Ratelende toetsen begeleiden de polsslag van de moderne tijd. IN 2000 ZOU DE WERELD GROTE DROOGTE TE WACHTEN STAAN Eenvoudig, .praktisch en elegant ülézérs ©e Radio. Prins Bernhard opent Maandag de Chr* Academie te Rotterdam tunlaf f November 1953 Dorpstimmecman maakte eens een houten „schrijfapparaat' Tachtig jaar geleden begon de schrijfmachine haar triomftocht over de werelcL Mijne Heren, In antwoord op uw geacht schrijven van de 17e dezer hebben wij de eer U te berichten Ned. Chr. Blindenbond jubileert Geleerden zoeken naar de oorzaak Boeiende reportage van Zeeuwse schilder Impressionnist zoekt nieuwe wegen $jungt oni Nederlandse bromfietsfabriek in Indië? ZEEUWSCH DAGBLAD Paging 4 (Van onze §-redacteur.) UTRECHT. Het rhythmisch getik van millioenen schrijfmachi nes begeleidt dagelijks over de gehele wereld de haastige polsslag van de moderne tijd. Zij vullen formulieren in zesvoud in en typen gewichtige zakenbrieven: De oorlogsverslaggever balanceert zijn portable op z?n knieën in de kleine tent en roffelt het laatste nieuws op de toetsen. Gauw, gauw, want anders ttaat het morgenochtend niet in de krant. In de stilte van zijn studeerkamer git de wereldberoemde schrijver hevig trekkend aan zijn cigaret. Dan trekt ook hij de schrijfmachine weer naar zich toe en slaat de laatste passage door. Daarna tikt hij bedachtzaam een nieuwe zin vol verrassende wendingen, die tijn bewonderaars in verrukking zal brengen. De schrijfmachine laat zich uit het leven van onze tijd niet meer wegdenken. Toch is het dit jaar pas tachtig jaar geleden, dat het eerste nog gebrekkige schrijfapparaat in de winkels verscheen. Deze tachtigjarige, deze op het oog stel. Nu is dat allemaal voorbij en lijkt zo zakeljjke machine, die met scherpe tik een punt zette achter een tijdperk van sierlijke krollen in officiële stuk ken, heeft toch zelf een historie vol romantiek. Daar komen keizers bjj te pas en Tiroler boeren, daar komen blijde episoden in voor en ook heel droeve. Die geschiedenis begint al in 1714, als de Engelse ingenieur Henri Mill een apparaat ontwerpt om mechanisch lettertekens op papier te brengen. Maar dat is slechts de prae-historie van de schrijfmachine, waarover weinig be kend is en die tot geen resultaat heeft geleid. Dan moeten we 150 jaar overslaan en ons begeven naar het dorpje Part- schins in Tirol. Daar buigt de boeren zoon en dorpstimmerman Peter Mitter- hofer zich dagelijks over zijn werk bank vol kleine, houten onderdelen. Ook hij maakt een apparaat om me chanisch te schrijven. Waarom? Dat kan hij onmogelijk zeggen. Zelf heeft hij er allerminst behoefte aan. Er is nog geen vakgroep houtverwerkende Industrie, geen omzetbelasting en geen vestigingswet. Peter zet vrijwel nooit geen letter op papier en de boeren in zijn omgeving evenmin. Toch moet hij dit apparaat maken al kijft zijn vrouw, dat hij zijn tijd verdoet en al verloopt de klandizie van zijn kleine werk plaats. Eindeljjk is het apparaat klaar. Het ls een houten gevaarte met drie rijen toetsen, maar wonderlijk genoeg lijkt het uiterlijk meer op onze huidige machines dan sommige van de eerste 'mndelsmodellen. NAAK DE KEIZER. Wat moet Peter nu met het vreemde apparaat? Hij voelt, dat hij iets heeft gemaakt, dat geheel buiten en boven zijn eigen sfeer ligt. De machine moet weg uit deze omgeving, moet getoond worden aan hem, die in Peter's ge> dachtengang de vertegenwoordiger is Tan die andere en hogere sfeer, aan de ■eizer. Zo gaat de dorpstimmerman op weg naar Wenen, zijn machine goed Terpakt torsend op de rug. Zijn simpel vertrouwen wordt