Het leven in Nieuw-Guinea is hard, schenkt toch voldoening. maar CKrfarinc .4 DEZE WERELD vói n öóiQ tot De eerste indruk is nooit zo best» Nederlandse soldaten werken er met optimisme, want het land heeft ons toch veel te bieden. ÖAQ Een laatste poging V De bevrijding van Zeeland* Vierdoen méér dan één! Communistisch plan voor revolutie in de V.S. H Ledental K.V. P. gedaald van 430.000 tot 280.000. Britse atoomkracht centrale in Schotland? Woensdag 26 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina i In deze tijd gaan onze gedachten vanzelf terug, naar de najaars dagen van 1944, toen een groot deel van Zeeland van vijanden werd ge- «uiverd. Wat lange tijd niet mogelijk scheen was een feit geworden. Aan de druk waaronder wij bijkans vijf jaren had den geleefd, was een einde gekomen. Op 11 October verschenen de eer ste voorposten van de Canadezen in Biervliet, welke plaats op 17 October werd bevrijd. Daarna volgde, na vaak zware gevechten, de bevrijding van geheel Zeeland, met uitzondering van Schouwen. Het is, althans voor hen die bewust moeleefden, niet nodig te herinneren aan wat in de voorafgaande afschu welijke oorlogsjaren gebeurde. En het is ook niet mogelijk in woorden uit te drukken hoe verschrikkelijk de gevolgen van de ons opgedrongen oorlog zijn geweest. Daar waren in de eerste plaats de duizenden doden en de voor hun leven verminkten behorende tot de zee-, land- en luchtmacht, en ook niet te vergeten de Koopvaardij, die meer dan 1000 slachtoffers had te be treuren. Maar ook onder de burgerij werd een ware slachting aangericht. Het aantal bij executie en standrecht ge vallenen wordt op meer dan 25000 ge schat. Nog veel groter was het aantal politieke gevangenen, dat dank zij de samenwerking van de Duitse Gestapo en de al dan niet geüniformde Neder landse landverraders in gevangenissen en concentratiekampen om het leven kwam. En daarbij komt dan nog het verschrikkelijke feit, dat in totaal meer dan 104.000 Nederlandse Joden op de meest afschuwelijke wijze wer den vermoord. Vreselijke cijfers zijn dat. Maar toch is met het noemen van die cijfers nog zo weinig gezegd. Er was nog zo onnoemelijk veel leed, dat niet in cijfers kan worden uitgedrukt. Loodzwaar drukte de voet van de Duitse bezetters en hun Nederlandse aanhangers op ons volk. Van vrijheid van spreken en handelen was geen sprake meer. Kerken en scholen stonden onder zware druk. Politieke en maatschappelijke organisaties wer den ontbonden en hun bezittingen ge stolen. Kranten, die zich niet in dienst /an de bezetters wilden stellen, wer den verboden. Wie waagde zijn af keuring te uiten over dit goddeloze bedrijf, werd van zijn vrijheid be roofd. Zelfs het plaatsen van een Oranje-bloempje voor het raam, op de verjaardag van H. M. de Koningin, gaf de N.S.B.-burgemeester van Gobs aanleiding, proces-verbaal van zo snood bedrijf te doen opmaken. Natuurlijk geeft wat hier gezegd is, nog geen volledig beeld van het ge beurde. Om volledig te zijn, zou ik moeten wijzen op het ontstellend aan tal doden en gewonden tengevolge van oorlogshandelingen; op het schier niet te tellen aantal slachtoffers van honger en gebrek en spanningen van velerlei aard. Een zee van ellende is over ons hoofd gegaan. „Had God het niet ver hoed, dan had een stroom die nie mand tegenhield, ons gans ver smoord." Ik herinner aan dit alles niet om wonden open te rijten en de haat weer te doen opvlammen. Dat niet! Maar wel om opnieuw het besef wak ker te roepen van de zware druk en de grote nood, en om in verband daarmee op te wekken tot het betonen van oprechte dankbaarheid voor de herkregen vrijheid. Toen alles hopeloos scheen, heeft God uitkomst geschonken. De strik, waarin ons volk gevan gen zat hoe sterk ook is gebro ken en wij zijn ontkomen. Wij leven zo snel. Onze aandacht wordt naar alle kanten gespannen, En het gevaar bestaat, dat de bange oorlogsjaren en de daarop