BOVEN ALLES UIT DANK •JEGENS GOD SCHEEPSRAMP BIJ HELGOLAND» 7 PERSONEN VERDRONKEN MOSSADEQ STOND SNIKKEND VOOR ZIJN RECHTERS Dankdiensten te Zierikzee en Goes WAARSCHUWINGSDIENST BIJ STORM VOOR ZEELAND EN ZUID-HOLLAND Nederlands schip te N. van Texel gezonken, Deens vaartuig bij Schiermonnikoog gestrand Technische instanties worden per telegram opgeroepen PROTESTANTS CHRISTELIJK,BLAD VOOR ZEELAND De zee eiste haar tol NOODWEER IN DE V.S. EIST 13 DODEN. Alleen de grote Heelmeester kan de wond in veler hart genezen PROCES TE TEHERAN Gerechtsgebouw bewaakt door troepen en tanks GAAT CHURCHILL OP EIGEN HOUTJE NAAR MOSKOU? NA DE DICHTING VAN DE LAATSTE DIJK De afsluiting is een teken van Gods barmhartigheid ALMELO BEZOEKT ZIERIKZEE. Als het water Xy2 meter hoger wordt dan normaal WESTELIJKEN MAKEN ONDERHANDELEN ONMOGELIJK. DE BILT ZEGT: Uitgave: „Zeeuwscïi Dagblad" -jsitpor: Goes, L. Vorststr. 90, TeL 24SC, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie "SS. Giro 274289. Kantoren: lissingen: Lammenss'raat 17, ilel. 1764, Middelburg: Korte foorditr. 95. Tel. administratie el. redactie "347; Ter- rieuzen: Djjkstraat 26- -28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2628 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mm Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 9 NOV. 1958 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHELDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tbolen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.50 u., 10.57 u. Maan op 11.58 u., onder 19.11 u. Hoogwater Dinsdag 10 Nov.: Vlissingen: 3.41 u. 1.97 m., 15.68 u. 1.97 m. Terneuzen: 4.10 u. 2.12 m., 16.25 u. 2.12 m. Wemeldinge: 5.31 u. 1.67 m., 17.42 u. 1.72 m. Zierikzee: 5.13 u. 1.43 m., 17.28 u. 1.48 m. DEN HAAG. 7 November. Vanmiddag omstreeks tien minuten voor half vijf is het 900 ton metende Nederlandse motorkustvaartuig „Columbus" op een afstand van ongeveer 50 mijl ten N,W. van Texel gezonken. De eif bemanningsleden zijn door te hulp snellende schepen opgepikt en gered. De kapitein en de kok van de „Columbus" verlie ten het schip, toen het reeds zwaar slagzij maakte. Zij hadden eerst de motor stilgezet, in de achtermast lampen gehangen, en zijn toen in het water gesprongen. Zaterdagmorgen vroeg zond het schip, dat in nood verkeerde de eer ste S.C.S.-seinen uit. Het schip maak te slagzij en men verzocht om hulp van sleepboten en reddingboten. De reddingboot „Brandaris" van Ter schelling en de sleepboot „Holland" van fa Doeksen, voeren onmiddellijk uit. Het Engelse vissersvaartuig „Prince Victor" bevond zich spoedig in de na bijheid van het schip. Toen de nocJ op het hoogst was bevonden zich drie schepen in de buurt van het schip, zodat de bemanning gered kon worden. Acht zijn door de „Prince Victor" opgepikt, één door de „Mayflower" en twee door de „La madalon" uit Zeebrugge. Bij Helgoland is Zaterdag het Zweedse schip Bjoerkoe in aanvaring gekomen met bet Amerikaanse schip NEW VORK, 8 November. Ten minste dertien personen zijn in het Noord-Oosten van de Ver. Staten om het leven gekomen als gevolg van plot seling ingetreden slecht weer. Sneeuw stormen en hoog water veroorzaakten grote schade. Er werden windstoten met een snelheid van 170 kilometer per uur gemeten. Duizenden gezinnen in New York, New Yersey en Nieuw- Engeland moesten bun hnizen langs de kust ontruimen als gevolg van het ho ge water. Trein-, boot- en vliegdien- sten ondervonden grote vertraging. Het