T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uü de Provincie. SOUBURGS BEGROTING 1954 IS SLUITEND. Het L.O. neemt jaarlijks met 1000 leerlingen toe DE BUS 'T GRABBELTON NOTEERT U Haamstede krijgt schoonmaakhulp. GEMEENTERADEN Duivendijke heeft eeu herstelcommissie. Brandweerwedstrijden te Aardenburg. Woensdag 4 November 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Slechts drie scholen uitsluitend voor V.G.L.O. TEVREDEN Een vriendelijke abonné verzoekt ons een plaatsje voor het volgende: „In het plakkebord in Uw nummer van 29 October j.l. schrijft U o.a. „De enige dorpstimmerman (te Kerk- Het onderwijs in Zeeland scholen die in het najaar kerke f 12.94 en te Ovezan- werve) "it vertoont een gestadige begonnen was er nog de f 16.20. te Leeuwmden^dftoezeg; ging, dat er een noodwerk- plaats beschikbaar gesteld zal worden." „Dit is niet juist", schrijft onze dorpstimmerman. „Wel heeft burgemeester Francke op mijn verzoek aan de ge meente Leeuwarden ge- Dit aantal bedroeg twee onderwijs. Hiervan hebben vens werd voor een bedrag ^Maats Teeen^hetïïinë jaar geleden 261. Slechts ze- ruim 3800 leerlingen Her- van f 58 75 aan brief- en befchikbaar tl De oporengsi. van de col lecte voor de gezamenlijke militaire fondsen (G.M.F.) bedroeg te 's-Heer Abts- kerke f 12.94 en te Ovezan- de f 16.20. De Unie-collecte heeft te Goes f 344.08 opgebracht. In het kader van de Rode fet onderwijs in Zeeland scholen die in het najaar vertoont een gestadige begonnen was er nog groei. Uit de jongste gege- één school, waar men in vens van het Centraal Bu- beide jaargetijden begon, reau voor de Statistiek Op 94 van de open- blijkt, dat Zeeland in 1953 bare scholen in Zeeland in Kruis-postzegelactie werden 270 lagere en V.G.L.O. scho- 1953 werd godsdienstonder- te Oostkapelle 2764 postze- len telde, waarvan 103 wijs gegeven aan 43 der gels verkocht met een fran- openbare, 105 protestantse, leerlingen. In totaal ontvin- keerwaarde van f 201.11 en 61 rooms-katholieke en één gen ruim 4600 kinderen op een toeslag ten bate van het bijzondere school. deze scholen godsdienst- Rode Kruis ad'f 120.90. Te ven scholen hadden een af deling voor V.G.L.O.; drie scholen waren uitsluitend voor V.G.L.O. Het aantal leerlingen op de scholen voor G.L.O. en V.G.L.O. bereikte dit jaar een totaal van 33.065 leer lingen, van wie ongeveer zestien duizend meisjes en ruim zeventien duizend jon- vormde ouders. prentbriefkaarten verkocht. EVf jaar gcicaen liad zeeland een gemiduvermogen Cé - -- - gens. Vergeleken by 1950 was er een toename van drie en dertighonderd leerlingen. Ruim elfduizend leerlin gen volgden dit jaar open baar onderwijs, 12.792 pro testants en 8454 rooms-ka- tholiek onderwijs. Bij het gewoon lager on derwijs in Zeeland waren in 1953 978 leerkrachten be trokken, van wie 390 vrou wen en 588 mannen. Bij het openbaar onderwijs waren in functie 349 onderwijzers en onderwijzeressen; bij het protestants 381, bij het rooms-katholieke 242 en by ander onderwijs 6. Twee jaar geleden be- droeg het aantal lager on- V. der wijsleerkrachten 926; 'n toename dus in twee jaar van 52 leerkrachten. Het aantal V.G.L.O.