BIDAULT BEMIDDELDE TUSSEN ITALIË EN Z.-SLAVIE Plechtigheid op de begraaf plaats te Overveen Arrestaties in Ch Duitsland De verdwenen Joodse meisjes Gevangenen smeten met stoelen naar communistische officieren STORM DEED WERK BIJ OUWERKERK VOORTGAAN Niet alle Kamerleden wensen meer salaris Japanse gevangenen vrij in Moskou Opstandelingen in Atjeh geven zich over PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Diplomatieke activiteit rond Triest Zuidslavische minister van Buitenlandse Zaken: „Pella tracht komende conferentie met Weste lijke mogendheden te saboteren" „Verzetswerk wordt wel eens miskend" Proefcentrale voor atoomenergie in Nijmegen? Geen reden tot ongerustheid Grote tanker bij „De Schelde" in aanbouw GRENSKANTOOR PUTTE LANGER OPEN SCHIP BIJ VLISSINC AAN DE GROND DE BILT ZEGT: Uitgave: „Zeeuwsch Dagblad" htoor: Goes, L. Voistatr. 2480, bij geen gehoor voor dvertentieB 2970, voor redactie Giro 274289. Kantoren: ssingen: Lammenss'raat 17, ié, Middelburg: Korte SB. Tel. administratie 09, Tel. redactie 1347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26--28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. MAANDAG 2 NOV. 1953 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEEDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huïjssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; B. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Dinsdag: Zon op 7.37 u., onder 17.09 u. Maan op 4.12 u., onder 15.30 u. Hoogwater Dinsdag 3 Nov. 1953 Vlissingen: 12.04 u., 1.54 m., -. u., -.m. Terneuzen: 0.17 u. 1.85 m., 12.33 u. 1.73 m. Wemeldinge: 1.18 u. 1.37 m., 13.39 u., 1.36 m. Zierikzee: 1.04 u. 1.37 m.f 13.19 u. 1.15 m. BELGRADO, 31 October. De kansen voor het houden van een vijf- mogendhedenconferentie over Triëst zijn goed, zo heeft het officiële Zuid slavische blad JBorba" geschreven. De afgevaardigden van de Westelijke mogendheden hebben in beginsel het constructieve voorstel van Zuid-Slavië aanvaard, aldus weet het blad verder te berichten. Ook de Italiaanse premier heeft zich optimistisch uitgelaten over de kwes tie Triëst. Maar hij stelde uitdrukkelijk vast, dat de Zuidslaven hét Italiaanse standpunt moeten erkennen wil er een oplossing mogelijk zijn. Italië zou niet eerder aan de vijfmogendhedenconferentie willen deelnemen, of de Italiaanse autoriteiten moeten het bewind in de Zone A van Triëst hebben overgenomen en de Zuidslaven moeten zich hebben teruggetrokken uit de Zone B. Pella legde deze verklaring af in Parijs, waar hij heeft gesproken met de Franse minister van Buitenlandse Zaken, Bidault, en met de Nederlandse minister Beijen. Pella verklaarde verder, dat Italië de mogelijkheid van het Europeseren van Triëst van de hand wijst. De Zuidslavische minister van Bui tenlandse Zaken Koca Popowitsji heeft dit standpunt van Pella onredelijk en onrechtvaardig genoemd. Hij voegde er aan toe, dat Pella de komende con ferentie saboteert en sprak de hoop uit, dat Engeland en Frankrijk er van af zullen zien Italië in deze houding te steunen. Sprekend over zijn houding met Bi dault zei Popowitsji dat Bidault een poging heeft ondernomen om de twee landen bij elkaar te brengen. Bidault had er de nadruk op gelegd dat het noodzakelijk was spoedig een oplos sing te vinden. Blokkade. Een functionaris van de Italiaans- Amerikaanse oliemaatschappij heeft vanavond te Bari gezegd, dat het Itali aanse ministerie van buitenlandse za ken in de afgelopen week verhinderd heeft, dat twee Italiaanse tankschepen olie naar Zuid-Slavië hebben vervoerd. Beide schepen, de „Duchess" (5.789 ton) en de „Paraggi" (1.174 ton) wa ren vorige week Maandag de haven van Bari binnengelopen om hun lading aan boord te nemen. Gisteren reeds heeft Tanjoeng, het Zuidslavische persbureau, gemeld, dat de Italiaanse regering stappen had on dernomen om de uitvoer van olie naar 2tiid-Slavië te blokkeren. Tanjoeng heeft vandaag meege deeld, dat de Zuidslavische publieke opinie vertrouwt, dat de verant woordelijke kringen in Washington en Londen niet zullen toelaten, dat Italië constructieve pogingen om tot een rechtvaardige oplossing van het probleem-Triest saboteert. Oostenrijkse mening. De Oostenrijkse vice-kanselier Schaerf, voorzitter van de socialistische partij in Oostenrijk, heeft te Wenen ver klaard, dat naar de mening van zijn partij de bepalingen van het Italiaanse vredesverdrag moeten worden toege past, welke instelling een vrij gebied van Triëst eisen. Dit was volgens hem voor Oostenrijk de beste oplossing. Oostenrijk is het belangrijkste gebied in het achterland van Triëst. De politie heeft belangrijke hoeveel heden wapens en minutie gevonden in verscheidene huizen in het Slavische dorp San Dorligo Delia Valle, dat in de zone A van het vrije gebied van Triëst ligt. De Britse politie zou een onder zoek naar de vondsten instellen. BERLIJN, 31 October. Het Oost- duitse ministerie van Binnenlandse Zaken deelt mede, dat grote groepen vijandige organisaties zijn ontdekt, die werkten voor de Amerikaanse en de Westduitse geheime dienst. Er zijn arrestaties verricht te Ber lijn, Halle, Cottbus, Potsdam en in andere plaatsen. Een radiozender van Amerikaan.-e oorsprong, wapens, veel spionnagemateriaal, geheime instruc ties en plannen voor samenzweringen waren in beslag genomen. Het hoofd kwartier van de spionnage-organisatie bevond zich in West-Berlijn of in West-Duitsland. De laatste dagen is een aantal spion- nage-, sabotage- en terreurgroepen opgerold, aldus A.D.N. Er bestond een net van agenten die werkten voor een Westduits spionnagebureau in dienst van de Amerikanen en onder leiding van de voormalige Hitler- generaal Von Gehlen. Ook waren er groepen agenten van de Amerikaanse contraspionnage actief. Het ministerie zegt dat degenen, die aan de touwtjes trokken, dezelf den zijn al„ die de fascistische putsch van 17 Juni j.l. voorbereidden en uit voerden. Er wordt niet medegedeeld hoeveel personen gearresteerd zijn. Perzië antwoordt Eden TEHERAN, 31 October. Het Per zische ministerie van Buitenlandse Za ken heeft de Engelse minister van Buitenlandse Zaken geantwoord en ge zegd, dat een eventuele hervatting van de diplomatieke betrekkingen afhan- kelijk is van de regeling van de olie kwestie in het kader van de wet op de nationalisatie. „Het huidige geschil gaat slechts tussen de Perzische rege ring en de Brits-Perzische oliemaat schappij", zo werd er nog aan toe ge voegd. Paulus verlaat Rusland als vriend MOSKOU, 1 November. - Ook hét I officiële Russische persbureau Tass heeft het bericht bevestigd, dat oud veldmaarschalk Paulus als krijgsge vangene is vrijgelaten. De voormalige bevelhebber van het Duitse zesde le ger bij Stalingrad, zal zich in Oost- Duitsland vestigen. In een officiële boodschap heeft Paulus gezegd, dat hij Rusland als vriend verlaat. DEN HAAG, 31 Oct. Niet alle Kamerleden wensen meer salaris, zo blijkt uit het verslag van de commissie van Rapporteurs. Naast de Tweede Kamerleden, die meenden, dat een verhoging billijk is, omdat het huidige bedrag f 5000,— per jaar bepaald onvoldoende is om te waarborgen, dat iedere staatsburger financieel in staat gesteld wordt een verkiezing tot Kamerlid te aanvaarden. Niet