hoofd van de Amerikaanse meteorologische dienst heeft een on derzoek gelast naar het feit, dat de weervoorspellers geheel door de stormen werden verrast. Pas toen reeds urenlang sneeuw viel meldde de meteorologische dienst, dat lichte sneeuwval verwacht kon worden. Veel autos liepen in de sneeuw vast. Bjj Philadelphia zijn drie inzittenden van een gestrande auto door uitlaat gassen gestikt. Vermoedelijk heeft de chauffeur de motor laten draaien om het interieur van de wagen warm te houden, nadat de auto in de sneeuw was blijven steken. „Seawind". Drie mijl buiten Cux- haven zonk het schip. Van de 25 op varenden zijn er achttien gered. Vijf lijken zijn reeds geborgen. Twee op varenden worden nog vermist. Het zicht tijdens de aanvaring was vrij goed. De oorzaak is nog niet bekend. De bemanning v in de 2258 ton metende „Bjoerkoe", onder wie een 27-jarige vrouwelijke radiotelegrafist uit Finland, is met zwemvesten aan overboord gasprogen, nadat pogingen om de reddingsboten te strijken, wa- mislukt. Het met erts geladen schip schip zonk snel. Een Duitse loodsboot heeft de 18 overlevenden en vijf lijken opgepikt De „Seawind" werd slechts licht be schadigd. Het Zweedse schip maakte eerst maar weinig water, maar bin nen een half uur had het lek zich vergroot en liep het schip snel vol. Vrijdagnacht is het Deense schip „Argus" ten Noorden van Schiermon nikoog op een zandbank gelopen e;; lek geslagen. Met veel moeite i vandaag de sleepboot Z.K, 43, schip per J. Toxopeus, erin geslaagd he schip de haven van Zoutkamp binne: te brengen. Tijdens de hele sleeprei, moest hard gepompt worden om he schip drijvende te 1' uden. Er deder. zich geen persoonlijke ongevalle: voor. Radiorede van H.M. de Koningin Prins Bernhard moet rusten. SOESTDIJK, 7 November. Prins Bernhard moet op medisch advies enige dagen volledige rust nemen. De behandelende medicus zal nader be slissen, of het vertrek naar Ethiopië op 11 dezer kan blijven gehandhaafd. „Landgenoten, de dijken zijn dicht. Het einde van de ramptoe stand is in zicht. Wij verwachten, dat ons grondgebied binnen korte tijd herwonnen zal zijn. Op dit ogenblik mogen wij elkander geluk wensen. De ramp bleek groter dan er ooit tevoren in onze geschiedenis een is geweest. Een heel leger van voor treffelijke vaklieden en geoefende soldaten werd voor deze strijd uit gerust, met 'n staf van uitnemende ingenieurs en theoretici en met een enorm arsenaal aan materiaal. Om vangrijk waren de voorbereidingen. Toch waren in Februari reeds 33 stroomgaten gedicht, in Maart 53 en in Augustus 67. Dikwijls liep het mee, zoals bij de dichting van het reusachtige gat bij de Schelphoek. Vaak ook waren er tegenslagen, waarvan die bij dit laatste gat, bij Ouwerkerk, .de zwaarste was, zodat toen een heel nieuw plan werd ver eist en uitgevoerd. Thans is ook dit laatste gelukt en met vertrouwen wacht ons volk op de afwerking en voltooiing van heel het werk op het verder herstel der dijkbeschadi- gingen en het droogpompen, waar mee het stadium van de wederop bouw voor het toekomstig leven van alle delen van het rampgebied wordt bereikt. De overwinning is groot en groot ook is ons aller dankbaarheid jegens velen, die met uitermate inspanning van lichaam en van geest hebben ge streden, volgehouden en overwonnen, en boven dat alles uit jegens God, die ons deze overwinning in handen gaf. Hoe klein is de mens tegenover de krachten der natuur, wanneer die hem even iets van hun