niet. beschaamd. Franz Joseph I heeft an dere zorgen in deze tijd van oorlog en oorlogsdreiging, maar hij laat zich goedgunstig het apparaat demonstre ren. Hij laat de uitvinder zelfs f200 betalen om een definitief model te ontwerpen. Zeven jaar later gaat Peter weer naar Wenen met een verbeterd appa raat. Dit keer krijgt hjj f 150,voor zijn moeite. Het werk zijner handen Wordt geplaatst in de verzameling van het Keizerlijk Koninklijk Poly technisch Instituut, zodat iedereen het kan zien. Maar als de uitvinder ln Partschlns is teruggekeerd, is hQ de ongelukkigste van alle stervelingen. Zjjn leven had hoogtepunt bereikt. Een keizer boog zich neer tot hetgeen zyn handen had den gewrocht en de geleerde wereld van Wenen verdrong zich voor zyn toe- het leven en het dagelijks werk zo zin loos. De ingenieurs zeiden, dat zijn ma chine vernuftig in elkaar zat, maar geen practische waarde had. Niemand zou toch ooit op zo'n apparaat sneller kun nen schrijven dan met de hand. Slechts een museumstuk was het geworden, dat niemand ooit gebruiken zon. Nee, Peter Mitterliofen werd niet rijk en ook niet gelukkig door zijn uitvin ding. GELD EN GEEST. Het is vreemd, maar het gebeurt vaak, dat verschillende mensen op geheel verschillende plaatsen van de wereld geheel los van elkaar werken aan dezelfde uitvinding. Het schijnt, dat elke tijd onbewust bepaalde be hoeften heeft en dat van deze behoef ten een onzichtbare impuls uitgaat, waarop door verschillende hiervoor gevoelige individuen wordt gerea geerd. In 1867, als de schrijfmachine van Mitterhofen al een jaar in het Ween- se technische museum staat, wordt op het Westelijk halfrond aan een dergelijk apparaat gewerkt. Christo pher Latham Sholes tobt zich hier mee af in Milwaukee, de stad der bierbrouwerijen op de Westelijke oever van het Michigan-meer. Shoies was al evenmin technicus, doch boek drukker, postmeester en uitgever van een krantje. Van een morse-sleutel had hij een één letter duidelijk op papier over te brengen en hij werkte nu verwoed aan een toestel, dat alle letters bevatte. De moeilijkheid daarbij is, dat al die letters op dezelfde plaats moeten wor den afgedrukt bij het neerdrukken van de toets. Langzaam maar zeker lost Sholes de vele technische problemen op, die hij op zijn weg ontmoet. Sommige moeilijkhe den worden voor hem uit de weg ge ruimd door de werktuigkundige Glidden en door Sam Soule. Eindelijk is de ma chine voor gebruik gereed. Daar Sholes metaal gebruikt had als grondstof in plaats van hout, voldoet zij veel beter dan het apparaat van Mitterhofer. Nu moet er een fabrikant gevonden wor den, die bereid is het toestel op de markt te brengen. Daarvoor zorgde James Densmore, een zakenman uit Pensylvanië en een zakenman met weinig scrupules. Hij weet de wapenfabrieken van Reming ton voor de schrijfmachine te interesse- ren, waar de technische staf de laatste gebreken op heft. Tegenover de uit vinder doet men niet zo enthousiast als binnenskamers en Sholes is ai blij, als hy 12.000 dollar krijgt uitbetaald voor ai zijn rechten. Hiermee heeft hij voor de fabrikanten afgedaan. Zij en Dens more zullen de vruchten plukken van zijn levenswerk. Het kapitaal heeft weer eens getriomfeerd over de men selijke geest. ZEGETOCHT. In 1873, nu tachtig jaar geleden, brachten de Remington-fabrieken de eerste schrijfmachine aan de markt. Het was nog een wat zonderling appa raat dat nogal eens haperde. Maar de bureaux en kantoren toonden zich met een enthousiast over deze vinding, die de copieerpers overbodig maakte en een net en zakelijk schrift leverde. Bo