DEZE WERELD v&n öaq tot BOTERSTAVEN DE SLUIKER Overnameprijs voor baconvarkens verhoogd* KOSTELOZE RECHTSHULP IN ANDERE BANEN ÖAQ T JEZUNER ROOMBOTER AMANDELEN Chefarine „4" doet wonderen ALBERT HEIJN'S Moeilijkheden 1 Tekorten» „Door dc eeuwen trouw" over de kwestie Ambon. Perzische communis' ten zetten staking op touw. Reminrichting bleek niet in orde. echte Spanje arsenaal voor atoombommen FEUILLETON Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn Extra toeslagen moeten verdwijnen. Woensdag 4 November 1953 ZEEUWSEN DAGBLAD Pagina 3 Onder de loupe Tijdens de algemene beschouwin gen in de Tweede Kamer, waarbij de belangrijkste facetten van alles wat regeling en volksvertegenwoordiging bezig houdt, de revue passeren, had minister-president Dr Drees in een van zijn redevoeringen een passage ingevlochten, die bij menigeen vragen zal hebben opgeroepen. Het ging over de politieke een wording van Europa en Dr Drees zeide er in dit verband behoefte aan te hebben om een misverstand uit de weg te ruimen, n.l. dat hij persoon lijk angst zou hebben voor supra nationale organen. Het tegendeel trachtte hij aan te tonen door te wijzen op zijn activiteiten in 1931, 1944 en 1950. En zijn conclusie luidde dat er bij hem van angst geen sprake is, maardat men geen organen in het leven moet roepen, die geen reden van bestaan hebben omdat reeds andere organen diezelfde taak vervullen. Het is duidelijk waar Dr Drees op doelde. Onze minister-president acht de instelling van een Europees poli tiek gezagsorgaan als overkoepeling van de Kolen- en Staalgemeenschap en van de Defensiegemeenschap over bodig, tenzij aan die politieke ge meenschap een ruimere taak wordt toegewezen. Wat Nederland onder die ruimere taak verstaat is bekend: „Geen politieke integratie zonder economische integratie!" is sedert lang Nederlands standpunt. Waarom echter had onze premier behoefte aan dit persoonlijk woord? Het is bekend: straks zullen de mi nisters van het „kleine Europa" bij eenkomen en zullen zij moeten trach ten het eens te worden over dat politieke statuut .van Europa. Daar zal ook de beslissing moeten vallen over het Nederlandse standpunt en op dat punt zijn er moeilijkheden in het verschiet. Voorziet Dr Drees ech ter ook moeilijkheden hierover in politiek Nederland zelve? Zijn er mensen (misschien ook ministers) die de politieke eenwording willen aan vaarden, desnoods ook als de econo mische zuil er niet onder geschoven wordt? Verschil van mening over de noodzaak van die economische zuil is er in Nederland waarschijnlijk niet is er wel verschil van mening over de vraag hoe men zal moeten han delen, indien de andere landen niet tot die economische integratie bereid zullen blijken? Het „persoonlijk woord" van Dr Drees doet dat ver moeden, maar antwoord op deze vra gen heeft men voorlopig niet. De tijd zal moeten leren in hoeverre dit uiter mate belangrijke punt van de Euro pese politiek invloed zal hebben op onze binnenlandse politiek. In deze tijd van het jaar kan men in de krant de gemeenteraadsversla gen lezen en kan men kennis nemen van de begrotingen, die in de ver schillende gemeenten zijn opgesteld, Een wonderlijke zaak, die gemeente begrotingen. In bijna alle gevallen sluit de gewone dienst nog wel met een voordelig saldo, maar in bijna alle gevallen vindt men een tekort op de kapitaalsdienst. Wat dat betreft ljjken ze allemaal wel op de Rijks begroting. Nu kan men hierover redeneren zo als men wil, maar dit is en blijft een ongezonde toestand. Natuurlijk, het is op het ogenblik niet zo moeilijk ka pitaal te vinden tot dekking van die tekorten en als bijzondere omstandig heden dat nodig maken (stel dat men een nieuw raadhuis wil bouwen), dan is