-leerkrach- ten bedroeg in 1953 slechts 21 (in 1951 12). Zeeland heeft van alle Nederlandse provincies het laagste aantal schoolgaande kinderen en ook het klein ste aantal leerkrachten. In 1947 waren er in Zee land 161 scholen, die de klassen lieten beginnen in de eerste helft van het jaar; 97 scholen, waar men in de tweede helft begon en en kele scholen, waar men zowel in het voorjaar als in het najaar de klassen liet beginnen. In 1952 is daar in een aanmerkelijke ver andering ^gekomen, „Toen vingen slechts 13 scholen het schooljaar aan in het voorjaar; van de 206 van j 1760 pee inwoner; dat is ruim f 7000 per gezin. Zo blijkt uit de statistiek van de vermogensindeling van het Nederlandse volk, samengesteld naar gegevens van 1947. De provincies UtrechtGroningen, Zuid- en Noord Holland lagen toen voor Zeeland. In 1947 schoot onze pro vincie echter op naar de derde plaats met een gemiddeld individueel vermogen van 12329. In absolute zin is dit geen vooruitgang, gezien de gedaalde waarde van de gulden, maar relatief wel. Groningen bezet nu de eerste plaats en Friesland is goede tweede. De drie landbouw- provincies bij uitstek hebben dus de kop genomen. Men kan hieruit duidelijk constateren, dat de landbouw duchtig is mee gaan tellen. Een overzicht naar de hoogte van de vermogens binnen de provincie leert overigens, dat er grote verschillen zijn. Vlissingen neemt op deze ranglijst de onderste plaats in, terwijl Oudelande er op kan bogen de dikste portemon- naie te bezitten. Middelburg is niet meer de rijke stad van vroeger; Goes staat nog al wat hoger, maat daar zijn nog al wat rentenierende landbouwers. Dat de rijkdom echter bij verre na niet evenredig over de Zeeuwse bevolking is verspreid, is een eitNog geen dertig procent van de ge zinnen is namelijk „aangeslagen"Voor geheel Nederland is dit percentage nog geen twintig. Er zit muziek in Zeeuwsch- Vlaanderen. In de krant van gisteren heeft U kunnen lezen over de muziekschool stellen, doch de burgemees ter ontving toen ten ant woord, dat men mij niet kon helpen. Tevens bericht te men echter, dat de Ned. Aannemersbond, afdeling Leeuwarden, een bedrag van f 1000 beschikbaar stel de voor het opbouwen en inrichten van een nood- werkplaats. Ik heb hierop geantwoord, dat ik hoogstwaarschijnlijk (thans zeker) een in 1947 gebouwde landbouwschuur kon afhuren, gedurende de tijd, benodigd voor het bou wen en inrichten van een nieuwe werkplaats. De kos ten van inrichten en hum- kunnen niet bar groot zijn, maar meer wil ik ook niet ontvangen met alle waarde ring natuurlijk voor de mooie geste." „Losse flodders" „Met het politiebureau? „Jawel mevrouw", sprak de dienstdoende bureauman van het politiebureau te Goes tegen een woedende dame aan de andere kant van de lyn. „O, mijnheer, kunt U niet even naar de M. D. de Grootstraat komen. Er wordt hier op de late avond zo'n herrie geschopt, dat de kinderen er niet van slapen Grote behoefte aan ambachtslieden. HAAMSTEDE, 3 Nov. Onder voorzitterschap van de heer T.. L. Jonker werd door dadoptiecommis sie een vergadering belegd, waarbij ook aanwezig was een deputatie uit de adopterende gemeenten Markelo en Diepenveen. Hot doel van deze bij :enkomst was om met de ver tegenwoordigers uit de adopterende gemeenten te overleggen, wat voor Haamstede gedaan kan worden nu het geïnundeerde gedeelte begint droog te vallen. Uit beide gemeenten zullen schoon maakploegen naar Haamstede komen. Deze ploegen, bestaande uit jongens en meisjes, zullen zo mogelyk bij de burgerij worden ondergebracht, ten einde de verblijfkosten niet onnodig op te voeren. Verder werd meegedeeld, dat er plantmateriaal voor de tuinen be schikbaar is, waarvoor binnenkort 'n opgave gedaan kan worden. Door de deputatie zal onderzocht worden of het mogelyk is ambachtslieden naar Haamstede te zenden, daar hieraan grote behoefte bestaat, want een groot