alle leden hebben nl. nog ne venfuncties, waaraan zij wat verdie nen. De tegenstemmers wijzen op de moeizame onderhandelingen die wer den gevoerd om de lonen der werk nemers in verband met de huurcom- phnsatie en het zgn. consumptie-offer aan te passen en die uiteindelijk ge leid hebben tot de bekende vijf per cent. Zij vinden het niet billijk, dat nu de vergoedingen aan Kamerleden met een zoveel hoger percentage zullen worden verhoogd. Anderzijds werd er weer op gewezen, dat de vergoeding van f5000,— reeds in 1922 werd vast gesteld en dat sindsdien de kosten van levensonderhoud wel een weinig zijn gestegen Herdenkingsplaten onthuld MOSKOU, 1 Nov. De Sowjet Unie heeft er in toegestemd 1320 Japanse misdadigers, onder wie 420 oorlogsmisdadigers in vrijheid te stellen. De voorzitter van het Russische Rode Kruis, Cholodkof, zei, dat de gevangenen voor het einde van het jaar op vrije voeten zullen zijn. Westelijke waarnemers te Moskou waren verbaasd over het feit, dat de Russen na drie dagen onderhandelen reeds besloten tot de vrijlating. Uit dit feit en uit de grote rede van Malenkof op 8 Augustus, waar in hij over vriendschap met Japan sprak, leidden de Westelijke waar nemers af, dat dit besluit wel eens het voorspel van een hervatting van de Japans-Russische betrekkingen zou kunnen zijn. Ook is de toon in de Russische pers jegens Japan betrek kelijk wild. I OVERVEEN, 31 October. De minister-president, dr W. Drees, heeft vandaag vier herdenkingspla ten onthuld, aangebracht op een der hoge muren van het nationale mo nument der erebegraafplaats aan de Zeeweg te Overveen. De tekst van deze platen, geschreven door de letterkundige H. M. van Rand wijk, werd gelezen door mevrouw Enny Mols-de Leeuwe. Het woord werd gevoerd door de heer J. Smallenbroek, voorzitter der stichting „De erebegraafplaats te Bloemendaal", en door de minister president, dr W. Drees. De toespra ken werden omlijst door zang van het Nederlands kamerkoor onder lei ding van Felix de Nobel. „Op de erebegraafplaats", zei de heer Smallenbroek", „worden allen herdacht, die in het verzet zijn ge vallen, ook zij, die in het concentratie kamp zijn omgekomen of werden ge fusilleerd in binnen- en buitenland. Herdenken is een roeping en een plicht,opdat wij niet vergeten". Dr Drees herdacht in diepe dank baarheid de offers, voor vrijheid en recht gebracht, en noemde het een dienst van onschatbare waarde, die daardoor aan het Nederlandse volk was bewezen door de verzetsstrijders. Hij herinnerde aan de haast ontel bare levens, die de oorlog heeft ge kost. Dr Drees zeide, dat de mense lijke geest nauwelijks in staat is dit te verwerken. Het speet hem, dat de zeer waarde volle strijd van het verzet wel eens werd miskend. Deze mannen en vrou wen hebben hun medemens bjjge- AMSTERDAM, 31 October. De minister van Justitie, mr L. A. Don ker, heeft het bureau van algemene zaken van 't Nederlands-Israëlietisch kerkgenootschap medegedeeld, dat een door hem ingesteld onderzoek heeft aangetoond, dat de gezagsorga nen in niets tekort zijn geschoten bij hun plicht de beide Joodse meisjes, Anneke Beekman en Betty Melhado, op te sporen. De redactie van het nieuw Israëlie tisch weekblad maakt hierbij de vol gende kanttekening: „Het verheugt ons op zichzelf uiteraard te horen, dat er van overheidswege alles in het werk is gesteld om de beide meisjes te vinden, maar daarmee is de zaak allerminst opgelost. Het is toch al bij zonder pijnlijk, dat in een land als Nederland twee meisjes nu al vijf jaar verdwenen zijn zonder dat men ook maar het geringste spoor heeft kunn-n