WMBML Herverkaveling van Schouwen-Duiveiand stemde tot volle tevredenheid Hoe hel worden kan Aantal Zeeuwse gemeenten daalde van 101 tot ruim 30 20.000 Bloem- en Bladheesters, in groot sortiment 20.000 Populieren, in soorten 25.000 Ligustrum, voor heggen 15.000 vaste Planten Wijngaardstraat 35, Goes, Telefoon 2289 Bijna 100 landbouwers gingen naar Noord-Oostpolder en de Braakman Gesprek met de boet van Bouwlust" „MEER MACHINIST DAN BOER!" Nieuwe gemeenten o.a. Oostdomkerke en Heinkensborshoek Zeeland's indistrualisatie slaagde Vergelijking met 1952 Hei mverdl weet* tijd ent te pleteden Dit alles vindt U opt Zzziand'ó beAt q,eAo-'de£A,de> (hu-eJheAij, aji dit yeJUed! Een bezoek aan onze goed onderhouden kwekerijen is steeds welkom Extra uitgave ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Ingezonden Mededeling (adv.) KEES VAN DER ZANDE, „Bouwlust", Kerkwerve, krabt zich eens achter het oor, als de man van de krant hem vraagt iets te vertellen over de oude tijd. Hij strijkt vervolgens zijn grijze kuif glad en zet zijn bril op. „Is dat nu nodig?" vraagt hij. „Als u de oude kranten nog eens leest, dan kunt u precies nagaan hoe het met de landbouw op Schouwen en Duiveland verlopen is." Zo'n opmerking doet Lzt hart van de journalist goed, maarhij wil de mensen zelf laten praten. En Kees van der Zande weet er alles van. Toen het water kwam op die zwarte le Februari van het jaar 1953, was hij 35 jaar. Toen het water was verdwenen, keerde hij terug om opnieuw te beginnen op de grond, die al eeuwen familiebezit is. Met de koppig heid van zijn geslacht heeft hij gewerkt, tegenslagen overwinnend en voorspoed dankbaar aanvaardend! Dan begint het verhaal. Het draagt 10 geheel een persoonlijk karakter, maar het geeft toch tegelijk weer, hoe er op dit rampeiland geworsteld en gezwoegd is. En hoe gelukkig de boe ren nu zijn, dat de met zoveel vrees tegemoet geziene herverkaveling zulke zegenrijke resultaten heeft gehad. HOE HET WAS. Van der Zande had rond 1950 een bedrijf van 5,5 ha. Onder Kerkwerve lag een lap grond van 2 ha. Dat was de grootste! Want het stuk bij Zonne- maire haalde de 1,5 ha nog niet, om dan maar niet te spreken van de strookjes, die over vier, vijf plaatsen verspreid bij Serooskerke en Duiven- dijke lagen.' „Economisch werken was er niet bij. Je had een dag nodig om al je percelen te bereiken", zegt Van der Zande. „En u moet ook niet vergeten, dat er eigenlijk maar één stuk was, waarvan je kon zeggen, dat de ont watering voldoende was". Toen kwam het water. In sombere woorden spreekt de boer daarover. Hij behield het leven. Ook zijn vrouw en zijn drie kinderen (twee zoons en één dochter) werden gered. Maar vele fa milieleden kwamen om in de golven. „Dat was het ergste. Die grond kwam wel goed". HET KWAM GOED. Inderdaad, met de grond kwam het Soed. Het volgend jaar kon Van der ande al weer iets oogsten, al was het een fractie van de normale opbrengst. Over de gips raakt de boer niet vlug uitgepraat, 't Is een loflied op dat wondermiddel! En: ook lof voor de mensen va- Landbouwherstel, die de boeren met raad en daad terzijde stonden. Hoe het met de herbouw van de boerderij is gegaan? „Ik heb nooit mogen klagen. De regeling was zo, dat ik weer behoorlijk aan mijn trekken ben gekomen!" Het herstel van de grond ging ge paard met de herverkaveling. Dat heeft heel wat haken en ogen gegeven. Van der Zande kan dat best begrijpen. Hjj voelde er eerst ook niks voor. Niemand raakt nu eenmaal graag zijn grond kwijt, die hjj meestal van zjjn vader heeft geërfd. En bovendien werd ai vlug rondverteld, dat van