aantal gebouwen zal zo spoe dig mogelyk in bewoonbare staat ge- br icht moéten worden, terwijl de plaatselijke ambachtslieden reeds nu overbelast zjjn. Een der vertegenwoordigers uit Markelo deelde mee, dat de deputa tie speelgoed meegebracht had, dat door clubjes was gemaakt. Ook werd og de mogelijkheid be sproken de jeugdverenigingen uit Haamstede een bezoek aan Marke lo en Diepenveen te laten brengen in de komende maanden. De finan ciële moeilijkheden Zijn echter groot, maar ondanks dat zal men toch trach ten een en ander mogelijk te maken. Gedurende de eerstvolgende weken zullen groepen C.J.B.T.B.-ers een week op Schouwen gaan werken. Belust met de oprechte wens en de vaste ruil om de helpende hand te bieden zal wekelijks een groepje het rampgebied intrekken. Deze foto is genomen bij de aankomst van de eerste groep, een negental stoere Groningers. In het midden ziet U drs J. J. Knibbe, de voor zitter van de C.J.B.T.B. en secretaris van de C.B.TJ3. AXEL I vice-voorzitter volgt de heer L. M. van -.-..dj Bloois zijn vader op. Besloten werd in Geslaagd. Aan de K.M.A. te Breda (je maanden December en Januari 2 nuts- Na negen maanden boven water Door het wegvloeien van liet water in de polders van Schouwen zijn reeds ver scheidene verloren gewaan de landbouwwerktuigen te voorschijn gekomen. In de vrijwel dichtgeslibde sloot nabij de hofstede van de Gebr. Mol te Sirjansland heeft men een bandenwagen ontdekt, die onder het zand bedolven was. De wagen werd zover mogelyk uitge graven, waarna hij door twee tractoren op de wal werd getrokken. Na een foede schoonmaakbeurt ble- en zelfs de remmen nog in goede conditie. Het ver voersmiddel, dat negen maanden onder het zand be dolven is geweest, kon zo doende bedrijfsklaar wor den teruggebracht naar de eigenaar, de heer W. v. d. Hoeve. Middelburg: Vrijdagavond 13 Nov. „De Vergenoeging" 8 uur: Causerie met film over Nieuw-Guinea door Terneuzen die zo bijster privaat docent Universiteit kunnen. ÏVaarschijnlijk is er goed floreert en vandaag Canberra de heer J. J. v. weer zon stelletje kwaad- komen we weer met mu- d-aark aardige jongens met het zieknieuws uit Zeeuwsch- Kapelle: Op initiatief van „busklappen" bezig. Vlaanderen. Te IJzendijke fnkele Kapelse jongeren en „We zullen er werk van werd n L een sccordeonver- bestuur v«m de plsAtse- msken sprsk de Agent eniging voor W.Z.-Vlaande- ^ke ^-H. kiesvereniging zal dienstgetrouw, „maar wacht ren opgericht met aanvan- getracht worden een Chr. U eens even, m'n collega Historische Jongerengroep op te richten. In verband hiermee zal Vrijdag a.s. om 8 uur in het C.J.M.V.-ge- bouw een propaganda- naaucucciuo ^.13avond worden gehouden. 'werd^amieestéld^de^'heër Spr- A- B- s- de Koning buurt eén oefening "houden. Jasper Anthonisse. te Middelburg over doel en Maar het zal spoedig ge- Een veertigtal vrouwen werkwijze van de C.H.J.G. beurd zijn mevrouw, zodat en meisjes te Waarde vol- Tlr},.T uw kinderen weldra kunnen gen een moedercursus, die Efs li ltiU slapen aldus beem- Een vechtpartij en nog wat. AXEL, 3 Nov. Maandagavond kreeg mevr. V. bezoek van de beschonken aan nemer S. Toen deze man nog maar even In haar woning was, ontstond er een hevige vechtpartij. S. dreigde haar te zullen vermoorden. Mevr. V. verdedigde zich dapper. Zij kon echter niet voorkomen dat de vechtlustige ondertussen het groot ste gedeelte van haar kleding, die in een kast hing, vernielde. Gewaarschuwde politie zette S. op straat en stelde een onderzoek in. slaagde onze oud-stadgenoot