Sterke ijveraars voor het Piëtisme, SLUIKER DE doch Vondel sprak van de zoon als van „een goddeloze Zeeuw'' Nieuws uit de Provincie. Vader en zoon 7 eelinck. predikanten te Middelburg l Burgemeesterfeest te St. Anualand Zeeuwse Wandelingen j Gastarief voor kerken# scholen e.d. gewijzigd WEK DE GAL IN UW LEVER OP Stichting van Prov, Muziekschool vrijwel zeker Instelling van een Prov.prijs voor beeldende kunst bepleit Aooa jacobapolder sticht dorpshuis LANGE JAN WIJST Tip WEER AAN Middelburg. Goes. 7 holen. FEUILLETON Aflevering 55 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn „Arti et Amicitiae" AANBESTEDINGEN HOUTMAN Zaterdag 7 November 1951 ZEEUWSCH DAGB7.AD Pagina f Gemeenteraad t Het is dit jaar juist drie eeuwen geleden, dat de Middelburgse predi kant, Maximiliaan Teelinck stierf. Wanneer we de naam Teelinck horen, denken we vanzelf aan de vele leden uit dit oude Zeeuwse geslacht, dat uit Zierikzee afkomstig was. Vooral Willem, de vader van Maximiliaan, even eens predikant te Middelburg, was een bekende figuur uit de Zeeuwse kerkwereld in het begin van de 17e eeuw. Hij was een der voornaamste vertegenwoordigers van de piëtistische stroming. De geestelijke richting, die men het piëtisme noemt, is uit Engeland naar ons land overgekomen; daar heette het Puritanisme. Deze stroming ont stond uit reactie tegen de dode or thodoxie, tegen de objectieve koude leerstellingen. De nadruk werd gelegd op de be leving van de belijdenis, op het per soonlijk geloofsleven en de omgang van de ziel met God. Nauw verwant dus met het mysticisme. Het was niet de bedoeling zich uit de wereld terug te trekken, maar te getuigen tegen wereldgelijkvormig heid, hoogmoed en alle soorten volks zonden. Overheid en volk werden op gewekt zich te bekeren en te leven naar Gods geboden. Vooral werd ge ijverd voor een strengere Sabbaths- viering. Bij sommige Piëtisten was echter het mystiek element zo sterk, dat ze zich uit de samenleving terugtrokken en het liefst „met een boekje in een hoekje" genoten van de innige ziels gemeenschap met God. Vooral onze provincie was een 13 ruchtbare bodem voor deze reli gieuze richting. Tot in onze dagen toe heeft het Zeeuwse volk een sterk piëtistische inslag. De strenge heili ging van de Zondag, het anti-papisme, de strijd voor de zuivere leer van drie eeuwen terug hebben bij vele Zeeu wen ook nu nog de volle instemming. EEWOUD TEELINCK. Het waren vooral de twee gebroe ders Teelinck, Eewoud en Willem, die als vurige propagandisten voor het Piëtisme optraden. Eewoud, de oudste broer, is de minst bekende, ongetwijfeld was hij ook de mindere van zijn broer Willem, die acht jaar jonger was. Na zijn studie in de rechten werd hij in 1595 stadsadvocaat van Zierik zee, enkele jaren later bovendien burgemeester. In 1603 werd hij benoemd tot ont vanger-generaal van Zeeland; toen ging hij in Middelburg wonen, waar hij in 1629 gestorven is. Hij werd hier ouderling en heeft levendig deelge nomen aan het kerkelijk en godsdien stig leven uit zijn tijd. Gedurende zijn Middelburgse tijd tegen de Remon stranten en de veroordeling van him leer op de Synode van Dordrecht. Een Vintigtal pamfletten heeft h(j wel geschreven, de meeste gericht tegen de Remonstranten. De Zeeuwen wa ren fel gekant tegen deze groep en ook tegenwoordig bestaat er nergens Op 18 November a.s. ST. ANNALAND, 6 Nov. Gisteren ls het comité samengesteld, dat zorg zal dragen voor een waardige ontvangst van de nieuwe burgemeester, de heer J. van den Bos. De datum van de in stallatie is intussen bepaald op Woens dag 18 November a.s. Voorzitter van het comité is ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant, terwijl notaris Abr. J. Blerens secretaris ls. Penningmeester ls de heer Chr. Kalle, he an de school met de Bijbel. De