ENGELAND VOELT VEEL VOOR TITO S VOORSTELLEN Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië overleden Bijeenkomst van Grote Drie CHR. ACADEMIE VOOR LICH. 0PV. TE ROTTERDAM GEOPEND Voorbereidingen voor nieuwe dijk bij Ouwerkerk COMPETENTIE VAN HOF TE TEHERAN IN GEDING „Uw kapitaal en de gulden van de consument" Conferentie van de vijf mogendheden biedt de beste oplossing PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Eis van Pella afgewezen Neofascisten stookten de menigte op Trouw bondgenoot van de geallieerden ging heen Prof. Watering las de rede van Prins Bernhard voor Droogmaling volgende maand „Als U me vrijlaat pleeg ik zelfmoord" vSNIPPER NIEUWS' Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. ^43o, bü geen gek oor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss*raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 7009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 FxpV 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2629 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 10 NOV. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. V. Burgeier, Krulningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds 3. S. Hartjes, Vlissingen; 3. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Euijssen, Terneuzen; Ds 3. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.52 u., onder 16.56 u. Maan op 12.38 u., onder 20.23 u. Hoogwater Woensdag 11 Nov. Vlissingen: 4.17 u. 1.84 m., 16.40 u. 1.85 m. Terneuzen: 4.46 u. 2.00 m., 17.08 u. 2.02 m. Wemeidinge: 6.03 u. 1.59 m., 18.18 u. 1.68 m. Zierikzee: 5.43 u. 1.35 m., 18.02 u. 1.45 m. Prinses Wilhelmina bij Zeeuwse evacué's. APELDOORN, 9 Nov. Ter gele genheid van de sluiting van het laat ste gat in de dijk bij Ouwerkerk heeft Prinses Wilhelmina Zaterdagmiddag vertoefd temidden van de laatste der tig evacué's uit Zeeland, die nog op Het Loo verblijven. Zij bleef enkele uren en beluisterde met de geëvacu- eerden de radiorede van Koningin Ju liana, terwijl fruit, koffie en gebak werden aangeboden. Prinses Wilhel mina was vergezeld van de dame du palais mevr. H. J. de Savornin Loh- manvan Hasselt en de tweede secre taresse, freule S. E. van Randwijk. BELGRADO, 9 November. Zuid-Slavië heeft voorgesteld met spoed een vijf-mogendhedenconferentie bijeen te roepen, het geeft niet op welk niveau, om over de kwestie Triest te spreken. Het land heeft echter de voorwaarde gesteld, dat het gezag in de zóne A van Triest niet zal worden overgedragen, zolang deze besprekingen gaande zijn. Verder meldt het Franse persbureau A.F.P. dat Zuid-Slavië niet lan ger zon staan op internationalisatie van het omstreden gebied, maar instemmen met het houden van een volksstemming. Alleen zou de grens tussen de beide zones gewij zigd moeten wórden. De Britse en Amerikaanse ambas sadeurs in Belgrado hebben de Zuidslavische regering laten weten, dat de voorstellen door de regerin gen in overweging zijn genomen. Zij zouden geen besluiten nemen, alvorens Zuid-Slavië hiervan op de hoogte te stellen. Inmiddels is het Britse Kabinet in een spoedzitting bijeen gekomen. In deze kabinetsvergadering, die werd bijgewoond door de minister van de Strijdmachten en de chefs van de Britse generale staven, zou over Triëst zijn gesproken. Voordat deze vergadering bijeen kwam heeft de minister van Buiten landse Zaken Eden verklaard, dat de jongste onlusten in Triëst met opzet veroorzaakt zijn en tenminste voor Dodelijk ongeval tussen Bergen op Zoom en Roosendaal. BERGEN OP ZOOM, 9 Nov. Zon- dagmdldag kwam over de grote ver keersweg van Bergen op Zoom naar Roosendaal de heer B. uit Amsterdam met een