Nieuws uil de Provincie. T ZEEUWSE PLAKKEBORD r- 'T SPIEGELTJE Slatogo" te Goes wordt grootse manifestatie* Drievoudig jubileum te Gravenpolder GRABBELTON NOTEERT Groningse C. J. B.T. Ö.ers tej Haamstede ontvangen. SLOTTE Binnenkort nieuw aardappelras, RUlMDVEEFOKDAG en vetveemarkt OP 1 december a.s. Enorme fruitaanvoer op de Goese veiling* 60 jaar Chr- School te Zoutespui Donderdag 5 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 In versierd lokaal van de bijzondere school op Gerej. Grondslag aanbieding van het gebrui kelijke geschenk onder en veloppe en een bloemstuk, deelde hij verder mee, dat We leven in de periode de leden van het gemeente van de jubilarissen. Er gaat bestuur, van het gemeente-, geen dag voorbij of er is een onderwijzend- en politie- Een kwart eeuw gemeente-werkman IN 's-Gravenpolder werd een drievoudig jubileum gevierd, een bijzonder ju bileum, want het behoort naar onze bescheiden me ning, wel tot de zeldzaam heden als een school dertig functie reeds vanaf de op richting vervult. Eigenlijk hebben we hier dus te ma ken met een viervoudig ju bileum! Mej. Bakker heeft een re laas gegeven van het wel en jaar bestaat en tevens het wee van de school gedureri- hoofd dier school en een de de 30 jaar. onderwijzeres dezelfde aan tal jaren in dienst zijn. De school is de Bijzondere school op Geref. grondslag te 's-Gravenpolder en de jubilerende leerkrachten zijn het hoofd der school, -de heer M. Slotboom en de onderwijzeres, mej. F. E. Bakker. Dit heugelijk feit werd een dezer dagen in een door de leerlingen versierd lokaal herdacht. Na het zingen van Ps. 22 vers 3 heeft de voorzitter naar aanleiding van deze psalm een kort welkomst woord gesproken en de ju- bilerenden zijn gelukwen sen doen toekomen. Het „jubilerende" hoofd van de „jubilerende" school de heer Slotboom, heeft hierna het woord gevoerd. En waar zou hij beter over kunnen spreken dan over het onderwijs. De heer Slot boom noemde de taak van onderwijzer zwaar, maar tegelijkertijd zal hij wel ge zegd hebben hoe mooi de opvoedende taak op school is. Want als je zoveel „toe tjes" en „snoetjes" hebt zien komen en gaan Ook rchtte hij woorden van waardering tot de voor zitter der school, die deze Groot karwei achter de rug De revisie en het conser veren van geborgen land bouwwerktuigen is te Brui- nisse beëindigd. Reeds di rect na de ramp werden ploegen gevormd, om de op de bedrijven achtergebleven landbouwwerktuigen in de polder Bruinisse, op het droge te brengen. Een groep jongens uit de adopterende gemeente Gorssel hielp dapper mee en menig nat pak werd gehaald om de kostbare machines te bergen. Na Bruinisse volgde Oosterland en honderden machines, ploegen, eggen enzovoorts werden gedom peld in of bespoten met de zwarte substantie, die roestwerend heette te zijn. Onderdeel na onderdeel werd losgeschroefd en op nieuw geolied bij de smeden Braber en Krijger, waar de conserveringsploegen werk zaam waren. Vooral in chines en werktuigen, dat Bruinisse is het aantal ma- geborgen kon worden en dat „goedgekeurd" werd om te worden behandeld, zeer groot. Natuurlijk bleven de ca- deaux niet uit: de heer Slot boom kreeg een fraaie sche merlamp en mej. Bakker 'n theebeurs terwijl door de familie Mol aan hét bestuur en het onderwijzend perso neel een bloemenmand aan geboden werd. Vervolgens kwam er nog een onderwijzer aan het woord en wel de heer Nijsse, die op zeer verdienstelijke wijze een gedicht voordroeg over de levensloop der schoolkinderen. Ouderling Hoogesteger be sloot tenslotte deze feeste lijke bijeenkomst. getrouwe, die z'n werk zaamheden zoveel jaar heeft vervuld en daarmee een mijlpaal in z'n leven heeft bereikt. En of je nu ge meente-arts of gemeente werkman bent, of hoofd van een