THOLENS GESCHIEDENIS GAAT WEL 1000 JAAR TERUG. Taxi DE MOOIE van COLLECTIES m „Attijd iets Mu' Commissaris der Koningin inspecteerde de kust van W,-Zeeuwsch~Vlaanderen UW DAGBLAD Damesmantels Japonnen Tricot pakjes Gabardine mantels Egyptisch linnen mantels Het land tussen Keeten en Eendracht Stavenisse was 90 jaar achtereen een prooi van het water. Induscrie-auresooek voor Zeeland Koplading op 10 November tussen Zijpe-A. J. Polder BURGERLIJKE STAND Herbegraving Rampslacht offers te Dreischor Volksgezondheid op Schouwen- Duiveland is goed Wordt weggeslagen dam in het Zwin hersteld? nodig Je adres voor RUIME WAGENS JOH. VAN SABBEN Een machine doet nu het werk „Zeeuwsch Dagblad' ip min lil lil geven U alle kans van slagen ook in grote maten in UNI, FANTASIE en JERSEY „E", „POORT" en „BICO" FALCON, GRANDIOSE en MARTINI DRAAGT GOEDE KLEDING Koopt ze voordelig bij .MMU. GOES LANGE VORSTSTRAAT 80-82 Maandag 26 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 (Van een speciale medewerker) Wie de geschiedenis van het eiland Tholen in een krantenartikel vr.n beperkte omvang enigszins volledig behandeld zou willen zien, zou kic onmogelijke verlangen. Want zoals ieder eiland van de Zeeuwse archipel heeft ook Tholen een lange geschiedenis, ongeveer een 1000 jaar. Over Noord-Beveland wordt wel eens gesproken als het vergeten eiland, maar is deze kwalificatie ook niet van toepassing op Tholen? Hoeveel Zeeuwen zijn het eiland Tholen verder op geweest dan de .stad Tholen? Al heeft hier de brug wel verbetering gebracht. Over de ontwikkeling van het uit vijf kernen bestaande eiland: Scha- erloo. Poortvliet, bcherpenisse en Westkerke, Sint Maartensdijk en c-.avenisse, bestaat een uitvoerige geschiedenis van Hollestelle. Deze geschiedenis wordt door de bekende beoefenaar van de historische geografie, dr Beekman, een voortreffelijke genoemd. Adriaan Holle- steiie was een self-made man. Van landarbeider, levend in kommervolle om.-eindigheden, bracht hij het via onderwijzer tot opzichter van de wa terstaat, werd lid der Provinciale Staten, alsmede raadslid en wethouder van JL'holen. Door zijn functie was Hollestelle k-.uier bij uitnemendheid van de bo- ue.ti van het eiland. Voor het ontwerpen van kaarten voor zijn geschiedenis volg- ut nij 'n eigen methode. Van zijn jeugd a. wist hij, dat vroeger bestaan heb- u^.ide geulen, kreken enz. in het land- s .ap hoogst zelden geheel kunnen ..en weggewerkt. Thans wel: door de Herverkaveling. Zelf zegt Hollestelle: „..eemt men nu de schier nog overal v.tiar te nemen strekking en afmeting d.er voormalige gesteldheden op, en laat men daarna het thans bestaande v.egvailen, dan treedt als van -zelf het .j.iedene in hoofdzaak voor ons op". BEDIJKING BEGON IN DE 10E EEUW. Tegenwoordig neemt men aan, dat men in de 10e eeuw is gaan bedijken, al moeten we ons van deze dijken geen te lio„e voorstellingen maken. Wie die eerste bedijkers waren, zal wel steeds voor ons verborgen blijven. Wel weten wj, dat Vlamingen in Zeeland veel aan inpoldering gedaan hebben. Is er in de iVr.ddellanupolder geen Vlaminghoek Het eiland krijgt eigenlijk pas glo baal zijn tegenwoordige omvang tegen het einde van de zestiende eeuw. De geschiedenis daarvoor is de geschiede nis van de samenvoeging van die vijf kernen of eilandjes. Wie de Thoolse uijiten berijdt kan deze samengroeiing uit net landschap allezen. Een polder- kaart verduidelijkt de situatie nog t.