gevolgde uitredding in onze herinnering op de achtergrond geraken. En toch, dit zijn zaken die we niet mogen vergeten en die we ook aan onzo kinderen ook op de scholen zullen moeten vertellen. Daarom, wij zullen van deze din gen spreken, telkens weer; „wij zul len het niet verbergen voor de kin deren, voor het volgende geslacht, vertellende de loffelijkheden des Heren en zijne sterkheid en de won deren die Hij gedaan heeft", ook in de bevrijding van onze Provincie. Z. G. (Door le luit. J. van Bunge.) EEN RODE WOLK STOF waait achter de jeep op, die pijlsnel om de hoek verdwijnt. We proberen de sporen van ons uniform te slaan, maar dat heeft weinig resultaat: we zijn vuil en we blijven vuil. Onze schoenen lijken drie dagen geen smeertje gehad te hebben en onze sokken vertonen niet veel meer van de voorgeschreven khaki- kleur. „Is dat hier altijd zo?" „Ja, zo lang we in de droge tijd zitten, is het hopeloos: stof, stof en nog eens stof. En als de regens komen: modder, modder en nog eens modder." De soldaat die ons Merauke Iaat zien, haalt onverschillig zijn schouders op: „Maar wat geeft het eigenlijk? Het is overal wat: In Fakfak klagen ze steen en been over die ellendige „tjotten", op Biak is het de „karang" waar ze over kankeren en ergens anders is het misschien het gloeiende asphalt dat aan je schoenen blijft kleven. Geef mij Merauke maar een beste „tampat". Die soldaat is een chauvinist, zoals alle soldaten dat zijn. Als hij straks in zijn barak zit, zal hij tegen zijn maat zijn gal uitspuwen over die zware dienst, maar laat er geen knaap uit Kaimana of waar ook bij komen, want dan krijgt ie 'm van voren. Overal vind je soldaten die him eigen buitenpost waardeloos vinden en hun eigen peloton „een snèrt pe loton". Maar plaats ze eens over? Ze zitten nog niet op hun nieuwe be stemming, of ze prij.zen het detache ment waarvan ze afscheid genomen hebben, hemelhoog. Niets is zo goed als hun manokwari of hün ifar en geen dienstvak dat het van het hun ne winnen kan. Rimboe, géén sprookje. Nieuw-Guinea is voor het grootste deel bergachtig en mocht men 'ooit gemeend hebben dat de rimboe bij voorbeeld alleen maar bestaat in de fantasie van schrijvers of sterke- verhalen-vertellers, dan is Nieuw- Guinea het land bij uitstek waar men zonder veel moeite tot de ontdekking kan komen dat de rimboe geen sprookje, maar harde realiteit is. Nee, men vindt er geen leeuwen of tijgers, maar de man die voor het eerst met een patrouille door de jungle trekt, zal zich ongetwijfeld de eerste nacht niet „senang" voelen in zijn zelfgebouwde bivak. Die eerste dag „tjot", door kali's en lianen- versperringen, over omgevallen bo men en rotspartijen, zal zwaar zijn. Zó zwaar, dat hij tijdens de eerste rust vergeet een strootje op te steken Merauke onderscheidt zich dele van de andere detachementen op Nieuw- Guinea, want in het patrouille-gebied rond Merauke is geen heuvel te be kennen en van oerbossen is nauwe lijks sprake. Maar ft zijn andere hin dernissen, die alles van de man vra gen. Uitgestrekte sawahs bijvoor beeld en in de droge tijd een nijpend gebrek aan drinkwater. Het kampement. In de armoedig aandoende „stad" springt aan de Zuidkust de „Tangsi' van de landmacht naar voren. Het is een fris geheel, waar een levendige bedrijvigheid heerst. De genie heeft er haar beste beentje voor gezet. Er is een nieuwe keuken gebouwd een onderofficiersmess en ook een eet zaal voor de manschappen, waar eens in de week een film vertoond wordt. Ja, Merauke werkt hard, de bevol king, de missie en de zending en ook de K.L. is dag en nacht in de weer om er iets goeds van te maken. Om half twee is de dienst afge lopen en kun je, als soldaat, als je tenminste niet op het wachtrooster prijkt, zonder gewetensbezwaar ach ter je muskietennetje de knapen in een Hollandse kazerne beklagen, die misschien op het ogenblik voor een velddienstje op de hei worden