school of slager, het feit, dat je die mijlpaal bereikte, moet even gevierd worden. In Wemeldinge was deze week de heer Abr. Hooge steger 25 jaar in dienst als gemeente-werkman. Wat zal fnevr. Hoogesteger kopjes gewassen hebben, want het bezoek, dat haar man gold en natuurlijk ook een beetje ■haar, omdat ze hem altijd in deze jaren gesteund heeft was menigvuldig, te veel om op te noemen. Maar laten we er een noemen. Namens het gemeentebestuur bracht burgemeester Van Sas een felicitatie-bezoek. Met ge noegen kon de eerste burger constateren, dat de jubilaris zijn taak steeds tot voldoe ning had volbracht. Na de A Aller jvwcüi/tyu c-jj tjistiouweïi, waar de strijd tegen de natuur de laatste fase ingegaan is. Nog enkele dagen en men hoopt de overwinningsvlag te hijsen. Hiermee zal dan een tijdperk afgesloten* worden van zware strijd, van bovenmenselijke inspanning. Kosten nog moeite wor den daarom ook gespaard om de laatste vorderingen aan de buitenwereld bekend te maken. Alle omroep verenigingen hebben zich met reportagewagens e.d. te Ouwerkerk geïnstalleerd en de minister heeft zelfs toestemming gegeven om e.v.t. Vrijdagavond na twaalf uur uitzendingen vanuit Schouwen te geven. Geheel journalistiek Nederland is er vertegenwoor digd, om het zo maar eens te zeggen. Schouwen, in het middelpunt van de belangstelling en vooral Ouwerkerk, omdat daar de laatste loodjes gelegd worden. Maar nu in het teken van de nade rende overwinning, waarover niet alleen Rijkswater staat, maar iedereen, die aan het dijkherstel mee werkt optimistisch is. Met spanning zullen we daar om uitkijken naar de grote tijding. Een tijding, die de inwoners de moed zal geven om weer verder te gaan met het herstel. Het begint te gloren aan de horizon. Inplaats van samengepropte wolkenvelden diept er een feilloos heldere wolkenhemel voor ons op. De overwinning nadert, de zege, waar ieder met ontzettend veel hoop in het hart naar uitziet. -J personeel, van de vrijwillige brandweer, benevens enkele oud-gemeente-ambtenaren het wenselijk hadden ge vonden hem op deze dag een passend geschenk aan te bieden, bestaande uit een gereedschapkist met inhoud. Dat de jubilaris ingeno men was met dit geschenk, behoeven we U natuurlijk niet te vertellen. Middelburg: Dinsdag 10 November a.s. om 20 uur zal de wethouder van Onder wijs, de heer J. W. Kögeler, in de Vleeshal (Stadhuis) de tentoonstelling „Uw In dustrie" van de vereniging „Nederlands Fabrikaat" te Den Haag openen. Kapelle: Voor de laatste keer in dit seizoen zal a.s. Zaterdag door de heer G. de Kok een concert worden gegeven op het orgel der Ned. Herv. kerk. Aanvang 7.30 uur. Wegens het succes van de „leerlingen-avond" van enkele maanden gele den zullen thans ook de heren W. van der Leek, R. Snoep en R. Eversdijk te Kapelle, I. Ruissen, Katten- dijke en L. Manneke te Kruiningen, aan dit concert hun medewerking verlenen. Verder zdl ook het Kapels Mannenkoor zich voor het eerst in het openbaar laten horen. Middelburg: Hedenmid dag om 4 uur zal mr J. F. Hornstra, directeur van de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en Cultu reel werk, in de zaal van Van Benthem en Jutting de Sociale Wetenschappen-boe- ken expositie openen. Deze tentoonstelling wordt ge houden tot en met 19 No vember a.s. Daarnaast zul len op 13 Nov. des avonds om 8 uur in de Doopsgezin de kerk in het kort enige sociale onderwerpen behan deld worden. De heer T. J. Kolk, directeur van Kinder zorg zal spreken over „Vor ming buiten schoolverband", HAAMSTEDE, 4 Nov. In het gemeente huis had de ontvangst plaats van een 9-tal jonge CJ.B.T.B.