vendien bleek al spoedig, dat ondanks de voorspellingen van de Weense inge nieurs het schrijven op de machine veel vlugger ging dan met de hand. Steeds werden weer verbeteringen aange bracht en vanuit Amerika begon de schrijfmachine haar zegetocht over de wereld, die elk jaar meer paperassen nodig had. Sholes stierf enige jaren later op nog jeugdige leeftijd aan tering en liet zijn gezin in behoeftige omstandigheden achter. Ook hij werd niet rijk en niet gelukkig door zijn uitvinding. De naam van Remington bleef onverbrekelijk aan de schrijfmachine verbonden, de namen van Sholes en Mitterhofer werden ver geten. Namens allen, die dagelijks van hun vinding profiteren brengen wij hun apparaatje geRnutseld, dat in staat was daarom hier een dankbaar saluut. Hoewel de Westeuropese vrouw zich, wat de mode betreft, het liefst naar Parijs richt, is het voor haar ook wel eens interessant, kennis te nemen vanj de lijn. die door de Amerikaanse wordt gevolgd. Het is algemeen bekend, dat de Franse mode-ontwerpersdie ook een zaak hebben in New York, voor de Amerikaanse vrouw uitkomen met een collectie, die geheel verschilt van die, welke zij ontwerpen voor hun Europese klanten. De Amerikaanse vrouw houdt in de eerste plaats van elegante, dus goed zittende. doch eenvoudige en vooral praktische kleding, die haar niet hindert in haar bezigheden, en die zij, zo nodig, kan dragen op elk uur van de dag. Ook de vrouwen, die niet zelf kunnen naaien, en niet over kleedgeld be schikken, dat hen in staat stelt haar inkopen bij de ontwerpers van naam te doen en zich daardoor tot de confectie moeten wenden dat is het over grote deel van hen eisen goed zittende kleding. De afwerking komt eerst op de tweede plaats, zodat ten koste van het model, wel eens aan degelijkheid wordt ingeboet. Foto links-, een praktische, prettig zittende witte jumper voor alledag, met een opstaand half-hoog kraagje, dat met knoopjes wordt gesloten. De kraag kan worden opgeslagen tot aan de kin. Men kan de jumper ook achterste-, voren dragen, zodat de knoopjes op de rug vallen. De jumper wordt gedragen op een zwart rokje, waarin op de heupen twee zakjes zijn aangebracht. Foto rechts: een voorbeeld van een Amerikaans jurkjedat op ieder uur van de dag zijn diensten kan bewijzen. De japon vertoont het slanke silhouette, waaraan de Amerikaanse haar hart heeft verpand. Een plooi middenachter, zowel in hel lijfje als in de rok, zorgt voor de nodige bewegingsvrijheid. Het kleine ronde boordje sluit strak langS de hals: de schouders hebben de aflopende lijn, die momenteel ook in West-Europa geliefd is. De driekwart mouwen wor den tot op de ellebogen opgestroopt. Gedragen met zwarte accessoires kan dit camelkleurige japonnetje gemaakt van jersey met een angora-effect ge dragen- met de juiste bijouterieën een gedistingeerd uitgaansjurkje zijn, maar het eenvoudige model laat toe, dat het ook wordt gedragen naar kantoor of zelfs, gedragen met laaggehakte schoenen, bij sportieve gelegenheden. Kzz Egyptische minister beschuldigt Groot-Brittannië. CAIRO, 6 Nov. De Egyptische minister van Voorlichting heeft de Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, Donder dagavond uitgedaagd de beschuldiging van laatstgenoemde, dat Egypte zich mengt in de verkiezingen in Soedan, met bewijzen te staven. Niet Egypte, maar Groot-Brittannië mengt zich in de verkiezingen, aldus Sa lem. De door de Britten gefinancierde radio zender in het Nabije Oosten zou tegen de Soedaanse beweging ageren, die een Unie met Egypte voorstaat, en het Britse bureau van vertegenwoordigers van