T ZEEUWSE PLAKKEBORD Deltaplannen mogen drie-eilandenplan niet in de weg staan Nieuws uit de Provincie. r - 'T SPIEGELTJE - ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 herste plaatsen op Schouwen vallen droog N GRABBELTON Kamer van Koophandel voor de Zeeuwse Eilanden vergaderde BE BUS EN TEN SLOTTE Gedupeerde middenstanders moeten zich melden In Zeeland heeft men de runder- t*b*c* bijna geheel onder de knie* Ir A. P. Lindenbergh nam afscheid in Z.-Vlaanderen Kwestie-geloofsbrieven kwam weer aan de orde De heer C. van Damme gekozen tot wethouder Sport en spel Tweede klasse D. speelt anderhalve competitie Belust óp revanche Middelburg Vlissingen. 7 erneuzen. AANBESTEDINGEN Donderdag 29 October 1953 In Kerkwerve kan spoedig mei schoonmaak worden begonnen OG altijd pompen en draaien de spuien de wiens land droog komt, zal zo snel mogelijk willen Morgenochtend om 10.05 u. zal ds J. B. van Bork te Retranchement de morgen wijding van de V.P.B.O. verzorgen. Te Scherpenisse heeft het echtpaar A. Deurloo-Jan- sens zijn 45-jarig huwe- sluizen rondom de polder gaan bouwen, maar het zal ljiksfeest herdacht. CrtU*-,iitrrrtV* Al O VQCl lllot on «-P - gunstig resultaat gehad, zo dat Rilland-Bath weer voor de dag kan komen, wat Het Groene Kruis betreft. Men is veel dank ver schuldigd aan de adoptie gemeenten, temeer als men weet, dat de gemeente Och- ten in 194445 zwaar werd getroffen. Vijf en negentig procent der gebouwen werd toen verwoest. Schouwen; de resultaten zijn af te leiden uit het droogvallen van de eerste dorpen. Eén van die dorpen is Kerkwerve, dat thans weer over de weg van Zie rikzee uit te bereiken is. Het dorpje staat droog, Straks zal het land weer boven water uitkomen en hoe langer hoe meer nadert voor Kerkwerve het ogen blik, dat het gewone leven van voor de ramp zal kun nen worden hervat. Niemand stelle zich dat te simpel voor, want het kleine dorpje, dat met Nieuwerkerk en Moriaans- hoofd de gemeente Kerk werve vormt, heeft door de watersnood zeer zware sla gen te incasseren gekregen. Van de 210 woningen, welke Kerkwerve voor de ramp bezat, zijn er 105, dus 50 ingestort. Niet te her stellen schade werd gecon stateerd bij 30 panden en de gegevens over het water peil illustreren hoe de rest er thans uitziet. In de hele gemeente is niet een wo ning geweest, welke minder dan 80 cm water heeft ge had en zelfs de dorpskerk ontkwam daaraan niet. Het water verdwijnt thans uit zijn gemeente, doch bur gemeester S. Francke ziet zich opnieuw voor een nieuwe opgave geplaatst. Zodra alles droog is, zal zo snel mogelijk met de we deropbouw dienen te wor den begonnen. Door de ge meente wordt een weder- opbouwplan opgesteld, de reconstructiecommissie staat daarnaast met het streek plan voor Schouwen en Duiveland en overeenstem ming tussen deze twee zal dus een eerste voorwaarde zijn alvorens de weder opbouw een aanvang kan nemen. Daarbij komt nog de herverkaveling. De boer van de herverkaveling af hangen, waar hij zal moe ten bouwen. Hoe, waar en wanneer er ook zal kunnen worden gebouwd, is thans de opgave, waarvoor het ge meentebest 'ur zich geplaatst ziet. Van de oude bewoners zijn nog ongeveer 300 men sen geëvacueerd. Ook zij willen zo snel mogelijk te rugkeren, maar het woon- ruimtevraagstuk is een gro te zorg en zal dat voorlo pig wel blijven. In Noord- gouwe zijn 45 gezinnen uit de gemeente Kerkwerve in woonketen ondergebracht. Van hieruit zullen zij straks het herstel kunnen aanpak ken. Er zullen nog 10 keten bij komen, waarvoor niet minder dan 80 liefhebbers zijn. Mc nsen