ge pord. Je kunt natuurlijk ookgaan werken, want na de dienst valt er eigenlijk nog heel wat te doen. Maar je hoeft niets. „Man kom toch van je bed af. Je kunt de hele nacht nog pitten". „Lame met rust". „Doe niet zo slap kerel. Help even". De kerel sputtert nog een beetje tegen, mompelt iets wat hij tegen zijn sergeant nooit zeggen zou, maar volgt dan zijn maats naar de overkant. Naar de overkant, want daar, tegenover de „tangsi" moet bin nen een paar maanden een R.K. mili tair tehuis verrijzen. En een eindje verder op is men bezig met een soort gelijk tehuis voor Protestantse mili tairen. Het is geen overdreven luxe, zo'n militair tehuis, want vooral in Nieuw Guinea is de vrije tijdsbesteding van de soldaat een probleem dat comman danten, ouders en geestelijke verzor gers, dikwijls hoofdpijn bezorgt. De nederzettingen waar een detachement van de landmacht is gelegerd, wor den over het algemeen omsloten door een dicht, haast ondoordringbaar oer woud en van een levendig contact met de burgerbevolking kan in veel gevallen geen sprake zijn. Op de meeste plaatsen wordt de burgerij namelijk voor het grootste deel ge vormd door de oorspronkelijke be volking. De ontspanningsmogelijk heden zijn dan ook ver te zoeken. Bij de cantine en het sportveld houden zij meestal al op. Een gezonde ont spanning is nu juist wat de militai ren, vooral op de eenzame posten, zo broodnodig hebben. Besar" wijst een papoea me een klein gebouwtje. In de voorgalerij staat een troepje soldaten, blijkbaar kersvers uit Hol land aangekomen. Men bewondert 'n portret van een bruine reus, die ge tooid met een tulband kennelijk een legerhanddoek tegen de wand hangt te hangen. Een Orang Arabier", meent er een. het niet om medelijden mee te krijgen Zo zo, heb jij medelijden met mij? Zorg maar dat ik het niet op korte termijn met jou krijg: doe mijn kamer even, poets mijn schoenen ze staan in de kast, een paar of vier maar en schrob de mandiekamer schoon. Als je geen bezem kunt vinden gebruik je je tandenborstel maar....." In de deuropening staat de Majoor Besar. Hij vertoont een treffende ge lijkenis met de orang arabier aan de muur. En hij grijnst. De soldaat druipt af en ziet er uit alsof hij liever op Schiphol was achtergebleven. De eerste indruk die „Jan Soldaat" van Nieuw Guinea krijgt is niet de beste. Als hij met de „conny" op Biak aankomt is zijn eerste gedachte: „Wat ben ik begonnen" of: „Had ik maar naar mijn maat geluisterd. Die zei ook dat het er allemaal niks was. Het vliegveld lijkt in ieder geval wel een kookplaat. Als je in zo'n zinken hut moet wonen, waar de douane de scep ter zwaait, kun je nog beter op een zolderkamertje in Amsterdam je „Tampat" opslaan". Maar voordat hij vijf minuten in de luxe K.L.M.-bus zit, die hem naar zijn voorlopige bestemming brengt, krijgt hü al optimistische gedachten. En eenmaal in het kamp gearriveerd, maakt hij kennis met wat Nieuw Guinea aan schoonheid heeft te bieden. In de eetzaal van het opvang centrum bijvoorbeeld, hangen allerlei foto's uit het binnenland papoea's in krjjgstooi, een mangrove-moeras en 'n sago-bos, oorlogsdansers, compleet met schild en speer en een opgezette paradijsvogel, die nog altijd geldt als het souvenir van dit land. Daarom zijn ze zelf begonnen en als alles naar wens verloopt, welnu dan zal de bouw van beide huizen voor Kerstmis voltooid zijn. De thuis fronten hebben intussen voor de in richting gezorgd. Niet alleen de aalmoezenier, de veldprediker en „Wimpie Welfare" maken zich druk over de vrije tijds besteding van de troep, ook de com- piescommandant, de kapitein J. Broek huizen, doet dat. Hij is erin geslaagd een stelletje jongens warm te maken voor zijn eigen hobbies, n.l. fotogra feren en rddio. Welnu Merauke heeft een, men mag het wel zeggen „bloei ende fotoclub" en wat de radio be treft, er is altijd wel een toestelletje te vinden waar wat aan schort. Op Biak