T ZEEUWSE PLAKKEBO RU r iPlEGELTJE - uit de u Feest in „het voormalig vierde district van Zeeland" T n DE BUS RAMMELDE Achtergrond van de huidige schoolstrijd Middelburg EN TEN SLOTTE J.V. te Colijnsplaat jubileerde Zeeland reaccievrij op 1 Nov, a.s. Vlissingen. Zierikzee Rotterdamse meubelfabriek naar Vlissingen Volledige Technische School te Vlissingen Veertig woningen aan Vlissingse Beatrixlaan Vlissingse Willem III kazerne vergadercentrum Dinsdag 27 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Vereniging van B.S. en O. gaai eeuw[eest vieren De vereniging van B., S. en O. in W.-Zeeuwsch- Vlaanderen, of om 't beestje bij de ware naam te noe men, „De Vereniging van Burgemeesters, Secretaris sen en Ontvangers in het voormalig vierde district van Zeeland" maakt zich op om zeer binnenkort haar 100-jarig bestaan te vieren. Deze vereniging werd op gericht op 21 Maart 1853 en stelt zich ten doel gezamen lijk de vraagstukken, die zich bij het bestuur der ge meenten, gezien in streek- verband, voordoen, te be hartigen door het houden van vergaderingen, bijeen komsten en excursies. Oor spronkelijk was het slechts een vereniging van burge meesters en secretarissen, doch later zijn de ontvan gers erbij gekomen. Met wisselende perioden werd vergaderd. Vlak voor en tij dens de oorlog was het café van de Wed. Bruynooge te Schoondijke de plaats, waar de vele problemen werden besproken, doch na de oor log werd telkens in een an dere plaats vergaderd. Daar aan werd dan steeds een excursie verbonden in de betrokken gemeente. Uit de vereniging is een commissie gevormd, die de feestviering heeft voorbe reid. Deze commissie bestaat uit de heren D. Vermet, burgemeester van Zuidzan- de, J. M. Paridaen, gemeen tesecretaris van Aardenburg en secretaris der vereniging en als toegevoegd lid de heer H. P. Ever wijn, ge meente-ontvanger van Zuid- zande en Oostburg. Buitengewoon origineel is de gedachte van de vereni ging om de feestviering niet te houden in een der groot ste gemeenten, maar in een kleine gemeente, die de laatste jar°n getoond heeft haar zelfstandigheid ten vol le waard te zijn door haar initiatieven, haar saamho righeid en haar werkzaam heden op verschillend ge bied, de gemeente Water landkerkje. Natuurlijk zal jhr mr de Casembroot, Commissaris der Koningin in Zeeland, op deze bijeenkomst niet ont breken. Verder zullen nog uitgenodigd worden het col lege van Ged. Staten, de be sturen der zusterverenigin gen e.a. De feestviering zal be staan in het houden van 'n herdenkingsvergadering, 'n feestmaaltijd en daarna 'n gezellig samenzijn. In de feestvergadering zal door de huidige voorzitter der vereniging A. F. van Rose- velt, burgemeester van Schoondijke, een geschied kundig overzicht worden gegeven -n de jubilerende vereniging. Bovendien is de heer H. Pieters, bibliotheca ris van de provinciale bi bliotheek te Middelburg, aangezocht om een voor dracht te houden. Deze des kundige op het gebied der Zeeuwse historie, heeft tot- titel van zijn voordracht gekozen: „Tussen Zwin en Braakman" en Zal daarin de geschiedenis van W.-Z. Vlaanderen behandelen. De spijker op z'n kop Als een volleerd vakman joeg burgemeester J. Vader van Krabbendijke vorige week Vrijdag een spijker in het maximaal aantal slagen in de keiharde spoorbiels, waarachter elftalcommissie lid Tilro de kwartjes in ont vangst nam. Nu is het voor 'n burgemeester niet vreemd om een hamer te hanteren en baart het "succes voor deze vlijtige eerste burger ook geen opzien, tenminste niet voor degene, die zich niet realiseerde, wat deze „voorname" klappen bete kenden. Voor de voetbalver eniging „Krabbendijke" be tekende „deze klap op de vuurpijl" echter de eerste winst op ch bazar, die deze vereniging vorige week Vrijdag en Zaterdag ten bate van de clubkas heeft gehouden. Ruim tweedui zend gulden was de op brengst en half Krab bendijke at Zaterdag en Zondag taart en tulband, want er gingen maar even