van de hulpver lening zullen straks naar het dorp komen om het schoonmaken van de huizen voor hun rekening te nemen. Bijzonder enthousiast is het gemeentebestuur over de hulp, die reeds in veler lei vorm is gekomen uit de adoptatie-gemeente Leeu warden. De enige dorps timmerman kreeg uit deze gemeente n.l. de toezegging, dat door Leeuwarden een noodwerkplaats ter beschik king zal worden gesteld. De heer J. C. van Hoven, hoofd van de Chr. Lagere Landbouwscho 1 te 's-Heer Arendskerke, is met ingang ;an 1 Februari 1954 in ge lijke functie benoemd te Ottoland (Z.-H.). Aan de Rijksuniversiteit te Leiden slaagde voor het doctoraal-examen genees kunde, le gedeelte, mevr. L. L. J. Stokhuyzen-Ochtman, vroeger woonachtig te Zie- rikzee. Adoptie Het wijkgebouw van „Het Groene Kruis" te Rilland, dat in het begin van het jaar juist onderhanden was genomen, is door de waters nood zwaar beschadigd en vele verplegingsmiddelen zijn verloren gegaan. De vereniginwerd dus zwaar getroffen en alles weer in orde te krijgen leek een hopeloze opgave. Doch de gemeenten Ochten en Echtveld in de Betuwe hebben zich hierover ont fermd. Deze week werden 't bestuur en de burgemeester uitgenodigd om naar deze gemeenten te komen ten einde de ingezamelde ver plegingsmiddelen in ont vangst te nemen. Een actie in de gemeente heeft ook 'n De co„.cc<.e, uie te Goes werd gehouden ten bate van 't Goese zwakke kind heeft f505.78 opgebracht. De collecte over het der de kwartaal voor „Kinder- •org" bracht te Retranche ment f47.70 op. De Middelburgse raadsleden hadden een uitnodi ging van B. en W. gekregen om op een Dinsdag middag mee te gaan naar het waterwingebied te Oranjezon en om de Lange Jan te bekijken. De uit nodiging viel wel in goede aarde, maar niet de dag. „We zijn nu al vier Dinsdagmiddagen aan raadsver gaderingen kwijt en we kunnen niet altijd ons werk in de steek laten, al gaan we graag op stap", zo zei iemand in de raad. ,,'t Is moeilijk om het 19 mensen helemaal naar de zin te maken", verzuchtte burge meester Bolkestein, „en de Zaterdagmiddag wilden wij niet nemen, omdat wij weten, dat de raadsleden grote organisatiemensen zijn!" Vlug werd een com promis gevonden: volgende week Dinsdag is het weer vergadering en als dan om half twee begonnen wordt, kan na afloop de Lange Jan worden beklommen. ,,'t Is maar een korte agenda", zei de burgemeester. „Ja, maar er staat een belangrijke begrotingswijziging op!" werd uit de raad geantwoord. „Dat is niet zo erg. Als u weet, dat er nog een excursie volgt, scheelt dat een half uur bij de discussie", zo klonk het vanachter de groene tafel. Biggekerke: Morgenmid dag om vier raadsvergade ring; agenda: benoeming ge meentewerkman en vast stelling gemeentebegroting en begroting B.A. 1954. Kattendijke: Hedenavond om 7.30 uur raadsvergade ring. Behandeld worden o.a. de volgende punten: vaststelling verordening op de winkelsluiting, "benoe ming leden woonruimte commissie, wijziging uit breidingsplan en aanbieding begroting 1951. O.- en W.-Souburg: Mor genmiddag om 2 uur zal de raad een agenda behande len van niet minder dan 22 punten. Twintigduizend graven In de week van 16 No vember zal te Goes een col lecte worden gehouden ten bate van de Oorlogsgraven- Stichting. Deze stichting heeft de zorg voor plm. 20.000 graven van in de oor log hier en in Indië geval len militairen en verzet strijders; voor zover deze graven niet door particu lieren worden onderhouden. Het be.treft hier niet een jaarlijkse collecte, maar een collecte voor éénmaal! In het comité van aanbe veling hebben zitting, be halve de burgemeester en de wethouders, de dames A. Buys-Reijnhout, P. L. Israël-Maas, H. B. Pilaar- Gaarlandt en de heren H. K. Baaren, S. P. Buys, ds R. A. Flinterman, pastoor R. M. A. Nieveen van Dij- kum, ds H. Strating, H. J. Memelink en R. Zuidema. hebben wij tot D.nsaagraid- dag niet geweten, wat de Noodwet Drouderdoms voorziening betekende. Nu weten wij het, dank zij een opmerking van een V.V.D.