vinden en dit is des te vreemder omdat twee meisjes van die leeftijd (13 jaar) niet zolang verbor gen kunnen blijven zonder verschei dene medeplichtigen". staan en hun werk was van grote be tekenis. Onder klokgelui begaven de onge veer 500 aanwezigen zich vervolgens naar de dodenakker, waar de vlag halfstok hing. Padvinders gingen voorop met de kransen, die na de onthulling van de gedenkplaten wer den gelegd. De eerste krans werd gelegd door vice-admiraal Rost van Tonningen namens de Koningin. Bü het stroomgat van Ouwerkerk op Schouwen-Duiveland woedt de strijd tegen het water onverminderd voort. Ook bij donker wordt doorgewerkt. Fen natriumverlichting van een mil- lioen dekalumen stelt de arbeiders in staat er gedurende deze laatste en beslissende weken nog een extra schepje bovenop te gooien. Een op name gemaakt in de nachtelijke uren van de werkzaamheden bij het stroomgat bij Ouwerkerk. 's-GRAVENHAGE, 30 Oct. In een bijzondere bijeenkomst van de ge meenteraad te Zaandam, gehouden na dat de openbare raadsvergadering was geëindigd, heeft ir Brouwer, di recteur van het G.E.B. te Zaandam, medegedeeld, dat de N.V. K.E.M.A. weldra overgaat tot inrichting van een proefcentrale voor atoomenergie in "de oude electrische cérttfale te Nij megen. Men hoopt over vijf of acht jaar zo ver te zijn, dat men in de praetijk op grote schaal electriciteit kan opwekken via kernsplitsing. Dit is mogelijk geworden door een vin ding van dr Went, die de onderzoe kingen bij K.E.M.A. leidt. Octrooi is aangevraagd. Van de zijde van de F.O.M. werd desgevraagd geantwoord, dat deze mededeling over de onderbrenging van een atoomcentrale te Nijmegen, in de oude centrale, hoogst praematuur is. Deze plaats is wel eens genoemd, maar er is in het geheel niet over beslist. Een der grote bezwaren is de ligging midden in de stad. Deining in Koreaanse kampen NOORDKOREANEN, DIE TERUG WILDEN, VERMOORD PANMOENDJON, 1 November. In de krijgsgevangenenkampen op Korea ontstond gisteren een groot spektakel, toen communistische afgevaardigden uiteenzettingen wilden geven aan de Noordkoreaanse en Chinese krijgsgevangenen die niet wilden terugkeren. De gevange nen schreeuwden anti-communistische leuzen en smeten met tafels en stoelen naar de communistische officieren. Toen de officieren begon nen te praten brulden vele gevangenen: „Nee, nee". Slechts 7 gevan genen gaven de wens te kennen terug te willen keren. Het merendeel der gevangenen bleef in heftige bewoordingen betogen tegen de uit eenzettingen. De Indische wachtposten moeten verscheidene malen in grijpen om de communistische officieren te beschermen. Gisteren heeft een Indische woord- aanse en Chinese strijdkrachten in voerder verklaard, datgevangenen Korea zijn omgebracht. DIJKHERSTEL MELDDE VANNACHT: ZIERIKZEE, 2 November. De situatie bij Ouwerkerk heeft zich gisteren ondanks het stormachtige weer niet ongunstig ontwikkeld. Het woelige water heeft het werk weinig schade berokkend. Zelfs ia er gisteren, zij het dan op bescheiden schaal, in regen en wind ge werkt. De gelukkige omstandigheid deed zich voor, dat het tij zeet laag was en er bovendien een kleine verlaging was te constateren ia vergelijking met de standen van de getijtafels. Aangezien het weerbericht minder van de grote Phoeniscaisson C op d,« gunstig luidt, de harde wind naar het Zuidwesten ruimt en een verhoging van de waterstand wordt verwacht, is men uiterst waakzaam, zo deelde de Dienst Dijkherstel te Zierikzee ons vannacht verder mee en volgt men de ontwikkeling van de toestand bij het gat van Ouwerkerk nauwkeurig. Tot nu toe is er