tjes honderd van dergelijke baksels de deur uit. In St. Anna.ia.ad schijnt men er zeer eigenaardige manieren op na té houden om de kinderen gehoor zaamheid bij te brengen. Manieren, die ons doen den ken aan dansende negers, begeleid door 't monotone ge luid dat voortgebracht wordt door fanatieke zwartjes, die op hun eigen wijze een zeker rythme de lucht in trachten te zenden, door als razende op holle boom stammen te timmeren. We zien verder een dansende menigte rondom een smeulend vuur. Bij dit vuur staat een boom van een kereldie daar weldra een half verdoofde blanke boven zal hangen. In die grote kerel herkennen we een St. Annalandse vader en die verdoofde blanke is een jongetje, dat even geleden ruzie schopte met het zoontje van de vader. Dat smeulende vuur bevindt zich echter niet in een Afri- krans oerwoud, maar is een smidsvuur, een dood gewoon smidsvuur in St. Annaland. Maar om tot de werkelijkheid terug te komen: Een dezer dagen waren twee jongetjes te St. Annaland aan het bakkeleien. De vader van één hunner zag dit, en nam de kleine tegenstander van zijn zoon mee en hield hem boven het nog niet gedoofde smidsvuur, waardoor het ventje lichte brandwonden opliep. De ouders van dit knaap je namen dit vanzelfsprekend niet en deden aangifte van dit voorval bij de politie die op haar beurt proces verbaal opmaakte. Modern of ouderwets? De heer A. Boon herdacht vorige week het feit, dat hjj 25 jaar geiden zijn eer ste schrede zette in de Ijzergieterij en Machine fabriek van Boddaert Co. te Middelburg. In zeer waar derende woorden werd de jubilaris toegesproken Schoondijke: tot en met Zaterdag a.s. winkelweek. Do middenstand heeft voor ""er dan duizend gulden aan prijzen beschikbaar ge steld. Tholen: Donderdag a.s. 8 uur, in het gebouw van de Ned. Prot. Bond, Luther- herdenking ter gelegenheid van de Hervormingsdag. Ds ETseman hoopt een lezing met lichtbeelden te houden over het leven en werk van Ma; rten Luther. Middelburg: Zaterdag 14 Nov. a.s. organiseert de tafeltennis-vereniging „Will v-n Zoelen" in de twee klei ne zalen van het Schutters hof voor co tweede maal in haar bestaan de Middel burgse kampioenschappen. Gespeeld wordt in de vol gende klassen: heren enkel, en heren dubbel le, 2e, 3e en vierde klasse. De da mes, die niet aan het dub belspel kunnen deelnemen, worden alle in één klasse eeld. De finales begin nen des avonds om onge veer half acht. St. Annaland: Morgen ochtend -11 uur, raadsverga dering; agenda: gemeente begroting 1954 gemeente en Wezen en Armen, benoe ming commissie van advies ter uitvoering woonruimte- wet '47 en benoeming lid Wezen en Armenbestuur. Goes: Zaterdag 14 Nov., jeugd V.U. ijeenkomst in de Geref. Kerk. Sprekers: prof. dr S. U. Zuidema en drs Jager. Ter afwisseling zang en declamatie, aan vang 2.30 v - Le I'eCe.ee - CCte heeft te Goes opgebracht f 420.37de opbrengst van de collecte voor de kanker bestrijding te Westkapelle f 272.54. In Haamstede, waar men er vast van over tuigd is, dat het gezegde „Voor wat, hoort wat" geen geweld aangedaan mag wor den, bracht men f 121.19 bijeen voor de rampslacht offers in Griekenland. uoor de firmant, ir L. G. H. M. van Gooi, die hem te vens een eschenk onder enveloppe overhandigde. Bo vendien ontving de heer Boon een fr ai getuigschrift met zilveren medaille van de Coöp. Vereniging van Ned. Ijzergieterijen G.A. te Amsterdam. Ook van de zij de van het personeel mocht de heer Boen talrijke ge lukwensen in ontvangst nemen. De heer A. J. Schreuder, hoofd van het Schreuder- instituut te Amsterdam, zond voor een getroffen school in Zeeland tien do zen en vier kisten met boe ken (volledige schoolbiblio theek) en verder speelgoed, dat door d" kinderen dier school was ingezameld. Het n iteriaal is naar de Chr. school in Kruiningen ge zonden. Het speelgoed zal verdeeld worden onder de kinderen van de leden der Geref. Kerk. Voor de tweede maal kan de heer A. Geelhoed te Kats aardbeiden