- sr in de Middelburgse raad. GOES, 28 Oct. Een groot aantal actuele Zeeuwse problemen is vandaag in de vergadering van de Kamer van Koophandel en Fa brieken voor de Zeeuwse Eilanden, die in Hotel „De Korenbeurs" werd gehouden, aan de orde gekomen. De verbindingen te water, de Deltaplannen, de gas- en eletriciteitsvoorziening, de veevergoeding door Landbouwherstel en de rol van de veehandel hierbij, de inloop haven van Zierikzee, de tarieven op de Scheldeveren, de verhouding met het Prov. Bestuur, deg overbruggingsmaatregelen voor gedupeer de middenstanders, zie daar een bonte staalkaart van onderwerpen evenzovele problem en die aan het dagelijks bestuur werden voorgelegd. Daarbij kwam nog een breedvoerige discussie over de ter mijn van de opruiming en over de begroting voor 1954. Dr Wagenaar had goed nieuws. Inenting tegen mond- en klauwzeer ook een succes. GOES, 27 October. Tijdens de hedenmiddag in de „Prins van Oranje" ge houden vergadering van de kring O. Zuid-Beveland van de Gezondheidsdienst voor fiieren heeft dr G. Wagenaar, directeur van deze dienst mededelingen ge daan over de stand van zaken ten opzichte van het reactievrij maken van de bedrijven en de bestrijding van mond- en klauwzeer. In beide gevallen kon hij optimistische geluiden laten horen. Omstreeks 1 November a.s. zal, zoals we gis teren al meldden, geheel Zeeland reactievrij zijn en wat het mond- en klauwzeer betreft, er heeft zich nog maar één geval voorgedaan, hetgeen een uitermate gunstig teken is. In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer D. J. Rouw, de slachtoffers van de watersnood herdacht, waarbij de aanwezigen een minuut stilte in acht namen. In zijn financieel overzicht over het boekjaar 1952/'53 deed de secretaris- penningmeester de heer Burger medede ling van een batig saldo van 730,50. In het jaarverslag over dezelfde periode maakte hij melding van het onderzoek bij 6135 dieren. Dit betekent een daling ten opzichte van het vorige jaar, doch dit is een gevolg van de watersnood. De getroffen boeren hebben de kosten van inenting, gemaakt voor verloren gegaan vee, terugontvangen. Voor de rampslacht offers heeft de kring uit de kas een be" drag van 1533,75 beschikbaar gesteld. Alle reactiedieren, zo werd nog meege deeld, zijn in de afgelopen maanden op geruimd. Bij de bestuursverkiezing werd de heer P. H. A. Polderman te Kruinin- gen bij acclamatie herkozen. In de plaats van de heer Jac .Sinke uit Wolfaartsdijk, die naar de N.O.P. is vertrokken, werd gekozen de heer A. Sinke te Kloetinge. Naar de algemene vergadering van de Stichting werden afgevaardigd de be stuursleden de heren Burger en Van Liere en van de leden de heer in 't Anker. Als taxateurs werden herbenoemd de heren Rouw en Van Liere (plv.). GOEDE BERICHTEN Dr Wagenaar deelde mede, dat deze winter nog 2,8 procent van de dieren reageerden. In Kruiningen zijn bij de wa tersnood veel reageerders omgekomen. De evacuatie van het vee heeft vele moeilijkheden opgeleverd, die echter zijn overwonnen. Gemiddeld reageerden in Zeeland nog 909 dieren d.i. 1,2 procent van de vee stapel van 78.000. Het aantal open-lijders is