T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. POPENT r - 'T SPIEGELTJE Bruinisse krijgt nieuwe haven N* Chr. School te Zoutespui bestaat 60 jaar DE BUS Zo wordt het laatste gat gedicht Parfumerie VAN BIEMEH Adres aan de Staten-Generaal SLOTTE Plaats voor 50 vissersschepen Vlissingen herdenkt zijn bevrijding Middelburg Arbeidsmoeilijkheden ES StJSt in Zeeuwse landbouw En"'ai z" ™er Goes. Zierikzee. 7 holen. Vrijdag 30 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Feestelijke herdenking op 2 November a.s. Van ;e vrienden Zaterdagavond j.l. gingen drie personen, werkzaam hij het dijkherstel, tezamen op stap. Onder hen bevond zich De Luis aan huis collecte zekere v. d. V. uit Gorin- voor de kankerbestrijding V_T chem. Na de stad te hebben heeft te Aardenburg opge- OLGENDE week zal de de drukke verkeersweg bezichtigd kwamen zij in bracht f73.02; te Eede feestelijke herdenking Axel—Terneuzen. Het gemis een café terecht. Twee hun- f 26.70; te St. Kruis f 10.66 plaats vinden van het feit, van een speelterrein doet ner wie van der V. en te Draaibrug f 13.55. dat de Chr. school te Zou- zich dagelijks gevoelen. verkeerden later in staat In Burgh heeft de collecte tespui 60 jaar geleden werd De bouw van een nieuwe van dronkenschap. Met zijn voor het P.I.T. f 27.21 opge- opgericht. school is daarom in alle op- drieën gingen zij toen huis- bracht, terwijl voor de Reeds in 1845 werd door zichten urgent en het is 'n waarts waarbij de derde slachtoffers van de aardbe- „de vrienden van Spui een goede geste van het ge- eerste en ernstige poging meentebestuur van Axel gedaan om een „bijzondere 0m de bouw van een nieu- school le klasse" te stich- we school te bevorderen en ten, doch zowel door de ge- dit object op het kapitaals- meenteraad van Axel als werkenplan te plaatsen, door de Edel Grootachtbare In de Geref. Kerk van Heren Ged. Staten werd dit Zoutespui wordt Dinsdag persoon, die nuchter was ge- vingsramp in Griekenland bleven, de andere twee naar f 163.11 „bijeengerammeld' hun lager begeleidde. Op de werd. Rijksstraatweg gekomen be- Voor de stichting „Ere- merkte een van de dronken fonds voor Oud-verpleeg- mannen dat hij zijn porte- sters" werd te Noordgouwe monnaie, waarin o.a. vier f58.50 ingezameld. Ook biljetten van f 10 en één werden er honderd lepeltjes verzoek afgewezen, omdat avond a.s. een bijeenkomst van f 50 waren, niet meer in verkocht, huns inziens aan een school belegd, waarop het 60-jarig zijn achterzak zat, waarop ran bepaalde godsdienstige bestaan zal worden her- hij dit aan zijn begeleider NOTEERT U gezindheid geen behoefte dacht. Ook vroegere leer- kenbaar maakte. Toen v. d. bestond en in omliggende krachten en oud-leerlingen y d;e een eindje was ach- Kortgene: Zaterdagmid- gemeenten voldoende gele- z(jn hiertoe uitgenodigd. Er tergebleven, dit hoorde, riep dag 3 uur onthulling monu- genheid was om een open- is een flink bedrag bijeen bij, dat hij de portemonnaie ment voor de rampslachtof- bare school te bezoeken. gecollecteerd om aan deze m 'zi;n bezit had, waarop hij fers op de algemene be- Eerst in de negentiger avond een feestelijk cachet hem aan de rechtmatige graafplaats. jaren, toen door ds Wolf, Geref. predikant te Axel, 'n Zondagsschool te Zoutespui werd opgericht, werd dit de aanleiding voor de stichting der bijzondere lagere school, die beheerd werd door de „Hulpvereniging voor Geref. Schoolonderwijs", met ds Wolf als voorzitter. Voor de naleving van hun te geven. eigenaar