het zakenleven zou anti-Egyptische propa ganda verspreiden. ■J Kunnen de schaatsen voorgoed opgeborgen worden grypen naar om AMERSFOORT, November. Een winter van veel vergaderen, van druk organisa tieleven staat voor de deur en Uw be langstelling zal voor heel veel worden êevraagdEn het is de Nederlandse hristeljjke Blindenbond, die dit komen de winterseizoen wel speciaal Uw aan dacht zal vragen. U kent toch de N.C.B.? Het is de enige landelijke bond van blinden, welke staat fde grondslag van Gods onfeilbaar oord en welke op die grondslag al zijn ■looi en zegenrijk werk verricht. Denk #ens aan het verstrekken van braille-bij- fcels en psalmboeken; aan hulp verlenen bij studie, het met raad en daad bijstaan bij het zoeken van een passende werk kring; ja, aan al die problemen die er lijn in het leven der blinden. De N.C.B. nu hoopt, daar de bond het komende jaar 30 jaar bestaat, in de voor «ns liggende wintermaanden een lange reeks van z.g. jubilenm-contactavonden te houden. Het is de bedoeling daar door woord, beeld en demonstratie een duide lijke uiteenzetting te geven van taak en plaats der N.C.B. en vooral ook van dat gene, dat de blinden in het leven kunnen ber iken. Een geheel nieuwe film, technisch keu rig verzorgd, laat U zien hoe de blinden worden opgeleid, hoe de geleidehonden worden afgericht en toont U bovendien liet beeld van een aantal blinden, wer kend in het vrije bedrijf of beroep. Brail- le-apparatuur en brailleschrift zullen worden gedemonstreerd terwijl de bonds- propagandist op deze avonden een kort woord zal spreken. Wij wekken U op deze avonden te be zoeken als zij in de plaats van Uw in woning gehouden worden. Hierover wor den nog nadere mededelingen verstrekt. R. van Wijk, bonds. .o^agandist. te Amersfoort. Gletschers en ijsbergen smelten reeds thans» terwijl de Polen „aan de wandel" zijn gegaan (Speciale correspondentie.) Wanneer we bepaalde weerprofeten geloven moeten, dan ziet het er voor de vele liefhebbers van schaatsenrijden in ons land in de toekomst verre van rooskleurig uit. De IJsclubs kunnen aan liquidatie gaan denken en misschien kunnen er plannen gemaakt worden voor meer kunstijsbanen! Ons klimaat is volgens enkele weervoorspellers danig aan het veranderen en er zou een tijd kunnen aanbreken zo omstreeks het jaar 2000 naar men aanneemt dat we met een tropen helm op ons hoofd lopen en er gelachen wordt om het voorgeslacht, dat met winterjassen aanliep in de maanden November tot Maart. In plaats van een reisje naar de Rivièra zal men dan naar Spitsbergen gaan om er een zonnige wintervacantie te beleven en in plaats van een duik in Mare Nostrum neemt men een bad in de dan niet meer ijskoude maar tot heerlijk koel geworden Noordelijke IJszee. Langzaamaan verdwijnen daar de gletschers. Hetzelfde geldt voor de ijs massa's in Spitsbergen, Alaska en Noorwegen. In Siberië stijgt de tem peratuur zodanig, dat nu de graan- en aardappelcultuur mogelijk is ge worden op breedten, waar twintig jaar geleden de bodem tijdens de heetste zomermaanden niet geheel ontdooide. De Noord-Oostpassage in de Bering- straat is sedert 1936 regelmatig enige zomermaanden bevaarbaar. Nog in 1910 meende men, dat de Beringstraat eeuwig door het ijs geblokkeerd zou blijven. En de ijsbergen. Over de oorzaken van al deze ver anderingen op het Noordelijk half rond zijn de geleerden het nog al tijd niet eens. Maar de feiten, die hier worden genoemd, erkennen zij volmondig. De ijsgrens in het pool gebied schuift naar het Noorden op. Spitsbergen is tijdens de heetste zo mermaanden ijsvrij. Terwijl in 