HET KERKJE VAN BLAUWKAPEL DEZE WERELD van öaq tot 6aq verwek! rumoer in ket Sticht. Stapel afbraak, museumstuk of blijvend monument? (als gothische kruiskerk typisch voorbeeld van de laat-middeleeuwse dorpskerken) Veelvoudige moord in België* Oud-landsdienaren komen voor hun rechten op» Bij de Groninger Nobelprijswinnaar thuis Mossadeq Woensdag voor zijn rechters. Republikeinse macht in de V. S. taant. Russische spionnage in de V. S. Vrijdag 6 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 (Van onze Utrechtse redacteur). UTRECHT, November. Even bal ten Utrecht slingert de weg naar Hil versum zich In enkele grillige bochten om een oud fort been. Boven de wallen ziet men daar een torenspitsje uitste ken. Hier staat het middeleeuwse kerk je van Blauwkapel, dat in de laatste tqd de tongen en pennen van vele min naars der historie in beweging heeft ge bracht. Jarenlang heelt het daar ver geten en achteraf gestaan, ver van bet werelds ramoer. Nu de oude kapel be dreigd werd, nu er sprake was van slo pen of verplaatsen, werd men zich plot seling weer het bestaan van deze klein ste der gothische kruiskerken In Neder land bewust. De stryd om het behoud van het kerkje ontbrandde ln alle he vigheid en het ziet er naar uit, dat dit gevecht mede dank zij het feit, dat ook de kapel door Utrecht werd gean nexeerd met succes bekroond zal worden. Het kerkje heeft een veelbewogen ge schiedenis achter de rug. In de vroege middeleeuwen strekte zich ten Noorden van Utrecht een groot veengebied uit, dat de naam Oostveen droeg. Dit veen werd afgegraven en langs de hiervoor aangelegde gracht, het Zwarte Water, ontstond een nederzetting van verve- ners en boeren, die zich op de ontgon nen gronden vestigden. Voordorp heette dit gehucht. Ongeveer anno 1000 vestig de zich hier een adellijk heer, die de ridderhofstad het huis Te Veen bouwde op de plaats, waar zich nu het fort be vindt. Kerkelijk behoorde de bevolking van het Voordorp tot de parochie van Sint Jacob in Utrecht, de pastorie dus, waar in de hervormingstijd Jacob Duifhuis pastoor was. De afstand tot de Jacobl- kerk was echter veel te groot en zo bouwde de heer van het huis Te Veen dan in 1451 een kapel bij zijnridder- goed, de kapel die er nu nog staat, ter wijl allang verdwenen is. luder 0af het gewelf een blauwe kleur en dat scheen erg tot de verbeelding der bezoekers te spre ken, want vrijwel vanaf het begin tot op de huidige dag is zij nooit anders dan de Blauwe kapel genaamd. De naam Voordorp voor het hele gehucht verdween zelfs op de duur om plaats te maken voor Blauwkapel. GEHEIME DIENSTEN. Door zijn afgelegen ligging werden ln het kerkje nogal eens verboden dien- sten gehouden. In 1590 werd de kanun nik van de Dom, Teter van Wiert, ge vangen genomen en later tot f 13.- boete veroordeeld, omdat hp er heime lijk de mis had bediend. Op 17 Juni 1631 ging Claas de Gooijer er met 40 solda ten heen om een kerkdienst der remon stranten uiteen te jagen. Sedert 1640 werden in de kapel regel matig godsdienstoefeningen gehouden, want in dat jaar kreeg Blauwkapel een eigen predikant. Dit ging ook door, toen in 1818 het fort Blauwkapel als het ware om de kerk werd heen gebouwd. Tijdens de laatste oorlog werd het kerkje echter zwaar beschadigd en daarmee begon de lijdensgeschiedenis van dit oude monument. De Ned. Her vormde gemeente van Blauwkapei- Groenekan kreeg n.l. toestemming de gelden, die als vergoeding voor geleden oorlogsschade werden uitgekeerd, te be steden voor de bouw van een nieuwe kerk ln Groenekan. Hier toch woonde verreweg het grootste deel van de ge meenteleden en bovendien zou de kapel na restauratie in de oude toestand aan slechts 100 mensen plaats bieden, wat veel te weinig was. Zo bleef het oude kerkje dan staan, zoals het was, met verbrokkelde muren en dichtgespijkerde vensters. Niemand keek er meer naar om en het verval nam elk jaar toe. AFBRAAK. Een sloper bood de kerkvoogdij f 3500 voor het