DEZE WERELD v&n 6aq tot ö&q Zó durft men in Nederland dieren te behandelen. H Behoefte-element laat weinig ruimte voor economisch beleid» Onenigheid over verdeling der ministerszetels» BICKHPftN Praten met Rood-China. Resolutie over middenstandspolitiek. Opbrengst zomer- zegels niet tegen gevallen. Cadeaux voor Prinses Irene. Mistmasker. „Statenloze" eindelijk „thuis". het nieuwe televisie- Grawellijst De heer Elfferich ver laat de C. B.T* B» F333 BBBD In Heerlen: de op een na hoogste schoor steen ter wereld. Schoenmaker met hamer geslagen en gedood. Longkanker bedreigt sigarettenrokers. Russische minister over de productie. Almelo wil vogelpark foenqt onfi "V" Donderdag 29 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pa glen 1 Regering over Vestigingswet Bedrijven, Efficiency geeft meer voordeel. DEN HAAG, 28 October. De regering voelt niets voor de opneming van het behoefte-element in de nieuwe vestigingswet. Uit de memorie van ant woord, door verscheidene bewindslieden ondertekend, blijkt, dat men als bijzondere moeilijkheid van een overheidsingrijpen in de middenstandssec tor, waarbij het behoefte-element wordt gehanteerd, te weinig ruimte ziet voor een flexibel economisch beleid. Behoudens het stellen van objec tieve vestigingseisen, dient de ontwik keling van middenstand zoveel mo gelijk te worden vrijgelaten. Ge schiedt dit niet, dan dreigt het ge vaar, dat de bedrijfstakken, waarin het behoefte criterium wordt toe gepast, gesloten eenheden worden, waarin de prikkel tot vooruitgang der individuele ondernemeres afneemt om plaats te maken voor zelfgenoeg zaamheid en verstarring op ieder ge bied. Nee, zo zeggen de bewinds lieden, we zien méér heil in het be vorderen van de efficiency! Overigens blijkt uit cijfers, die be schikbaar zijn gesteld door de be drijfsgroep détailhandel, alsmede door de hoofdgroep Ambacht, dat ondanks de bevolkingsaanwas in het algemeen, eerder sprake is van een teruggang dan van een stijging van het aantal ondernemingen in de laatste jaren. (Hetgeen overigens niet wil zeggen, dat een dergelijke ontwikkeling ook regionaal en plaatselijk dezelfde is.) UITBREIDING WERKINGSSFEER. De algehele instemming met de uit breiding van de werkingssfeer ver heugt de bewinslieden en zij gaan derhalve blijmoedig op de vele vragen in, waarvan we o.m. willen noemen d>« t.a.v. het goederenvervoer met vrachtauto's zijn gesteld. Kijk eenc, antwoordt de minister, de ves tigingseisen in deze sector zijn van dusdanig belang (mede in het belang van de verkeersveiligheid), dat het niet verantwoord is, ze door het onderhavige ontwerp te beheersen. Het eventueel stellen van eisen t.a.v. vakbekwaamheid en credietwaardig- Ned. Verbond van Middenstandsverenigingen. UTRECHT, 28 Oct. Het Ned. heid zou dienen te geschieden in het kader van de W.A.P. (Wet Auto vervoer Personen). De sterke aandrang, welke uit de sector van het Horecabedrijf is uitgeoefend om deze tak onder de werking van de vestigingswetgeving te brengen, achten de bewindslieden gerechtvaardigd. Aan de wensen van de ondernemers in het Horecabedrijf kan niet worden voldaan op basis van de drankwet. Deze heeft geen econo mische, doch een sociaal-hygiënische strekking. Inleidende Frans-Duitse besprekin gen over de Saar begonnen. BONN, 26 October. Bondskanselier Adenauer en de Franse hoge commissaris in Duitsland, Frangois-Poncet, zijn Maan dag voorbereidende besprekingen begon nen over de Saarkwestie. Dit overleg vormt een inleiding op de onderhande lingen, welke de Bondskanselier en mi nister Bidault willen beginnen nog voor de bijeenkomst van de ministers van Buitenlandse Zaken van de landen der