daar ook geen bezwaar tegen. Maar voor geleend kapitaal dient men rente te betalen en de schuld dient afge lost te worden. En hoe of men het ook keert of wendt: die rente en af lossing moeten betaald worden uit de inkomsten. Gaat men nu jaar op jaar zulke leningen aan (voor heel nut tige doeleinden misschien), dan is de kans aanwezig dat een gemeente op het laatst gebukt gaat onder een haast ondraaglijke schuld. Die toch uitein delijk door de belastingbetaler afge daan zal moeten worden! Kan dit anders? Natuurlijk kan het anders! Als iedere gemeente precies weet waar ze op 't stuk van inkoms ten aan toe is en als zij die inkomsten in een eigen belastinggebied kan re gelen, dan kan men haar ook tot sluitende begrotingen verplichten. Nu is het helaas zo, dat ook de gemeen ten tegen vadertje Staat aanleunen, hun hand ophouden voor het „zak geld", het kleine beetje, waarmee ze dan zelf mogen doen wat ze willen en voor de rest het weinig illustere voorbeeld van 's Rijks financiën mo gen volgen. „Koude nationalisatie" van de gemeenten zou men dit kun nen noemen iStichting voor de Landbouw deelt meer Bedragen aangepast aan de prijs voor zwaardere varkens. 's-GRAVENHAGE, 3 November. Reeds enige weken geleden is be kend gemaakt, dat de hoofdafdeling veehouderij van de Stichting voor de Landbouw het gewenst achtte, dat uit het Varkensvleesfonds voorlopig een toeslag op de baconvarkens zou, worden gegeven, daar de prijs van de niet- baconvarkens reeds enige tijd lag boven de huidige richtprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens van f 2.29 per kg geslacht gewicht. Zoals bekend, is het Varkensvleesfonds in het vorige najaar ingesteld. Wegens de marktsituatie op het einde van 1952, werd met ingang van 8 December 1952 de bestaande prijsuitslag van f 0.05 beneden de richtprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens vergroot tot f 0.10 per kg geslacht ge wicht. Hierbij deed de overheid de toezegging het verschil tussen de richt prijs voor baconvarkens en de werkelijk uitbetaalde prijs in geval deze laatste lager zou zijn dan de richtprijs te storten in een Varkensvlees fonds. De Stichting voor de Landbouw ministerie van Landbouw, Visserij en stond hierbij °P het standpunt, dat de gelden van (fit fonds op de eerste plaats zouden moeten blijven gereser veerd voor de baconsector, teneinde bij een gunstige marktsituatie een aanpassing van de overnameprijs voor baconvarkens aan die van de overige varkens mogelijk te maken, wanneer de prijs van de laatsten zich zouden bewegen boven de richtprijs voor baconvarkens. Het dagelijks bestuur van de Stichting heeft zich kunnen vereni gen met het voorstel van de hoofd afdeling veehouderij om aan het Bedrijfschap voor vee en vlees te verzoeken de overnameprijs voor tweede kwaliteit baconvarkens te verhogen tot f2.34 per kg geslacht gewicht; bij de huidige richtprijs van f2.29 betekent dit een toeslag uit het varkensvleesfonds van f 0.05 op de baconvarkens. Na enig aandringen van de zijde van de Stichting heeft het Bedrijf schap met ingang van Maandag 26 October j.l. de aan de fabrieken uit te betalen baconprijs (de overname prijs) gebaseerd op f2.34 per kg ge slacht gewicht voor tweede kwaliteit baconvarkens. Het Bedrijfschap heeft daarbij echter de gewichtsgrenzen voor de tot bacon te verwerken var kens vastgesteld op 63 t/m 70 kg ge slacht gewicht, zo deelt de Stichting voor de Landbouw mee. NOODZAKELIJKE VERHOGING. De Stic' ting voor de Landbouw achtte deze verhoging op de eerste plaats gewenst, ter realisering van het door haar op principiële gronden in genomen standpunt, dat de over nameprijs voor tweede kwaliteit ba convarkens zou moeten worden aan gepast aan de prijs vo