-ers uit het Noor den van Groningen, die_ zich beschikbaar hebben gesteld behulpzaam te zijn bij het schoonmaken van de woningen en be drijfsgebouwen, die zo langzamerhand in het geïnundeerde gebied van de gemeente droog komen. De burgemeester brachi namens het gemeentebestuur deze „werk groep", die helemaal vanuit het Noorden naar hier is gekomen om zijn diensten aan te bieden aan getroffen landgeno ten dank. Hij wees er op, dat Haamstede op de grens van twee werelden ligt, n.l. aan de ene kant de duinstrook met ook nu nog mooi natuurschoon en aan de andere kant het geïnundeerde gebied, waar dood en verderf hoogtij vieren. Nu door het wegpompen van het water alles bloot komt, blijkt pas welk een verwoes ting het water heeft aangericht. Alles zal zo spoedig mogelijk weer in een bruik bare staat gebracht dienen te worden waarom hij het dan bok wel zeer op prijs stelde, dat deze groep daaraan wil mee werken. Hij sprak de hoop uit, dat zij ondanks het bijzondere en moeilijke werk dat hun hier wacht, toch prettig zullen werken en dat Gods zegen op hun werk zal mogen rusten. De voorzitter van de afdeling van de C.B.T.B., de heer A. Leeu- we, releveerde het geweldige medeleven dat ook deze gemeente mocht ondervinden na de ramp. Daarom ook stelde hij het zo buitengewoon op prijs, dat deze groep jongelui hier komen om de bevolking te helpen. Hij wees nog op de band, die er bestaat tussen deze. groep en de organisa tie, die aan hun komst heeft meegewerkt en hoopte, dat zij met opgewektheid de hun opgedragen werkzaamheden zullen verrichten en dat zij een prettige indruk van Zeeland mee zullen nemen naar het hoge Noorden. De heer de K. te We. -meldinge had het ongeluk bij het aflopen van de Ka- naalweg, even vo'orbij de eerste coupure, uit te glij den, waardoor hij zijn been brak. iukkig waren er ook geen persoonlijke ongelukken. TTT.,, t c i. J--. i j ds G. H. van Willenswaard, In Schoondijke verloor de Ned. Herv. predikant te landbouwer V, uit Eede n Domburg over: „Kerk en reservéautobandvan zijn SOciale vraagstukken", vrachtwagen. Dit was niet waarna mr p. van dèr Wou- het ergste, maar de band de, secretaris'van de Voog- werd-met gróte vaart door dhraad een'beschouwing zal en kinderbescherming". - dïïraad eérT beschouwing zal de ruit van de woning van houdea 0Ver „Kinderrecht mevr. v. B. in de Heeren straat' geslingerd. Het voor werp (bruto gewicht onge- Om in dezelfde geest ver- veer 70 kg) kwam in de hpiphj - woonkame"-terecht en bracht IGrl^ u lUl^i der te gaan, te Yerseke had ook al een ongeval plaats. Een Belgische auto, die ge parkeerd stond op de zee dijk dè eigenaar was met z'n vrouw de oesterputten gaan bezichtigen werd door een zware vracht wagen uit Eindhoven als een „sardineblik openge scheurd". De vrachtwagen werd niet beschadigd en ge lichte schade aan de meu bels .aan. Er kwamen gelukkig ook nóg aardiger berichten op onze tafel: Bij de Gebr. de Kok te Groede was het dezer (Jagen groot feest van wege het feit, dat hun huis houdster, 'mej. M. de Braai, 25 jaar in dienst was als huishoudster. werden in ue "maand Octo ber te Bruinisse 19 slacht- vergunningen voor runde ren en 27 voor varkenst én te St. Annaland 83 vergun ningen voor huisslaehtlng afgegeven. Wat zal de pot weer vet zijn Geen aardappelmoeheid meer? ASSEN, 4 Nov. Ter gelegenheid van de opening ener N.A.K.