plukken. Het is bijna niet te geloven, maar dagelijks rijpen er nieuwe vruchten aan. Mocht U deze week in Groede komen, bereidt U er zich dan op voor, dat het heel makkelijk kan voorko men, dat er plotseling een hertje voor U staat, want twee inwoners van hej Her tenkamp hebben de benen genomen. Men stelt pogin gen in het werk, de dier tjes, moeder en dochter, op zachtzinnige wijze naar het kamp te lokken. De komende en gaande man Ouders, leerlingen, be stuur van de Ghr. school, Papeweg, te Wolf aartsdijk, hebben afscheid genomen van het hoofd der sehool, de heer de Bruin. De 'zaal van Tavenu was geheel gevuld, toen voorz. D. P. Goetheer in hartelijke bewoordingen de heer en mevr. de Bruin dank bracht voor het vele, dat zè gedurende vijftien jaar in het belang van de school hebb n gedaan. Hij wenste hen Gods zegen toe in Zoetermeer, waarna de ver rdering „De Heer zal U steeds gadeslaan" zong. Achtereenvolgens voer den het woord de heer Elenbaas, namens het per soneel; een viertal vrouwe lijke oud-leerlingen'- namen afscheid va de heer en mevr. de Bruin op originele wijze, n.l. door enkele lie deren ten gehore te bren gen. De heer N. de Kam sprak namens de manne lijke oud-leerlingen, de heer van Wijck als oud-hoofd en burgemeester van Oeveren namens 't gemeentebestuur, Hierna nam de heer de Bruin zelf het woord om de sprekers dank te brengen voor de vele hartelijke woorden, waarna hij 'n kort overzicht gaf van de vijf tien jaar, die hij hier werk zaam mocht zijn. Het be stuur overhandigde het scheidende hoofd tenslotte een enveloppe met inhoud! Na de auze werd het nieuwe hoofd, de heer v. d. Maas, geïnstalleerd. Voor- „ter Goetheer riep hem en zijn gezin een hartelijk wel kom toe, waarna het nieuwe hoofd Ps.' 90 vers 9 werd toegezongen. Burgemeester van Oeve ren sprak een welkomst woord namens het gemeen tebestuur. Ook de heer van Wijck voerde weer het woord. In zijn toespraak zei ds Heijerman, dat eén pre dikant en een onderwijzer veel gemeei hebben, n.l. t.et leiden van de kinderen tot Jezus. Streekverband Arjos Zuid- en Noord-Beveland. GOES, 26 October. Zaterdagavond kwam onder leiding van de heer P. Ver- hage uit Goes het Arjos Streekverband samen in de Prins van Oranje. Na de gebruikelijke opening hield de heer H. C. van Donk uit Goes een referaat over: De achtergrond van de huidige school strijd". Spreker releveerde eerst wat er van 19301951 in Hardegarijp plaats greep, toonde toen door vele citaten van Dr Gravemeyer, Prof. Banning, Prof. Kraemer, Prof. van Niftrik e.d. aan, dat er een bepaalde theologie zit achter het bekende advies van de Hervormde Raad voor Kerk en School. Daarna bewees hij met voorbeelden uit de historie, dat de z.g. Midden-Orthodoxie steeds in Neder land sinds plm. 1600 zich verzet had te gen de Gereformeerde belijdenis en de aanhangers daarvan, en dat dit ook in de vorige eeuw menigmaal tot botsingen had geleid (Beets, Hoedemaker) bij de schoolstrijd. Verder liet hij zien, dat niet alleen de Chr. school, maar ook de Chr. organisa ties op politiek en sociaal terrein gevaar lopen bij het om zich heen grijpen van deze geestelijke overtuiging, die echter ook in eigen kring veel verzet wekte, zo als spreker weer met citaten van dr Rik, „In de Waagschaal", Dr vanItterson, Van Eek e.a. bewees. Met klem waar schuwde de heer van Donk tegen de ver- uitwendiging van ons Chr. leven, waar door de critiek recht van spreken krijgt en wekte op tot naarstige studie van de geestelijke schatten der Reformatie, waarbij we biddend en in geloof de wacht moeten betrekken. Een uitvoerige discussie volgde. Tenslotte sprak Ds Flinterman nog een kort opwekkingswoord, waarbij hij her innerde hoe Groen v. Prinsterer de A.R. of C.H. partij reeds genoemd had: „Le parti du Dieu vivant", wat ons niet ma|, verleiden tot hoogmoed, maar juist moe', dringen tot trouw in ootmoedige dienst van het gehele leven tot eer van God. BRANDWEERCURSUS