Een uiterste catastrophe of een onmetelijke beloning Dulles heeft weinig moed op bespreking met Rusland Koningin Elizabeth in de Troonrede: Engeland blijft streven naar Viermogendheden-conferentie Grote opstanden in Duitsland? Russische nota aan het Westen Nobelprijs voor Nederlander Middelburgse raad had de agenda al vlug bekeken Romme: Massagraf voor alle Kamervoorstellen Vlissingen herdacht de bevrijding PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Churchill sprak in het Lagerhuis Chinese troepen moeten Birma verlaten Russen tonen geringe belangstelling voor serieus contact Onderwijs dient zich aan te passen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2488, bij geen gehoor voor advertenties 8970, voor redactie 8435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 8754, Middelburg: Korte Koordstr. 85. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2624 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG, 4 NOV. 1953. Hooldredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huïjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.39 u., onder 17.07 u. Maan op 5.20 u., onder 15.44 u. Hoogwater Donderdag 5 Nov. 'SS Vliesingen: 1.03 u. 1.93 m., 18.15 u. 1.84 m. Terneuzen: 1.29 u. 2.11 m., 13.42 u. 2.02 m. Wemeldinge: 2.41 u. 1.73 m., 14.56 u. 1.56 m. Zierikzee: 2.29 u. 1.49 m., 14.42 u. 1.31 m. LONDEN, 3 November. „Wij en alle volkeren staan op dit uur in de geschiedenis der mensheid op de drempel van de uiterste catastrophe of van onmetelijke beloning. Ik geloof, dat wij met Gods genade de juiste keuze sullen doen". Deze woorden sprak Churchill gisteren in een rede, die hij hield in het Lagerhuis, nadat Koningin Elizabeth met het in Engeland ge bruikelijk ceremonieel de Troonrede had uitgesproken. De toestand, zo zei de Britse staatsman verder is op het ogenblik minder gevaarlijk maar ver hijstender dan die van twee jaar geleden. Niemand weet wat het resultaat zal zijn. Churchill achtte het gevaarlijk noch onredelijk om aan te nemen dat de binnenlandse welvaart, meer dan overwinningen in het buitenland de diepste wens is van het Russische volk. De Premier hoopte nog steeds dat een contact met het Russische staatshoofd een nuttig internationaal contact zou zijn. Churchill aanvaardde de mogelijkheid dat er grote veranderingen in de geest van het Russische volk hadden plaats gehad en dat men zich thans concen treert op verbeteringen van de bin nenlandse toestanden. Churchill noemde het dwaas om te denken, dat er een mogelijkheid be- •taat onmiddellijk alle bestaande pro blemen op te lossen. Churchill waar schuwde dat een viermogendheden- conferentie een ergere impasse kon veroorzaken als er nu al bestaat. LONDEN, 3 November. De finan cial Times maakt melding van berich ten, volgens welke in Oost-Duitsland een nieuwe grote opstand tegen de re gering aan de gang zou zijn. Deze berichten zijn afkomstig uit di plomatieke kringen te Londen. Volgens bepaalde schattingen zou den ondergrondse strijdkrachten van een tienduizend man, waaronder zich ook Polen zouden bevinden, sabotage plegen tegen militaire installaties van de Russen, tegen fabrieken en ver keersmiddelen. De partisanen zouden gebruik maken van wapenen en muni tie, die nog uit de tijd der nazi's dar teert en op verborgen plaatsen waren opgeslagen. ZUID-SLA VIE PROTESTEERT BIJ ITALIË BELGRADO, 3 November. Zuid- Slavië heeft Dinsdag bü de Italiaanse regering geprotesteerd tegen het Ita liaanse verbod op de uitvoer naar Zuid-Slavië. De protestnota werd door de Zuid- slavische gezant te Rome, Gregoritsj, aan de Italiaanse minister van Buiten landse Zaken