de heer P. van Driel voor het examen 2e luitenant der artillerie. JRESKENS Aanrijding. Doordat een Belgische per sonenauto Maandagmorgen op het Spui- plein te Breskens, tijdens het inhalen van een tractor met aanhangwagen, plotse ling afremde, reed een achter hem ko mende vrachtauto van de fa Verstraeten uit Terneuzen, met volle vaart op de personenauto. De vrachtauto liep geen schade op doch de personenwagen was aan de achterzijde zwaar beschadigd. Persoonlijke ongevallen deden zich niet voor. DRE1SCHOR „Nut en Genoegen". Onder voorzitter schap van dhr W. A. de Vrieze hield „Nut en Genoegen" een vergadering in café Overweel. Na opening en Jaarverslagen werd de secretaris-penningmeester C. v. d. Linde bij declamatie herkozen en als opgericht kelijk twaalf leden. Het voorlopig bestuur bestaat uit de heren C. Marteyn, voorzitter, C. de Smit, secre taris en H. van Seijen als .kasbeheerder". Als dirigent weet de oorzaak al: de Na tionale Reserve. Het oorver dovend geluid zal wel voortgebracht worden door de mensen van de Nationale Reserve, die bij U jn de uitgaat van de vereniging „Het Groene Kruis" en die wordt gegeven door zuster de Raad te Krabbendijke. De heren R. J. Rijkse te Krabbendijke en C. de Schipper te Wissekerke kunnen later nog wel eens edelachtbare heren worden. De eerste stap op de ladder naar deze hoge functie in de gemeente zullen ze in ieder geval binnenkort zet ten, want ze zijn benoemd tot leerling ambtenaar ter secretarie resp. te Krabben dijke en 's-Heer Abtskerke. Eergisteren herdacht de heer A. de Rijcke, Grote Abele 34 te Oost- en West- Souburg, de dag, dat hij 40 jaar in dienst was van de graanhandel Polderman te Middelburg. Ter gelegen heid hiervan spelde burge meester Stemerding hem de bronzen medaille, verbon den aan de orde van Oranje Nassau op de borst. digde de agent het telefoon- SLQTTF gesprek met de enigszins verbijsterde dame. Met ramingen aan de krappe kant. Wanneer zal de Burgerzinlening (f85.000) in woningen kunnen worden omgezet? SOUBURG, 3 November. B. en W. van Souburg hebben de raad de begroting voor 1954 aangeboden. Zij is sluitend, maar dat is alleen maar te danken aan het feit, dat alle uitgaven zo krap mogelijk zijn geraamd. De post onvoorzien is voor een gemeente als Souburg met meer dan 6000 inwoners ook niet aan de hoge kant n.l. f5900., Kapitaalswerken komen op de begroting niet voor, maar B. en W. hebben wel enige plannen, waarvoor men t.z.t. afzonderlijke voorstellen zal in dienen. Nog altijd heelt het gemeentebestuur het volle bedrag van de Bur gerzinlening, die destijds f 85.000,opbracht, in kas. Het geld kon niet worden uitgegeven, want er is geen bouwvolume. Wat de plannen aangaat, schrijven B. en W., dat gedacht wordt aan de -ouw van kleine woningen voor be- aarden en jonggehuwden. Voorts .vordt geijverd voor verwerkelijking van het plan voor de bouw van 60 woningen aan de Zeewijksingel. B. en W. hopen vurig, dat dit plan, dat al meer dan een jaar bestedingsklaar ligt, nu spoedig uitgevoerd kan wor den. SPORTVELDEN. Nu de sportvelden in hun geheel zyn vrijgegeven om te worden be speeld, is het noodzakelijk, ook de post voor onderhoud hoger te ramen. ziet U hier de maquette van het nieuw e raadhuis van Oostburg. Binnen twee jaar hoopt men het in gebruik ts nemen. Deze maquette werd een dezer dagen door architect Wentink uit Baarn aan de raadsleden getoond. Het is fraai, we moeten het eerlyk bekennen. Een raadhuis Oostburg waardig Raad van Driewegen nam afscheid van de heer