REGERING VRAAGT INTREKKING VAN DE MOTIE-ROMME Vinnig politiek debat in de Middelburgse raad Loonsysteem wordt door het Kabinet bestudeerd )rank oorzaak van het ongeluk in Duitsland G0,AX heeft grote uitbreidingsplannen PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Minister-president Drees antwoordde de Kamer T egemoetkomingen voor de middenstand Lichting 1952-1 met groot-verlof /SNIPPER A NIEUWS1 Dulles wil spoedig besprekingen over de kwestie Triëst Sluiting van laatste dijkgat in vroege morgen van 7 November Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. SO, Tel. .s43ó, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 F-xpl 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2618 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn Rubriek Kabouters 10 ct. per woord WOENSDAG 28 OOT. 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDË Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruïningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Grappen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. ZnGoes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Donderdag: Zon op 7.28 u. onder 17.18 u. Maan op 23.33 u., onder 14.21 u. Hoogwater Donderdag 29 Ot.: Vlissingen: 6.38 u. 1.50 m., 19.15 u. 1.56 m. Terneuzen: 7.08 u. 1.68 m. 19.43 u. 1.75 m. Wemeldinge: 8.14 u. 1.33 m., 20.42 u. 1.48 m, Zierikzee: 7.52 u. 1.14 m., 20.26 u. 1.29 m. (Van onze parlementaire redacteur). s-GRAVENHAGE, 27 October Twee middagen en één avond zal het antwoord van de regering op de negentien redevoeringen, die verleden week zijn gehouden, in beslag nemen. Vijf ministers en een staatssecretaris zullen het tegen de Kamerleden opnemen bij deze grote algemene beschouwingen. Vandaag hebben we de ministers Drees en v. d. Kieft en staatssecretaris v. d. Berge gehad. De drie andere be windslieden, Zijlstra, Suurhof en Witte, zullen Woensdag volgen, zodat eerst Donderdag begonnen kan worden aan de repliek. Daar wordt met spanning naar uitgekeken. Ten eerste, omdat dr Drees, prof. Romme verzocht zijn motie over de vrijere loonvorming in te trekken, en ten tweede, omdat minister v. d. Kieft de stelling verkondigde, dat de grens van de belastingverlaging nu is bereikt. Over de afschaffing van het primaire dividend en van de vereveningsheffing aan de voet valt naar zijn mening niet te praten, De regering geeft toe dat wijziging van het huidige loonstelsel mogelijk en gewenst kan zijn. Er is reden om dit te overwegen, omdat de toestand zich ge wijzigd heeft. De S.E.R. heeft zich op het standpunt gesteld, dat een princi piële koerswijziging gedurende de eerstkomende tijd niet wenselijk is, zo zeide de minister-president, dr Drees, die tevens mededeelde, dat de regering dit advies in studie heeft genomen. Aan de ministers van Economische Zaken, Zijlstra, Sociale Zaken, Suurhof, en van de Publiekrechtelijke Bedrijfsorganisa tie, de Bruyn, is gevraagd een rapport op te stellen. Zowel de Stichting van de Arbeid als de regering zijn dus be zig het loonsysteem te bestuderen. „Het komt mij voor, dat het wenselijk is om na te gaan welke soepelheid aan het loonstelsel kan worden gegeven, met het behoud van het goede van het hui dige systeem". Gezien deze gang van zaken meent de regering het recht te hebben om aan de Kamer te vragen dit overleg van de Stichting en van de regering in vrijheid te doen plaatsvin den. Dus zonder motie. Dr Drees ineende, dat dit goed zal zijn voor een Juiste behandeling van dit moeilijke vraagstuk. Dat er in dit loonsysteem veel goeds zit trachtte minister