DE SLUIKER In Arnemuiden wacht een harde strijd. POPENT Ook in de tweede klasse B wordt een zware strijd gestreden. Pensionnering van verpleegsters» Op weg naar het Parlement Benoemingen bij W aterschappen X.an J?^,rP r-v zf -?ey,renfar I In de stalhouderij is Jan Hekman Noord-Westenrijk, J. P. M. Martens te I bez;g >n rijtuig in gereedheid te bren- rneuzen. I gen, als de dokter hem opzoekt. Generaal Thimaja protesteert» Gebouw aangekocht voor de V» U» BURGERLIJKE STAND FEUILLETON 1 Aflevering 54 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Vrijdag 6 November 1953 ZEEUWSEN DAGBLAD Pagina 9 Zaterdagmiddagvoetbal. GOES, 6 November. Morgen hebben we de ontmoeting van de twee grote rivalen. Verscheidene jaren zijn Arnemuiden en Krabbendijke tegen elkaar opgewassen geweest en was het ontzettend moeilijk om een voorspelling te doen als deze clubs tegen elkaar in het veld traden. Ook deze keer is het waarlijk een groot karwei om, voordat de wedstrijd gespeeld is, te bepalen wie morgen met de punten zal gaan strijken. We zijn zo vrij geweest onze prognose in het voordeel van Krabbendijke uit te vallen en niet zonder reden, want Arnemuiden is niet de club meer van twee jaar geleden, terwijl Krabbendijke nog vrijwel met een constante ploeg speelt. Er worden overigens morgen nog meer wedstrijden gespeeld, waarvan moeilijk een voorspelling te maken is. Kloetinge en Coljjnsplaat, die het van 't jaar in de onderste gelederen zoeken, maken elkaar ook al niet veel. De Colijnspl. Boys dur ven op eigen terrein nog wel eens goed uit de hoek te komen, als bezoekende club hebben ze echter nergens veel in de melk te brokken. Nieuwdorp krijgt Wolfaartsdijk op be zoek en we zien uit deze ontmoeting een gelijkspel groeien ook al staat Wolfaarts dijk dan nog buitengewoon goed geklas seerd. Het kan natuurlijk verkeren, maar nog steeds zien we in Wolfaartsdijk, het spijt ons werkelijk, geen kampioensploeg en we verwachten aan ook dat deze ciuo na verloop van tijd nog wel enige plaat sen zal moeten dalen. Billandia, dat morgen Koudekerke, een hele lastige tegenstander, op visite krijgt, hebben met het derde team van Koude kerke, terwijl de Meeuwen ook wel de baas zullen blijven over Oostkapelle. Middelburg VI krijgt een zware tegen stander, maar toch geloven we niet, dat de Souburgenaars Middelburg zullen ver slaan. Nieuwland is wekelijks een pro bleem. Soms komen de Nieuwlanders heel aardig uit de hoek, maar de meeste keren spelen ze zo ongeregeld, dat vele vraagtekens onzerzijds het gevolg zijn. Serooskerke is zo ongeveer een gelijk zal hard moeten aanbenen om de kop-1 waardige ploeg, misschien gelukt het de Ignore hii hmiHAn Dvpri0Pn<: 7iilltin Ho I i-i ,,;i ix lopers bij te houden. Overigens zullen de Rilianaers het morgen wei klaren. Alle ontmoetingen in de eerste klasse zijn van het gelijkekrachten-genre en de verrassingen zullen daarom ook niet uit blijven. ivapeile en Wemeldinge zijn o.i. momenteel aan elkaar gewaagd. Het veldvoordeel en de productiviteit van de Kapellenaars deed bij het maken van de prognose de schaal echter naar de laatste overslaan. TWEEDE KLASSE A. In de tweeae klasse A. is eveneens een volledig programma samengesteld. Arne muiden, dat alles in het werk zal stellen om ook dit jaar weer met het kampioen schap te gaan strijken, krijgt