-cer; men denke aan de Pluimpot. GROTE STORMVLOEDEN. Zoals gezegd: wij moeten ons beper ken. De zestiende eeuw is er één van grote stormvloeden, die de gedaante van het Zeeuwse eilandenrijk'grondig doen veranderen. Als het land' van Rei- merswaal voortaan als verdronkenin "dé" geschiedenis bekend zal staan, ont staat aan de zuidzijde van Tholen een enorme waterplas, waarvan de stroom baan langs Scherpenisse en Westkerke komt te liggen. Inlaagdijk op inlaagdijk is hiervan het gevolg met een verlies van 270 ha goede grond. Stavenisse „drijft" 90 jaar, totdat het aan het ein de van de zestiende eeuw weer „be- verst" (herdijkt) wordt. Maar ook oorlogsstormen teisteren de bevolking. De periode 15721575 is MIDDELBURG, 21 October Het Economisch Technologisch Instituut heeft een Industrie-Adresboek voor Zeeland doen verschijnen. Het is een verzorgd boekwerkje van 120 pagina's geworden, dat zeer veije gegevens over de industriële bedrijvigheid in onze pro vincie bevat. Overzichtelijk gerubriceerd vindt men er een volledige ljjst van bedrijven per bedrjjfsklasse, met ver melding van de door deze bedrijven ver vaardigde producten. Verder is deze (ijst afgedrukt per eiland en per ge meente, terwijl een apart hoofdstuk is gewijd aan de industrie-vestigingsfacto ren. De directeur van het E.T.I., drs. M. C. Verburg, zegt in zijn voorwoord, dat een tweeledig doel de vorm en inhoud van dit adresboek heeft bepaald. In de eerste plaats wordt voldaan aan een reeds lang gevoelde behoefte en voorts kan op deze wijze meer bekendheid worden gegeven aan hetgeen Zeeland heeft te bieden. De verschillende mo gelijkheden tot het vestigen van in dustrieën, welke hier liggen, kunnen zo onder de aandacht van belangstellende ondernemers worden gebracht. Criteri um voor het al of niet opnemen was de vraag, of het bedrijf een stuwend ka rakter had en of er minstens 10 arbei ders werkzaam waren. Wijzigingen ten gevolge van de watersnood werden niet aangebracht, omdat verwacht kan wor den, dat de bedrijven zo spoedig mo gelijk weer op hun oude vestigingsplaats aan de slag zullen gaan. Het xlresboek is voorzien van een aantal duidelijke kaarten en grafieken over de spreiding der industrie in Zee land, de verbindingen, ligging en aard der industrieterreinen enz. Een lijst van adressen, die voor industrievestiging van belang zijn, ontbreekt niet, even min als een opgave der industrietarie ven van de openbare nutsbedrijven, als mede van tarieven voor de scheepvaart. Uit enkele staatjes blijkt, dat tussen 1952 en 1962 voor ruim 14.000 jonge Zeeuwen plaats moet worden gescha- pe- Dit adresboek, dat is uitgegeven door de fa. den Boer, zal zijn weg zeker wel vinden in en vooral buiten Zeeland. Het is een zakelijk en wel gedocumenteerd