uiterst gering. Begin van dit jaar wa ren 90,4 procent van de stallen reactie vrij, per 1 September j.l. was dit al 98,6 procent. Dr Wagenaar hoopte het aantal reagerende dieren in de komende winter terug te brengen tot ongeveer 0,6 procent. Lager zal moeilijk gaan omdat de aan koop van vee altijd risico's oplevert, zo- l°"ïg het gehele land niet reactievrij is. zal voorlopig dus nog actief moeten blijven. Over drie jaar moet Zuid-Holland vrij zijn en dr Wagenaar verwachtte, dat er na vijf jaar practisch helemaal geen run- der-t.b.c. meer in ons land zal voorko men. Wat het mond- en klauwzeer betreft is 94 procent van de Zeeuwse veestapel ingeënt. 6 niet omdai, de eigenaars principiële bezwaren hadden. Tot nu toe is maar één geval geconstateerd. Vervolgens besprak dr Wagenaar nog het onvruchtbaarheidsonderzoek, het on derzoek van hengsten en de veulensterfte Dit laatste probleem is moeilijk op te lossen. Tenslotte gaf hij een aantal wen ken om het besmettelijk verwerpen zo gering mogelijk te doen zijn. Hij deelde nog mee, dat door het betrekken van een nieuw gebouw het aantal onderzoeken van de dienst in het laboratorium weer aanmerkelijk kan worden uitgebreid. WESTDORPE, 28 Oct. - Gistermiddag heeft de hoofdingenieur van de P.Z.E.M., ir A. P. Lindenbergh, die naar de P.E.N. vertrekt, afscheid genomen van het per soneel in Zeeuwsch Vlaanderen. Hij hééft daar vele jaren als bedrijfsingenieur ge werkt. .In het 50 kV-station bij de centrale te Westdorpe werd hij mede namens het P.Z.i-M.-bestuur toegesproken door de directeur, ir T. Michielsen, die wees op de grote verdiensten van ir Lindenbergh voor de electriciteitsvoorziening. De op volger van ir Lindenbergh, ir R. Froyen, uitte zijn dank voor de prettige samen werking. De hoofdopzichter van de cen trales, de heer A. F. Linse, sprak even eens woorden van dank namens de werk tuigkundige afdeling en de heer S. I. Brevet, technisch ambtenaar deed dit na mens het electrotechnisch personeel. Namens het Zeeuwsch Vlaamse' perso neel bood hij een blijvend aandenken aan, terwijl mev Lindenbergh bloemen kreeg. Tenslotte sprak de heer Versluys, technisch ambtenaar nog een woord van dank voor de jarenlange samenwerking. Uit alle toespraken bleek, dat men de scheidende hoofdingenieur in Zeeuwsch Vlaanderen slechts node ziet vertrekken. Ir Lindenbergh dankte voor alle goede woorden en wenste het personeel met hun gezinnen het allerbeste toe. De heer Van der Peijl te Goes open de de rondvraag. Hij achtte de ver houding der tarieven op de Ooster en Westerscheldeveren onredelijk, maar kreeg ten antwoord, dat deze door de regering worden opgelegd en dat het Prov. Bestuur daar weinig aan kan verer deren. Overigens komt de zaak op de helling tegen dat tus sen Kruiningen en Perkpolder weer gevaren kan worden. DELTAPLAN. De verwezenlijking van de Delta plannen zal naar het oordeel van de heer Van der Peijl ingrijpende struc tuurwijzigingen voor Zeeland mee brengen. Herinnerend aan het verslag der commissie voor de visserij stelde hij vast, dat hier een botsing van be langen zal ontstaan en dat het nodig is, dat de Kamer haar standpunt be paalt. Dat laatste kan naar een mede deling van de voorzitter, de heer C. A. Kammeraad, pas geschieden, als de nodige rapporten zijn ontvangen. De heer Roose te Goes uitte zijn vrees, dat men het drie-eilandenplan con- troverseel gaat stellen tegenover het Deltaplan. Men gaat met de afsluiting der zeegaten in het Noorden begin nen. Verandert dat niet, dan komt er van een ontsluiting van Zeeland niets. „Wij mogen ons