Drees aan te to nen. Het was in het verleden noodza kelijk, zo betoogde hij, en dat zal nie mand ontkennen. Naar zijn mening zijn in de debatten de bezwaren te veel overbelicht en de voordelen on derbelicht. Door het huidige systeem zijn belangrijke sociale maatregelen snel, evenwichtig, geruisloos en zonder strijd genomen kunnen worden, zoals een vacantieregeling, de regeling van de bedrijfspen?;oenfondsen en de aan passing aan de stijgende kosten van levensonderhoud. Wat zou gebeurd Goed nieuws voor de militairen 's-GRAVENHAGE, 27 October Officieel Is by legerorder bepaald, dat alle dienstplichtigen, met inbegrip van kader van de trainingsploeg 1952-1 „vooropkomst" (in werkeiyke dienst gekomen tussen 1 Januari en 1 April 1952) en de dienstplichtigen van de lichtingsploeg 1952-1 in dienst geko men in de maand April 1952, behou dens 'een aantal uitzonderingen, op 22 November a.s. met groot verlof zul len gaan. Tot de uitzonderingen behoren zij. die in opleiding zijn genomen voor re se ve-officier of dienstplichtig onder officier, die behoren tot de cavalerie die deel uit maken van een der regi menten verbindingstroepen of techni sche troepen en zij, die hiertoe beho ren en registratief zijn overgeplaatst voor 6 Juli 1953. Deze uitgezonderde groepen zullen met ingang van 28 Maart 1954 voor jroot verlof in aanmerking komen. Ook zij, die wegens uitstel later dan 1 April 1952 in dienst zijn gekomen, of niet in Europa dienen, dan wel zich in detentie bevinden, zijn uitgezonderd. BRAND TE BERGEN OP ZOOM. BERGEN OP ZOOM, 27 Oct. In Je afgelopen nacht brak brand uit in tiet sigarenmagazijn van de heer van D. aan de Molstraat te Bergen op toom. De brand werd ontdekt door 'n juurman, de heer H. D., wiens slaap kamer plotseling vol rook stond. De nan vluchtte de straat op na zijn luisgenoten te hebben gewekt. Toen »ij ontdekte, dat de brand niet in zijn voning, doch in die van zijn buurman ras, sloeg hij alarm. De tegenover de Sgarenwinkel wonende slager snelde Ie brandende woning binnen en kracht de kinderen in veiligheid, ter- rijl anderen de wed. C., die boven de igarenwinkei woont, wekten. De brandweer verscheen spoedig net groot materiaal en bond de strijd egen het vuur met vier stralen aan. )e brand bleek tussen het plafond te Ijn ontstaan, waarin opgehoopte krui en 1 papier vlam hadden gevat. Door irachtig optreden van de brandweer ïczf de schade beperkt tot de siga- enwinkel. Belendende percelen kre- ea enige waterschade. I zijn ais de regering tijdens de jongste loononderhandelingen geen bevoegd heid zou hebben gehad om in te grij pen? De moeilijkheden zouden niet te overzien zijn geweest als het overleg per bedrijfstak had moeten plaatsvin den. Het buitenland benijdt ons, aldus dr Drees. Nog onlangs heeft men mij verzekerd jaloers te zijn op ons loon systeem. Of zij dit nog zouden zeggen na deze-debatten betwijfelde hij ech ter De grote vraag is nu natuurlijk wat prof. Romme zal doen. Geheel te vreden gesteld zal hij wel niet zijn. Want het overleg moet naar zijn me ning resulteren in een vrijere loon vorming. En zo duidelijk is minister Drees beslist niet geweest. Maar als de minister-president in tweede ter mijn enkele concrete toezeggingen doet, zal het met de motie wel niet zo'n vaart lopen. En dan kan het Kabinet gedurende de eerstkomen de maanden weer iets vrijer adem halen. De verklaring over de loonvorming was wel het belangrijkste uit de rede voering van dr Drees. Verder viel deze iets tegen. Zij was een repetitie van vorige speeches bij de algemene be schouwingen. Het