teruggaf De vol- Middelburg; Zaterdag- gende dag, toen zij in hun avQnd 7 uur oostkerk: Her- woonplaatsen vormingsdienst, uitgaande gekeerd wilde de eigenaar van he(. N.B.G. De leiding 5 m01^nnet hïï berust bij ds H. v. d. Linde, Werkendam woont, het jjuzikale medewerking ver- daarin geborgen geld aan jeent het Ned. Herv. Zang school van de Z.L.M. aan de zijn moeder afdragen. Toen ^oor, directeur Jan Rijn. v. d. Biltlaan te Kapelle. bleek echter, dat het bank- Het gebouw ging onder de biljet van f 50 met meer Kapelle: Dinsdagavond kaD hetgeen voor de leer- aanwezig was. Direct rees 7.30 uur openbare raadsver- beginsel moesten de ouders p' J? h t onderwijzend bij hem het vermoeden, dat gadering. Agenda: Verzoek zich toen grote offers ge- DerSoneel van dUchool die v. d. V. de avond tevoren verbetering bochten in het troosten, zelfs het brood f...wdit uit ziin nortemonnaie Soaarlingspaadje; verlen- Vrolijk wapperde deze week de vlag op de in aan bouw zijnde Tuinbouw- werd uit de mond gespaard om de kinderen Christelijk onderwijs te kunnen geven. Niettemin mocht de school zich in een gestadige groei verheugen en telde in de twintiger jaren 4 klassen nu nog in het noodgebouw zitten, weer een stap dich ter bij het moment, waarop het nieuwe gebouw in ge bruik kan worden geno men, betekent. In St. Annaland kunnen had genomen. Zondag begaf hij zich met de derde man, die ook in Werkendam woont, naar Gorinchem, waar hij v. d. V. zijn vermoeden meedeelde. schrikkelijke ramp, zal men trach ten om het laatste stroomgat dat nog bestaat, te dichten. Dit stroomgat was geslagen in de dijk bij Ouwerkerk en is thans nog het enige waar de zee vrij het land kan binnen stromen. Men heeft reeds eerder pogingen in het werk gesteld om dit gat te dichten maar de Dienst Dijkherstel Zeeiand heeft daarbij met tegenslagen te kam pen gehad. Het lag oorspronkelijk in de bedoeling om de gaten te dichten door een ringdijk met caissons. De si tuatie bij Ouioerkerk bestaat uit 2 ga ten. Een Westelijk gat rn een Ooste lijk gat (zie kaart). Het Westelijk gat werd 24 Augustus j.l. gedicht. De slui ting van het grote Oostelijke gat, dal ca. 200 m breed is, verliep niet voor spoedig. De reeds geplaatste caissons werden door de sterke stroom wegge sleurd en de bezinking werd zwaar' beschadigd. De ingenieurs ontwierpen na deze vergeefse poging tot sluiting, een nieuw plan. Vanaf de nieuwe ring dijk bouwde men een Oostelijke en 'n Westelijke dam (zie kaart) naar de oude dijk toe, die men daar dan ook hersteld heeft. Voor dit enorme plgn heeft men op een diepte van 18 tot 20 m. een bezinking aangebracht over een oppervlakte van 300 bij 185 meter. In totaal waren hiervoor nodig, zinkstuk- ken met een oppervlakte van ca. 80.000 vierk. meter. Op het eind van deze week hoopt men deze bezinking klaar te hebben. Door de sterke stroming is men ver plicht de zinkstukken zwaar te belas ten. Op iedere vierkante meter 700 kg steen. Ingezonden Mededeling (Adv.) Op de plaats, waar de 4 caissons ko men te staan, die dus het gat definitief zullen sluiten, is een drempel gebouwd van stortsteen. Voor deze „onderwa termuur" heeft men ca. 50-60 duizend ton steen moeten gebruiken! Na de mislukte po ging tot afsluiting, heeft men bij het stroomgat Ouwer kerk 120.000 ton steen gestort voor de fundering en het effenen van de bo dem. Wekelijks werd 15-20 duizend ton steen aangevoerd. Nagelschaartjes Nagelvijlen Nageltangen in ruime sortering bij KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES De inpoldering van het Noord-Sloe. GOES, 29 Oct. De heer J. van 't Westeinde te Nleuwdorp, die, zoals be kend, tot driemaal toe zijn namens de Belgische eigenaren ingediend verzoex tot inpoldering van een deel der Noord- Sloegronden zag afgewezen, is thans voornemens zich met een adres te wen den tot de Staten-Generaal, teneinde ge daan te krijen, dat de particsliere recn- ten geëffecteerd kunnen worden. Men mag aannemen, dat deze principiële zaak binnen afzienbare tijd onderwerp van bespreking zal gaan uitmaken tus sen Kabinet en Volksvertegenwoordi ging. Ingezonden Mededeling (adv ging van credieten voor wo ningverbetering en -split sing en benoeming lid B.A, in de vacature J. Ganseman Sr. Zierikzee: Vandaag zal de iak i o t de leerlingen van de beide Deze ontkende iets daarvan beer J. M. Luykenaar een met Mo leerlingen. seaert- iagere scholen des morgens af te weten, waarop Maan- carillonbespeling houden als dien heelt net toestaan aer een balf uurtje langer op dag aangifte bij de gemeen- onderdeel van een Kerst- school een rusug en kalm bed blijven liggen, want ze tepolitie te Zierikzee volgde, programma, dat zal worden verloop gehad. Thans is het moejen Maandag om Ook v. d. V. vervoegde zich opgenomen door de Ned. weer een 3-mans-school ge- balf tien pas op school zijn. bij de politie, want hij voel- - - worden, in verband met de vijf en twintig jaar gele- de zich diep beledigd door trek van gehuchten naar den kwam de heer A. Hoo- de verdenking, die tegen steden en dorpen en ten- gesteger te Wemeldinge als hem werd geuit. Hij tracht- gemeentewerkman in te er zijn onschuld te bewij- dienst. Maandag a.s. hoopt zen, maar niettemin moest sjjp wellecome". hü dit feit op enigszins fees- hij de nacht op het politie- telijke wijze te herdenken. bureau doorbrengen. Dins- KrabbendijkeMaandag Tussen de vele rommel en dag echter bekende hij het November a.s. zal de vei- afvalstoffen van de waters- biljet te hebben weggeno- lmgsveremgmg k.e.u. de keert thans in bouwvallige n0od, die op de vuilnisbelt men. Hij had de portemon- staat en voldoet lang niet van Dreischor terecht geko- naie uit de achterzak van meer aan de eisen des tijds. men zijnj vond het zoontje zijn dronken vriend gehaald Zo is er o.a. geen gymna- van de heer K. een blikken en de f50 er uit genomen, stieklokaal trommeltje met geld en Hij is naar Middelburg Zij staat bovendien op eigendomspapieren.Hij heeft overgebracht waar hij aan gelegenheid van het 75-ja- een zeer ongunstige plaats, het gevondene direct aan de de officier van Justitie is rjg bestaan van de J.V. op n.h bij een kruispunt aan eigenaar ter hand gesteld. voorgeleid. - gevolge van emigratie. Het aantal leerlingen daalde van 160 tot 110. De school, die zovele ja ren voor de omgeving tot een zegen is geweest, ver- Radio Unie, ten behoeve van de Universal Broadcas ting System. Speciaal uitge voerd zal worden het Oud- Nederlandse Kerstlied „Nu traditionele Kerstveiling or ganiseren. Serooskerke (W.)Zon dagavond 7.30 uur, Geref. Kerk, herdenkingsdienst ter Hei blijft GoesJ Waarom vergadert de Zeeuwse Kamer van Koop handel steeds in Goes? Dat vroeg Dinsdagmiddag het Middelburgse raadslid Schenk. Net de volgende dag kwam de Kamer weer bijeen en het lag voor de hand, dat er een reactie zou komen. Voorzitter Kamme- raad heeft aan de maaltijd van repliek gediend. Hij vertelde, dat de gewoonte om Goes als vergaderplaats te nemen, na de bevrijding, toen de