morgen nog niet veel kans om de eerste plaats over te nemen. Ze kunnen weliswaar met ge- Nieuwlanders om een gelijkspel uit het vuur te halen. TWEEDE KLASSE D. In deze klasse zullen zich weinig moei lijkheden voordoen. Zaamslag mag ge acht worden de meerdere van A.Z.V.V. te zijn. En we twijfelen ook niet aan de overwinning van Tern. Boys, dat op ei gen veld Hoek zal ontmoeten. Driewe gen moet absoluut ook geen moeilijke tegenstander voor Spul zijn. TWEEDE KLASSE C. De clubs in deze afdeling lopen erg veel uiteen en het ziet er naar uit dat „big boss" Driewegen - nog ongeslagen; één wedstrijd gelijk - zijn puntenaantal zal doen stijgen door Spui II met de kous op de kop huiswaarts te zenden. De Tern. mak van Krabbendijke II winnen, maar Boys zullen het al evenmin lastig heb- dit verwachten we ook van koploper V.1 - *-- J—- C.K. II, dat het thuis op te nemen heelt tegen Billandia, dat wel niet opgewassen zai zijn tegen de club van de Koudeker kenaars. Het tweede elftal van Nieuw dorp achten we in staat om Wolfaartsdijk II, dat nog alle wedstrijden verloor, te kloppen en het zal ons dan ook niet ver wonderen dat hier met korfbalcijfers ge smeten zal worden. De ingelaste wed strijd in deze klasse, Wemeldinge II ben tegen S.V.D., dat tot nu toe drie winstpunten wist te boeken. A.Z.V.V. heeft weliswaar vier punten en Beren vijf; maar als we het aantal gespeelde wedstrijden bekijken moeten we toch voor morgen de zege aan de Beren laten. Onze verwachtingen zijn; le Klasse. Arnemuiden I—Krabbendijke I2 Kloetinge I—Colijnspl. Boys I1 Kapelle II, zal zeker in een overwinning I NieuwdorpT I Wolfaartsdijk I0 voor de Wemeldingenaren eindigen. Rulandia I v1 r Kapelle IWemeldinge I 1 TWEEDE KLASSE B. I 2e Klasse A. In deze gelederen hebben we ook al Krabbendijke II—Arnemuiden II 2 een ontmoeting van twee grote concur- ColijnSpL JBoys II—Kloetinge II1 renten. Kats. de koploper, die éen wed- Wolfaartsdijk II—Nieuwdorp II2 strijd verloor en S.V.D., een club, die v aK. nZ&jiiandia II 1 het dit jaar opmerkelijk goed doet en er Wemeldinge II-Kapelle H 1 zelfs nog op kan bogen ongeslagen te zijn, gaan elkaar bekampen. We zullen 2e Klasse B. natuurlijk niet vreemd opkijken als S.V. S.VJ). I—Kats I 2 D. met de zege uit de strijd komt, hoewel Veere ISerooskerke I 1 we voorlopig toch Kats als de overwin- Yerseke IIIWissekerke I 0 naar zien. De wedstrijd zal het leren. 's-H. Hendrikskinderen ICortgene I 1 Veere, „de derde aanzienlijke", moet wei- 's-H. Arendskerke IBevelanders I nig moeite hebben met Serooskerke. Het Klasse C is in ieder geval een feit, dat als er in Vr r tt ttt 1 een klasse hard gevochten zal moeten Sjeetrwen f—OostkaneUei1 worden om de uiteindelijke zege, dit vt R r v 1 zeker wel in deze klasse het geval zal MMdelburg VK-BOS V 1 zijn. Yerseke en Wissekerke maken el- Nieuwland 1—öeroosicerxe nu kaar ook niet veel. En al zal Yerseke dan I Ze Klasse D. •nige winst boeken door het veldvoor-1 Zaamslag I—A.Z.V.V. I 1 deel, toch zal dit elftal z'n handen vol Hoek I—Tern. Boys I 2 hebben aan Wissekerke. Een gelijkspel Driewegen ISpui 1 DE REST WORDT GEBRACHT De stemming in de zaal draaide om als een blad aan een boom. De minis ters waren ineens doodstil en zogen heerlijk aan hun sigaren. Het scheen dat ze de hele oorlogsverklaring vergeten waren. „Dat