Geestelijke verzorging Schouwen-Duiveland T ZEEUWSE PLAKKEBORD van arbeiders op Is onvoldoende. „Nieuw Schouwen-Duiveland" besprak verkeersproblemen 'T SPIEGELTJE ZIERIKZEE KRIJGT EEN PRACHTIG WIJ KuEBu W Culturele Commissie doet goed werk. Schouwse ambachtsscholieren moesten hard bomen GRABBELTON NOTEERT U Het C. I. O. kan het vele werk nog niet aan en de predikanten mogen niet in de Rijkskampen komen» BUS RAMMELDE SLOTTE. Kindje verkonden? BAAYfcNS ïl f OPTiCi£N Waar blijft de busdienst? Contact met de K.L.M. over luchtlijnen verloopt traag <S>port j en spel „Achilles" legde proeven af Zaterdag 7 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vijf leerlingen lopen echter met het diploma op zak Onder minder prettige omstandigheden, zoals burgemeester Schuurbeque Boeije het uitdrukte, heb ben de leerlingen van de Ambachtsschool te Zierik- zee gewerkt. Het is dan ook geen wonder, dat als gevolg van de ramp nu pas enkele leerlingen het examen konden afleggen. Maar evenals die zeven tienhonderd leerlingen in de lande, die onder normale omstandigheden hun prac- tisch en theoretisch werk konden verrichten, hebben de vijf jongelui, die Don derdag in de Ambachtsschool de examen-vuurproef moe- Sten doorstaan, hun diplo ma's op zak. Het zijn M. Kik te Bruinisse en P. Pan- nekoek te Brouwershaven (timmerlieden) en M. C. Quaak te Noordgouwe, I. Lemson te Renesse en M. A. van der Maas te Haam stede (metselaars). Tijdens een bijeenkomst in de Ambachtsschool wer den de diploma's uitge reikt. De voorzitter, de heer J. Roggeband, wees er in zijn openingswoord op, dat de Stichting Vakoplei ding Bouwbedrijf na de laatste wereldoorlog is tot stand gekomen. Hij felici teerde de jongelui met het bereikte resultaat en drong er op aan voort te gaan met de studie. Tot de di recteur van de Ambachts school sprak hij woorden van dank voor het beschik baar stellen van de lokalen. Ook burgemeester Schuur beque Boeije wenste de jongelui succes en vond, dat er ondanks de minder pret- Naar zeventien landen Polygoon Profilti heeft gisteravond van de dichting van het gat bij Ouwerkerk een speciale filmreportage gemaakt, waarvan het ru we materiaal reeds van morgen per vliegtuig naar zeventien landen over de gehele wereld verspreid is verzoiiden. De volledige reportage van dit nationale gebeuren zal van Maandag as. af in meer dan honderd bioscopen in Nederland worden ver toond. Voor de opnamen zijn veertien filmoperateurs werkzaam. De wachtmeester der rijkspolitie te Poortvliet, de heer P. Groenendijk, is in dezelfde functie benoemd te Oudekerk aan de IJssel. Het spijt ons, maar we we ten nog niet wie zijn op volger is. In dezelfde plaats, waar wachtmeester Groenendijk binnenkort met weemoed afscheid zal nemen, werden in de maand October 63 slachtvergunningen uitge reikt. Tot tijdelijk ambtenaar ter secretarie te Heinkens- zand is benoemd de heer H. W. Grim. tige omstandigheden, waar onder gewerkt moest wor den, toch hard is aange pakt. De heer W. Hack, direc teur van de Ambachtsschool sprak er zijn voldoening over uit, dat de jongens na het aflopen van de Am bachtsschool hun studie aan de Avondschool nog voort gezet hadden. Van de patroons voerde tenslotte nog het /oord de heer L. J. van Houte, die ook het beoefenen van het metselwerk heeft aanbe volen. De heer C. van Damme te r? Heinkenszand had Donder den grote verbetering dag