overhandigd. Een hoge functionaris van het Itali aanse ministerie van Buitenlandse Za ken zeide dat de maatregelen waren genomen wegens de noodzaak om uit voer van strategische goederen naar Zuid-Slavië te verhinderen. Nederlandse afgevaardigde sprak in de V.N. NEW YORK, 3 Nov. De Nederlandse afgevaardigde, de heer D. J. von Ballu- seck, heeft Maandag in de politieke com missie van de V.N. verklaard bü bet de bat over de Birmese klacht iu.v. de aan wezigheid van Chinees - nationalistische troepen op Birmees gehied, dat de toe stand ontoelaatbaar is. De situatie is niet veel verbeterd sedert de resolutie van de algemene vergadering van April J.1, waarin de aanwezigheid der troepen in Birma werd veroordeeld, zo zei hü. Volgens de heer Von Balluseck zouden de belangen van Birma beter gediend zijn met evacuatie van deze troepen dan met een nieuwe morele veroordeling van hun aanwezigheid op Birmees gebied. Uit de mededeling, dat de Chinese na tionalistische autoriteiten hadden inge stemd met evacuatie van 2.000 van de 12.000 militairen maakte hij op, dat van de autoriteiten op Formosa kon worden verwacht, dat zij zich zouden onthouden van het geven van hulp aan de resterende troepen. „Laten wij intussen doen wat wij kunnen en onze ogen open houden voor toekomstige mogelijkheden", zo verklaar de de Nederlandse vertegenwoordiger. Tevoren had de Britse gedelegeerde, Selwyn Lloyd, verklaard, dat zolang alle Chinese troepen niet afdoende en blij vend waren verwijderd van Birmees ge bied, de zaak door de V.N. niet kon wor den beschouwd als afgedaan. De Zweedse afgevaardigde, Thorsing, steunde de Birmese klacht. Sprekend over de ontwikkeling van atoom- en waterstofbom zei Churchill dat er wellicht een tijd zou komen, dat de ontwikkeling van vernietigingswapens een zodanige hoogte bereikt dat iedereen in staat is iedereen te doden, maar dat nie mand er voor zou voelen om ook maar iemand te doden. Troonrede Voordat Koningin Elizabeth de Troon rede uitsprak werd zij, gekleed In het wit, dragend de imperiale kroon, door haar gemaal, de Hertog van Edinburg naar de troon geleid. Tegenover de troon stond de adel, die krachtens erf recht zitting heeft in het Hogerhuis. In deze rede werd aangekondigd dat Engeland er naar zal blijven streven om spoedig een bijeenkomst van Rus land, Engeland, de V.S. en Frankrijk tot stand te brengen. Engeland zal blijven werken voor de eenheid van PARIJS, 3 November. Rusland heeft een nota, die veertig pagina's be slaat aan de Westelijke ambassadeurs overhandigd. In deze nota zo weet A.F.P. te melden, wordt niet gezin speeld op de Westelijke uitnodiging voor een conferentie té Lngano op 9 November. In Washington was men pessimis tisch wat betreft de kansen op aan vaarding van het Westelijke voorstel. Overigens wilde men hier geen verder commentaar geven, voordat de nota geheel was bestudeerd. Rusland en atoombommen LONDEN, 3 November. Sowjet- geleerden kunnen verscheidene typen atoom- en waterstofbommen vervaar digen, aldus heeft de academicus Si- vojtskowitsj vandaag in een uitzending van radio-Moskou verklaard. Hij voeg de er aan toe, dat, terwijl de Sowjet- Unie blijft aandringen op verbod van atomische wapens, Sowjet-geleerden werken aan toepassing van atoomener gie voor vredesgebruik. Duitsland en ijveren voor het sluiten van een vredesverdrag met Oostenrijk. De Britse regering hoopte op her nieuwing van vriendschappelijke be trekkingen met Perzië en op een spoe dige hervatting van de diplomatieke betrekkingen. Wat het binnenlandse beleid betrof werd gezegd dat men overwoog om het Hogerhuis te reorganiseren. Labour De leider van