had ik nèt nodig", zuchtte de president. „Hèzo'n si gaar kalmeert. Ik had me veel te druk gemaakt maar nu gaat het stukken beter!" „Met ons ook, dank U!" antwoordden de ministers. Niemand had blijkbaar nog ontdekt waar die sigaren wel vandaan waren gekomen. Maar spoedig zouden ze» het weten want Franje wilde dit plotselinge succes vieren en vloog met een juich kreet Pieter om z'n nek en daarna maakten ze samen een huppeldans tussen de rijen ministers door. Ja, het ijs was gebroken. De president gaf zelfs gaarne aan Pieter toestemming om een redevoering te houden. Daar had de jongen op ge wacht. Hij klom boven op een stoel en sprak: „Heren, ik kan het kort zeggen. Op het ogenblik liggen duizenden humeurige soldaten aan de grens te wachten op het sein om tot de aanval over te gaan. Met ons kanon kunnen we ze in de besta stemming brengen, dat begrijpt U!" „Een hoeraatje voor die puntmuts!!" riep de minister van Landbouw. „Wat heb je nodig" sprak de president bereidwillig. „Al les!", zei Pieter. „Allerlei dingen die soldaten graag willen hebben!" De eerste mi nister rende opgwekt de deur uit maar kwam nog geen vijf minuten later terug met een doos vol van alles en nog wat. „Ik heb twee warenhuizen leeggekocht!" zei hij vriendelijk. „De rest wordt gebracht. Bindend voor de ziekenhuizen? UTRECHT, 5 Nov, - In een vergadering van de Vereniging van Ziekenhuizen in Nederland is met algemene stemmen besloten aan de minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid te verzoeken de pensionnering van de verpleegsters in de ziekenhuizen bindend te ver klaren en onder te brengen bij het pensioenfonds volksgezondheid en maatschappelijk werk. Het is de be doeling de verpleegsters na haar diplomering te verzekeren van een pensioen. De wijkverpleegsters die in de toe komst in dienst komen van de Kruis verenigingen, zullen in het bezit zijn van een polis waardoor of een hoger pensioen kan worden verzekerd of het premiebedrag lager zal liggen. Alleen voor de verpleegsters in de overheids- ziekenhuizen, die dus onder het bur gerlijk pesioenfonds vallen, bestaat nog geen overgangsregeling. ligt hier wel het meest voor de hand. 's-Heer Hendrikskinderen heeft morgen een makje tegen Cortgene. Een overwin ning voor de bezoekende club zal er hoogstwaarschijnlijk uit de wedstrijd 'g- Heer Arendskerke-Bevelanders komen. TWEEDE KLASSE C. In de Walcherse tweede klasse afde ling zouden alle thuisclubs kunnen zege vieren als niet Nieuwland zo wispelturig 2e Klasse E. A.Z.V.V. H—Beren I 2 Tem. Boys HS.V.D. II 1 Spui H—Driewegen n 2 (1 is winst thuisclub; 2 is winst bezoe kende club; 0 is gelijkspel). JUNIORENCOMPETITIE. Groep AI. Goes AIPatrijzen AI; Bo- speelde. E.M.M. IV zal zeker geen last I bur AIMiddelburg AI. (Robur terugge trokken). Groep AU. Zeelandia AIGoes All; Zeeuwen AIVlissingen All; R.C.S. AI Nieuwland AI. Groep BI. Middelburg BIVlissingen BI; B.C.S. BIBreskens BI; Oostburg BI 't Vrije BI. Groep B U. Middelburg BilR.C.S. BII. Groep B lil. Vlissingen BHIWalche- Groep B IV. Bevelanders BIGoes BII; Kapelle BIYerseke BI. Groep B V. A.Z.V.V. BI—Sluiskil BI; Axel BII—Tern. Boys BI; Corn. Boys BI ■Zaamslag BI; Terneuzen BIIAxel BL Groep B VL Hulst BI—Vogelwaarde BI; Steen BI—Hontenisse BI; Nieuw Namen BI—Koewacht BI. Benoemd zijn tot: Gezworene van het