REGERING KOMT NIET TERUG OP 5 pCt LOONSVERHOGING Westelijken hebben zich verrekend met Triest A Sowjet-Unie bereid tot vier-mogend- hedenconferentie Zeeuwse Kamer van Koophandel voor verschuiving opruimingstermijn V.S. hervatten hulp aan Israel ttV oor-oever val" bij Burghsluis In drie rampgemeenten toog men naar de stembus PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Staatssecretaris V. d. Berge blijkt guller met belastingverlaging dan minister v. d. Kieft Geen extra subsidie voor de Prov. V.V.V. Ernstige toestand in Noord-Italië 1 SNIPPER NIEUWS Beschuldigingen van Duits meisje vals? Hoe staan de zaken in Atjeh? Alegen jaar geleden Sympathieke samenwerking tussen Goese koren Uitgave: Stichting „Zeeuwgch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 24JG, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2480. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss+raat 17, Telef. 2764, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie °347; Ter- neuzen: Dijkstraat 20- -28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2619 Abonnementsprijs 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct per woord DONDERDAG 29 OCT. 19g8 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. 1. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp) J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op-co ondergang van Zon en Maant Vrijdag: Zon op 7.30 u„ on. 17.17 u. Maan op u., oïifl 14.39 u. Hoogwater Vrijdag 30 Oct. 1958 Vlissingen: 7.43 u. 1.24 m., 20.33 u. 1.38 m. Terneuzen: 8.10 u. 1.44 m., 81.00 u. 1.57 m. Wemeldinge: 9.12 u. 1.15 m., 21.54 u. 1.37 ih. Zierikzee: 8.50 u. 0,98 m., 21.37 u. 1.21 m. Minister Suurhoff keert zich tegen partijgenoot Burger (Van onze parlementaire redacteur). De eerste ronde in het grote debat is afgelopen. Regering en Kamer kennen nu elkanders standpunt en het wachten is op de daden van de Kamer, Erg indrukwekkend zullen deze wel niet meer zijn, al zijn de twee grofe problemen loonvorming en vereveningsheffing nog niet geheel uitgesproken. Intussen worden de amendementen op de verschillende wetsontwerpen met een gestadige regelmaat ingediend, zo dat ook op de détails de meningen nog wel eens kunnen verschillen. De regering heeft het niet slecht gedaan. Dit moet worden toegegeven, al -,vas de regie tussen de minister van Financiën en de staatssecretaris van Belastingen niet geheel in orde. Zei de eerste tussen zijn vele mopjes dat de grens van belastingverlaging nu bereikt is en dat verder voor de Kamer niets meer te beleven zou zijn, de tweede deed enkele toezeggingen die de schatkist niet minder dan 23 millioen gulden gaan kosten De mogelijkheid voor investeringsaf trek over de eerste f 3.000,kost het Ryk zes millioen gulden, terwijl de vrijstelling van de eerste f 5.000,van inkomstenbelasting bij liquidatie en overdracht een strop van vijf millioen fulden betekent. De voorgestelde ver- eteringen t.a.v. het commissarisloon en de commissarisbelasting kosten resp. tien en twee millioen gulden. De eer ste twee toezeggingen gelden vnl. voor de middenstand. Zij zijn heel wat min der kostbaar dan het voorstel-Romme om de vereveningsheffing af te schaf fen voor de eerste f 10.000,uitge keerde loonsom per onderneming. De staatssecretaris meende, dat hiermede ongeveer 35 millioen gulden gemoeid zou zijn. En het is nu maar de vraag hoe prof. Romme op deze tegemoet komingen zal reageren. Dat zal heden blijken, want de Kamer is begonnen aan haar repliek. De voornaamste mededelingen kwa men ditmaal van minister Suurhoff. De regering beeft een aantal maatre gelen getroffen om ook de niet-loon- trekkenden een compensatie te geven voor de huurverhoging. Dit lag overi gens in de lijn der verwachtingen. 