J. M. Kakebeeke. De raad van Driewegen heeft af scheid genomen van de ambtenaar ter secretarie de heer J. M. Kakebeeke i.vjn. zijn benoeming tot ambtenaar ter secretarie in de gemeenten Lin- schoten en Snelrewaard m.i.v. 1 No vember 1953. Als blijk van waardering werd hem een boekwerk aangeboden. Tevens werd hem eervol ontslag ver leend als ambtenaar van de burgerlij ke stand. De werkzaamheden tussen de amb tenaren van de burgerlijke stand wor den zo geregeld dat de burgemeester alle akten betreffende de huwelijken zal verlijden en de secretaris belast is met de overige werkzaamheden. Als plaatsvervanger voor de gemachtigde voor het bijwonen van de vergaderin gen van aandeelhouders der N.V. Wa terleiding Maatschappij „Zuid-Beve land" werd benoemd wethouder Moer dijk. De leden van de woonruimtecom missie, de heren G. J. de Jager, L. L. Mattens, J. J. Mol, A. Goeree en J. Schaalje werden herbenoemd. Aange boden werd de gemeenterekening 1952. De gewone dienst sluit met een nade lig saldo van f2.803,06, terwijl de ka- pitaaldienst een batig" slot heeft van 5.899,17. Vastgesteld werd het bedrag der uit gaven enz. voor het openbaar lager onderwijs i.v.m. de afrekening over het tijdvak 1948 t/m 1952. Het beschik baar gestelde bedrag is met f 183,21 overschreden, d.i. f5.37 per leerling. Aan de Chr. Landbouwwinterschool „Toornvliedt" te Middelburg werd voor et cursusjaar 1953/'54 een subsidie rn f30,per leerling toegezegd. Over eventuele verbetering van de straatverlichting in de Nieuwstraat en Smitsweg zal aan de PZEM gevraagd worden wanneer deze gedeelten voor verkabeling in aanmerking komen, ter vermijding van dubbele kosten. Ook kwam ter sprake een stort plaats voor de inhoud der rioolputten. De gemeentebode P. Verburg werd, in verband met zijn benoeming als kan toorhouder der P.T.T. te Wolphaarts- dijk, met ingang van 1 December a.s. eervol ontslag verleend. Er zullen sol licitanten worden opgeroepen voor 'n nieuwe gemeentebode. De woning Smitsweg 63a zal ryet in gang van 1 Dec. a.s. verhuurd worden aan de nieuwe ambtenaar ter secre tarie, de heer A. Goeman te Middel burg. Vastgesteld werd de gemeente-be groting 1954. De inkomsten en uitga ven gewone dienst bedragen f76.521,93 met een post onvoorzien van f 1369,38. De inkomsten van de kapitaalsdienst bedragen f 120.897,19, de uitgaven f 103.105,13, dus een batig slot van f 17.792,06. Het crediet in rekening-courant met de N.V. Bank voor Ned. Gemeenten werd voor 1954 bepaald op f6000, Aan de heer W. J. Heerenthals werd een premie toegekend voor verbete ring van zijn woning Dorpsstraat 56. Besloten werd van de heer M. de Jon ge te Scharendyke een perceel grond te huren, waarop vijf houten barakken, zul len worden geplaatst. De raad bekrachtigde de door de bur gemeester uitgevaardigde politievoor- schriften. Deze verbieden het verblijf in het overstroomde of inmiddels droogge vallen gebied van de gemeenten voor an deren dan voor inwoners der gemeente of voor tewerkgestelden bij het dijkher stel. De havendyken werden Verpacht aan de heren J. v. d. Pauwe en C. L. Kloet tegen een pachtprijs van resp. f 20.en f 2.per jaar. De raad besloot verder de gemeente te doen toetreden als lid van de Stichting „Nieuw SchouwenDuiveland" tegen een jaarlijkse contributie van f 15.en de gemeente garant te doen zijn voor de rente en aflossing van een aan te gane geldlening, groot f 640.000, door het zie kenhuis „Schouwen-Duiveland" te Noord- gouwe, mits alle gemeenten van het eiland hieraan deelnemen. Daar