-tentoonstelling, die in Assen wordt gehouden ter gelegenheid van het feit, dat in Nederland vijftig ja ren aan keuring van landbouwgewassen wordt gedaan, heeft de adjunctdirecteur van de Plantenziektenkundige dienst te Wageningen, dr H. N. Kluyver, in een bijeenkomst van landbouwdeskundigen enige mededelingen gedaan over de aard appelmoeheid. Dr Kluyver liet een op timistisch geluid horen, want hij sprak de verwachting uit, dat binnen afzienbare tijd de landbouwwetenschap een aard appelras zal hebben gekweekt, dat im- muum is voor aardappelmoeheid. In Zuid-Amerika groeien nJ. nog steeds aardappelrassen in het wild en nu hebben onderzoekingen aangetoond dat sommige rassen onvatbaar zijn voor het aardappel aaltje. Weliswaar hebben deze rassen het na deel dat ze geen knol voortbrengen, doch dit brengt geen onoverkomenljjke bezwa ren mede, wijl kruising met een goed productieras mogelijk wordt geacht. Daardoor zal een aardappelras worden verkregen waarop het aardappelaaltje geen invloed heeft en de aardappelmoe heid dus verdwijnt Dr Kluyver was weliswaar niet zo en thousiast als de andere wetenschapsmen sen wel zijn, maar uit zijn woorden kon toch wel worden opgemaakt, dat ook hij de aardappelmoeheid over enige jaren verdwijnen. tt BEZOEK VAN JriR. DE CASEMBROOT AAN HET ZWIN. KNOKKE, 4 Nov. De Commissaris dei- Koningin in Zeeland jhr mr A. F. C. de Casembroot heeft in gezelschap van ver scheidene technici een bezoek gebracht aan het Zwin. Zoals bekend had de dijk, die de inham van het Zwin afsluit, het tijdens de storm van 1 Februari begeven. '1, jaar geleden was een geschil gere- Zt-.. er deze inham. Nu het getij in het Zw x vrij spel heeft, is vastgesteld, dat ue uiiinen die langs de Nederlandse zijde het Zwin beschermen, sterk worden aan getast. Om aan die toestand een einde te maken, hebben de Hollandse autori teit 2xi besloten de dijk opnieuw op te bouwen. Om tegemoet te komen aan de Belgen, die de fauna en flora in het na tuurreservaat van het Zwin wensen te bewaren, hebben zij eveneens besloten op Belgisch grondgebied en op de kosten au Neac^cuicl de vaargeul op de vereis- diepte te houden. 1 Met de tcéin naar de binnenstad? GOES, 3 November. De „Slatogo 1953", de nationale slagersvakwedstrijd en -tentoonstelling te Goes, die aanvankelijk in Maart j.l. zou worden gehouden, docht nu op 28 en 30 November alsmede op 1 December a.s. doorgang vindt, belooft een grootse gebeurtenis te worden. 1 December zal een hoogtepunt zjjn, daar op die datum de bekende Najaarsveetentoonstelling (Vetveemarkt) en de Zuid-Beve- landse Kundveefokdag op de Beestenmarkt en Vlasmarkt zullen worden georgani seerd. Meer dan 150 deelnemers uit het gehele land hebben zich al voor deelname aan de „Slatogo" aangemeld en ondanks dat de termijn van inschrijving reeds ver streken is komen nog dagelijks nieuwe opgaven binnen. Er zullen dan ook meer dan 750 inzendingen zijn, waarmee de slagers het publiek zullen tonen, wat een bekwaam vakman levert verwacht, worden pogingen gedaan om voor de bewoners van de buitenwijken geregeld „treintjes" haar de binnen stad te laten rijden, waardoor men op gemakkelijke en prettige wijze zich van en naar de tentoonstelling zal kun nen begeven en tevens gebruik maken van een rondrit langs de daartoe uit të stippelen route. Iedere dag zal een plaatselijk muziekgezelschap medewer king verlenen. DE OPENING. „Slatogo" wordt officieel geopend dOOr de burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate. Dit geschiedt op Zaterdag 28 No vember 's middags om twee urn:. De ex positie is vanaf 3 uur en ook 's avonds voor het publiek opengesteld. Op 30 No vember zal de tentoonstelling geopend zijn van 's middags 3 tot 's avonds 10 uur en op 1 December van 's morgens 9 uur af. De Rundveefokdag en Vetveemarkt beginnen die dag op 10 uur; de keufin- gen vangen om half 11 aan. VAN FIETS GEVALLEN EN BEEN GEBROKEN. VEERE, 3 Nov. Toen vanmiddag me vrouw de M. uit Veere, per fiets uit een zijweg komende, de Veersewég wilde op rijden, kwam zjj door nog onbekende oorzaak te vallen. Zij brak daarbij een been. De ontboden geneesheer, dokter M. van der Sluys, achtte overbrenging naar het»ziekenhuis noodzakelijk. Bevolkingsonderzoek te Middelburg begint 26 November. MIDDELBURG, 4 Nov. Naar wij verne men