REGERING NIET BEREID TOT VERDERE BELASTINGVERLAGING Dieseltrein in botsing met dragline STRIJD OM HET LAATSTE GAT BEGONNEN Rijkslandbou w winterschool te Goes vierde diamanten jubileum PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De laatste ronde van het grote Kamerdebat Volgende huurverhoging waarschijnlijk in 1956 zegt minister Witte Het ongeluk op de Wiedbachbrug Noor door Nederlander gedood Neemt India toch deel aan Korea-Conferentie? Geheim Amerikaans Westduits verdrag Geert gaf de waterstanden door Phoenixcaisson bij Ouwerkerk vastgezet Nobelprijzen voor de vrede Uitgave: Stichting „Zeeuwgch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. Z43C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss4raat 17, Telef. 2754. Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V, Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2621 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mun. Rubriek Kabouters 10 et. per woord ZATERDAG 31 OCT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maant Maandag: Zon op 7.36 u., onder 17.11 u. Maan op 3.30 u., onder 15.18 u. Hoogwater Maandag 2 Nov. 1958 Vlissingen: 11.18 u. 1.38 m., 23.50 u. 1.66 m. Terneuzen: 11.47 u. 1.57 m., u. -,- m. Wemeldinge: 0.20 u. 1.47 m„ 12.47 u. 1.23 m. Zierikzee: 0.08 u. 1.29 m., 12.27 u. 1.04 m. (Van onze parlementaire redacteur). 's-GRAVENHAGE, 30 October Prof. Romme heeft zijn gedetailleerde motie over de vrije loonvorming ongewijzigd gehandhaafd, maar voorlopig van de agenda af te laten voeren, zodat zij theoretisch gesproken tz.t. in stemming zal komen. De regering heeft het onaanvaardbaar uitgesproken tegen de suggesties van de Kamer om nog andere belangrijke wijzigingen in de belastingsvoorstellen aan te brengen. En daarmee eindigden vandaag de al gemene beschouwingen over de begroting, die bijna veertien dagen in beslag genomen hebben. Dinsdag wordt begonnen aan de behandeling van de af zonderlijke belastingvoorstellen. Dit zal ook nog wel enige tijd vergen, daar er van verschillende zijden uit de Kamer amendementen op meer onder geschikte punten zijn ingediend. „Het is beter dat prof. Romme zijn motie intrekt dan kan hij later weer nieuwe indienen", zo zeide dr Drees voor de laatste maal. Maar toch had hij tegen de handhaving geen over wegend bezwaar. Nu zij van de agenda wordt afgevoerd, kan het overleg over de vrije loonvorming zowel in de rege ring als in de Stichting van de Arbeid in vrijheid geschieden, en worden de onderhandelaars niet reeds direct in een conflictsituatie met de Kamer ge plaatst. Prof. Romme had helemaal geen zin om zijn voorstel in te trekken. De ge dachte van dr Schouten om de motie te wijzigen, dat er alleen nog maar werd gesproken over loonvorming met een vrijer karakter wees hij af, omdat dit consequenties zou kunnen hebben, die hij niet wil aanvaarden. De K.V. P.-fractievoorzitter stond er op, dat be paalde elementen duidelijk worden vastgelegd, zoals het leggen van een loonvloer, bedrijfstaksgewijze onder handeling en de mogelijkheid van een differentiatie in de lonen. Hij vond het Juister, dat deze gedachte rondwaart tijdens de onderhandelingen over het nieuwe toonsysteem. In de practijk zal dit wel betekenen, dat de motie nim mer in behandeling komt. Ongetwijfeld heeft zij door haar de taillering het bezwaar, dat zij de mars route aan de onderhandelaars voor jchrijft. De praktijk zal leren of prof. Romme het beoogde doel bereikt. Een feit is echter, dat men in de Kamer wel een overgrote meerderheid kan. vinden voor vrijere loonvorming, maar dat die meerderheid beslist kleiner wordt als men spreekt over de inscha keling van de Sociaal Economische Raad. Daar wil de Kamer nog wel eens over praten. En verder liggen de za ken zo duidelijk, dat het bedrijfsleven ook zonder moeite wel weet hoe de meerderheid van de Kamer er over denkt. ONAANVAARDBAAR! Na de vele verwijten aan minister V. d. Kieft, dat hij zich een slecht penningmeester betoont, door al te royaal met 's lands financiën om te gaan, was het