kolen- en staalgemeenschap, die op 26 November te Den Haag zal worden ge houden. DEN HAAG, 28 October. Hoewel de verkoop van de zomerzegels tenge volge van de grote werfkracht van het Nationaal Rampenfonds minder is ge weest dan vorig jaar, wordt de achter uitgang gering genoemd. Door het be trachten van de uiterste zuinigheid is het gelukt een bevredigend eindtotaal te krijgen, dat zelfs nog beter is dan ver leden jaar. Kon in 1952 een bedrag van 131.801,34 verdeeld worden, thans is een som van 132.938,58 beschikbaar. Dit geld wordt als volgt verdeeld: Aan de pro vincies komt ten goede ƒ33.234,64. Aan sociale en sociaal-hygiënische doelemden en aan culturele doeleinden ieder ƒ49.851,97. Omtrent de besteding van de voor de provincie bestemde gelden zullen de Commissarissen der Koningin te zijner tijd advies uitbrengen. In de maatscnappelijke en sociaal- hygiënische sector ontvangen het Ver- pleegfonds van de Kon. Ned. Centrale Vereniging ter bestrijding der T.B.C. 17.448,18, het Irenefonds 7.477,79 en vijf hieronder genoemde verenigingen of fondsen ieder 4.985,20, te weten: de actie voor het asthmatische kind (A.V. A.K.); Federatie van instellingen voor de ongehuwde moeder (F.I.O.M.); het 'Nationale Fonds voor Bijzondere Noden; de Nederlandse Vereniging voor Ar- beidszorg voor minder Validen (A.V.O.); en het Koningin Juliana Fonds te samen dus ƒ49.851,97. In de culturele sector ontvangen het Prins Bernhardfonds en het Voorzie ningsfonds voor kunstenaars ieder 19.940,79, het Ondersteuningsfonds van de Vereniging van Letterkundigen ƒ4.985,19 en het Ned. Steuncomité voor beeldende kunstenaars en het Nederlands Kunstverbond ieder ƒ2492,60. Een totaal eveneens van ƒ49.851,97. liberalen. (Van de correspondent van het A.N.P.) BONN, 28 October. Ook na de vor ming van het nieuwe kabinet van dr. Adenauer zyn wry vingen tussen het Katholieke en het Protestantse deel der christelijke partyen blijven voortbestaan over de vraag of de ministersposten in juiste verhouding over aanhangers van beide religies zyn verdeeld. De vorming van het kabinet heeft niet in de laatste plaats zoveel meer tijd gevraagd, dan Verbond van Middenstandsverenigin-1 was verwacht, omdat de protestantse gen heeft in een op-nbare landelijke politici, d.e zoveel hebben bijgedragen gen necii. m c jjaan de overwinning van dr. Adenauer, vergadering met algemene stemme een evenre(jjg aandeel opeisten, een resolutie aangenomen, waarm aangedrongen wordt op een „construe- .Het feit, dat dr Adenauer nog altijd t'eve middenstandspolitiek". Hiertoe geen minister voor posterijen heeft be- behoort opname van de factor behoef- noemd hangt rechtstreeks met deze te-element in de nieuwe vestigingswet ^eib^khe^en^men Van de elf mrnis- bij de vestigingsnormen, andere hef- geri'ng heeft> zijn er Jslechts drie protes- fingsvormen van omzetbelasting voor ^ant, namelijk de minister van Economi- ambacht en dienstverlengingsbedrij- I sehe Zaken prof. Erhard, de minister van ven, een wettelijke regeling in de Binnenlandse Zaken dr. Schroeder en de vorm van een bedrijfsruimten huur- opzeggingswet, waarbij de belangen van de ondernemer, die in een huur pand is gevestigd t.a.v. de voortzet ting -an zijn bedrijf, zijn vervat, het tot stand komen van een wettelijke regeling van het caudeaustelsel. Men hoopte voorts, dat in de ko mende middenstandsnnta aandacht zal worden geschonken aan het tot stand komen van een credietvoorziening. Drs H. Peschar, lid van de Tweede Kamer, heeft gesproken over werk- gelegenheidspofitiek en middenstand. Zijn inleiding leverde nogal wat dis cussie op. In het bijzonder werd er over geklaagd, dat voor de kleine middenstander niets wordt gedaan. Godsdienstige tegenstellingen in W.