tozzsassvsr' BICKRPKN Kr«Schets-akker" DE SLUIKER <De YlocLLo- Bij de opvoeding wacht een belangrijke taak. Albanese ex-Koning onder politie-toezicht Bewogen betoog over lot van gezin met een afwijkend kind 0.E.E.S,-conferentie bemoedigend geëindigd Ned* Bond van Plattelandsvrouwen vergaderde te Utrecht* Textielgrossier pleegde inbraken door het gehele land* Het intellectuele aspect mag niet overheersen. rolt fófel plakt brandt tfë&i Maandag 2 November 1953 ZEEUWSCH ~rBLAD Pagina 3 C. P. S.-conferentie voor U.L.O.-onderwijs (Van onze -redacteur). ZEIST, 80 Oct. Het Chr. Paedagogisch Studiecentrum heeft deze week voor de eerste maal een conferentie belegd voor het onderwijzend personeel van de Ulo-scholen. Ruim 150 onderwijzers en onderwijzeressen arriveerden in het conferentie-oord „Woudschoten" bjj Zeist voor deze driedaagse studie-bij eenkomst. „Hoe kan op de Chr. Ulo-scholen beter dan tot nog toe worden voldaan aan de emotionele behoeften van de leerlingen", was het centrale on derwerp, dat hier door een vijftal deskundigen van verschillende zijden werd belicht en daarna in de secties uitvoerig werd doorgesproken. De conferentie werd geopend door de voorzitter van de Commissie van Uitvoering van het C.P.S., de heer P. van Duyvendijk. Deze wees er op, dat er ln de sleur van het dagelijks werk veel ls, dat de onderwijzer verhindert leraar bij de gra tie Gods te zjjn en dat de leerlingen weerhoudt zich te gedragen als kinde ren naar Gods hart. Hierop zal men zich dienen te bezinnen. De conferentie-leider, de heer Joh. Tigehelaar, sprak in zijn Inleidend woord over het spook van het Intellec tualisme, waardoor het voortgezet on derwQs steeds wordt bedreigd. De be strijding van dit euvel wordt vaak ge zocht ln de louter negatieve methode van de beperking van de stof. Op deze conferentie zal echter de positieve me thode worden bezien, n.l. het streven om bij 't onderwijs en de opvoeding ook de emotionele zijde van de mens ln haar aspecten tot zijn recht te laten komen. Opvoeding moet Immers steeds totale opvoeding zjjn, waarbij niet het intel lectuele aspect overheerst, maar waar bij alle aspecten van de menselijke per soonlijkheid tot hun recht komen. SEXUELE OPVOEDING. Eerste referent was prof. dr A. Kuy- pers, die een algemene psychologische oriëntatie gaf over de ontwikkeling van het kind ln rrae-pubertelt en puberteit, waaraan hij enkele practische conse quenties verbond voor de praetjjk van het onderwijs. De sexuële en erotische zijde van het vraagstuk werd belicht door drs C. van Baaien. Deze Inleider maakte vele opmerkingen, waarmee niet alleen de onderwijzers, maar ook de oudera van kinderen in de puber teitsjaren hun voordeel kunnen doen. Zijn gedachtengang was in het kort de volgende: Emotionele gebeurienissen uit de jeugd kunnen de levenshouding en het gedrag van volwassenen nog tiental len jaren later bepalen en het zijn vooral de sexuele gevoelens, die hier een grote rol spelen. Generaties lang is de intellectuele vorming uitstekend verzorgd, terwijl de gevoelsopvoeding in het algemeen en de sexuele in het bijzonder worden verwaarloosd. Deze negatie van het erotisch-sexuele is on bijbels. Adam was voor de val geen a-sexueel, doch schaamde zich eerst na de val over datgene, waarover hij zich eerst verheugde. Óns zwijgen in de opvoeding over het sexuele berust op en hardnekkige, maar zeker niet Bijbelse traditie. In de puberteit ontstaan bij het kind de erotische en sexuele gevoelens en vaak weet het met dit ontwakend in stinct geen raad. Allerlei aberraties en perversies komen hierdoor voor. De nieuwsgierigheid op sexueel gebied is een volkomen normaal verschijnsel en als de opvoeder blijft zwijgen probeert het kind op ongewenste wijze deze weetlust te bevredigen. BELANGRIJKE TAAK. Het ls nu de sexueel-erotische opvoe ding, die de jonge mens moet helpen om te komen tot een goede Integratie