duidelijk, dat hij een standvastige houding zou gaan inne men. In geen geval was hij bereid om met de 23 millioen gulden, die gemoeid zijn met de laatste rege ringsvoorstellen, te sjacheren. Geen van de voorstellen, die door de Ka mer zijn geopperd kunnen door de regering in overweging worden ge nomen. De gedachte van prof. Romme om de vereveningsheffing af te schaffen voor de eerste f 10.000,uitgekeerd loon per onderneming, levert volgens Tweede chauffeur getuigt. COBLENZ, 30 Oct. De 33-jarige C. v. D., die ais mede-chauffeur in de Nederlandse vrachtauto zat, toen Za terdag het ongeluk op de Wiedbach brug in West-Duitsland gebeurde, heeft voor de rechtbank een getuige nis afgelegd. Hij verklaarde, dat hij door een wilde schreeuw van de chauffeur de B. werd gewekt. De B. maakte hem duidel'jk, dat de remmen niet wilden pakken. Van D. constateerde tegelijkertijd, dat zijn kameraad bij een snelheid van ongeveer 60 km per uur probeerde naar een lagere versnelling over te schakelen. Toen dit niet gelukte, stuurde de B. op de berm van de weg aan en toen ook dit geen resultaat opleverde, hield hij aan op de strook groen in het midden van de weg. In en kele seconden was alles geprobeerd om de toenemende vaart te vermin deren, doch zonder succes. Volgens v. D. bevonden zich verder geen personen in de cabine toen het on geluk gebeurde. Vechtpartij in Oslo. OSLO, 30 October Een gevecht tusse., twee Nederlanders en twee Noren heeft gisteravond in Oslo één der Noren het leven gekost. De twee Nederlanders, technici uit Den Haag, die voor een firma in Zuid- Noorwegen hebben gewerkt en weer op weg naar huis waren, vroegen aan twee Noren de weg naar hun hotel. De Noren, die blijkbaar dronken waren, uitten daarbij de veronder- «telling, dat de vreemdelingen Duit- *ers waren en zo kwam het tot een vechtpartij. Een der Noren kreeg een klip en kwam zo ongelukkig te val len, dat hij overleed. Beide Neder landers zijn gearresteerd. staatssecretaris v. d. Berge drie be zwaren op. In de eerste plaats zou het ambacht daar teveel van profiteren in plaats van de vrijere beroepen en de detailhandelaren, die een compensatie harder nodig hebben. Ten tweede is een verlaging van de vereveningshef fing niet te aanvaarden, omdat zij de werkgelegenheid niet bevordert, en dat is juist de bedoeling en tenslotte komt men in de knoop met de ouderdoms voorziening. De voorstellen van de regering f 5.000,vrijstellen van inkomstenbelasting bij liquidatie en overdracht en investeringsaftrek ook voor de eerste f 3.000,worden vol gens de staatssecretaris algemeen toe gejuicht, omdat zij speciaal gelden voor de kleinere ondernemers. Men moet de regering niet kwalijk nemen, dat zij dit doet op aandrang van de Kamer. Deze moet nu niet in tweede termijn zeggen, dat dit wel even kan wachten. OOK DAT NIET. De suggestie van de heer Schouten om de vereveningsheffing met één pro cent te verlagen werd ook met be slistheid afgewezen. Daarmee worden de investeringen niet gediend en deze vormen juist het knelpunt. Het voorstel van de heer Van Leeu wen (V.V.D.) inzake primair dividend, dat van de heer Lucas (K.V.P.) over de fiscale exportfaciliteiten, troffen uiteraard hetzelfde lot. Het verwijt, dat de regering niet zuinig genoegd is, nam dr Drees vrij hoog op. Ook de Kamer moet met het niveau van de Rijksuitgaven rekening houden als zij haar wensen uit. Natuurlijk blijft de regering haar eigen verantwoordelijk heid behouden, maar het afsnijden van taken kan ook door de Kamer geschie den. Zonder nu concreet aan te geven wat de regering gaat doen om het uit- gavenpeil omlaag te brengen vluchtte de minister-president in de niets zeg gende zin, dat het de plicht van de re gering is zeer voorzichtig te zijn. Mi nister v. d. Kieft deelde mede, dat hij had nagegaan welke posten er op de begroting geschrapt kunnen worden maar hij had er geen enkele gevonden. Goede hoop had hij voor de toekomst, daar zowel de uitkeringen als de oor logsschade en de rampschade een af lopend karakter dragen. NIEUWE