IN Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen. AXEL, 26 Oct. Teneinde de paraat heid en geoefendheid der vrijwillige brandweer op te voeren zal deze winter onder leiding der Brandweerinspectie te Breda een cursus worden gehouden voor het lager brandweerpersoneel in Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen. De cursus zal 16 lessen van 2Vz uur omvatten en waarschijnlijk beurtelings te Axel en Hulst worden gehouden. Gestart zal worden Donderdagavond 29 Oct. a.s. „Het Centrum" te Axel voor het ge zamenlijk personeel van Axel, Hulst, Zaamslag en Vogelwaarde. De heer v. d. Maas bracht alle sprekers dank voor de goede wensen en sprak de hoop uit z'n werk onder Gods zegen voort te mogen zetten. Het nieuwe hoofd zal met ingang van 1 Januari zijn werkzaamheden pas begin nen, daar z'n woning nog opgeknapt moet worden. Duur kinderspel In de Zeestraat in Axel hebben kinderen spelender wijs een lichtkabel van de P.Z.E.M. doorgekapt. Een duur spelletje, dat de ouders van deze kleuters geld zal kosten, want natuurlijk wor den zij aansprakelijk gesteld voor de aangerichte schade, die ongeveer f 200 beloopt. „Kinders zijn hinders", zei Jacob Cats en hij had nog gelijk ook, maar de grote dichter kon het weten, want hij had, evenals z'n andere grote tijdgenoten, destijds ook de luier om. De Axelse vaders en moeders zitten er echter maar mee. moeten we eerlijk beken nen dat het ook voor ons weer heel erg lastig was om gisteren een begin te vinden. COLIJNSPLAAT, 26 Oct. Eind vo rige week herdachten de leden van de Jongelingenver. „Timothëus" het feit, dat 75 jaar geleden de eerste stappen onder nomen werden om de vereniging op te richten. Na opening van de voorzitter, Leen Kloote, sprak dé tweede voorzitter van de Geref. Jongelingsbond, ds N. B. Knop pers te Hilversum over: „Toen en nu.." Gelukwensen werden aangeboden door de heer Boon te St. Laurens namens de afd. Zeeland van Geref. J.V., door mej. N. Contant namens de Geref. Meisjesver. terwijl ds H. Retel het woord voerde namens de kerkeraad. Enkele bijdragen werden nog geleverd waarbij o.m. werd uitgevoerd „De Heilige Stad" door J. I. van Gilst (trompet) en Adri Karman (orgel). Na een kort slotwoord van de voorzitter, waarbij allen werden dank ge zegd voor de belangstelling, ging ds Knoppers voor in dankgebed. Evangelisatie-steravond In een overvolle Concert- en Ge hoorzaal werd Zaterdag door de Cen trale Commissie Evangelisatie der Geref. Kerk een Evangelisatie-ster avond gehouden. De sprekers van deze avond, ds W. J. Meister uit Middelburg en drs O. Jager uit Vrouwenpolder hadden bei de hun toespraken gericht op hetzelfde doel: de opwekking en versterking van het geloof. Ds Meister had als onderwerp ge kozen „Ik weet het niet meer",; drs Jager behandelde op zijn eigen, popu laire wijze „Hij heeft gemakkelijk praten". Merv. van Kamer-van Driel declameerde „Ik heb geloofd en daar om zing ik". Verdere adewerking werd verleend door het Cnr. muziek gezelschap „O.N.D.A." uit Middelburg een Evangelisatie zangkoor en een vo caal kwartet. Ds Meister sloot deze mooie, indruk wekkende avond met gebed. Gezondheidsdienst voor Dieren gaat vergaderen. GOES, 26 Oct. Op Vrijdag 6 Novem- ber a.s. zal-te Goes de Stichting „Pro vinciale Gezondheidsdienst voor Dieren" vergaderen. De directeur, dr G. Wage naar, zal verslag doen over de werkzaam heden van het afgelopen boekjaar. O.m. zal daarbij een overzicht worden gegeven van het begin van de runder-t.b.c.