in de gemeente circa 75 woningen zijn ver woest en het zich laat aanzien, dat de totale herbouw nog enige tijd zal duren werd besloten ir F. H. Klokke te Middel burg een herbouwplan voor vijftien wo ningen voor Scharendyke te laten ont werpen. De raad sprak de hoop uit, dat ook te Looperskapelle zal mogen worden her bouwd, mede in het belang van de land bouwbevolking. Besloten werd een plaatselijke herstel commissie in te stellen. Tot leden werden benoemd de heren F. G. A. de Wilde Ph de Jonge, C. Kloet en C. Dalebout. Op het terrein van de heer P. de Jonge zal een zanddepöt worden aangebracht. In de raadsvergadering van Duiven dijke, gehouden in de houten noodsecre- tarie te Renesse en die onder leiding stond van burgemeester H. R. Nieborg werden de leden van de woonruimtecom missie alle herbenoemd. Als schoonmaakster van de gemeente-1 van uur uur zoveel korter als j - j mogelijk of langer dan nodig zal bly'ken Scheepvaart door Middensluis tc Hansweert gestremd. MIDDELBURG, 3 Nov. Wegens het plaatsen van een loopbrug op het buiten- sluishoofd van de Middensluis te Hans- weert zal de scheepvaart door die sluis gestremd zijn op 4 en 5 November 1953 secretarie werd benoemd mej. J. v. Schelde—v. d. Weele. ite zyn. AARDENBURG, 2 November In tegenwoordigheid van het college van B. en W. en diverse raadsleden, vonden op het gemeentelijk sportpark te Aar denburg de jaarlijkse brandweerwed strijden plaats. Winnaar werd de ploeg Aardenburg II onder commando van P. Lippens met 100 punten, die daarmede de wisselbeker van St. Kruis overnam en een medaille, geschonken door het gemeentebestuur, in de wacht sleepte. Tweede werd de ploeg uit Eede onder commando van A. de Croock met 86 punten; 3. Draaibrug onder commando van J. van de Vijver met 85 punten; 4. St. Kruis onder commando van G. Pari- daen met 83 punten en 5 Aardenburg I onder commando van R. de Wispelaere met 74 punten. Voor de beste leiding werd door de jury, die bestond uit de heren van As, ondercommandant brand weer te Vlissingen en instructeur der B.B. in West Z.-Vlaanderen, H Boo gaard, brandweercommandant te Sluis, Ph. de Vuijst, brandweercommandant te Oostburg en D. Ornée, brandweercom mandant te Breskens ook punten toege kend en ook hier behaalde Aardenburg n de eerste prijs door P. Lippens met 14 punten; R. de Wispelaere, A. de Croock en G. Paridaen verkregen voor hun leiding ieder 12 punten en J. van de Vijver 10 punten. Na afloop der wedstrijden werden door burgemeester van Dongen in het sportpaviljoen de prijzen uitgereikt en ontvingen de brandweerlieden een con sumptie. Artsen voetbalden tegen onderwijzers. AARDENBURG, 2 November Na de brandweerwedstrijden vond op het gemeentelijk sportpark te Aarden burg een voetbalwedstrijd plaats tus sen West Z.-Vlaamse artsen en de West Z.-Vlaamse onderwijzers, ten bate van het Nederlandse Roode Kruis. De on derwijzers wisten, vooral door de gym-* nastiekleraar Meertens, die zijn spel goed verdeelde, reeds bij de rust een 20 voorsprong te nemen. Na de thee werd deze geleidelijk opgevoerd en ten slotte werd het 7—2 voor de school mannen. De publieke belangstelling was goed. Het komt B. en W. als gewenst voor, om voor de velden één man aan te stellen, die belast wordt met het maai en, onderhouden van de paden en plantsoenen, schoonhouden van de toko enz. Tevens krijgt hij het toe zicht bij het bespelen van de velden. Hierover wordt momenteel nog gecor respondeerd met G.S. Tevens dient te worden gedacht aan verbetering van het