geen gelukkige dag. Bij „Gooi dat stinkgat toch dicht!" Deze woorden wer den menigmaal gebezigd in Kapelle en U zult het zo wel raden, dat men daar mee doelde op de Lange gracht, welke bij de woning van dokter Fapee-oChaefier de Biezelingsestraat be reikt. Het gat is wel niet dichtgegaan, maar nu toen terdege uitgebaggerd. De bewoners van een gedeelte van de Biezelingsestraat kunnen nu weer wat gerus ter hun neus ophalen. Hun enigste verlangen is nu, dat de lucht voorgoed ge zuiverd zal zijn. werkzaamheden op het spoorwegemplacement had hij het ongeluk met zijn hand tussen de deur van 'n wagon bekneld Je raken, waardoor een vingertop werd verplettend. Westkapelie is een nieuwe automatische telefooncen-^ trale rijker. Met de inge bruikname moet vanwege de vochtigheid van het ge bouw echter waarschijnlijk nog tot het voorjaar ge wacht worden. Men is momenteel in de gemeente bezig met het leggen van de kabels. In St. Annaland hebben vele kinderen van de Kleu terschool de mazelen. On geveer 50 pet. van de klein tjes is absent. DreisehorOp 26 No vember a.s. zal er, uit gaande van de Commissie voor Cultureel Werk van de Prov. Kerkvergadering der Ned. Herv. kerk in Zeeland, in hotel Slager 'n tentoonstelling worden ge houden van reproducties van Vincent van Gogh. Axel: De jaarmarktcom missie heeft besloten de jaarlijkse veemarkt te houden op Donderdag 10 December a.s. De keuring van 18-maanders zal wor den gehouden op Woens dag 2 December a.s. Zierikzee: De Landbouw- huiehoudschool „Juliana", zal in samenwerking met de bond van plattelands vrouwen op Schouwen en Duiveland vier lezingen houden over woning en woninginrichting. Ze zul len gehouden worden op de eerste Vrijdag van de maanden November, De cember, Januari en Febru ari in het Ned. Hervormd Verenigingsgebouw, des middags om half drie en des avonds om half acht. ZIERIKZEE, Novemebr. De geestelijke en culturele verzorging van de honderden arbeiders op Schouwen-Duïveland baart zorgen. De moeilijk heden zijn vele en gecompliceerd. Tot nu toe is weinig aan dit werk ge daan, heeft men er weinig aan kunnen doen, om de eenvoudige reden, dat de arbeiders op het getroffen eiland wel iets anders te doen hadden dan aan ontsp .nningsavonden te denken. Steeds was het werken geblazen en wanneer men eindelijk eens vrij had, rolde men oververmoeid in bed. Maar dit blijft- niet zo. Het laatste dijkgat bij Ouwerkerk is nu gesloten. Het werk zal veelal een ander karakter krijgen. De felste strijd tegen het water is nu gestreden. Het werken op het tij, dat wil zeggen in de nacht en bij ontij, is niet meer nodig. Geregelde werktijden breken aan en de vele arbeiders zullen nu normaal vrije tijd hebben. En die vrije tijd moet nuttig worden doorgebracht. Zeeland. nr.j yi binnenkort et., muziekschool, geen plaatselijk instituut, maar een provin ciaal. Waar de school gevestigd wordt, daarover is nog niets bekend gemaakt. De Zeeuwse Culturele Adviesraad heeft alleen maar meegedeeld, dat er overeenstemming is bereikt met de gemeentebestu ren en dat is al een voornaam ding. Vlissingen im mers heeft al in principe besloten een muziekschool op te richten in samenwerking met het Middelburgs gemeentebestuur vhn wie het plan is uitgegaan. Het zou wellicht het beste zijn, indien zou worden overgegaan tot het splitsen van een muziekschool in secties, die zich in diverse streekcentra