wagen gereden, bestuurd door S. B. P., eveneens uit Amsterdam. Doordat de bestuurder van het De- tonnen wegdek op een gedeelte klinker weg kwam, dat door de regen zeer glad was, ging de wagen slippen. De De- stuurder verloor de macht over zijn stuur, reed tegen een boom, waarna de auto in de sloot kantelde. De 52-jarlge heer B. was vrijwel op slag dood; de bestuurder werd ln zorg wekkende toestand naar het ziekenhuis Charitas te Roozendaal vervoerd. Men vreest voor zijn leven. een deel georganiseerd door perso nen buiten de zóne A. Vooral de stu denten en scholieren waren opge stookt door leden van de Neofascis- tische partij. Op 3 en 4 November heeft het Brits-Amerikaanse militaire bestuur ongeveer 3000 personen aan de grens teruggezonden, die in georganiseerde groepen Triëst wilde binnenkomen. Ondanks alle maatregelen waren er nog velen in geslaagd de stad te be reiken. De verantwoordelijkheid voor de gebeurtenissen lag geheel bij de ex tremistische elementen. De maatrege len van Generaal Winterton hadden dan ook de volle steun van de Britse regering. Wjj zijn dan ook van mening, dat een conferentie van Vijf de beste op lossing van bet vraagstuk Triëst zal bieden. De Geallieerde autoriteiten hebben dan ook het verzoek van Pella om 'n officieel onderzoek in te stellen naar de onlusten in de stad verworpen. Het optreden van de politieofficieren was geheel gerechtvaardigd. De Italiaanse regering heeft op haar beurt weer laten weten, dat ze het geheel oneens is met de verklaring van Eden. De Italiaanse monarchist Spadaz- zi heeft Generaal Winterton uitge daagd voor een duel met pistolen op de plaats waar de zes Italianen „voor vrijheid en gerechtigheid zijn gevallen". EMIR SAOED TOT HEERSER UITGEROEPEN LONDEN, 9 November. Vanmorgen om half zes is Koning Ibn Saoed van Saoedi-Arabië overleden. De oudste van zijn 150 zonen. Emir Saoed, is tot Koning over het land uitgeroepen. Een broer van de nieuwe Koning, Emir Feisal, is tot kroonprins uitgeroepen en is daarmee tevens premier en minister van Defensie geworden. Als Rusland wil. OM DE TOEKOMST VAN DUITSLAND. WASHINGTON, 9 Nov. Foster Dulles, de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, heeft verklaard, dat men denkt aan de mogelijkheid van een bijeenkomst van de Weste lijke Grote Drie,om te spreken over de toekomst van Duitsland. Deze bij eenkomst zal gehouden worden, wan neer de Viermogendhedenconferentie niet door zou gaan. Het belangrijkste onderwerp van bespreking zal zijn de integratie van Duitsland in een verenigd Europa. Verder denkt men te confereren over de algemene toestand in Europa na de jongste nota van Rusland. Frankrijk zou op deze conferentie het standpunt van de Nationale Vergadering ten aanzien van de Europese Verdedi- gingsgemeeilschap kenbaar maken. Dulles heeft verder meegedeeld, dat de regering van Eisenhower nooit heeft gezegd, dat zij altijd ge kant is tegen een erkenning van de communistische regering in Chi na. Alleen zou deze regering moe ten tonen, dat zij werkelijk de be ginselen van het Handvest der V.N. aanvaardt. Nieuwe brug over Middelburgs Herengracht. MIDDELBURG, 9 Nov. Het gaat er nu van komen! Als de raad zich accoord verklaart en Ged. Staten keu ren het besluit goed, dan zal binnen korte tijd een begin worden gemaakt met het leggen van een vaste brug over de Herengracht als onderdeel van de uitvalsweg naar Domburg, welke loopt vanaf de Lange Noord straat via de Stadhuisstraat, over de Herengracht en via de Volderijlaag- te, totdat de weg zich bij het slacht huis splitst in twee wegen, resp. naar de Seisweg en naar de Noordweg. De nieuwe Koning, Emir