1912 het Noordelijke deel van de Atlan tische Oceaan nog onveilig werd ge maakt door honderden ijsbergen, komen er nu nog slechts enkele tien tallen voor. Zelfs de vissen trekken hun con sequenties, want schelvis en kabel jauw moeten momenteel op veel Noor- derlijker breedte worden gezocht, om dat de temperatuur in hun vroegere verblijfplaatsen te sterk is gestegen. Trouwens, vele trekvogels, die vroeger in de wintermaanden Zuidelijker stre ken opzochten, hebben de laatste jaren hun broedgebieden niet meer verla ten. Er moet in de natuur wel een toe stand zijn ontstaan van volkomen ver warring, want zelfs de polen zijn aan het verhuizen. Amerikaanse meteorologen hebben wetenschappelijk vastgesteld, dat niet alleen de magnetische pool aan het emi greren is, maar ook de koude pool is aan het wandelen. Deze koudepool, eer tijds met „standplaats" in Siberië, is verhuisd naar de uiterste Noordpunt van Canada. De magnetische pool, eeu- Toen in de zomer van 1947 Midden- Europa van droogte dreigde te ver smachten, omdat een ongekende hitte golf de landen teisterde, kwamen de beweringen los, dat de wereld een grote droogteperiode tegemoet zou gaan. Om de 800 jaar. Een bekende meteoroloog vertelde dat de wereld iedere 800 jaar zo'n ver rassing beleefde. De duur van die pe riode zou ongeveer tien jaar zijn. In derdaad is uit de geschiedenisboeken gebleken, dat er een grote droogte heeft geheerst rond de jaren 2000, 1200 en 400 vóór Christus, terwijl ook rond 400 en 1200 na Christus de wereld door droogte werd geteisterd. Volgens deze cyclus, waaraan niet te tornen valt, zou een nieuwe periode ons dus rond 2000 te wachten staan. Omdat het kli maat zich ontegenzeggelijk de laatste jaren aan het veranderen is, beweert men nu, dat wij ons in het voorveid der droogte bevinden. De zomers zul len langzamerhand een beetje warmer worden (hoewel we daar dit jaar maar weinig van bemerkt hebben), en de winters zachter. De kuststreken blijven echter profiteren van het zeeklimaat, zodat wij ons niet ongerust behoeven te maken, dat de veiïrissende regen buitjes in de zomermaanden voortaan uit zullen blijven en wij op onze va- cantietochten de regenjas in volgende jaren wel thuis kunnen laten. Gletschers verdwijnen. Voorlopig zullen we ons hierover maar niet al te ongerust maken, want aan de Rivièra worden nog steeds ho tels gebouwd. Vele meteorologen staan sceptisch tegenover deze theorie. Er zijn echter feiten, die in deze richting wijzen, dat de beweringen nog niet zo zonderling zjjn, als ze ons voorkomen. In bijna geheel Europa zakt, zo is vastgesteld, de waterspiegel. In oe Alpen staat het grondwater bijna twee meter lager dan twintig jaar geleden. Botha Felix, maakt momenteel een tocht in Noordoostelijke richting. Groenlands wijnbergen. In feite verandert de wereld ge regeld. Nauwkeurige studies heb ben vastgesteld, dat vele eeuwen geleden de Noordpool zich in Cali- fornië bevond. In Groenland was de temperatuur toen zo heerlijk, dat er aardbeien en druiven groeiden. Vandaar, dat de Noormannen, die Groenland ontdekten, het Wijnland noemden. Ook de steenkolenlagen op Spitsbergen bewijzen, dat er daar eens een sub-tropisch kli maat moet hebben geheerst. On danks deze vele feiten is het de wetenschap nog niet gelukt de oor zaak van al deze veranderingen te vinden. Het is echter helemaal niet uitgesloten, dat rond het jaar 2000 de zomers in Nederland zo onge nadig heet zijn, dat we ons met een tropenhelm moeten sieren. Voor Spitsbergen is dan de grote tijd aangebroken. Het zal de Rivièra van Europa worden. Maar voor