zal tenminste nie mand verwonderen, dat de regering het advies van de Stichting van de Ar beid gaat volgen, wat betreft de ver hoging van de kinderbijslag en de ver hoging van de inkomensgrenzen voor de kleine zelfstandigen om voor deze kinderbijslag in aanmerking te komen De sociale uitkeringen gaan ook om hoog. En ten aanzien van het over heidspersoneel en de gepensionneerden komen nadere voorstellen. Al deze me dedelingen zijn een gevolg van de huurverhoging, die ook voor deze groe pen gecompenseerd moet worden. Verhouding met Kabinet. De feiten bewqzen, dat deze samen werking op brede grondslag zegenrijk werkt, aldus dr Drees. De zakeiyke maatregelen die worden getroffen vin den vertrouwen in een groot deel van ons volk. Van socialistische politiek kan niet gesproken worden. Maar men kan ook niet zeggen, dat de P.v.d.A, zonder enige invloed is. Geen enkele invloed, van welke deelnemende party ook, kan worden uitgesloten, want an ders heeft men geen samenwerking. De resultaten van dit Kabinet mogen gezien worden. De berichten over de slechte samenwerking in het Kabinet zyn verbazingwekkend. Maar minister Drees geloofde er niets van. De minis ters van alle vier partijen werken vruchtbaar samen. Wat Ambon betreft, herhaalde dr Drees nog eens wat het vorige Ka binet heeft gedaan om zijn misnoe gen over de gang van zaken aan In donesië kenbaar te maken. Over het onrecht bestaat geen verschil van mening tussen de regering en de Ka mer. Maar kan de regering nog iets reeëls doen? Een andere vraag is of de ontwikke ling in Indonesië niet zodanig zal zijn, dat de afzonderlijke delen toch weer 1 i i'ii Op de besprekingen ter voorberei ding van de politieke conferentie over Korea is men gisteren weer geen stap verder gekomen. Beide partijen we ten van geen toegeven. De schade door de watersnood in Italië beloopt al 15 millioen gulden. In Noord-Italië worden duizenden mensen door het stijgende rivierwater van de Po be dreigd. Het Nederlandse Rode Kruis biedt hulp aan de Italiaanse getroffe nen. Een zending van 2.000 dekens is al naar Calabrie verzonden. In In donesië zijn alle electriciteitsonderne een grotere zelfstandigheid krijgen, al dus de minister-president. Nederland heeft verplichtingen. Maar kunnen de Ambonnezen niet meer invloed op het lot van hun land uitoefenen als zij weer terugkeren? Destijds is met Indo nesië gesproken over een zekere auto nomie. Dit wordt echter steeds onbe reikbaarder naar mate men de vijand schap tussen Ambon en Indonesië aan wakkert. Daar moet men zich ook eens rekenschap van geven. Met Indonsië valt over Nieuw-Guinea niet meer te praten. Nederland heeft de verantwoordeiykheid en zal dit ge biedsdeel tot ontwikkeling brengen. Het kan dit trouwens beter doen dan Indonesië. Politieke integratie Minister Drees was van oordeel, dat een politieke gemeenschap als over koepeling van de K.S.G. en de E.D.G. weinig zin heeft. Beide gemeenschap pen hebben haar eigen organen. Een combinatie met de economische inte gratie blijft volgens de Nederlandse re gering dus noodzakelijk. Maar wat er zal gebeuren als ons standpunt niet wordt aanvaard, vertelde dr Drees niet. Wel zeide hij nog grote moeilijkheden te verwachten. Nu is het ogenblik voor de regering aangebroken om haar po sitie te bepalen, zo zeide hij. Een moei lijk ogenblik. Voor 26 November dan is er de ministersconferentie moeten er spijkers met koppen worden geslagen. En dat kan alleen als rege ring en Kamer elkander volledig vin den. Na 1954 zal het begrotingsplan voor de defensie wellicht