niet met verre toe komstplannen laten zoet houden", zo was zijn standpunt. In een vorige vergadering had de heer Kammeraad zijn teleurstelling uitgesproken over de slechte verhou ding tussen Kamer en Prov. Bestuur. Op een vraag van de heer Van der Peijl, hoe het daarmee nu staat, 'werd geantwoord, dat er op 11 November a.s. een bespreking zal plaatsvinden waarbij ook het bestuur der Kamer van Koophandel voor Zeeuwsch- Vlaanderen aanwezig zal zijn met Ged. Staten. Intussen blijkt het Prov. Bestuur zijn houding reeds gewijzigd te hebben, hetgeen al tastbare resul taten heeft opgeleverd. Op 11 Novem ber zal een hele lijst met onderwerpen ter tafel komen. GASPRIJZEN. De heer Verwer te Goes bracht de lange afstandsgasvoorziening ter spra ke. Hij vreesde, dat de hogere gas- prijzen gevestigde en te stichten in dustrieën in moeilijkheden zullen brengen, tengevolge waarvan de wel vaartskansen voor Zeeland zullen ver minderen. Dit geldt ook voor de elec- trieiteitstarieven. De heer van 't Westende te Middel burg zei, dat zeker de kubieke meter- prijs omhoog gaat, maar dat de calo rische waarde van het gas ook zal stijgen, zodat de feitelijke prijsverho Raad van Baarland In de raadsvergadering van Baarland hebben de heren L. de Bruijne (C.H.) en C. van Damme (A.R.), die destijds geen zitting kregen omdat zij hun geloofsbrie ven niet tijdig hadden ingeleverd, de eed afgelegd. Hierna werd over gegaan tot het verkiezen van een wethouder in de vacature Meeuw- se. Met vier stemmen voor en drie blanco werd de heer C. v. Damme gekozen. Aan de kleuterschool werd op ver zoek een subsidie verleend voor 1954 van f800; aan de vereniging „Het Groene Kruis" een subsidie van f 675.—. Bij de rondvraag wees de heer de Vriend op het gemis van ventilatie in het verenigingsgebouw. Besloten werd een ventilator aan te schaffen. De heer Elenbaas noemde als beste oplossing niet te roken. GELOOFSBRIEVEN. Vervolgers stelde cié heer de Vriend ten mmder prettige kwestie aan de, orde. Spr. kon zich er niet mee ver enigen, dat de heren Van Damme en De Bruijne, indertijd publiek hadden bekend gemaakt, dat zij hun geloofs brieven niet hadden ontvangen. Dat ze deze niet hadden ingeleverd vond hij minder erg. Later is echter ge bleken, dat ze de geloofsbrieven wel hadden ontvangen. Door deze bewe ring is een ernstige blaam geworpen op de secretaris en dé ambtenaar ter secretarie, aldus de heer de Vriend. Hij achtte het de eenvoudigste weg te verklaren, dat zij hun geloofsbrie ven wel hadden ontvangen om zo doende deze blaam weg te nemen. Ook de voorzitter was van mening dat dit fair zou zijn. De heer Van Damme deelde mee twee dagen nadien aan de voorzitter gezegd te hebben, dat hij ze wel had ontvangen, maar hij achtte het niet in orde, dat hij vooraf niet door de ambtenaar was gewaarschuwd om ze in te leveren, aangezien dit in andere gemeenten wel is gebeurd. Hij achtte het niet noodzakelijk hier nog verder op in te gaan. De heer De Bruijne vond het helemaal niet van belang om op deze kwestie in te gaan. De heer De Vriend noemde deze han delswijze in strijd met de aan het begin van de vergadering afgelegde oeiofte. VOETBAL. Ook enkele juniorenafdelingen, GOES, 28 Oct. De afdeling Zee land van de K.N.V.B. deelt mede, dat er in vier klassen van de Zaterdag middagvoetbalcompetitie 'n halve com petitie meer gespeeld zal worden. Dit is het geval in de tweede klasse D, waarin uitkomen de clubs A.Z.V.V., Spui, Driewegen, Tern. Boys, Hoek en Zaamslag en in de groepen B I, B II en B III van de juniorencompe titie. Dit besluit