Hotie-Romme komt niet in stemming Van Tienen en mr Wolthuis weer op vrije voeten Eerste caisson bij Ouwerkerk wordt vandaag geplaatst NIEUWS PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Het merendeel van de Kamerleden blijkt toch al voorstander van vrijere loonvorming Zuid-Korea in de politieke conferentie k SNIPPER A'i Prins Bernhard sprak in Defensie-studiecentrum Acht personen op straat gezet* Ds Jellema gaat Kloetinge verlaten Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 9b, TeL 2488, bfj geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2436. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss-'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2620 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13-cent Advertentieprijs 20 cent per mm Rubriek Kabouters 10 ct. per woord VRIJDAG 30 OCT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v.. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. 8. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuinema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.32 u., onder 17.15 u. Maan op 0.44 u., onder 14.53 u. Hoogwater Zaterdag 31 Oct.: Vlissingen: 9.03 u. 1.11 m., 21.51 u. 1.38 m. Terneuzen: 9.30 u. 1.29 m., 22.16 u. 1.57 m. Wemeldinge: 10.26 u. 1.05 m., 23.07 u. 1.36 m. Zierikzee: 10.05 u.0.90 m., 22.52 u. 1.21 m. K. V. P.-fractieleider neemt afwachtende houding aan (Van onze parlementarie redacteur). 's-GRAVENHAGE. 29 October Zo langzamerhand komt het debat in de Tweede Kamer in concrete banen. Bijna twee weken lang zit men tegen de motie-Romme over de vrijere loonvorming en over zijn voorstel t.a.v. de ver eveningsheffing aan te kijken, zonder dat de beslissende woorden daarover vallen. Ook nu is dat nog niet gebeurd, al is de politieke hemel aardig op geklaard. Frof. Romme begreep zijn motie niet zonder meer in stemming te kunnen geven. Hjj is van plan haar rustig te laten liggen, waardoor zij tocb haar invloed zal hebben. Op een later tijdstip zal de Kamer zich dan definitief moeten uitspreken. Maar daar is het-laatste woord nog niet over gezegd. Dr Schouten (A.R.) drong reeds op een wijziging aan. En wat de verevenings heffing betreft, de regering aanvaardt het voorstel Romme niet. Zij meent, dat haar tegenvoorstellen (investeringsaftrek ook voor de eerste f 3.000,en f 5.000,vrijstellen van inkomstenbelasting bij liquidatie en overdracht) meer ten goede zullen komen aan de kleine ondernemers. Maar vooral op dit punt laat prof. Romme niet los. Als II toch 23 millioen gulden prijsgeeft, dan wil ik een andere besteding, zo zeide hij, zodat dit probleem de komende dagen nog wel zal spelen. De replieken droegen het karakter van een hernieuwd debat, maar nu ge concretiseerd op bepaalde punten. De motie-Romme over de vrijere loon vorming werd door prof. Oud niet on welwillend ontvangen. Hij was echter van mening, dat eerst het bedrijfsle ven zich moet uitspreken. Bovendien had hij bezwaren tegen de formulering van dit lange voorstel. Maar toch hoopte hij, dat de heer Romme zijn motie zou handhaven, omdat een uit spraak van de Kamer op dit punt noodzakelijk is. Dat was heel iets an ders dan de regering had beweerd. Dr Drees had zonder meer intrekking aan bevolen. Juist, omdat de regering en de organisaties van werkgevers en werknemers dit probleem gaan bestu deren. Prof. Romme echter vond de eni ge tussenoplossing. Hij zal vragen de motie te laten hangen, zodat de Kamer rustig het overleg kan af wachten. Op zo'n manier behoudt dit voorstel zijn waarde. Het zou kun nen zijn een stok achter de deur. Maar deze stok is er ook zonder mo tie, omdat iedereen nu wel weet, dat