staat een huis. Op Biak, zo dacht ik, toen ik er voor het eerst weer naar zes maan den kwam, is niet veel veranderd. Maar ik vergiste me. Want wat zes maanden geleden nog losse accoorden waren van toekomst-muziek, is nu geworden tot de melodie van werke lijkheid. Men kan bijna nergens ko men op Biak of men hoort het stoten en brommen van een bulldozer, het snorren van een zaag of het 'dreunen van een hamer. De Marine bouwt, de K.L. bouwt en de K.L.M. bouwt. Waar een half jaar geleden nog „bush-bush" stond, ziet men nu de stalen skeletten van barakken, in aanbouw, ja zelfs van een compleet dorp. Op een vraag naar de „Majoor „Ik wil wel blijven". „Dat trekt me wel", zegt en hij wijst naar een brok er een >oetan" Ingezonden Mededeling (Adv.) De werking van 4 geneesmiddelen in één tablet verenigd is krachtiger en weldadiger dan van elk middel af zonderlijk. Chefarine „4" helpt ook bij hevige pijn en griep, wanneer andere middelen falen. finaere micaaeien wien, m TEGEN PIJNEN EN GRIEP 20 TABLETTEN F 0.75 loper nog „u" zou zeggen, „Gelijk heb je" meent de „Majoor Besar", „maar als je tien minuten in die blubber hebt lopen persen, verlang je naar een Turks bad". „Nieuw-Guinea is een land in opbouw en je hoort over zoveel plannen, dat de neiging je altijd be kruipt om vergelijkingen te maken met het recente verleden. Nog niet zo heel lang geleden hoorde je uit een soldatenmond op Biak alleen maar: „Als ik hier maar vast van daan ben. Niets kan meer tegen vallen". Maar nu komt er geen doortrekkend groepje militairen meer in het kamp of de majoor is lastig gevallen met de vraag „Kunnen we hier niet blijven?" En zo is het in de andere kampen eveneens. Teruggekeerde krijgsgevangene verklaart: TOKIO, 27 October. Een Amerikaan- s korporaal heeft Maandag te Tokio verklaard, dat de Chinese communisten de Amerikaanse krijgsgevangenen, die niet naar huis willen terugkeren, hebben meegedeeld, dat de Amerikaanse commu nistische partij het plan heeft binnen vijf jaar een revolutie in de Verenigde Sta ten te ontketenen. De korporaal, Dickenson, die aanvan kelijk tot de „weigerachtige" Amerikanen behoorde, maar enige dagen geleden be sloot toch naar zijn land terug te keren, zei, dat de communisten de geallieerde krijgsgevangenen hadden verteld, dat zij in China zouden worden opgeleid, om na de revolutie een leidende regerings functie in Amerika te bekleden. Hij verklaarde te zijn achtergebleven, om zich op de communisten te kunnen wreken. „Ik wilde precies weten, wat zij voor beloften zouden doen, om hen later te kunnen ontmaskeren", aldus Dickenson. Voordat met het uitwisselen van de krijgsgevangenen was begonnen, tracht ten de Chinezen de gevangenen te be wegen niet naar hun land terug te ke ren, door hun vrouwen goed betaalde be trekkingen, studiebeurzen en de gelegen heid om een reis door China en Rusland te maken te beloven. Op een vraag of de Amerikaanse krijgsgevangenen, die nog onder -toezicht van de Indische be wakingstroepen staan, waarde hechten aan de Chinese beloften, antwoordde Dickenson: „Sommige wel, andere niet". De Sowjet-autoriteiten in Oost-Ber- lijn hebben Zondag aan Noorse verte genwoordigers zeven Noren overgege ven, die tot dusverre in de Sowjet-Unie werden gevangen gehouden. Van de be trokkenen waren er vijf krijgsgevange nen, oud-SB.ers. De andere twee, een man en een vrouw, zijn burgers. É3K -v t-:.: Na ast de jongens uan de K.L. verrichten thans vele landgenoten in Nieuw Guinea exploratiewerk om het gebied tot ontwikkeling te brengen. Een der steunpunten voor de exploratie is de Kampong Demta. Men maakt van deze kampong een natuurlijke afvoerhaven van het achterland. Een kijkje in de kampong. OE ZAL HET WESTEN reageren op de nieuwe koers, die Washington overweegt om haar defensie geheel op A wapens te baseren? Gisteren stip ten we reeds aan, dat deze stap vérstrekkende gevolgen kan heb ben en ook, dat