iets lager kunnen zijn dan nu het geval is. Minister Drees beloofde, dat het parlement volkomen vrijheid van handelen zal houden op dit punt. Hij was het eens met de heer Romme, dat als onze defensie-partners onze uitvoer belemmeren, zij dan meteen tornen aan onze financiëel- economisehe draagkracht. Bankbiljet van 25 blijft. In het bankbiljet van f 25 is een re delijk evenwicht verkregen, aldus dr Drees. De hoofdfiguur is Salomo. St Maarten komt er inderdaad op voor, maar hij leefde in de tijd van de onge splitste katholieke kerk. Alleen het cirkeltje om het hoofd kan de Pro testant ergeren. Maar daar staat tegen over dat er ook Spreuken 11:24 op voorkomt. En nog wel in de Staten vertaling! De Directie van de Neder landse Bank heeft verklaard dit biljet niet te zullen intrekken. De regering wenst niet in te grijpen, daar dit een terrein is waarop de Nederlandse Bank nog vrijheid heeft. Bezuinigen De staatsuitgaven zijn veel te hoog, zo klaagde de Kamer verleden week. Minister Drees wees er op, dat hij deze klacht ieder jaar door de financiële specialisten en de fractievoorzitters hoorde uiten, maar dat de klacht ver stomt zo gauw als de begrotingshoofd stukken aan de orde komen. Dan wil ieder Kamerlid een wens verwezenlijkt zien. Vooral de V.V.D. kreeg er van langs, want in een lange opsomming werden al de wensen van deze fractie genoemd. Minister v. d. Kieft toonde met cijfers aan, dat er ook een auto matische uiteenzetting van uitgaven plaats vindt. De ouderdomsvoorziening vergde in 1948 bijv. 133 millioen gul den; in 1954 zal zij 223 millioen gulden bedragen. De uitkeringen krachtens de Wachcgeld- en Werkloosheidswet be droegen in 1950 30 millioen gulden, in 1954 60 mülioen gulden. Daar kan geen minister van Financiën iets aan doen, zo verzuchtte de bewindsman. Door het grote geboorteoverschot en de verbete ring van het onderwijs is de Onder wijsbegroting gestegen van 261 mil lioen. in 1946 tot 537 millioen gulden in 1954. Een sprekend voorbeeld had minis ter v. d. Kieft by de hand. In het voor lopig verslag op de belastingontwerpen had de Kamer 33 voorstellen gedaan, die 2.400 millioen gulden zouden ver gen. „Regeren is kiezen", zo zeide de bewindsman de heer Oud na. wy zijn gegaan tot de grenzen van het moge lijke. Deze keuze is redeiyk en behoor lijk. zy is ook de enige mogeiyke en praciisch in haar gerichtheid. Van eni ge verdere verruiming kan dan ook geen sprake zyn. Er kan ook niet in gegaan worden op de wensen t.a.v. de vereveningsheffing en van het primair dividend. Staatssecretaris van de Berge, die sprak vein acht tot elf, deelde mede, dat bij liquidatie of over- dracht van een onderneming de eer ste vijfduizend gulden vrijgesteld zul len worden van de inkomstenbelas ting. Ten tweede zal de investerings aftrek ook gelden voor de eerste f 3.000. Deze verzachtingen deelde hij mede om aan de wensen van prof. Romme ten aanzien van de vereve ningsheffing te ontkomen. Naar zijn mening zal de midden stand van de belastingverlaging en de loonsverhoging profiteren. Daarmee zijn 900 millioen gulden gemoeid, die zeker voor een deel in de consumptie ve sfeer worden besteed. Het probleem vande middenstand zit, volgens de staatssecretaris, niet in de belasting heffing, maar in de inkomstenwerving, Deze groep profiteert daarnaast ook rechtstreeks van de belastingverlaging. De suggestie van de heer Romme heeft volgens de regering het grote nadeel dat zij ook geldt voor de grote bedrij ven. (Deze wil n.l. de eerste f 10.000 van de uitgekeerde loonsom per onderne ming van