echter geen reden om ongerust te zijn. Het werk is verder volgens de plannen verlopen. Na het vastzetten KLEUTERSCHOOLINVEN TARIS VOOR RAMPGEBIED. DEN HAAG, 1 Nov. Met het Zweedse schip „Blenda" zal morgen in Rotterdam de inventaris voor tien kleuterscholen, bestemd voor het rampgebied van Zuid-Holland, Zee land en Noord-Brabant, aankomen, Deze zending is een geschenk van de Zweedse hulporganisatie „Radda Bar- nen" aan het Nederlandse Jeugd Rode Kruis. Men hoopt voor Kerstmis de inventaris voor 40 scholen te hebben verscheept. „Radda Barnen" had voor de slacht offers van de watersnoodramp van Februari een groot bedrag ingezameld. Het Nederlandse Jeugd Rode Kruis heeft als bestemming hiervoor het herstel van de inventaris der kleu terscholen in het rampgebied voor gesteld. Ongeveer 75 scholen krijgen nieuw meubilair en ontwikkelings- en spelmateriaal. Ruim 5000 vierk. m. linoleum en 5000 kg verf bleken nodig om de scholen op te knappen. Het gehele project vergt een bedrag van onge veer f250.000. vermoord zijn. Vijf gevangenen zou den om het leven gebracht zijn. Bij confrontatie wees een van deze ex-gevangenen een Chinees aan, die volgens hen zich schuldig had ge maakt aan misdaden tegen mede gevangenen, die wel gerepatrieerd wilden worden. De man kon niet wor den ondervraagd, aangezien zijn ka meraden hem wegvoerden en verbor gen. Ongeveer 500 gevangenen, die stenen wierpen en anti-communisti sche leuzen riepen, maakten een verder onderzoek onmogelijk. De Indische officier, die met de leiding van het onderzoek was belast, verklaarde later, dat de naspeuringen zo spoedig mogelijk zouden worden hervat. Dat zou echter wel niet direct geschieden, want hij gaf te kennen meer bewakings troepen nodig te hebben. AMERIKAANSE BESCHULDIGING. De voornaamste Amerikaanse afge vaardigde bij de Verenigde Naties, Lodge, heeft gisteren in een aan de secretaris-generaal van de wereld organisatie, Hammerskjoeld, toegezon den memoraridum gezegd, dat tien duizenden geallieerde soldaten en Koreaanse burgers door middel van afranseling, moedwillige verhonge ring, moord in koelen bloede, vermin king en marteling door Noordkore- Het memorandum is bedoeld als uit leg van het Amerikaanse verzoek om de kwestie op de agenda van de Al gemene Vergadering te plaatsen. De agendacommissie komt Maandag bijeen en men verwachtte, dat zij zai aanbevelen het Amerikaanse verzoek in te willigen. DJAKARTA, 31 October. Honder den opstandelingen in Atjeh hebben zich bjj Bireu overgegeven. In Lhok- seumave wist het Indonesische leger 200 bommen in beslag te nemen, die de opstandelingen bestemd hadden voor het opblazen van bruggen. Uit Palembang wordt gemeld, dat een compagnie mobiele brigade naar Atjeh is vertrokken om de veiligheid te handhaven. Bij een gevecht tussen Langsa en Lhokseumave werden 38 opstandelin gen gedood. Ook in West Java heeft de Indone sische regering successen behaald. 175 volgelingen van communistische op standelingengroep „Bambu Runtjing" hebben zich bij Tjandur aan het leger overgegeven. VLISSINGEN, 31 Oct. In 42 minuten tijds is vandaag 68% m. kiel- lengte met een gewicht van 160 ton gelegd voor een 20.350 ton turbine tanker, die bij de Kon. Mjj „De Schelde" te Vlissingen in aanbouw is. Deze snelheid was mogelijk, door dat bü deze tankerbouw wordt afge weken van de klassieke werkwijze: Er werden Zaterdag namelijk geen kiel platen, maar geheel klaargemaakte secties op de helling gelegd, waarbij gelaste stukken van niet minder dan 29 ton. Voor de dag van de kiel legging was reeds 800 ton aan sec ties in de lasloodsen vervaardigd. In