HUURVERHOGING Minister Witte zei, dat als er nog een huurverhoging komt, deze waarschijn- in 1956 zal plaatsvinden. De meest brillante redevoering werd deze middag ongetwijfeld door minis ter Zijlstra gehouden, die op voortref felijke wijze inging op het probleem der indexcijfers en de heer Weiter aan het verstand bracht, dat de Duitse so ciale markteconomie zeker niet aan te bevelen is. Dit is hetzelfde als neo- liberalisme en het stelsel, dat wij in Nederland gebruiken is beslist socialer dan het Duitse Het was zulk een knap betoog, dat de heer Weiter zich naar de regeringtafel spoedde om de jonge minister van Economische Zaken de hand te drukken. DE AMBONNEZEN. Op de Ambonnezen zal geen druk worden uitgeoefend om terug te keren, zo zei dr Drees nog eens zeer nadruk kelijk. Maar de regering ziet echt geen mogelijkheid om op dit moment iets voor de Ambonnezen te doen. „U weet, dat deze zaak mij altijd zeer hoog heeft gezeten", zo zeide hij tegen dr Schou ten, die hem een te koud standpunt had verweten. Internationaal valt er niets te bereiken. De minister-president had het ge voel, dat het in dit grote eilanderrijk langzamerhand in de richting gaat van een autonomie der verschillende delen. Laat nu deze ontwikkeling zichzelf voltrekken, dat zal beter zijn, dan weerstanden op te roeren door ingrij pen van Nederland. Tenslotte moeten we nog melden, dat ds Zandt door de minister-president fel bestreden werd. Zijn redevoeringen zjjn steeds terug kerende getuigenissen, waarover prac- tisch niet te debatteren valt. Hij neemt een standpunt in, waarvan velen me nen, dat het niet geheel past in dezè tijd. Ds Zandt doet steeds een beroep op een gemis aan eerbied voor ander mans overtuiging en hij beroept zich daarbij tevens op art. 36 van de Ned..1 Geloofsbelijdenis om alle afgoderij en valse godsdienst te weren en uit te roeien. Hoe kan men dit rijmen met eerbied voor een andermans overtui ging, zo vroeg dr Drees. Amerika zoekt naar sen middenweg WASHINGTON, 30 Oct. „De Amerikaanse regering bestudeert thans de mogelijkheid van deelneming van India aan de politieke conferentie over Korea, en wel In de hoedanigheid van waarnemer", aldus heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. India zou dan zijn rapport over het werk van de commissie voor de terug zending van krijgsgevangenen, welke het presideert, kunnen uitbrengen en antwoorden op alle vragen betreffende het krijgsgevangenenvraagstuk. Er werd aan deze mededeling toegevoegd, dat de politieke conferentie zelf zich zal moeten uitspreken over deelne ming van India. In Aziatische kringen vindt men de ze Amerikaanse suggestie nog geen op lossing voor het probleem van deelne ming der neutrale landen. Geen slachtoffers, doch vertraging in het treinverkeer Oostduitse radio suggereert: BERLIJN, 30 Oct. De Oostduitse radio heeft in een extra-uitzending be kend gemaakt, dat men op grond van betrouwbare inlichtingen op de hoog te is gekomen van een geheim West- duits-Amerikaans verdrag. Volgens de overeenkomst, die zou zijn gesloten tussen Bondskanselier Adenauer en president Eisenhower zal in het eerste kwartaal van 1954, onge acht of Frankrijk en Italië het E.V.G. verdrag hebben bekrachtigd, begonnen worden met de vorming van een West duits leger. Amerika zou de eerste van de twaalf divisies, die gevormd moeten worden, uitrusten, waarna de andere door de Westduitse industrie van wapens wor den voorzien. Dit bericht werd door de Westduitse regeringsautoriteiten als volkomen on zin bestempeld. „Zwarte Zee" en „Theems" naar Zeeland OUWERKERK, 30 October Het ligt in het voornemen om ook de twee grote zeeslepers van Smit Co. de „Zwarte Zee" en „Theems" de volgen de' week naar Zeeland te dirigeren voor het slepen van de caissons. De algehele leiding van het caisson transport heeft ir Hartman van de Rijkswaterstaat, chef van de afdeling bruggenbouw. ZIERIKZEE, 30 October Vanmiddag om precies één minuut over vier de grote Phoenixcaisson C. in het gat van de oude zeedijk voor