bouwwerk. Hij wilde het kerk je afbreken en de oude stenen voor res tauratiewerkzaamheden aan andere ge bouwen verkopen. De kerkvoogdij vroeg een sloopvergunning aan, maar voor de transactie kon worden afgesloten kwam een andere liefhebber voor de dag. Het Nederlands Openluchtmuseum te Arnhem had reeds lang plannen om een kerkgebouw toe te voegen aan de vele oude bouwwerken, die het reeds op zijn terrein iiad doen herrijzen. Het kerkje van Blauwkapel Is wat bouwstijl en in térieur betreft een typisch voorbeeld van een laat-middeleeuwse dorpskerk en zou hiervoor uitstekend kunnen dienen. Zo ontving de kerkvoogdij dan een bod van f 5000 voor de kapel, die steen voor steen zou worden afgebroken en naar Arnhem gebracht om daar weer in de oude glorie te worden opgebouwd. De toren behoort echter aan de burger lijke gemeente Maartensdijk, doch de ze verleende alle medewerking. De gemeenteraad nam het besluit om de toren voor 1,eveneens aan het Openluchtmuseum te verkopen. In verschillende bladen zijn harde noten gekraakt over deze gang van zaken. Het bouwblad Cobouwsprak ei schande van, dat dit monument van zijn oude plaats zou verdwijnen en suggereerde, dat het jeit, dat Maar tensdijk's burgemeester tevens presi dent-kerkvoogd is van de kerkvoogdij, die de 5.000,zou incasseren wel niet vreemd zou zijn aan het raad- bestuit tot verkoop van de toren Ook de vereniging „Oud Utrecht" deed wat zij kon om de verkoop van de kerk te verhinderen. Thans hebben Gedeputeerde Staten van Utrecht het raadsbesluit van Maar tensdijk tot verkoop van de toren ge schorst. En aangezien op l Januari de grenswijzigingen van de stad Utrecht geëffectueerd zullen worden, komt dit hierop neer, dat tenslotte de vroede va deren van de Domstad over het lot van de kapel zullen beslissen. Naar het zich Iaat aanzien, zullen dezen zeker niet lot veruoop uesiuiteu. In het uitbreidingsplan van de gemeen te staat fort Blauwkapel en omgeving ais recreatiegebied aangegeven en in deze „groene strook" buiten de stad, zal het oude kerkje het bijzonder goed doen. Als kerk zal het wel nooit meer worden gebruikt, maar wellicht zal het als expositie-ruimte of als werkplaats voor een schilder of beeldhouwer inge richt worden. Het Openluchtmuseum vist deze keer 'dus achter het net. We kunnen er niet om treuren. Het is natuurlijk van het grootste belang, dat deze instelling al lerlei cultuurmonumenten voor het na geslacht bewaart. Het krijgt echter ai- leen een taak, als het betreffende mo nument anders geheel zou verdwijnen. Als het ln eigen omgeving, waar het is opgericht en waar het thuishoort, ge handhaafd kan blijven, is dit^toch veel beter dan dat het slechts als museum stuk aan de Arnherpse collectie wordt toegevoegd. Verdrag tussen Zuid-Korea en nationalistisch China. SEOEL, 5 Nov. De Zuidkoreaanse mi nister van Buitenlandse Zaken Pjoen, heeft Donderdag te Seoel medegedeeld, dat de nationalistische Chinese ambassa deur te Tokio, Hollington Tong, een we derkerig verdedigingsverdrag tussen For mosa en Zuid-Korea heeft voorgesteld. Vijf lijken en twee zwaargewonden gevonden. CHARLEROI, 5 Nov. In drie huizen en een scliuur ni het Belgische dorp Thy-le- Chateau zjjn Donderdag vijf lijken ge vonden van personen die op gewelddadige wijze om het leven zijn gekomen. Boven dien werden twee zwaar gewonden aan getroffen. In het eerste huis trof met het lijk aan van Oscar Brousmiche; zijn vrouw werd zwaar gewond naar het ziekenhuis over gebracht. Haar toestand wordt als hope loos beschouwd. In het tweede huis vond men de lijken van de zeventigjarige Charles van der Beeken en zijn vrouw. Niet ver van daar vond men in hei derde huis het lijk van de 53-jarige Aimable Wa echt, wiens vrouw zwaar gewond naast hem lag. Tenslotte vond men in een nabijgele gen schuur het lijk van Camille van Lae- them, die vermoedelijk al de genoemde moorden gepleegd heeft. DUITSERS UIT POLEN NAAR OOST-DUITSLAND HAMBURG, 5 Nov. Volgens