de grote meerderheid in de Kamer voor een vrijere loonvorming is. Zijn grote bezwaar tegen de socia listen, in het bijzonder tegen de heer Hofstra was, dat deze het huidige loon systeem wil forceren tot een blijvend systeem. Ik ben voorstander -van een minder centralistische loonpolitiek. De socialisten hebben een te geringe ach ting voor de verantwoordelijkheidszin van het bedrijfsleven, want zij den ken, dat de arbeidsvreugde door een ander systeem in gevaar komt, zo zei- de de heer Romme. Maar hoe het zjj, hij wilde de gevoeligheid wel ontzien, dat er de schijn kan bestaan van „on vrijheid" en daarom drong hij niet op stemming aan. De heer Burger meende de verant woordelijkheid niet te kunnen aan vaarden voor het omverwerpen van het huidige loonsysteem, zolang er nog teen duidelijk alternatief is. Volgens em is het zo, dat het N.V.V. of de P.v.d.A. niet bereid zouden zijn het loonsysteem te bestuderen. Daar staan beide organisaties sympathiek tegen over. De motie-Romme was voor hen natuurlijk moeilijk te accepteren. Door haar uitwerking tot in de détails bindt men het overleg teveel en het is be zwaarlijk om de resultaten van dit overleg afhankelijk te maken van de uitwerking van de motie-Romme. Zo lang de motie er blijft liggen ziet de heer Burger het bezwaar, dat de be studering van de vraag of vrijere loon vorming mogelijk is, niet in volledige vrijheid kan plaatsvinden. Het was de heer Tilanus (C.H.) die zich wel kon vinden in de gedachtengang om de be handeling van de motie uit te stellen. SEOEL, 29 Oct. De Zuidkore- aanse minister van Buitenlandse Za ken, Pjoen Joeng Tai, heeft Donder- da;; op een persconferentie te Seoel verklaard, dat de weigering van zijn regering om de wapenstilstandsover eenkomst na 27 Januari te erkennen, nog niet inhoudt, dat de Zuid-Korea- nen onmiddellijk na die datum naar het Noorden zullen oprukken. Zuid-Korea behield zich het recht or, die maatregelen te nemen die t juist acht om tot hereniging van orea te komen. Zijn regering wil de politieke conferentie nog steeds 'n eerlijke kans geven en hoopt, dat de conferentie er in zal slagen de juiste wijze van hereniging te vinden, aldus de minister. Hij voegde hieraan toe, dat hij hiermede bedoelde „hereniging ader democratisch bewind". Pjoen Joeng Tai was van mening, dat de communisten op de voorberei dende besprekingen in Panmoendjon er in zullen toestemmen de bespre kingen tot het bepalen van datum, plaats en gang van zaken te beper ken, doch het zal volgens hem nog el enige tijd duren voor men zo -r isgevorderd. GUYANA KRIJGT INTERIM-REGERING GEORGETOWN, 29 October Of- 'eel is meegedeeld, dat half Deeem- r een interim-regering, bestaande i t een wetgevende vergadering en een uitvoerende raad, waarvan alle le den door de gouverneur worden be noemd, voor Brits Guyana zal worden ingesteld. In het Engelse Hogerhuis is meege deeld, dat binnen enkele dagen een voorlopige grondwet zal worden afge- ondigd, die de buiten werking ge ide grondwet zal vervangen. Dit voorstel bevat voor hem vele goe de elementen, maar het eerste woord moet blijven aan het bedrijfsleven. 