergadering centrale A.R.-Kiesvereniging Onder leiding van de heer J. de Wolf van Serooskerke, vergaderde Zaterdag middag in het C.J.M.V.-gebouw, de Cen trale A.R.-kiesverenigir g Middelburg en Omstreken. De voorzitter herdacht in z'n openings woord het overlijden van dr K. Huizenga, die jarenlang voorzitter van de Centrale was en een steunpilaar van de A.R.-partij in Zeeland, en van prof. mr P. A. Die penhorst, oud lid van de Eerste Kamer, Verslag werd uitgebracht over de ver gadering van het Prov. Comité en daarbij werd besproken de candidaatstelling voor de a.s. Statenverkiezing. Het is" de be doeling om uit te komen met één lijst in alle kieskringen met dezelfde lijsttrek ker; voorts de no's 27 gelijke namen, doch niet in de zelfde volgorde. Boven dien in elke Centrale aan het slot van de lijst 3 verschillende candidaten. De heer P. Boon Sr besprak breedvoe rig de in Den Haag gehouden Partij-Con ferentie, waar aan de orde kwam het be- langrijke onderwerp „Bezitsvorming". Hierop volgde een drukke bespreking. C.J.B.T.B. vergaderde Vorige week kwam de afd. Middelburg m de C.J.B.T.B. onder leiding van de heer J. A. Nijsse bijeen. Het bestuurslid P. Pouwer sprak over het onderwerp: „Het plattelandsgezin in de verwarring van deze tijd". Er volgde een diepgaande bespreking. Na de pauze werden enkele gestelde vragen behandeld. Tenslotte kwam nog aan de orde de te houden provinciale jaarvergadering van de C.B. P.B. en C.J.B.T.B., welke op 30 Januari a.s. in Middelburg zal worden gehouden. Vlissmgen Nieuwe bestemming voor V.V.V.-kiosk Het houten V.V.V.-huisje, dat enkele jaren in de Coosje Buskenstraat heeft gestaan, is nu verdwenen. In de voor laatste vergadering van V.V.V. was be sloten de kiosk te verkopen, nu men de beschikking had over een pand in de C. Buskenstraat. De gemeente heeft 't huisje gekocht en het is nu naar de eompostinrichting gebracht, waar het gebruikt zal worden als kantoor en als was- en kleedgelegenheid voor het per soneel. MIDDELBURG, 6 Nov. In de Concert- en Gehoorzaal gaf de Ver. voor Instrumentale Muziek een concert, waarvan de leiding berustte bij de heer Joh. H. Care. Het programma was' geenszins alle daags, maar ook niet eenvoudig. Dat bleek al dadelijk uit de uitvoering van het eerste nummer. De Fuga-Ricercata uit Bach's „Das Musikalische Opfer" viel niet gelukkig uit. Het is nu eenmaal geen sinecure een contrapuntisch werk gaaf uit te voe ren en zeker niet deze, als één van Baehs' z.g.n. „abstracte" werken be kend staande fuga. Beter deed het Purcell's toneelmuziek bij Shakespeare's „Midsummernights- dream". Behoudens enkele aarzelende Inzetten en onzuiverheden werd dit werk zeer zeker verdienstelijk en stijlvol uit gevoerd. Ook de „Simple Symphonie" van de hedendaagse Engelse componist Benja min Britten voldeed niet slecht, hoewel de sterke rhythmische contrasten wat vlak waren en het pizzicato niet vlek keloos. Na de pauze werd Chopin's eerste planoconcert uitgevoerd. Hoewel de plano-partij hier prachtig is, is de orkestpartij van zulk een se condair karakter, dat men dit concert niet ten onrechte als één van Chopin's minst geslaagde werken noemt. Het orkest had hier geen moeite mee en begeleidde goed. Mr J. A. Abbing te Middelburg, die hierbij de vleugel bespeelde, deed zich kennen als een voortreffelijk pianist, die vaak deed denken aan een beroeps kunstenaar. Zijn opvatting was voor treffelijk, hoewel wat de dynamiek aan gaat, de vleugel wel iets meer op de voorgrond had mogen treden. Bloemen en een welverdiende ovatie vertolkten de waardering van de luis teraars. B „De Floddermadam" een oud probleem GOES, 7 .November. Mevr. L. N. Huys- man-Griep uit Rilland-Bath, die hij de Zeeuwse plattelandsvrouwen niet alleen bekend is als een goede presidente, doch ook als schrijfster van gezellige Zeeuwse schetsen, heeft een blijspel geschreven in het Zuid-Bevelands dialect; een kostelijk blijspel, dat Zaterdagavond voor het eerst in Goes werd opgevoerd. Het was de to neelgroep van de Zeeuwse Vereniging uit Dordrecht, die