onmiddellijk de vraag rijst of Amerika's bondgeno ten in de Ver. Naties (of de Ver, Naties zelf) het gebruik van atoom wapens zullen accepteren. Men zal zich herinneren, hoe bijvoorbeeld Groot-Brittannië werd gealarmeerd toen indertijd president Truman alleen nog maar het denkbeeld op perde de A-bom te gebruiken tegen de Noord-Koreanen. De toenmalige Britse premier, Attlee, begaf zich in vliegende haast naar Washing ton, waar hij echter van Truman de verzekering kreeg, dat de Brit ten zouden worden geraadpleegd alvorens de Amerikanen hun toe vlucht tot de A-wapens zouden nemen, en in- iets gewijzigde vorm werd deze belofte door de regering- Eisenhower herhaald. Men zal zich ook herinneren, hoe de wereld eveneens werd opgeschrikt door de Russische mededeling, dat er een A-bom tot ontploffing was ge bracht. Dit nieuws werd door Moskou met veel fanfares bekend gemaakt. De laatste mededeling op dit gebied da teert van 8 Augustus j.l. toen premier Malenkov de juichende leden van de Opperste Sowjet bekend maakte, dat Rusland thans ook in het bezit is van de waterstofbom. Amerika heeft op deze Russische be kendmaking een veelbetekenend ant woord gegeven. Het was een ant woord, dat de wereld duidelijk maak te, dat zelfs in dit tijdsbestek, waarin we ons ten behoeve van de vrede be- wapenen, Amerika zich steeds de vreedzame toekomst voor ogen houdt. De Amerikaanse commissie voor atoomenergie maakte n.l. bekend, dat met de bouw begonnen wordt van een atoomreactor, waarmede electrische energie zal worden opgewekt. Men mag deze mededeling toch zeker wel be stempelen als een „stap naar het ge bruik van atoom-energie voor vreed zame doeleinden". Niet voor massa vernietiging doch voor een vervan ging van de oude krachtbronnen; ko len, aardolie, gas en witte steenkool, zal het atoom gebruikt worden! De reactor, die de commissie bin nen drie of vier jaar gereed hoopt te hebben, zal minstens 60.000 kiloWatt of meer energie kunnen opwekken; 'n hoeveelheid voldoende voor een stad van 50.000 inwoners. In het elfde jaar van dit tijdperk, dat men nu reeds als het „Atoomtijdperk" pleegt te be titelen, vormt deze mededeling slechts een gunstig teken. Indien niet het gevaar bestond, dat de Sowjet-Unie er voor militaire doeleinden gebruik van zou maken, dan zouden de Ver. Staten onmiddel lijk kunnen overgaan tot publicatie van de gegevens, die op deze installa tie betrekking hebben. Dan zouden al le landen, die belangstelling koesteren, proefnemingen in die richting kunnen doen. Maar de Sowjet-Unie heeft dit reeds bij voorbaat onmogelijk gemaakt. Het Kremlin heeft steeds de pogingen van de Ver. Staten en de Ver. Naties om tot een redelijke internationale con trole op atoomenergie te komen, ge dwarsboomd. Het Kremlin zal nim mer accoord willen gaan met dit ene allerbelangrijkste punt: onpartijdige internationale inspectie als middel om een dergelijke controle te kunnen uit oefenen. Een bewijs heeft immers kortgele den Radio Moskou nog geleverd toen ze het voorstel, om deze inspectie door een Uno-commissie te laten uit voeren „belachelijk" noemde. Welke geheimen wil de Sowjet-Unie verborgen houden? Waarom is het Kremlin niet bereid zich aan dezelfde inspectie te onderwerpen als de V.S en de andere landen, tot behoud van de vrede? Alleen als het om een machtsmiddel, om een bom gaat, dan komen de fanfares. Over vredesdoel einden zwijgt Moskou.... Daarom blijft deze conclusie over: Amerika wil vrede. Er zijn tientallen pogingen gedaan om tot een algemene ontwapeningsovereenkomst te gera ken met de Russen. In dit licht bezien kan men de nieuwe koers, die de V.S. van plan zijn in te slaan, slechts zien als een laatste poging..... Niets bekend over de bank biljetten van 25 gulden. AMSTERDAM, 27 October. Naar het A.N.P. te bevoegder plaatse ver neemt, is van een voornemen tot intrek king der nieuwe bankbiljetten van 25 gulden van de serie uitgegeven op 1 Juli 1949 niets bekend. Deze biljetten zijn, naar men weef, plotseling in de belangstelling komen te staan nadat ds Zandt in de Tweede Ka mer om intrekking van de biljetten had verzocht. 