r de zwaardere varkens, wanneer deze laatsten zou den liggen boven de richtprijs voor baconvarkens. Voorts was de Stich ting van oordeel, dat de huidige marktsituatie deze aanpassing moge lijk maakte. De prijzen van de zwaardere var kens hebben zich tot nu toe kunnen stabiliseren op een niveau van ca. f 2.35f 2.38 per kg geslacht gewicht. Het is dan ook juist om oqk de bacon varkens enigermate te laten meeprofi teren van deze tot nog toe gunstige prijsontwikkeling, zo meent de Stich ting. En in geval op grond van de aanpassing van de overnameprijs voor baconvarkens aan de hogere prijzen voor de andere varkens, de bacon- export in de komende weken iets zou toenemen, dan biedt 't huidige bacon- contract van 35.000 ton tengevolge van de geringe baconexport in de laatste maanden, hiervoor nog enige ruimte. Voorts is zoals door het Voedselvoorziening is bekend ge maakt onlangs met het Britse mi nisterie van Voedselvoorziening een aanvullend contract afgesloten voor levering van 7500 ton bacon. Reke ning moet echter worden gehouden met het feit, dat de prijs voor deze bacon ca. 7% pet lager is dan de prijs voor de bacon, die nog op het oude contract kan worden geleverd. Voorts moet er mede rekening worden ge houden, dat Engeland tengevolge van de grote voorraadpositie van bacon op dit ogenblik weinig behoefte heeft aan een ruime -aconimport. Het is, volgens de Stichting, in deze situatie gelukkig, dat het oude bacon- contract nog enige ruimte biedt en dat de export in de niet-baconsector ten opzichte van het vorig jaar, in dit najaar een zo hoge vlucht heeft ge nomen. Telegram aan dr Drees 's-GRAVENHAGE, 2 Nov. De stichting „Door de eeuwen trouw" heeft naar aanleiding van het pers verslag van de rede van dr. Drees in de Tweede Kamer, toen de kwestie- Ambon ter sprake kwam, een tele gram gzonden aan de minister-pre sident. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de „schuld voor het niet behandelen van het U.N.C.I.-rapport inzake de over weldiging van de Zuid-Molukken door Djogja, hoofdzakelijk ligt bij de Ne derlandse regering door verzuim van elke poging ter bevordering van de behandeling, ook toen Nederland deel uitmaakte van de Veiligheidsraad 1952/1953, en door integendeel in krin gen van de U.N.O. de Zuid-Molukse zaak te kwalificeren als een binnen landse aangelegenheid van de R.I.". Het telegram vervolgt: „De vijand schap tussen de Ambonezen en de In donesiërs wordt niet aangewakkerd door het bestuur van de stichting en gelijkgezinde Nederlanders, doch de hulpverlening is uitsluitend te zien als e n gewetenszaak met tweeërlei doel, namelijk jegens de Zuid-Molukken nog zo veel mogelijk te doen effectu eren, etgeen de Nederlandse regering garandeerde, doch daarna verzuimde, en de eer van Nederland nog zoveel mogelij 1- te redden, waar de overwel diging van de Zuid-Molukken ge schiedde met Nederlandse wapenen en Nederlandse schepen". Ingez. Mededeling (advertentie) TEGEN PIJNEN EN GRIEP - 20 TABLETTEN i F 0.75 Pogingen werden verijdeld. TEHERAN, 3 Nov. De militaire gouver neur van Teheran, Farhad Dadsetan, heeft medegedeeld, dat een door de communis ten op touw gezette samenzwering, waar bij werd beoogd, Vrijdag a.s. in geheel Perzië een algemene staking af te kondi gen, is verijdeld. Het proces tegen ex-premier Mossadeq begint mogelijk ook Vrijdag a.s. en het zou de bedoeling zijn geweest de staking hiermede te doen samenvallen. Volgens de gouverneur zijn partijgan gers van de afgezette regering, die de communisten vriendschappelijk gezind zijn, bij de samenzwering betrokken. De gouverneur deelde voorts mede dat, sinds het aan de macht komen van gene raal Zahedi, 208 communistische centra zijn opgerold, waarbij 42 