voor de afd. Zuid-Be- veland-West van de Bond van Platte landsvrouwen en een groot aantal geno digden in de „Prins van Oranje" dit blij spel genaamd „De Floddermadam" opvoe- de. Het stuk speelt op een Zuid-Beveland- se boerderij en behandelt een oud pro bleem. De schrijfster heeft tot uitdruk king willen brengen, dat de stad geen recht heeft op het platteland neer te kij ken, en omgekeerd, dat het platteland evenmin het recht heeft om alles wat uit de stad komt te verfoeien. Boer Geert Krusen, de hoofdpersoon, is zo'n man die stug en afkerig van alles wat uit de stad komt, weigert het meisje van zijn zoon Jaap, die voor dokter studeert, in huis te laten. Die „stadse deerne", zal wel zo'n kale „Floddermadam" zijn, meent hij „zo'n meisje zonder centen". Alles komt natuurlek in orde dank zij een list, ver zonnen door een bijdehandte tante van Jaap. Dat de schrijfster kans heeft gezien de t '.oorders een volle avond te boeien, is mede te danken aan de toneelgroep uit Dordrecht, die met flair het met vaart geschreven stuk ten tonele bracht. De heer P. Goedhart, als „boer Geert" en mevr. Verschuren-van Koeveringe als de vrouw „Maria", de heren E. v. d. Kuil als de zoon „Kees" en de heer P. v. d. Maas als de zoon „Jaap", mej. Schipper als „Mimi", de verloofde van Jaap, mevr. Pols-Jongmens als „Moe Kee", de tante, en de dar.ies Holleman-Schipper en M. Gaanderse als de buurvrouwen van Bo ven en Baerendse, stuk voor stuk waren zij voor hun rol geknipt. Er moesten méér van deze stukken ge schreven worden. Na afloop heeft mevr. Van WilligF .-Everse, die de leiding van de avond had, de dames een trommeltje Zeeuwse boterbabbelaars overhandigd en de heren een rokertje. Mevr. Huisman kreeg een trommeltje Cadzandse wafel tjes. De heer Goedhart vertelde tenslotte nog, dat deze opvoeiing een historische was. Voor de eerste maal vond ze plaats te Waarde op 31 Januari en nu weer voor de eerste maal in Zeeland na de voltooiing van de dichting. Op 8 Decem ber zal een opvoering te Yerseke plaats vinden. Rest tenslotte mededeling van een prestatie die door de dames-leden van de Bond werd geleverd n.l. een stam- stampvolle zaal te tracteren op eigen ge bakken cake en Cadzandse wafels. Op medisch advies ST. ANNALAND, 9 Nov Burge meester F. M. Boogaard heeft de Com missaris der Koningin medegedeeld, dat hjj het waarnemend burgemeesterschap op medisch advies heeft moeten neer leggen. De heer Boogaard, die sedert 1945 de functies van burgemeester en secretaris combineerde, kwam 38 jaar geleden al bij de gemeente in dienst, terwijl hij gedurende 33 jaar gemeente secretaris was. Op 1 November j.l. was hij ook 30 jaar ontvanger-griffier van het Waterschap St. Annaland, welke functie hij blijft bekleden. De jaren na de tweede wereldoorlog waren zeker niet gemakkelijk. De wo ningbouw vormde een groot probleem. In deze jaren kwam o.m. de verbetering van de chr. kleuterschool tot stand, terwijl ook de beide lagere scholen werden opgeknapt. Aan de straten werd zeer veel verbeterd. De ramp bleef ook St. Annaland niet bespaard. Menige buitenbewoner zal de burgemeester dankbaar blijven, dat hij in die ver schrikkelijke nacht per auto kwam waarschuwen voor het gevaar en ver zocht deze waarschuwing aan de bu ren door te geven. THOLEN, 9 Nov. Vanmorgen om streeks half acht stak de arbeider K. H., wonende te Halsteren en op weg naar zijn werk te Tholen, ter hoogte van de Kruklceweg plotseling de ver keersweg over. Hij werd gegrepen door een auto, bestuurd door de vishandelaar De B. uit Helmond, die naar Tholen mosselen ging laden. Hoewel hij uit alle macht remde, kon hij een aanrijding niet voorkomen. H. werd tegen de grond geslingerd, waar bij hij een beenfractuur opliep, een her senschudding, een pols brak en Inwen dige kneuzingen bekwam. Per zieken auto werd de man naar het Algemeen Burger Ziekenhuis te Bergen op Zoom vervoerd. De ilerkeersgroep van de Rijkspolitie stelde een onderzoek In. De chauffeur trof geen schuld.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2