de „grote" boeren een stuk grond zou worden af genomen zonder dat er op een andere plaats iets voor werd teruggegeven. „Maar dat was een fabeltje", zegt Van der Zande. „Het i9 er voor iedereen uiteindelijk beter op geworden, 'k Zou wel eens willen zien, hoe iemand van daag aan de dag van een bedrijfje van 3 of 4 ha kan leven. Nu zjjn de be drijven gemiddeld 7 tot 9 ha en dan is het heus nog hard werken en met veel overleg je bouwplan vaststellen om een behoorlijk bestaan te hebben". ALLES AANEEN. Gemiddeld 7 tot 9 ha dus. Maar dan in 99 van de 100 gevallen alle grond aan één stuk. Dat werkt heel wat eco nomischer. Neem dat maar .aan van Van der Zande. Trouwens, een tocht over het eiland in 1980 levert een heel ander beeld dan in 1952. Toen: allerlei kavels en strookjes kris kras door el kaar, met overal sloten en slootjes. Nu: mooie percelen, recht en egaal. Zeker, de bekoring van het grillige is eraf, maar Van der Zande voelt wat we -denken „Wat koop je daarvoor te genwoordig? Als we niet nèt iéts goed koper kunnen produceren dan de boe ren in andere provincies en in het bui tenland, kunnen we wel inpakken EB VERTROKKEN VELE BOEBEN. We hebben nog een heel belangrijke vraag voor Van der Zande, n.l. hoe het afgelopen is met de boeren, die „overschoten", omdat te kleine bedrij ven werden vergroot tot die al ge noemde 7 tot 9 ha. ,,'t Is gelukkig beter gegaan dan op Walcheren indertijd", zo luidt het ant woord. „Daar kregen ze 3000 ha. in de Noord Oost Polder, maar ze namen er maar 2000 van op'. Voor ons eiland was globaal 2500 ha. grond ergens anders nodig. Die hebben we gekregen in de Noord Oost Polder en in de Braak man. Eerst werd gezegd, dat er ook in het Noord-Sloe en in Saeftingen grond beschikbaar zou komen. Maar dat von den ze tenslotte zelfs in Den Haag toch al te zot, want dan hadden de boeren KOEIEN EN PAARDEN. Koeien? Ja, die zijn er nog genoeg! Wantbij al zijn kennis en ver nuft heeft de mens toch nog geen kans gezien langs chemische weg aan melk te komen. En al zijn er dan duizend en één soorten vitaminen, iedere dok ter en iedere huismoeder weet, dat melk goed is voor elk, om nog eens een ouderwetse slagzin te gebruiken. Paarden? Ook die zjjn er nog. Voor kleine werkjes worden zij nog vaak voor ploeg etc. gespannen en verder floreert de ruitersport. Och, de zake lijke mens op het Zeeuwse platteland van 1980 kan niet altijd tussen de ma chines zitten. Hij moet 'n zekere com pensatie vinden en wat is gezonder dan een flinke ruiterwedstrijd, op een fier Zeeuws paard, een ras, dat steeds I beter wordt? I EIECTRISCH DROOGSCHEERAPPARAAT Almanak 1953 op rommelzolder Wijkraden vertegenwoor digen de bevolkingsgroepen OP DE ROMMELZOLDER hebben we, onder bet stof, een oude Provinciale Almanak gevon- hebben we, onder het stof, ten ver geelde Provinciale Almanak gevon den, met het jaartal 1953. 'tWas een lijvig boekwerk en wij hebben er een uurtje in gesnuffeld. Heel interessant was het om nog eens na te gaan, hoe bet 27 jaar ge leden met de gemeenten was ge steld. Wist u, dat er toen nog 101 gemeenten bestonden en dat Seroos kerke op Schouwen de kleinste was met ruim 200 inwoners? Dat is wel wat anders dan tegenwoordig! Geen enkele gemeente telt minder dan 7000 ingezetenen. hier tot 1970 duimen kunnen draaien!" Alles bij elkaar hebben nu zo'n 100 boeren van Schouwen en Duiveland schitterende bedrijven in N.O.P. en Braakman. De éne zoon van Van der Zande zit er ook en.hij zou niet graag terug willen naar Kerkwerve. HET BOUWPLAN, Van der Zande moet ook iets ver tellen over zijn bouwplan. En over de machines, die