Ouwerkerk op de stenen drempel vastgezet. Hiermee heeft de Dienst Dijkherstel van de Rijkswaterstaat in samenwerking met de aannemerscombinatie C. J. v. d. Hoeve-Zanen en Verstoep het eerste succes geboekt in de eindstrijd om het laatste gat van de vele, die tijdens de stormnacht in de Hollandse en Zeeuwse dijken zijn geslagen, te dichten. De eindstrijd is vandaag definitief ingegaan en met het plaatsen van de enorme caisson, die zal dienen als sluitstuk van het Westelijke landhoofd, is een deugdelijke basis gelegd voor het verdere zo belangrijke werk, n.l. de afsluiting van de laatste nog ondergelopen polder, de Vierbannenpolder, met behulp van nog drie Phoenixeaissons. En deze operatie kan over een week bekeken zijn. Dan is heel Nederland, ruim negen maanden na de ramp, van het buitenwater afgesloten. Het scheen, dat vanmiddag bijna iedereen doordrongen was van de be langrijkheid van het gebeuren. De hon derden, die daar stonden op dat kleine nog gave stukje dijk beseften, dat de operatie van vanmiddag beslissend zou zijn, dat nu eindelijk bij het gat van Ouwerkerk, waar de tegenslagen zo hitter waren geweest het dichtingswerk in een beslissend eindstadium was ge komen. Boven het levendig vertier op het water, waar het wemelde van vaar tuigen, en op de wal, waar hoofd ingenieurs (ir F. van de Wall en ir J. Geers), ingenieurs, hoofdopzich ters en opzichters geconcentreerd rondliepen, cirkelde een vliegtuig. GEERT IN ACTIE Geert Scholtens uit Diever, soldaat bij de verbindingsdienst uit Harder wijk, lag met zijn walki-talki in het gras en gaf de stroomsnelheden en de waterstanden door aan de man, die hoog boven op de Phoenixcaisson stond en die als een veldheer de operatie leidde. .Hallo Phoenix", schreeuwde Geert in de microfoon, „hier is post O 6. Het is nu 14.50 uur. Stroomsnelheid 29 cm per minuut. Waterstand 1.24 N.A.P. Rudolf, uit „De Phoenix" antwoordde: Ik heb U verstaan. Rudolf uit". De caisson kwam in beweging. Lang zaam dit keer, tergend langzaam. De arbeiders, die het wachten beu wer den, begonnen uitgelaten met elkaar te stoeien, misschien om de spanning te verdrijven, maar vooral omdat ze over een paar uur met verlof zouden gaan. Even verder, op een opgespoten stuk grond, speelden de dijkwerkers met een prop jutezakken een span nend partijtje voetbal. De benen kluw- den door elkaar en soms was de doel wachter niet meer in de zandwolken te zien. „15.30. Waterstand 1.21 N.A.P.", meldde Geert. De kentering van het water was ingetreden. Nog lag de Phoenix niet op de juiste plaats. De zeeslepers de „Amerika", „Brazilië", „Chili" en „Pernis" manoeuvreerden aan weerszijden. Kabels, die snel ge vierd waren, stonden gespannen en bokken buitengaats en twee pontons binnengaats om het gevaarte in be dwang te houden. „Goal", schreeuwden de voetballers. De anderen volgden gespannen de ma noeuvre. Nog was de Phoenix niet in de juiste positie gevaren. Het water steeg steeds weer. Eindelijk, vijf mi nuten voor vier klonk het commando „Kranen open". Toen werd de voetbal wedstrijd gestaakt. En iedereen keek. Een minuut over vier stond de Phoe nix vast, met de dijk een hoek van 90 graden vormend. Midden in het water lag de reuze caisson, precies op de juiste plaats tot zinken gebracht .Een mooi staaltje van nauwkeurige berekening en manoeu vreerkunst was geleverd. Het lag in de bedoeling om van avond nog in de ruimte tussen de cais son en de dijkskop twee kleine cais sons te plaatsen, zodat een stevig be tonnen dijkshoofd zou ontstaan, een voorwaarde voor het lukken van de RILLAND, 30 October Hedenmorgen omstreeks half tien is op de on bewaakte overweg tussen Rilland en Woensdrecht nabij de Derde weg de Dieseltrein uit Bergen op Zoom in botsing gekomen met een mobile dragline. De chauffeur van de kraanwagen waarop de dragline gemonteerd was, wilde de overweg oversteken, toen plotseling op de rails de motor stilviel, terwijl de trein naderde. De chauffeur, de heer i. van Laarhoven, sprong uit de cabine en liep de spoorbaan op om de