waterschap De_T Verenigde Polders van Ossenisse, E. G. I re", M. de Waal te Vogelwaarde. Gezworene van de Kruispolder, J. E. van der Wielen te Hontenisse. Gezworene van de Melopolder, R. F. d'Hert te Graauw. Gezworene van de Thoornpolder, A. van der Maas Ezn. te Wissekerke. Gezworene van de Willempolder, M. de Regt te Wissekerke. Gezworene van het waterschap Abs- dale, Riet en Wulfsdijk, G. J. V. Vael te St. Jansteen. Gezworene van de Clingepolder, C. D. Smet te Clinge. Gezworene van het Waterschap Fer- dinandus, C. H. M. Plasschaert te St. Jansteen. Gezworene van de polder Groot Kieldrecht, P. V. M. Vercauteren te I aiê"uit het "dorp "afkomstig is en dié Clinge. I de dokter dus van kindsbeen kent t GoZT.reiS iV?® Havikpolder, J. Hij heeft hem zeifg Wel als patiënt L. Boel te Hulst. gehad, in een heel ernstig geval. Gezworene van de polder Hulster- e iHe't kan niet beter»( zegt hij tot de Nieuwland, A. F. Vael te Hontenisse. molenaar. „Jan Hekman, je kent hem Dijkgraaf van de polder Kleum Ze-1 wek pat ;s een kerei met moed in zijn venaar of Noord-Westenrijk, D. «Mm» ajs jk me niet vergis. Ik ga hem Dees te Terneuzen. .1 opzoeken. Zoek jij je vertier nu maar. Plaatsvervanger van de dijkgraaf |Men moet ons niet samen zien". KiSKSTS. VFanMitiette SSK f Gezworene van de polder St. Jan-13P« steen, J. Schuerman te St. Jansteen. „De uiteenzettingen" in Korea. PANMOENDJON, 5 Nov. De In dische generaal Thimaja, voorzitter der neutrale terugzendingscommissie, heeft vandaag geprotesteerd tegen de te lange duur der „uiteenzettingen", welke de Chinese en Noordkoreaanse commu nisten houden tegen over hun landge noten, die als krijgsgevangenen in han den der verbondenen vielen en die thans niet naar hnn land terug willen. Thimaja heeft in verscheidene ge vallen, waarin de uiteenzettingen reeds anderhalf uur duurden, ingegrepen en een ophouden er mede gelast. Aan de andere kant heeft een Zweedse vertegenwoordiger, die mede deelde dat een dergelijke „uiteenzet ting" Woensdag j.l. vijf uur heeft ge duurd, hieraan toegevoegd: „Het hangt geheel van de houding van de betrokken krijgsgevangene af, hoe lang er wordt gesproken. Indien deze zijn „uiteenzetters" te lijf wil en te keer gaat, is het als regel gauw afge lopen. Doch wanneer hij zich kalm houdt en luistert, kan een „uiteenzet ting" uren duren". Donderdag waren, evenals Woens dag j.l., opnieuw vier honderd Chi nese krijgsgevangenen aan de beurt voor „uiteenzettingen". Ook nu over stemden de krijgsgevangenen het ge luid van de eerst per radio gegeven en voor allen bestemde „uiteenzetting", die aan het gesprek met elke man af zonderlijk vooraf ging. Ingezonden Mededeling (advJ °OODT RA* doos a 90 ct Met mogelijk nog meer pracht en luister dan verleden jaar heeft Koningin Elizabeth van Groot-Brittannië voor de tweede maal als regerend staats hoofd, maar voor de eerste maal als gekroonde vorstin het Parlement ge opend. In de Ierse staatsiekoets rijden Koningin Elizabeth en de Hertog van Edinburgh naar Westminster, waar het Parlement zal worden geopend. De koets verlaat hier Buckingham Palace. Bestemd voor laboratoriumruimte. AMSTERDAM, 5 Nov. - De besprekingen tussen de directeu ren der Vereniging voor Hoger Onderwij's op Geref. Grondslag en het gemeentebestuur van Amster dam betreffende het terrein aan de