werk voor de industrieel, die voor onze provincie interesse heeft. Als er maar één man is, die door gegevens daarin attent wordt gemaakt op de mogelijk heden, die Zeeland biedt en daadwerke lijk tot stichting van een industrie overgaat, dan heeft deze uitgave haar nut al bewezen! er één van plundering door vriend en vijand. Wij lezen in een rekening (nog aanwezig op het Algemeen Rijksar chief te 's-Gravenhage)hoe het koren geroofd, hoe huizen platgebrand, hoe beesten afgeslacht werden door heen en weer trekkend krijgsvolk. PLUNDERINGEN, Wij praten graag over de slechte tijden van tegenwoordig, laten wij eens drie staaltjes geven uit de even- genoemde rekening van 1575. Gherit Willemss. Brabander werd zo beroofd, „dat hy nyet een quaet beddeken om met zijn huysfrou ende cleyne kinderen op te mogen slapen behouden en heeft". Arent Cornells Arentss. werd beroofd van alle ge wassen, al zijn vee en „andere moeu- ble goeden, zoodat deselve Arent met zijne huysfrou ende cleyne kinderkens nyet meer behouden heeft tot honder grooter desolatie ende miserie dan zij aen honne lichamen en hadden". MOEDERNAECT OP HET LAND GEZET. Het laatste voorbeeld is een staaltje van wreedheid, de oorlog eigenJan Class, d' oude Werd van al zijn vee en verdere goederen beroofd, terwijl zijn huis in vlammen opging: Hij werd ge vankelijk naar een oorlogsschip ge bracht „ende aldaer met coorden ofte touwen gebonden int water geworpen ende door den kyel van den schepe ge- trocke'n ende gesleypt", meer dood dan levend werd hij „moedernaeckt" op land gezet. GEVELS BEWIJZEN WELSTAND. Wanneer wij nog even de aandacht .richten op de stad Sint-Maartensdijk, dan is het niet, ómdat zij belangrijker geweest is dan Tholen. Integendeel, wie Tholen ook maar oppervlakkig be kijkt, leest van menige oude gevel nog de welstand af, die daar geheerst heeft. Het stadje is echter weer spoedig te rug gevallen in landelijke rust, toen het als handelsplaats haar betekenis verloor. Sint-Maartensdijk was een heerlijkheid van het Oranjehuis, eigen lijk de entrée voor zijn machtige positie in Zeeland. Het is ook de geboorteplaats van Cornelius Vermuyden, Sir Cornelius Vermuyden, want hjj Is later in de En gelse adelstand verheven. Een merk waardig man, energiek en wilskrachtig, over wiens levenseinde een „curtain of obscurity" ligt, zoals zijn Engelse bio graaf Harris zegt, een duister waas. Vermuyden, verwant aan de Thoolse en Zierikzeese families Liens en Wer- ckendet, waarvan vooral de laatste be kend is om haar bemoeiingen met wa terstaatkundige werken, vertrekt om streeks 1621 naar Engeland. Hij heeft zich daar grote verdiensten in dubbel opzicht verworven met drooglegging van moerasgronden. Maar zijn leven is zo belangrijk, dat hij verdient in een apart artikel behandeld te worden. THOLEN „ALS IN EEN OPEN BARE SEE". Vermelden wij nog de stormvloeden, die Tholen geteisterd hebben. Nade grote stormvloeden van 1530/32 en 1570 was het die van 26 Januari 1682, welke het eiland deed opschrikken. Eind Ja nuari 1682 schrijft het stadsbestuur van Tholen aan Gecommitteerde