geweren en 203.000 boeken en pamfletten der commu nistische Toedeh-partij in beslag zijn ge nomen. Op het ogenblik zijn 812 personen ge vangen gezet, die worden beschuldigd van kuiperijen tegen de huidige regering of communistische gezindheid. Kamerheren in buitengewone dienst. ■s-GRAVENHAGE, 3 Nov. Tot Kamerheer in buitengewone dienst van Hare Majesteit de Koningin zijn ingaande 1 Nov. 1953 benoemd mr R. Römer te Leeuwarden, jhr mr W. W. Feith te Groningen, ir C. T. Stork te Hengelo en R. P. M. baron van Voorst tot Voorst te Zwolle. Minister Donker dient wetsontwerp in In ieder arrondissement een bureau voor rechtsbijstand 's-GRAVENHAGE, 3 November. Minister Donker heeft bij de Staten- Generaal een wetsontwerp ingediend, waarbij de rechtshulp aan on- en min vermogenden wordt geregeld. Aan het bestaande stelsel kleven naar het inzicht van de minister van Justitie vele bezwaren en hij wil deze wegnemen door de zaak op de helling te zetten en de kosteloze rechtsbijstand in een aparte wet te regelen. Het ontwerp voorziet in de instelling van bureaux voor rechtsbijstand in alle arrondissementen. Deze bureaux gaan uitmaken, wie voor kosteloze rechtshulp in aanmerking komen. De samenstelling van een bureau geschiedt door de president van de Rechtbank. Aan het hoofd ervan komt een Kantonrechter; de deken van de advocaten, een lid van het gemeente bestuur of een gemeente-ambtenaar en vertegenwoordigers van de werkne mersorganisaties, aan te wijzen door het gemeentebestuur, hebben er zit ting in. Het bestuur der bureaux be noemt een aantal medewerkers, die advocaat of procureur, dan wel deur waarder zijn. Het is de bedoeling, dat op deze wijze de taak van de tegen- wooardige bureaux van consultatie en van de pro deo-kamers bij de rechter lijke colleges wordt overgenomen. De kosten van uitvoering van dit wetsont werp worden door de minister ge raamd op f 150.000. Zo mogelijk, aldus de toelichting, wordt van hen, die recht zoeken en zich tot het bureau wenden, een bij drage gevraagd. BEZWAREN. De minister deelt ook mee, welke zijn bezwaren zijn tegen het huidige systeem. Voorop moet volgens de be windsman worden gesteld, dat de rechtsbijstand wordt beschouwd als een overheidstaak en niet als particu liere zorg. Tot nu toe bleef de rechtshulp be perkt tot gevallen, waarin deze on ontbeerlijk was. De minister wijst er echter op, dat ook in vele opzichten voorlichting in bepaalde zaken ge wenst is, hetgeen niet als directe rechtsbijstand kan worden aange merkt. Tenslotte verwerpt mr. Donker het tegenwoordige systeem als te omslach tig en wijst hij er op, dat het verschil tussen on- en minvermogenden on voldoende tot uiting komt. Velen pro fiteren op deze wijze van kosteloze hulp, terwijl zij in staat zijn een kleine bijdrage te betalen. Het ongeluk op de Wiedbachbrug. KOBLENZ, 3 November. Uit het voor lopig verslag over het onderzoek van de Nederlandse vrachtauto, waarmee op Za terdag 24 October j.l. het ernstige ver keersongeluk op de Wiedbachbrug in West-Duitsland plaats vond, blijkt, dat de reminrichting van de wagen niet in orde was. Deskundigen hebben vastgesteld, dat een onderdeel van de luchtdrukrem ver vuild was. Later zullen, meer bijzonderheden uit dit rapport worden bekendgemaakt. De 24-jarige Nederlandse chauffeur, D. de B. is Maandag nogmaals verhoord. Hij be vestigde, dat hij bij het overschakelen op de steile helling had bemerkt, dat de rem niet werkte. De B. zei, dat hij de wagen door de grote snelheid niet onder controle kon houden, ofschoon hij alles had geprobeerd, om vaart te minderen. ALBOT, de Amerikaanse mi nister van Luchtvaart, heeft weer een tipje van de sluier, die hangt over de Amerikaanse strategie in Europa, opgelicht. De