Amstelveenseweg voor het nieuwe gebouwencomplex der Vrije Uni versiteit, zijn in een eindstadium gekomen. De gemeenteraad heeft inmiddels reeds een crediet be schikbaar gesteld voor ophoging van het terrein, dat zal worden bestemd voor het academisch zie kenhuis der V.U. Zolang het gebouw er evenwel nog niet is, zullen voor de huisvesting tij delijke oplossingen moeten worden gevonden, in het bijzonder vanwege de nog in opbouw zijnde medische facul teit. In verband hiermede hebben de directeuren een perceel aangekocht, gelegen aan de Prins Hendriklaan te Amsterdam, naast de reeds in gebruik zijnde laboratoria voor anatomie en voor microscopische anatomie en his tologie. Het laatstgenoemde laborato rium zal voor het grootste gedeeltg in het thans aangekochte gebouw wor den ondergebracht. Voorts zullen in de toekomst verscheidene andere la boratoria der medische faculteit in het nieuwe perceel onderdak vinden. De verdeling van de 260 nieuw in geschreven studenten voor de cursus 1953/1954 over de onderscheidene fa culteiten is: theologie 37, rechten 39, letteren 22, psychologie 18, wis- en natuurkunde 57, economie 50, medi cijnen 32, studenten aan meer dan een faculteit 5. Wat brengt de radio? ZATERDAG 7 NOVEMBER 1953. HILVERSUM L (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvr. 9.35 Waterst. 9.40 Pianorecital. 9.55 Plech tige hoogmis. 11.30 Voor de zieken. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. (12.3012.33 Land en tuinb. med.). 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boekbespr. 14.10 Gram. 14.20 Engelse les. 14.40 Vrouwenkoor. 15.00 Kron. v. Lette ren en Kunsten. 15.40 Fanfare-ork. 16.00 Gram. 16.30 „De schoonheid van het Gre- §oriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.55 portuitslagen. 18.00 Voor de jeugd. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Lichte muz. 18.45 Buitenlandse corresponden ties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Parle- mentsoverz. 19.30 Gram. 20.00 „Het con gres van de K.V.P. te Utrecht". 21.00 Gev. progr. 21.50 Act. 22.00 Licht progr. 22.30 „Wij luiden de Zondag in", avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Kamerork. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Sopr. en piano. 12.00 Orgel en zang. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Roe meens ork. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Ork. conc. 14.30 Fries progr. 14.55 Volksdan sen. 15.20 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.40 Dansmuz. 16.10 Muz. caus. (Met illustr.)16.25 Omr. ork. 17.00 Radio- weekjournaal. 17.30 Lichte muz. 18.00 Nws en comm. 18.20 Lichte muz. 18.40 Re- geringsuitz.; Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. VP RO: 19.30 „De Remonstrantse Gemeente te Friedrichstadt". 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Franse muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Verz. progr. 14.15 en 14.30 Gram. 15.30 Verz. progr. 17.00 Nws. 17.30 Jazzmuz. 18.45 Accordeonspel. 19.15 en 19.25 Gram. 19.30 Nws. 20.00 Gram. 20.30 Chansons. 21.30 Muzikale kruiswoord raadsels. 22.00 Nws. 22.55 Idem. 23.00 Dansmuz. 