kunnen ves tigen. De lessen kunnen dan toch gegeven worden door een vast lerarencorps in provinciaal verband. Hoe het zij, het Zeeuwse muziekleven, dat zich moei lijk ontwikkelt door het ontbreken van een behoor lijke opleidingsmogelijkheid voor begaafden in onze provincie waarmee we niets kwaads bedoelen te zeggen van de particuliere muziek- en zangleraren zal met een dergelijk instituut zeer gebaat zijn. Indien allen de handen ineen slaan kan er op dit gebied iets goeds worden bereikt, waarmee niet al leen de muziek- en zangverenigingen zijn gediend, maar het gehele culturele leven in onze provincie. Bij ue hoi--aan-,ruis ver koop van Rode Kruis post zegels werden er te West kapelie 1240 stuks verkocht met een toeslag voor het Rode Kruis van f 55. Tevens werden nog 300 brief- en prentbriefkaarten verkocht. De oogstcollecte in de Ned. Herv. kerk te Scher- penisse heeft f 1062,75 op gebracht. Ongeveer zes honderd gulden hiervan is voor de kerkvoogdij en vier honderd vijftig gulden voor de diaconie. J zijn de mensen in n„..inslag echt, wat men zou kunnen noemen, „op hun uiterlijk" gesteld, want in de maand October werden daar bijna dertienhonderd baden ge nomen. jaarvergadering Groene Kruis" Apart consultatiebureau voor zuigelingen ZIERIKZEE, 5 November. Hedenavond werd de wegens de ramp uit gestelde vergadering gehouden van de afdeling Zierikzee van het Groene Kruis. Notaris J. J. v. d. Ende merkte in zijn openingswoord op, dat de jaarverslagen 1952 tijdelijk met die over 1953 aan de orde zullen komen in de volgende jaarvergadering van het voorjaar van 1953. Het was nog niet mogelijk geweest een juist beeld over 1952 te geven, speciaal wat de finan- ciën betreft. Spr. herinnerde er voorts aan dat de afdeling door de ramp veel materiële schade heeft geleden, in het bijzonder het wijkgebouw, waarin geruime tijd veel water heeft gestaan, is er niet zonder kleerscheuren afge komen. Ernstiger noemde hij echter de immateriële schade, n.l. de grote achterstand in de afdeling op velerlei gebied, die tot heden nog maar ge brekkig kon worden ingehaald, ook al door de toestand van het Wijk gebouw. voorzitter leidde deze in met de mede deling dat, als de ramp niet was ge komen, de plannen niet in deze vorm zouden zijn ingediend daar de finan ciële toestand slechts geleidelijke ver wezenlijking toeliet. Daar Zwitserland een bedrag van 865.000 gulden aan het Nederlandse Groene Kruis beschikbaar heeft gestéld voor de rampgebieden en deze afdeling daarvan f 15.000 krijgt meende het bestuur tegelijk met de herstelplannen, die uit de watersnood- schade-uitkering zullen worden gefi nancierd, ook met uitbreidingsplannen te moeten komen. Hierna verkreeg de architect, de heer L. H. A. de Jonge het woord, die met behulp van enige tekeningen en een keurig uitgevoerde maquette de plannen uitvoerig toelichtte. Spr. be sprak de fouten, die aan het bestaan de gebouw kleven en verklaarde dat door de nieuwe plannen betere huis vesting voor 2 zusters en de concierge en zijn gezin wordt verkregen. De uit breiding maakt het mogelijk het con sultatiebureau voor zuigelingen apart onder te brengen wat een grote ver betering betekent. Hier komt ook een wachthal voor de moeders met kin derwagens en worden banken aange bracht. Ook komt daar een laborato rium. De ruimte van het consultatie bureau kan tevens worden benut voor uitgifte en inname van materialen. De hal kan worden gebruikt voor oefe ningen van cursisten. Tenslotte komt beneden nog een douchecel. Op de zol derruimte boven (plm. 120 vierk. me ter) kan het rampendepöt van het Ro de Kruis worden ondergebracht, dat nu boven in de Chr. U.L.O.