-Duitse Kabinet. En het gezichtspunt van de Sifd"stïPva™^ een protestant is, is een oude Pruisische LONDEN, 28 Oct. Een com missie, die 6000 Londense dokters vertegenwoordigt, heeft meege deeld dat een zelfgemaakt masker van zes lagen verbandgaas de Londenaren kan beschermen te gen de gevolgen van een ver stikkende mist, zoals die vorig jaar December heeft geheerst. Zij had toen de dood van meer dan vierduizend personen tot ge volg. De kosten van zo'n masker zouden ongeveer een kwartje be dragen. J) I bestel 320 dagen op een veerboot; en hij mocht er niet af! I 's-GRAVENHAGE, 27 October Het nieuwe televisiebestel is heden in CIUDAD DE TRUJILLO, 28 Oct. een vergadering op het departement Michael Patrick Obrien, de man „zon- Van O., K. en W. besproken door mi- der vaderland", heeft Dinsdag zijn nister Cals en vertegenwoordigers van 20e eeuwse Odyssee beëindigd. Hij is de in de Nederlandse televisie stich- aangekomen in Ciudad de Trujillo, ting samenwerkende omroeporganisa- waar hij zich met toestemming van ties. Verwacht mag worden, dat de re de regering van de Dominicaanse re-1 gering binnen enkele weken haar publiek gaat vestigen. standpunt zal bepalen en daarvan in Obrien heeft in totaal 320 dagen I een televisienota aan de Staten-Gene heen en weer gevaren op een veer boot tussen Hongkong en Macao, om dat de Britse autoriteiten aan de ene kant en de Portugese aan de andere hem geen toestemming wilden geven om aan land te gaan. Twee maanden geleden kwam door bemiddeling van de internationale vluchtelingenorganisatie een einde aan deze toestand. Per vliegtuig reis- raal mededeling zal doen. traditie. De heer Tillmans vertegenwoor digt in het kabinet min of meer de in grote meerderheid Protestantse bevolking van Oost-Duitsland. De Protestanten vrezen, dat dit Ka tholieke overwicht straks nog versterkt zal worden, wanneer Duitsland's souve- reiniteit zal zijn hersteld en nieuwe mi nisters voor Buitenlandse Zaken en De fensie zullen worden benoemd. In de eerste functie zal dr. Adenauer worden opgevolgd door dr. Heinrich Von Bren- tano, in de tweede zal de huidige ge machtigde voor veiligheidsvraagstukken, Theodor Blank, worden benoemd. Onder deze omstandigheden is het ver zet van de Protestantse politici tegen een herbenoeming van de overigens zeer ge prezen minister der Posterijen, dr. Schu- berth, zo sterk geweest, dat dr. Adenauer in deze geen beslissing heeft genomen. Een door hem gevonden Protestantse candidaat voor die post heeft namelijk de benoeming afgewezen. Er is reeds op gezinspeeld, dat dr. Adenauer gaarne dr. Schuberth schadeloos zou stellen door hem tot gezant bij het Vaticaan te ma ken, maar ook daar stuit de kanselier weer op heftige bezwaren., van Evange lische kant. Hier wijst men namelijk op de oude Pruisische traditie, die op deze post een Protestants diplomaat zou ver langen. VOOR DE RADIO. De heftige strijd, die nu over het re ligieuze uiterlijk van de regering is ge voerd, is niet binnenskamers gebleven. De president van de bondsdag, dr. Ehlers, heeft het thema tot verontwaardiging van velen in de Christelijke partij nu ook voor de radio aangesneden. Hij schatte de verhouding tussen de Katholieke en de Protestantse kiezers der Christelijke partij op drie tegenover twee en stelde de eis, dat de Christelijke ministersposten in gelijke verhouding zouden worden verdeeld. Dr. Ehlers zelf is kerkpresident in Oldenburg, in een der streken van Duitsland, waar van ouds de tegenstellingen tussen de beide religies sterk zijn. De liberale partij heeft opgemerkt, dat de cijferkunst