lopig zijn we nog niet zo ver. Laten we voor alle .zekerheid maar zuinig blijven op onze dure winterjassen! Gijssen exposeert te Bergen op Zoom. In „De Draak" te Bergen op Zoom, wordt op het ogenblik een expositie ge houden van schilderijen van Teun Gijs sen. In een, helaas wat donkere zaal van het hotel, met een slechte lichtval han gen de schilderijen, die Gijssen op zijn fietstochten door Europa de laatste jaren maakte. Vooral het berglandschap heeft de aan dacht van de Zeeuwse schilder, die in Hansweert werd geboren, gehad. Wer kend met okerachtige kleuren weet Gijs sen de bergen, met tere lijnen aangege ven, in een geheimzinnige waas te hullen. Gaaf en sprekend zijn sommige schilde rijen, als een gedicht op de natuur, dat in begrijpelijke woorden is gesteld. De werken van Gijssen zijn gehouden in een tere toon, een toon, waarin het licht zacht en fijn wordt uitgebeeld. In de berglandschappen is het aan deze landschappen eigen klare licht, dat deze toon bepaalt, in andere schilderijen is het weer het spel van lucht en licht, van wolken en zon, zoals in de Zeeuwse zee gezichten, dat het belangrijkste gegeven van het schilderij uitmaakt. Alleen al de schilderijen van de Wes- terschelde bij Breskens maken een be zoek aan de tentoonstelling de moeite waard. Gijssen, als impressionnist weet dat merkwaardige witte licht, dat de Zeeuwse zeeluchten zo beroemd maakt, werkelijk te vatten. Teer en fijn zyn deze schilderijen, als een zachte melodie. Maar soms kan deze melodie aanzwellen tot een machtige symphonie, als hij de storm achtige zee schildert. Dan zijn zijn wer ken met een aangrijpende dynamiek ge laden, als hij het geweld van wind en water weergeeft. Deze dynamiek vindt men ook terug in de „buitenlandse" schilderijen, die soms rijk aan expressie zijn. Zo heeft Gijssen het bewijs geleverd, dat hij los kan ko men van een bepaalde trant van schilde ren en nieuwe impressionnistische we gen zoekt. De gehele expositie te Bergen op Zoom is zeker geslaagd. Deze tentoonstelling is een boeiende reportage van Gijssens fietstochten. En opvallend is, dat van de ze „reportage" de Zeeuwse schilderijen het sterkst zijn. Een bewijs, dat de fiets tochten door Zeeland hem het beste zijn bevallen. Trouwens, Teun Gijssen ver trouwde het me ook toe; „Ik heb veel gereisd, maar het is Zeeland, dat ik steeds weer het mooist vind." d. J. ZONDAG 8 NOVEMBER 1953. HILVERSUM t. (402 m.) KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 8.25 Hoogmis. NCRV: 9.30 Nws en Waterst. 9.45 Orgelconcert. 10.00 Chr. Gereformeerde Kerkdienst. 11.30 Gram. 11.45 Koorconc. KRO: 12.15 „Het Congres v. d. K.V.P. te Utrecht", toespr. 12.45 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.10 Parijse chansons. 13.40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Viool en piano. 14.50 Gram. 15.00 „Het atoom in dienst v. d. vrede", klankb. 15.20 Kamerkoor, strijkork. en sol. 15.50 Gram. 16.10 Ka tholiek Thuisfront Overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst. 18.00 Zangdienst. 18.45 „Do kerk luistert naar Uw vragen", caus. NC RV: 19.00 Kerkelijk nws. 19.05 Geestelijke liederen. 19.30 „Weg en werk der Kerk hervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Sym- phonette ork„ klein koor en sol. 21.05 „De Tranensmid", hoorsp. 22.05 Gevar. muz. 22.30 Act. 22.40 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 8.00 Nws en weerber. 8.18 Gram. 8.55 Sport- med. 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus. 9.10 Volksdansen. 9.30 „Geestelijk leven", caus. 9.45 „Met en zonder om slag". 