-school is gevestigd. Via een luik in de voorge vel kan het materiaal worden afge voerd. N.a.v. enige gestelde vragen deelde de architect nog mede dat lo geerkamers voor de zusters nader zul len worden bekeken en dat een fiet senbergplaats niet mogelijk is. Wat de financiering betreft kan uit 3 bronnen worden geput n.l. de gift van Zwitser land, de rampschade-uitkering. Dan premie voor woningverbetering. Dan zou evenwel nog in een /kort van pim. f IJ.oói).moeten women voor- Ingezonden Mededeling (adv.) De voorzitter richtte een speciaal woord van dank aan het adres van Zr. Vehling en de concierge, de heer J. Linthout en zijn echtgenote, die door krachtdadig optreden tijdens en na de ramp veel van de inventaris van het Wijkgebouw konden redden en zodra dit mogelijk was het ge bouw weer in enigszins bruikbare toestand hebben gebracht. Ook nu wacht de afdeling nog veel ;rk, n.l. het inhalen van de achter stand en de wederopbouw van de or ganisatie. De beide vertrokken be stuursleden, de heer F. Naerebout (voorzitter) en Mevr. KoperMüller (penningmeesteresse), dankte de voor zitter voor het vele werk door hen in het belang *"an de afdeling verricht. Beide zullen nog een stoffelijk blijk van waardering hiervoor ontvangen. Hierna werd overgegaan tot de ver kiezing van twee bestuursleden in de bestaande vacatures. In de vachture Naerebout beval het bestuur aan de heer J. J. Stols, doch de vergadering sprak zich uit voor het opnemen van een arts in het bestuur. (Arts C. M. van Hoorn is wel adviserend bestuurs lid, doch woont de bestuursvergaderin gen slechts op uitnodiging van het be stuur bij). Na twee stemmingen werd dokter van Hoorn gekozen, die zijn be noeming aannam. In verband met de verkiezing van een penningmeester (esse) deelde de voorzitter mede dat het bestuur deze functie wil bezoldigen met een sala ris van hoogstens f 200.per jaar. Het beval in deze vacature aan de heer A. Ph. v. d. Vate. Uit de vergadering kwamen echter stemmen mej. M. J. A. Fermin aan te bevelen, daar een twee de dame in het bestuur gewenst werd geacht en men van oordeel was dat hierdoor het salaris kon worden uitge spaard. Mej. Fermin werd met 13 st. gekozen, terwijl de heer v. d. Vate 6 st. verkreeg. VERBETERING WIJKGEBOUW. Hierna kwamen de plannen tot in wendige verbetering en uitbreiding van het Wijkgebouw in bespreking. De Dan rug, keel of borstje inwrijven met zien. Daarbij komt o.a. nog uitbreiding van de verwarmingsinstallatie. De voorzitter deelde nog mede dat bij een a.s. bespreking met enige leden van het Prov. bestuur en het Hoofd bestuur getracht zal worden de bij dra- go uit de schenking van Zwitserland verhoogd te krijgen. De vergadering I echtte vervolgens haar goedkeuring aan de plannen en machtigde het be stuur in deze geest verder te werken. „Op papier is alles in orde" zegt de heer W. Metzelaar van de Dienst Dijk herstel, die de contactpersoon is tussen „Commissie voor cultureel werk in ar beidskampen" in Zeeland. „Maar in de practijk klopt nog niet alles", voegt hij er aan toe. Op Schouwen en Duiveland staan nu zeven grote Rijkskampen, n.l. bij