1. De uitkeringen krachtens de nood wet ouderdomsvoorziening worden voor de eerste twee gemeenteklas sen verhoogd met f84,voor ge huwden en met f 60,voor onge- huwden. Yoor de overige klassen bedraagt dit bedrag resp. f 90,en f 66,Tevens wordt het bedrag waarop aftrek van eigen inkomen wordt toegepast verhoogd van f 100,— tot f200,—. 2. De regering is niet bereid het ad vies te volgen om de loongrens voor de sociale verzekering te brengen op f 6.000,Dat zal eerst kunnen gebeuren als het tweede ontwerp dat nog ingediend moet worden over de coördinatie van de sociale verzekering behandeld zal zijn. De loongrens zal in dat ontwerp een grote rol spelen. Per 1 Januari wordt de loongrens gebracht op af gerond f 5.300,—. 3. De lopende uitkeringen krachtens de verschillende sociale verzeke ringswetten zullen met 5 procent worden verhoogd. 4. Zo wordt de kinderbijslag gebracht op 48 cent per dag voor het eerste kind, 54 cent voor het tweede en derde kind, 75 cent voor het vierde en vijfde en 85 cent voor het zesde en volgende kinderen. In deze be dragen zit 5 procent terwijl reke ning is gehouden met de relatieve achteruitgang. instelling van een vrij gebied, zoals 5. De kinderbijslag krachtens de nood- I neergelegd in het Italiaanse vredes wet kleine zelfstandigen wordt voor verdrag ïc in dn nmntnk- mot moonim- den duur bereikt kunnen worden bij een huur die 200 procent hoger is dan in 1940. Het meest ideale zou zijn om dit te bereiken op het moment dat de woningnood is opgeheven, omstreeks 1960. Dit betekent dat er zeker nog een huurverhoging noodzakelijk is. Het zullen er twee kunnen worden als het percentage van 200 procent wordt overschreden. Maar minister Witte vond het te griezelig om voorspellingen te doen, daar ook hij de economische vooruit zichten niet weet. De socialistische eis inzake een huurbelasting vond de bewindsman een groot probleem. Hij hoopte, dat daarvoor een oplossing gevonden zal worden, daar anders een goede huur- en woningpolitiek door 'n bijzaak om hals gebracht zal worden. Cijfers blijven belangrijk De vrijere loonvorming brengt de gemoederen zodanig in beweging, dat we dit vraagstuk niet tot Sint Juttemis kunnen uitstellen, zo zeide minister Suurhoff, die het betreurde, dat men het „verschijnsel van de cijfers" be lachelijk gaat maken. De cijfers zullen een grote rol blijven spelen. Dat was ook m het verleden het geval. Zodra de vakbeweging zich had ontwikkeld heeft men met cijfers gewerkt. Na tuurlijk kunnen zij nooit meer dan een benadering zijn en het weergeven van een gemiddelde. Juist de behoefte om de cijfers te verfijnen heeft de strub belingen veroorzaakt. Uitvoerig ver telde de minister van Sociale Zaken nog eens hoe de loononderhandelingen precies zijn verlopen en hoe op het laatste moment de commissie van des kundigen tot de overtuiging kwam, dat het gebruikte indexcijfer niet te hand haven was. Bij de ambtelijke leden van de loon- en prijscommissie uit de Stichting van de Arbeid bestond daar over reeds direct twijfel, maar de on derhandelaars hebben dit probleem laten rusten. Men kan zeggen: jammer, dat de fout niet eerder is ontdekt, maar beter kan men zeggen dat 't gelukkig is, dat dit niet later is gebeurd. De re gering beseft de teleurstelling van de vakbeweging, aldus de heer Suurhoff. Het is moeilijk om precies uit