Saoed, heeft een zelfde opvoeding gehad als zijn vader, om hem voor te bereiden op de opvolging als heer van Arabië. De thans 52-jarige oude nieuwe Ko ning is groot gebracht volgens deleer van de Koran en gehard door een leven vol ontberingen in de woestijn. Op last van zijn vader liep hij bloots voet door de woestijn, leerde hij rij den op ongezadelde paarden en met zwaard en vuurwapens omgaan. Tot de dood van zijn vader toe heeft hij een gedegen diplomatieke oplei ding genoten op reizen over de gehele wereld. Emir Saoed woonde de op richting van de Ver. Naties te San Francisco by en vertegenwoordigde steeds zijn land bij dit lichaam. In Londen heeft men gezegd, dat met de dood van Koning Saoed een van de krachtigste persooniykheden van deze eeuw en een van de meest stabiele heersers in deze tijd is heen gegaan. De overledene was de laatste 20 jaar een trouwe bondgenoot van De Chr. Academie voor Lichameiyke Opvoeding te Rotterdam is van middag officieel geopend. Helaas was Z. K. H. Prins Bernhard door ziekte verhinderd de opening te verrichten cn zo heeft deze plechtigheid veel aan luister ingeboet. De hoge gast was echter toch door zijn woord aanwezig. De president-curator, prof. dr J. Waterink, las n.l. de rede voor, die de Prins voor deze gelegenheid had opgesteld. De Prins sprak er zijn vreugde over; uit, dat de C.A.L.O. zich stelt op de grondslag van het Christelijk beiyden. Lang werd er in Prot. Chr. kring een zekere afzijdigheid gevonden jegens de lichameiyke opvoeding. Men achtte, en terecht, het zieleheil van de mens van zeer groot gewicht, maar men kwam er daarbij toe het lichaam als een te verwaarlozen grootheid te beschouwen. Deze foutieve houding gaat het nu afleggen tegen de op de aloude beUjdenis gefundeerde gedachte, dat het lichaam een tempel des Heiligen Geestes is, aldus Z.K.H. .De Prins merkte in zijn rede op, dat een goed gerichte en doelmatig toe gepaste lichamelijke opvoeding steeds meer als een eerste eis wordt be schouwd. Toch zijn we er nog lang niet op dit gebied. Er zal een oplei ding volgens éénzelfde systeem moe ten komen van de lagere school via de middelbare school naar de univer siteit, met uitlopers naar de militaire dienst en de sportclubs. Dc C.A.L.O. is het bewijs, dat bij velen onder ons volk het bewustzyn leeft, dat ook de lichamelijke opvoe ding door beginselen gedragen moet worden. Men ziet het gevaar van een richtingloze lichaamscultus, van het losmaken van de banden tussen licha melijke en geesteiyke vorming. Dat deze Academie wil uitgaan van begin selen, die het gehele leven omvatten, werd door de Prins verheugend ge noemd. Het Christelijk beginsel is bij uit stek in staat om de lichamelijke op voeding enerzijds de eer te geven, die haar toekomt en anderzijds te waken tegen een verafgoding van het li chaam. Ook biedt het een uitgangs punt om de eenheid tussen lichaam en ziel te handhaven. Prins Bernhard wenste het Prot. Jhr. volksdeel van harte geluk met deze dag en beëindigde zijn rede met de wens, dat directeuren, curatoren en leraren dezer Academie tot in lengte van jaren het beginsel waar uit zij dit werk begonnen zijn, onder Gods zegen zouden mogen handhaven. Dat de Academie moge groeien en de opvoeding van ons volk moge dienen. De bijeenkomst was geopend door de president-directeur, de heer Ad Kuiper, die een welkom toeriep aan de burgemeester van Rotterdam, aan verschillende wethouders en afge vaardigden van organisaties. Dr Jos de Boer verrichtte de ope ningsplechtigheid als vertegenwoordi ger van de minister van Onderwijs. Hij verklaarde, dat minister Cals gro te belangstelling heeft