betekent een verlen ging van de competitie van zes voet hal-Zaterdagen. HEINKENSZAND, 28 Oct. Za terdag a.s. zal op het gemeentelijk sportterrein in de Nadorst te Middel burg de returnmatch plaats vinden tussen de Prov. Griffie en de Hein- kenszandse ambtenaren. Het belooft een interessante ontmoeting te worden daar het Heinkenszandse Ambtenaren- elftal belust is op revanche en het Prov. Griffie-elftal haar in Heinkens- zand getoonde meerderheid zal trach ten te handhaven. De destijds in Hein- kenszand gesmede plannen betreffen de verdere sportuitwisseling zullen thans verwezenlijkt worden. Na afloop van de voetbalwedstrijd zullen name lijk dam-, schaak-, bridge- en tafel tenniswedstrijden worden gehouden. SCHAKEN. Breskens—Oostburg 4J^—5J^. In Hotel Valk te Breskens werd een competitie-schaakwedstrijd gespeeld tussen Breskens en Oostburg I in de 2e klasse C van de Z.S.B. Deze wed strijd eindigde in het voordeel van Oostburg, welke Breskens sloeg met de cijfers b]/2U/2. De gedétailleerde uitslag was als volgt: J. A. PuntW. de Wolf HA- J- ScheeleH. En kelaar 01; J. HovestadP. Jansen y2y2-, L. de VliegerJ. Jansen 1—0; J. H. v. d. SandeC. Jansen 01; I. VerduijnP. Risseeuw 10; J. Eras mus—J. Schakel 01; F. Goethals H. de Ridder 1—0; P. J. PriesterJ. R. Bot 01; H. van MelleP. Catsman Vr—Vi' ging niet belangrijk zal zijn. De heer Roose stelde daartegenover, dat er wel degelijk van een vrij aan zienlijke absolute verhoging sprake zal zijn. De contracten tussen de drie Zeeuwse gasbedrijven en „Energie1 zijn nog steeds niet gesloten. Naar zijn oordeel zit er heel wat speling tussen de prijs, die „Sluiskil" vraagt en de prijs, die de consumenten in rekening wordt gebracht. Tenslotte was hij van mening, dat de gegaran deerde bedrijfszekerheid, speciaal wat betreft de gaszinkers door de Wester- Schelde met de werkelijkheid niet overeenstemt. HULPVERLENING. Op verzoek van de Staatssecretaris van Economische Zaken had het be stuur zich bereid verklaard mede werking te verlenen bij de administra tieve uitvoering van de overbruggings- hulpmaatregelen aan zelfstandigen in de rampgebieden. Naar aanleiding hiervan deelde de secretaris, de heer A. S. de Jonge, mede, dat het aantal aanvragen heel wat geringer is dan verwacht werd. Men had op enkele honder den gerekend, maar tot heden zijn er slechts 14 ingediend. Er is nu in Zierikzee een z.g. „proefhearing" gehouden door een Kamer-ambte naar en een ambtenaar van het Borgstellingsfonds voor de Midden stand. In de „Evacuatiepost", die binnenkort verschijnt en die ook in grote oplage aan de gemeentebestu ren zal worden gezonden, zal een oproep verschijnen zich te melden. ZIERIKZEE SE HAVEN. De heer de Rijke te Zierikzee stel de de inloophaven van Zierikzee aan de orde. Volgens hem zijn de mees te eilandbewoners ervoor, dat de pro vinciale boot op Zierikzee blijft varen en niet op de aan te leggen haven in de Val. Er zijn geruchten, dat men het plan-de Val wil forceren. De heer de Jonge wees op de tegengestelde belangen, die hier liggen. Een groot voordeel is, dat in het nieuwe plan de vaartijd 20 minuten wordt bekort. Komt het t.z.t. nog eens tot koplading, dan zal dit voor de verdere ontslui ting van Schouwen-Duiveland van enorme betekenis zijn. VEEVERVOER EN -RESTITUTIE. De heer Zuidweg Burger te Krab- bendijke was van oordeel, dat het vervoer van vee uit Zeeuwsch-Vlaan- deren naar België te wensen overlaat in deze zin, dat slechts een vervoer der uit B. 0. Zoom (die n.b. voor elk transport 160 km moet afleggen!) hiervoor vergunning heeft. Het is