'Liever principiële uitspraak Zo niet de heer Schouten (A.R.). De motie-Romme heeft in beginsel zijn in stemming. Zijn bezwaar was echter, dat er teveel in staat, zodat de schijn gewekt kan worden, dat aan de onder handelaars de marsroute wordt voorge schreven. Ook over de inschakeling van de S.E.R. in plaats van het col lege van rijksbemiddelaars kan het laatste woord nog niet gesproken zijn. Liever had de heer Schouten dan ook een motie over de principiële kant van de zaak, waarin staat dat het huidige loonsysteem moet worden vervangen door een systeem van vrijer karakter. Deze uitspraak vond hjj beter dan de motie-Romme te laten hangen, waar hij overigens geen ernstige bezwaren tegen had. Het is de vraag hoe prof. Romme op deze suggestie zal reageren. Het voordeel daarvan is, dat aan de for mele bezwaren van de heer Burger wordt tegemoet gekomen. Als men zegt „vrijere" loonvorming, dan kun nen de onderhandelaren nog alle kan ten uit. Al zal de heer Schouten met de grote meerderheid in de Kamer dan een andere richting inslaan dan de so cialisten. Prof. Romme kan ook niets doen en na verloop van tijd de motie intrekken, want daar zal het toch op neer moeten komen. In ieder geval is het duidelijk, dat het nimmer zijn be doeling is geweest een tijdbom onder dit Kabinet te leggen. Het handhaven van deze motie is dan ook niet meer dan een richtingaanwijzer op een snel weg. Als men een andere weg inslaat kan men moeilijkheden verwachten. De vereveningsheffing Prof. Romme wil de vereveningshef fing afschaffen voor de eerste f 10.000 uitgekeerde loonsom per onderneming. Neen, zegt de regering doe het maar met de voorsteilen, die wij gedaan hebben. De vergadering begon te laat, omdat de commissie van voorbereiding nog eens met de regering over het voorstel-Romme had gesproken. Zon der resultaat overigens. De regering is nu wel over de brug gekomen, zo zeide de heer Romme, maar 11 mil- lien gulden wordt geofferd aan de kleine ondernemingen en 12 millioen gulden aan de commissarissen. Nu zij toch 23 millioen gulden wil uittrekken kan de Kamer een ande re prioriteit vaststellen. Want noch de minister, noch de staatsseretaris hebben het „onaanvaardbaar" tegen mijn suggestie uitgesproken. De keu ze van de regering is niet de beste. Mijn voorstel, aldus prof. Romme, kost netto 23 millioen gulden en als ik moet kiezen clan wil ik dit be drag dat toch vrij is ten volle ten goede doen komen aan de kleine ondernemers. En zeker niet in de eerste plaats aan de commissarissen. Suggestie Schouten Ook hier deed de heer Schouten een andere suggestie aan de hand. Is het niet beter dat de regering andere maatregelen neemt, die niet zo wille keurig en grillig zijn?, zo vroeg hij. Naar zijn mening moet de verbetering van de investeringsaftrek niet door gaan. Daar wordt in 1954 dan 50 mil lioen gulden mee bespaard. Dan zou de vereveningsheffing met-één procent verlaagd kunnen worden, hetgeen on geveer 60 millioen gulden kost. Het voordeel daarvan is, dat er een com pensatie is voor de loonstijging, waar door het met de prijsverhoging niet zo een vaart zal lopen. Dit denkbeeld is overigens nogal critisch ontvangen. De heer Hofstra (P.v.d.A.) zeide, dat ver laging van de vereveningsheffing de investeringen niet stimuleert. En dat is juist de bedoeling van de belastingver laging. De gerichtheid van het voor- stel-Schouten zou dus niet in orde zijn. En de V.V.D.-er Van Leeuwen wilde eerst eens afwachten wat de regering hierop te zeggen heeft, maar in het al gemeen onderschreef hij het bezwaar van de socialist Hofstra. Op dit punt is dus het woord aan de regering. Zegt zij „onaanvaardbaar,, dan zal de heer Romme zich wel troos ten met de gedachte, dat hij zijn best heeft gedaan. In ieder geval heeft hij er 23 millioen gulden uitgesleept. Neemt minister v.d. Kieft dat sterke standpunt niet in, dan is het hek van de dam en zal de heer Romme zeker verder gaan. Trouwens, het offer van de 23 millioen gulden is een beetje wonderlijk ontvangen. De K.V.P.