zal de tweede ronde van het bevol kingsonderzoek op t.b.c. te Middelburg beginnen op Donderdag 26 November a.s. ZEEUWSE BOEREN BEZOCHTEN N.O.P. GOES, 4 Nov. Vier en zestig ge gadigden voor een bedrijf in de Noord Oost Polder hebben met echtgenote of volwassen zoon op uitnodiging van de directie der N.O.P. en hiertoe in staat gesteld door de Herverkavelings commissie Zeeland, een bezoek ge bracht aan de Noord Oost Polder. De bezoekers werden aldaar inge licht over de verpachting en gelegen heid geboden diverse bedrijven te be zichtigen. t>g saldo van de gehouden zangavond onder beide koren verdeeld worden. Voorgesteld werd om tweederde aan Stavenisse toe te kennen en een derde aan Anna Jacoba Polder. De heer M. J. Leune stelde voor het bedrag van f 80,onder de beide verenigingen te halveren. Ringvergadering Zangver enigingen te St. Annaland. St. Annaland, 4 Nov. In het cate chisatielokaal der Ned. Herv. kerk kwamen de afgevaardigden van de Chr. zangverenigingen uit de Ring Tholen bijeen, teneinde de toestand te bespre ken van deze verenigingen. De stand van de verschillende koren werd nauw keurig onder de loupe genomen. Spe ciaal de verenigingen van Stavenisse en Anna Jacoba Polder hebben veel van de ramp geleden, terwijl die van St. Annaland en Oud-Vossemeer er ook niet zonder kleerscheuren afgekomen zijn. Wanneer de zangkoren van Sta venisse en Anna Jacoba Polder hun re petities gaan hervatten, zal het ba- HAZET, BEDDEN- EN SI AAL WARENFA B RIEK EN IE ZEVENBERGEN ruimte is, zowel in de neerzethal als in het pakstation. Voor het bestuur van de veiling betekent dit dan ook nog steeds een groot probleem. Men zal een doelmatige oplossing moeten zoeken, zonder dat men de financiële draagkracht te boven gaat. - Vooral de afdeling fijne vleeswaren belooft iets moois te worden, en in de rubrieken sierstukken en etalageschotels, zullen evenals trouwens vorig jaar het geval was, opnieuw ware kunststukken te bewonderen zijn. KWALITEIT. Vast staat, dat zowel door de slagers als door de veefokkers én -handelaren op de fokdag en vetveemarkt kwaliteits producten zullen worden ingezonden, die een blijvende bijdrage zullen leveren tot een goed slagersvakmanschap, een gro ter vleesverbruik en daardoor verbete ring en vermeerdering van de vieespro- ductie en veehandel en voor de fokkers een stimulans om zich nog meer dan tot heden toe te leggen op het verkrijgen van prima fokvee, waardoor weer de melk en vetpositie wordt bevorderd. AANTREKKELIJK. Alle stands op de „Slatogo" zijn dan ook al verhuurd en vooraanstaande fa brikanten en handelaren zullen er hun nieuwste artikelen exposeren, die ook op het publiek aantrekkingskracht zullen uitoefenen. Natuurlijk worden er voor de beste inzendingen fraaie prijzen beschik baar gesteld en een uitermate deskundige jury zal komen uitmaken, wie de beste vakman van de tentoonstelling is. Op bijzondere wijze zal de aandacht op al deze gebeurtenissen worden gevestigd door op verschillende plaatsen rond en in de stad toepasselijke borden met figuren te plaatsen. De Middenstandsvereniging is verzocht om de leden in overweging te geven extra zorg aan de etalages te be steden, alsmede te zorgen voor versiering en verlichting, waardoor de zaken er aantrekkelijk zullen uitzien. Daar tijdens de tentoonstelling mede in verband met de St Nicolaa- drukte een grote publieke belangstelling wordt Prijzen vallen niet tegen. Men kampt echter overal met tekort aan ruimte. GOES, 4 November. De Goese veiling heeft weer eens een topdag meegemaakt wat de aanvoer van hard fruit betreft. Er werden Dinsdag door de gezamenlijke kwekers meer dan 22.000 kisten herfst- en winterfruit voor de verkoop aangevoerd. Dit betekent, dat er op die dag rond een half millioen