Raden, dat de stad rondom „als in een open bare see" is komen te liggen. De huizen van de dorpen Oud- en Nieuw-Vosmeer (behoorde toen tot Zeeland) staan diep onder water, terwijl men meende daar het veiligst te zitten. Wij krijgen de indruk, dat het groot ste gedeelte van Tholen overstroomd werd, behalve het gebied rond Poort vliet, waar „nacht ende dagh vviert ge wrocht met macht ende volk, out ende jongh, vrouwen ende kinderen aan de noch overighe versche polders". De slag is zo „schielijck" gekomen, schrijft men nog. Ook 1808 was voor Tholen een zwaar jaar door de vloed van 15 Januari. Het aantal doorbraken bedroeg 23. Direct is men begonnen de dijken te verhogen, variërend van 1 tot 3 en een derde voet. Zeker zullen oude Tholenaars zich nog de vloed van 1906 herinneren met het bezoek van Koningin Wilhelmina. 1 r>--- .-r- Maar wij weten het de geschiedenis van Tholen, van Zeeland, is die van de strijd tegen en de overwinning op het water. BRUINISSE, 24 Oct. In de ver gadering, die de Stichting „Nieuw Schouwen en Duiveland" alhier be legde, is o.m. medegedeeld, dat op 10 November a.s. een veerboot met kop lading tussen Zijpe en Anna Jacoba- polder zal worden ingelegd. Voorzover bericht van de suiker fabrieken was ontvangen kon de con clusie worden getrokken, dat voor het bietenvervoer geen prijs meer wordt gesteld op behoud van de tram. Daar mede is één der argumenten van de directie der R.T.M. uit handen gesla gen, zo werd opgemerkt. ZIERIKZEE, 24 Oct. Naar wij vernemen, zullen op Vrijdag 30 Octo ber a.s. de slachtoffers van de Waters noodramp op 1 Februari op de alge mene begraafplaats alhier, collectief worden herbegraven, voor zover defi nitieve begraving nog niet heeft plaatsgehad. Een daarvoor ingesteld comité heeft zich met de uitvoering hiervan belast. Alvorens de teraarde bestelling plaats heeft, wordt een korte kerkdienst gehouden. AANBESTEDINGEN Herstel van huizen te Kruiningen. KRUININGEN, 23 Oct. De aan besteding van het herstel van 18 door de watersnood beschadigde woningen aan de Rijksweg, in eigendom toebe horende aan de woningbouwvereni ging te Kruiningen, had het volgende Fa Witkamp, Bussum 165.000; Fa Hopmans, Goes 156.000; Fa Ver- sluijs, Middelburg 155.500; Fa Dek ker, Middelburg 152.874; Fa van Gorp en Zonen, Wemeldinge 148.000; Fa Vreeke, Domburg 146.935; Fa de Munck en Petri, Vlissingen 138.000; Fa Kasteleijn, Vianen 133.9.00; D. van der Poel, Oudelande 131.350. Ondanks dreigende gevaren Komt er een Protestants rusthuis met 50 bedden ZIERIKZEE, 24 Oct. De sociaal maatschappelijke subcommissie van de Reconstrurtiecommissie Schouwen en Duiveland heeft onder voorzitter schap van mr dr A. J. J. Mes een groot aantal problemen van het ge troffen eiland besproken. De inspecteur voor de Volksgezond- heid, de heer J. R. v. d. Borgh, heeft daarbij een overzicht gegeven van de volksgezondheid tijdens en na de ramp en hij kon mededelen, dat er, ondanks dreigende gevaren van be7 smetting e.d. geen bijzondere dingen waren gebeurd. Ook wat de veneris sche ziekten betreft, waarvan aanvan kelijk een stijging