o'. commissieleden zijn de heren Co.... J. Kooijman (namens de Z.L.M.), H K. M. J. van Es (namens de ambte naren) Chr. J. C. Boot (hoofd O. L. school) en D. Hage en Joh. Elenbaas, namens de beide kerken der Geref. Ge meente. Men heeft al een voorlopig program ma voor de feestelijkheden op 18 No vember opgesteld. Na de begroeting aan de grens der gemeente volgt een ontvangst door het comité op het schoolplein, waarna een rondrit door het dorp wordt gemaakt. Daarna zal de officiële installatie in het gemeente huls plaats vinden. De schoolkinderen worden in de middaguren getracteerd in onze provincie een gemeente van deze richting. WILLEM TEELINCK. Evenals zijn oudere broer studeer de ook Willem eerst rechten en lette' ren. Na een bezoek aan Engeland, waar hij in aanraking kwam met de puri teinse Piëtisten, besloot hij theologie te gaan studeren. Hij was toen al 25 jaar en getrouwd (1604) Lang deed hij er niet over, want reeds in 1606 werd hij als predikant bevestigd te Haamstede en Burgh. Deze dorpen op Schouwen verwisselde hij in 1613 met Middelburg, waar hij tot zijn dood ge bleven is. De Zeeuwse hoofdstad had in die tijd negen predikanten, waaronder zeer bekende: Faukelius, Walaeus (helpt aan de Bijbelvertaling) en Go marus. Groot is de invloed geweest van Ds Willem Teelinck op de gemeente van Middelburg, waardoor zijn prediking een soort geestelijke opwekking ont stond. Als een boetprediker trad hij op, als een moderne Johannes de Do per wekte hij zijn hoorders op tot waarachtige bekering. Hij verhief zijn stem tegen de woekerende volkszon den uit drie dagen: ontheiliging van de Zondag, spel, dans, modezucht, uerachting van de sacramenten, onze delijkheid. Niemand ontzag hij, ook de rijke Middelburgse kooplieden niet, die onder de schijn van godsdienstig heid ver verwijderd waren van ware vroomheid en een godsdienstige wan del. Behalve zijn werk in de gemeente: het prediken, ziekenbezoek, catechi satie, heft hij ook veel geschreven. En kele werken heeft hij uit het Engels en Duits vertaald. Hij heeft een groot aandeel gehad in de stichting van de Engelse gemeen te te Middelburg. Ook was hij een van de eersten, die de kerk op haar plicht wees om aan de volken, waar mee handel gedreven werd in Oost en West, het Evangelie te brengen. Het was te veel voor zijn zwak li chaam, waarvan zijn zoon Maximiliaan getuigde, dat „hij het in dienst des Heren had uitgemergeld". In 1629 stierf hij, nog slechts 50 jaar oud, een half jaar eerder dan zijn broer Eewoud. Tenslotte nog iets over deze zoon van Willem Teelinck, die evenals zijn vader, gestorven is als predikant te Middelburg, in 1653, juist 300 jaar ge leden. Beide namen staan op het bord, dat in de vorig jaar gerestaureerde Nieuwe Kerk is aangebracht en dat de namen bevat van alle Middelburgse predikanten vanaf 1574. In 1640 werd hij predikant te Mid delburg voordien was hij verbonden aan de Engelse gemeente te Vlissin- gen en daarop aan de Ned. Herv. kerk te Zierikzee. Zijn geschriften kenmerkten zich vooral door anti-papisme. Volgens hem mocht een Geref. overheid de Room sen niet dulden in het land. Ook be streed hij de Remonstranten. Geen wonder, dat Vondel (die later Rooms werd), hem in een van zijn hekelge dichten „een goddeloze Zeeuw" noem de. Met zijn „Vredepredicatie" in 1648 (toen de vrede van Munster werd ge sloten) kwam hij de Zeeuwen in het gevlei: zjj waren immers tegen het sluiten van de vrede met Spanje. Evenals de jonge stadhouder Willem II, die ook liever de oorlog had voort gezet. Max. Teelinck was vurig Oran je-gezind, vooral de rechtzinnige Mau- rits was een man naar zijn hart. Evenmin als zijn vader is ook Maxi miliaan oud geworden T.oen hij in 1653 stierf, was hij nog maar 48 jaar. L. v. W. AXEL. In de Donderdagavond gehouden