- fractievoorzitter sprak in de trant van „nooit gedacht en toch gekregen", ter wijl de heer Schouten het weinig se rieus vond. In de schriftelijke stukken kon niets en nu geeft men 23 millioen gulden. Inderdaad een vreemde zaak. Bovenmeester Drees Behalve deze twee grote problemen zijn nog vele andere dingen bespro ken. Zo was er de heer Oud (V.V.D.), die nog eens het lied zong van de machteloze regering, die voor de Ka mer wijkt. Zij zal in zijn ogen wel al tijd machteloos bbjven. We zitten nu eenmaal met de mensen en moeten we wel verder gaan, zo verzuchtte hjj. En verder verweet hij dr Drees, dat deze de oppositie gebruikt om de fou ten van de hele Kamer aan te wrijven. Hij is als een ouderwetse bovenmees ter, die een standje uitdeelt aan de V.V.D.-fractie, terwijl het voor iedere fractie bedoeld is. In wezen is dat niets anders van de regering dan weg te schuilen achter de Kamer, inplaats van de verantwoordelijkheid te dragen. De heer Schouten (A.R.) had grote bezwaren tegen het antwoord van de ministers Drees en v. d. Kieft over de stijging van de rijksuitgaven. Het gaat om de vraag of we niet in grote moei lijkheden komen als de financieel-eeo- nomische omstandigheden zich gaan wijzigen. Dat de Kamer steeds meer gelden vraagt is voor de regering geen verontschuldiging. Naar mate de Ka mer minder oog heeft voor de algemè- ne toestand en voor de moeilijkheden, kracht. naar die mate moet de regering met meer kracht en beslistheid optreden. Dat is haar taak. Doe iets voor Ambon Het antwoord van dr Drees inzake de kwestie Ambon had dr Schouten ook zeer teleurgesteld. Naar zijn me ning kan de regering wel degelijk iets reeëls doen. Het is haar plicht om een activiteit te ontplooien in overeen stemming met 't rechtsstandpunt, dat zij zelf inneemt. Er zijn nog mogelijkhe den waar gebruik van kan worden ge maakt. Ook de Ver. Naties kunnen zich meer serieus met dit probleem bezig houden. De zaak van het recht moet ons bewegen, aldus riep de heer Schou ten uit. Uit het oogpunt van tact kon hij niet zeggen in het openbaar wat de regering kan doen. Deze zaak is be langrijk, ook uit het oogpunt van de algemene politiek. Bij de internationa le politiek treft het ons steeds weer; dat het rechtsbesef al te zeer ont breekt. Wij kunnen daar niet veel aan veranderen. Maar Nederland heeft een traditie op dit gebied hoog te houden. Het beginsel van het recht moet de internationale verhoudingen blijven beheersen. Wij moeten daarin een voorbeeld geven, want in het hand haven van dit beginsel ligt een grote J 1 1 Volgens een bericht van P.I.-Aneta zou de commandant der rode baretten op Ceram, luit. kol. Nusy, zich aan het Indonesische leger hebben overgege ven. H.M. de Koningin heeft de Ita liaanse regering een telegram van deelneming gezonden in verband met de overstromingen en de gevolgen daarvan voor Italië. In de omroep wereld vallen de scheidingen ook wel eens weg, Dit was gisteren het geval toen de bekende omroepster van de A.V.R.O., Netty Rosenfeld, in het hu welijk trad met de reporter van de V.A.R.A., Arie Kleiwegt. De beheer- schapscommissie van de V.N. heeft met 20 tegen 13 stemmen, bij 19 onthou dingen, besloten de Nederlandse rege ring te verzoeken inlichtingen te ver schaffen over Suriname en de Antillen totdat de algemene vergadering besluit dat zulks niet meer nodig is. Amsterdams gerechtshof besliste: ZIJ HEBBEN RUIM TWEE MAANDEN IN VOORARREST GEZETEN AMSTERDAM, 29 October De twee N.E.S.B.-leiders, Paul van Tienen en mr J. Wolthuis, zijn vanmiddag door het Amsterdams ge rechtshof na een beslissing in raadkamer in vrijheid gesteld. 