kg. fruit in de veilinghallen stond opgeslagen. De gezamenlijke waarde van dit fruit wordt geschat op meer dan f 100.090,De voornaamste rassen waren wat de appels betreft de Jonathan, de goudreinet en de ster appel; bij de peren was de Comtesse de Paris het beste vertegenwoordigd. Ruim de helft van het aangevoerde fruit was van standaard- en huishoud- kwaliteit en dus geschikt voor export. Onze Oosterburen in West-Duitsland en momenteel ook de Oostzóne van Duitsland zijn nog altijd de beste af nemers. Zweden is ook een goede klant geworden, voornamelijk wat de peren betreft. PRIJ SVERLpOP, Hoe was het verloop van de prijzen? Ofschoon de Cömtesse de Paris iets in prijs terugliep ten opzichte van vorige week, is deze toch goed te noemen. Voor de exportkwaliteit werd van 40 tot 46 ct. per kg. betaald. De prijs van de goudreinet is, ofschoon zeer stabiel, enigszins een teleurstelling gezien de prijzen, die voor de zomer- en herfst- rassen betaald Werden. De Jonathan doet het wel iets beter en de prijs hiervan ligt ruim 10 et. per kg. hoger dan die -van de goudreinet. De export- kwalfteiten liepen van 34 tot 38 ct. per kilogram; RUIMTEGEBREK. Ook op de pakstations te Goes, Oudelande, 's-Heerenhoek en Colijns plaat heerst gróte bedrijvigheid. Meer dan de helft van het aangevoerde fruit wordt daar klaar gemaakt voor de ver koop. En dat in de komende weken nog zeer grote hoeveelheden fruit aan de veiling kunnen komen is aan geen twijfel onderhevig als men ziet hoe veel kisten fruit nog staan te wachten om gesorteerd te worden. Zelfs zoveel, dat er de laatste weken wel eens toe over gegaan moest worden om de aan voer tijdelijk stop te zetten wegens ge brek aan ruimte. Boven verwachting zjjn uit de voor malige geïnundeerde gebieden, rond Ellewoutsdijk, Oudelande en Baarland nog grote hoeveelheden fruit geoogst. Het fruit uit deze streken bleek in vele gevallen nog van goede kwaliteit te zijn, indien er de nodige zorgen aan besteed waren. Zij, die Dinsdag de veiling te Goes hebben bezocht, zullen bemerkt heb ben, dat er een nijpend gebrek aan Grote bedrijvigheid in Zijpe. ZIJPE, 4 Nov. In de vluchthaven van Zijpe wordt thans koortsachtig ge werkt aan de voorbereiding van de laatste fase van de strijd bij Ouwer kerk. Langszij, de drie reuzencaissons lagen Dinsdag de „Zeeleeuw", „Zee hond", „Zeearend' en „Walrus" van v. d. Taks Bergingsbedrijf. Zij zorgden er voor, dat de caissons leeggepompt werden. Nog rustig lagen er ook de sleepboten Chili" en „Brazilië" te wachten tot er voor hen iets te doen viel. Meerdere sleepboten arriveerden in de nacht van Dinsdag op Woensdag. Dag en nacht worden hier schepen geladen met ma terialen, die nodig zullen zijn voor hel rootse werk. Enorme hoeveelheden verdwijnen op deze wijze naar het gat bij Ouwerkerk. Benoeming bij Waterstaat- MIDDELBURG, 4 Nov. Ged. Stalen van Zeeland hebben met ingang van 1 Jan. 1954 benoemd tot hoofdingenieur van de Provinciale Waterstaat in Zeeland de he ren ir J. A. Hofwegen en ir C. Koning en tot districts-ingenieur de heer ir A. B. J. de Koning. Auto-portier onoplettend geopend. BERGEN OP ZOOM, 4 Nov. In de Lievevrouwestraat stond Dinsdag morgen een auto geparkeerd waarvan de bestuurder plotseling aan de lin kerzijde het portier opende terwijl de wielrijder A. v. D. uit Bergen op Zoom daar juist passeerde. De wielrijder kwam met het portier van de wagen in onzachte aanraking en werd tegen de grond gegooid en bekwam daarbij een snijwond in het gelaat. Hij moest zich onder genees kundige behandeling stellen. Tegen de bestuurder van de auto L. R. uit St. Annaland werd door de politie proces-verbaal opgemaakt. Familieberichten uit andere bladen. Ondertrouwd: P. J. A. M. Gerearts en R. Stofferis. Rotterdam. Gehuwd: G. de Snoo en J. de Lijster, Rotterdam. Overledene H. Snapper, geb. v. d. Beek, I j., Dokkum; J. K. L. v. d. Velden, 73 j.. Doorn; Z. v. d. Velde, 78 j., Scherpenis- se; A. Minderhout, 83 j., Vlissingen. Herdenkingsbijeenkomst in de Geref. Kerk. ZOUTESPUI, 4 Nov. Zoutespui en omgeving stond Dinsdag in het teken van het 60-jarig jubileum der Chr. school aldaar. Nadat de school jeugd 's morgens royaal was getrac teerd, werd des avonds in de stamp volle Geref. Kerk een herdenking® bijeenkomst gehouden. De voorzitter van het school bestuur, de heer R. Dees, wees in zijn openingswoord de ouders, leerkrach ten, leerlingen en genodigden op. het energieke streven van het voor geslacht, waardoor deze school tot stand kwam en waarvoor God alleen de eer toekomt. Namens het gemeentebestuur van Axel sprak burgemeester P. L. D. J. van Oeveren een felicitatiewoord, daarbij wijzend op de betekenis van deze school met haar onderwijs in het licht der eeuwigheid, dat vruch ten heeft mogen dragen in Gods kracht. Burgemeester L. D. Trimpe uit Zaamslag wees op de noodzaaak van gedegen samenwerking tussen kerk, school, gezin en jeugd, opdat de kin deren zo aan Jezus' hand de levens weg mogen bewandelen met het Vaderhuis als einddoel. Daarom heb ben wij de Chr. school lief. Het oud-hoofd der school, de heer A. van Es, thans te Rotterdam, sprak complirr enterende woorden tot het schoolbestuur. Hij herinnerde aan het heilzaam streven naar onderwijs vernieuwing, dat niettemin het ge vaar inhoudt van degradatie van het woord van de onderwijzer. De 84-jarige heer J. de Visser, die 40 jaar secretaris van het school bestuur is geweest, gaf een histori sche schets van de strijd der voor vaderen voor een Chr. school, thans een eeuw geleden. De 86-jarige heer Jac. Weijns, de oud-voorzitter, haalde herinneringen op uit de oude tijd, terwijl de heer K. Hamelink de geloofsdaad der stich ters van de school memoreerde én de financiële offers, zodat de school door liefde en belangstelling groeide. De Chr. Zangver. „Looft den Heer" o.l.v. de heer P. C. Brakman, zong enkele liederen, de familie de Pooter bezong de strekking van deze her denking; zowel de leerkrachten als 'n lange rij van oud-leerlingen brach ten in poëzie en proza hun school herinneringen voor het voetlicht. En kele films over woningbouw en t.b.c.- bestrijding in Europa, alsmede het. optreden van twee musici brachten de nodige variatie in het uitgebreide programma. Het hoofd der schooi, de heer S. van Harn, onder wiens leiding en voorbereiding deze avond tot in details een succes werd, dankte alle mede werkenden, waarna ds C. v. d. Jagt in een slotwoord aanspoorde tot trouw, aan het Chr. onderwijs, ook in dagen van verdrukking. ANNA IACOBAPOLDER Naar West-Indië. Zaterdag a.s. zal de heer Th. v. d. Sluis, ter opleiding als stuurmansleerling, met het S.S. Helder van de K.N.S.M. naar de West vertrek ken. - KAPELLE. Verkiezing ambtsdragers. Tijdens een samenkomst van stemgerechtigde lidma ten der Ned. Hery. Kerk zijn gekozen tol diaken de heren J. Burger Jac.zn en M. J. Groenleer; zulks in de vacature om staan door het bedanken van de heren A. Ganseman Pzn en A. Toorenaar. Vergadering Cal. W. A. Polder. Tijdens de vergadering van ingelanden v. d. Cal. Willem Annapolder, is de oude dijkgraaf de heer N. de Regt, afgetreden. In zijn plaats werd de heer P. Scheele-de Pul- ter als nieuwe dijkgraaf geïnstalleerd Verder werd de heer Jos. de Regt als gezworene geïnstalleerd. Jonge Kerk. De Jonge Kerk heeft eer vergadering gehouden met de Jongt Kerk van. Schore. Op deze bijeenkomst, welke werd ge houden in het verenigingsgebouw ti Schore, heeft de heer Bierens uit Schort gesproken over „Christen zijn in deze wereld". Hierover werd ook in discussie