bestuurder van de trein te waar schuwen. Deze bemerkte door de mist te Iaat wat er was gebeurd en kon niet meer tijdig remmen. Een botsing was het gevolg, waardoor trein en dragline zwaar beschadigd werden. Op het moment, dat de dieselbe stuurder, de heer A. Thomassen, het ongeluk zag aankomen, stelde hij de remmen in werking. Hij verliet daarop onmiddellijk de cabine en waarschuw de de passagiers naar het achterste deel van het treinstel te lopen. Een paniek ontstond gelukkig niet. De bot- Zeeland liepen hierdoor een uur ver traging op. Vanmiddag om drie uur kon het treinverkeer normaal worden hersteld. Een werktrein uit Breda was snel ter plaatse, waardoor het oprui- mingswerk een vlot verloop had onder leiding van ir Hoorweg. sing kwam flink aan en de dragline I nog over een nfst.nnH Hnm- F het moment van het ongeluJ| werd nog over een afstand door de Diesel meegesleurd. Persoonlijke onge lukken deden zich niet voor. De chauf feur liep echter een shock op door het gebeurde. NOODVERBINDING. Daar de Diesel aan de voorzijde ern stige schade opliep en een as ontspoor de, kon van treinverkeer op dit enkel- sporige deel van het baanvak, voorlo pig geen sprake zijn. De reizigers wer den tussen Goes en Vlissingen met bussen vervoerd, terwijl tussen Goes en Rilland met het op de Zeeuwse lijn aanwezige treinstel een pendeldienst kon worden onderhouden. In Rilland ging het weer met bussen naar Ber gen op Zoom. Reizigers naar en van verbonden de caisson met twee drijf- laatste grote operatie van Waterstaat. Albert Scbweitzer en generaal Marshall onderscheiden OSLO, 30 Oct. Albert Schweitzer, de bekende musicus, theoloog, phi- losoof, auteur, arts en missionaris in Afrika krijgt de Nobelprijs voor de vrede voor het 'jaar 1952. Generaal George Marshall, de gewe zen Amerikaanse minister van Buiten landse Zaken en de auteur van het Marshallplan krijgt deze prijs voor 1953. De commissie van de toekenning der Nobelprijzen heeft dit vandaag bekend gemaakt. Vorig jaar is geen prijs voor de vrede toegekend, hetgeen de pers aanleiding heeft gegeven tot scherpe critiek. Het was dan ook een verras sing, dat de commissie alsnog hiertoe is overgegaan. passeerde, heeft goed werk gedaan. Hij verleende onmiddellijk eerste hulp en waarschuwde daarna de stationschef te Rilland. ZIERIKZEE, 30 October Waar schijnlijk nog eind volgende week zal de boctdienst van Zierikzee naar Burghsluis worden opgeheven. Hier voor in de plaats zai dan een busdienst van de Rotterdamse Tramweg Maat schappij komen. KRIJGSGEVANGENEN STAKEN VERZET PANMOENDJON, 30 Oct. De Noordkoreaanse en Chinese krijgs gevangenen hebben hun verzet tegen de voorlichting van communistische zijde om hen te bewegen naar hun land terug te keren, opgegeven. Zij hebben meegedeeld, dat zij zich aan de voorlichting zullen onderwerpen en de toespraken zullen aanhoren. Men is door dit besluit van de krijgsgevangenen uit een impasse ge komen. In de neutrale wapenstil standscommissie kon men het niet eens worden over de vraag of de krijgsgevangenen moesten worden gedwongen de uiteenzettingen der communisten aan te horen. DE BILT ZEGT: DE BILT, 30 October Bijna overal opklaringen en droog weer, maar in het Noordoosten van het land aanvan kelijk nog zwaar bewolkt met enige regen. Matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verande ring in temperatuur. Ontwikkelingsdag met tal van referaten DE DIRECTEUR BEPLEITTE CURSUSDUUR VAN DRIE JAAR GOES, 30 October De Rijkslandbouwwinterschool te Goes, die met die te Groningen de eerste was, die in Nederland is opgericht, vierde vandaag haar diamanten jubilé, met een ontwikkelingsdag waarop niet minder dan zeven inleiders aan het woord kwamen. Daar de inspecteur van het landbouw-onderwijs, de heer Veenstra, in ver band met het spoorwegongeval te Rilland, niet op tijd aanwezig kon zijn, kwam na het inleidend woord van de heer Lindenbergh, vice-voorzitter der Commissie van Toezicht, direct de directeur der school, ir J. Versteeg, met zijn inleiding over de herziening