te leg gen wat er is voorgevallen. De drie deskundigen hebben de Raad van Vak- centralen in het gelijk gesteld. Alleen het indexcijfer deugde niet. Dit is geen slag onder de gordel, zo zeide de oud-voorzitter van het N.V.V. tot zfjn partijgenoot Burger. Dit is een eerlijke zaak. Er is slechts sprake van een ongelukkige samenloop van om standigheden. Van millimeterpolitiek is ook geen sprake, want alle maatre gelen bij elkaar brengen, een aanzien lijke verruiming van de consumptie mogelijkheid der werknemers. De re gering kan dan ook niet terugkomen op de gevallen beslissing. Minister Zijlstra zette uiteen hoe de indexcijfers precies worden gesteld. Tezamen met minister Suurhoff zal hij na dit debat in de Stichting van de Ar beid een uiteenzetting geven van het gebeurde. En verder bewaarde hij alle belangrijke vraagstukken tot de be handeling van zijn begroting. Wel zei de hij, dat de export terugloopt als men 't waardebedrag beziet, maar dat er sprake is van een volume-stijging. Gedurende het eerste halfjaar van 1953 is de uitvoer naar de Verenigde Staten, in volume gemeten, met meer dan dertig procent gestegen. De stimu lering van de particuliere investerin gen noemde hij de juiste weg. Maar men moet daarvan geen dogma maken. Als het niet kan zoals, het behoort, dan moet het zoals het kan, zo zei de be windsman in het Fries. En dat was dan voor de eerste maal dat de Friese taal van achter de regeringstafel in 's lands vergaderzaal werd gebruikt. MOSKOU, 29 October Vol gens het Franse persbureau A.F.P. menen waarnemers in Moskou, dat de Sowjet-Unie het Westelijk voor stel voor een vier-mogcndlieden- conferentie zal aanvaarden. Zij geloven, dat Rusland tegen het einde van deze week zal antwoorden op de jongste nota van de Westelijke Grote Drie, waarin de uitnodiging was vervat. Volgens hen zal de uitnodiging worden aanvaard, omdat de Sowjet- Unie opnieuw haar bereidheid om alle hangende kwesties op internationaal niveau vreedzaam te regelen, wil be wijzen, GOES, 28 October Naar wij ver nemen is bij het Oostelijk havenhoofd van Burghsluis over een breedte van negentig meter een „voor-oeverval" ontdekt. De val is bij laag water op gemerkt en heeft zich voorgedaan op 20 meter voor de laagwateriijn van de dijk. Op de plaats waar de afgegleden slikken hebben gelegen zijn diepten tot 12 meter gepeild. Er is geen direct gevaar voor het havenhoofd en indien dit zou afglijden, dan betekent dit nog niet, dat de inundatie van de polder- grond een feit zou worden. Van de zij de van de Waterstaat volgt men de ontwikkeling van de oeverval nauw lettend. De eerste slachtoffers van de laatste mijnramp in België, die plaats vond in het dal van Saint Lambert, zijn, onder grote belangstelling, ter aarde besteld. Kamerleden droegen de kisten naar de laatste rustplaats. Eén en twintig kisten daalden in het gemeenschappelijke graf neer. Goes en Zierikzee aangemerkt als zeehavens Onverwachte verklaring van minister Eden MAAR ZIJ KOMEN NIET OP DE GENOMEN BESLISSING TERUG LONDEN, 28 October De Britse minister van Buitenlandse Zaken, Eden, heeft vandaag tijdens het debat in het LageThuis plotseling toegegeven, dat Engeland en de V.S. zich hebben verrekend ten aanzien van president Tito's reactie op het besluit om de zöne A van Triëst aan Italië over te dragen. Hij voegde er aan toe, dat Tito's bedreiging met geweld te zullen ingrijpen als de Italianen de zóne binnentrekken, niet gerechtvaardigd kan worden. De oppositie in het Lagerhuis was het niet met het regeringsbeleid