raadszitting werden de heren J. Pijpe- link, M. J. v. d. Berg, R. C. Boeije, C. J. v. d. Bos en I. C. Provoost herbe noemd als leden der Volkshuisvesting commissie. Aan de heer C. Klaassen werd een vergoeding toegekend van f 1500, omdat de voorgevel-rooilijn van zijn te ver bouwen pand hoek KerkdreefSchool straat 50 cm achteruit mogt. Het tarief voor de levering van gas voor industriële ondernemingen, ker ken, scholen e.d. werd als volgt gewij zigd: bij een jaarverbruik van 2700 m3 f 0.16 per m3; van 3500 m3 f 0.15 per m3; 4400 m3 f 0.14 per m3; 5300 m3 f 0.13 per m3. De jaarwedde van mej. M. Dieleman, handwerkonderwijzeres aan de open bare lagere school, werd vastgesteld op f1536 per jaar, plus toeslagen, zulks per 1 Januari 1953. Besloten werd medewerking te ver lenen aan de totstandkoming van een rijwielbergplaats ten behoeve der Chr. Nat. School. Met de Coöp. Boerenleenbank te Ter- neuzen werd een rekening-courant- overeenkomst aangegaan van f 100.000. Ingezonden Med^~ -i>nq IJ zult 's morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lever een liter gal in uw ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige CARTER'S LEVERPILLETJES om die Uter gal op te we.cken en uw spijsvertering en stoel gang op natuurlijke wijze te regelen. Een plantaardig zacht middel, onovertroffen om de gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilletjes. Zeeuwse Culturele Adviesraad bijeen MIDDELBURG, 6 November. Op de dezer dagen te Middelburg ge houden vergadering van de Zeeuwse Culturele Adviesraad, kon de voor zitter, mr dr A. J. J. M. Mes, lid van G. S„ de verheugende mededeling doen, dat in principe volledige overeenstemming was bereikt met de betref fende gemeentebesturen over de stichting van een Zeeuwse Muziekschool. Aangezien de plannen nog in het stadium van overleg en ontwikkeling verkeren, Is er nog weinig te zeggen over de definitieve vorm, die deze school zal krijgen. Het is echter uitdrukkelijk de bedoeling, dat geheel de Provincie van het te geven onderwijs zal kunnen genieten. zet rapport werd verder gesproken over de taak van de Provincie, op het gebied van de beeldende kunst. Aangezien de financiële mogelijkhe den beperkt zijn, zal men ook op dit terrein slechts enkele voorzichtige schreden kunnen zetten. De instelling van een Provinciale prijs voor de beeldende kunsten, ge combineerd met een jaarlijkse Zeèuw- se tentoonstelling, verdient in dit op zicht de bijzondere aandacht. Ook zal er gezocht moeten worden naar wegen om de aankoop van over heidswege te stimuleren. Gezien de weinig aesthetische inrichting van vele openbare gebouwen, liggen ook hier nog vele mogelijkheden. Ondanks het feit dat talrijke wen sen en verlangens blijven bestaan, is het toch verheugend te constateren, dat mede door de activiteit van de raad reeds verschillende nieuwe pro jecten konden worden aangevangen en diverse reeds bestaande behoeften konden worden gerealiseerd. Door dit gezamenlijke overleg van de Verschil lende representanten uit het culturele leven van onze provincie, begint er zich inderdaad langzaam een meer vaste en definitieve lijn af te tekenen in de culturele ontwikkeling van de Provincie Zeeland. Centrale vuilvenv5jdering op Walcheren MIDDELBURG, 5 November. In de vergadering van de Ver. van Burge meesters en Secretarissen op Walche ren, die vanmiddag onder voorzitter schap van burgemeester J. L, Dreg- mans in het Schuttershof werd gehou den en die gedeeltelijk ook door de Walcherse wethouders werd bijge woond, heeft de Vlissingse wethouder van openbare werken, de heer M. A. van Popering, gesproken over het vraagstuk der vuilverwijderlng. Hij rapporteerde namens een com missie, die de vereniging geruime tijd geleden ter bestudering van deze ma terie instelde. Zoals men weet bezit Vlissingen een verwerkingsinstallatie. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat de andere gemeenten daarvan gebruik zullen kunnen maken, maar daarvoor zal bouw van een nieuwe oven nodig zijn. Deze centrale verwerking zal de gemeente per inwoner en per jaar 60 cent kosten. De kosten van ophalen van het vuil komen daar nog bij. Ne bespreking van het rapport werd besloten een verslag toe te zenden aan alle gemeentebesturen op het eiland. Deze kunnen zich dan beraden en die nen binnen een maand te berichten, of zij voor het idee voelen. Is dat zo, dan zal een proef met het ophalen en weg brengen van het vuil worden geno men, opdat berekend kan worden, hoe duur dit kost en hoe lang een wagen voor het werk nodig heeft. ANNA JACOBAPOLDER, 6 Nov. - Niet minder dan 50 bewoners van An na Jacobapolder kwamen ln café Quist bijeen om de oprichting van een Dorps huis voor Anna Jacobapolder te bespre ken. Het ligt ln de bedoeling dat ln het dorpshuls worden ondergebracht: een kleuterschool, consultatiebureau, spreek kamer arts, magazijn voor het Groene Kruis en een conferentiekamer. De aard en de grootte van het op te richten gebouw zal uiteraard aldus de heer G. J. de Jager, die deze bijeen komst leidde afhankelijk zijn van de te verkrijgen financiële medewerking. De voorzitter van de afdeling Sint Phlllpsland van het Groene Kruis, kon concrete mededelingen doen ten aan zien van het Groene Krulsgebouw, het geen de aanwezigen zeer tot tevreden heid stemde. De voorzitter van deze vergadering kon nog mededelen, dat ouders van 36 kinderen zich voorlopig opgaven hun kinderen het kleuteronderwijs te doen volgen. Het ontwerp-statuten werd bespro ken. In het voorlopig bestuur werden ge kozen de heren: L. M. Slnke, L. Quist Azn, Chr. Wisse, G. J. de Jager, C. Zuldweg, C. A. Stormezand. P. D.' Bo ller en J. Neele, en de dames: mevrouw Vogelaar-Fangois, mevr. Van Hoeve en mej. J. W. C. van Strlen. De vergadering werd onder meer bij gewoond door burgemeester L. J. de Jonge. Op een klacht, die door verschillen de leden werden geuit, dat veelal bij de gemeentebesturen zo weinig facili teiten en medewerking te krijgen zijn voor uitvoeringen van cultureel niveau zelfs wordt niet altijd ontheffing verleend van de vermakelijkheidsbe lasting antwoordde de voorzitter dat deze aangelegenheid de volle aan dacht van G. S. heeft. Het college staat op het standpunt, dat de medewerking van de gemeenten in dit opzicht be langrijk verhoogd zal moeten worden. Hoewel er reeds een kentering te bespeuren is, getuige de subsidiëring van de concerten van het Rotterdams Kamer Orkest door de verschillende gemeenten, laat in het algemeen de toestand nog te wensen over. Er zal in elk geval naar gestreefd moeten worden de bijdrage van de gemeenten op een zelfde peil te bren gen als die van de Provincie. Naast de provinciale steun is de medewerking van de gemeenten niet alleen feitelijk maar ook principieel noodzakelijk, in vele gevallen ligt de verantwoordelijk heid primair hij de gemeenten. De door de Provincie ontplooide activiteit moge vele gemeentebesturen inder daad tot voorbeeld strekken. LANDJUWEEL? Een ander onderwerp, dat eveneens ter sprake kwam en dat voor het Pro vinciale amateurtoneel van groot be lang is, was de instelling van een Zeeuws Landjuweel. Naast de in to neeltechnisch opzicht zo belangrijke regiecursussen, die reeds een onder werp van bemoeiing van de raad uit maken, wilde de raad ook op deze wijze medewerken aan de opvoering van het peil van het amateurtoneel en de stimulering van de belangstelling voor deze tak van culturele werk zaamheid. (Wij schreven in ons „Plakkebord" van gisteren hierover al uitvoerig. Red.) De vorm hiervoor meende men ge vonden te hebben in de instelling van een Provinciaal