van het leerplan der landbouwwinterscholen voor de dag. Deze herziening was volgens hem dringend nodig, gezien de omvang van de noodzakelijke leerstof, welke de laatste jaren steeds toenam. Er zijn drie manieren om dit te berei ken, n.l. verandering van de 2-jarige opleiding in een 3-jarige; verlenging van de opleiding binnen de 2 jaar met één maand per jaar of uitbrei ding van het aantal les-uren per week. De voor- en nadelen van de drie systemen zette hij uiteen, om tenslotte te concluderen dat het eer ste verre de voorkeur verdiende, daar dan, behalve aan de theorie ook genoeg kan worden gedaan aan de practijk, aan de economie en aan de culturele vorming. Bij de discussie gaf de heer P. Bom de voorkeur aan het tweede systeem en wilde desnoods de schooltijd op voeren tot 9 maanden per jaar. De heer van Dijk, directeur der Landbouwwin- terschool te Schoondijke zag de oplos sing in betere voor-opleiding liefst Ulo en dan een vol schooljaar. Dan zou z.i. een derde schooljaar overbodig zijn. De inmiddels ter vergadering geko men ir Veenstra, gaf in zijn toespraak weer een andere visie op dit onder werp ten beste. Naar zijn inzicht is ook bij het landbouwonderwijs de mens te veel verdrongen door de economie. Men moet het niet in de eerste plaats zoeken in uitbreiding van scholen en leerstof, maar meer in de gemeen schapszin. Het onderwijs moet meer losgemaakt worden van lesbank en schrijftafel om zich meer met de per- soon en met het werk- en denkmilieu van de leerling bezig te houden. FELICITATIES. Overigens bleek hij bijzonder tevre den over de geest op de Goese school en over de prestaties van directeur en leraren. Hartelijk feliciteerde hij hen, evenals da Commissie van Toezicht met de bereikte resultaten en wenste de school een langdurig en bloeiend bestaan toe in belang van landbouw- stand en gewest. De heer Philipse bracht de geluk wensen van het Provinciaal Bestuur over, memoreerde wat de school, die als gevolg van de grote landbouwcri sis van 1380 tot stand was gekomen, voor de ontwikkeling van de Zeeuwse landbouw had betekend en stelde zich, wat de herziening van het leerplan aangaat op het standpunt van de di recteur. Dr v. Beekom, sprekend namens de Zeeuwse consulenten, betoogde dat zonder behoorlijk onderwijs een doel treffende voorlichting niet mogelijk is. Mr Schlingemann feliciteerde na mens de landbouworganisaties, wees op de wisselwerking tussen de school en de organisaties om vervolgens na mens de 'Z.L.M. een kleurets aan te bieden. De burgemeester van Goes, mr W. C. ten Kate, signaleerde dat de school haar stempel gedrukt had op Goes als agrarisch centrum en verder boden de heren van Dijk en Burger nog hun complimenten aan. Na dit intermezzo kregen de zes an dere inleiders gelegenheid hun lezing te houden. De eerste was ir Gastman, die studie bleek te hebben gemaakt over de weersontwikeling, die leidde tot de stormvloed van 1 Februari j.l. De heer S. de Regt sprak over de mechanisatie van het landbouwbe drijf en kwam tot de eindstelling, dat de voorsprong van de tractor op het paard groter zal worden en dat het paard dan ook steeds meer ver drongen zal worden door de tractor. Deze conclusie bleef niet onaan gevochten, maar de inleider verde digde die zo ad rem en geestig, dat het een lust was er naar te luisteren. Na de middagpauze heeft dr v. Beekom, de landbouwconsulent, ver schillende tips gegeven over het doel matig gebruik van het grasland; dr Wagenaar van de Gezondheidsdienst voor dieren, behandelde de preventie ve dierengeneeskunde; ir Dorst van de Keuringsdienst nam de problemen van het zaai- en pootgoed onder de loupe en de voorzitter van de Ver. der oud leerlingen, de heer Burger, die een on derzoek had ingesteld naar het lot van „jaargang-1918", vertelde daarover in teressante bijzonderheden. Van de 18 leerlingen die het diploma behaalden was een tiende in de landbouw en in eigen land gebleven, de rest was uit gezwermd naar alle werelddelen

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1