de vereveningsheffing vrij te stellen). Verder zegde lnj nog een nota van wijziging toe betreffende de aftrek baarheid van de commissarisloon van de winst van N.V.'s, terwijl het mini mum waarop de commissarisbelasting begint, verhoogd zal worden van f 100 tot f 1.000 Westelijk standpunt toegelicht PROBLEEM MOET IN BELANG DER DEFENSIE WORDEN OT GELOST WASHINGTON, 27 October De vyf-mogendhedenconferentie over Triëst kan heel goed beginnen, voordat de Verenigde Staten en Groot-Brittan- nië hun troepen uit de zóne A van het vrije gebied van Triëst hebben terug getrokken, aldus Dulles op zyn pers conferentie. Hoe eerder een dergelijke conferentie tussen de V.S., Groot-Brit tannië, Frankrijk, Italië en Zuid-Slavië gehouden wordt, des te beter het is, vond Dulles. De ontruiming van de zone A kost tijd, aldus Dulles. Toen hem gevraagd werd waarom de Fransen de verkla ring van 8 October over de ontruiming van zone A niet mede hadden uitge geven, zeide Dulles, dat dit was, omdat Frankrijk geen troepen in Triëst heeft. Op de vraag waarom het besluit was genomen, zeide Dulles, dat het logisch is voortgevloeid uit een reeks bespre kingen in de zomer en het begin van de herfst tussen Griekenland, Turkije en Zuid-Slavië en uit besprekingen te Washington tussen Franse vertegen woordigers, leden van de Zuidslavische generale staf en de gecombineerde sta ven van Groot-Brittannië en de V.S. Vrouw gearresteerd. mingen gênationalisterd. Dit is giste- I M en in Djakarta bii presidentieel be-1 Nederlandse chauffeur De B. heeft de Westduitse politie vandaag in en in Djakarta bij presidentieel be sluit bekend gemaakt. Zondag is er een uitbarsting van de Krakatau ge weest, waarbij men 107 ontploffingen hoorde. Er wordt geen melding gemaakt van slachtoffers. Generaal Ridgway, voormalig opperbevelhebber van de verbonden legers in Korea en daarna commandant van de N.A.V.O.-strijd krachten in Europa, maakt nu een in spectiereis door het Verre Oosten. De Sabenavlieger van Homwegen heeft gisteren een record gevestigd door met een helicoptère in 37 minu ten van Brussel naar Rotterdam te vliegen. Maar daarvoor had hij ook de wina mee verband met het ernstige auto-onge luk op de autosnelweg Keulen- Siegen, waarbij Zaterdag zes per sonen om het leven kwamen, een 25-jarige vrouw uit Geilenkirchen gearresteerd. De vrouw heeft Maan dag bij een verhoor verklaard, dat zij kort voor het ongeluk met de chauffeur een fles jenever had ge dronken. Zij zou ook een eindweegs met hem zijn meegereden, doch kort voor het ongeluk zijn uitgestapt. Deze besprekingen werden op touw gezet om te komen tot een hecht stra tegisch front in Zuid-Europa tegen een eventuele aanval van de Sowjet-Unie en haar bondgenoten. Deze onderhandelingen leidden tot de conclusie, dat het probleem-Triest moest zijn opgelost voor het gestelde doel kon worden bereikt, aldus Dulles. Een dertigtal huizen werd heschadigd en twintig personen liepen ver wondingen op, toen een straaljager van de Royal Air Force in de tuinen van een huizenblok in Ipswich (Suffolk) neersiartte. De neervallende brokstukken van het vliegtuig beschadigden vele huizen. Een gapend gat in een huis aan de Moore Road. Vooral de achterzijde van dit huis had te ïyden. C.H.-RAADSLID DREIGT MET VERBREKING DER SAMENWERKING MET A.R. MIDDELBURG, 27 October Het was te verwachten, dat de algemene beschouwingen in de gemeenteraad over de begroting voo.r 1954 vergezeld zouden gaan van politieke speeches. Dat daarbij de wethoudersverkiezingen nog eens aan de orde zouden worden gesteld, lag eveneens voor de hand. Uiteindeiyk werd het echter geen steekspel tussen „links" en „rechts", maar tussen de vertegenwoordigers der rechtse raadsfracties. Vooral het verschil in principieel uitgangspunt tussen de S.G.P. en de A.R. werd onderstreept. Eén der C.H.