tournooi voor alle toneel- en lekenspeigroepen in Zeeland. Waar het zwaartepunt van het amateurtoneel in Zeeuwsch- Vlaanderen ligt, meende men dat de definitieve wedstrijd daar zou moe ten plaats vinden, echter zonder dat het geheel zijn Provinciaal karakter zou verliezen. Aan de hand van een breed opge- Des avonds verlicht MIDDELBURG, 5 November. Het was een wonderlijke gewaarwording, wanneer men vanavond naar de Lange Jan keek. Voor het eerst brandde de verlichting van de wijzerborden. En het moet direct gezegd: deze verlich ting doet het uitstekend. De cijfers worden door enkele lampjes aangege ven, terwijl de wijzers over de gehele lengte zijn verlicht. 't Was vandaag nog een historische dag, want vanaf vanmorgen vroeg hebben de vier borden dp juiste tijd aangegeven. De Middelburgers waren het zó gewoon: al in de loop van de morgen werd het torenuurwerk meer geraadpleegd dan het horloge! Boven dien liet de klok zich op de hele en halve uren horen; met de kwartieren klonk één slag. Nog een paar dagen en aan de slagen zuilen wijsjes voor afgaan! Het tempo van slaan is (nog?) opvallend traag. Boeken-expositie. Bij de boekhandel van Benthem en Jutting is Donderdagmiddag een boeken- expositie over sociale Wetenschappen. Deze zeer interessante tentoonstelling toont litteratuur die is onderverdeeld in drie hoofdgroepen. Algemene problema tiek, de Hulpverlening en over onderwer pen en organen verwant aan het maat schappelijk werk en hulpwetenschappen. Ter gelegenheid van deze expositie die tot 19 November bij genoemde boek handel is te bezichtigen, zullen op 13 November 's avonds om 8 uur in de Doopsgezinde kerk te Middelburg ver schillende sprekers in het kort sociale onderwerpen behandelen. Zo zal de dir. van Kinderzorg spreken over Vorming buiten schoolverband, ds G. M. Willems- waard uit Domburg over Kerk en Sociale vraagstukken, de secr. van de voogdij raad over kinderrecht en kinderbescher ming en drs J. Scheltens over Geestelijke Volksgezondheid. Christ.-Historische Jongeren bijeen. Onder leiding van de voorzitter, de heer W. van Dalen Jr, was de Christ. Historische Jongerengroep Goes e.o. ter vergadering bijeen. Na een kort openingswoord kreeg do heer A. G. Heijboer het woord, die het onderwerp „Daarom is de C.H. mijn par tij" van verschillende zijden belichtte. In een boeiend betoog liet spreker de poli tieke partijen de revue passeren, van iedere partij het kenmerkende aanstip pend. De persoonlijke mening, aldus dhr Heijboer, en het naar eigen geweten stemmen van de C.H.-Kamerleden is ty perend voof de C.H.U. Hierop volgde een interessante bespre king. Het tweede gedeelte werd gevuld met ontspanning in diverse vorm. Besloten werd een afgevaardigde te zenden naar de oprichtingsvergadering van een Jongerengroep te Kapelle. Verkiezing ambtsdragers. De heren H. Cornelisse en G. Riedijk zullen met ingang van 1 Januari a.s. aftreden als ouderlingen der Ned. Herv. Kerk te Tholen en de heren J. M. Bal en J. van Dijke als diakenen. Zij stel len zich weer herkiesbaar. Rook- en hamworst. Bij de te 's Hertogenbosch gehouden slagersvakwedstrijd behaalde de heer M. V. d. Eijk te Tholen een tweede prijs voor Geiderse rookworst, een tweede prijs voor hamworst en een eervolle vermelding voor leverkaas. BIERVLIET Treurig ongeval. De hoogbejaarde W Leen'.iouls, alhier, begaf zich Donderdag morgen vroeg neer een buiten de kom der gemec.