Flaauwers, Burghsluis, Den Osse, Noordgouwe, Stoofpolder en Zelke- polder. Deze Rijkskampen hebben een cantine, die redelijk voldoet. Het zwaartepunt van het werk on der de arbeiders ligt bij de cantine's, die goed moeten zijn ingericht en waar de arbeiders elke avond een kleine compensatie vinden voor al les wat zij door het kampleven moe ten missen. Een cantine staat of valt met de goede sfeer, die er heerst. En deze goede sfeer wordt weer be paald door een goede geest in het kamp. Een goede kampgeest moet groeien. Tot op de dag van vandaag zijn de omstandigheden niet zo gunstig ge weest voor de ontwikkeling van een goede geest in de kampen. De bezet ting wisselde voortdurend en door het lange en harde werken was er weinig tijd om iets te doen voor de onder linge gezelligheid. Ja, soms was er nauwelijks sprake van een gemeen schap. Het werk zal nu niet meer zo in tensief zijn en de lange winteravonden staan voor de deur. In de Rijkskam pen zijn goede cantine's en de heer Metzelaar heeft er wel vertrouwen in, dat het met het cantinewerk in de kampen goed zal komen. De kampcommissies, bestaande uit vertrouwensmensen van de verschil lende afdelingen, zullen wel gevormd worden en dan marcheert de zaak. Een actieve kampcommissie is van on schatbare waarde en kan er veel aan doen om de avonden gezellig te ma ken door onderlinge wedstrijden te or ganiseren, enz. Geen cantine bij Ouwerkerk, Een probleem vormen nog de kam pen van de aannemers. In deze kam pen bevinden zich geen cantine's. Zo zijn bfj Ouwerkerk honderden arbei ders daarvan verstoken. Deze mensen missen iedere vorm van ont redden, missen iedere vorm van ont spanning. Voor hen is er geen plekje, waar zij zich ook maar enigszins thuis zouden kunnen voelen. Deze toestand mag niet lang blijven bestaan. Hier moet snel iets aan ge daan worden. Er wordt nog meer gedaan voor de arbeiders. De culturele commissie tracht ook de vrije-tijdsbesteding in goede banen te leiden door het geven van ontspanningsavonden. Op het ogenblik staan voor elk Rijkskamp drie ontspanningsavonden per maand op het programma. Deze avonden staan op een behoorlijk peil. Als voor beeld laten we hier volgen het pro gramma, dat in de maand October in het kamp Zeikepolder bij Zierikzee is afgewerkt. Op 7 October draaide de' film „Alles op één kaart", 19 October trad het muziekensemble „Fantasia' op en 26 October ging het toneelstuk „Een inspecteur vraagt belet" van Priestley. Verder geeft de commissie 't maan delijks contactorgaan „Onze Kamp krant" uit en zorgt ze voor lectuur in de cantine. Geestelijke verzorging. De geestelijke verzorging van de ar beiders in de Rijkskampen stuit op moeilijkheden. De Commissie uit de kerken voor contact in overheidsza ken, de C.I.O., 'is opgedragen in over leg met de,Dienst Dijkherstel de gees telijke verzorging van de arbeiders in de Rijkskampen te regelen. Deze com missie moet er zorg voor dragen, dat in de kampen geregeld ziekenbezoek, kamp(huis)bézoek wordt afgelegd en godsdienstoefeningen, wijdingsdiens ten en dagsluitingen worden gehou den. Voor dit werk heeft de C.I.O., zo als ze dat noemt, een full-time kracht, de godsdienstonderwijzer, de heer Ma liepaard, aangesteld, die verantwoor delijk is voor dit werk op West-Schou wen. Spoedig zal ook een kracht be noemd worden voor de zg. corridor van het eiland. Het feit, dat de geestelijke verzor