voor de Aca demie en opende deze inrichting met de wens, „dat de naam van Hem, die Heer is van ziel en lichaam heide, ge heiligd moge worden ook door deze arbeid". Prof. Waterink dankte tenslotte nog het Rotterdamse gemeentebestuur voor de geopende deur, die het de Academie in de Maasstad bood. De vroede vaderen van. Amsterdam stel de hij in dit opzicht in gebreke. Spr. bracht hulde aan directeuren, rector, con-reetor en actie-comité, die bergen werk hebben verzet eer deze blijde dag kon aanbreken. de Geallieerden, ondanks de houding van neutraliteit die hij gedurende de laatste wereldoorlog aannam. Maar het was een publiek geheim, dat hij aan de zijde van de Geallieerden stond. Lange tijd was hij een getrouw bondgenoot van de Britse Kroon. De laatste maanden heeft hij echter zijn houding gewijzigd, toen Enge land weigerde zijn aanspraken op de Boeraimi-oase te steunen. Op deze oase, waar veel olie te vinden is, wordt ook aanspraak gemaakt door de onder Britse bescherming staande Sultan van Muskaat. Koning Ibn Saoed was heerser over een gebied vin bijna 2,5 millioen vier kante kilometer. Het land is de vier de olieproducent van de wereld. Het Egyptische Kabinet heeft we gens het overlijden van Koning Ibn Saoed van Saoed-Arabië een natio nale rouw afgekondigd, welke gedu rende veertien dagen in acht zal wor den genomen. Een muziekprogramma, dat door radio-Cairo uitgezonden zou worden, werd dtfor voorlezing uit de Koran vervangen. Generaal Naguib heeft zyn mede leven betuigd in een telegram aan de nieuwe Koning. Arrestatie van „Westerse agenten" in Oost-Duitsland. BERLIJN, 9 Nov. Fritz Beyling, hoofd van de Oostduitse regerings voorlichtingsdienst, heeft Maandag te Oost-Berlijn op een door Duitse en ge allieerde journalisten bygewoonde persconferentie verklaard dat de Oost duitse veiligheidsdienst een „niet on aanzienlijk aantal Westerse agenten" heeft gearresteerd. Koningin schonk gift voor huldiging van dr ir C. Lely. AMSTERDAM, 9 Nov. Het comité tót huldiging van dr ir C. Lely, waar van ere-voorzitters zijn de minister president alsmede de ministers van Verkeer en Waterstaat, van Binnen landse Zaken, van Onderwijs Kunsten én Wetenschappen en van Landbouw, Visserij en Voedselvoorziening, heeft van H. M. de Koningin een gift ont vangen. Zoals bekend, beoogt het co mité, volgend jaar tijdens de herden king van het feit, dat dr Lely 100 jaar geleden wérd geboren, een blijvend aandenken in de vorm van een beeld te onttiullen. DE STRIJD GAAT DOOR ZIERIKZEE, 9 Nov. Ook na de sluiting van het stroomgat by Ouwer kerk gaan de werkzaamheden onver minderd voort. Men is druk aan de gang met het beveiligen van de ge plaatste caissons. Onze foto toont een groep Duitse arbeiders, die zandzak ken aandragen, die tussen de geplaat ste caissons worden gegooid. Achter deze caissons treft men reeds de voor bereidingen voor de aanleg van de nieuwe dyk. De bouw van deze dyk zal in een vrij snel tempo geschieden Door de thans in werking zijnde vestigingswet textieldetailhandel is iemand, om maar een voorbeeld te noemen, die geen bedden verkoopt, toch verplicht om hiervoor een exa men af te leggen. Dit is een groot na deel. Men moet zich veel meer ken nis verschaffen dan nodig is en dit is Mossadeq wil zitting boycotten TEHERAN, 9 November. „Ik zal de komende zittingen niet hijwonen, al hakt U myn hoofd er af', zo zei Mossadeq, die vandaag weer terecht stond, tegen het Hof. De Perzische ex-premier, die zyn raadsman had ont slagen, zei verder: „Bij Allah, ik zal helemaal niet meer voor het Hof ver schijnen". Verder verklaarde Mossadeq met stemverheffing, dat hij