volle kracht mogen tonen. Hoe kunnen enige kubieke meters wafer soms reeds met al zijn levensgeluk ver woesten. "Maar ook, hoé groot kan hij zijn, wanneer het beste in hem wordt opgeroepen, wanneer hij in tegenspoed zich weet schrap te zetten en te strijden, en geestelijk zo al niet stoffelijk sterker blijkt dan wat hem belaagt, in het ge loof, dat God, hoe dan ook, een maal alles ten goede zal doen keren. De slagen aan ons grondgebied en aan onze welvaart gebracht, zullen worden hersteld, maar de wond in veler hart is nog open. Al leen de grote, oppermachtige Heel meester kan, evenals ons land, ook ons leven vernieuwen! Wanneer een ramp als deze dit alles heeft ver woest, dan mogen wij de bezoeking, waarmee wij worstelen, niet laten voorbijgaan, tenzij dat die ons ze gent. TEHERAN, 8 November. In de spiegelzaal van het voormalige paleis te Sultanabad, 15 kilometer buiten Teheran, is Zondag het pro ces begonnen tegen de voormalige Perzische eerste minister, dr Mos- sadeq, die er van wordt beschuldigd, orders van de Sjah in de wind te hebben geslagen en pogingen te hebben gedaan om diens bewind omver te werpen. De beklaagde, gekleed in een grijze kamerjas over een grijze pyama, zakte bijna ineen, toen hij voor het militaire tribunaal werd geleid. Op de vraag, of hij zijn rechters competent achtte in dit proces, ant woordde Mossadeq dat hij het slacht offer was van de inmenging van een buitenlandse mogendheid. Ingeval men hem als gewoon bur ger zou laten terechtstaan, vereiste de wet zijns inziens, dat de rechtbank bestond uit personen, die nooit zijn ondergeschikten waren geweest. In dit verband maakte hij bezwaar tegen de openbare aanklager, die als officier bij de genie indertijd had gestaan onder hem, toen hij nog minister van lands verdediging was. Op dat ogenblik was het betoog van de beklaagde, die in snikken was uitgebarsten, niet meer te vol gen. Op verzoek van Mossadeq werd vervolgens een verwarmings- apparaat in de rechtzaal gebracht. Hierna kreeg de openbare aankla ger het woord, die de stelling, dat het Hof niet competent zou zijn, aan de hand van wetsartikelen bestreed. Buiten het paleis stonden troepen met de bajonet op het geweer opge steld, terwijl pantserwagens en tanks in de omgeving patrouilleerden. Mossadeq zeide tot het tribunaal: „U hebt onschuldige mensen onrecht matig in hechtenis genomen. Bij Allah, zij zullen van kou sterven. By Allah, zij kunnen dit soort gevangenissen niet verdragen". De voorzitter van het tribunaal zei- de hierop: „U hebt nu een verwar mingsinstallatie en U wordt dagelijks door een arts behandeld. Voedsel en gemakken staan te Uwer beschikking. Ik vraag mij af waar U over klaagt". Dr Mossadeq gaf geen antwoord. Luid snikkend zeide Mossadeq, dat het tribunaal de wereld geen gele genheid moet. schenken te zeggen, dat vier Perzische officieren de ri vaal van Groot-Brittannië hebben verslagen, aldus Mossadeq. De voorzitter van het tribunaal onderbrak Mossadeq met de woorden: „Geen van ons werkt ten bate van buitenlanders. Iedere pers is niet minder vaderlandslievend dan U. U dient de officieren van het hof niet te beledigen". Vrijdagavond, precies om 23.56 uur lag de vierde Phoenixcaisson op zijn plaats en was het stroomgat bij Ouwerkerk afgesloten; een his torisch moment in de geschiedenis van de Nederlandse waterbouw kunde. Onze foto toont het moment waarop de caisson op zijn plaats ligt. LONDEN, 8 Nov. Volgens een be richt van het Britse