en regulatie van de sexualltelt. Deze opvoeding, waarvan de sexuele voor lichting een onderdeel is, behoort daar om een wezenlijk deel te zQn van de totale Chr. opvoeding. Bij veel ouders komt hier maar weinig van terecht en ook de school sluit hiervoor de ogen, tot allerlei ongewenste uitingen van deze functies eenvoudig dwingen tot maatregelen. Het standpunt, dat alleen de ouders hier een taak hebben, ls dan niet meer vol te houden. Er is geen leerling, die geheel aan de verkeerae beïnvloeding door mede-leerlingen ont snapt. De school moet hier Iets posi tiefs tegenover stellen. Door het om zeilen en negeren van deze zaken ver sterkt men bij het kind de Indruk, dat het hier gaat om dingen, die geheim zinnig zijn en niet genoemd mogen worden. Positieve leiding is de enige oplossing. Prof. dr A. A. van Ruler zal voorts nog spreken over de religieus-ethische zijde van de emotionele opvoeding en prof. dr G. Brlllenburg Wurth over ae sociale zijde, terwijl de heer P. W. J. Stelnz tenslotte de aesthetlsche kant zal behandelen. De deelnemers wacht dus tot Zaterdagmiddag nog een goed voorzien program. ALEXANDRIfi, 30 Oct. Ex-koning Zog van Albanië, zijn echtgenote en tien leden van zjjn gevolg zijn onder toezicht van de Egyptische politie geplaatst, om te verhinderen, dat zij h~' 'and zullen verlaten. verdere leden van het gevolg ex-koning, alsmede verschei- Albaniërs, die ln contact met de onmklyke familie stonden, hebben van de Egyptische minister van Bin nenlandse Zaken toestemming gekre gen Egypte te verlaten. Zoals gemeld, moet ex-koning Zog binnenkort voor een gerechtshof in Cairo verschijnen, op beschuldiging van het ontduiken van belastingen. Ingezonden Mededeling (adv.) Waf op elkaar lijkt, is daarom nog niet hetzelfde. Als U goed oplet, ziet U in de tekening hierboven punten van verschil. Bij sigarettenvloei zijn er 3 punten die sterk van in vloed zijn op de kwaliteit van Uw zellgerolde sigaretl De 3 kwaliteitspunten van Mascotte: het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt. Vraag daarom nooit zomaar „vloei" - vraag Mascotte! (Dit keer in de tekening 4 punten van, verschil.) De vakbondsraad van Brits Guyana heeft besloten zichzelf te ontbinden we gens „infectie met communistische virus". Japan zal zijn strijdmacht vergroten tot, naar men aanneemt, 325.000 k 350.000 man. Chr. Buitengewoon Onderwijs heeft uiterst belangrijke taak (Van onze §-redacteur.) UTRECHT, 31 October. Het Chr. Buitengewoon Onderwijs draait op volle toeren. De toeloop van leerlingen is groot en allerwege in den lande staan plannen voor uitbreiding van scholen of de bouw van nieuwe scholen op stapel. Dit legt op besturen en personeel een grote verantwoordelijkheid, want ze moeten zorgen klaar te zijn voor de omvangrijke taak, die wacht. Dit verklaarde de heer 3. 3. Dondorp te Hilversum, voorzitter van de Unie van Onderwijzers en Artsen bij het Chr. B.L.O. (Unie C.B.O.) op de ge combineerde vergadering van deze organisatie en de Vereniging C.B.O. de bond van besturen van Chr. B.L.O.-scholen en inrichtingen voor af wijkende kinderen die te Utrecht werd gehouden. Bij de aanvang van de vergadering herdacht de heer Dondorp in ontroer de woorden het plotseling overlijden van de heer N. G. de Vente, directeur van de Dr Mr Willem van den Bergh- stichting te Noordwijk. De vergadering nam een minuut stilte in acht om deze strijder in de voorste gelederen voor het Chr. B.L.O. te gedenken. De voorzitter deelde voorts mede, dat de regering tot grote voldoening van de organisaties een subsidie van f21.000 heeft toegezegd voor de Prot. Chr. Nazorg voor oud-leerlingen van debielen-scholen. De heer N. Y. Vlietstra, hoofdinspec teur van het B.L.O. sprak over: „Het afwijkende kind en het gezin". In schrille kleuren tekende deze spr. het lot van zo'n gezin, waarover soms na een jaar huwelijksgeluk reeds de scha duw valt van