de Britse Labourpartij, Clement Attlee, heeft bij de opening van het debat in het Lagerhuis ver klaard, dat zijn partij de paragraaf in de troonrede die betrekking heeft op een mogelijke vier-mogendhedenconfe- rentie warm ondersteunt. Attlee vroeg de regering om nadere inlichtingen ten aanzien van de steun, door Engeland toegezegd, aan de Eu ropese Verdedigingsgemeenschap. Hij achtte het gedeelte van de troonrede dat op de binnenlandse politiek be trekking had merendeels zeer vaag. Volgens het blad Aftontidningen zou de academie van wetenschappen te Stockholm op haar vergadering van Woensdag de Nederlandse professor Zernike uit Groningen de nobelprijs voor de physica toekennen en aan pro professor Hermann Zaudinger die voor de chemie. Professor Zernike is bekend door de ontdekkingen die hij gedaan heeft door middel van een nieuwe electronische microscoop. Professor Staudinger is een deskun dige op het gebied van de chemie der grote moleculen. GEEN ATOOMWAPENS IN SPANJE WASHINGTON, 3 November. De Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken, John Foster Dulles, heeft vandaag op zijn weke lijkse persconferentie verklaard, dat de V.S. niet het plan hebben atoomwapens in Spanje op te slaan. Dulles zei verder, dat indien en wanneer de V.S. plannen zouden hebben voor het opslaan van atoomwapens in Spanje, deze niet open lijk aan de wereld en een mogelijke vijand bekend zouden worden ge maakt. Dulles geloofde, dat er enige reden is om te vrezen, dat de communistische leiders in de wereld geen ernstige be sprekingen wensen over welk onder werp ook, hetzij in Europa, hetzij in Azië. Hij verwees hierbij naar de bespre kingen te Panmoendjon over een rege ling voor een politieke conferentie over Korea en naar de Westelijke uit nodiging aan de Sowjet-minister van Buitenlandse Zaken om te beraadsla gen over de vraagstukken Duitsland en Oostenrijk. Op deze uitnodiging is nog geen antwoord van de zijde der Sow jet-Unie ontvangen. Dulles zei, dat de V.S. nog steeds hopen op besprekingen met de Sowjet- Unie om de spanning te verminderen, maar hij zag totnogtoe weinig bemoe digends. Over Triëst verklaarde Dulles, dat sedert de Ver. Staten en Engeland be sloten zich uit de zöne A terug te trekken er geen gezagsoverdracht van betekenis aan Italië had plaatsgevon- De wintertarwe in de polder Bruinisse BRUINISSE, 3 November. De in het begin van October ingezaaide win tertarwe in de polder Bruinisse ver toont een zeer onregelmatige stand en is op vele plaatsen in het geheel niet opgekomen. Dit is een gevolg van het uitblijven van de normale herfstregens. De re genval bedroeg in October in deze pol der slechts 54 mm tegen 77 mm nor maal. Regen is nodig om de grond te ontzilten. Het zoutcijfer (c cijfer) is blijkbaar nog zo hoog, dat de tarwe daardoor niet ontkiemt, althans niet gr' oit. Alleen op „natte" plaatsen ver toont het gewas een normale stand. Liever een frisse neus dan gesnuffel in muffe papieren Vermakelijkheid levert een meevallertje op MIDDELBURG, 3 November. De raad van Middelburg had de agenda gauw bekeken. Wellicht lokte buiten het zonnetje en het na de raadsver gadering beloofde tochtje naar de Lange Jan. En het moet gezegd, een frisse neus halen vèr boven het gewoel van Zeelands hoofdstad is aantrekkelijker dan de muffe papieren. Overigens kwam uit die papieren, gehanteerd door wethouder Kögeler, nog een verrassende mededeling, nl. dat men de in komsten uit vermakelijkheidsbelasting te laag had geraamd. Voor 1953 had men gedacht 48.060 te kunnen innen, doch nu reeds is er 47.537 in het laadje gevloeid. Dat was dus een meevallertje. De