V.S. zijn n.l. van plan om op de bases, die hun strijdkrachten krijgen in Spanje, atoombomvoorraden aan te leggen. Zaterdag nog was een Amerikaanse krant met de mede deling gekomen, dat er een geheim verdrag tussen Amerika eri Spanje bestaat, waarin de V.S. zich ver plichten een aantal Spaanse divisies van nieuwe uitrusting te voorzien. Het is nu wel heel duidelijk, dat het Iberische schiereiland in Euro pa de rol gaat vervullen van wapenarsenaal der Westelijke strijdkrachten, indien Rusland tot een aanval zou overgaan. Maandagavond zijn twee personen die de paardenmarkt te Hedel had den bezocht, op weg naar huis, door een auto aangereden en gedood. Het waren een man en een vrouw uit Oss, die blijkbaar onder invloed van sterke drank verkeerden en plotse hg de weg overstaken. Ingezonden Mededeling (adv.) Uitsluitend bereid met Talbot heeft voorzien, dat zijn me dedeling over atoombommen op de Amerikaanse bases in Spanje, kwaad bloed zou kunnen zetten bij de West- Europese staten en voornamelijk bij Duitsland. Men zou zich kunnen af vragen of de V.S. dan van plan zijn de strijdkrachten bij een aanval zo gauw mogelijk terug te trekken op een bruggenhoofd, dat gemakkelijk verdedigbaar is! Daarom heeft de Amerikaanse minister, in één adem mèt de mededelingen over de atoom bommen, gezegd dat het verdedigings front nog altijd in Duitsland is gele gen. Hij kon ook moeilijk anders zeg gen, want stel, dat hij had verklaard, dat zulks niet het geval was: de ge hele Europese Verdedigingsgemeen- schap zou schipbreuk hebben geleden, nog voor het schip goed en wel van stapel was gelopen. Er wordt de laatste tijd met enig wantrouwen naar de Amerikaanse mi litaire leiders gekeken. Sinds de mi nister van Defensie Wilson, zich schromelijk heeft versproken, toen hij zei, dat op de lange duur de ontwik keling van atoomwapens een vermin dering van de Amerikaanse strijd krachten in Europa mogelijk zou ma ken, is er enige deining gekomen in de Westeuropese landen. Men heeft zich argwanend afgevraagd of de Ver. Staten dan toch het plan hadden al leen maar wapens en geen troepen in Europa te laten. Geen wonder, dat mi- Doch in de eerste plaats past het mij, UEd. mijn innigen dank te be tuigen voor de groote affectie en faveure door UEd. aan mijn ongeluk- kigen neef Frits Zijier, thans Jacob Heilman, betoond. Dit doet UEd.'s edelmoedig, neen, christelijk hart eer aan. UEd. heeft gelijk: mijn neef is een edele, door en door eerlijke kerel, wien God behoede! Op wiens gedrag nooit iets of wat te zeggen viel al leen het noodlottige geval met die sluikers uitgezonderd iets waarin ik zelf en misschien UEd. ook wel, wa ren wij in zijn omstandigheden ge weest, eveneens hadden gehandeld. Vooral mijn zoon heeft zich indertijd zeer geïnteresseerd om zijn ontkoming te fasciliseeren, zóó, dat hij zelf onder suspice van medeplichtigheid geraak te en het langs een kantje ging, dat hij vrij bleef. Gelukkig, dat mijn neef tot heden aan de klauwen van die bloed honden ontkomen is: het zou anders niet goed met hem zijn afgelopen. Op een enkele na zijn al de anderen aan de galg of in vestingen terecht geko men, welk laatste lot veel benijdens waardiger is, dan het eerste. Hij mag zich dus wel een kind der Voorzienig heid noemen. En dat hij bij UEd. zulk een uitne- menden dienst en gastvrije opname heeft gevonden, mag in zijn geval ook wel aan de balk worden geschre ven. Want de oude, echte Hollanders met een hart onder den riem, de man nen van „sta-vast", die wat durven, zijn tegenwoordig verre te zoeken. Te verwonderen is dat echter niet, als men ziet, hoe het arme Volk, geprest en geprangd, het bloed van onder de nagels wordt gezogen. De moed is er uit; de lieden