een kind met ernstige lichamelijke of geestelijke afwijkin gen. Hinderlijk medelijden van de bui tenwereld is haast altijd vermengd met een aftasten van de gehele familie inclusief de voorouders naar de schuldvraag. Van de weeromstuit zoe ken ook de ouders vaak de schuld in de wederzijdse families. Vaak schaamt men zich voor het kind; het wordt zo veel mogelijk weggestopt en legt een druk op het gehele gezin. De huise lijke sfeer, de andere kinderen, alles lijdt hieronder. Ook de financiële con- Avifauna onder beheer. ALPHEN a/d KIJN, 31 Oct. De gemeenteraad van Alphen a/d Rijn heeft besloten het vogelpark Avifau na onder het beheer van een stichting te brengen. Het bestuur zal bestaan uit drie raadsleden en drie andere in gezetenen, onder leiding van een door B. en W. aan te wijzen lid van hun college als voorzitter, en bijgestaan door een raad van advies welke uit het grote bedrijfsleven zal worden ge vormd. MINISTER LUNS OP DE „KUNGSHOLM". '•-GRAVENHAGE, 30 Oct. De minister zonder portefeuille, mr 3. M. A. H. Luns, zal op 3 November a.s. voor enkele dagen naar Zweden ver trekken, teneinde op uitnodiging van de „Svenska-Amerika-Linje" de eer ste proefvaart mede te maken van het te Vliasingen bjj „De Schelde" ge bouwde nieuwe Zweedse mailschip "Kungsholm". Deze proeftocht wordt op 5, 6 en 7 November gemaakt en hieraan zul len ook deelnemen mr S. Th. J. Teppema, directeur-generaal van het directoraat-generaal van de buiten landse economische betrekkingen, de gezant van Zweden in Nederland, de heer S. V. Dahlman en de gezant van Nederland in Zweden, de heer W. A. A. M. Daniëls. PARIJS, 31 Oct. De minister raad van de Organisatie voor Europese Economische Samenwerking (O.E.E.S.) heoft zjjn tweedaagse bijeenkomst te Parjjs beëindigd met het aannemen van een resolutie waarin opnieuw wordt bevestigd, dat men niets liever ziet dan de afschaffing van alie in voerbeperkingen. Mij liet bovendien uitkomen, dat verdere vrijmaking van de handel tussen de Europese landen voornamelijk door Frankrijk wordt tegen gehouden. De landen der OJE.E. S. verklaarden zich in de resolutie accoord met een Engels plan om ge leidelijk te komen tot een intra-Euro- pese handel, die geheel vrij van be perkingen is. Overigens zag men in de besprekin gen bemoedigende aanwijzingen ge noeg doch men was ervan overtuigd, dat, hoewel de productiviteit in Euro pa aan het toenemen is, ze dat nog niet in voldoende mate doel. Frankrijk werd tenslotte verzocht voor 1 Maart aan de organisatie mede ,e delen, welke stappen het heeft on- brnomen ter voldoening aan zjjn .eralisatieverplich tingen. 7wee en dertig afdelingen met 1015 leden werden getroffen. UTRECHT, 29 Oct. In het gebouw voor Kunsten en Wetenschappen alhier is gisteren de najaarsvergadering gehouden van de Nederlandse Bond van Platte- lands vrouwen. Mevrouw D. ElemaBakker sprak als voorzitster een openingswoord. zy me moreerde de internationale conferentie te Toronto en het tentoonstellingswerk in bet Zuid-Westen des lands. Alle werk is er op gericht het platteland niet. te doen worden tot achtergebleven gebied. verslag van het werk met betrekking tot de ramp. Was de hulpverlening de eerste - dag volkomen individueel, kort daarop ontwikkelde zich het georgani seerde werk. Een eerste taak is geweest de geldinzameling, waardoor de getrof fenen drie jaar lang geen contributie behoeven te betalen. Getroffen werden 32 afdelingen met 1015 leden. Spreekster herinnerde aan de resultaten van de z.g. handdoekenactie (met 1.50 toeslag werden de speciale handdoeken verkocht) en de verzending van de vriendschapspakketten van lid tot lid. Deze actie is bijzonder geslaa want er zijn 3400 vriendschapspakjes ver zonden. Voorts werden zelfgemaakte de kens, lampekappen en gedroogde appels beschikbaar gesteld. De vijf gehouden tentoonstellingen duurden in totaal tien weken en er waren 12000 bezoekers. Het