benoeming van de leden van de Commissie van Advies voor de ge meentelijke volkscredietbank bracht de heer Hubregtse in debat met wet houder Berenpas. Eerstgenoemde had nl. gaarne een vertegenwoordigster van de Verbruikscoöperatie in de com missie gezien, maar wethouder Beren pas kon dit niet met hem eens zijn. Dus werden, na stemming, benoemd de heren J. Goossens, P. I. Hamming, L. A. Schenk en de dames D. Louisse- de Wit, en J. Helxn-Waage. De over plaatsing van de heer H. J. Wesselink, onderwijzer aan Openb. Uloschool voor jongens naar de Uloschool aan de Dwarskaai leverde geen moeilijkheden op, evenmin trouwens de aanvraag tot het beschikbaar stellen van gelden voor het inrichten van de R.K. school aan de Bachten Steene en de vast stelling van een verordening ex. art. 9 derde lid winkelsluitingswet. De be groting van Goed Wonen werd even vlot door gehamerd. De behandeling van de 23ste en 24ste begrotingswijziging dienst 1953 deed de zaak stagneren. De heer Hubregtse deelde nl. namens de financiële com missie mede, dat men geen tijd had gehad deze wijzigingen te bestuderen. B. en W. hadden vijf maanden de tijd gehad en de commissie maar een week en hij stelde derhalve voor de zaak aan te houden. Wethouder Kögeler en ook de burgemeester vonden dit niet wenselijk. G. S. moesten zo spoedig mogelijk antwoord krijgen. De heren Wattel en Schenk ondersteunden het voorstel-Hubregtse. Er was een besloten zitting nodig om de heren te overtuigen dat het wérkelijk niet kon en dus trok de heer Hubregtse zijn voorstel weer in. Na deze korte strubbeling liep het weer vlot. De verordening tegen het „Runnersysteem", de verkoop van een perceeltje grond en een pand aan de Dam werden goedgekeurd. RONDVRAAG Tijdens de rondvraag stelde Mevr. De Vlieger-de Vlieger (Arb.) voor, op de openbare Uloscholen en de middel bare scholen de vakken Bijbelkennis en de „cultuurgeschiedenis van het Christendom" als verplichte vakken in te voeren. De heer Caland wilde dit ook gaarne op de Lagere scholen van toepassing zien. Mevr. de Vlieger stel de voor om contact op te nemen met Goes en Vlissingen. Misschien zouden de drie gemeenten gezamenlijk een onderwijzer kunnen aanstellen, zo was haar suggestie. Wethouder Kögeler achtte het 't beste, als ook de Ouder raad, de commissie van het L.O., als mede de inspecteurs en curatoren van het gymnasium in dit overleg werden betrokken. De heer Wattel vroeg in lichtingen over de naamsverandering van de Oude Veerseweg in Industrie den. Hij zei, dat de toestand in wezen in de laatste dagen niet was veran derd. Het overleg tussen Italië en Zuidslavië en de Ver. Staten, Groot- Brittannië en Frankrijk duurde voort. Tot op heden was nog geen officieel voorstel voor een vijf-mogendheden- bijeenkomst ter bespreking van de kwestie-Triest gedaan. 's-GRAVENHAGE, 3 November. In Amersfoort is een onderwijsconferentie gehouden van het werkcomité voor op voeding tot democratie. Eén der sprekers, de Groningse hoogleraar, prof. R. Bou- man, vroeger leraar geschiedenis aan de Middelburgse R.H.B.S. heeft een pleidooi gehouden om de onderwijsinspecties te splitsen in een organisatorische en een paedagogische afdeling. Aan het slot van de conferentie is een aantal conclusies opgesteld, waarin tot uitdrukking wordt gebracht, dat de snel evoluerende maatschappij het nodig maakt dat het onderwijs zich in al zijn geledingen in versneld tempo moet aan passen aan de nieuwe behoeften. Daarom werd het noodzakelijk geacht, dat binnen het bestaande onderwijssysteem grotere ontwikkelingskansen voor de individu ele persoonlijkheid worden geschapen en een sterker