-te wonende bloedverwant. Misleid door de mist kwam hij te vallen. De ijlings ontboden geneesheer, dokter Hage, constateerde, dat hij door een be roerte was getroffen. Het slachtoffer werd naar zijn wor rig vervoerd. Gedaagd. De heer W. Gruben, slaagde te Rotterdam voor het examen brand- sto ff enhan delaar. Raadsvergadering. De Gemeenteraad van Biervliet komt Maandag, 9 Novem ber a.s. des avonds 7 uur in openbare vergadering bijeen. De lijvige agenda omvat o.a.: behandelen en vaststellen van de be groting voor 1954, diverse subsidiever zoeken w.o. die van de R.K. H.B.S. te Schoondijke; verkoop van grond aan de Havenstraat aan herbouwplichtige, ver zoekschriften om tegemoetkoming uit da gemeente' art. 13 der Lager- onder wijswet 1920 en beschikbaar stellen van een crediet voor aanschaffing van een raam ter herdenking van de bij het oor logsgeweld omgekomen ingezetenen, welk gedenkraam zal worden aange bracht in het nieuwe gemeentehuis. KAPELLE Economie in de Fruitteelt. Over dit on derwerp heeft de Rijkstuinbouwconsu- lent ir J. J. Hennik in „Obadja" gespro ken voor de vereniging van Oud Leerlin gen van Tuinbouwwintercursussen en de afd. Kapelle-Biezelinge en Omg. van de N.F.O. Spreker wees er met nadruk op dat er in vele fruitbedrijven nog oneco nomisch wordt gewerkt. In dit opzicht kan men van Amerika nog wel wat leren. Er zal getracht worden op Kapelle een cursus Economie in de fruitteelt te be ginnen. Het was een goede vergadering. De lei ding was in handen van de heer W. Glas. Deze herdacht in zijn openingswoord het overleden bestuurslid de heer K. J. Do- minicus te Wemeldlnge. Damweds tr ij den: De uitslag van deze week voor het Kapelse damkampioen schap gespeelde wedstrijden is ais volgt: A. BruinoogeF. van Wel 02; J. van Liere-NoutG. de Rijder 20; G. v. d. Schraaf—J. de Neef 1—1; F. van Wel—J. Lindhout 2—0; G. van Neuren—C. Sul- sters 0—2; M. Ganseman—F. van Wel 2-0; A BruinoogeG. de Rijder 0—2; L. van Wel—J. op 't Hof 1—1; J. van Liere-Nout G. Lepoeter 0—2; C. van Overloop—C. Blankenburgh 2—0; M. Ganseman—G. v. Neuren 20; C. v. d. Schraaf—J. Lind hout 2—0; F. van Wel—G. de Rijder 0—2; C. Blankenburgh—G. van Neuren 2—0; L van WelG. Lepoeter 20; A. Bruin- ooge—P. Westveer 2—0; M. Ganseman— C. van Overloop 11; C. van LiereJ. Ganseman 20; J. C. van LiereJ. Schot 2—0. OOS'l KAPELLE Kookdemonstratie. Donderdagavond had in het Veienigingsgebouw een kook demonstratie plaats. Deze werd onder het motto „Koken een genoegen", verzorgd, door de Importeur van het B Fix kook- apparaat „Theunisse Buitenlandse Agen turen" (T.B.A.) te Roosendaal. Er was van de zijde der dames veel belangstel ling. Eindelijk komen ze aan de herberg „Het Zwaantje". Jan Hekman rijdt zonder plichtpleging het plein op, houdt stil, springt van de bok en opent het portier. „Mannen, ik heb een voorstel. Hier is heerlijk warm bier te krijgen. En niets beter dan een beetje rum er bij. Goed tegen de koude. Ik ben half be vroren. Laten we even uitstappen en een kleine verkwikking nemen. Mijn dag is vandaag goed. Ik betaal het ge lag. Accoord?" „Kerel, man, daar zeg je zowat, koetsier. Jij bent eens een flinke ke rel. „Laat dan gauw wat glazen aan rukken, want hier is het ook niet uit te houden". In zichzelf grinnekend, loopt de koetsier naar binnen en keert terug met drie glazen heet bier met rum, waarbij hij er natuurlijk, stiekumweg, er voor gezorgd heeft, dat in twee gla zen de poeders van dokter Stellaard zijn verwerkt. „Beste kerel", zegt de Hollandse marechaussee vleiend, „dat is lekker, dat smaakt naar meer. Kan het nog niet zo'n drupje lijden, zeg?" „Jawel, lui. Maar komt er dan even uit en bestelt zelf. Ik durf niet langer van de paarden af. Zet de voeten dan ook even op de warme haardplaat, dan verwarm je je meteen van boven en van onder. Die vagebond is ge boeid, niet? Nu, dan kan hij niet weg. Ik pas wel op hem. Hier is een rijks daalder. Betaalt het gelag er maar van. De rest krijg ik straks wel terug". De koetsier praat zo onbevangen, is zo vriendschappelijk, dat de volkomen argeloze politiemannen, bovendien tuk op warm bier met rum, met de ogen wijd open en met hun volle verstand er