werd verwacht, mede door de komst van grote groe pen vreemde arbeiders, liet de ont wikkeling zich niet ongunstig aan zien. In het algemeen is men dan ook niet ontevreden over de volksgezond heid op het eiland. ADVIES Het scholenprobleem kwam even eens ter sprake en de behoefte werd gepeild mede door de terugkeer van de bevolking. Aan de gemeentebestu ren is geadviseerd grond te kopen en te bestemmen voor de aanleg van sportterreinen. Men kan tot aankoop overgaan, ook al liggen de percelen minder gunstig, daar binnen het raam van de herverkaveling de mogelijk heid bestaat, door ruiling beter ge schikte grond te krijgen. BEJAARDENZORG. Uitvoerig is gesproken over de huisvesting van bejaarden in tehui- Coördinatie-commissie werd ontbonden OOSTBURG, 23 October. Donderdag heeft de Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. dé Casembroot, een inspectietocht langs de kust van Zeeuwsch-VIaanderen gemaakt. Begonnen werd 's morgens in O. Z.-VIaanderen aan de zeewering van de polders Ser Lippens en Othene, waar alles in orde werd bevonden. Om half elf voegde de Commissaris zich bij de Coördinatie-commissie voor W. Z-VIaanderen aan de Vossekaai te Hoofdplaat. Deze commissie werd opgericht tijdens de ramp dagen en staat onder leiding van het lid van Ged. Staten, de heer C. Hamelink. Te Hoofdplaat aan de zeewering werden de waterschapsbestuurders en bur gemeesters ontvangen. Zij konden daar hun wensen naar voren brengen. Besproken werd de urgentie om de inspecteerd, welke in aansluiting op de duiker bij de kom der gemeente, welke tijdens de ramp met 80.000 zakken zand moest worden opgevuld, zo spoedig mo gelijk definitief te herstellen. Aangezien het hier een binnendijk betreft zullen de plannen door de Provincie moeten worden uitgevoerd. Een moeilijke factor blijft het feit, dat juist in de gevaarlijke winterperiode deze duiker bloot zal ko men te liggen, wanneer er nu aan wordt begonnen. Verder kwam tot uiting, dat er te Hoofdplaat moeilijkheden rijzen, door dat de polderarbeiders elders meer kunnen verdienen dan de officiële lo nen, welke de Provincie als overheids lichaam wenst aan te houden. Bij het gezelschap voegden zich ir J. v. d. Kerk, Hoofdingenieur van de Rijks waterstaat, die tijdens de ramp hier de leiding had, alsmede de Rijkshoofdinge nieur ir W. H. v. d. Burgt en de Ingeni eurs J. P. Neeteson en E. Boswinkel, de Hoofdingenieurdirecteur van de Prov. Waterstaat, ir H. D. J. Swaters, de ir J. Hofwegen, de heer C. M. v. d. Broecke, Dijkgraaf van Het Vrije van Sluis en de waterschapsingenieur, d' heer ir I. v. v. Sandick. Via Nol Calon en Duivelshoekje, waar diverse bunkers de zeewering nog be dreigen en waar reeds een bunker werd verwijderd die door het ministerie van Oorlog gehandhaafd had moeten worden, werd naar Breskens gereden, waar de lunch werd gebruikt. DIABOOLGLOOIING. Bö de caL polder Oud en Jong Bres kens werd de nieuwe diaboolglooiïng ge reeds bestaande 600 m. lengte wordt ge legd. Bij Nieuwe Sluis werd de nieuwe be- tomnuur geïnspecteerd rond het haventje, terwij! te Groede de Walendqk, welke