van de bondsdagpresident niet opgaat, wanneer men ook de niet tot de Christelijke partij behorende mi nisters, twee van de Duitse partij en twee van de vluchtelingenpartij zijn im mers Protestant, zodat in totaal het Evangelische volksdeel elf en het Katho lieke acht ministers telt. Daar beide re ligies in de bondsrepubliek ongeveer even sterk zijn lijkt er dus, aldus de li berale partij, voor de Protestanten aller minst reden voor ontevredenheid te be staan. Traditiegetrouw is gisteren door ver tegenwoordigers van alle militairen der voormalige Prinses Irene Brigade en het tegenwoordige Garderegiment Fuseliers Prinses Irene een verjaars geschenk aangeboden aan H.K..H. Prinses Irene. Ditmaal was de keuze gevallen op een voorstelling in brons van „de klei ne zeemeermin" uit het gelijknamige sprookje van Hans Andersen, ontwor pen en vervaardigd door de beeldhou wer Charles Hammes. De aanbieding werd dit jaar ver laat tengevolge van het verblijf der Prinsessen in Amerika en Canada. 's-GRAVENHAGE, 28 Oct. Bij de Nederlandsche Vereniging tot Be scherming van Dieren zijn onder meer de volgende gevallen van dieren mishandeling gemeld, gepleegd In de maanden JuU, Augustus en September. In deze gevallen werden processen-verbaal opgemaakt door dierenbescher ming, Rijks- en Gemeentepolitie en Kon. Marechaussee. In Milsbeek, een dorpje onder de ge meente Ottersum is een electrische bloempottenfabriek geopend. Het zou de eerste in ons land zijn, die de potten electrisch vormt en bakt. Het bedrijf dat per week 90.000 tot 100.000 potten kan afleveren heeft reeds vele orders binnen. 's-GRAVENHAGE, 27 October. De heer P. C. Elfferich heeft aan het bestuur van de C.B.T.B. verzocht hem ontslag te verlenen als secretaris van de bond we gens zijn benoeming tot wethouder van Delft. Het bestuur heeft het verzoek inge willigd. De heer Elfferich is sedert 1947 als secretaris aan de C.B.T.B. verbonden ge weest. Zijn werkzaamheden lagen vooral op het terrein van de tuinbouw en de sociale aangelegenheden. De afgetreden secretaris zal, voorzover zijn werkkring dit toelaat, de C.B.T.B. in enkele op so ciaal terrein werkende organisaties en commissies ook in de toekomst blijven vertegenwoordigen. Wegens het vertrek van de heer Elffe rich heeft het bestuur aan de heer B. Havenaar te Berkel verzocht het secre tariaat behulpzaam te zijn bij de behan deling van tuinbouwaangelegenheden. Ingezonden Mededeling (adv.) tmZUükh maakt zwakke mensen, want zij nemen tenslotte hoe *an" gei hoe mindei voedsel tot zich uit viees voor de na iedere maaltijd optredende klachten, zoals maagpijn, misselijkheid, maagzuur ot een zwaar en drukkend ge voel. Hel nieuwe maag- middel BICARPAN verlicht I Uw klachten onmiddellijk en I bij voortgezet gebruik vol- gens voorschrift verdwijnen 3 zij voor goed. U krijgt weer een gezonde maag en een even gezonde eetlust. Vraag Uw geneesmiddelen - leve rancier een uitvoerige be schrijving over het middel, dat alles bevat voor het herstel van Uw maag: MAAG-CACHET^ljAjljmU smaakloos, snel, zeker In Glanerbrug werd een paard, dat door een afrastering in een tuin was gelopen, door de eigenaar van de tuin met een hooivork ernstige en bloe dende verwondingen toegebracht. In Vlaardingen trof men twee le vende jonge katjes, in couranten papier verpakt, in een wagen van de reinigingsdienst aan. In Kerkrade werd een hond, ver moedelijk uit wraaklust wegens een familievete, opgehangen en daarna gestroopt. In Amersfoort hielden kinderen raz zia's onder eenden, waterhoentjes en andere vogels. Een waterhoentje, dat op eieren zat en reeds enige jongen had, werd door de kinderen gedood. In