vervoersmoeilijkhe- den groot waren, is ontstaan en dat ook nu de centrale ligging van Goes het bezoek der vergaderingen voor de leden vergemakkelijkt. Er is dus helemaal geen sprake van een zekere vooringeno menheid voor Goes bij het bestuur en evenmin van een achteruitzetting van Mid delburg, zo voegde hij daar aan toe. Wat de P.Z.E.M. na de ramp heejt gepresteerd grenst aan het ongelofelijke. De ramp was nau- welijks enkele uren oud, toen de mensen van deze maatschappij reeds aan het werk togen om de electri- citeitsvoorziening weer op gang te brengen. Wanneer er een gedeelte van de Zeeuwse bodem droog kwam werd met de grootst mogelijke spoed alles in het werk gesteld om de terugkerende bevolking direct te kunnen helpen aan de onmisbare energie voor licht, kracht, warmte en niet te vergeten voor de radio. Ook deze mensen hebben zich naast de vele dijk werkers dag en nacht geweerd. Dit geeft aanleiding erkentelijk te zijn, voor de ijver en de toewijding der P.Z.E.M.-mensen, maar ook om met dank gewag te maken van de hulp, die direct na de ramp van andere electriciteitsbedrijven werd ondervonden. Zonder deze hulp zou immers het herstel zeer veel langer hebben geduurd. Dat het herstel dan somtijds wel eens gèpaard is gegaan met storingen in de stroomvoorziening, die bijna steeds het gevolg waren van de haastige en intensieue arbeid, die werd ver richt aan de waterkeringen en binnendijken, och, dat nemen we dan maar op de koop toe. G.G. Pred. 12 la. Spreker: Ds B. A. Bos te Schevenin- gen, onderwerp: „In het he den ligt het verleden, in het nu wat worden zal". Nieuwvliet; Raadsverga dering op Dinsdag 3 Nov. a.s. De agenda vermeldt: aanbieding begroting 1954; a nleg kinderspeelplaats na bij het terrein van de o.l. school; verlening financiële medewerking aan verkabe- Ikig electrisch geleidingsnet en benoeming leden van advies woonruimtecommis sie. een verblij dend bericht oor de inwoners van Nieuw vliet, die buiten de kom van de gemeente wonen. Vanaf heden kunnen zij bij de oude Openbare Lagere school tegen f 0.65 per kub. meter (een koopje niet waar) water krijgen. Gemeenteraad vergaderde BRUINISSE, 29 Oct. De gemeenteraad heeft deze week een uiteenzetting aangehoord van ir Drok te Terneuzen over het door hem ontworpen plan voor e a nieuwe haven. Een en ander Is nodig geworden om Bruinisse in het ver ve, j te vrijwaren voor overstromingen door hoge vloeden. De nieuwe haven zal ligplaats bieden aan ongeveer 50 vissersschepen. Van de oude haven blijft 157 m loswal over, te benutten voor vrachtvervoer. De Lange Dam verdwijnt, de dijk wordt N.O.-waarts omgelegd. In het midden komt een steiger, onder de steiger een spui-inrichting, die is geslacht ais een grote kuip. Over dit laat ste liepen de meningen van de raadsleden nogal uiteen. Toch werd besloten het plan, zoals dat werd voorgelegd, door de raad te aanvaarden. Tevens werd ir Drok opgedragen een riolerings- en bestratingsplan op te maken voor het N.W.-deei der gemeente. De raad besloot verder de Padjes af sle blijkt hiervoor een plan te maken. te sluiten voor het verkeer met motor- iijtuigen en vierwielige wagens. Van het ministerie van Economische Zaken was bericht binnengekomen, dat de winkels 's Zaterdags tot 7 uur geopend mogen zijn, de sigarenwinkels en kap perszaken iedere dag tot 8 uur. Besloten werd een hondenpenning in te stellen voor honden, waarvoor belas ting is betaald. Aan de Stichting voor Maatschappelijk en cultureel werk werd een subsidie toegekend