rond de duintjes wordt opgehoogd, werd bezichtigd. Aan de Zwartepolder wordt de laatste hand gelegd, aan het bezoden en met krammat bezetten van de dijken en het verwijderen van bunkers, 'hetgeen ook te Cadzand het geval is. Bij het Zwin werd door de diverse technici uitvoerig van gedachten ge dachten gewisseld over de mogelijk heden om alsnog de weggeslagen dam te herstellen, aangezien op Belgisch gebied toch nog een geul intact is, die het water voor het schorveld doorlaat. DANKWOORDEN. Tijdens het diner bracht de heer v. d. Broecke dank aan de Rijkswaterstaat en de Provincie voor de prettige medewer king bij het oplossen van de vele pro blemen aan de kust. De Commissaris dankte de Dijkgraaf voor de ontvangst en de leerzame tocht, waardoor het hem mogelijk was een dieper inzicht te ver krijgen in de toestand aan de kust. Bij zondere dank werd gebracht aan ir v. d. Kerk voor diens initiatief tijdens de rampdagen, waardoor spoedig herstel mogelijk was. Ook Ir v. d. Burgt bracht zijn dank uit jegens het waterschap en zegde overweging van diverse sugesties toe. Te Breskens werd door de heer Hame link de Coördinatiecommissie ontbonden op het gemeentehuis met dank voor aller medewerking. zen voor ouden van dagen. De moge lijkheid lijkt niet uitgesloten, dat het aantal van 80 bedden in verband met exploitatiemoeilijkheden, moet worden teruggebracht tot 50. In Protestantse kring blijkt inmid dels nog gebrek te bestaan aan een gezamenlijk door de verschillende kerken te exploiteren rusthuis, met een capaciteit van 50 bedden. Samen- sprekingen om daartoe te komen hebben reeds plaats gehad. Tenslotte besprak men het biblio theekwezen op het eiland. MIDDELBURG. Geboren: Mary J. A„ d.v. P. Joziasse en G. R. Mosselman; Adriaan, z.v. P. de Kam en E. de Kroo; Helena V., d.v. W. Kruit en L. Mom maas; Johanna H„ d.v. A. C. van den Broek en A. J. Burghardt; Petronella C., d.v. P. van der Veen en J. C. Hondius; Anette L., d.v. A. P. Stufkens en E. Loodewijk; Maria C„ d.v. J. de Meul- meester en M. de Ridder; Anna, d.v. P. Wielemaker en M. Oosse; Dina S., d.v. W. Joosse en J. de Hollander. Ondertrouwd: B. Volmer, 29 j. en Th. C. Kögeler, 25 j. Gehuwd: Ph. J. van der Meer, 26 j. en S. van de Putte, 21 j.; Corn. Th. Geurts, 25 j. en Fr. B. L. van Leeuwen, 24 j.; A. C. Bouwens, 25 j. en C. G. de Klerk, 23 j. Overleden: A. Alewijnse, 55 j., geh. m. J. A. Kok; J. de Ruijter, 54 j„ geh. met J. Breel. AXEL. Geboren: Pieter J. en Jan P., tweeling v. C. K. Verschelling en E. S. de Pooter; Jaspert P., z.v. A. Bakker en S. A. J. Dieleman; Alfred A., z.v. C .A. de Ruijter en A. Corneille; Rudi C, L„ z.v. G. A. Pollet en G. L. Freijser; Paul E. M., z.v. A. F. v. d. Linden en J. M. Misseghers; Janneke M., d.v. J. Maas en P. L. Dieleman; Frangois, z.v. F. Lange- veld een C. de Feijter; Hermanus H., z.v. G. Koekkoek en C. S. v. d. Bos; Hendria G. M., d.v. H. de Hoop en W. E. van Eijk, Ondertrouwd: J. J. L. Herrebout, 29 j. en P. van Dalen, 36 j.; G. J. Meesen te Woensdrecht 23 j. en C. J. van Liere, 22 j.; J. C. Verhulst, 26 j. en M. v. Hermon, 23 