eens en vroeg stemming. Het Kabinet kreeg daarbij een meerderheid van 28 stemmen. Eden gaf voor de eerste maal ook te kennen, dat de Brits-Fr'ans-Ameri- kaanse verklaring van 1948, waarin de drie landen zich uitspraken voor het teruggeven van beide zones van Triëst aan Italië een dode letter is. Ook de het derde kind gebracht op 30 cent per dag en voor het vierde en de volgende kinderen op 43 cent per dag, terwijl de inkomensgrens met f 200,wordt verhoogd. Dit bete kent dat men met drie kinderen bü een inkomen van f 2.600,— van de ze wet kan profiteren, in plaats van tot nu toe f 2.400, 0i Minister Witte heeft nog medege deeld, dat ouden van dagen, die on der de noodwet ouderdomsvoorzie ning vallen en die wonen in een woningwetwoning waarvan de huur niet is goedgekeurd een huurtoeslag zullen ontvangen van f 2,per week. Het Rijk en de gemeente zul len ieder de helft betalen. Degenen, die in dezelfde soort woningen wo nen, maar die minder verdienen dan de uitkeringen krachtens de noodwet krijgen deze toeslag ook. Vrije huurverhoging nog niet mogelijk Daar er nog geen evenwicht is op de woningmarkt is het nog niet mogelijk het beginsel van de vrije huurvorming te introduceren, zo zeide minister Wit te. Bovendien zijn de bouwkosten nog te hoog, terwijl we ook zitten met het pTobleem der compensatie. Een ren dabel huurpeil zal waarschijnlijk op FERRARA, 28 October Er dreigt een watersnood in Noord-Italië. In het fehele gebied tussen Milaan en de uidslavische grens is de toestand ern stig. Op verschillende plaatsen dreigen de rivierdijken te doorbreken en staat het water tot aan de kruinen der dij ken. Op twee plaatsen is de Adige bui ten. haar oevers getreden, waardoor een stuk van het Oostelijk deel der Povlakte onder water is gezet. Tot nog toe is slechts melding gemaakt van één dode. De schade loopt in de mil- lioenen. verdrag, is in de practijk niet mogelijk, aldus Eden. Hij herhaalde evenwel, dat Engeland niet voornemens is op het thans genomen besluit terug te komen. CONFERENTIE Intussen zou een conferentie tussen Italië, Zuid-Slavië, Frankrijk, de V.S. en Engeland kunnen worden gehou den, zo meende hij. „Wü willen een oplossing voor het probleem, binnen een paar maanden, omdat wij weten, dat zij anders geen doeltreffende vei ligheidsmaatregelen op dit vitale punt in de Westelijke verdediging kunnen nemen", zo besloot Eden. Volgens een te West-Berlijn ver schijnend blad zouden de voormalige Oostduitse minister van staatsveilig heid, Zaisser, en een gewezen lid van het centrale comité der Oostduitse so cialistische eenheidspartij, Hernstadt, zijn gearresteerd. In Engeland heerst vreugde in de gezinnen, want er is aangekondigd, dat de prijsbeheersing en de rantsoenering van boter, marga rine, kaas, braadvet, gecondenseerde melk en melkpoeder in de loop van volgend jaar zullen worden afgeschaft. Wanneer dan ook de rantsoenering van vlees en bacon nog wordt opgeheven, zoals het plan is, dan behoort de bon- nentijd voor levensmiddelen ook in Engeland eindelijk weer tot het verle den. Meldden wij gisteren al, dat de Krakatau weer actief is, een aantal andere vulkanen in Indonesië vertoont ook tekenen van activiteit. Neder land gaat weer ter walvisvangst. De Willem Barentsz" is voor de reis van zeven maanden gisteren uitgevaren. Een heel andere richting gingen dui zend emigranten uit, die met de „Si- bajak" naar Australië zijn vertrokken. Een jong echtpaar bleek zich bedacht te hebben. BONN, 28 October Hoewel de po litie nog geen nadere mededelingen wil