het te Hamburg verschijnende vluchtelingen- blad „Die Stimme" worden in Warschau tussen Oost-Dultsland en Polen onder handelingen gevoerd over het overbren gen van 30.000 Duitsers uit het gebied achter de Oder-Neisse-lijn naar Oost- Duitsland. Het doel van de Poolse regering zon zijn het probleem van de Duitse minder heid in Polen definitief op te lossen. Het zou gaan om Duitsers, die geweigerd heb ben het Poolse staatsburgerschap aan te nemen. „Die Stimme" schat, dat nog een milli- oen Duitsers in Polen wonen, van wie ruim 250.000 zouden willen emigreren. Polen staat echter op het standpunt, dat de emigratie van zo velen een ernstige weerslag op de economie van het land zou hebben, aldus het blad, volgens het welk vele verzoeken van Duitsers om met hun gevluchte familieleden in West- Duitsland verenigd te worden, door de Poolse autoriteiten zijn afgewezen. „Wij willen geen aalmoes." Pensioentoeslag van f 300 gevraagd, alsmede huurcompensatie van 5 procent. UTRECHT, 5 November. Op initiatief van de Algemene Militaire Pen- sioenbond is gisteren te Utrecht een grote protestvergadering gehouden tegen de achterstelling van de groep gepensionneerde oud-landsdienaren bij de diverse loonronden. Er is een resolutie aanvaard, die ter kennis is gebracht van de regering, alsmede van de voorzitters der beide Kamers. Daarin wordt gezegd, dat er een steeds ernstiger wordende financiële achterstand bij de gepensionneerden en weduwen optreedt. Hoewel het indexcijfer voor de gezinsuitgaven nu 169 bedraagt, zijn er op de pensioenen slechts toeslagen toegekend van 20 tot 40 procent. Hierdoor heerst er nood, grote onrust en ontevredenheid bij deze groep. Gevraagd wordt in afwachting van de her ziening van de pensioenwetgeving, een toeslag op de pensioenen te verlenen van tenminste f 300.per jaar met terugwerkende kracht tot 1 Januari j.l. De huurcompensatie zou volgens de resolutie moeten worden gesteld op S procent van de pensioengrondslag met een minimum van f 90. De voorzitter, de heer W. Stuut uit Amersfoort, trok uit de grote opkomst de conclusie dat de financiële moei lijkheden der gepensionneerden groot zijn. Hij betreurde de omstandigheid dat door de Kamerzittingen geen Ka merleden aanwezig konden zijn. De heer Stuut maakte zich tot de tolk van de noden, de onrust, de verbittering en de onredelijke behandeling der ge pensionneerden. Hun nood wordt tot uitdrukking gebracht in het woord „oud en arm". Als landsdienaren is men slechts node overgegaan, om de monstratief en in het openbaar op deze nood te wijzen. De regering bleef echter doof voor onze nood, aldus spreker, en hier door werden wij gedwongen in het openbaar te getuigen. Onze vrouwen vragen: „Wanneer zal er uitkomst komen en zullen wij het nog bele ven?" De oud-landsdienaren zien geen uitkomst en het is geen won der dat sommigen zich van het leven beroven. Door de schrielheid van de Verrassing was groot. Prof, Zernike gaat in December naar Stokholm de onderscheiding in ontvangst nemen. Bijeenkomst van N.A.V.O.- ministerraad. PARIJS, 5 Nov. De raad van ministers van de NAVO zal van 14 tot 16 December te Parijs vergaderen, zo is officieel te Parijs meegedeeld. De militaire commissie van de NAVO, bestaande uit de stafchefs der aangeslo ten landen, komt op 10 December bijeen en de permanente militaire groep, be staande uit vertegenwoordigers van En geland, Frankrijk en Amerika, nog ver scheidene dagen eerder. TEHERAN, 5 Nov. - Een hooggeplaatste Perzische ambtenaar heeft medegedeeld, dat Woensdag a.s, te Teheran het proces zal be ginnen tegen ex-premier dr Mossa deq en brigade-generaal Riahi, die onder Mossadeq chef van de gene rale staf was. Aan Mossadeq zal ten laste worden gel*egd, dat hij geen acht heeft gesla gen op. een bevel van de Sjah om af te treden. Voorts wordt hij er van be- De Egyptische militaire politie heeft schuldigd de Volksvertegenwoordiging de voormalige commandant van ex-ko- t„ jP ning