j.; J. G. Noordanus te Utrecht, 25 j. en T. A. van Esch, 25 j.; B. F. van Opdorp te Terneuzen, 25 j. en M. D. Robijn, 28 j. Gehuwd: P. de Putter, 68 j. en J. J. Rinn te 's-Heer Abtskerke, 60 j.; A. Pau- lusse te Terneuzen, 23 j. en J, M. van de Voorde, 26 j.; M. Goossen, 28 j. en H. Overdulve, 20 j. Overleden: J. L. v. d. Wiele, 69 j„ wed. v. H. Zegers; M. S. Loof, 76 j„ wed. v. M. Markusse; M. J. Lippens, 70 j., echtg. v. J. Engels; J. A. Vinke, 45 j., echtgen. v. M. M. Laheijne; W. Dieleman, 87 j„ we- dn. v. S. Verplanke. BIERVLIET. Geboren: Marian R„ d.v. A. J. Versluys en M. D. J. van Fraeijen- hove; Maria F. G., d.v. J. M. van de Wae- ter en Th. M. Weigel; Djanny G .G., z.v. Th. J. Bracke en A. E. Boerjan. Gehuwd: J. G. Adam, 39 j. en A. C, Razenberg, 37 j.; W. P. Verbeke, 23 j. te Sint Jan in Eremo (B.) en L. I. van Rat tingen, 24 j. Overleden: S. M. van den Hauwe, 51 j„ echtg. v. P. L. de Meijer. BORSSELE. Geboren: Johannis J., z.v, H. Huysen en A. Bruinooge; Paulus J., z.v. C. J. Bouwens en P. C. Steketee; Willem J„ z.v. J. W. Dek en A. de Vroe, Annelies V., d.v. B. Nieuwenh'uyse en M. v. Westen. Gehuwd: P. D. Walhout, 26 j. en S, Hoogtij, 23 j. te Amsterdam. Overleden: A. D. v. Sabben, 46 j., echtg. v. J. v. Liere. BRESKENS. Geboren: Jozias P., z.v. P. C. Verpoorten en E. M. Basting; Carla E., d.v. D. van Sabben en A. M. Bakker; Petrus J„ z.v. G. F. van Schoote en C. J. Bouman; Antonius, z.v. A. van Muiken en J. Quaars; Johan L„ z.v. A. Oosterling en L. C. Clarissen. Ondertrouwd: Q. Schmelcher, 23 j. te Tienen (B.) en M. van Veldhove, 19 j.; J. de Kok, 37 j. en G. J. van IJsselendijk, 23 j. Gehuwd: J. I. van de Sande, 25 j. en P. N. Manneke, 24 j.; A. Hamelink, 25 j. te Vlissingen en A. R. Calon, 20 j. Overleden: N. Risseeuw, 79 j., wed. v. P. de Visser. DOMBURG. Geboren: David F. J. M., z.v. J. Jongepier en O. L. J. Vennix. Ondertrouwd: A. Jobse, 23 j. en D. de Visser, 22 j.; C. Jongepier, 25 j. en J. Donker, 22 j. Gehuwd: W. Warners, 21 j. en D. de Visser, 21 j. GRIJPSKERKE. Gehuwd: C. Reijnier- se, 43 j. te Middelburg en J. Sanderse, 42 j. Overleden: J. Midavaine, 60 j., echtg. v. G. Davidse. HAAMSTEDE. Geboren: Willem, z.v. L. Fonteine en P. Oosse; Jacoba M„ d.v. J. J. Rademaker en M. M. Noordhoek; Cornelia M., d.v. A. J. Koek en C. A. Visser. Gehuwd: A. G. Bom, 27 j. en J. Hart, 21 j. s-HEER ARENDSKERKE. Geboren: Jacobus, z.v. J. Wiskerke en J. Lange- beek; Geertruida, d.v. J. de Kok en M. Louisse; Cornelia E„ d.v. M. Kunst en C. Kieboom; Apolonia J., d.v. A. de Baar en M. M. de Baar; Cea J., d.v. M. Mulder en M. de Vrieze; Matthijs C., z.v. J. J. Uit- terhoeve en M. J. Koens; Leijntje J., d.v. J. Nieuwenhuijze en L. Koppejan; Cor nelia J., d.v. B. Mons en J. C. Kolijn. Gehuwd: J. Spanjer, 28 j. en M. J. Nieuwdorp, 27 j.; A. Almekinders, 25 j. en S. Nieuwenhuijze, 21 j.; A. Harinck, 23 j. en A. Vermeule, 22 j.; J. Clarijs, 23 en C. Koole, 21 j. Overleden: J. Remijn, 68 j„ man v. J. de Jonge; J. Remijn, 37 j., ongeh.; F. J. van Iwaarden, 73 j., wed. v. J. Smit. HE1NKENSZAND. Geboren: Jacob, z.v. J. v. d. Does-Dellebeke; Johanna C„ d.v. M. Rottier-Servaas; Alexander, z.v. M. v. d. Guchte-van der Does; Jacob A. G„ z.v. H. Courtin-Vermeulen. Ondertrouwd: G. A. Menheere, 21 j. te Ovezande en C. E. Koens, 22 j. Gehuwd: B. Th. van Maele, 26 j. te Aardenburg en K. J. v. d. Dries, 25 j.; P. W. Hoondert, 23 j. en J. Simonse, 25 j.; A. A. van Puyvelde, 37 j. te Belsele (B.) en L. J. Koens, 28 j.; J. C. Rentmeester, 26 j. te Bedum en K. C. de Jonge, 23 j. Overleden: J. Nijsse, 79 j., wedn. v. J. Zuidweg; M. Alewijnse, 45 j., echtg. v. A. Verdonk; A. P. Hollestelle, 59 j., te Bergen op Zoom; J. Verboom, 83 j., wed. v. J. IJzerman. HOEDEKENSKERKE. Geboren: Petrus J. B. M., z.v. P. Franse en M. Hoondert; André E.. z.v. J. A. Doup en W. Jolly; Joannes P. X., zv. W. Bek en M. Uittor- hoeve; Cornells J. M. z. v. J. Uitterhoeve er. F. J. Meijers; Jan, z.v. C. Hanse en A. de Ruijter te Kerkwerve; Marjan, d.v. T. van Doeselaar en M. Meeuwse. Gehuwd: J. P. J. Riemslag, 31 j. en Jo anna M. Depondt, 27 j. Overleden: A. Bal, 89 j., wedn. v. M. M. Pover; J. Thomson, 77 j., echtg. v. C. Verhage; J. Davidse, 61 j., echtg. v. F. P. Kort. KLOETINGE. Geboren: Roeland, d.v. F. Duijnhouwer en T. M. Versprille; Pie- ternella M., d.v. A. C. Hollestelle en H. M. Kieboom; Leni J., d.v. P. C. Dalebout en L. C. de Regt. Ondertrouwd: W. Smits, 28 j. en M. Goeree, 28 j. Overleden: J. Fossen, 81 j. wedn. v. E. Meulblok; W. Sinke, 56 j., eehtgn. v. P. J. Everse. KORTGENE. Geboren: Cornelia E., d.v. W. C. Zwemer en J. A. de Smit; Tanneke L„ d.v. P. L. Dees en J. Leendertse; Si- mina Jd.v. L. J. Augustijn, en J. v. d. Berge; Cornelis M., z.v. G. A. M. Tazelaar en C. Hamelink; Jan M., z.v. B. de Looff en L. G. de Smit; Stoffelina Ch., d.v. W. v. Sluijs en M. H. Westerweele. Ondertrouwd: T. L. Serier, 27 j. te We meldinge en J. Markusse, 25 j.; M. C. Verwei, 24 j. en M. P. Verhulst, 19 j. Overleden: G. Geelhoed, 80 j., wedn. v. P. Israele, eerder v. J. P. Poortvliet. WAARDE. Geboren: Jannetje C., d.v. J: Poleij en T. J. Westveer; Johanna B. G„ d.v. K. van Houte en C. N. Zuijdweg. Gehuwd: J. S. Nelis te Bergeyk, 24 j. en J. T. Westveer, 23 j. mqgm m GOES, Stationsweg TELEFOON 2135 Gooi ow gem met weg aan advertenties in aile mogelijke blaadjes en programma's Adverteer uitsluitend in TE KOOP: 1 FARMALL CUP TRAC TOR met ondergebouwde 2-wegsploeg. L ALLIS CHALMERS TRACTOR model „B". CASE TRACTOR met cabine, tevens met smal en breed voorstel, pulley en aftakas. Drie-schar rondgaande TRACTORPLOEG, 35 cm per schar. Fa W. SCHIPPER Zn, Goes Tel. 3244. ER WAS EENS een tijd - nog niet zó langgeleden dat stoffer en blik het enige,.gereedschap', was om de tapijten schoon te maken. Toen kwam de aanvankelijk dure stofzuiger! Dagbladreclame en nog eens dagbladreclame maakte de stofzuiger zo populair, dat massa fabricage mogelijk werd tegen agere prijs. Nu zijn ze prac- tisch onder ieders bereik Bedenk wat dagbladreclame vermag I brengt de naam erin 1 lllllll lllll||| II) „II., muil IllHllI 49.75 - 39.75 - 34.50 - 29.75 t

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5