Hoogeveen werd een gewond paard gebruikt om het land te eggen. In Goor werd een hond aangetrof fen, die geheel met carboleum was toegetakeld. In Twello, Loenen en Wenum wer den drie paarden op ruwe wijze om het leven gebracht en twee paarden ernstig gewond door een onbekend gebleven persoon. In 1947 en 1948 werden in die omgeving 25 paarden en een koe op gelijke wijze gedood. In Almkerk werd een ponny, die een kalf had gebeten, met dertig zweepslagen gestraft. In Meddo bij Winterswijk trof men een koe aan waarvan de tepel van de uier met een mes was afgesneden. In Ridderkerk we.d door een land bouwersknecht een varken op kwel lende wijze vervoerd. De poten wa ren zo bijeengebonden dat de touwen in het vlees sneden. In Zwolle werd een varken zodanig met een touw gekneveld dat de snoet blauwachtig was opgezet door gebrek aan adem. In Zeist werd een kat in een bun zingklem gevangen en daarna met een stok doodgeknuppeld en in Alk maar werd een door een maaimachine ernstig verwond hondje in een on diepe sloot nog levend aangetroffen met een steen om de nek. HEERLEN, 27 October. Op het ter rein van de mijn Oranje Nassau te Heer len heeft men gisteren de laatste beton gestort op de top van een nieuwe schoor steen, die, voor zover bekend, de op één na de hoogste ter wereld is. Hij is n.l. 145 meter hoog en er staat er een in In Rheden werden twee postduiven I Japan van 170 meter. Het gewicht van door jongens onder water gehouden, de kolos bedraagt ongeveer 5200 ton. Eén van de duiven verdronk. io }2'2''erj bl!eed ,en Tn A r.ninrJpdim werd een Daard I top 7,12 meter. De fundering be- IrV Jfiw, staat uit 80 betonnen palen met een door- opzettelijk met een mes gestoken. snede van 52 cm, die 8 k 10 meter diep in de grond zijn geheid. In Heerlen kibbelt men nu al een poosje over de naam van deze reus. Er staat in de buurt nog een lange schoor- Bergen op Zoom herdacht bevrijding. ■RtrnrPN OP 700M 27 Oct - Het! steen, the men de Lange Jan noemt. Een BERGEN Oir ZOOM, ZlUCl. i carnavalsvereniging stelde voor de nieu- was vandaag negen jaar geleden, dat we schoorsteen „Lange Lies" te noemen. Bergen op Zoom door de Canadese en I dan had Jan een levensgezellin, maar Engelse troepen werd bevrijd. J;' x 's Morgens werden de klokken van de stadstoren geluid en werd ook] wrpnwp DÏFNSTROOSTFRS van de gemeentelijke geb'ouwen de na- JNIUUWU_UlU,DlölKUUblliKt) tionale driekleur uitgestoken. DIJ Ub JN.ö. Omstreeks tien uur vond er op de bei- >s GRAVENHAGE, 27 Oct. Bij de de militaire begraafplaatsen een korte Nederlandse Spoorwegen zijn voor het plechtigheid plaats. krachtvoertuigenpersoneel nieuwe Burgemeester ir L. A. H. Peters leg- dienstroosters samengesteld. Hoewel legde hier bij de beide gedenktekens deze roosters nog door de minister van het Canadese en Engelse kerkhof moeten worden goedgekeurd, zijn ze namens 't gemeentebestuur een krans, met ingang van de winterdienstrege- Ook verschillende stadgenoten lrwa- jjng a] ingevoerd. De nieuwe roosters men op deze bevrijdingsdag op de door waren nodig om overschrijdingen van hen geadopteerde graven een bloem- nachtdiensten tegen te gaan, doch be stuk brengen. vatten geen wijzigingen van verstrek- Doordat de militairen, die anders I kende aard. Het personeel van de elk jaar ook daar een grootse bloe- krachtvoertuigen heeft met de nieuwe menhulde kwamen brengen, nu over-1 dienstroosters enige verlichting gekre- geplaatst zijn en dit door de andere gen t0(; lange diensten. De thans door regimenten niet meer werd nage- gevoerde wijzigingen houden geen ver volgd, was het alleen oud-adjudant hand met de recente spoorwegonge- v. d. Kaai die persoonlijk