groepen gesproken. Nadat door ds Mooy nog enkele ge dichten waren gedeclameerd, sloot ds Schellevis deze goede bijeenkomst. KLOETINGE Beenbreuk. De heer J. Everse te Kloe- tinge die gistermiddag per rijwiel dooi de Lewestraat reed, kwam in aanrakin: met het achterwiel- van een fietser, dit voor hem reed. De heer Everse kwam te vallen en liei een beenbreuk op. Dokter Wouda ver leende eerste hulp. Het slachtoffer wer. later naar het gasthuis in Goes vervoerd. HOOND1JKE Klerk ter secretarie. Als klerk ter se cretarie werd benoemd de heer F. Ver sprille, thans werkzaam te Cadzand. ST. ANNALAND Verkiezing diakenen. In de ledenverga dering van de Gereformeerde Gemeentr zijn tot diakenen gekozen de heren Mars van Beek Sr en Jacs Hage Jzn. Werkzaamheden begonnen. Dinsda; werd in de Dorpsweg te Sint-Annalant een begin gemaakt met de te verrichtei fverkzaamheden ter voorbereiding vai. dê aanleg van de nieuwe weg. Een drag line is reeds gearriveerd en is bezig me het uitdiepen en maken van sloten. He. begin is erf VAARDE Vergadering kleuterschool. In de ver gadering van de kleuterschool werdei de heren M. H. Dek, Mare. Koeman, M van Espen en K. W. Krijnsen gekozen al: lid van-de oudercommissie. Dankdag. De kerkeraden van de Gerei gemeenten en de Ned. Herv. kerk hebbei besloten de dankdag voor het gewa. voortaan niet méér op de eerste Woens dag maar op de laatste Woensdag dei maand te houden. Gezinsverzorging. In het speellokaa- van de kleuterschool werd een propa- ganda-avond belegd voor de gezinsver zorging. Er werd een film vertoond over het sociale werk en mej. E. H. Simon - Thomas, secretaresse van de Prov. com missie in Zeeland, hield een. causerie over het maatschappelijk werk. De lei ding berustte bij ds G. den Boer. De be langstelling was maar matig. WEMELDINGE Verkiezing Ouderlingen. Maandagavond werd in het Nëd. Herv. Jeugdgébouw een vergadering gehouden van stemgerech tigde lidmaten der Ned. Herv. Gemeente. De voorzitter ds J. G. van Ieperen open de deze bijeenkomst met schriftlezing, gebed en het zingen uit Ps 138, waarna hij de talrijke aanwezigen (125 lidmaten) hartelijk welkom heette. Bij de 2e stem ming bleek Ant. van der Cingel in de met 1 Jan. 1954 ontstane vacature van Ouder ling M. van der Maas te zijn gekozen met 69 stemmen. Bij de volgende stemming voor 5e ouderling werd gekozen A. M. Korporaal met 72 stemmen. Deze nam zijn benoeming aan, terwijl A. van der Cingel zijn benoeming in beraad nam De voorzitter feliciteerde beiden met de voor hun zo gunstige uitslag en hoopte dat de heer v. d. Cingel in dezelfde zin mag besloten als zijn voorganger. Met het zingen uit Ps 119 vers 3 en gebed werd deze avond door de voorzitter ge sloten. AANBESTEDINGEN Twee woningen te Zaamslag. De Centrale Dienst Terneuzen heeft na mens het gemeentebestuur Van Zaamslag aanbesteed het bouwen van twee wonin gen aan de Polderstraat. Er werd als volgt ingeschreven: (A is het gehele werk; B met holle baksteen- vloeren); H. Freijser, Terhole A 20.550, B 21.580; D. Freijser, St Jansteen A 19,884, B 21.465; M. Galle, Zaamslag A 23.350, B 24.000; L. W. Hameling, Zaamslag A 22.983, B 23.790; P. de Rooij, Vogelwaarde AB 24.550; J. v. d. Veen, Terneuzen A 24.600. B 24.800; Fa Houg, Zaamslag A 23.230, B 24.000; J. C. de Vos, Zaamslag A 23.500, BJ. de Rooij, Stoppeldijk A—B 24.500; A. J. Goosens, Walsoorden A20.350 BP. van Fraaijenhove, Zaamslag A 23.300, B 24.000; L. de Bru(jne, Hulst A 21.850, B 21.960; B. J. Bolsens—Wulaert, Clinge A 20.400, B 21.600; J. Kolijh, Ter neuzen A 25.100, B 25.300; P. A. Magnus, Boschkapeiie A 24.000, BGebr. de Bruijne, Terneuzen A 23.260, B 24.100; R. Bleijenberg-Osta, St Janstëen A 21.039, B 21.550.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2