Faroeks ijzeren garde gearresteerd hebben ontbonden, zonder hiervoor na de ontdekking van een geheime com- de vereiste wettelijke vergunning ge- munistisehe organisatie in Cairo. kregen te hebben. GRONINGEN, 5 Nov. De bel aan en de te lefoon in de woning van de familie Zernike aan de Ketwich Verschuur laan te Groningen heb ben geen rust gekend. Sinds de nieuwsdienst had bekend gemaakt, dat prof. dr Frederik Zernike de Nobelprijs voor de natuurkunde was toegekend, was het daar een komen en gaan van blije mensen. Prof. Zernike zat met zijn oor tegen het radio toestel toen het grote nieuws doorkwam. Het laat zich begrijpen dat het feest was in de wo ning van de familie Zernike. Iedereen schud de de ietwat nerveuze professor de hand. De ze wilde eigenlijk liever met al dit huldebetoon wachten tot het officiële telegram uit Stockholm hem zou hebben bereikt, maar toen het nieuws eenmaal vele Gronin gers, de familieleden en de collega's van de pro fessor en andere univer siteitsleden had -bereikt, was de stroom van ge lukwensen niet te stui ten. De rector-magnlficus der Groninger universi teit, jhr dr mr P. J. van Winter, was de eerste van de Groninger uni versiteit, die telefonisch zijn gelukwensen aan bood. Hij deed dit na mens veel andere hoog leraren en studenten, die op dat moment een gala-lustrumvoorstelling van de Groninger vrou welijke studentenclub „Magna Pete" bijwoon den. Groot was het en thousiasme onder de hoogleraren, lectoren en studenten, toen het gro te nieuws tijdens de lustrum-uitvoering van „Magna Pete" in de stadsschouwburg door de rector magnificus be kend werd gemaakt. GELUKWENSEN. Telegrammen kwamen uit alle delen van het land en zelfs uit het buitenland binnen. Eerst om ruim half tien kwam het officiële telegram uit Stockholm van de Royal Swedish Academy of Science. De juiste tekst van het telegram luidde: „The Royal Swe dish Academy of Scien ce has awarded you the Nobelprice for physics 1953, letter follows" Het telegram was ge tekend: „Westgren, se cretary". Eerst toen wiste prof. Zernike de transpiratie van zijn gezicht, waar op hij tegen zijn familie leden zelde: „Ik heb de prijs, dank daarvoor". De feestelijke anjer kwam in het knoopsgat. Uiteraard was de be langstelling van de hoogleraren en studen ten na de voorstelling van „Magna Pete" zeer groot. Prof. Zernike zal, on danks het winnen van de Nobelprijs normaal college geven. Hem wacht echter een groot se huldiging ln het na tuurkundig laboratori um van de Groninger universiteit. Prof. Zer nike zal ln December naar Stockholm gaan om daar uit handen van koning Gustaaf Adolf van Zweden de prjjs in ontvangst te nemen. Het geld, dat hjj daar zal ontvangen, zal hij aanwenden voor tal van wetenschappelijke doel einden en aankoop van instrumenten en hulp middelen. staat kan zich volgens spr. zoiets voordoen. ERKENNING GEVRAAGD. Spreker schetste vervolgens hoe na 1922 de salarissen en daardoor ook de pensioenen werden aangetast. En thans wachten de gepensionneerden op de inlossing van de toezegging der re gering en de erkenning van ministers en Kamerleden dat er inderdaad nood heerst. Maar een pensioenwelsontwerp werd verworpen als een niet te aan vaarden fooi. Toen kwam de regering met een nieuw ontwerp inhoudende een bijzondere toeslag. Door de geno men maatregelen is een toeslag ver kregen van 2040 procent ofschoon de kosten van levensonderhoud stegen met 169 procent. Wat wij nu hebben, hadden wij reeds in 1947 moeten krij gen; geduldig doch verbeten hebben wij gewacht maar vergeefs. Wij wer den op zware proef gesteld. Maar nu verklaren wij namens tienduizenden, dat wij ons niet willoos naar het pau perisme laten voeren. Wat voor werk lozen geldt moet ook gelden voor ge pensionneerden. Maar bij tienduizen den is het geloof in de regering ver zwakt. Zij zal zich moeten laten leiden door de hoge beginselen van recht en menselijkheid. HUURCOMPENSATIE. De secretaris van de bond, de