23.55 Nws. MIDDELBURG. Geboren: Adriana, d.v. G. J. Sinke en P. Kuzee; Izaak J„ z.v. J. Joziasse en M. Hendrikse; Christine C., d.v. J. Bragt en G. Mathey; Berber A„ d. v. J. C. Klercq en A. J. van Lare; Ingrid P. M„ d.v. A. P. van der Aa en A. A. M. Gerfen; Margaretha H. M„ d.v. J. van Westende en C. J. Boonman; Adriana, d. v. J. de Kuyper en F. Joosse; Elena, d.v. J. J. de Veij en L. Kramer; Lisbeth C. d.v. W. J. Houndsmaerk en W. A. E. Leijnse; Gerardus, z.v. F. J. E. Tichelman en C. H. v. d. Horst te O. en W. Souburg. Gehuwd: A. de Leeuw, 26 j. en J. Voor ma, 19 j.; H. Versluijs, 24 j. en M. Kole, 25 j.; W. A IJsselstein, 27 j. en P. Vlieger. 24 j. Overleden: A. Davidse, 62 j.,; P. W. Schonis, 68 j., geh. m. A. J. M. Bos; P. Sinke, 78 j., wed. v. P. A. Wondergem; A. Midavaine, 78 j., wedn. v. J. P. Ba- rentsen; M. M. M. Bults, 3 weken. VLISSINGEN. Geboren: Maria C., d.v. C. L. Pennings en C. H. J. Giesendorf; Jan, z.v. J. H. J. Vogelaar en M. Sinke; Pieter C., z.v. A van der Harst en P .C. van der Meer; Franciscus A., z.v. F. T van der Hulst en J. T. Schepers; Jacoba En laat dat nu Jan Hekman zijn, Gezworene van het calamiteuze Wa terschap Walsoorden, P. J. Hiel te Vo gelwaarde. Voorzitter van de waterkering van de calamiteuze Vlietepolder, C. A Ge luk te Wissekerke. Voorzitter van de waterkering van de calamiteuze Zimmermanpolder, L. J. Bruijnzeel te Rilland. Lid van de Dijkraad der waterke ring van de calamiteuze Adornispol- der, A. Risseeuw-Kools te Zuidzande. Lid van de Dijkraad der waterke ring van het calamiteuze waterschap Tienhonderd en Zwarte, A. Risseeuw- Kools te Zuidzande. ,Dat weet ik. Je moet een gevan gene naar Het Sloe brengen, niet waar?" „Ja, dokter. Maar hoe weet u dat? De man is ten hoogste verwonderd. Hij begrijpt er niets van. Nog geen kwartier geleden is men het wezen zeggen en wel onder de diepste ge heimhouding. Aan de zaak moet zeker geen openbaarheid worden gegeven met het oog op het volk, dat men ook hier gaat vrezen. Maarhoe ter wereld kan de dokter het dan weten? Dokter Stellaard trekt de koetsier wat verder de stal in en fluistert: „Kijk eens, Hekman, ik ken je en jij kent mij. Je bent een kerel met moed en karakter en je wilt ook wel Lid van de Dijkraad der waterke-- ring van de calamiteuze polder Burgh een duitje extra verdienen. Luister nu en Westland, C. M. Moolenburgh te eens even. De man, die weggebracht Burgh. moet worden, ken ik heel goed. Hij is Lid van de Algemene Vergadering geen misdadiger. Hij heeft alleen wat het Waterschap Weg Hulst-de Paal, A. op zijn kerfstok op het gebied van de Ier-Ambacht, J. J. Huijssen-de Bruijne handel, nu begrijp je het verder wel. te Terneuzen. I Dat is heus alles. De vent is verder zo Lid van het College van Beheer van I onschuldig als jij en ik. En hij heeft het waterschap Weg Hulst-de Paal, A. vrouw en kinderen. Als hij over Het J. J. Maenhout te Clinge en H. A. A. I Sloe is, wordt hij aan de galg gebracht. Baron Collot d'Escury te Klooster-C Denk eens in, dat jij in de plaats van zande. die man was, jij met je vrouw en kin deren! Er is alles aan gelegen, dat de gevangene tussen Goes en Het Sloe ontsnapt, hoe dan ook. Dat is mij een stapeltje rijksdaalders waard. Als je helpen wilt, dan zijn hier de Zeeuwen; beloof mij op je woord van eer er met niemand over te spreken. Maar be denk je eerst goed vóór je „neen" zegt. Toen je een jaar of twintig was, Jan Hekman, heb ik het geluk gehad, je van een zware ziekte te kunnen herstellen, je weet het zeker