in vliegen Als kinderen haasten zjj zich naar de warme gelagkamer.... Als de deur daarvan achter hen dichtgeslagen is, opent Jan Hekman het portier en zegt: „Hoor eens, ka meraad, ik heb dokter Stellaard be loofd, je te zullen helpen ontvluchten. Straks vallen die twee lui in diepe slaap, daar is voor gezorgd. Nu moet je g»edluisteren. Vóór we aan „Het Sloe" zijn, doe ik je de boeien af. In één van de zakken van die kerels zal de sleutel wel zitten. Je houdt je dan bedaard. Terwijl ik met de veerman bezig ben, de dronken marechausseé's dronken. Dat is voor de uitvoering van het plan zoveel te beter. Maar tenslotte duurt het hem toch wat al te lang. Dus gaat hij de her berg binnen, om de lui er aan te her inneren, dat zij verder moeten. Naar de waard hem mededeelt, hebben zi) menig glas bier met rum naar binnen geslagen. Van de rijksdaalder is prac- tisch niets meer over. De vrolijke, opgewonden marechaus seé's zetten zich zingend en tierend in de boot te brengen, smeer je 'em. Je loopt de zuidelijke dijk op. Een minuut of vijf verder vind je een bin nenweg, die sla je in en dan kom je vanzelf weer op deze weg uit. Wacht dan op mij, als ik er met het rijtuig nog niet ben. Intussen zijn je bewa kers dan „Het Sloe" al over. Verder spreken we mekaar nader. Goed be grepen?" „Ja, ja", hakkelt Heilman, die schier niet kan begrijpen, dat er misschien nog eens kans is, om te ontsnappen en die zeer goed geluisterd heeft. „Prachtig. Mondje dicht nu". De beide marechausseé's vermaken zich best in de warme herberg. Zij heffen er zelfs een drinkliedje bij aan en denken niet aan een spoedig ver trek. De koetsier, hoewel hij het beest achtig koud heeft, vindt het best. Voor zijn part zijn ze straks behoorlijk weer in de hoek van het rijtuig, dat verder sjokt. Jan Hekman luistert nauwkeurig, om tot zijn voldoening te bemerken, dat de geluiden van binnen al flauwer worden. En dan duurt het niet lang meer, of een eigenaardig gesnurk toonl aan, dat het tweetal in slaap is getold, een slaap, die, volgens dokter Stel laard vier, vijf uur duurt. Een minuut of vijf rijdens vóór het veer stopt Hekman en gaat eens pools hoogte nemen: twee marechausseé's, die zó slapen, dat zij niets horen, zien of bemerken, en een gevangene, die tuk is op zijn vrijheid! „Mooi, het kan niet beter", zegt de koetsier laconiek, die vervolgéns de sleutel van de boeien zoekt en vindt en Heilman er van bevrijdt. „De boeien bij je houden en straks op de dijk weggooien", fluistert hjj. „Die worden dan morgen wel gevon den en dan is het duidelijk, dat je die kant uit bent gevlucht. Hou je taai en denk aan onze afspraak". Heilman is opeens een heel ander mens geworden, nu hij weer een kans krijgt. Hjj heeft aanvechting, om on middellijk op de loop te gaan, maar beseft, dat hij dan het gemaakte plan in gevaar brengt. Zijn moed is gewel dig aangewakkerd. fuORTVHET Examen. Woensdagmiddag legden een vijftiental dames en heren in de O.L. School alhier examen af ter verkrijging van het diploma algemene ontwikkeling van het Centraal Bureau voor onderwijs en Ontwikkeling te Amsterdam. Bij da aanvang van het examen was o.a. aanwe zig de burgemeester dezer gemeente dia in zijn korte toespraak wees op 't grota belang van verdere studie na de lagera schooi periode. Van de dertien candidaten uit Poort vliet slaagden er elf n.l. de dames J. J. P. Geuze (met lof), P. M. van Bemden, A. L. Geuze, J. J. Murre, C. J. Murre, W. v. d. Klooster; de heren L. Geuze, J. P. Hage, C. L. van den Hoven, J. Moerlant en J. P. Stokman. Ze ontvingen hun opleiding van de heer S. A. de Haas. Uit Oud-Vos- semeer slaagden 2 candidaten, beiden met lof, A. L. Heijboer en F. v. d. Zanden. Deze candidaten waren opgeleid door de heer M. de Rijke te Oud-Vossemeer. VS EST K APELLE Noodwoningen