heer W. van Liere te Apeldoorn, besprak in het bijzonder de huurcompensatie en het rapport-Van Poelje. De beloning als overheidsdienaren heeft volgens spr. geschommeld tussen armoede en fatsoenlijke armoede, maar wij willen nu geen vergeten en verarmde lieden worden als gepensionneerden. De regering en Staten-Generaal we ten hoe wij er voorstaan. Maar dat geeft ons niet te eten. En nu komt de huurverhoging. De werkenden krijgen 5 procent loonsverhoging. Dat dienen de gepensionneerden ook te krijgen en zeker de voor 1948 gepensionneerden. Die 5 procent moet berekend worden niet op het pensioen, maar op de pen sioengrondslag. Het minimum zal f 100.per jaar moeten bedragen. Maar beter zou nog geweest zijn een herwaardering der pensioenen. Wij hebben sinds 1946 al een tekort van f 300.tot f 900.per jaar. Nu dwingt men ons de strijdbijl op te graven en te hanteren, want met een aalmoes is de strijd niet gebroken. De regering tracht zich met weergaloze handigheid aan haar plichten te onttrekken. Communistische ondergronds» in Japan, TOKIO, 5 November Volgens du Japanse veiligheidsdienst is een lid van het politieke bureau van de Ja panse communistische partij, Sjigeo Sjida, sedert April van dit jaar be velhebber van de ondergrondse com munistische stoottroepen in Japan. Sjida zou niet alleen de plaatsvervan ger zijn van de onlangs weggezuiverd# leider Ritsoe Ito, maar ook van de secretaris-generaal van de partij, Kjoeitsji Tokoeda, die op het ogenblik ernstig ziek is. Esenhowers regering heeft een gevoelige nederlaag geleden op een moment, dat niet iedereen ervan overtuigd was, dat het zou gebeuren. Zijn verkiezing tot president, nu alweer een jaar geleden, was geen plotselinge voor liefde van het Amerikaanse volk voor zijn partij, de Republikeinen doch was voornamelijk te danken aan het feit, dat de voormalige generaal een zeer populaire figuur is in de Ver. Staten, hetgeen hij te danken heeft aan zijn optreden in de laatste jaren van de jongste wereldoorlog. Eisenhowers verkie. zing tot president was mogelijk omdat de voorstanders van een republikeinse regering gesteund werden door mensen, die in Eisen hower naast de grote generaal, ook de grote staatsman durfden zien, terwijl er tenslotte nog een aantal overlopers was, lieden, die teleur gesteld waren in het optreden van Truman, de democratische presi dent, die wijlen Franklin D. Roose velt in 1945 was opgevolgd. Slechts weinigen zullen vermoed hebben, dat Eisenhowers regering al spoe dig op een wankele basis zou ko men te staan. De jongste verkiezingen van enkele gouverneurs en burge meesters van grote steden echter hebben een zo duidelijke meerder heid voor de democraten opgele verd, dat de weerslag daarvan in het regeringsbeleid van Washing ton tot uiting zal moeten komen, wil het bij de volgende presidents- erkiezinyen met de republikeinse regering niet volkomen gedaan zijn, zoals de democraten nu al durven voorspellen. Bij de Dinsdag gehouden verkiezin gen waren overal door beide partijen candidaten gesteld. Afgaande op de stemmenverhoudingen bij de presi dentsverkiezingen, zou het hier en daar kunnen spannen. Het tegendeel bleek: alle democratische gouverneurs zijn met een duidelijke meerderheid herkozen. Zo was het ook bij de bur gemeestersverkiezingen. In New York, waar de laatste 50 jaar 'n democraat 't stadsbestuur leidde, stond al van te voren yast, dat Robert Wagner, de de mocratische candidaat zou worden v gekozen, hetgeen ook gebeurd is. De uitslagen waren een bevestiging van hetgeen onlangs werd vermoed, toen bij de verkiezingen van een gouver neur in de staat Wisconsin, de demo cratische candidaat zijn republike.. je tegenstander versloeg, ondanks het feit, dat het gouverneurschap de laat ste tien jaar in republikeinse handen was! Mede door een tussentijdse verkie zing .voor enkele plaatsen in het Huis van Afgevaardigden (Tweede Kamer) is de republikeinse meerderheid hier gedaald tot