verantwoordelijkheidsgevoel wordt gekweekt door de eigen beleving van intermenselijke verhoudingen. De wetgeving zal grote mogelijkheden moe ten openen voor het experiment met ge wijzigde leervorm en gewijzigde examen eisen onder goede controle. Tenslotte werd uitgesproken, dat op plaatsen, waar nieuwe scholen moeten worden gesticht, onderzocht wordt, of sa menwerking in organisatorisch verband mogelijk is van verschillende schoolty pen, leidend tot het idee van een gedif ferentieerde schoolgemeenschap. Zijvleugels van „Der Boede" kregen namen MIDDELBURG, 3 November. De nieuwe zijvleugels van „Der Boede" hebben koninklijke namen gekregen. De vleugel aan de kant van Vlissingen kreeg de naam „Beatrix", die aan de Koudekerkse zijde de naam „Irene' Vandaag heeft de Stichting Rust- en Verpleeghuizen Walcheren, die „Der Boede" exploiteert de koninklijke goedkeuring voor deze naamgeving ontvangen. Min, v. d. Kieft: onaanvaardbaar Levendig debat in de Tweede Kamer over belastingen DEN HAAG, 3 November. Prof. Romme heeft de afgelopen dagen de onnozele gespeeld. Een rol die deze ervaren parlementariër overigens beslist niet ligt. Klaarblijkelijk heeft hij schouderophalend rondgelopen en net ge daan of bij de betekenis van de woorden van Minister v. d. Kieft „al de voorstellen die de Kamer heeft gedaan t.a.v. de vereveningsheffing kunnen door de Regering niet in overweging worden genomen" niet heeft be grepen. Bij de aanvang van de vergadering van gisteren in de Tweede Kamer kwam de Minister van Financiën tenminste plotseling verklaren hetgeen iedereen al duidelijk moest zijn dat het niet „in overweging nemen" in dit geval hetzelfde is als „onaanvaardbaar". Dit onaanvaardbaar geldt niet al leen de suggesties Romme en Schouten, maar ook de gedachte van de heer v. Leeuwen (V.V.D.) om het primair dividend vrij te stellen. Prof. Romme zal van de nadere verklaring van de bewindsman waar lijk niet geschrokken zijn, maar toch had hij nog behoefte aan een weder woord. De Minister is begonnen met het delven van een massagraf voor al de voorstellen uit de Kamer, zo zeide hij. „Maar ik ben niet voornemens daar in te stappen". En voor de laatste maal stelde de K.V.P. fractievoorzitter vast, dat hij de 23 millioen liever op zijn manier afschaffing van de ver eveningsheffing voor de eerste 10.000 uitgekeerde loonsom per onderneming had besteed. De keuze van de Re gering kon hij dus niet bewonderen. Is deze zo voortreffelijk, zo alleen zalig makend, dat alle andere voorstellen in het massagraf moeten verdwijnen? „Na mijn vele misstappen stap ik niet in dit massagraf, want ik vind het niet verantwoord om voor een zij het belangrijk onderdeel de risico te lo pen, dat het gehele belastingplan in het massagraf terecht zal komen. Prof. Romme ging dus terecht op dit punt voor de Regering opzij. Gevolgd ove rigens 'door de beer v. d. Heuvel (A.R.), die het standpunt van de Rege ring eveneens betreurde. Ook hij is er niet van overtuigd, dat de „kleine baasjes" op de juiste wijze geholpen worden, zolang er nog veel geld is ge moeid met de verbetering van de com missarisbelasting. De Regering heeft een open oog voor de middengroepen, aldus repliceerde Minister v. d. Kieft. De verbetering van de kinderaftrek en de afschaffing of verlaging van het schoolgeld zijn daar o.m. de bewijzen van. De suggestie Romme heeft het na deel, dat ook de grote ondernemingen gaan profiteren van de verlaging van de vereveningsheffing. Een andere keuze dan die van de Regering zag hij niet. Daarmee is dit grote strijdpunt nu definitief van de haan. Het verdere verloop van de debatten kon daardoor een