ging in handen van het C.I.O. is ge geven, heeft deze consequentie met zich gebracht, dat andere activiteiten voor de geestelijke verzorging van de arbeiders binnen de Rijkskampen niet zijn toegestaan. Immers, zo is de ge- dachtengang, in het C.I.O. zijn de ker ken vertegenwoordigd, zodat van an dere zijden, dat is door de plaatselijke kerken op eiland, niets meer gedaan behoeft te worden. Situatie onbevredigend. Hiermee zijn de predikanten op Schouwen-Duiveland het niet hele maal eens. De situatie op het ogenblik is zo, dat nog maar slechts één kracht is aangesteld voor de vele arbeiders en deze kracht woont in de Westhoek. Vaak wordt door predikanten op Schouwen en Duiveland gezucht: „Werd er in de kampen maar eens wat meer gedaan. Het geeft niet door wie. Als er maar wat gedaan wordt!" Men is juist van mening, dat door de kerken op het eiland wel wat ge daan moet worden, vooral nu de acti viteiten van het C.I.O. onvoldoende zijn. Maar het is de predikanten op 't eiland niet mogelijk de mensen binnen de Rijkskampen te bereiken. Zo komt het voor, dat een predikant leden van een eigen kerkverband niet in de Rijkskampen kan bereiken en dat het 't Leger des Heils niet mogelijk is er binnen te komen, ook al zijn daar ar beiders gehuisvest, die bij het Leger behoren. De besprekingen van het predikan tenconvent op het eiland om iets voor de arbeiders te doen moesten dan ook voor een groot deel hij besprekingen blijven. Er wordt wat gedaan. Maar geheel stil heeft men niet ge zeten. In de Poststraat in Zierikzee is de „Lichtboei" gevestigd, een instuif voor arbeiders op het eiland. Het is luitenant Gelderman van het Leger des Heils, die deze instuif beheert en erin geslaagd is het de bezoekers ge zellig te maken. Een gemiddeld bezoek van ongeveer 35 mensen per dag is hiervan een bewijs. In de conversatie zaal staan pingpongtafels, billards, een voetbalspel; kortom alles is aanwezig voor de ontspanning van de bezoekers. Het materiaal is geschonken door het Leger des Heils. Elke avond wordt in de „Lichtboei" een dagsluiting gehou den. Verder organiseren de gezamenlijke predikanten van Zierikzee één maal per maand een volkszangavond van geestelijke liederen in de Ned. Herv. kerk. Deze avonden worden gehouden om de arbeiders een goede ontspan ning te bieden. Voor elke avond is een thema vastgesteld naar aanleiding waarvan psalmen en geestelijke liede ren worden gezongen. Tussen het zin gen van de liederen spreekt de voor ganger een verklarende en verbin dende tekst. Het thema van de eerste avond luid de: „...in nacht en stormgedruis". De zangavond van 11 Februari staat in het teken van de herdenking van de stormramp. De grote moeilijkheid voor de arbeiders is om Zierikzee te berei ken. Daarom hebben de predikanten op de directeuren, patroons en uit voerders van werken op Schouwen- Duiveland een beroep gedaan om voor deze avonden indien mogelijk autobus sen of schepen beschikbaar te stellen. Vooral de geestelijke verzorging van de arbeiders op Schouwen- Duiveland baart zorgen. De „Com missie voor cultureel werk in arbei derskampen" doet haar uiterste best. Niettemin klaagt men in Zierikzee niet zonder reden, over toenemen de dronkenschap. Ook het C.I.O. weet wat voor werk er aan de winkel is. Maar één aangestelde kracht kan ook niet alles tegelijk doen. De geestelijke verzorging van de arbeiders laat kort en goed