van f 25 per jaar. In de revisiecommissie Sociale voorzieningen werd benoemd het raads lid de heer Van Gilst. In de commissie zal nog een lid van het C.N.V. en twee van 't N.V.V. zitting nemen. In de vac. Van Vessem in de commissie Woon- ruimtewet werd benoemd de heer D. v. d. Berg, in de commissie Sociale Zorg de heer Van Gilst. Gesproken werd ook over het bre ken van het m.s. „Muropadau". Geble ken is, dat de gemeente geen schuld treft en wanneer men de gemeente zal aanspreken voor schadevergoeding zal men zich in rechten verdedigen, zo be sloot de raad. Bij de rondvraag verzoekt de heer v. d. Berg de cijfers van het torenuurwerk beter zichtbaar te maken. De heer Van Gilst vraagt naar de besteding van de ontvangen adoptiegeiden. Een commls- Op zfln voorstel wordt ook besloten ae Prijzeneommissie te handhaven. Ten slotte vroeg hij een periodieke omwis seling van de tijden waarop men water kan tappen. Wethouder Bal vroeg de brandweer in te schakelen bij het schoonmaken der riolen. ARNEMUIDEN. Sollicitanten voor hoofd-gemeente- arbeider. Mede n.a.v. het besprokene in de raadsvergadering van 29 Sept. j.l. zijn door B. en W. voor 10 Nov. a.s. solli citanten opgeroepen voor de betrek king van hoofd-gemeentearbeider. Het ligt in de bedoeling iemand te benoe men, die bekend is met straatmakers- werk en waarbij het bezit van diplo ma-ambachtsschool of omscholings cursus tot aanbeveling kan strekken. Aan de tijdelijke gemeente-arbeider L. de Rijke is m.i.v. 1 Januari 1954 eer vol ontslag verleend. AAGTEKERKE. Begroting aangenomen Dinsdagmiddag kwam de raad in vo go zitting bijeen. Naar a: lei ding van het verzoek in de vorige ver gadering van de heer S. de Visser Pz. om vrijstelling of vermindering van de huur van het gemeentelokaal voor cursussen die bijv. door het rijk wor den gesubsidieerd, stellen B. en W. voor om het gewone tarief te handha ven. Dit voorstel werd met de stem van de heer S. de Visser Pz. tegen aangenomen. Vervolgens kwam. de begroting 1954 in behandeling. De gewone dienst sluit met een bedrag aan inkomsten en uit gaven van f68.857.76. De kapitaal- dienst gaf aan inkomsten een bedrag aan van f 183.452.35 en aan uitgaaf f 183.000. De begroting 1954 werd hier op met algemene stemmen aangeno men. Vervolgens deelde de voorzitter mede dat nog bouwvolume voor één woning is toegewezen voor 1953. Tegen de veemarkt te Middelburg bestond bij de raad geen bezwaar. VLISSINGEN, 29 Oct. De herden king van Vlissingens bevrijding zal plaatsvinden op Dinsdag 3 November a.s., des avonds om 8 uur bij het mo nument aan de Marinehaven. De Bond van Buurverenigingen „Oranje en Vlis singen", die deze plechtigheid organi seert, verzoekt de genodigden om kwart voor acht aanwezig te zijn op het terrein van de reinigingsdienst aan ae Verlengde Paardenstraat. Hervormd Jeugdfestival. Op 3, 4 en 5 November zal de Bo- gardzaal het centrum zijn van jeugd- aotiviteiten. Dan treden des avonds de verschillende Hervormde jeugdvereni gingen en -groepen voor het voetlicht om iets te laten zien van haar went en wat haar bezielt en bezig nouat. Elke avond wordt om zes uur begonnen met een maaltijd, waarvan het menu er best uitziet: naci-goreng en croquetten. In de Bogardzaal zullen de nodige stands ingericht worden, terwijl de on misbare attracties niet zullen ontbre ken. Verder worden de programma's van de avonden verzorgd door de paa- vindsters, de C.J.V.F., de Jonge Kern (met het lekespel: „Martha en Maria") en de C.J.M.V., terwijl