Zondagsblad „Sunday Pictorial" Is Churchill van plan voor Kerstmis „op eigen gele genheid" naar Moskou te reizen, na in de komende twee of drie weken met president Eisenhower en zijn Franse collega, Lanlel, besprekingen te heb ben gevoerd, Churchill zou bij deze poging om te komen tot besprekingen ter beveili ging van de wereldvrede niet optreden als officiële afgezant van de Westelijke wereld. ZIERIKZEE, 7 November. Bur gemeester, wethouders en gemeente secretaris van Almelo hebben giste ren en vandaag een tweedaags werk bezoek gebracht aan Zierikzee, dat door Almelo is geadopteerd. Gisteren bezichtigde het gezelschap de verwoestingen en de stand van de wederopbouwwerkzaamheden in de stad. Na het souper begaven de beide gemeentebesturen zich naar de dijk bjj Ouwerkerk, waar de sluiting van het laatste stroomgat werd ge volgd. Vanmorgen werd op het stadhuis van Zierikzee een bespreking gehou den over de woningbouw en andere wederopbouwproblemen, terwijl ver der nog van gedachten werd gewis seld over de verdere adoptiehulp. De burgemeester van Zierikzee betuigde de erkentelijkheid en dank van zijn gemeente voor alles wat Almelo reeds voor Zierikzee heeft gedaan, waarna van de zijde van het Almelose ge meentebestuur werd toegezegd, dat Almelo op de ingeslagen weg zal voortgaan en in alle mogelijke vor men hulp zal blijven bieden- voor zo ver de mogelijkheden dat toelaten, de toorn van God is afgesloten, door GOES, 7 November. Vreug de en dankbaarheid heerst vandaag in Nederland na de dichting van het laatste gat van Ouwerkerk. In de steden en dorpen zijn de stra ten in vlaggenzeeën veranderd en vanavond zijn in de kerken in ver schillende plaatsen dankdiensten gehouden. De Grote Kerk in Zierikzee kon vanavond de velen van allerlei ker kelijke gezindten niet bevatten, die bijeen waren gekomen om te dan ken voor het voor het eiland zo be langrijk historisch gebeuren. „Dankt God in eerbiedige vrees", zo zei pastoor J. Dekker vanaf de kansel in zijn korte predikatie, die hij hield naar aanleiding van de woorden uit Psalm 934: „Doch de Heere in de hoogte is geweldiger dan het bruisen van grote wateren, dan de geweldige baren der zee". Pastoor Dekker, die de ramp en de meer dan 500 doden, die op het eiland waren te betreuren, in herin nering bracht, wees erop dat het God was geweest, die de ingenieurs het vernuft had gegeven en wekte zijn gehoor tenslotte op in de toekomst te werken en te bidden. „Met Gods hulp is het gelukt", zo zei luitenant J. W. Gelderman van het Leger des Heils, hierop aanslui tend. Zonder de hulp van God doen we niets. Met Job kunnen we zeg gen, dat de Here heeft genomen en ook weer heeft teruggegeven. Daar om zij de naam des Heren geloofd. Is tekst bad lt. Gelderman de woor den gekozen uit Psalm 1031 en 2. Ds Y. J. Tiemersma, Geref. predi kant, sp-ak naar aanleiding van Psalm 103 8 en 9. Het is niet vanzelfsprekend, dat er een einde is gekomen aan de waters nood. Wij moeten dankbaar zijn, dat Boelganin: LONDEN, 7 November. De Sow- jet-minister van Defensie, maarschalk Boelganin, heeft Zaterdag ter herden king van de October-revolutie een toe spraak op het Rode Plein gehouden, waarin hij onder meer verklaarde, dat de Westelijke mogendheden onderhan delingen met de Sowjet-Unie onmoge lijk hebben gemaakt. 