10.15 Instr. ens., koor en soliste. 10.40 „De vreugde van het offer", hoorsp. 11.15 Lichte muz. AVRO: 12.00 Sportspie- gel. 12.05 Lichte muz. 12.35 „Even afre kenen, Heren!" 12.45 Pianospel. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Orgelsp. 13.30 Lichte muz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Radio Philharm. ork. en solist. In de pauze; Filmpraatje. 16.10 Lichte muz. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Instr. sextet. 17.30 Voor de jeugd. 17.50 Sportjourn. 18.15 Nws en sportuitsl. VPRO: 18.30 Re monstrantse kerkd. IKOR; 19.00 Voor de jeugd. 19.35 Bijbellezing. AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 21.10 Act. 21.25 Populaire muz. 22.05 „Mag ik me even voorstellen? Mijn naam is Cox!", hoorsp. 22.40 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 9 NOVEMBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 „Tot Uw dienst". 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Wedstr. in kennis en wetenschap. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Gevar. muz. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13 IS Salonork. 13.45 Gram. 14.00 Schoolraam. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.ll Gram. 15.30 Zang en piano. 16.00 Bijbel lezing. 16.30 Gram. 17.00 Voor de kleuterst 17.15 Gram. 17.30 Voor de jeugd. 17.43 Regeringsuitz.: J. J. van der Laan: Nieuw Guinea in de literatuur. 18.00 Vrouwen koor. 18.20 Sport. 18.30 Gram. 18.45 En gelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.13 Gram. 19.30 „Volk en Staat", caus. 19.43 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Metropolf ork. 20.50 „De zee roept", hoorsp. 21.59 Sopr. en piano. 22.25 Vocaal ens. 22.43 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.- ber. 23.15 Viool, cello en clavecimbeL 23.4524.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.09 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram, 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Musette-mui 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 „Onder de pannen", hoorsp. 9.30 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag". 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Fluit en piano. 10.43 Voor de zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Dans- muz. 12.07 Gevar. muz. 12.30 Land- ea tuinb. med. 12.33 Voor het platteland, 12.38 Gevar. muz. 13.00 Nws. 13.15 Voor de middenstand. 13.20 Gram. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Pianorecital. 14.45 Gram. 15.00 Cabaret. 16.00 Gram. 16.45 Voor da jeugd. 17.15 Gram. 17.30 Accordeonmuz." 17.50 Mil. comm. 18.00 Nws en comm. 10.20 Orgelspel. 18.45 Parlementair overz. 19.00 Zang en voordr. 19.10 Koorzang. 19.30 Muzikale caus. 19.45 Regeringsuitz.: G. Grootenhuis: „De bestrijding van de wormziekte bij paarden". 20.00 Nws. 20.05 „In Holland staat een huis", hoorsp. 20.35 Aetherforum. 21.10 Dansmuz. 21.38 „Ac tuele Zie' enfondsproblemen", lezing. 21.53 Operaconc. 23.00 Nws. 23.15 Orgelsp. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de landt). 12.4Ï Gram. 13.00 Nws. 13.15 Twee piano's. 13.30 Gram. 13.45 Twee piano's. 14.00 School radio. 14.45 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Vocaal ens. 16.10 Ork. conc. 17.09 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Ork. conc. 20.50 Gram. 21.00 Idem. 21.30 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.5523.00 Nws. 