-be- strijding sinds 1937 en van de uitvoering van het grote vijfjarenplan, die er toe heeft geleid, dat na drie jaar de mijlpaal is bereikt, dat Zeeland per 1 November a.s. geheel reactievrij zal zijn. Tevens zal gesprotten worden over de mond- en klauwzeerbestrijding. OUD-SlNT-ANNALANDER OVERLEDEN. ST. ANNALAND, 26 Oct. Te Sint- Philipsland overleed op 74 jarige leef tijd de heer Corns, van Bendegom, voor St. Annaland geen onbekende, daar de overledene jarenlang gemeente-secretaris en ontvanger was, alsmede ontvanger griffier van de Prins Hendrik Polder. Ook ten opzichte van de Muziekvereni ging „Concordia" had de overledene grote verdiensten, door zijn werkend lid maatschap gedurende een halve eeuw. 35 jaar was hij voorzitter van deze ver eniging. Steeds stond hij op de bres voor een goede verstandhouding tussen ge meente en vereniging en mede door zijn toedoen werd deze vereniging opgevoerd, tot ze in de 4e afdeling de klasse Uit muntendheid kon bereiken. Ook na de ramp voerde hij nog vele correspondentie in verband met de door „Concordia" ge leden schade. Geen wonder, dat bestuur en leden met dankbaarheid zijn ijver zullen blijven herinneren. Geslaagd. ST. ANNALAND. Te Utrecht slaag de voor het diploma van het Chr. Onder wijs de heer Corns. J. Hartog, Onder wijzer aan de School met den Bijbel. Handelsavondschool bestond 40 jaar. Het 40-jarig bestaan van de Gemeen telijke Handelsavondschool is met een feestelijke bijeenkomst in het Concert gebouw gevierd. Vele genodigden o.w. het voltallige college van B. en W., het lid van G.S. de heer A. Schout, de in specteur van het M.O., dr Jos. de Boer, gecommitteerden, oud-leraren, vertegen woordigers van het bedrijfsleven en di recteuren en hoofden van scholen heb ben deze avondbijgewoond. Het openingswoord werd gesproken door Ella Gooyer, de presidente van de schoolver. „Thalia", die het gemeentebe stuur gelukwenste met dit jubileum en de directeur der school, de heer A. Mets een tafeiKleed aanbood om de leraarska mer wat op te sieren. Wethouder Poppe wees op de grote plaats die handel en industrie in ons land innemen. Wij zijn rijk met onze avondschool, die jonge mensen opleidt om een plaats in handel en nijverheid in te nemen, aldus spreker. Met de klacht dat de jeugd van tegen woordig achteruit gaat kan ik het niet eens zijn. De dingen die gebeuren in de tijd dat ik de school bezocht waren ge woon bandeloos en dergelijke dingen ko men gelukkig niet meer voor. Wij zijn rijk met het bezit van onze avondschool en de grote groei waarin deze 2ich" mag verheugen, zo besloot hij zijn toespraak. Zonder overdrijving kan ik zeggen, al dus de inspecteur van het M.O., dat de leerlingen van een avondschool flinke jongelui zijn die de tanden op elkaar zet ten en 's avonds werken en ik waardeer de leraren die avond aan avond hun vrouw en kinderen alleen laten om les te geven. De voorzitter van de gecommitteerden en de directeur van de R.H.B.S. boden hierna hun gelukwensen aan. Burgemeester Kolff trok een vergelij king tussen een H.B.S. en de avond school. Tot de leraren van de laatste zei spreker: „U hebt leerlingen die feitelijk reeds het volle leven zijn ingetrokken, maar toch nog op een leeftijd zijn dat zij steun nodig hebben. Er moet echter wel aandacht aan worden geschonken, dat zij na hun dagelijks werk de school bezoeken." De directeur der school, de heer Mets dankte de sprekers waarna het gezel schap „De Zuidwesters" uit Middelburg de première bracht van hun nieuwe pro gramma „Van de hak op de tak", dat bij de aanwezigen'zeer in de smaak is ge vallen. Rampschilderij en. De heer P. Bulthuis, kunstschilder, heeft een aantal waterverfschilderijen vervaardigd naar aanleiding van de ramp, welke naast hoge artistieke waarde ook een bepaalde documentarische waar de hebben. Zij stellen o.m. voor: „Dijk- dichtingswerk bij Ouwerkerk", „Zierik- zee zandzakkendam", „R. Kath. Begraaf plaats te Zierikzee" en „Aanlegplaats Stenendijk". Deze schilderijen zullen voor het eerst worden tentoongesteld ter gelegenheid van het vioolconcert, te ge ven door Herman Bril, Concertmeester van het Rotterdams Philharmonisch Or kest, in de Zierikzeese Muziekschool. AAGTEKERKE Verkoopmiddag. Zaterdagmiddag was er in het jeugdige bouw van de Ned. Herv. kerk een verkoopmiddag van goederen, vervaardigd door de Herv. Vrouwen groep. De opbrengst komt in het fonds voor de bouw van een nieuwe .kerk. AXEL