doen over de toedracht van het ongeval Zaterdag j.I. op de Wiedbach- brug, is vandaag hekend gemaakt, dat bewezen is, dat de beschuldigingen, gisteren geuit door een 25-jarig Duits meisje volslagen ongegrond zijn. Zij verklaarde, zoals wij gisteren meldden, dat de chauffeur voor het ongeluk met haar een fles jenever zou hebben gebruikt. Zij zal nu wegens meineed terecht moeten staan. Ook schijnt het niet juist te zijn, dat de remmen van de auto niet in orde wa rén. WASHINGTON, 28 October - De Israëlische regering heeft mee gedeeld, dat de werkzaamheden aan de kanalisering van de Jordaan, waarover momenteel verschil van mening is tussen Israel en Jordanië, zuilen worden stopgezet voor de duur, dat de Veiligheidsraad de zaak bespreekt. Dit besluit is zowel in Washington als in de kringen van de V.N. met waardering ont vangen. Een en ander is er oorzaak van, dat president Eisenhower op zijn weke lijkse persconferentie bekend kon ma ken, dat de Amerikaanse hulp aan Is rael zal worden hervat. Foster Dulles heelt vandaag daartoe 26 millioen voor economische hulp aan het land toege wezen. Duistere regeringsverklaring DJAKARTA, 28 October Wie ver wacht zou hebben uit de regeringsver klaring, die vandaag in het Indonesi sche parlement is voorgelezen, te ho ren hoe de zaken in Atjeh er nu voor staan is bedrogen uitgekomen. Er wordt niet over gerept, ja er wordt zelfs niet over gesproken. De regering laat in het midden wie er schuld heeft aan de opstand, die on langs uitbrak en geeft ook geen aan duiding in welk deel van het gebied de opstandelingen nog heer en meester zjjn. Men tast dus over de toestand volkomen in het duister. Nog eigen aardiger wordt het, als de Indonesische regering verklaart, dat het wellicht mogelijk zou zijn Atjeh een zekere mate van zelfbestuur te geven. Over de wijze waaropdit moet gebeuren wordt echter weer niets gezegd. GOES, 28 Oct. De Kamer van Koophandel en Fabrieken voor de Zeeuwse Eilanden heeft besloten adhaesie te betuigen aan het voor stel van de Kamer te Zwolle om de minister van Economische Za ken te verzoeken de opruimings termijn te verschuiven van 1 Jan.— 1 Febr. tot 16 Jan.—15 Febr. 1954. De heer Baars te Middelburg was het met de motieven van „Zwolle" geheel eens. Die van de Raad voor het Groot winkelbedrijf vond hij zeer zwak: hoe verder de seizoenopruiming wordt uit gesteld, hoe economischer dat is. Ver kapte vooropruiming kunnen nooit een motief zijn om bepaalde normen te stel len. Dan moet er maar tegen worden op getreden .De heer Roose te Goesdeelde mede, dat hem bij een informele bespre king met de middenstandsorganisaties te Goes was gebleken, dat men algemeen voor verschuiving voelt, doch de heer Steutel uit Zierikzee stelde daartegen over, dc.t de meeste kleine Bedrijven het r- wilden houden. De secretaris, de heer de Jonge, was van oordeel, dat men nooit een bevre digende regeling zal kunnen maken, die niemand dupeert en de heer Ger ming te ,.ïiddelburg vond, dat men toch niet al te lichtvaardig over het euvel GOES, 29 October Vandaag is het negen jaar geleden, dat Goes door de Canadezen werd bevrijd. Na een on rustige nacht waarin het geallieerde granaatvuur de slaap uit de ogen hield, begon het stil te worden in de omge ving. Slechts een enkele maal werd de rust verstoord, door het knetteren van machinegeweren. En toen plotseling, daar waren ze, de bevrijders, die met veel gejuich werden begroet. Er werd gelachen en gejubeld, maar ook de vreugdetranen ontbraken niet. Een ogenblik later was heel de stad in