zeer tam karakter dragen. VERLAGING SUIKERACCIJNS Het ontwerp om de suikeraccijns te verlagen leverde nauwelijks enige dis cussie op. De accijns op geraffineerde suiker zal op 1 Januari a.s. 19 per 100 kg bedragen, in plaats van nu 22.50, terwijl de 20 opeenten ad 4.50 alsmede de heffing van 10% ten be hoeve van het Landbouw Egalisatie fonds ad 2.25 zullen vervallen. Voor de consument betekent dit een suiker prijsverlaging van 9 ct per kg. Een amendement Hofstra (Arb.) om de verlaging van de suikeraccijns ook te doen gelden voor voorraden, die op 1 Jan. a.s. aanwezig zijn, mits het te res titueren tenminste 50 bedraagt, werd overgenomen. Oorspronkelijk gold de bepaling dat de aanwezige voorraad groot genoeg moest zijn om 100 te kunnen teruggeven. De afschaffing van de omzetbelas ting op huisbrand en. schoeisel was evenmin een probleem. Op vragen van de heer v .d. Wetering (C.H.) deelde staatssecretaris van den Berge mede, dat overwogen zal worden of ook op de voorraad schoenen de restitutie kan worden toegepast, terwijl Economische Zaken zal bekijken of er na 1 Jan. geen schaarste aan kolen zal ontstaan, door de vergrote vraag die dan wel licht te verwachten is. De rijkscij feraars hebben berekend dat de af schaffing van de omzetbelasting op de huisbrand een voordeeltje van 6.50 per jaar zal zijn. Het gezinsbudget^ voor schoenen kan waarschijnlijk met 4 en 5 per jaar dalen. Iets interessanter werd het debat toen de wijziging van de loon- en in komstenbelasting aan de orde kwam. De heer v. d. Wetering (C.H.) diende een amendement in, om weduwen die nog geen vijf jaar gehuwd zijn geweest en die geen kinderen hebben voor de inkomsten- en loonbelasting te be schouwen als gehuwd. Nu worden zij in „de strafklasse" geplaatst, zijnde de eerste groep, die geldt voor ongehuw- den. De heren van Leeuwen (V.V.D.) en Hofstra (Arb.) hadden bezwaar te gen zo'n incidentele wijziging van deze wet. Er zijn nl. nog wel meer van der gelijke gevallen op te noemen. Zij wil den wachten op de algemene herzie ning van deze wet. Voor de heer v. d. Heuvel (A.R.) was dit geen argument. Dan kan men alles wel uitstellen. De heer Hofstra (Arb.) en de staatssecre taris van den Berge vonden het on juist, dat er een ander regiem zou gelden voor weduwen dan voor we- duwnaren. Maar deze vlieger ging niet op. Na een spannende stemming sneu velde het amendement v. d. Wetering met 34—44 stemmen. Tegen waren de socialisten, de V.V.D., de heren Bruins Slot, Gerbrandy, Hazenbosch, Schou ten, Stapelkamp (allen A.R.) en de he ren Janssen, v. d. Zanden, Lucas en Kortenhorst (allen K.V.P.). Deze laat ste negen hebben dus de doorslag ge geven. Zonder discussie ging de Kamer ver der accoord met een uitbreiding van de kir.dcraiwes, "'c:ij 25 en 26 jaar, gepaard gaande met een verdubbeling van deze aftrek voor schoolgaande en studerende kinderen van 16 tot 27 jaar. Studeren de kinde ren buitenhuis dan komt men zelfs voor een drievoudige kinderaftrek in aanmerking. De, verlaging van de Personele Be lasting werd eveneens aanvaard. Een communistisch amendement werd in getrokken. De heer -.ofstra (Arb.) had een amendement ingediend om de ophef fing van de speculatiewinstbelasting ongedaan te maken. Alleen de commu nisten voelden voor het amendement. weg. Hij vond het nogal een kostbare geschiedenis en kon niet zozeer het nut ervan inzien. Nadien kon hij aan de burgemeesterstafel aan de hand van een kaart de plannen bestuderen. Het schijnt, dat deze zaak in een volgende raadsvergadering behandeld zal- wor den. De heer Baars wilde wat meer weten over de definitieve verkoop van de gasfabriek. Hierover