Benoemd. Bij besluit van B. en W. is de heer J. Verstraten per 1 December a.s. in vaste dienst aangesteld tot hulp keurmeester bij de Vee- en Vleeskeu ringsdienst, centrum Axel. Geslaagd. Te Den Haag slaagde voor het examen gemeente-administratie I de heer G. den Boggende, vroeger te Axel. BROUWERSHAVEN Winkelweek. Evenals vorige jaren or ganiseert de plaatselijke middenstand in de week van 30 November tot en met 5 December een winkelweek, zij het ook op meer bescheiden wijze dan voorheen. HAAMSTEDE Veilige vuurtoren. Voorzitter en secre taris van de Vogelwacht „Schouwen— Duiveland" en nog enkele andere be langstellenden hebben bij avond een be zoek gebracht aan de vuurtoren „Haam stede", om een inzicht te krijgen in de doeltreffendheid van de verlichting, die is aangebracht om de massale dood van vogels in de trektijd te voorkomen. Het hoofd van de kustwacht, de heer M. Mëganek, deelde een en ander mede over dë verlichting van de toren, welke door zg. „contaluxlampen" geschiedt en koepel, zowel als kuip van de toren zo danig verlichten, dat de vogels nu de toren goed kunnen onderscheiden. Een zeer grote verscheidenheid van trekvo gels wordt door de lichtwachters waar genomen, maar op de bewuste avond he laas geen enkele. De verlichting van de toren heeft het aantal slachtoffers onder de trekvogels teruggebracht tot een mi nimum. ..,UUÜNGEL\ Plattelandsvrouwen. Na de ramp kwam de afdeling Kruiningen van de Platte landsvrouwen weer voor het eerst bijeen in de „Korenbeurs" te Kruiningen. De presidente, mévr. F. KostenseKraak, heette de in groten- getale opgekomen leden hartelijk welkom, in het bijzonder de directrice van de Landbouwhuishoud- school mej. C. Boogerd. Onder haar lei ding konden in de pauze warme schotel tjes worden opgediend. Mej. Bos uit Goes zal te Kruiningen cursussen gaan houden voor alle getroffenen over wo ninginrichting, waaraan ook niet-leden zullen kunnen deelnemen. Tot slot ver telde mej. Boogerd nog enkele aardige voorvallen die zij had meegemaakt op haar reis in Amerika. OOSTERLAND Het zoutgehalte in de polder. Proef nemingen in de Polder „Oosterland" hebben uitgewezen dat het C-cijfer (het zoutgehalte), nogal uiteenloopt. Het be draagt 8—40 dit is 8—40 gram per liter bodemvocht. Strengere verkeerscontrole. Tijdens de ramp weken ontstond een grotere vrijheid in het verkeer, die tot op heden oogluikend werd toegestaan. Daar thans de toestanden vrijwel nor maal zjjn zal de politie gaan toezien, op strengere naleving van de ver keersregels. Zij zal van heden af ver baliserend optreden, wanneer zulks nodig blijkt. Vooral op de verkeers borden dient scherp te worden gelet, terwijl aan de bepalingen voor één richtingsverkeer e.d. streng de hand zal worden gehouden. VLISSINGEN, 26 Oct. Het oude militaire hospitaal aan de Korenstraat zal, indien de raad geen bezwaar maakt, binnenkort een nieuwe bestemming krijgen. Er zal n.l. op het terrein en in de oude opstallen een electrische meu belfabriek worden gesticht, „Succes" geheten, eigenaar de heer H. Vrijen- hoek, die zijn bedrijf van Botterdam naar de Scheldestad wil verplaatsen. Over de huurprijs en de voorwaarden is reeds overeenstemming bereikt. De raad krijgt nu een voorstel tot verhuur van garageruimte, bergruimte (o.m. voor een toonkamer), ruimte voor een centrale verwarmingsketel en ca. 400 vierk. meter open terrein. De brandweer, die enkele opstallen in ge bruik had, kan tijdelijk elders worden ondergebracht, in afwachting van de totstandkoming der nieuwe brandweer kazerne. Voordat het bedrijf kan gaan draaien moeten van gemeentewege enige voor zieningen worden getroffen, waarvan de kosten worden geraamd op f 10.000, omvattend o.m. het aanbrengen van een betonvloer in de garage, het maken van drie liehtkozijnen, alsmede het maken van een doorgang tussen garage en èèn der lokalen. Voorts moet de cen trale verwarmingsruimte in orde wor den gebracht, terwijl in het algemeen