nog wel? de minste last zult hebben. Je bent daar bekend, niet? Nu, tussen Arends kerke en Het Side ligt „Het Zwaan tje". Daar tracteer je die lui op warm hier met rum. Daar zullen ze geen be zwaar tegen hebben, want al die lm zuipen als tempelieren. Nu, als ze dan wat vrolijk zijn, doe je ongemerkt de ze poeders in hun glas. Die zijn geheel onschadelijk. Alleen binnen het half uur slapen de kerels als marmot ten en ze zijn niet wakker te krijgen. En ik heb God gedankt, dat ik zo'n Dan heb je de handen vrij en kunt flinke kerel van de rand van het graf i naar bewind van zaken handelen. Zelf mocht redden. Dat zou ik weer doen, loop je niet het minste gevaar, want als deze arme kerel, die mij nu al en- I de verantwoordelijkheid komt voor de kele maanden trouw dient, van de galg werd gered". Jan Hekman heeft rustig staan luis teren; alleen heeft hij zich nu en dan achter het oor gekrabd. Tja, dokter, ik zou u graag helpen. Maar wat u van mü vraagt is heel, heel gevaarlijk. Dat kan m ij n kop kosten. Ik zie ook niet in, hoe dat voor elkaar te krijgen is. U moet we ten dat er twee marechausees mee gaan, goed gewapend. En die lui zijn wat mans! Wat moet ik daar alleen tegen beginnen?" „Ja, jongen, dat weet ik allemaal wel. En ik wil jouw kop er ook niet af hebben, 'k Heb er al over nage dacht en weet een middel, dat jij niet marechaussees. Je weet trouwens wel, dat we over een paar weken van de Fransen verlost zijn en moet die arme drommel, met de veilige haven in het zicht, nog aan de galg? Nu, Jan Hek man, heb je moed tot een edele daad of heb ik mij in je vergist?" „Nee, dokter. Ik ben je man! Als het is, zoals u zegt, dan zal die kerel, als het in mijn macht ligt, niet aan de galg komen. Hier is mijn hand!" En hier de mijne. Met de goede Zeeuwen er bij. Als de zaak voor me kaar komt, en daaraan twijfel ik niet, dan schieten er nog wel een paar gouden Napoleons voor je over. Als de ontsnapping gelukt is, zie je de man weer mee terug te brengen naar Goes en dan moet hij zich vervoegen bij Schipper Moerman, die hem met zijn schuit naar Rotterdam zal brengen. Hij moet zijn naam opgeven als „Jean Gilbert", vergeet dat niet. En nu, God zegen je! Doe je best". „U kunt op mij rekenen, dokter! Dokter Stellaard is volkomen ge rustgesteld: als een ronde Zeeuw een belofte geeft, houdt hij die. Wanneer Heilman in de komende nacht niet als een vrij man rondloopt, ligt dat niet aan Jan Hekman! Het rijtuig, dat gewoonlijk voor het gouvernement rijdt, komt tegen vijf uur voor de gevangenis en Jan Hek man ziet, hoe een bleke, jonge man, geboeid, er in geduwd wordt, terwijl bovendien twee marechausseé's plaats nemen. Arme kerel", denkt Hekman. „Als ik er wat aan doen kan, ben je mor gen vrij". .Vooruit, koetsier", klinkt het bevel van binnen. Er is die dag aardig wat sneeuw ge vallen en zo nu en dan ontlast er zich nog een bui. Bovendien waait er een vrij scherpe wind uit het Oosten, die strenge kou voorspelt. Hoewel de paarden op scherp zijn gezet, gaat de tocht niet vlug. Daar zorgt Jan Hekman voor. Die wil tijd winnen. Men moet het daarbinnen be hoorlijk koud krijgen Het duurt dan ook niet lang, of een barse stem schreeuwt: ".oetsier, rijd wat aan! Moeten we mezen? Mijn voeten zijn al half oren!" ,,'t Mocht wat, mannen. Ik heb hei hier op de bok nog erger