's-GRAVENHAGE, 6 Nov. Naar wij vernemen zou de regering van India overwegen tot een Nederlandse fabriek van bromfietsen (De Kaptein-fabriek te Arnhem) het verzoek te richten tot het oprichten van een bedrijf voor het as sembleren van bromfietsen in India. Be sprekingen dienaangaande worden thans van Nederlandse zijde te Calcutta met de Indische autoriteiten gevoerd en de Nederlandse fabriek zou naar dienaan gaande nog wordt vernomen, bereid zijn tot oprichting van een dergelijke assem- blagebedrijf over te gaan indien haar de finitief een verzoek hiertoe door de In dische autoriteiten zou worden gedaan. wenlang te gast op het schiereiland geleid worden voor de acte Lichame- Modern ingericht gebouw Boven lopen studenten college» beneden serveren ze een kleintje koffie (Van onze verslaggever.) DEN HAAG, 6 November. Z. K. H. Prins Bernhard zal Maandag a.s. het nieuwe gebouw van de Chr. Academie voor Lichamelijke Opvoeding officieel openen. Het voltallige college van B. en W. van Rotterdam, ver tegenwoordigers van alle Chr. sportorganisaties en tal van andere autori teiten zullen hierbij tegenwoordig zijn. Over de historie van deze Academie en de reden van de overplaatsing van de hoofdstad naar Rotterdam schreven we reeds eerder. Werden we bij het eerste bezoek aan het toen pas aan gekochte gebouw ontvangen in „een Spartaanse sfeer, tussen kale wanden", op de thans gehouden persconferentie maakten we een rondgang door een volkomen vernieuwd gebouw, modern ingericht en geheel beantwoordend aan zijn doel. Het gebouw bevat vier ruime leslo kalen, een administratiekamer, een vertrek voor de rector, de heer C. C. F. Gordijn en een docentenkamer. Voor de practijk zal men de gymnastieklo kalen en sportterreinen van de ge meente Rotterdam gebruiken. Op de zolder, die zich over het gehele ge bouw uitstrekt, bevindt zich de gezel lige sociëteit van de studentenvereni ging Vestuvalo. De Academie heeft thans een zestigtal studenten, die op- lijke Opvoeding L.O. en die later dus als leraar in de lichamelijke opvoe ding en als sportleider werkzaam zul len zijn. Zij lopen college bij 14 do centen. 'T ACHTERONDER. In de benedenverdieping van het Academie-gebouw is een eethuis inge richt, dat de schone naam ,,'t Achter onder" draagt. Vrijgezellen, alleenwo- nenden, studenten, journalisten en an deren, die in de omgeving van de Wit te de Withstraat hun werk hebben, kunnen hier tegen billijke tarieven de maaltijd gebruiken. Hoewel men deze ting van deze inrichting, staan de deu- groepen op het oog had bij de stich- ren echter de gehele dag voor iedereen open. Alleen de beheerder en de koksmaat zijn „beroepsmensen". Al het andere werk in keuken en restaurant wordt verricht door studenten, die hier als volleerde obers een kleintje koffie of een uitsmijter serveren. Op deze ma nier is men in staat een vijftiental stu denten een maandtoelage van f 60. te geven, zodat zij hun studie voor een deel zelf verdienen kunnen. De stichting „Jeugdhaven" exploi teert het eethuis en zorgt tevens, dat hier een steeds wisselende expositie wordt ingericht van het werk van on bemiddelde jonge kunstenaars. Zo is de C.A.L.O. hier in het hart van de Maasstad een levendig centrum van activiteit. Zij is zich bewust van haar belangrijke mak als enig instituut op Chr. grondslag, dat zich op weten schappelijke wijze bezig houdt met de beoefening van gymnastiek en sport. In de nieuwe omgeving zal deze taak weer met vernieuwd enthousiasme worden aangepakt. Vier Finne zijn gearresteerd cp be schuldiging van rpionnage op een vlicg- veld in midden Finland. Het land, waarvoor de Finnen haciueu gespionneerd, werd niet genoemd, i,.a„r volgens onbe\ „ti e berichten was net een Westelijk land.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4