korfbalveld. Het onderhoud van straten en pleinen heeft de volle aandacht van B. en W. Vanzelfsprekend kan de achterstand, die de laatste jaren is ontstaan, niet binnen een jaar worden ingehaald. Gehoopt wordt, dat in 1954 een be langrijke stap in de goede richting kan worden gedaan. SOCIALE ZAKEN. B. en W. delen mee, dat aan de gemeentelijke instelling voor Sociale Zaken bijna 6000,meer subsidie moet worden gegeven, dan dit jaar het geval was. Dit komt hoofdzake lijk, omdat meer mensen worden verpleegd in diverse inrichtingen, zoals tehuizen voor ouden van da gen, ziekenhuizen e.d. en doordat de verpleegprijzen voor de patiënten in die inrichtingen zijn verhoogd. Tenslotte wyst het college er op, dat een begin is gemaakt met de nodige voorbereidende werkzaamheden voor het oprichten van een rioolwaterzuive ringsinrichting voor West-Souburg. INKOMSTEN. De belangrijkste inkomsten zyn uiteraard de diverse uitkeringen. Uit de belastingpot zal de gemeente vol gens een berekening van de Inspecteur der Belastingen te Middelburg onge veer f 74.000 kry'gen. De algemene uit kering van 't Rijk beloopt f326.541,60 en de post belastinguitkering is ge raamd op f 31.198,24. Verkiezing ambtsdragers Ned. Herv. Gem. te Goes. GOES, 2 Nov. Hedenavond vond de stemming plaats voor ambtsdragers der Ned. Herv. Gem. alhier. Gekozen (her kozen) werden als Ouderlingen: Vac. W. van Klaveren: W. van Klave ren; Vac. P. van Kleunen: P. van Kleu nen; Vac. L. Pieterse: L. Pieterse; Vac. H. M. Kramer: A. Oudkerk; Vac. J. Cysouw: P. L. Willemse; Vac. J. Sepers: C. J. Vis ser; Vac. C. van den Berg: W. Goeman; Vac. W. F. van Riet: L. W. Pieterse; Vac. A. Kerkhof: J. M. Verhoeks. Ouderlingen-Kerkvoogd: Vac. H. B. Bouwman: H. B. Bouwman: Vac. J. de Kruyter: J. de Kruyter; Vac. I. Ph. F. v. d. Plassche: I. Ph. F. v. d. Plas- sche. Diakenen; Vac. H. J. Freië: H. J. Freië; Vac. A. G. Heyboer: A. G. Heyboer; Vac. W. van Strien: J. A. J. Dekker; Vac. C. L. v. d. Vreede: G. M. Windhorst. BURGERLIJKE STAND R1TTHEM. Geboren: Johanna, d.v. W. J. Machielse en A. Breel; Janna, d.v. P. Maljaars en C. de Wolf. Gehuwd: K. Mertens, 27 j. en G. J. Vink, 22 j. avonden te houden, waarvoor als spre kers worden uitgenodigd iemand der Ned. Reisvereniging en de bekende Vi- ruly, oud gezagvoerder van de K.L.M. Bovendien is er overleg gepleegd met de Z.V.U. te Zierikzee waardoor de mo gelijkheid bestaat, dat ook door de Z.V.U. een avond alhier gegeven zal worden. HOEDEKENSKERKE Coöp. Boerenleenbank. Per 1 Nov. 1953 was bij de spaarbank ingelegd een bedrag van f 878.341,17 (v. jr. f 709.343,68). Terug betaald werd f 656.099,77 (v. jr. f 726.393, 61. Het saldo der spaarbank bedroeg op 1 Nov. f 1.828.832,53 (v. jr. f 1.526.419,16. Er kwamen tot 1 Nov. 132 nieuwe spaar ders bij. KAPELLE Bestuur Mannenkoor. De oprichting van een mannenkoor heeft thans defini tief haar beslag gekregen. Er wordt iede re Vrijdagavond om half negen gerepe teerd in de Consistorie der Ned. Herv. Kerk. Dirigent is de heer G. de Kok te Goes. Het bestuur is als volgt samenge steld: J. P. Herselman, voorzitter; M Nieuwenhuize, secretaris; D. Mallekote, penningmeester. Interkerkelijke samenkomst. Zondag avond werd in de Ned. Herv. Kerk te Biezelinge een interkerkelijke samen komst gehouden ter herdenking van de Kerkhervorming. Ds E. P. J. Jebbink, Ned. Herv. Pre dikant te Kapelle opende deze dienst Hierna sprak de Geref. Predikant, ds J. v. d. Leek over „Rome en de Heilige Schrift" en vervolgens de Ned, Herv. Predikant van