1953 was een jaar van grote succes sen voor de Sowjet-volkeren en de re gering had gestreefd naar regeling van internationale geschillen op vredelie vende wijze. De Amerikaanse bases in het buiten land breidden zich voortdurend uit en de Sowjet-Unie moest zich bijgevolg met haar defensie bezig houden. DEN HAAG, 7 November. In het gebied van de Zeeuwse en Zuidhol landse stromen komen veel dijkvakken voor, die eerst kort geleden zijn her steld of opnieuw zijn aangelegd. Daardoor zullen die dijkvakken gedurende deze winter bij het optreden van stormvloeden eerder aan beschadiging bloot staan dan voorheen het geval was. Om bij beschadiging of dreigende doorbraak vlug te kunnen optreden (vooral in deze geldt: Wie vlug helpt, helpt dubbel) is voor dit winterseizoen in het bovengenoemde gebied een bewakingsdienst ingesteld. Bovendien zijn op verschillende plaatsen depóts aangelegd voor zand, zandzakken, schoppen en andere hulpmaterialen. Deze kunnen dan, zo spoedig mogelijk, met onmiddellijk ter hulp te roepen vracht auto's naar de bedreigde punten worden vervoerd. De bewaking van de dijken is toe vertrouwd aan technisch personeel van Rijks- en Provinciale Waterstaat met inschakeling van personeel van de waterschappen. Een deed van bedoeld personeel is nog op verschillende dijk vakken te werk gesteld, en behoeft dus alleen maar een waarschuwingssein om onmiddellijk, ook bij nacht en ontij te kunnen ingrijpen. Maar velen moe ten van elders komen om hun post te betrekken. Ook is het gewenst, dat on der buitengewone omstandigheden zo nodig de militairen te hulp kunnen worden geroepen en verschillende an dere instanties, als Rode Kruis en Be scherming Burgerbevolking, zich pa raat houden om naar bevind van om standigheden te kunnen optreden. Voor dit alles is door de Rijkswater staat met medewerking van het K.N. M.I. en het bedrijf van de Posterijen, Telegrafie en Telefonie een waarschu wingsdienst ingesteld. Zoals bekend geeft het K.N.M.I. reeds, sinds de ramp van 1 Februari, tweemaal per dag, door middel van de radio, de afwijking, die in de water standen wordt verwacht, door het op treden van de windipvloeden. Deze be kendmaking zal in het vervolg nog worden uitgebreid, met dien verstan de, dat dan alleen de verwachte ver andering in de hoogwaterstand zal worden omgeroepen. Het eerste be richt wordt gegeven om 9.30 uur, na het omroepen van de waterstanden langs de Rijn en Maas, het tweede be richt om 13 uur na de nieuv.. n- ding, het derde bericht om 18 uur na de nieuwsuitzending, terwijl dit om 19 uur zal worden herhaald. Indien, hetgeen alleen bij krachtige wind uit het Noordwesten optreedt, de hoogwaterstanden naar verwachting veel hoger zullen oplopen, dan zullen bovendien de technische instanties, waarvan in het bovenstaande sprake was, door middel van telegrammen met voorrang worden gewaarschuwd. In het algemeen zal dit niet het geval zijn, voordat naar verwachting de hoogwaterstand een meter hoger wordt dan normaal. Eerst wanneer de hoogwaterstand naar verwachting ongeveer ander halve meter hoger wordt dan nor maal, worden ook de niet technische instanties door middel van een tele gram met voorrang gewaarschuwd: Ook dan zal de te verwachten hoog waterstand nog aanzienlijk lager blij ven dan bij de ramp op X Februari van dit jaar, toen de hoogwaterstand in het rampgebied gemiddeld met on geveer drie meter werd overschreden. De waarschuwingsdienst werkt dus zodanig, dat iedere belangstellende door middel van de radio dagelijks wordt ingelicht over de te verwach ten verhoging of verlaging van de eerstvolgende hoogwaterst:. d in het getijgebied