doel is: de bevordering van doelmatige besteding van de 6080 millioen huis- raadschade. De zesde tentoonstelling wordt in het voorjaar gehouden te Zie- rikzee. Spreekster memoreerde tenslotte nog de grote financiële steun uit het buiten land die het mogelijk maakte zes vacan- tiecursussen van vijftig personen te Barchem te houden. Na behandeling van winterplannen en korte verslagen met betrekking tot bui tenlandse studiereizen en de vacantie- cursussen voor leden uit het rampgebied, sprak mr. dr. J. Linthorst Homan over „Waarom is samenwerking ln Europees verband nodig?" Komend voorjaar tentoon stelling te Zierikzee. Belangrijk noemde zij het voorlich- tingswerk aan emigranten en in de drooggelegde gebieden, maar ook het werk in het eigen huis. Deze arbeid is enorm uitgebreid en van ontwikkeling en ontspanning is het accent verlegd naar arbeid van maatschappelijke bete kenis. De secretaresse, mej. Brink, gaf Ingez. Mededeling (advertentie) MJ |l I II I I 1 l^b overwin! U gemakkelijk met j BIC ARP AN. Vraag Uw genees- middelen-leverancier de uit voerige beschrijving over dit voortietlelijke maagmiddel ftftg-cachets"ak^k Inbreker met particulier chauffeur Sloeg ook zijn slag in Goes. ARNHEM, 30 Oct. De Rijksrecherche en de recherche gemeentepolitie te Arnhem hebben een „gentleman-inbreker" weten te ontmaskeren, die jarenlang zijn slag heeft weten te slaan in tal van plaatsen van het land, o.m. in Goes en die voor tienduizenden guldens heeft gestolen. De aanleiding tot de ontmaskering was zeer toevallig. Op een gegeven ogenblik nl. deed een rijksrechercheur een onderzoek naar een paspoortaan- vraag te Barneveld. Hier vernam hij, dat een zekere B., chauffeur van be roep en 35 jaar oud, gouden voorwer pen in pand had gegeven bij bewoners van de gemeente Ede en omgeving voor een zekere A. L. G. van de P., grossier' in textiel te Arnhem. Uiter aard bevreemdde dit de rijksrecher cheur. Nadat hierover contact was op genomen met de Arnhemse recherche, bleek, dat de voorwerpen afkomstig waren van een op 28 Januari dit jaar te Arnhem gepleegde inbraak. Hierbij was ontvreemd voor een bedrag van duizend gulden aan sieraden, f 2.500 aan baar geld en 500 aan vreemde valuta. Tevens bleek de chauffeur B. in Duitsland in hechtenis te zitten, wegens smokkelarij. Dies togen zowel de Arnhemse als de rijksrecherche voor een nader on derzoek naar dit land. Dit leidde tot de verrassende ontdekking, dat deze B. particulier chauffeur was geweest van Van de P., die gewend was in een luxe auto te rijden. Weken heeft het daarop nog geduurd, voor er meer licht kwam in deze opzienbarende zaak. Vast kwam te staan, dat Van de P. er bjj voorkeur 's avonds op uittrok met auto en chauffeur om dan zgn. „even een handelsrelatie te bezoeken". Dit kwam dan neer op het plegen van een inbraak, waarvan de chauf feur toch wel moet hebben geweten, aldus de politie. De eerste gereconstru eerde inbraak dateert uit September 1951, toen Van de P. uit een woning te Arnhem een bedrag van 7000 stal, alsmede Perzische kleden. Dat is, voor wat de Gelderse hoofdstad betreft, zo doorgegaan tot en met Maart van dit jaar. Zjjn voorkeur ging uit naar baar geld en naar textiel en Perzische ta niet alleen, want in '52 en '53 ope reerde Van de P. ook buiten de ge westelijke hoofdstad van Gelderland. Het staat vast, dat hij zijn inbrekers vak ook reeds voor 1951 uitoefende. Dit wijst zijn methode van inbreken uit. Met zijn arrestatie zijn ook twee helers van het gestolene aangehouden, te weten een poelier R. en een koop man uit Arnhem. DE DIEFSTAL IN GOES Over de door v. d. P. gepleegde dief stal in Goes vernemen we het volgen de: Op „doortocht" des nachts kwam de „gentleman-inbreker" met zijn auto in Goes terecht en parkeerde de wa gen bij de Koepoort. De chauffeur B. bleef in de wagen zitten en v. d. P. ging op roof uit. Hij liep niet zo ver en wandelde