een kleine I vanen. hulde kwam brengen. Overval te Rotterdam. ROTTERDAM, 28 October, bekende heeft gisteravond een roofover val gepleegd op de 56-jarige schoenmaker A. S., die een zaak heeft in de Reseda- straat. De schoenmaker, wiens woning in een andere straat is gelegen, werd door de buren gevonden. In zeer ernstige toestand bij werd met een hamer op het hoofd geslagen is de man naar een ziekenhuis vervoerd. Van de dader ontbrak tot op heden ieder spoor. Gebleken is, dat de aanvaller in de I zaak kwam, met het smoesje een stuk leer te willen kopen. Toen de schoen maker zich omdraaide om het gevraagde I te zoeken, werd hij met één van zijn hamers neergeslagen. De onverlaat heeft het slachtoffer toen beroofd van een por- I tefeuille met duizend gulden. De politie I beschikt over een vaag spoor. Voorbij-1 gangers hebben een man zien fietsen de I Resedastraat uit, verdwijnend in de Dortselaan. Zij zagen dat hij iets weg wierp. Bij nader onderzoek bleek dit de hamer te zijn. De algemene regel is de 48 uriga werkweek zodanig aan te houden, dat per twee weken 96 uur wordt gewerkt. Volgens de wet mag voor electrische tractie tot 12 uur en voor stoomtractie tot 14 uur per dag worden gegaan. Slechts een klein percentage van de diensten gaat 10 uur per dag te bo ven, terwijl alle diensten beneden de 12 uur per dag blijven, aldus deelde de Chef van de dienst exploitatie der Een on- j N.S., ir J. Wessels Boer, mede. Schotse reddingboot sloeg om: zes doden ARBROATH, 27 October Dins dagmorgen is een reddingboot op da terugtocht vlak voor de Oost-Schotse haven Arbroath omgeslagen. Zes van de zeven inzittenden verdronken daarbij. De enige overlevende kon worden gered, doordat een met een vuurpijl afgeschoten reddinglijn zich om het lichaam van de drenkeling wikkelde. KOPENHAGEN, 27 October. Scan dinavische kankerspecialisten hebben I vastgesteld, dat het roken ook voor be de Obrien naar Europa en vandaar I matige rokers gevaren inhoudt per schip naar Braz.lie om zich daar I voor longkanker. Op een artsencongres, te vestigen, doch bij aankomst in Rio I ciat in Kopenhagen werd gehouden, wa de Janeiro verklaarde de politie, dat I ren de doktoren het er over eens, dat zijn papieren niet in o-de waren. longkanker ook kan ontstaan bij hen, Met hetzelfde schip moest Obrien die gedurende een aantal jaren een zeker terug naar Europa, waar noch de aantal sigaretten gerookt hebben. Als 0 r I men bijvoorbeeld gedurende twintig jaar autoriteiten in Genua, noch die 1 meer dan vijf sigaretten per dag heeft Marseille hem verlof wilden^ geven I gerookt, is men vatbaar voor longkanker. 01 van boord te gaan. Uiteindelijk I Daar ook vele vrouwen sigaretten- heeft de Dominicaans0 republiek be-1 rooksters zijn geworden, kan men aan- eindiging van Obriens omzwervingen I nemen, dat ook zij, evenals de mannen mogelijk gemaakt door hem toestem- door longkanker bedreigd worden. Daar ming te verlenen zich in Ciudad de echfer de meeste vrouwen pas na de r;.. i I nnrlno Tiin hotrnnnori to rnlron rrtsl hor Trujillo te vestigen oorlog zijn begonnen te roken, zal het I nog vrij lang duren, voordat gevolgen I hiervan bij haar kunnen worden vast gesteld. Wil men longkanker bestrijden, aldus I de artsen, dan zal de bevolking geleerd moeten worden minder te roken. Of ook I bij sigaren- en pijprokers de longkanker MOSKOU, 27 October. De Russische even veelvuldig voorkomt, heeft men minister van Handel, Mikoyan, heeft I niet met zekerheid kunnen vaststellen, voor handelsfunctionnarissen in een rede I Het maakt geen verschil of men al dan medegedeeld, dat de opbouw van de niet inhaleert. Weliswaar treden bij