feesttooi. Huis aan huis wapperde de driekleur; oud en jong was met Oranje gesierd. En terwijl op het stadhuis de commandant van de troepen, door het Gemeentebestuur officieel werd ontvangen, maakten jongelui zich verdienstelijk met het verwijderen van door de Duitsers aan gebrachte borden en biljetten en van de kalklaag waarmee de tekst van de jubileumbank was bedekt. Goes vierde zijn bevrijding. Onbe wust van het feit, dat een groot deel van ons volk een tijdperk van terreur, honger en ellende, van bloed en tranen tegemoet ging, dat zijn weerga in onze geschiedenis niet kent. Weinig politieke verschuivingen NIEUWE GEMEENTERADEN GEKOZEN TE ST PHILIPSLAND, NOORDGOUWE EN ZONNEMAIRE GOES, 28 October In drie door de ramp getroffen gemeenten zijn van daag de uitgestelde verkiezingen voor de gemeenteraden gehouden. In de beide Schouwse gemeenten, Noordgouwe en Zonnemaire, bleef, de politieke samenstelling van de raad dezelfde. In Sint Philipsland kwam er door in diening van de andere lijsten enige verandering. De S.G.F. en A.R., die nu met een eigen lijst deelnamen, wisten ieder 'n zetel in de nieuwe raad te ver overen. Daarvoor moest de C.H., die van 2 op 1 zetel terugviel en de vrije lijst van Nieuwenhuijzen, die zich nu ook met één zetel tevreden moest stellen, een veer laten. Van een politieke verschuiving kan er echter ook niet gesproken worden. De uitslag van Sint Philipsland was als volgt: A.R. 139 stemmen (in 1949 geen) 1 zetel. Gekozen werd de heer P. L. Bo- lier. Gemeentebelang lijst Mol 452 stem men (in 1946 462 st.), 3 zetels (onver anderd). Gekozen werden de heren P. Mol, L. J. Quist en J. Verwijs. Gemeentebelang lijst L. J. van Nieuwenhuyzen 176 stemmen (in 1946 292 st.), 1 zetel tegen in de oude raad 2 zetels. Gekozen werd dus alleen de heer L. J. van Nieuwenhuyzen. De heer K. Goudzwaard van deze partij keert dus niet terug in de raad. S.G.P. 149 stemmen, 1 zetel (Nam in 1949 niet aan de verkiezingen deel). Gekozen werd de heer F. A. Vaders. C.H.U. 207 stemmen (in 1946 246). Deze partij viel van 2 zetels in de oude raad terug op 1. Gekozen werd de heer C. A. Stormezand. De heer A. K. Guil- jam keert niet in de nieuwe raad te rug. Als bijzonderheid kan worden ge meld, dat A. J. Polder met 600 inwo ners nu vier zetels in de raad bezet en Sint Philipsland met 1500 inwoners maar drie zetels. Bij de verkiezingen is voor de eerste maal gebruikt ge maakt van het Hollerithsysteem. NOORDGOUWE Te Noordgouwe kreeg de P.v.d.A. 151 stemmen tegen 173 in 1946. Deze partij behoudt daardoor de twee zetels. De Vrjje lijst A. P. Kort verenigde 33 stemmen op zich en kreeg geen ze tel evenmin als in 1946. De gecombi neerde A.R./C.H.-lijst kreeg 184 stem men tegen 175 en behield daarmee drie zetels. De V.V.D. behield de twee zetels in de raad. Aantal stemmen thans 106 (in 1948 118). Gekozen werden voor de P.v.d.A. A. C. Visser en J. Koopman, voor de A. R./C.H. C. M. Janse, N. W. Flikweert en Th. C. Ganzeman en voor de V.V.D. A. M. Geluk en J. L. Vis. Niet terug kerende raadsleden zijn A. M. Rijke (P.v.d.A.), I. Rijnberg en N. Viergever (Prot. Chr.) en L. J. v. Gastel (V.V.D.). ZONNEMAIRE De uitslag van de raadsverkiezingen te Zonnemaire luiden: P.v.d.A. 224 stemmen tegen 199 in 1946. Aantal zetels bleef drie. V.V.D. 112 stemmen (133 in 1946). Zeteltal bleef twee. A.R. 128 stemmen (in 1946 120). Ze teltal ongewijzigd op twee. Gekozen zijn de heren P. v. d. Velde, L. C. Bra- ber en P. de Munnik, allen P.v.d.A.; J. de Rijke en M. Lukaart, beiden V.V.D. en Jac. van