er ook poppen kastvoorstellingen voor volwassenen zullen zijn. Filmavond N.R.V. Onder de titel „Europa-cocktail" gaf de Ned. Reis Vereniging in samenwer king met de Z.V.U. Woensdag in de Concert- en Gehoorzaal een filmavond voor leden en belangstellenden. De heer H. Goossen, wnd. voorzitter der afd. Walcheren van de N.R.V. sprak een kort welkomstwoord.. Hierna werd overgegaan tot het ver tonen van enige prachtige kleurenfilms, handelend over natuurschoon en bouw werken van Wales, Tirol, Duitsland, België en Zwitserland. De verbindend^ teksten werden op verdienstelijke wijze uitgesproken door de heer J. Keizer van de N.R.V. Zeer terecht Werd aan het eind van de avond nog een film over het Ne derlandse landschap vertoond. Ontspanningsavond Ouden van Dagen. Onder auspiciën van het Damescomité Ontspanning Ouden van Dagen werden de bejaarden Woensdag in de grote zaal van het Schuttershof een avond aange boden, verzorgd door de toneelclub van de buurtvereniging „Nieuw Middel burg". Mevr. Don, voorzitster van het co mité, die binnenkort een reis naar Zuid- Afrika gaat maken en hierdoor tijdelijk haar functie zal neerleggen, sprak een kort welkomstwoord. Hierna werd op verdienstelijke wijze een programma, GOES, 29 Oct. In de dezer dagen gehouden vergadering van het dagelijks bestuur van de Zeeuwse C.B.T.B, is een uitvoerige bespreking gewijd aan de moeilijk heden bij de arbeidsvoorziening en in verband daarmede aan de col lectieve arbeidsovereenkomsten in de land- en tuinbouw. Helaas moest worden geconstateerd, dat het steeds moeilijker wordt arbeiders aan te trekken voor de bedrijven. Vele arbeiders worden weggezo gen door de D.U.W., dijkherstel enz., terwijl ook het aantal vaste arbeiders zienderogen vermindert. Het gevolg van één en ander is o.m., dat er lonen betaald moeten worden, die ver boven de C.A.O.-lonen uitste ken. Hier en daar komt het zelfs voor, dat de boeren de arbeiders bij elkaar wegkopen. Deze toestand is onhoud- solidariteit onder de werkgevers moe ten komen en anderzijds zullen de ar beiders vooruit moeten kijken: dijk herstel etc. blijft niet. Medegedeeld werd, dat getroffen le den, die moeilijkheden voorzien met betrekking tot de veevoederpositie in de komende winter, zich nogmaals bij het secretariaat te Goes kunnen mel den. Getracht zal worden bij andere leden in de provincie gedurende de winter het vee onder te brengen. Ook over het landbouwschap werd gesproken. Er zijn nog problemen rond de cultuur-technische bedrijven, de overheidsbedrijven en de vaktechni sche organisaties. Het moet zeer be twijfeld worden, of het Landbouw schap per 1 Januari a.s. in werking zal kunnen treden. Het dagelijks bestuur van de lande lijke C.B.T.B. heeft in het algemeen bestuur van het Landbouw Econo misch Instituut benoemd de heer C. de Putter, in de vacature Haverkamp. bestaande uit zang, schetsjes en mu ziek, afgewerkt. De heer Bostelaar, voorzitter van de buurtver. „Nieuw Middelburg" sprak in zijn slotwoord de wens uit, dat de in woners van Middelburg de dames van het Comité financieel in staat blijven stellen dergelijke avonden te kunnen organiseren. De heer Boogaardt sprak namens de Bond van Ouden van Dagen woorden van dank. Dat „Nieuw Middelburg" met het ver zorgen van deze avond schitterend werk verricht heeft, behoeft geen be toog. N.C.V.B.