dringend noodzakelijk, dat ook en kele mensen uit Zeeuwsch-Vlaande- ren een vergunning krijgen. Een an der bezwaar van. de heer Zuidweg was, dat de veehandel niet is inge schakeld bij de restitutie van vee door Landbouwherstel. De heer Alink te Wemeldinge onderstreepte dit en wees erop, dat bij het verstrekken van gips en straks voor gras— en klaverzaad de handel wel wordt in geschakeld. Aanrijding. Een lege bietenwagen, bestuurd door de heer Caljouw uit Veere, ko mende van de richting 't Zand, is op de Singel in botsing gekomen met de wagen van de eidthandelaar Dinge- manse uit St. Laurens, waardoor bei de wagens zwaar werden beschadigd. Er déden zich geen persoonlijke on gelukken voor. De Singel was op de plaats waar het accident plaatsvond geel gekleurd door het eierstruif, daar de heer Dingemanse eieren vervoerde. Jubileum bij de P.Z.E.M. Dinsdag vierde de heer J. J. E. Heeren, klerk le kl. bij de P.Z.E.M. zijn zilveren dienstjubileum. In een bijeenkomst te zijnen huize werd hij hartelijk toege sproken door de directeur, ir T. Michiel sen, die hem prees voor de wijze waarop hij al die jaren zijn werk heeft verricht. Hij bood de jubilaris de gebruikelijke enveloppe aan. De administrateur, de heer J. M. Baan, liet de loopbaan van de jubilaris de revue passeren. De perso neelschef, de heer J. H. van Beuzekom dankte voor de goede verstandhouding en bood uit nar- van het personeel een polshorloge en een kistje sigaren aan. Namens de Tekenkamer feliciteerde de heer A. W. Strubbe. De heer J. Huser deed dit voor de personeelsvereniging en bood daarbij een kistje sigaren aan. De heer Heeren .ankte voor de hulde en de geschenken. Baldadigheid. Aan de nieuwe zwemschool aan het Jaagpad is dezer dagen een ernstige bal dadigheid geconstateerd. Bij laag water hebben personen zich toegang verschaft en een tiental kleerhaken losgebroken, moeren losgedraaid en de inrichting be vuild. De politie heeft een drietal daders, jongens van acht en negen jaar kunnen achterhalen. Dë ouders zullen voor de schade aansprakelijk worden gesteld. Bevolkingsonderzoek. 78,4 van de bevolking van Terneu- zen, die voor deelneming aan het bevol kingsonderzoek in aanmerking kwam, heeft zich hieraan onderworpen. Hoewel dit percentage lager ligt dan 2 jaar geleden, moet in' het oog gehouden worden dat steeds meer personen regel matig in de bedrijven doorgelicht wor den. Het bevolkingsonderzoek in Terneuzen mag dan ook wel geslaagd genoemd wor den. ARNEMUIDEN Vaardigheidsproeven. Op een speel- diensten van de Ned. Herv. gemeente zullen enkele weken gehouden worden in de Geref. kerk, daar in het Herv. kerkgebouw werkzaamheden in uitvoe ring zijn. >-u RA V EN POLDER Vaardigheidsproeven. Op de speel plaats van de Kon. Wilh. School alhier legden een dertiental adspiranten van de gymnastiekvereniging „D.A.W." vaardig heidsproeven af ten overstaan van de Zeeuwsch Brabantse Turnvereniging (Zebra). Twaalf van hen kregen een di ploma. HEINKENSZAND Ongeval. Toen de landbouwer H. v. I., vergezeld van zijn 5-jarig zoontje een wagen appels vervoerde, kwam de kleine van de wagen te vallen, zodat het voor wiel over hem reed: Aanvankelijk liet het zich goed aanzien, maar later moest hij op doktersadvies in het ziekenhuis te Goes worden opgenomen, waar een ope ratie noodzakelijk bleek. Hersenschudding. De heer K. kwam op de Prov. weg dusdanig te vallen dat hij in bewusteloze toestand werd gevonden. Dokter Staverman die de eerste hulp verleende, constateerde een hersenschud ding en liet hem naar zijn woning ver voeren. Maar daar zijn toestand later zeer verergerde werd hij naar het zie kenhuis vervoerd. OOSTKAPELLE A.R.