van Zuidv/est f'.dsriand, zowel in normale gevallen a,s bij de ongunstige, uit het Nooiuwesten op tredende, stormen. Jezus onristus. Dit is niet vanzelf sprekend, maar toch waar. Achter het werk op het eiland was Gods hand. De afsluiting van hot eiland was ook niet vanzelfsprekend, maar toch waar. Deze afsluiting was ëen teken van Gods barmhartigheid en gen.ade, Die niet eeuwiglijk de toorn wilde be houden. „Door maanden van ramp en zorg heen", zo zei ds C. J. Royen, Ned. Herv. predikant, die het tiende vers uit dit Bijbelhoofdstuk als thema had gekozen, „zijn we geleid naar de vreugde". God heeft ons niet naar onze zonde gedaan en ons niet ver golden naar onze ongerechtigheden. Tot slot sprak ds M. van der Klis, Chr. Gereformeerd predikant, over het dertiende en veertiende vers. „Was God ons vergeten?", zo zei de predikant, toen hij herinnerde aan de dienst van 8 Februari. Nee, God heeft ons in Zijn g< edertierenheid met een hart vol liefde gadegeslagen. Hij heeft aan ons in Zijn genade gedacht. Hij komt nu tot ons met Zijn weldaden. Zoekt daarom bij hem Uw schuil plaats. Na het bidden van het Onze Vader zongen allen: Wat de toekomst brenge moge, Mij geleidt des Heren hand Zondagmorgen is deze dienst door de N.C.R.V. uitgezonden. IN GOES. De Grote Kerk te Goes was Zater dagavond tot in de uiterste hoeken bezet, toen ds H. M. Strating de kan sel besteeg. Deze dankdienst was be legd door de kerkeraad van de Ned. Herv. Gemeente en een door de stra ten rjjdende auto met loudspeeker bad de velen uit alle delen van de stad naar de kerk genodigd. „O God, in heiligheid is Uw weg", waren de woorden uit Ps. 7714a, naar aanleiding wa. van ds Strating zijn predikatie hield. De dichting van het laatste gat is een nationaal gebeuren, zoals de ramp ook een nationaal gebeuren was. Toen zaten wiJ ook hier bijeen en storm den de vragen op ons af. We bleven vast zitten in onze vragen. „Ook ik kwam er niet meer uit", zo zei de predikant. „Mon heeft ons dit ver weten". Wij vroegen maar, zoals de dichter van Psalm 77 zijn vragen stelde. Maar dan zegt de Psalmist „O God, in heiligheid is Uw weg". Deze weg vai God is een weg van vrese lijke ontzetting, maar ook van blijde, sprakeloze verrassing. Ontzetting en blijde sprakeloosheid bepalen de spanning van ons geloof. En dan is onze reactie: „O God, in heiligheid is Uw weg". Gods heilige weg is gans anders dan onze weg en steeds blij ven we vragen. „Maar", ze zei ds Strating verder, „de vervulling van al onze vragen zien we in Jezus Chris tus". Dan zien 'we dat onze mense lijke weg, Gods weg is geworden. Christus is gekomen, Die onze pijn heeft doorworsteld, ons leed heeft ge dragen. Hoewel wij blijven vragen, geloven we in de weg van God, die leidt naar een nieuwe hemel en een nieuwe aarde, waar de laatste vijand is verslagen. Op deze weg is Ouwer kerk een mijlpaal, een mijlpaal om opnieuw aan een toekomst te bouwen, een mijlpaal op de weg, die leidt naar het eeuwige leven. Groots klonken bierna door het kerkgebouw de coupletten van: O Heer, Die daar des Hemels tenten spreidt; „Wij slaan het oog tot U om hoog, Die ons in ramp en nood, ver lossen kondt in alle stond, ja zelfs, tot in den dood". DE BILT, 8 Nov. Zwaar bewolkt met plaatselijk lichte regen of mot regen. Matige tot krachtige en lang3 de Wadden kust af er toe harde Zuid- Westelijke wind. Middagtemperatu- ren ongeveer üezellde als vandaag.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1