Biezelinge ds L. Schelle- vis over „de Reformatie en de Bijbel". De bijeenkomst werd gesloten door de Chr. Geref. Predikant ds A. Gruppen. OOSTERLAND Electriciteitsvoorziening. Weer zijn eni ge woningen van onze gemeente van elec- trisch. licht voorzien, terwijl ook het ove rige deel van de gemeente hiervan bin nenkort zal kunnen profiteren. Bodedienst hervat. De exploitanten van een bodedienst, dè heren L. v. d. Have en Anth. Dorst, hebben de dienst Oosterland- Zierikzee weer hervat. In samenwerking met de bode Bouterse van Sirjanslanc zal er met de auto van laatstgenoemde g xien worden op Woensdagen en Za terdagen. Centrale - -ken. De centrale keuken uit Bruinisse heeft thans het dorpshuis tc Oosterland betrokken, wat een grote ver betering betekent in de verzorging van de alhier verblijvenden. Slaapplaatsen zijn helaas nog niet aanwezig, zodat degenen van wie de familie nog geëvacueerd is, naar Bruinisse moeten om nachtlogies. SCH ERPENISSE. Ongeval. Mevr. Groenewegev. Splun- ter had het ongeluk van de trap te vallen waardoor haar arm ontwricht werd. Ge neeskundige hulp moest worden ingeroe pen. ST. ANN ALAND Wegen en herverkaveling. De vernieu wing van de weg Sint Annaland Stave- nisse, waarmee men al enige tijd bezig is. valt ook onder de herverkaveling. Dii was oorzaak, dat er verandering kwam in de oorspronkelijke plannen en de weg vanaf de Stavenisser Oudelandsedijk nu aansluit op de dijk bij N.M. Hage (Anna- vosdijk). Het houdt in, dat er over onge veer 400 meter een bocht uitgaat bij het zgn. „Diepe Gat", terwijl verderop nog een paar kleine bochten verdwijnen. Aan sluiting wordt gemaakt op de „Zouten- dam" om vandaar in de Zoetwaterseweg terecht te komen. Waarschijnlijk zal er ook een nieuwe weg komen van Sint- Annaland naar Poortvliet. Naar de Noord-Oost-Polder. Op uitno diging van de Directie van de Noord- Oost-Polder bracht een gezelschap uit het herverkavelingsgebied Zeeland een be zoek aan genoemde Polder. Daarbij was ook een 7-tal gegadigden van Tholen. Geen animo. Ondanks het feit, dat er in Sint Annaland uitgezien wordt naar de bouw van nieuwe huizen, had zich nie mand aangemeld als koper voor de wo ning van de heer J. Scherpenisse in de Dorpsweg, die zijn woning te koop had aangeboden. Wanneer deze woning direct aanvaardbaar zal zijn, zullen wellicht meer gegadigden zich komen aanmelden. Wijziging Kerkdiensten. Gedurende de wintermaanden zal de tweede Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk niet des avonds om 6 uur worden gehouden, doch des na middags om half d:.e. Alleen wanneer ds D. J. van Dijk een vacaturebeurt moet vervullen in de Ring, is er des avonds om 6 uur Dienst. ÏERSEKE Pannen binnenvaren. Dank zij de zeer gunstige weersomstandigheden der laat ste 4 weken is het binnenvaren van pan nen bijna klaar. In die weken zijn ca 2 millioen pannen binnengehaald. De kwaliteit of liever het aantal broed- jes is over het algemeen iets beter dan in 1952, al is er zeer veel klein broed. AARDE Nieuwe zetels. Vorige week zijn voor rekening van de Ned. Herv. Kerk 120 nieuwe stoelen aangekomen. De oude stoelen die in het middenschip der kerk staan en plaats bieden voor de vrouwen hadden dusdanig van het water geleden dat de kerkvoogdij tot aankoop van nieu we moest overgaan. ZAnMSLAG Benoeming. Aan de O.L. school te Hon- tenisse werd benoemd tot hoofd, de heer F. C. Jansen—Verplanke. De heer Jan senVerplanke was vanaf 1933 hoofd van de O.L. school alhier.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2