eens over Ravelijn „De Grenadier" waar hij bij de woning van de Fam. Constandse een raampje aan de achterzijde zag open staan. Zo doende kon hij gemakkelijk de keu kendeur openen. Hij sloop de huis kamer binnen en rommelde daar eens in het dressoir. De buit, een paar kist jes sigaren nam hij mee en verdeelde deze met zijn chauffeur. Een nogal flink bedrag aan geld zag hij over het hoofd. Van de P. heeft ook deze in braak bekend. sequenties zijn veel en veel zwaarder voor zo'n gezin, dan men vermoedt. EEN TAAK. Daarbij komt de pijnlijke vraag, waar het kind moet blijven, als de ouders er niet meer zijn. De maat schappij wil geen risico's nemen en sluit vaak haar deuren hermetisch, ook voor afwijkenden die wel arbeids geschikt zijn. Spr. belichtte echter ook de positieve zijde. Soms zorgt een af wijkend kind, vooral als het tot de jongeren in het gezin behoort, voor 'n ongekende ontplooiing van het gezins leven, waar men leert zich liefdevol te geven voor de ander. Daarom kan men niet altijd onmiddellijk zeggen, dat zo'n kind beter in een inrichting verpleegd zou kunnen worden. Spr. hield een hartstochtelijk plei dooi voor deze gezinnen. Het gehele volk moet daar met alle morele en ma teriële krachten achter gaan staan. Veel meer moet de gedachte ingang vinden, dat het krijgen van een afwij kend kind of dat een ziekte, die een kind voor het leven ongelukkig maakt, als een bliksem kan inslaan in ieder gezin. Hierdoor komen deze getroffen gezinnen de gemeenschap nader. Ieder moet weten, dat ook hij zelf getroffen had kunnen worden. Op materieel gebied moet veel meer gebeuren. Tehuizen voor afwijkende kinderen of jonge volwassenen, welker ouders overleden zijn, sociale bijstand of gezinshulp voor moeders van hulp behoevende kinderen welker verple ging zeer veei tijd en geld vraagt. Meer inrichtingen, zodat de wachtlijs ten eindelijk eens verdwijnen. „Dit al les zou kunnen gebeuren voor de prijs van een paar Liftmasters of voor de onderhoudskosten van de Karei Door man gedurende enkele maanden", al dus de heer Vlietstra. „Een volk is slechts sterk, als het zijn zwakken weet te beschermen!" EN DE KERK? Over „Het afwijkende kind en de de kerk" sprak in de middagvergade ring ds G. van Veldhuizen, Ned. Herv. predikant te Rotterdam. Deze bijeen komst werd geleid door de voorzitter van de besturen-organisatie, ds Th. A. Vos te Arnhem, die tijdens zijn ope ningswoord de Unie C.B.O. een cheque van f300 aanbood bij wijze van jubi leumgeschenk. Ds van Veldhuizen merkte op, dat „de kerk op een afgrijselijke manier verstek laat gaan" t.o.v. het afwijken de kind en zijn ouders. Aparte bijeenkomsten vormen de oplossing niet. In het gewone kerke- werk moet voor deze afwijkenden zo veel mogelijk plaats worden inge ruimd. Dit zal echter eerst mogelijk zijn, als de kerk haar boodschap gaat brengen in een meer verstaanbare taal. Als normale mensen, die niet bij de tale Kanaans zijn opgevoed, deze boodschap niet meer begrijpen, hoe zullen b.v. debielen dit dan kunnen? aldus spreker. En het resultaat?", zo vroeg spr. tenslotte. „In de lidmatenboeken wel licht gering vergeleken bij de kosten. Maar wellicht werd er een groter ge loof gevonden dan bij de belijdenisca techisanten van alle kerken dit jaar tezamen, bij dat mongooltje, dat zo be vrijd lachte als het de naam Jezus hoorde en dat daarom zo gerust zijn hoofdje neerlegde, toen het moest gaan slapen voorgoed." pijten. Bij Arnhem bleef het echter ten" te Zeist. Schouwse jeugdleiders met vacantie- Het Nederlandse Rode Kruis heeft aan de Hervormde Jeugdraad het aan bod gedaan om een 50-tal mensen uit de rampgebieden, die op een of an dere wijze een leidinggevende plaats in het jeugdwerk hekleden, een week lang gratis te doen verblijven in het nieuwe huis van het Rode Kruis, het „Henri Dunant-huis" op „Woudscho Al hetwelk doende, UEd. zeer in onze estime zal doen winnen. Als