het gebouw water- en winddieht dient te worden gemaakt. De kosten zuller. over 15 jaar worden afgeschreven en •vorden verdisco d in de huurprijs, die op f 1800.per jaar wordt gesteld. Voorstel aan de raad Na verloop van vier jaar kunnen er 590 leerlingen zijn VLISSINGEN, 26 Oct. De raad heeft thans een voorstel ontvangen tot stichting van- een volledige technische school. Het gemeentelijke budget zal jaarlijks tengevolge daarvan met tenminste f 50.06-0.worden belast, een be langrijk financieel offer, dat echter ten volle verantwoord moet worden ge acht. De stichting moet onontbeerlijk worden geacht voor een gezonde in dustriële ontwikkeling der gemeente en het achterwege laten ervan zou ern stige schade toebrengen aan de vitale belangen van Vlissingen. In de toelichting op het raadsvoor stel zeggen B. en W. o.m., dat het ge bouw, waarin thans de gemeentelijke dagschool voor de nijverheid is onder gebracht (het voorm. Burger Weeshuis aan de Badhuisstraat, waarin ook de avondschool is ondergebracht) niet aan minimale eisen voldoet. Aan de dag school worden uitsluitend theorethische lessen gegeven aan leerlingen, die hun praktijkopleiding ontvangen (volgens het leerlingenstelsel) in de werkplaat sen van „De Schelde". Het gevolg is echter, dat niet alle leerlingen, die nij verheidsonderwijs wensen te volgen, in staat zijn hun opleiding in de gewenste vakrichting te ontvangen, omdat „De Schelde" maar leerlingen opneemt, die zü voor bepaalde vakken nodig heeft. Bovendien wenst niet ieder een leerlin gen-overeenkomst met het bedrijf. HOEVEEL VERWACHT WORDT. Uitgaande van do cijfers in het Ont KKeimg puin voor Zeeland van hei E.T.I. kan by de stichting van een vol ledige technische school worden gerekend op een aanmelding van naar raming 204 leerlingen, waarbij nog geen reke ning is gehouden met leerlingen uit om liggende gemeenten. Zonder overdreven optimisme mag de beide eerste leerja ren dus worden gerekend op rond 410 leerlingen. Het aantal jongelui, dat na de beëindiging van het tweede school jaar in het leerlingenstelsel zal worden opgenomen, maar nog twee jaar theo retisch onderwijs aan de school zal vol gen, wordt geraamd op 90, zodat de volledige bezetting na verloop van vier jaar op 590 leerlingen kan worden ge raamd, WERGEVERS EN WERKNEMERS ACCOORD. Als de raad een positieve beslissing neemt en hogere goedkeuring volgt, kan op 70 Rijkssubsidie in de netto- kosten wo, den gerekend. Uit brieven van diverse werkgevers- en werkne mersorganisaties blijkt, dat zij alge meen de uitbreiding van de bestaande dagschool voor de nijverheid met een praktijkopleiding toejuichen, terwijl aan de door de directie van „De Schel de" gestelde voorwaarden kan worden voldaan. Bij het voorstel hebben B. en W. ook sterk gedacht aan de noodzaak tot het verkrijgen van kleinere industrieën, die de eenzijdige ontwikkeling gunstig kun nen beïnvloeden. VLISSINGEN KRIJGT EEN WESTDIJKHOFJE. VLISSINGEN, 26 Oct. De bouw van de woningen in het blok, omsloten door Gasthuisstraat, Weststraat, Mos- selmanstraat en Pluimstraat, Is bijna voltooid. De hoofddeuren der woningen komen alle uit op een binnenplaats, zo dat het geheel het karakter van een hofje heeft. Omdat het gebouwd is op de plaats van de vroegere Westerdjjk- kazerne, stellen B. en W. de raad voor het de naam Westdijkhofje te geven. Een ander voorstel heeft betrekking op de centrale verwarmingsinstallatie in de o.l.