wordt, zo bleek uit het antwoord van B. en W., nog onderhandeld. Meer inlichtingen kreeg hij niet los. Hierna volgde de excursie naar het topje van de Lange Jan. Een tochtje, dat de moeite waard was; en vele raadsleden maakten dan ook dankbaar van de gelegenheid gebruik hun ge meente eens van grote hoogte te be kijken. VLISSINGEN, 3 November. Van avond zijn honderden Vlissingers naar het monument voor het 4e commando getrokken om de gevallenen te her denken van de derde November 1944, de dag waarop soldaten van het 4e commando en de 52e divisie op de Ma- rinedam landde en de strijd om de be vrijding van Vlissingen was begonnen. Het monument was voor deze plechtig heid in flood-light gezet en was ge flankeerd door ere-wachten van de Kon. Marine en de Nationale Reserve. Nadat door Ons Genoegen en St. Caecilia het Engelse, Franse en Neder landse volkslied was gespeeld en de vlaggen van die landen alsmede die van het 4e commando waren gehesen werd het woord gevoerd door burge meester Kolff. De herinnering aan de bevrijding van vreemde overheersing, aldus de burgemeester, dient in onze gedachten te blijven. Niet alleen dankbaar heid maar ook weemoed vervult ons hart als wij denken aan hen die hun leven voor ons hebben gelaten. De ge vallenen herinneren ons ook in ver draagzaamheid te leven zonder welke een goede samenleving niet mogelijk is, zo besloot de burgemeester zijn rede. De voorzitter van de Bond van Buurtver. Oranje en Vlissingen sprak hierna. Nadat de vlaggen halfstok waren ge hesen weerklonk de Last Post waarna twee minuten stilte in acht werden ge nomen. Hierna werden vele bloemstukken bij het monument gelegd o.a. van de gemeente Vlissingen, de Bond van Buurtver., Nationale Reserve, Stich ting 40—45, Poolse oud-strijders, oud- ilegale werkers afd. Vlissingen en het iligale werkers afd. Vlissingen en het WESTELIJKE DIPLO MATEN BESPRAKEN DE TOESTAND PARIJS, 3 November. Vooraan staande Westelijke diplomaten hebben te Parijs besprekingen gevoerd, ten einde de Westelijke politiek ten aan zien van Duitsland en Oostenrijk te coördineren voor een mogelijke vier- mogendhedenconferentie wordt gehou den. Zij hebben alle mogelijke aspecten van de Duitse en Oostenrijkse proble men die met de Sowjet-Unie zouden kunnen worden besproken behandeld. Bovendien werd overwogen welk standpunt de Westelijke mogendheden zullen innemen, indien Rusland de uit nodiging voor de conferentie in Lu gano afslaat. De inkomstengrens voor de ziekenfondsverzekering. 's-GRAVENHAGE, 3 Nov. De Stich ting van de Arbeid heeft einde Mei de minister van Sociale Zaken geadviseerd om bij de komende herziening van de loongrenzen ter wille van de unificatie der sociale verzekering de loongrens voor' de ziekte- en invaliditeitswet te bren gen op f 6000.en de loongrens voor de werkloosheidswet, die reeds f 6.000.is, niet te verhogen. Een en ander zou auto matisch ten gevolge hebben de uitbrei ding van de verplicht verzekerden krach tens het Ziekenfondsenbesluit, waarmede van medische zijde, zoals bekend, niet wordt ingestemd. De loongrens voor beide eerstgenoemde wetten zal nu - zo het parlement ermede accoord gaat - worden gebracht op f 5300.terwijl het in de bedoeling ligt, gelijktrekking van de verschillende loon grenzen nader te bezien. Inmiddels is van de zijde der doktoren contact gezocht met de Stichting van de Arbeid. Binnenkort zal een bespreking dienaangaande met de Stichting plaats hebben. DE BILT ZEGT: DE BILT, 3 November. Veel be wolking met tijdelijk regen. Matige tot vrjj krachtige Zuidelijke wind. Vrij zacht.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1