hij gebruikt. Als wij hem vragen, of het bouwplan veel ver schilt van dat in 1953, zegt hij: „Ja en nee. Ja, als u bedoelt, of er tegenwoor dig meer granen worden verbouwd, maar nee, als u denkt, dat er nu meer suikerbieten en aardappelen worden geteeld. „En wat de suikerbieten betreft daar zijn we mee achteruitgeboerd. Er is rond 1970 een ernstige ziekte op getreden, die na enkele jaren wel grondig kon worden bestreden, maar die toch veel boeren schuw heeft ge maakt. En bovendien eet tegenwoor dig iedereen vitaminen, die goedkoper zijn dan suiker en volgens de mensen van de chemie dezelfde waarde heb ben als suiker. Als u 't mij vraagt: ik geloof er niet veel van! En dan de aardappelen: tot 1960 waren die het volksvoedsel bij uitstek. Nu worden ze niet meer zoveel gegeten. De mensen schijnen liever brood te eten en alles waarin meel is verwerkt. Maar geef mij iedere dag maar een flinke portie p ataten!" DE MACHINES. De machines. Van der Zande is er vlak vóór. Niet, omdat hij die nu zo graag op zijn bedrijf ziet („Je bent te genwoordig meer machinist dan boer!"), maar.omdat er niks an ders op zit. Mensen krijg je bijna niet te pakken. Die werken in de industrie, voornamelijk rond Zierikzee. En ver der werkt een machine uiteindelijk economischer. Ieder dorp heeft een soort van service-station, waar het aambeeld van de smid plaats heeft gemaakt voor de electrische werkbank van de monteur. Gelukkig vindt Van der Zande het, dat.na veel vijven en zes sen een standaardisatie is doorge voerd, zodat onderdelen van de ma chine, die de firma A. maakt, ook gebruikt kunnen worden voor de machine van firma B. (Vervolg van pag. 4). van Gent vindt men in nog bijna on toegankelijke gebieden en om nog maar iets te noemen de Pakistaanse meisjes dragen hemdjes en jurkjes uit Hulst. In West Z.-Vlaanderen bestaat een bloeiende vlasindustrie rond Aar denburg, terurijl Breskens een paar goede scheepswerfjes bezit. De mens en de industrie. Wij besluiten dit artikel met dezelfde woorden als de directeur van het E.T.I. gebruikt: „In al de voorgaande beschouwingen is de mens op de achtergrond gebleven. Dat was niet met opzet, maar er moest gerapporteerd worden over een bij uitstek zakelijk onderwerp: fabrieken en industrieën. Hier leeft Het E.T.I.-rapport bood ter vergelijking bijgaande statistiek, overge nomen uit een studie over Zeelands industrialisatie, die in 1952 ver scheen en waarvan destijds met grote waardering is kennis genomen, ook door de landelijke bladen. Zoals blijkt kon men toen eigenlijk alleen maar van industrie spreken in Vlissingen, Middelburg en het Oostelijk deel van Zeeuwsch-Vlaanderen. Gelukkig is deze basis thans aanzienlijk verbreed en kunnen thans vele jonge Zeeuwen hun boter ham in de eigen provincie verdienen. de Zeeuwse mens een groot deel van de dag en soms ook van de nacht. Aan hem, aan zijn behoeften en aan zijn verzorging wordt ge lukkig steeds meer de aandacht be steed, die in de eerste plaats om zijns inziens zelfswil nodig is. In onze schier tot technische volmaakt heid genaderde eeuw zal al ons gezwoeg nutteloos zijn, wanneer wij niet bereiken, dat deze mens arbeidslust en arbeidsvreugde kent". Die teruggang is natuurlijk niet in eens verlopen. Eerst is Schouwen en Duiveland onderhanden genomen, toen Walcheren, vervolgens Oost Zeeuwsch- Vlaanderen, daarna Zuid-Beveland, dat gevolgd werd door Tholen en ten slotte kwam West Zeeuwsch-Vlaande- ren aan de beurt. Alleen op Noord- Beveland is de situatie ongewijzigd gebleven. Daar zjjn nog altijd twee gemeenten. Op Schouwen en Duiveland is de