's-GRAVENHAGE, 29 October Z.K.H. Prins Bernhard heeft vandaag een bijeenkomst van het Defensiestu diecentrum geopend met een rede, waarin hij wees op het belang van de gemeenschappelijke verdediging voor het behoud van de vrede en veiligheid. De Prins zei, dat men hierbij niet al leen moet denken aan militaire kracht, daar deze slechts een factor is van het totaal. Het volk moet echter ook gees telijk, cultureel, sociaal en economisch weerbaar zijn, anders kan de verdedi ging falen, zonder dat er ooit sprake is geweest van inzet van een krijgs macht. Het probleem van het opbouwen van krachtige verdediging, zo vervolgde Prins Bernhard, is hiermee uitgegroeid tot van de opbouw van een harmoni sche volksmacht, die past in het geheel van krachten van de vrije wereld. De ze volkskracht op te voeren is de taak van de leiders van heden. Sprekend over het doel van het stu diecentrum zei de Prins, dat uit de vier gehouden cursussen, waaraan lei dinggevende personen uit allerlei krin gen hebben deelgenomen, is gebleken, dat men op de goede weg is, Dit is daarom belangrijk, omdat geen levens kring gemist kan worden. Omdat de cursussen vier maanden duren, het geen voor velen moeilijkheden ople vert, omdat ze niet zo lang gemist kun nen worden, zal in Februari een cur sus van een week worden gehouden, waaraan, naar Prins Bernhard hoopte, velen zullen deelnemen. Ook hierbij zal men zich, zo besloot hij, het oude gezegde moeten herinneren: „De cost gaet voor de baet". Tijdens de openingsrede van de Prins. Rechts naast Z.H.H. Vice- Admiraal A. de Booy en Luit.- Gen. P. L. G. Doorman; links naast Z.K.H. Luit.Gen. B. F. P. F. Has- selman, Luit.-Gen. A. Baretta en Mr C. L. W. Fock, staatssecretaris van het ministerie van Binnen landse Zaken Paul van Tienen, de 31-jarige alge meen leider der Nationaal-Europese Sociale Beweging voor Vlaanderen en Nederland, en mr J. A. Wolthuis, de 51-jarige landelijke leider voor Neder land, werden op 14 October j.l. door de Amsterdamse rechtbank wegens deelneming aan een verboden partij Geen vestigingsvergunning. VOORTHUIZEN, 29 October. In Voorthuizen zijn gisteren acht personen op straat gezet, daar zü zonder vergun ning in een woning aan. de Lange Zuider- weg verbleven. Op 10 Juni j.l. nam mej. Groeneveld een daar gevestigd kampeerbedrijf over. De Horeea-vergunning werd echter inge trokken, waarna de huurders het bedrijf moesten verlaten. Hoewel, zij reeds drie maal een proces-verbaal kregen, bleven zij evenwel in de woning. Gisteren is Mej. Groeneveld met het uit vier per sonen bestaande gezin M. van Veen, de heer A. van de Broek en twee meisjes van 11 en 12 jaar, op straat gezet met de gehele inboedel. Waarschijnlijk zal hetzelfde lot te wachten staan aan drie andere gezinnen, die eveneens zonder vergunning in de woning verblijven. BACON-CONTRACT MET ENGELAND s-GRAVENHAGE, 29 October Naar het ministerie van Landbouw, Visserq en Voedselvoorziening mede deelt, is onlangs met het Britse minis terie van Voedselvoorziening een con tract afgesloten voor de levering van .500 ton bacon. Deze hoeveelheid zal kunnen worden geleverd na afwikke ling van het in November 1952 afge sloten contract voor 35.000 ton. De prijs, tegen welke de bacon zal worden geleverd, bedraagt 237 shilling 6 pen ce c.w.t. c. en f. (f 248,70 per 100 kg bereide bacon), tegen 252 shilling 6 pence c.w.t. f.o.b. (f 264,42 per 100 kg bereide bacon) voor het lopende con tract. D.A.F.-autokaravaan wordt ingescheept. EINDHOVEN, 29 October. Vandaag heeft een karavaan auto's de D.A.F. te Eindhoven verlaten met bestemming Rotterdam, waar de wagens Zaterdag met het m.s. „Tomini" worden verzon den. De karavaan bestaat uit 18 trucks met laadbak, 3 trekkers met opleggers, 3 kipauto's en 1 lijkauto, vergezeld door een grote serie onderdelen. De totale waarde beloopt 6.5 ton. De wagens zijn hoofdzakelijk bestemd voor B.P.M.