-bijeenkomst. Dinsdagavond vergaderde de plaatse lijke afdeling van de N.C.V.B. onder lei ding van de presidente mevr. F. Blauw- Mulder. Na behandeling van enkele huishoudelijke zaken hield de heer J. van Belle, hoofd der Chr. school te Heinkenszand, een lezing over: „Het kind en het gebed". Uit de vragen, die na afloop gesteld en beantwoord wer den, bleek, hoezeer dit onderwerp in het middelpunt der belangstelling stond. Chr. Beambtenbond. In de vergadering van de afdeling Goes van de Chr. Beambtenbond heeft de heer J. Rinders een inleiding ge houden over de werkloosheidswet. In de discussie kwamen veel practische vragen aan de orde. Besloten werd deze winter nog enkele sociale wetten te behandelen. Naar veiliger verkeer. Teneinde het verkeer over de Rijks weg nog veiliger te maken is thans aan de Koepoort een aantal nieuwe verkeerslichten, ditmaal voor voet gangers aangebracht. Bovendien zoekt men mar een oplossing om, door mid del van verkeerslichten, of door de welbekende „klok" zoals die in de grotere steden gebruikt worden het verkeer op het kruispunt bij de Jubileumbank beter te regelen. Dit laatste is zeker geen overbodige luxe! „Loopt het spaak met Spaak?" Woensdagavond waren de leden der Jonge Kerk in de „Prins van Oranje bijeengekomen om te luisteren naar Wika Hiensch, die als onderwerp voor deze avond had gekozen „Loopt het spaak met Spaak?". Spreker gaf een overzicht van al hetgeen gedaan wordt om de eenwording van Europa tot stand te brengen en tipte ook de vraag aan, wat er van Europa zou zijn geworden, indien de Marshall hulp er niet was geweest. De gebrui kelijke discussie volgde hierna. Films over Eur pa werden vertoond, terwijl er ook een Europaspel was. De heer A. P. Cornet had deze avond in zijn functie als voorzitter geopend en begroette tevens de af gevaardigden uit Kapelle. Kon. Ned. Maatschappij voor Tuinbouw en Plantkunde. De afdeling Goes en Omstreken van de Koninklijke Nederlandse Maatschap pij voor Tuinbouw en Plantkunde kwam Woesdagavond in hotel „Tivoli" bijeen. Voorzitter was de heer K. Goudzwaard, die bekend maakte, dat dit seizoen voor de leden een viertal interessante lezin gen worden gehouden. Ook staan film avonden opihet programma. Tijdens de vergadering werd de ge houden bloemententoonstelling levenaig besproken. Ook in '54 wordt een bloe mententoonstelling gehouden, waaraan achttien leden zullen deelnemen. De suggestie werd nog gedaan om een cur sus in bloemenschikken te organiseren. De rest van de avond werd gevuld met een bespreking door de heer Goud zwaard van het ingezonden plantenma- teriaal. Stichting vakopleiding bouwbedrijf. ZIERIKZEE, 29 Oct. Van 2 t/m 5 November zal in de Ambachtsschool het examen worden afgenomen voor de Stichting Vakopleiding Bouwbe drijf. De car 'idaten hebbèn een prak tijkopleiding genoten, volgens artikel II der Nijverheidsonderwijswet, in de meeste gevallen voorafgegaan door 'n cursus aan de Ambachtsschool. Op 5 November zal in het schoolgebouw de diploma-uitreiking plaats hebben. Benoeming. Aan de Chr. kleuterschool is tot on derwijzeres benoemd mej. G. Streut- kes te Nederhorst den Berg. Raadslid bedankt. Door de heer J. Kwist Jzn. is ont slag genomen als lid van de gemeen teraad. Zijn opvolger op de C.H. lijst is de heer W. de Korte, oud-gemeen te-ontvanger dezer gemeente. Benoeming. Daar het nieuw benoemde hoofd der Chr. Nat. school eerst met 1 Januari 1954 in functie kan treden en de heer Rol 1 Nov. a.s. vertrekt naar Goes, is tijdelijk als hoofd van deze school aan gesteld de heer J. K. B. Krijger, v/h. hoofd der school te 's Heerenloo Er- melo. ARNEMUlDbN Brutale hond. Bij enkele