-school aan de Bonedijkestraat. Vorig jaar werd reeds een crediet van f 11.690 verleend voor het vernieuwen van leidingen. Nadat dit was gebeurd trad lekkage op. Een onderzoek wees uit, dat herstel niet meer mogelijk was. Er wordt nu een aanvullend crediet van f 2500.gevraagd. VLISSINGEN, 26 Oct. De Ver eniging tot verbetering van de volks huisvesting te Vlissingen is van plan over te gaan tot de bouw van 40 wo ningen in „strokenbouw" aan de Beatrixlaan. Het is de bedoeling de hui zen te bouwen in 4 rijen van elk 10 woningen. Tussen de voorzijde van één rij en de achterkant van een andere rij komen brede plantsoenstroken, geschei den door een straat. De bergplaatsen komen niet achter, maar terzijde van de rijen. VLISSINGEN, 26 Oct. Als de raad ermede accoord gaat, zal de voormalige Willem III kazerne geheel worden op geknapt en dienstbaar worden gemaakt aan het gebruik voor vergaderruimten. O.m. kunnen de zolderruimten voor het houden van vergaderingen e.d. worden ingericht. Tegelijk is het nodig andere lokaliteiten te vernieuwen en te ver beteren, mede met het oog op de eisen, die gesteld moeten worden uit een oog punt van brandveiligheid. Na uitvoe ring der plannen kan het geoouw enige tientallen jaren geschikt worden ge acht, niet alleen voor verenigingen op cultureel gebied, maar ook voor organi saties als de B.B., de .male Reser ve, voor de massa je uga, enz. OUWERKERK Geslaagd. Mej. Greta Bom, afkomstig van hier, slaagde te 's Hertogenboseh voor de acte U. SIRjANSLAND Doorlaattijden. Betreffende wegverbin ding ZierikzeeZijpe wordt het volgende bekend gemaakt: Behalve op de reeds eerder aangegeven tijden worden auto's doorgelaten gedurende de volgende pe rioden: Komende van Stevensluis: des Maandags: 5—5.30, 7—7.30 uur; des Vrij dags: 1717.30 uur; des Zaterdags: 11— 11.30 uur. Komende van Sirjansland: des Maandags: 66.30 uur, 88.30 uur; des Vrijdags: 17.2017.30 uur; des Zaterdags: 12—12.30 uur. j^i-kjONDIIKE Jaarlijkse samenkomst. De ouden van dagen hebben weer hun jaarlijkse sa menkomst gehouden in de nissenhut „De Zonnebloem". Tijdens deze bijeenkomst werden verschillende practische cadeaux uitgereikt door middel van een verlo ting. O LAURENS Vergadering N.C.V.B. In de o.l.v. mevr. D. H. Baas-Kemp gehouden maandelijkse vergadering van de N.C.V.B. hield de heer F. Boon te Halsteren, propagandist van de Stichting „Vrederust" een cause rie over het zwakzinnige kind met als titel „Jan leert geen vak". Tevens ver telde hij een en ander over het leven in „Vrederust". Op deze leerzame lezing volgde een drukke bespreking. De secretaresse mevr. C. S. Christi- aanse-Boon bracht verslag uit van de in Goes gehouden presidentes-conferentie. 5 nieuwe leden traden toe. \,v ULPHAARTSDIIK Teraardebestelling. Zaterdagmiddag werd op de begraafplaats het stoffelijk overschot teraardebesteld van wijlen de heer P. den Herder. De heer den Herder die vele jaren diaken der Geref. kerk was, werd door de kerkeraad grafwaarts gedragen. Aan de groeve spraken achter eenvolgens ds Heyerman, de heer C. Snoep, schoonzoon van de overledene, de heer M. van de Vrede, voorzitter van de A.R. kiesvereniging, waarvan de over ledene vele jaren bestuurslid was en de heer De Poorte namens de Prov. Diaco nale Vereniging. Ds Heyerman beëindig de plechtigheid met de geloofsbelijdenis en het Onze Vader. iZsiZi^Dl IKh Schitterend Muziekcrochet te IJzendyke. Het muziek en zangcrochet van de winkeliersvereniging, t.g.v. de winkel week het publiek gratis aangeboden, is een onvergetelijke avond geworden. De grote zaal van het jeugdgebouw bleek veel te klein om allen te bergen. Nadat er ruim 600 personen als haringen in een ton waren gepakt, moesten er nog ruim 100 personen deze avond via een geluids installatie op straat beluisteren. De jury bestaande uit de heren J. Cornells, J. Ro bijn, C. de Smit, P. A. Doens en mevr. Dees, hebben een moeilijke taak gehad, want de 29 deelnemers bleken zeer goede amateurs te zijn. De heer Jasper Antho- nisse zorgde voor een onberispelijke be geleiding, terwijl de heer Verween, con ferencier van Radio Kortrijk, er met zijn humor de goede stemming er spoedig in had. Eerste prijzen vielen ais voigir' Solisten vocaal: Finy Groen, Teimeuzen. Solisten instrumentaal: Tonny Marteijn, IJzcndijke. Duo's instrumentaal: A. de Krijger en Rinus de ivieijéfj Biervliet. Duos vocaal: 1. veroprüicn en J. de V Vubv, WObVDUig.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2