-on- dernemingen in Indonesië en Nieuw- Guinea, een klein gedeelte gaat naar het gouvernement op Hollandia en particu liere expeditie-ondernemingen. ieder tot gevangenisstraf van twee maanden met aftrek van de preven tieve hechtenis veroordeeld. Zij waren op 22 Augustus j.l, gearresteerd en be vinden zich dus thans reeds meer dan twee maanden in arrest. Na hun vonnis tekenden zij echter beiden hoger beroep aan, zodat ook het Amsterdams gerechtshof deze zaak nog zal behandelen. Als gevolg hiervan bleven zij in voorarrest. Het hof heeft vanmiddag echter in raadkamer het verzoek van hun ver dediger om de beide N.E.S.B.-leiders hun voorlopige vrijheid terug te ge ven ingewilligd. Inmiddels heeft de plaatsvervangend leiding van deze partij op de dag, waarop het vonnis van de rechtbank bekend werd gemaakt- (14 October), medegedeeld, dat de beweging zolang het vonnis niet in kracht van gewijsde is gegaan, zolang dus niet in hoogste instantie in dit proces beslist is, haar activiteit zal staken. Bovendien wor den, zo meldde men op 14 October, al le lidmaatschappen der in Nederland woonachtige leden tijdelijk opgeheven. OOSTDUITS VERZOEK AAN WESTELIJKEN BERLIJN, 29 October Volgens een mededeling van het onder Sowjet- Russisehe controle staande radiostation heeft de regering van Oost-Duitsland de regeringen van Amerika, Frankrijk en Engeland voorgesteld „onvoorwaar delijk van herstelbetalingen uit het ge bied van de bondsrepubliek af te zien, de schulden van na de oorlog kwijt te schelden en de onkosten van de bezet ting terug te brengen tot een bedrag, dat niet hoger is dan vijf procent van de geraamde inkomsten van de bonds republiek". Voorts verzoekt de Oostduitse rege ring aan de drie Westelijke mogend heden het teruggeven van de in beslag genomen bedrijven in de bondsrepu bliek welwillend te onderzoeken. De Oostduitse regering heeft dit ver zoek gedaan naar aanleiding van de toezeggingen, die de Sowjet-Russische regering op dit gebied aan Oost-Duits land heeft gedaan. Het radiostation maakte niet bekend op welke wijze het verzoek aan de Westelijken is verzonden. Eerste phase gaat beginnen GROTE SLEEPBOTEN KOMEN EEN HANDJE HELPEN ZIERIKZEE, 30 October Hedenmiddag tussen twaalf en drie uur zal bij het stroomgat van Ouwerkerk de eerste phas.e van de af sluiting gaan beginnen. Op dat moment zal n.l. de eerste Phoenix cais son van 63 bij 19 bij 18 meter op de inmiddels gereed gekomen bezin- king worden geplaatst. De caisson wordt haaks op de oude zeedijk ge zet en zal het Westelijke landhoofd vormen, waarop de andere nog te plaatsen drie caissons zullen aansluiten. Wanneer zich geen onvoor ziene tegenslagen voordoen, dan is de definitieve blokkering van het gat binnen tien dagen te verwachten. Hij zal ontheffing uit het predikambt vragen KLOETINGE, 28 October Ds J. Jellema, Ned. Herv. predikant te Kloe tinge heeft het voornemen om bij da Provinciale Kerkvergadering van Zee land een verzoek in te dienen tot ont heffing uit zijn ambt. Doorslaggevende familiebelangen hebben ds Jellema doen besluiten deze stap te nemen. Ds Jellema heeft n.l. de noodzaak inge zien om de leiding van de zaak van zjjn vader over te nemen. De predikant van Kloetinge hoopt evenwel geen afstand te doen van het predikambt en zal een verzoek indie nen bij het moderamen van de Gene rale Synode om de rechten van eme ritus te verkrijgen. Ook heeft ds Jelle ma het plan zich verder aan de theolo gische studie te wijden en heeft hij het voornemen mettertijd bij prof. van Ruller, kerkelijk hoogleraar aan de