Splunder en J. A. v. d. Bijl (A.R.). In de raad keert alleen niet terug de heer L. C. Berman van de V.V.D. DE BILT ZEGT: Weersverwachting, geldig tot van avond: Weinig wind. DE BILT, 28 October In de och tend plaatselijk mist. Overwegend droog weer en op de meeste plaatsen nu en dan zon. Weinig wind. Weinig verandering m temperatuur. der verkapte vooropruiming dat z.i. bij verschuiving van de termijn belang rijk zal toenemen mag heenlopeil. Na nog wat discussie werd een sugges tie van de heer de Jonge aanvaard om één jaar de proef te nemen: midden stand en groot- inkelbedrijf blijken het onderling niet helemaal eens te zijn. GEEN EXTRA SUBSIDIE VOOR V.V.V. Bij de behandeling der begroting, die werd aanvaard, verwierp de vergadering een voorstel van de heer Rijnten te Mid delburg om bij wijze van overbrugging 1000,extra subsidie voor de Prov. V.V.V. uit te trekken. Hij motiveerde zijn voorstel met de mededeling, dat de vereniging niet over de nodige middelen beschikt om een ge schikte functionaris aan te trekken. De heren Kammeraad, Baars en Van 't Westende waren van oordeel, dat de mid denstand, die het meeste profijt van hét vreemdelingenverkeer trekt, hier ernstig in gebreke blijft. Hij dient in de eerste plaats V.V.V. te steunen. GOES EN ZIERIKZEE ZEEHAVEN Er waren enkele belangrijke ingeko men stukken. Allereerst, dat Goes en Zierikzee per 15 Augustus j.l. werden aangemerkt als zeehavenplaats in de ztïa der Omzetbelastingwet. Voorts, dat voor de heropening van het veer Kruiningen-Perkpolder de outillage voor de verkoop van kaartjes zo moge lijk zal worden verbeterd en dat het ver krijgen van 10-vaartenboekjes wordt overwogen. Op verzoek van het Prov. Bestuur werd als vertegenwoordiger der Kamer tot lid der Reconstructiecommis sie Schouwen en Duiveland aangewezen de heer M. Doeleman HJzn te Zierikzeé. (Van onze muziekredacteur.) Zoals wellicht bekend is, bestaan te Goes twee Oratoriumverenigingen, n.l. De Chr. Oratoriumver. „Willem 't Hooft" en de Goese Oratoriumvereni ging. Beide koren voeren regelmatig werken uit van prominente figuren, zoals bijv. Bach's Mattheus Passion, Handels „Messias" e.a. Vaak deden zich daarbij moeilijkhe den voor o.a. van financiële aard, aan gezien solisten en orkest uiteraard een belangrijk honorarium eisen. Verder kon het gebeuren, dat de uitvoeringen van de koren te dicht op elkaar lagen, wat het bezoek derhalve schade aan deed. Om nu één en ander op te kunnen vangen, heeft zich uit beide koren een commissie gevormd, die a.h.w. over koepelend werkt met het doel elkaar te steunen. Zo zullen de te geven uitvoeringen samen worden geregeld en zal de een de ander hierbij morele steun verle nen. Tevens is het plan opgevat, om de Mattheus Passion voortaan gezamen lijk uit te voeren. De dirigenten zul len hierbij bij toerbeurt de leiding hebben. Voor de eerste maal werd als uit voeringsdatum vastgesteld 13 April 1954, waarbij voor ditmaal door loting de heer Adr. Kousemaker als dirigent werd aangewezen. Aan deze uitvoering zullen dan c.a. 130 personen meewerken. Mocht dit experiment slagen, waarbij het verle nen van subsidie natuurlijk een grote rol speelt, dan zal deze uitvoering om de twee jaar herhaald worden. Het ziet er dus naar uit, dat vol gend voorjaar te Goes een uitstekende uitvoering verwacht kan worden, wat dan o.m. te danken zal zijn aan de sympathieke samenwerking van deze Goese koren. Na 1 Februari hoopt men met de ge zamenlijke repetities te beginnen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1