korte tijd zal men een groot deel van de scheepsromp op de helling kunnen zetten. Eind Juli 1954 hoopt men deze grote tanker te water te laten. Er is een hellingbouwtijd van acht a negen maanden uitgetrokken. De bewerking van het materiaal in de lasloodsen begon in Juli, zodat men Zaterdag al ongeveer 3% maand aan de „voor bouw" bezig was, toen eindelijk het s-hip op de helling ging. Ter gele genheid van deze kiellegging werd een kleine plechtigheid gehouden, waarbij van de zijde van de opdracht geefster, de N.V. P. H. S. van Om meren, aanwezig waren de voorzitter en de secretaris van de raad van be heer, resp. de heer P. H. S. van Ommeren en mr R. Michielsen, de heer J. Hudig, directeur van het rederij bedrijf der N.V. en ir H. Vreedenburgh, scheepsbouwkundig in genieur. Van de zijde van de Kon. Mij „De Schelde" waren aanwezig de directeuren, J. W. Hupkes en ir C. K-.psenberg, alsmede enkele hoofd ingenieurs. Verwacht wordt, dat het schip, dat bestemd ie voor het ver voer van aardolieproducten, in Decem ber 1954 l:an worden afgeleverd. stenen drempel in het gat van Ouwer kerk, is men er in geslaagd de ruim te tussen deze caissons en de kop van de dijk met twee kleinere caissons te vullen, zodat nu een stevig betonnen dijkshoofd is ontstaan, waarop andere drie Phoeniscaissons zullen aansluiten, waarmee het laatste gat deze week "og gedicht zal worden. I.v.m. mosselexport. DEN HAAG, 31 Oct. Het Ministe rie van Financiën heeft op een daartoe strekkend verzoek van de Algemene Verladers en Eigen Vervoerders Orga nisatie E.V.O., de Nationale Organisa tie voor het Beroepsgoederenvervoef N.O.B., Wegtransport en de Ned. Ver eniging van Transportondernemingen aan deze Organisaties medegedeeld, dat zij bereid is voor het Grenskantoor Putte in venband met de export van mosselen en garnalen een langere open- stellingsduur toe te staan. Het vervoer van mosselen en garna len via dit grenskantoor zai op alle werkdagen tot 22.00 uur mogelijk zijn, terwijl op alle Maandagen van het jaar uitklaring kan geschieden twee uur voor de eigenlijke opening in de mor genuren. Van de Belgische Douanediensten la enige tijd geleden reeds bericht ontvan gen, dat vervoer van bederfelijke waren ook na de openstellingsuren kan plaats vinden. Monument voor rampslachtoffers te Kortgene onthuld KORTGENE, 31 October. Van middag is op de algemene begraaf plaats te Kortgene een gedenkteken voor de 49 slachtoffers van de storm ramp onthuld. Het gemeentebestuur en de nabe staanden waren in het gemeentehuis samengekomen vanwaar onder het ge lui van de kerkklok om drie uur werd vertrokken. Vele inwone. slo ten zich hier bij de stoet aan. Op de begraafplaats las de plaatselijke pre dikant, ds van Schuppen, Psalm 42 en uit Rom. 8, de verzen 38 en 39, waarna hij voorging in gebed. Met het leggen van bloemen door burge meester Schuit en nabestaanden werd deze korte maar indrukwekkende plechtigheid besloten. Het gedenkteken voorstellende twee boven golven uitstekende handen, is ontworpen en vervaardigd door de Vlissingse beeldhouwer Frans Maes. VLISSINGEN, 1 November. Het Panamese stoomschip „Lilibeth", dat 7235 br register ton meet en eigendom is van de rederij Monteverde Cia Ar- madora SA. heeft vanavond om 19.45 geseind, dat het aan de grond is ge lopen nabij H.K.3. De sleepboot Goe- ree uit Vlissingen is ter assistentie uit gevaren. Guur weer. DE BILT, 1 Nov. Wisselend be wolkt met enkele buien. Krachtige tot matige en langs de kunst aan vankelijk nog harde Zuidwestelijke wind. Lagere temperaturen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1