-Kiesvereniging. In de vergadering van de A.R.-Kiesvereniging „Nederland en Oranje" heeft de heer J. de Wolf te Serooskerke gesproken over het onder werp „Rome en wij in politiek opzicht". In grote lijnen besprak hij hoe op het eind der vorige eeuw de coalitie R.K.- staatspartij—A.R. ontstond en vele vruch-» ten afwierp. Hoe deze coalitie geleidelijk aan verzwakte en in 1925 totaal verbro ken werd. Spr. deed zeer goed uitkomen het verschil van toen en nu in de R.K. staatspartij. „We zijn niet bang voor de Roomse staatsleer, maar wel ligt het grootste gevaar in de R.K. kerkleer. Sinds de coalitie is Rome meer Rooms en minder katholiek geworden", aldus spr., die het betreurde, dat vier Prot. partijen gescheiden optrekken. Er moet ook van onderop gestreefd worden naar samen werking. De A.R.-Partij beleeft geen glo rieuze dagen. De heer de Wolf wekte on danks dat echter de leden op toch trouw te blijven. In zijn openingswoord heeft de voorzitter, de heer J. Jobse Mzn de leden verzocht grote activiteit te ont plooien in de komende wintermaanden. N.C.V.B. Voor de Afdeling Oostkapelle van de Ned. Chr. Vrouwenbond sprak mevr. F. Poleij-Scheele over haar „Reis indrukken naar Rome". SCHERPENISSE Benoeming. In de vacature, ontstaan door het bedanken van de heer M. D. A. Geuze, is benoemd tot president-kerk voogd in de Ned. Herv. Kerk, de heer Jac. Dijke. ST. ANN ALAND Modern Interieur. De heer C. Scherpe nisse Molendijk heeft zijn winkel in kruidenierswaren geheel gemoderniseerd. Het interieur heeft belangrijke wijzigin gen ondergaan, terwijl er ook moderne verlichting is aangebracht. Een en ander biedt een prachtige aanblik. SIRJANSLAND Reiniging van sloten. Na het normaal worden van de waterstand in de polder, worden nu de sloten en waterleidingen gereinigd. Aan een tractor wordt een ap paraat bevestigd, een zgn. „Atlas", waar mee de modder uit de sloten wordt ge schept. Hiermee worden goede resulta ten bereikt. Grote stroomgeul gedicht. De stroom- geul op het eind van de Zandweg, die scheiding maakt tussen Oosterland en Sirjansland, is nu grotendeels gedicht. Aan weerszijden van de weg is een stuk van de dijk weggenomen waarmee ge noemd gat gedicht werd. Het uitzicht ter plaatse is hierdoor zeer verbeterd, wat» op dit gevaarlijke punt van groot belang is. ,^c.NDllKt VERKOPING. Door de notaris A. van Hoek te Groede werd voor de erven Aug. Claeijs te IJzendijke geveild. a. een woonhuis aan de Biestraat te IJzendijke. Koper werd Arm. Claeijs voor 10.550,—. b. een winkelhuis aan de Verl. Molen straat. Koper Jos. Claeijs voor 4000, c. een woonhuis aan de Verl. Molenstr. Koper werd Cam. van de Hauwe voor 7.700,—. d. een woonhuis aan de Verl. Molenstr. Koper werd Aug. de Milliano voor 5500. ZONNEMA1RE Film dijkdichtingswerk. Op de jaar lijkse uitvoering van het muziekcorps „Nut en Uitspanning" zal een film ver toond worden van het dijkdichtingswerk op Schouwen-Duiveland. Daar deze film bijzonder leerzaam en interessant is, mag op een flinke belangstelling gerekend worden. Landbouwschuur te Groede, De Stichting Bouwbureau voor de Landbouw heeft aanbesteed een land bouwschuur van de heer J. Becu te Groede. De uitslag is: Fa. Bron te Groede f 22.000; P. 1. de Groote te Nieuwviiet f 22.050; Fa. van Kerkvoort Zn., te Groede f 22.537; A. A. Bent- schap Knook te Groede f 25.290; C. A. de Ruijsscher te Hoofdplaat f 25.918; L. Martens Zonen te Hoofdplaat f 27.255.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2