geen verzoek om gratie zou indienen, omdat gratie alleen maar aan verraders wordt verleend. In een rede van een half uur heeft Mossadeq een felle aanval gedaan op de Britten en verder heeft hij getracht aan te tonen, dat het Hof niet com petent was. Als het Hof zich inderdaad bevoegd verklaard de zaak tegen de ex-premier te behandelen, zal de openbare aanklager over gaan tot het voorlezen van de aanklacht. Mossadeq daagde de openbare aanklager uit het origineel van de order van de Sjah, dat hij als mi- nister-president moest aftreden, over te leggen. Hij verklaarde te twijfelen aan de echtheid van het stuk, daar hij de officieren, die hem de order kwamen overhandigen, er van verdacht betrokken te zijn in een samenzwering tegen de vorst. „Ik heb drie dagen gewacht om de kans te krijgen met de Sjah overleg te plegen. Ik verwachtte, dat hij mij zou telegraferen dat de gehele zaak zich buiten zijn voorkennis had afge speeld", aldus de ex-premier. Hij vervolgde: „Ik verdedig me niet Prov. vergadering Chr, Textielbond. GOES, 9 November. De huidige groepering van de vakexamens in de textielsector vormt een groot probleem. Hierover en over nog enkele andere vraagstukken heeft de adj.-directeur van het Bureau van de Chr. Textiel- bond, drs A. W. Overwater, onder de titel „Uw kapitaal en de gulden van de consument" tydens een matig bezochte Prov. vergadering in hotel „Cen traal", een causerie gehouden. Vanzelfsprekend kwam ook de opruimings- termyn aan de orde en werd natuurUjk ook gediscussieerd over het cadeau stelsel. De vergadering stond onder leiding van de heer P. I. Hamming. In zqn openingswoord herinnerde deze er aan, dat de vergadering vanwege de ramp moest worden uitgesteld. Hij bracht het gebeurde tydens en na de ramp in herinnering en kon meedelen, dat geen enkel lid der vereniging in Februari was omgekomen. Ter nagedachtenis van. de vele rampslacht offers werden enkele ogenblikken stilte in acht genomen. De getroffen textielhandelaren in het rampgebied, zo deelde hy verder mee, waren in samenwerking met de katholieke en neutrale textielbond bezocht voor de opname van de schade. volgens de textielbond en natuurlijk ook volgens de detaillisten ballast, die men gemakkelijk overboord kan gooien en wel door de bestaande groepering vakexamens uit te brei den. Over deze uitbreiding, die nog vastgelegd moet worden in een nieuw besluit, deelde drs Overwater mee, dat de textielhandel 13 groepen met bijartikelen inplaats van 6 groepen wil instellen. Hierdoor verkrijgt men een betere indeling, terwijl de kosten en opleiding niet verhoogd/verzwaard worden. WAARBORGFONDS. Er bestaat momenteel in de textiel sector 'geen enkele mogelijkheid om personen in staat te stellen een zaak over te nemen. Dit acht men onjuist. In navolging van de Bond van Krui deniers heeft men nu plannen om te komen tot de vorming van een waar borgfonds. Deze bond heeft bij de Ned. Middenstandsbank een fonds van f250.000 als onderpand voor cre- dietverlening. Hierdoor kan men an dere in staat stellen een bestaande zaak over te nemen of een nieuwe zaak te vestigen. De textielbond zit echter nog met het probleem van het dekken van de kosten van de werk zaamheden, die hieraan verbonden zijn, aldus de heer Overwater. De heer Overwater heeft verder in zij causerie aandacht besteed aan de steeds toenemende afname van goe deren door afbetaling. Vooral in de rijwielbranche heeft men hierdoor 'n formidabele omzet. Dit brengt voor de textielsector grote gevaren met zich mee, die men alleen kan keren door dezelfde concurrentiekansen te schep pen. In Nederland kent men twee vormen van koopcrediet: via betaal- zegelkassen (de provisiekosten zijn bij deze vorm erg hoog) en via de financierings- of bemiddelingsinstitu ten (gemiddelde provisiekosten van 4,5 pet). De toename van de omvang door middel yan liet credietensysteem om een vrijspraak uit te lokken. Ik vind het niet erg gevangen te zitten, want het doet mijn aanzien stijgen. Gesteld, dat ik werd vrijgelaten, wat voor veiligheid zou ik dan bui ten de gevangenismuren genieten? Indien ik in de gevangenis zou wor den gedood, zou iedereen weten wie de hand in mijn vermoording had. Doch wanneer ik buiten de gevange nis om het leven zou worden ge bracht, zou niemand weten wie het had gedaan". „Ik zal in de gevangenis blijven tot ik sterf. Als u me vrijlaat, zal ik zelf moord plegen zodra ik daartoe de kans krijg", zo zei Mossadeq nog. en over ongeveer een maand hoopt men het dijklichaam zover klaar te hebben, dat met het leegpompen van de 2700 ha. grote Vierbannenpolder kan worden begonnen. Dit zal gebeuren door acht pompen aan de dijk bij Ouwerkerk, elk met een capaciteit van 50 kubieke meter per minuut en twee pompen met een capaciteit van 400 kubieke meter en 300 kubieke meter per minuut, welke hiervoor bij Stevenssluis aan de Noordzijde van de polder zijn opge steld. Met deze pompen hoopt men de polder in ongeveer anderhalve maand te kunnen leegpompen. Een gunstige omstandigheid is hierbij, dat het gat bij Ouwerkerk bij laag water werd gesloten, waardoor de water stand in de Vierbannenpolder thans aanmerkelijk lager is dan destijds in de polder Schouwen, waar de dichting van Sehelphoek bij vloed geschiedde. Nog voor de jaarwisseling hoopt de provinciale waterstaat de rijksweg van Zierikzee naar Zijpe droog te hebben. De ervaring met de enige tijd geleden drooggevallen polder Ooster- en Sirjansland heeft geleerd, dat de betonweg daar nog in goede conditie is, zodat mag worden aan genomen, dat dit ook het geval zal zijn met het nu nog onder water staande gedeelte van de Rampaartse- dijk tot aan Zierikzee. A i i Als bij het Landsgericht te Linz een borgstelling wordt gestort van zeven duizend Mark kan de Nederlandse chauffeur de Baat, die de ketting botsing op de Duitse Autobahn ver oorzaakte, vrij worden gelaten. Tal rijke personen zijn gedood en gewond tijdens een mislukte opstand in Boli via tegen de regering. Hoewel de op standelingen aanvankelijk succes had den, had men de opstand spoedig onderdrukt. Verdacht van spion- nage zijn in Oost-Duitsland vier per sonen veroordeeld tot dwangarbeid. Op Sicilië hebben zich grote over stromingen voorgedaan. Twintig ge zinnen te Palermo moesten in aller ijl hun woningen verlaten, daar deze op het punt stonden in te storten. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond. DE BILT, 9 Nov. Wisselend be wolkt en overwegend droog weer. Matige wind tussen West en Zuid west. Weinig verandering in tempe ratuur. staafde spr. met cijfers, verstrekt door het C.B.S. Ook heeft de heer Over water nog een uiteenzetting gegeven van het bedrijfssehap, waardoor de overheid een deel van de bevoegdheid aan dit orgaan, waarin vertegenwoor-, digers van werknemers en werkgevers zitten, overdraagt. De heer Overwater was in tegenstelling met heel veel mensen, niet zo huiverig deze veror denende bevoegdheid aan een derge lijk orgaan over te dragen. Wat de opruimingstermyn betreft, stond de heer Overwater op het stand punt, dat het wenseiyk is om de pe riode te verlengen. De opruiming moet niet gebruikt worden voor al lerlei stunts. Het publiek wordt hier van de dupe, terwijl de handel wordt ontwricht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1