de Sowjet-Unie verreweg is voltooid en dat I beide categorieën rokers gezwellen op nu mogelijkheden liggen om in de toe-1 verschillende plaatsen op, maar het ene komst de productie van verbruiksgoede- gezwel is al even gevaarlijk als het an- ren op te voeren. dere. Hij gaf toe dat in het buitenland goede De tabaksindustrie is bij deze onder methoden zijn ontwikkeld voor de orga- zoekingen zeer geïnteresseerd en de nisatie van de handel (blijkbaar geen Noorse tabaksfabrieken hebben zelfs „kapitalistische"die de moeite zijn I hiervoor een bijdrage geschonken. om te worden overgenomen. Uit zijn rede bleek, dat nu ook aan particulieren I auto's kunnen worden verkocht. Alleen levering wachten. De productie Xan stofzuigers en wasmachines zal worden i vergroot. Mikoyan deed een beroep op SClCJlCeil* restaurants, cantines, stationsbuffetten, cafetaria's en lunchrooms de kwaliteit I ALMELO, 28 October. Almelo heeft yan het voedsel te verbeteren, en meer plannen om net als Alphen aan de Rijn J°. adverteren. In 1955 wil de Sow- een vogelpark te stichten. Na de ophef- Jet-Unie meer rijwielen, radio- en tele-1 fing van Avifauna hebben deze plannen vlsretoesteilen gaan vervaardigen, als- zelfs vastere vormen aangenomen. Er is mede koelkasten, metalen bedden en.... lal een commissie benoemd die de plan- norloges. nen nader zal gaan uitwerken. £te Radio- VRIJDAG 36 OCTOBER X ET WESPENNEST INDO CHINA, waarin Frankrijk zich heeft gestoken, gaat premier Laniel steeds hoger zitten. De oorlog in het verre gebied kost niet alleen schatten gelds maar ook duizenden mensenlevens. Bijna zes duizend Franse- en Noordafrikaan- se militairen en soldaten van het vreemdelingenlegioen sneuvelden, De Vietnamezen verloren boven dien nog eens 7749 doden. De gemoederen zijn derhalve zeer verdeeld in Frankrijk. Nu lopen de zaken met Laos en Cambodja naar wens, althans er werd een redelijk accoord bereikt. Doch de Vietnamese nationalisten wensen zich meer en meer van Frankrijk los te maken. Nu zullen geen Amerikaanse of V.N. troepen voor Irïdo China worden afge staan en bovendien krijgt men de in druk, dat Amerika een compromis tus sen de Vietnamezen en de communis tische rebellenleider Ho Tsji Minh welkom zou zijn,'zij het dan, dat dit in feite een toenemende politieke in vloed van Peking zou betekenen. In de „New York Times" werd dan ook gezinspeeld op beïnvloeding door Washington met het doel een accoord te bewerken tussen Vietnam en de Fransen, waarbij Vietnam onafhanke lijk zou worden binnen het kader van de Franse Unie. Indien Vietnam dit aanbod weigert, welnu, dan bestond er kans, dat Laniels regering zou tuime len. Zoals reeds eerder aangestipt ont stonden nieuwe moeilijkheden met Vietnam en het staatshoofd de ex-kei- zer Bao Dai, nadat op het congres der Vietnamese nationalisten te Saigon aangedrongen werd op volledige sou- vereiniteit en wijziging van de struc tuur der Franse Unie. Thans heeft de Franse nationale vergadering het debat over Indo China gevoerd. Pessimisten voorspelden, dat Laniel dit debat niet zou overleven. Welnu, hij zat lelijk in het nauw. De socialistische partij en de Gaulisten drongen aan op onderhandelingen met de Vietminh-leider Ho Tsji Minh, ten- einde een eind te maken aan de ge vechtshandelingen. Men voerde aan, dat, indien Ho Tsji Minh zijn troepen zou demobiliseren, Frankrijk zijn troe pen zou kunnen terugtrekken. En in dien deze Vietminh-leider zou weige ren te onderhandelen dan zou ras blij ken dat hij een dictatuur wenst in In do China. En dan zou de oorlog in In- do-China een zaak zijn, die de gehele wereld aangaat. De socialistische Fractie diende een HILVERSUM I (402 m.) N.C.R.V. 