inwoners in deze gemeente heeft des nachts een hond enkele konijnen afgemaakt. DÜiVENDIJKE Barakkenbouw. Voor deze gemeente zijn door Ged. Staten van Zeeland nog vijf houten barakken beschikbaar ge steld, die inmiddels door B. en W. zijn toegewezen. De in aanbouw zijnde ba rakken komen aan 't Wegje te Scharen- dijke (gem. Duivendijke). KAPELLE Plattelandsvrouwen. In de deze week gehouden vergadering van de Bond van Plattelandsvrouwen aid. KapelleBieze- iinge heeft de voordrachtkunstenaar Lou Sternman op zeer verdienstelijke wijze zijn aandachtig gehoor bepaald bij „Bar- rabas" van Par Lagerkvist. Het was een avond, welke door de dames ten zeerste werd gewaardeerd. Mevrouw van Suyle- komLindenbergh had de leiding. R1LLANÜ-BATH Excursie. Woensdag hebben de leden der Landbouwvereniging „Reigersbergh", met een 14-tal luxe auto's een excursie gemaakt naar de Coöp. Vlasfabriek en Spinnerij te Steenbergen en de Coöp. Suikerfabriek te Stampersgat. De deel nemers «n deelneemsters aan deze excur sie (ook de vrouwen waren van de par tij) hebben met veel interesse aan schouwd, hoe de bewerking van vlas tot linnen en van biet tot suiker wordt uit gevoerd. Na afloop werd in hotel v. Til burg te Steenbergen een koffie maaltijd genuttigd, aangeboden door Reijgers- bergh". ST. ANNALAND Verkoopavond Dameskraus. Nadat des middags in het Catechisatielokaal der Ned. Herv. kerk te Sint-Annaland ge legenheid gegeven was, om de door de Hervormde Dameszendingskrans „Indo nesië" vervaardigde goederen te bezich tigen, vond in hetzelfde lokaal 's avonds de verkoping plaats. Ook werden nog verschillende voorwerpen verloot, zoals een bedsprei, een pop, een taart en en kele fruitmanden. Waren er des middags vele vrouwen een kijkje gaan nemen, des avonds was het nog drukker en vulden vele praatgrage dames het loka,^, zodat het er een gezellige drukte was. De lei ding berustte bij mevrouw M. van Dijk- Jansse. De opbrengst komt ten goede aan de Geref. Zendingsbond in de Ned. Herv. Kerk. De rollen omgekeerd. In St. Annaland zijn de rollen omgekeerd, want inplaats dat de kippen wormen verorberen, vallen er de laatste dagen vele van deze nut tige dieren ten prooi aan de zogenaam de „worm". De kippenfokker Johns C. Goedegebuure Pzn. uit de Lageweg heeft een dood exemplaar opgestuurd naar het Laboratorium in Wageningen, waar men tot de conclusie kwam, dat genoemde „worm" de oorzaak is van de dood van vele kippen in deze gemeente. .vIAARTENSDtjK Verkoping. Door notaris Blindenbach alhier werd voor de familie van Leeuwen een woonhuis met erf geveild. Hoogste bieder was de heer J. Hage voor 16300. Het pand is niet gegund. ./AARDE Repetities hervat. Doordat enkele nieu we instrumenten konden worden aange kocht was de muziekvereniging „Voor uit" in staat Woensdagavond zijn repe tities te hervatten. Binnenkort hoopt men nog enkele instrumenten aan te kopen om zodoende op volle sterkte te kolnen. wRSEKE Gezellige avonden. Dinsdag en Woens dagavond heeft de meisjesclub „Wees een Zegen" in Hotel Nolet een avondje gegeven voor haar leden en begunstigers. De leiding berustte bij mevrouw Mars manKlein. Na de opening en zang gaf de jeugdclub „Zonnestraaltje" een pan tomime en volksdansjes. Na de Pauze werd het toneelstuk in 3 bedrijven „De Nieuwe", opgevoerd. Wulkenprijs. De prijs der wulken is door de vele vraag uit België gestegen tot 1,25 per kg. Dat is voor grote wulken ruim een dubbeltje per stuk.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2