ik UEd. nog heb medegedeeld, dat de hoop in mij levendig is en meer le vendig wordt, dat het onweer, hetwelk aan de Germaansche kimmen blijkt op te zetten, spoedig op de koppen van het Fransche vee moge losbarsten, en wij onze voorvaderlijke keuze van „Oranje boven" zullen mogen uitgal men, heb ik de eer te verblijven, na UEd. mijn onderdanigste gebiedenis te hebben gedaan, en met de beste en vroomste wenschen voor UEd.'s geluk. Achtbare, Eerentfeste, Vrome, Discrete: UEd.'s onderdanige dienaar en goede vriend STELLAARD Med. Dr. etc." De volgende morgen overhandigt zijn koetsier hem de brief, die inge sloten moet worden. „Mijn lieve man, je hebt het hele vel volgeschreven. Van insluiten kan geen sprake zijn. Goed, dat die in handen van familie komt". „Ja, dokter, toen ik eenmaal aan de gang was, wist ik van geen ophouden en nog had ik veel te vragen en te zeggen. Het komt er echter niet op aan, al leest mijn familie in Sluijs, wat ik geschreven heb. Er staat niets bijzon ders in". „Hm", zegt de dokter alleen. Aan de avond van die dag sluit hij de brief voor Hanna in de zijne aan de Maire. Maar de belangsteliing in het lot van die beide echtgenoten overtreft op dat ogenblik zijn bescheidenheid en hij begint te lezen en leest al verder, alles wat Heilman aan zijn vrouw meedeelt. Als hij klaar is, fronsen zich zijn wenkbrauwen, ontglipt een zucht aan zijn lippen, terwijl hij mom pelt: „Wanneer zal er aan de tyrannie toch eens een einde komen!" „We rijden samen naar Goes, Jaap. Ik wil de brief zelf bezorgen op de plaats, waar die moet zijn. Zeker is zeker''. Zo gebeurt het. Op de terugrit vraagt Heilman: „Wat denkt U, dokter, wanneer zou ik bericht terug kunnen hebben?" „Ja, jongen, dat weet ik zo net niet. antwoord er ook wel in drie weken zijn. Maar daar weet de koetsier niets van. Laat die maar op een maand rekenen, dan valt het altijd mee. Als de brief nu maar terecht kwam.Al s neef Jacob nu maar gelegenheid had, spoedig naar Hanna te gaane'n als dezemaar FEUILLETON Aflevering 50 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn De brief gaat natuurlijk over Middel burg en Vlissingen naar Sluijs. Dat duurt wel een dag of tien zou ik denken. En eer het antwoord dan hier is? Ik zou zeggen: reken op een maand, alles met elkaar. Is het minder, dan valt het mee". „Een maand? Wat duurt dat nog lang!" HOOFDSTUK XXI. Frits Zijier kan zich niet herinne ren, ooit zulk een tijd vol spanning en afwachting te hebben meege maakt dan de eerstvolgende maand. Met opzet heeft de dokter van een maand gesproken. Hij verwacht eer der antwoord, want te Goes heeft men hem meegedeeld, dat de verzen ding naar Middelburg reeds de vol gende dag zou plaats hebben en vol gens de berekening van de beambte zou het dan geen vijf dagen duren, of de brief was in Sluijs. Dan kon het hoofdschuddend denkt hij niet verder na; hij kiest de wijste party en draagt ook deze voor hem zo gewichtvolle zaak aan de Here op. Ruim drie weken later komt de vrachtrijder met de begeerde brief, een grote brief, een zijden lintje er om heen gebonden en gelakt. Ja, hy had die de vorige avond nog wel kun nen bestellen, maar.... er niet veel zin in gehad „Acht stuivers port, asjeblieft, en een dubbeltje voor het brengen". Dokter Stellaard is niet minder in spanning dan zijn koetsier. Werkelyk, zijn hand beeft lichtelijk, als hij de dikke brief van de bode aanneemt om dan naar de kamer te lopen, Heilman wenkend en het zegel verbrekend: er rollen drie brieven uit het pakje! „Hier, kerel, aan het schrift te zien is die van je vrouw; zie nu maar gauw wat zy te zeggen heeft". Zijier staat er ais wezenloos bij. Het is heus te veel. Werktuigelyk neemt hy het geschrift aan. Maar als hy het opschrift heeft gelezen: „Aan myn lieve teerbeminde man, Frits Zijler' stroomt er een vloed van tranen over zyn bruine wangen, „Nou, wat zyn dit nu voor kuren! knort