Rijksuniversiteit van Utrecht té pro moveren. Ds Jéllema studeerde aan de Rijks universiteit te Utrecht, was in de ja ren 19431944 hulpprediker te Utrecht, waarna hij tot 22 Maart 1947 dienst deed als veldprediker. Van 22 Maart tot 3 April 1947 was hij geestelijk ver zorger van twee interneringskampen bij Ossendrecht. Ds Jellema diende da gemeente Kloetinge sinds 3 April 1949. Ds Jellema zal het verzoek tot ont heffing uit het ambt indienen, zodra hij zekerheid heeft, dat voor hem een huis in Leeuwarden, waar hij zich metterwoon zal vestigen, beschikbaar is. Hevige gevechten aan de grens tussen Annam en Tonkin PARIJS, 29 October Aan de grens tussen Annam en Tonkin is het Don derdag tot hevige gevechten gekomen, toen een Franse pantser-kolonne, die in door de Vietminh-opstandelingen bezet gebied was doorgedrongen, werd aangevallen door bataljons keurtroe pen van de Vietminh. Volgens het Franse opperbevel leden de opstande lingen zware verliezen, toen Franse en Vietnamese vliegtuigen en kanonnen in de strijd werden geworpen. Voor het dijkherstel heeft men 'nu, behoudens de sleepboten, die er toch waren, nog de beschikking gekregen over zes grote motorsleepboten van Smits' sleepdiensten. Binnen enkele dagen zullen deze slepers de thans nog tussen Zierikzee en Schelphoek ge reedliggende reuzencaisson naar het stroomgat bij Ouwerkerk slepen. De zelfde sleepboten worden straks ook gebruikt om de andere caissons, waar mee het gat zal worden gedicht, naar de plaats te brengen waar ze tot zin ken worden gebracht. Voor de plaatsing van de caissons zal bovendien eén geheel nieuwe Ouwerkerk komen. Het vaartuig is zelfs nog niet afgebouwd en komt dus voor deze grote karwei voor het eerst in de vaart. Het zal trouwens niet het laatste werk zijn voor de sleepboten. Wan neer het dijklichaam, dat later achter de caissons wordt aangelegd, sterk ge noeg zal zijn, zullen ze de overbodige kolossen weer weghalen. Deze caissons moeten dan weer gebruikt worden voor de afsluiting van het gat in de nieuwe ringdijk, het zgn. brokkengat, dat dan voor dichting aan de beurt komt. Het gebruik van de gevaarten is noodzakelijk, omdat hier diepten sleepboot, de „E n g e 1 a n d", naar van meer dan 25 meter gepeild zjjn. Zendt Tito wapens naar Slowenen in zóne A? ROME, 29 October Een neo-fas- cistisch lid van het parlement, Fabio de Felice, heeft Donderdag gezegd, dat maarschalk Tito wapens naar zóne A van Triëst zendt voor de aldaar wo nende Slowenen. Het 27-jarige parlementslid, dat in Maart te Triëst werd gewond door een bomontploffing, zeide, dat de wapenen opgeborgen waven, totdat de tijd ge komen zou zijn om ze tegen de Ita- Italianen in Triëst te zullen verzoe- Hij zeide de Italiaanse regering om maatregelen voor de veiligheid van de Italianen in Ttriëst te zullen verzoe ken. In. het begin van deze week werd de Felice door de Brits-Amerikaanse auto riteiten te Triëst uit het vrije gebied gewezen. Hij zeide via het parlement en di plomatieke kanalen tegen de uitwij zing te zullen ageren. Toestand van A.V.R.O.-voorzitter zorgwekkend HILVERSUM, 29 October In de afgelopen nacht is een ernstige ver slechtering opgetreden in de toestand van de heer C. de Clercq, voorzitter van de A.V.R.O., die in het Wilhel- minagasthuis te Amsterdam is opge nomen. De heer de Clercq heeft een hersenbloeding gehad en is sindsdien bewusteloos. Zijn toestand is zorgwek kend. DE BILT ZEGT: Rustig weer. DE BILT, 29 October In de och tend plaatselijk mist, maar later op de dag droog weer met perioden van zon neschijn. Zwakke tot matige Zuidelijke wind. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1