dan jullie. En ik kan de paarden op die gladde weg niet afjakkeren, 'k Heb niet veel trek, de nek te breken". (Wordt vervolgd) J. M., d.v. F. J. H. Seijbel en J. H. da Smit. Ondertrouwd: W. van Huizen, 25 j. en J. van As, 23 j.; E. Baas, 24 j. en M. C. Geleijn, 19 j.; J. Cevaal, 25 j. en M. P. Peijpers, 21 j.; A. J. Klaver, 24 j. en C. Verhage, 16 j. Gehuwd: J. K. Bleijenberg, 24 j. en S. A C. de Roos, 23 j.; P. Vreeke, 34 j. ta Middelburg en H. W. van de Kop, 33 j.; J. Rademaker, 22 j. en C. J. Fijnvandraat, 23 ij H. J. Buurman, 24 j. te Rotterdam en E. P. Willeboordse, 22 j. GOES. Geboren; Adriaan J„ z.v. (X Kuzee en J. Kole te 's-Heer Arendskerke; Johanna A., d.v. C. P. van der Endt en J. Ponse; Willemina N„ d.v. A v. d. Heij- de en L. van Goudswaard te Kortgene; Jannetje A, d.v. J. Ruissen en N. A. C. Leendertse te Kapelle; Arnolda J„ d.v. J. J. Baarends en J. Braam; Gerardus A. W„ z.v. W. N. Kort en C. J. M. Siebelink; Jozias P. A., z.v. A. C. J. van Loo en D. L Bout. Ondertrouwd: H. Merison, 25 j. en G. M. H. Torbijn. 21 j.; W. G. Helmendach, 26 j. en A. Kole 23 j. Overleden: A Koster, 54 j., Heinkens- zand, echtgen. v. C. Simonse; C. J. Melse, 70 j„ echtg. v. J. O. Dill. OOSTBURG. Geboren: Jacobus, z.v. G. Fieret en P. Dekker; Theophile J„ z.v. P. J. Vercruijsse en S. J. Deunink te Hoofd plaat; Samuël, z.v. I. Tisera en M. Leka- tompessy te Groede; Jan, z.v. W. van Klinken en D. Kik te Nieuwerkerk; Ron- ny J„ z.v. J. Fokke en L. E. de Leeuw te Aardenburg; Joanna A, d.v. J. G. Mal kus en M. van den Broeke; Guido G. M„ z.v. KL A de Baets en U. V. Stekelinck te Aardenburg; Petrus G. L„ z.v. J. van Buuren en M. Mennen; Lucia M., d.v. P. B. Martens en C. M. van Pamelen; Peter F. L., z.v. P. L. van den Kolk en S. L. M. Hontelez; Alberta J„ d.v. F. B. Vanhulle en A. M. Moens te Aardenburg; Maria A„ d.v. F. B. Vanhulle en A. M. Moens te Aardenburg; Georgette, d.v. G. Pyfferoen en A M. J. Vandeursen te Aardenburg; Octovina E., d.v. W. J. Nas- sarany en H. Rerinamma te Aardenburg; Rudi F., z.v. F. M. J. C. van Hee en E. S. P. Canon; Brigitta G. L. M„ d.v. J. Gunst en M. L. S. M. Vandewalle te Aarden burg; Jeffrey L„ z.v. F. W. L. Cooke en C. J. Portier te Aardenburg; Sara A„ d.v. M. J. van Dale en C. A. Perduijn te Cad- zand. Gehuwd: G. A. L. Hinneman, 27 j. en M. L. J. Dhaenens, 24 j.; J. G. Ouwendijk, 25 j. en J. P. V. Boerbooms, 27 j.; J. D. M. van de Plasse, 26 j. en A. H. J. Boer booms, 24 j. Overleden: J. de Jonge, 49 j. z.v. P. de Jonge en J. Verdonk te IJzendijke; L. M. Raes, 73 j., d.v. P. J. Raes en E. B. de Clercq; C. E. Buijsse, 81 j. geh. m. Cl. C. Haverbeke; J. J. L. M. van Rijen, 30 j., z.v. P. Ph. C. van Rijen en L. J. M. Car- preau te IJzendijke; G. F. Boerjan, 69 j, geh. m. C. M. Lorié; J. J. Huigh, 24 j. z.v. J. C. Huigh en C. J. Neele te Schoondij- ke;; S. A. Vergouwe, 82 j„ geh. m. J. Lan- se; P. Jansen van Rosendaal, 71 j„ wed. v. A. P. de Jonge; M M. Pieren, 78 j., wed. v. W. J. van Vooren. OOST- EN WEST-SOUBURG. Geboren: Gilles, z.v. A. Jacobse en C. Sturm; Jo anna M. -A., d.v. G. v. d. Dries en A. C. Nagelkerke. Gehuwd: H. J. Everwijn, 29 j. en M. J. Kruithof, 26 j.; G. H. Rolfes, 31 j. en H. v. d. Vréde, 31 j. Overleden: E. Driegen, 42 j.; P. Dinge- manse, 83 j.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 9