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Meditatie. 8.00 Nws. en weerber. 8.15 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 v. d. zieken. 9.30 Voor de vrouw. 9.40 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.45 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram, 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws. 13.15 Metro- pole ork. 14.00 Schoolradio. 14.35 Omr. ork. 15.20 Voordr. 15.50 Gram. 16.00 „De aanleg 'van een kleine siertuin", caus. 16.15 Gram. 17.20 Zangrecital. 17.45 Fries I progr. 18.00 Gram. 18.30 Viool en Mozart- motie m waarin er by de regering op vleugel. 19.00 Nws. en weerber. 19.10 Re- werd aangedrongen, zo spoedig moge- I geringsuitz.: „Verklaring en toelichting", lijk onderhandelingen te beginnen. I9-30 Gram. -20.00 Radiokrant. 20.20 Ka- 1 merork. en solist. 21.00 „Herdenking der Reformatie", caus. 21.15 Cantate „Maar- T I ten Luther. 22.00 Gevar. muz. 22.30 Viool- Lamel verdedigde zich met de be-1 recital. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 wering, dat de grote communistische I Nws. en S.O.S.-ber. 23.1524.00 Gram. mogendheden de Vietminh-opstande- HILVERSUM n (298 m.) VARA: 7 00 lmgen dwingen de oorlog voort te zet- Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. ten. Bovendien wordt de militaire toe-1 8 °0 Nws. 8.18 Gram. 8.45 v. d. huisvr. stand in Indo-China steeds beter 9-°° Gym v. d. vrouw. 9.10 Gram. 9.40 voegde hij er aan. toe I Schoolradio. VPRO: 10.00 „Kinderen en Er volgde nadien'een stemming, vAnT''in$nT waarin ppn ^nnialicfichlia nutnrnrn I ARA. 10.20 v, d, kleuteis, 10.40 Cello en waarm een socialistische ontwei P-re- piano n op Radiofeuilleton, n.20 Gram. solutie werd verworpen waarin werd 11,35 Orgelsp. AVRO: 12.00 Gevar. muz. voorgesteld, dat de regering zo spoe- 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Sport dig mogelijk onderhandelingen op in- en prognose. 12.48 Gram. 13.00 Nws. 13.15 ternationaal niveau en met de opstan- Meded. of gram. 13.20 Wereldspaardag. delingen zou beginnen. Gisterochtend 13-25 Promenade ork. 14.00 Kookpraatje. het1 eVenseSóver eT/door Vttge^g Zu/orM! goedgekeurde ontwerp-resolutie dafe ^dM^'^it™Uf^d de Franse troepen niet voor rood ge- Nws. 18.15 Felicitaties. 13.45 „De Haver- weld zullen bukken. Blijft dus over I kist", hoorsp. 19.00 V. d. jeugd. 19.10 Ge- het onderhandelen met Ho Tsji Minh, mengd Jcoor. VPRO: 19.30 „Hoe ik tot tenzij, dat Bao Dai, die inmiddels rug- mÜn geloof kwam", caus. 19.50 Ber. 20.00 gespraak is gaan houden met de Viet- NYS' J®:85 Boekbespr. 20.10 Twee pia- namese regering met goed nieuwe tp-1 no s* „Europa een caus. 20.40 „De VmtaStté^hSn6 bedoelen',fatde VARaTm.OO^V. "d.^eugd. 2LS5 'Lichte Vietnamezen hun eis voor volledige muz. 22.00 Buitenl. overz. 22.15 Rhythm, afscheiding van Frankrijk laten val- muz. VPRO: 22.40 „Vandaag", caus. 22.45 len. Maar daaraan gelooft haast nie-1 Avondwijding. VARA: 23.00 Nws. 23.15 mand meer. I 24.00 Kamerork. Vandaar ook, dat Laniel tijdens het BRUSSEL (Vlaams 324m). 11.45 Gram. debat met zoveel nadruk zei: „We zul- I l2-30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. len nooit onze trouw jegens onzel13-15 Orgelspel. 14.00 Schoolradio. 15.30 bondgenoten verzaken, maar onder- pra™- lö'15 ,?S'conc' ^rW"i0 nrom^reinTetteCmrTUniStiSCdh H VoTsm^f nfo iX,6? maken aan de oor- conc 2U5 Kunstnaieiaoscoop. Zl.oü log in Indo China zouden in onze ogen I Gram. 21.50 Gram. 2z.uu inws. zz.15 int. geen verdrag met de duivel betelce-1 Radio-Universiteit. 22.45 Vocaal ens. nen I 22.55—23.00 INWS.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3