zijn versuft en gaan krom onder den last der tyrannie; on- der het zware juk, dat die verrader lijke, driewerf vermaledijde Franscben hen op den hals hebben geschoven. En daarom eere aan UEd., die een armen voortvluchtige in UEd.'s bescherming hebt genomen. Jawel, Oud-Holland is nog niet gansch uitgestorven. Als de tijd daar is, zal de leeuw zijn manen schudden en de klauwen in den nek zijner belagers slaan, dat men hen te Parijs zal hooren janken. Ik druk UEd. de hand, mijn vriend, ik ben uw man! Men zegt hier, dat de Keizer bij Leipzig geducht slaag heeft gehad, en dat de onweersbui, waarvan UEd. in uwe geëerde missive spreekt, van vaart van het lieve, oude vaderland een glas ouden Bourgogne te drinken en een pijp echte Java te rooken. Mijn hart en mijn huis staan voor UEd. open.. Gelieve mijn neef mijn gebiedenis te doen. Heer en hooggeachte Vriend mijn har telij ke groeten en bede voor uw heil, waarmede ik gaarne verblijve UEd.'s dienstw. en onderd. dienaar Verwolde Maire van Sluis' Aflevering 52 alle kanten komt opzetten. Ook hier begint men het gerommel van den donder te hooren. Laten wij in onze harten een luid „hoezee" aanheffen, waarde dokter! De tijd der wrake komt. Moge God hem verpletteren, den ijzeren dwingeland! Het ware niet goed, dat de Prefect deze missive van den Maire van Sluis onder de oogen kreeg. Maar een mensch heeft wel eens behoefte zijn hart lucht te geven, en, voor een maire althans, doet zich de gelegenheid daar toe zoo zelden op. Ik beveel verder UEd. de belangen van mijn neef ten zeerste aan. Als de oude driekleur eens weer frank en- vrij door onze gewesten waait, eilieve, kom dan even over naar deze onze goede stad Sluis, om samen op de wel- „Te deksel, Jacob" met die woor den stuift dokter Stellaard de stal bin nen die oom van jou is een kerel die mij aanstaat. Hij inviteert mij op een glas Bourgogne. Ik mag een ezel zijn, als ik zijn invitatie niet aanneem, altyd als de tijden gelieven te veran deren. Met die man moet ik kennis maken". Natuurlijk loopt Heilman die avond, als hij vrij heeft, naar het molenhuis, om de Wenbergs deelgenoten van zijn intense vreugde te maken. Het is licht in zijn hart. Uiteraard kan hij niet vermoeden, dat deze briefschrijverij nog zulke el lendige gevolgen zal hebben, die hem bijna tot aan de galg zullen brengen... HOOFDSTUK XXII. De onweersbuien, waarvan de Maire van Sluis spreekt in zijn brief aan dokter Stellaard, waren maar dat wist de Maire toen nog niet niet alleen aan het opkomen, doch zij had den zich al ontlast over de „grote Ar- mée". Niet alleen is de tocht naar Rus land falikant mislukt, de onderdrukte landen, speciaal de Duitse, hebben zich verenigd en de tanden laten zien. In de buurt van Leipzig is een slag van drie dagen uitgestreden. Van de 170.000 man, zijn er slechts 70.000 ge desorganiseerd aan de Rijn terug, op welk punt zij zijn teruggeworpen. De ster van Napoleon taant alleen niet, neen, die gaat onverbiddelijk ten onder. In geheel Europa, dat tot de vazalstaten behoort, is gisting. De Russische kozakken komen tot in Hol land toe. Ook in de Hollanden komt er ver ademing. Men acht de tijd gekomen, het Franse juk, dat men overigens achttien jaar geleden met vreugde heeft begroet, van zich af te schudden. De zoon van Prins Willem V landt bij Scheveningen. Alom is er gejubel. Het leed is geleden. Op het eind van 1813 is het grootste deel van de voormalige Republiek der Zeven Verenigde Ne derlanden van het geweld bevrijd. Maar het Zuiden nog niet. Zeeland, Brabant en België voelen nog terdege de druk van de Franse geweldenaar- Het is, alsof die, zijn ondergang zien de, uit wraak of waarom dan ook, nog feller optreedt dan voorheen. Dat baat