veel te wensen over. En de predikanten, die graag iets willen doen, wanneer zij tijd heb ben, kunnen niet in de kampen komen. Hier op het eiland bestaan nij pende problemen, die om een op lossing schreeuwen f Ingezonden Mededeling (Adv.) LANGE VORSTSTRAAT 106 GOES TEL. 2159 "T ZIERIKZEE, 6 November. Het bestuur van de Stichting .Nieuw Schouwen en Duiveland" heeft in de jongste vergadering weer een heleboel verkeersproble men besproken. Een betere bus verbinding, het al of niet terug keren van de tram en de pogingen ondernemen om een luchtverbin- ding tot stand te brengen, werden uitgebreid aan de orde gesteld. Men vroeg zich af waarom de in het uitzicht gestelde busverbinding over de Langedijk nog niet tot stand is ge komen. Deze busdienst zou in de plaats komen van de bootverbinding Zierik zeeBurghsluis. De weg is goed en in dien nog een paar honderd meter her steld is, ligt er een pracht dijk. Burgemeester van Eeten van Nieu- werkerk deelde mede, dat de Vereni ging van Burgemeesters en Secretaris sen zich tot het coUege van G.S. heeft gewend met het verzoek de wegen zo spoedig mogelijk te laten herstellen. Over de verbinding te water waren opnieuw klachten binnengekomen. De verschillende bootdiensten correspon deren slecht met de aansluitingen op bussen e.d. De „Flandria" vaart boven dien niet volgens het tijdschema, dat de dienstregeling aangeeft. LUCHTVERBINDING. Het contact met de K.L.M. over de luchtverbinding ondervindt veel stagnatie. Een brief is gericht aan het gemeentebestuur van Rotterdam, daar men in de Maasstad ook belang heeft bij een dergelijke verbinding. Gezocht wordt naar een vliegdienst met kleine toestellen, die 12 tot 15 mensen kunnen vervoeren. Meegedeeld werd, dat de R.T.M. ge daan heeft gekregen, dat bij Brou wershaven een opril wordt gespoten in het kader van het dijkherstel. Hier uit valt af te leiden, dat ondanks alle weerstanden, de tram toch zal terug keren als vervoermiddel op Schouwen. Terzake zullen besprekingen worden gevoerd met de Commissaris der Ko ningin. ANDERE ZAKEN. Ingekomen was een brief van de heer Vlek, waarin hij namens de mid denstand de Kamer van Koophandel verzoekt voorlichtingsvergaderingen te beleggen. De Stichting zal hierop bij de Kamer eveneens aandringen. Ter sprake kwamen ook de lage gerstprij- zen. Aangezien m het voormalig ge ïnundeerde gebied veel gerst wordt verbouwd, vreest men, dat vele land bouwers niet aan hun trek zullen ko men. Deze kwestie zal nader worden bekeken, evenals het feit, dat de D. U. W.-premie voor woningverbetering voor Zeeland niet van toepassing is verklaard omdat in onze provincie geen werkloosheid heerst. Wat het verkeer van en naar Zierik zee betreft heeft de burgemeester mee gedeeld, dat de Nobelpoort zal worden geopend. Er zullen daar vloedplanken worden aangebracht. De Zuidwelle- brug blijft gesloten, omdat deze niet meer te berijden is. De Westburg zal eveneens binnen afzienbare tijd voor het verkeer worden open gesteld. Over de ingebruikstelling van de Blokweg even buiten Zierikzee zal contact wor den opgenomen met de Prov. Water staat. Van B. en W. van Nieuwerkerk en Dreisehor was bericht ontvangen, dat men bereid is als herstelcommissie op te treden. Indien het herstel niet op grote schaal kan plaats hebben, zo werd geconstateerd, zal het daarmee droevig gesteld zijn. De heer Hoek wees in dit verhand nog op de