verdwijnen. Kortgele den hebben alle bewoners van de nood woningen in het „Middendorp" een ge meentelijk schrijven ontvangen, waarin hen wordt medegedeeld, dat za voor I Juni a.s. de noodwoningen moeten ont ruimen. De nieuwbouw is reeds zo ver gevorderd, dat deze ruimte benut kan worden. Dit betekent dus weer een stap je dichter naar het algehele herstel der gemeente. Wijzerplaat geplaatst. Op het in aan bouw zijnde stadhuis werd dezer dagen de wijzerplaat geplaatst, ongetwijfeld tot grote blijdschap van de dorpelingen. N» jaren van stilte zal men binnenkort de klok weer horen slaan. Nieuw orgel. Men hoopt begin Decem ber a.s. het nieuwe orgel, dat momenteel in de Ned. Herv. Kerk gebouwd wordt in gebruik te nemen. Zoals bekend be helpt de gemeente zich met een klein or gel. (Van onze muziekmedewerker). GOES, 5 Nov. In het Schuttershof gaf hedenavond het gemengd koor: „Arti et Amicitiae" een uitvoeri ïg, waarvan da leiding berustte bij de heer J. H. Tam- minga. Het programma bestond in hoofd zaak uit religieuze werken, op Latijns# tsksti Mede juist hierin kwamen de goede kwaliteiten van dit koor uit. Techniek, uitspraak en ademhaling waren over 't algemeen prima. Met name Handel's be kende „Ecce quomodo moritur" was heel goed. Jammer dat de tenoren af en toe wat sterk domineerden, waardoor aan het geheel wel wat schade werd gedaan. Ook de pianobegeleiding van de heer Wim de Kort was vrij wankel, waardoor tr-t ibijv. in het „Sancta Maria" van Mozart, Het is ongeveer half tien, als Jan nu niet bepaald een Mozartiaanse opvat- Hekman zijn rijtuig vóór het veerhuis doet stil houden. De veerman en hij kennen elkaar. In normale gevallen behoeft eerstgenoemde niet meer te varen, maar als hij de Goessenaar ziet, begrijpt h;j wel, dat er wat aan de hand is. „Nou, ik heb hier een leuk vrachtje, schipper. Geluk er mee", aldus be groet Hekman hem. „Wat is er, Hekman?" „Twee marechausseé's, die zich in ,Het Zwaantje" stombezpoen hebben gedronken en een gevangene, die ze „Het Zwaantje" stombezopen hebben Wat moet ik daar nu mee? In elk ge val moet je mij helpen, want ik ver moed zo, dat zij op hun benen niet kunnen staan". ,Hmbromt de veerman. „Een mooi koopje. Dat leveren die lui mij wel eens meer. Kom, we zullen eens zien." Hij loopt mee naar het rijtuig. „Vooruit, mannen. Doet je plicht!" commandeert hij schaterlachend. Nu ja, dat kan hij even goed tegen het kolkende water van het Sloe zeg gen. „Nou, die Nap heeft mij ook mooie dienaren!" spot hij, met die woorden zijn anti-Franse gezindheid duidelijk demonstrerend. En dan, kort aange bonden: „Kom, er uit, jij!" (Wordt vervolgd). ting ontstond. Bijzonder goed was ook de idee om als intermezzi twee bekende kunstenaars te laten optreden. Piet Ket ting (dir. Rott. Kamer Orkest) piano en Johan Feitkamp (fluit) speelden de so nate in b van J. S. Bach, en „Joueurs de flüte" van Albert Roussel en dat met grote kunde en vakmanschap. De fraaie fluittoon was bewonderenswaardig en de begeleiding virtuoos. Alleen de weke op vatting van dit Bachwerk lag ons stylis- tisch bezien niet en is o.i. historisch ook niet juist. Helaas was de opkomst voor dit overi gens uitstekende concert beneden peil. B. Woning te Cadzand. Door a itecten-bureau J. Plekepol te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis te Cadzand-Haven voor de heer J. Fremouw. Ingeschreven werd als volgt: C. Leenhouts te Sluis massa f 18.999. W. Hamelink te Cad zand massa f 17.400.J. Visser te Re- tranchement f J.I. van Kerkvoord te Groede f 17.707.—; A. Focke te Cad zand f 17.309.—; C. Cart te Sluis f 15.521.- De gunning is c ingehouden. Ingezonden Mededeling «adv Singel 114-116 SCHIEDAM E.AdO'S O rt U L S Sedert jaien verlrouwtf aores

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5