evenwel niet. Nu het een maal zo ver is, zal de bevrijding ook daar spoedig zijn. In aller hart gloort de levende en levendige hoop, dat 't leed spoedig geleden zal zijn. (Wordt vervolgd). nister Wilson alle mogelijke moeite heeft gedaan om deze mededeling af te zwakken. Zelfs president Eisenho wer moest er aan te pas komen en Foster Dulles als minister van Buiten landse Zaken heeft de ongerust ge worden Westeuropese regeringen ge sust. Duitsland blijft bezet, er komen nieuwe wapens, zoals atoomkanonnen e.d. en de Amerikaanse troepen blij ven, zo deelde hij vorige week nog mee. Het wachten, is ny. op.de aanvaar ding van de Europese Verdedigingsge meenschap door Frankrijk en Duits land, die elkaar nog altijd niet erg vertrouwen. Bij de opzet van de E.V. G. en het Atlantische Pact is Franco- Spanje er met opzet buiten gelaten. De Portugezen werden erin betrokken. De Amerikaanse regering heeft nooit openlijk verklaard, dat dit niet naar haar inzicht was. Er is zelfs van Ame rikaanse zijde nooit aangedrongen op een opneming van Spanje in de E.V.G. of het Atlantische verdrag. Men heeft echter Franco in zijn zwakste zijde getroffen: de economie van het land. Al eerder schreven we, dat op het economische terrein de Spanjaarden er niet best voorstaan. Amerika stak het land de hand toe en na enig aarzelen werd hulp uit de V.S. aanvaard. Nu blijkt plotseling, dat de Amerikanen met de vinger, die Franco hen toestak, de hele hand hebben ge nomen. Militaire bases en vliegvelden in Spanje ter beschikking van Amerika in ruil voor economische hulp, dat was de inhoud van het enkele weken ge leden gesloten verdrag. Nu blijkt, dat het daarbij niet zal blijven. Straal vliegtuigen en atoombommen, de nieuwste wapens, die bij een oorlog van groot belang zijn, zullen naar Spanje worden gebracht, want het Iberisch schiereiland is voor Amerika ook als wapenopslagplaats van het al lergrootste belang. De consumptiemelkprijzen. s-GRAVENHAGE, 2 Nov. Zoals be kend, is bij de afschaffing van de maxi mum straatprijs voor consumptiemelk met ingang van 19 April 1953, ter voor koming van een te ongelijke stijging van de bestaande prijzen voor de consument in de verschillende delen van het land, ten aanzien van de extra-subsidie uit het Landbouw egalisatiefonds een differen tiatie toegepast in die zin, dat in de ge bieden met een tekort aan consumptie- melk een hogere subsidie wordt verleend dan in de niettekortgebieden. Voor het grote tekortgebied in het Westen bedraagt deze extra toeslag 1V2 cent; voor de kleinere tekortgebieden cent per liter; voor overig Nederland wordt geen extra toeslag gegeven. De Stichting voor de Landbouw heeft in het kader van het voor het melkprijs jaar 1 November 195331 October 1954 te voeren melkprjjsbeleid op voorstel van de hoofdafdeling veehouderij, waarin ook vertegenwoordigers van zuivelorganisa- ties zitting hebben, het standpunt ingeno men, dat het gewenst is om met ingang van 19 April 1954 de verschillen in deze extra toeslagen te doen verdwijnen. Zij heeft hierbij overwogen, dat bij een vrije bestemming der melk - zoals deze thans wordt toegepast - geen nauwkeurig te bepalen geografische gebieden met melkoverschotten, respec tievelijk melktekorten bestaan. Voorts is het de vraag, of het ver schil in extra toeslag wel de verwachte invloed heeft gehad op de consumenten prijs voor de melk. Vast staat, dat deze extra toeslag ongewenste concurrentie mogelijkheden schept en dientengevolge bezwaren oplevert voor de nevenliggende gebieden, waar men deze toeslag niet ontvangt en toch genoodzaakt is dezelfde prijs aan de boeren te betalen als in het gebied waar de extra toeslag geldt.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3