trage voortgang van het herstel aan de ge meentewoningen van Zierikzee. Beslo ten werd hierover een adres aan de raad te richten. In verband met de werkwijze van de propagandacommissie en de boom- plantcommissie werd het uit organisa torisch oogpunt noodzakelijk geacht steeds de plannen voor de uitvoering aan het bestuur voor te leggen. Tot bestuurslid in de vac. C. Padmos te Eikerzee werd benoemd de heer J. A. v. d. Bijl te Zonnemaire. DANKDIENST IN ZIERIKZEE. ZIERIKZEE, 6 Nov. Na de sluiting van het stroomgat bij Ouwerkerk zal mor genavond in de Grote Kerk te Zierikzee een dankdienst worden gehouden. Hierin zullen korte toespraken worden gehouden door alle plaatselijke predikanten alsme de door de leider van de plaatselijke af deling van het Leger des Heils. Familieberichten uit andere bladen. Overleden: G. W. Reitsma, 67 j., Utrecht; M. de Jong, 24 j., Zuid-Beijer- land; A. Schootstra, 74 j„ Leeuwarden; H. J. Goudsmit, geb. Koch, 82 j., Amster dam; P. S. Geldof, geb. Hubregtse, 89 j„ Middelburg; H. Vette, 83 j., Yerseke; J J. 't Gilde, 75 j„ Axel. In het gymnastieklokaal van de Chr. Kweekschool werden Woensdagavond door 55 leden en a'dspiranten van de Gymnastiekvereniging „Achilles" te Middelburg de Vaardigheidsproeven gymnastiek van het Koninklijk Neder lands Gymnastiek Verbond afgelegd. Reeds eerder werden van de 40 jeug dige adspiranten in de leeftijden van 812 jaar met gunstig gevolg de proe ven afgenomen. Aan het afnemen van de Vaardig heidsproeven had de vereniging tevens verbonden onderlinge wedstrijden (5- kampen) Het K.N.G.V. insigne/diploma werd behaald door: Turnsters 2e klasse: N. Koppejan (80.1); A. GlinskiKooman (86.4); H. van dé Ven (87.7)-; N. Kramer (94.7); M. v. d. Welle (87.6); L. Huijsman (93.9). Turnsters 3e klasse: N. Gillissen (79.5), M. Seidel (80.5); J. van Breda (82.5); M. Schoolmeester (85.8)J. Christiaan- sen (83.5); C. van Ranst (84.6); T. v. d. Hoek (85.8). Turners 2e klasse: A. Kooman (87.9) voor de 8e maal. Meisjesdiploma B: J. Ludikhuijzen; W. den Herder; M. Kentin; C. Olijslager; B. de Leeuw; A. Vegter; E. Lauer; T. Bodbijl; A. Dingemanse; A. Meliefste; F. Glerum; E. Poelman; J. Wisse; G. Talamini; C. Meertse; N. Bodbijl; B. Marijs; D. van Verre; H. de Voogd; R. Pauwelse; S. Cornelisse; K. Pleijte; G. ter Haar; A. Pauwelse; L. Marijs; L. Mesu; N. van Steenhuijzen; A. van Ranst; N. van Holthuijzen; M. Minder- houd; N. de Groene. Jongensdiploma B: J. Sinke; K. San- derse; H. de Hamer; P. Rijkse; A. Kor- suize; J. Roth. Afgewezen 3 candidaten. Onderlinge wedstrijden 5-kampen (vrije oefening ringen, brug, paard, paardsprongen) Dames: le prijs L. Huijsman 78.8; 2e N. Kramer 77.9; 3e H. v. d. Ven 73.3; 4e M. v. d. Welle 73.2; 5e M. School meester 71.8. Meisjes A: le prijs M. Minderhoud 75.7; 2e N. van Steenhuijzen 75.6; 3e L. Mesu 75; 4e N. van Holthuijzen 73.2; 5e N. de Groene 73. Meisjes B: le prijs J. Ludikhuijzen 74.7; 2e G. Talamini 72.7; 3e J. Wisse 70.3; 4e F. Glerum 70; 5e B. de Leeuw 69.9. Jongens B: le prijs J. Roth 71.5; 2e J. Sinke 71; 3e P. Rijkse 70.8. Het hoogst aantal punten over alle afdelingen werd behaald door Mej, N. Kramer met 94.7 punten. De prijzen bestonden uit medailles, luxe voorwerpen en diploma's. Als Bonds-Juryleden fungeerden de heren C. W. van Loo te Middelburg en A. Koole te Vlissingen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2