drie. In de Senaat (Eerste Kamer) is de toestand nog critieker, want daar staan de republikeinen met evenveel zetels tegenover de demo craten. Het is de (republikeinse) voor zitter, die daar de doorslag geeft bij stemmingen. I Natuurlijk speurt men naarstig naar een oorzaak van deze verkiezingsuit slagen. Vermoedelijk is de populari teit van Eisenhower aan het afnemen, omdat hij in het oog van vele Ame rikanen toch niet die geniale staats man is, ais men verwachtte.. De man nen, die Eisenhower in zijn regering tot naaste medewerkers koos, blijken ook niet allen even populair te zijn. De boeren zijn gebeten op de minister van Landbouw, die zij er de schuld van geven, dat in de V.S. momenteel grote voorraden landbouwproducten opgeslagen liggen. Brengt men ze op de markt, dan zulle" de prijzen zo kunnen dalen, dat „en landbouw crisis wordt veroorzaakt, die men mo menteel niet gebruiken kan. V Dit is echter slechts een binnenlands facet; op het gebied van de buiten landse politiek is er nog veel meer critiek. De Amerikanenachten de Britse staatsman Sir Winston Chur chill zeer hoog, waarbij men terug denkt aan het tweemanschap Roose velt-Churchill. Eisenhower zet de Britten de voet nogal eens dwars en met name Foster Dulles schijnt als minister van Buitenlandse Zaken de samenwerking met de Engelsen niet zo prettig te vinden. Men trekt te weinig één lijn, niet alleen tegenover Rus land, zo vindt men in Amerika, doch ook op ander gebied, met name in de Perzische oliekwestie. Tenslotte is er de politiek, die Ame rika voert in het Midden-Oosten voor al tegenover de jonge staat Israël. De recente gebeurtenissen zullen vele Joodse kiezers in de V.S. er toe ge bracht hebben, hun stem thans aan de democraten te geven inplaats van aan de republikeinen. Al met al mag men zeker in de komende weken met belangstelling uitzien naar de weerslag, die de ver kiezingsuitslag in de Washingtonse re geringskringen zal hebben. In het Natuurkundig Laboratorium te Groningen werd de eerste „phase contrast microscoop" aan de uitvinder van dit toestel, prof. dr F. Zernike, overhandigd. Deze aanbieding vond plaats door mej. dr C. E. Bleeker, namens de „Ned. Optiek en Instrumentenfabriek dr C. E. Bleeker" te Zeist, alwaar de microscoop werd vervaardigd. De Nobelprijs voor Natuurkunde is zoals gemeld dit jaar toegekend aan prof. Zernike in verband met zijn verdiensten inzake de ontwikkeling en ingrijpende verbetering van de phasecontrast- microscopie. Onderzoek gaande. OTTAWA, 5 Nov. Aan de Cana dese regering is verzocht toe te staan dat Igor Goezenko, een voormalig be-, ambte van de Russische ambassade te Ottawa, belast met het ontcijferen en in code overzetten van belangrijke am- bassade-gegevens, die de Canadese re gering in 1946 inlichtingen heeft ver schaft, welke leidden tot het oprollen van een Sowjet-spionnagenet, voor een commissie van het Amerikaanse con gres wordt gehoord. Goezenko zou een Amerikaanse verslaggever kortgeleden hebben meegedeeld, dat hij bereid was ge tuigenis af te leggen voor de onder leiding van McCarthy staande sub commissie van de Amerikaanse Se naat voor het tegengaan van on Amerikaanse bedrijvigheid, en wel over „voortgezette Sowjetrussische spionnage in Canada en de Verenig de Staten". Het Amerikaanse verzoek wordt thans door de Canadese regering be studeerd. In Canadese regeringskringen meent men dat het onwaarschijnlijk moet worden geacht, dat Goezen nog nieuwe gegevens kan verschal De Rus is, sinds hij acht jaar geleden uit het gebouw der Russische ambassade vluchtte, steeds door de Canadese po litie bewaakt, om hem tegen mogelijke aanslagen te beschermen. In Teheran zijn in de afgelopen twee dagen 28 slagers gearresteerd wegens het vragen van te hoge prijzen. Een rege ringswoordvoerder deelde mede, dat de gearresteerden kunnen verwachten ver oordeeld te worden tot 20 a 60 dagen ge vangenisstraf.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3