de dokter. „Weken lang heb je in spanning ver keerd; je hebt er niet van kunnen sla pen en nu je het eigen schrift van je vrouw ziet, sta je te huilen als een kleine jongen, 'k Wou je wjjzer heb ben! Me dunkt, het beste zal wel zyn, dat ik je brief voorlees, vind je ook niet? Zyler knikt woordeloos. „Nu, daar gaat ie dan": Hartelyk geliefde, zeer beminde Man! Reeds tweemaal heb ik tevergeefs beproefd je lieven brief te beantwoor den; doch telkens moest ik het opge ven, zoo bewogen was ik, niet van droefheid maar van blijdschap, dat het God behaagd heeft, U. mijn lieven, teer beminden man, zoo genadig te bewaren en te zegenen. En hoewel het mij weer veei moeite kost, daar telkens mijn tranen mij beletten te zien, wil ik toch een en ander aan je schryven; omdat ik begryp, hoezeer ook gy verlangend zyt, iets van mij en onze kinderen te hooren. Toen neef Jacob mij je brief bracht, wilde hy eerst niet weten, dat hy hem bij zich had. Hij zeide maar, dat er nog stellige berichten van je waren, dat je nog leefdet en op dat oogenblik buiten ge vaar waart. O, wat maakte die tyding my gelukkig. Ik kon niet spreken van blydschap en deed niets dan schreien, Maar toen ik weer een beetje tot my zelf kwam, wilde ik volstrekt weten hoe hy aan die tyding kwam, en of ze wel waarheid bevatte. En toen gaf hy mij je brief; doch lezen kon ik hem niet; ik was te zeer ontsteld. Toen faienql oni DINSDAG S NOVEMBER. HILVERSUM I (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en. lit. kal. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.40 Franse chansons. 11.00 V. d. vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Lunchcono. 14.00 .Negen heit de klok", gev. progr. 14.50 Promenade ork. en sol. 15.30 „Ben je zestig?". 16.00 V. d. zieken. 16.30 Zieken- lof. 17.00 V. d. jeugd. 17.15 Felicitaties v. d. jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Drs R. Kool: „Economische samenwerking Su rinameNederland". 18.00 V. d. jeugd. 18.20 Sportpraatje. 18.30 K.V.U.: Prof. Dr. G. L. Smit Sibinga. 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 „Uit het boek der boeken". 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Radio Fhilharm. ork. en solist. In de pauze: „Ken een "haan een ei leggen?". 22.00 „Ouders en Kinderen", caus. 22.15 Orgelcone. 22.45 Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM n (298 ra.). AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Geestelijke liederen. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 R.V.U.: Mej. Dra. W. J. Blader groen'. „Moeilijk lerende kinderen". 11.30 Pianorecital. 12.00 Gevar. muz. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 V. h. platte land. 12.40 Orgelspel. 13.00 Nws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Dansmuz. 14.00 Amerikaanse muziekkaleidoscoop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 V. d. vrouw. 15.45 Gram. 16.30 V. d. jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.45 Rep. of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Mil. caus. 18.40 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 V. d. kind. 19.05 Mil. ork. 19.30 Gitaarmuz. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Meded. 21.40 Gevar. muz. 21.50 Tiroler muziek. 22.20 Gram. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York Cal ling. 23.20—^4.00 Gram. BRUSSEL (Vlaams 324 m.). 11.45 St. Hubertusdag. 12.15 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.00 V. d. jeugd. 15.30 Or gelspel. 16.00 Gram. 16.30 Orgelspel. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 V. d. kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 V. d. jeugd. 18.30 V. d. sold. 19.00 Nws. 19.40 Vlaamse liederen. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 V. d. vrouw. 21.00 Gram. 21.15 Omr.ork. 22.00 Nws. 22.15 Jazzmuz. (Wordt vervolgd). 22.45 Gram. 22.55—23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3