erandering wel het radicaalst. Van de 18 gemeenten zijn er maar 2 overge bleven. De gemeente Zierikzee bestaat nu uit het gehele voormalige eiland Schouwen, terwijl Bruinisse geheel Duiveland omvat. WALCHEREN. Op Walcheren werd aan Vlissingen en Middelburg een aantal omliggende gemeenten toegevoegd. Vlissingen kreeg Ritthem en Souburg, Middel burg zag zich Sint Laurens en Nieuw en Sint Joosland toegewezen. Aagte- kerke kwam bij Zoutelande,^ Veere vormt met Vrouwenpolder en Gapinge één gemeente, terwijl ook Koudekerke, Biggekerke, Meliskerke en Grijpsker- ke één gemeente uitmaken. Arnemui- den en Westkapelle bleven intact. Oostkapelle en Domburg werden sa mengevoegd, met Serooskerke. Zoals de lezer -weet heet deze laatste plaats nu: Oostdomkerke. ZUID-BEVELAND. Ook in Zuid-Beveland zijn heel wat gemeenten opgeruimd. Goes zag zich toegedeeld: Kattendijke, Kloetinge, 's-Heer Abtskerke, 's-Gravenpolder, alsmede Wolphaartsdijk. De gemeen ten in de Zak werden tot éen, waarbij moet worden opgemerkt, dat Hein- kenszand, 's-Heerenhoek en Borssele één gemeente werden, onder de nieu we naam: Heinkensborshoek. De an dere Zuid-Bevelandse plaatsen behiel den haar vorm en oppervlakte van 1953. ZEEUWSCH-VLAANDEREN. Oost Zeeuwsch-Vlaanderen telt nog altijd als grootste gemeente Terneu- zen, waartoe nu ook het voormalige Hoek en Zaamslag behoren. Axel heeft Koewacht en Zuiddorpe aan zich ge trokken. Westdorpe kwam, met Philip pine, bij Sas van Gent, evenals Over slag. Hontenisse zag zich Graauw en Langendam toebedeeld met een stukje van Hulst, welke laatste plaats op haar beurt in het bezit kwam van Clmge en Sint Jansteen. Tholen telt nu nog drie gemeenten, nl Tholen stad (met Oud-Vossemeer), Sint Maartensdijk (met Poortvliet en Scherpenisse) en Stavenisse (met Sint Annaland). Tenslotte West Zeeuwsch-Vlaande ren. Breskens kwam in het bezit van Hoofdplaat, terwijl Groede, Nieuwvliet en Candzand één werden. Oostburg, kreeg Waterlandkerkje en Zuidzande erbij. Sluis vormt nu met Retranche- ment één gemeente. Aardenburg bleef intact, evenals Schoondijke, dat echter een deel van het grondgebied van IJzendijke zich zag toebedeeld. Door toevoeging van Biervliet ontving IJzendijke een ruime compensatie voor het verlies. WIJKRADEN. In de voormalige zelfstandige ge meenten zijn nu wijkraden samenge steld uit vertegenwoordigers der ver schillende bevolkingsgroepen en geko zen door de bewoners. Daar is dus een stemming bijgekomen, want nog altijd worden (om de vier jaar) de raadsle den gekozen. Die wijkraden hebben wel geen stemrecht, maar de praktijk heeft uitgewezen, dat hun meningen van overwegende invloed zijn op de gang van zaken in de eigenlijke ge meenteraden. POLITIEK. Sedert 1968 bestaat er geen af zonderlijke C.H., A.R. en S.G.P. meer. In dat jaar kwam het te lan gen leste tot één grote porfestants- christelijke partij, die heet Prot. Christelijke Volkspartij. De vroegere K.V.P. viel in drie stukken uiteen, de Partij van de Arbeid is nog meer roze geworden dan zij volgens oude ren in 1953 al was en de liberalen houden met moeite hun "Volkspartij voor Vrijheid en Democratie staan de. Klim-, Stam-, Treur- en Struikrozen Elzen en Windscherm Verder Laan- en Sierbomen, Bessen, Bramen, Frambozen, Klimplanten, Appel-, Peer-, Pruim- en Kersenstruiken enz. enz. GEMEENTEN, INSTELLINGEN en PARTICULIEREN, waarom zoudt U elders kopen U kunt in Uw eigen omgeving BETER SLAGEN enZEER VOORDELIG - Nergens beter en goedkoper! H. S. DRIJFHOUT TURFMOLM - RIETMATTEN, steeds direct uit voorraadl

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 11