-leden liet tenslotte aan het adres der A.R. een ernstige waar schuwing horen, vergezeld van de aankondiging, dat de samenwerking ver broken zal worden, als de A.R. hun houding niet veranderen. Drs Th. J. Westerhout was de woord voerder van de P.v.d.A. „De doorbraak mag in Middelburg als volledig ge slaagd worden beschouwd. De P.v.d.A, ontving 38 procent der stemmen. De confessionele partijen zijn niet meer alleen representanten der christelijke bevolkingsgroep", zo zei hij. De heer J. S. Hoek, die namens de A.R. en C.H. sprak zag een „politieke stabiliteit" der Middelburgse kiezers. De verande ringen waren zo gering, dat ze niet in de raadssamenstelling tot uiting kwa men. Nader ingaand op de wijze, waarop politiek bedreven moet worden, stelde de heer Hoek vast, dat vaak de te ver wachten resultaten moeten worden af gewogen tegen de te duchten bezwa ren en gevaren. Men zal soms met een compromis genoegen moeten nemen, Hq zag hier een verschil met de S.G.P, en zei, dat het moeilijk was steeds één lijn te trekken met het S.G.P.-raadslid, de heer A. J. Schot. Er is tussen beide partijen groot verschil in de beschou wing van de taak der overheid. De S, G.P. meent, dat deze naleving van Gods geboden van de onderdanen moet afdwingen. De A.R. daarentegen hand haaft, dat de overheid, die zelfs Gods wet heeft na te leven, verder de haar gestelde rechtsgewoonten heeft te handhaven. De begrenzing van haar taak vloeit voort uit haar innerlijke structuur. GOEDE VERSTANDHOUDING VERSTOORD. De heer L. A. Schenk herinnerde aan de groei van de V.V.D. in Middel burg en betreurde het ernstig, dat de bestaande goede verstandhouding niet Ruim negen maanden na de ramp ZIERIKZEE, 27 October Naar het zich laat aanzien, zal om streeks 7 of 8 November, waarschijnlijk in de vroege morgenuren van Zaterdag 7 November, het laatste stroomgat van Schouwen-Duiveland, het gat bij Ouwerkerk gesloten worden. Dan zullen, ruim 9 maanden na de ontzettende ramp van 1 Februari, alle in de Hollandse dijken geslagen bressen door de Dienst Dijkherstel van de Rijkswaterstaat ge sloten zijn en zal de kroon op het werk gezet zijn van alle dijkdichters van hoog tot laag. Aldus werd ons van bevoegde zijde meegedeeld. 7 November de laatste caisson geplaatst worden. Dan zal voor de laatste keer Na de teleurstellende tegenslag van Augustus heeft men bij Ouwerkerk al les op alles gezet, om toch nog voor de winter de Vierbannenpolder van het buitenwater af te sluiten. Begunstigd door het bijzonder fraaie weer van de laatste dagen heeft men goede vorderingen gemaakt. Dezer dagen zal men de laatste hand leggen aan de uitgebreide bezinkings- werkzaamheden, die noodzakelijk wa ren voor de aanleg van een stevige stenen drempel, waarop de reuze cais sons geplaatst moeten worden, die het stroomgat zullen afsluiten. Omstreeks het komend weekend zal de eerste caisson haaks geplaatst wor den op het Westelijke landhoofd, dat met een aantal kleine caissons is uit gebouwd. De resterende 1880 meter zal met behulp van drie Fhoenixcaissons (63 bij 19 bij. 18 meter), het best te vergelijken mét een flatgebouw, geslo ten worden. De plaatsing van deze drie caissons zal over een periode van twee of drie dagen worden verdeeld. Naar alle waarschijnlijkheid zal dan in de vroege morgenuren van Zaterdag door alle partijen in acht was genomen, toen het om de verkiezing van wet houders ging. Pas een uqr voor de raadszitting werd hem het P.v.d.A.