650 millioen gevraagd voor B.B. in de V.S. WASHINGTON, 26 Oct. Het hoofd van de organisatie voor de bur gerlijke verdediging in de V.S., Pe tersen, heeft in een vraaggesprek voor de radio meegedeeld, dat het congres zal worden gevraagd, voor het ko mende jaar voor de burgerbescher ming 650 millioen dollar, een veertien maal zo hoog bedrag als voor dit jaar, toe te wijzen. Dit geld zou wor den gebruikt voor het aankopen van brandspuiten, electrische generatoren e.d., alsmede voor het aanleggen van een voorraad medische instrumenten en geneesmiddelen. Petersen vroeg dit jaar het congres een bedrag van 125 millioen dollar toe te wijzen. Hij kreeg echter slechts 46.5 millioen. DE OVERDRACHT VAN ZONE A VAN TRIEST. LONDEN 26 October. Te Londen is vandaag het hoofd van de Westeuropese afdeling van het Stat» Department, Homer Byington Jr., aan gekomen voor besprekingen met het Britse ministerie van Buitenlandse Zaken overzie kwestie-Triëst. Volgens welingelichte kringen zal met name van gedachten worden gewisseld over de wijze, waarop het bestuur van de zóne aan Italië zal worden overge dragen, en over de tekst van de uitno diging, die de Westelijke grote drie 'aan Zuidslavië en Italië met het oog op een vijf-mogendhedenconferentie willen doen toekomen. Chinese guerillastrijders in Birma. LONDEN, 26 October. De nationa- listisch-Chinese guerillastrijders in Bir ma zijn in het gebied van de „doden- spoorweg" aangelegd door geallieerde krijgsgevangenen in Japanse handen versterkt met een grote groep uit het Noorden komende Chinese nationalisten, aldus deelde de Birmaanse inlichtingen dienst Maandag mede. Dit zijn de eerste versterkingen di» de Chinese nationalisten in de afgelopen zes maanden hebben gekregen. Verder wordt medegedeeld, dat Chinese natio nalisten en opstandige Karens opereren in het gebied van Tenasserim in het Zuid-Oosten van Birma. In dit gebied bevinden zich rubberplantages en tin mijnen. Het ledental van de Katholieke Volks partij is gedaald van 430.000 tot 280.000, Alleen al in bet zuiden van ons land heeft de K.V.F. 117.000 leden verloren. Van de ruim 80.000 leden van de K.V.P, in Limburg in 1946 waren er in April 1952 nog rond 48.000 over. Nu, In de herfst van 1953, bedraagt het ledental in deze kring nog slechts 30.000. De kring Limburg verkeert in een zeer moeilijke financiële toestand als gevolg van dit enorme ledenverlies. Deze gegevens zijn bekend geworden op de jaarvergadering van de kring, di» in Roermond werd gehouden, zo meldt het „Vrije Volk". Het jaar 1953 werd gekenschetst als het partij-organisatorisch slechtste jaar sinds de bevrijding. „In brede kring heerst apathie en inertie', zo verklaard» voorzitter Joosten. „Tal van afdelingen hebben dit jaar nog geen teken van le ven gegeven en liefst 90 hebben nog niet afgerekend, waardoor een begrotings tekort van rond negen duizend gulden is ontstaan". LONDEN, 28 October. De Britse re gering onderhandelt op het ogenblik over de aankoop van een terrein in het Noorden van Schotland met het oog op het bouwen van een door atoomkracht gedreven electrische centrale voor com mercieel gebruik, aldus is in Londen vernomen. De Britse minister van bevoorrading, Sandys, wilde in het Lagerhuis nog geen verklaring hierover afleggen. Naar ver luidt zou de centrale ergens bij de zee moeten worden gebouwd in een gebied, waar voldoende arbeidskrachten en over vloedig vers water beschikbaar zijn. Bij Calder Hall in Noord-West-Engeland wordt op het ogenblik een experimen tele atoomcentrale gebouwd. Adenauer heeft het bestuur van de K.V.P. medegedeeld, het partijcongres te Utrecht op 7 en 8 November te zullen bijwonen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3