- standpunt medegedeeld, terwijl van dö rechtse fracties nimmer antwoord kwam. Dit zijn dingen, die niet verge ten zullen worden, evenmin als het feit, dat „rechts" Middelburg aan so cialistische meerderheid in B. en W. hielp. De heer Schot bood allereerst excu ses aan de P.v.d.A. wegens een in een verkiezingsbiljet gemaakte fout, waar- by inplaats van de naam van Frans v. der Goes die van jhr v. der Goes van Naters was genoemd. Daarna ontwik kelde hij principiële bezwaren tegen een verkiezingsfolder- van de A.R. over de Zondagswet. Hy ontkende met klem, dat de S.G.P. de overheid de verplichting wil opleggen de mensen tegen hun wil met een stok naar de kerk te drijven. De overheid heeft Gods dag te heiligen en de onderdaan is alleen schuldig, als hy desbetreffende overheidsbepalingen overtreedt. Naar zijn overtuiging leidden slechts politie ke overwegingen tot de keuze van vier wethouders. ONBEVREDIGEND De heer Hoek deelde de heer Schenk mede, dat een fout was gemaakt door het standpunt over de wethoudersver kiezingen mee te delen. De heer Schot ontving ten antwoord, dat het onbe vredigend was, dat hij steeds meer aanklaagde, maar niet positief reageer de. Waarom wel excuses aan de P.v. d.A. en geen opheldering gevraagd over de A.R.-folder, waarvoor niet raadsleden verantwoordelijk waren, maar het bestuur der Kiesvereniging? De S.G.P.-geschriften achtte hij vaak in strijd met elkaar, waarop de heer Schot repliceerde, dat daarvan geen sprake is. Gods wet is ondeelbaar en de overheid heeft de plicht overtreding daarvan strafbaar te stellen. De heer A. J. Kaland (C.H.) wenste zich nadrukkeiyk te distanciëren van het A.R.-standpunt, dat z.i. de neutra le staat propageert. En verder wil de C.H. zich niet voor het karretje van de A.R. laten spannen. In het belang van de eenheid van prot. christeiyk Mid delburg is de samenwerking niet ver broken na de houding, die de A.R. aan nam bij de wethoudersverkiezingen, maar als het zo doorgaat, dan zal de samenwerking niet kunnen voortdu ren, aldus de heer Kaland. in de rampgeschiedenis het hels con cert van de bootfluiten losbarsten om nu de uiteindelijke victorie van de Waterstaat in de rampgeschiedenis uit te bazuinen. Geen terugtrekking van Ameri kaanse troepen uit Europa WASHINGTON, 27 October De Amerikaanse regering is niet van plan haar troepen uit Europa terug te trek ken, zo heeft Foster Dulles op zyn we kelijkse persconferentie bekend ge maakt. DE BILT ZEGT: Iets lagere middagtemperaturen. DE BILT, 27 October Half tot zwaar bewolkt met tijdelijk regen. Overwegend matige wind tussen Zuid oost en Zuidwest. Iets lagere middag- temperaturen. MIDDELBURG, 27 October In de raadsvergadering heeft burgemeester Bolkestein medegedeeld, dat de oplei ding der C.O.A.K. belangrijk zal wor den uitgebreid. Deze uitbreiding op korte termijn veroorzaakt echter grote huisvestingsmoeilijkheden. De uitbrei ding der militaire gebouwen zal pas over enkele jaren zijn gerealiseerd. Er moeten nu noodoplossingen worden gevonden. Zo is een deel der leerlin gen naar Vlissingen overgebracht, ter wijl voor de lessen ook een schoollo kaal in de school aan de Verwerijstraat is afgestaan. Verschillende ingezetenen hebben een inkwartieringsbevel voor een militair gedurencje ongeveer twe» en halve maand ontvangen, zo bleek uit de mededelingen van raadsleden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1