PRESIDENTSVERKIEZINGEN in December; Chr* verzekeringsagenten protesteren* E. D. G. naar Januari verschoven. Wachten Frankrijk twee rustige maanden Pleven, Queuille, Delbos en Jacquinot hebben de beste kansen. Voor zeven jaren )irecfeur-Generaal F. A. 0. lezocht Schouwen-Duiveland Broodroofdoor vakbonden. De vrouw en haar figuur Angstige dagen voor boeren in in Ferwoude thans voorbij* Brandend Maagzuur dat schrijnt tot hoog in de keel Maandag 26 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 4 (Van onze correspondent.) PARIJS, SI Oct. Grote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. De Franse presidentsverkiezingen doen zelfs een lichtstraal de naaste toe komst in schieten: de politieke stabiliteit voor de komende twee maanden. In de tweede helft van December gaan de volksvertegenwoordigers en senato ren namelijk een nieuwe president kiezen. Daarbjj hebben ze elkaar dusdanig hard nodig, dat ze elkaar de korte periode van dit jaareinde vermoedelijk niet meer op de tenen zullen trappen. Ergo: er is een kansje, dat de tegenwoordige regering het houdt tot begin Januari. Uitsluitend met die bedoeling is ook de beslissing over de Europese Defensiegemeenschap naar Januari verschoven. Maar uiteindelijk zal men toch eens aan die kluif moeten beginnen. Men kan niet blijven uitstellen De president van de Vierde republiek wordt gekozen voor de tijd van 7 jaar. Toen in 1946 Vincent Auriol gekozen werd tot eerste president lagen de al gemene vernoudingen anders dan thans. De radicalen bijvoorbeeld hadden enor me klappen gekregen en zetelden Siechts met 44 aigevaardigden in de volksvertegenwoordiging. Vooral de socialisten en de katholieke volksrepu blikeinen, die een grote rol hadden ge speeld in het verzet, streken de winst binnen. Vande eerste dag af was het duidelijk, dat alleen een socialist kans zou maken op het presidentschap, omdat de anti-clericale vertegenwoor digers van radicale en andere partijen geen vertegenwoordiger der M.R.P. in het Elysée zouden dulden. Vincent Auriol, de socialist, werd eerste pre sident der Franse republiek, hetgeen toch niet heeft kunnen verhinderen, dat de socialisten op de duur de oppositie gingen kiezen. Nu liggen de verhoudin gen in sommige opzichten anders. De radicalen hebben vooral omdat zij inderdaad knappe vertegenwoordigers hadden veel aan invloed gewonnen, Waar andere formateurs geen kans za gen een regering te vormen, slaagden de radioalen. Ook vele andere factoren droegen er toe bij om het aantal radi cale afgevaardigden te doen stijgen, zodat het thans bijna verdubbeld is, WIE HEEFT DE BESTE KANSEN De radicalen maken een kans, dat ze een hunner, kopstukken naar het Ely sée kunnen voeren en wel omdat ze on der bepaalde voorwaarden kunnen re kenen op socialistische, katholieke, on afhankelijke en Gaulistlsche stemmen. Ze houden liefst drie krachten gereed. De eerste en belang- rijkste is Queuille. nfy—- /y Deze bijna zeventig- jSv w jarige staatsman be- \J zit autoriteit en niet NL 'y-jj te veel vijanden. Kv. Reeds in 1920 werd J hij staatssecretaris. Twee maal was hij Jjjjjry minister-president, vier maal plaatsver- QUEUILLE vanger van de minis-..bereidt zich ter-president, enal voor negen maal minister. Vooral de laatste tijd heeft hij angst vallig vermeden om zich in principiële debatten te laten betrekken, hetgeen men gaarne uitlegt als een voorberei ding naar het presidentschap. Voor de M.R.P. zou hij te accepteren zijn, maar vermoedelijk zullen de socialisten wei nig animo tonen op hem te stemmen. In eigen gelederen heeft hij een ge vaarlijke concurrent in Ivon Delbos, een rustige, vrijwel kleurloze persoonlijk heid, toevallig onder het radicale dak terecht gekomen. Hij zou echter even goed lid van de M.R.P. of de Onafhan- kelijken kunnen zijn. Ook bij de socia listen zal hij minder wind vangen dan Queuille. Radicale waarnemers verkla ren nu al, dat Delbos vermoedelijk de enige zal zijn die voldoende stemmen zal weten te verenigen. De derde troef kaart der radicalen is Jacques Parcade, een rustige senator met grote ervaring. PINAY HEEFT WEINIG KANS De Onafhankelijke Pinay heeft maar weinig kans. Zijn baisse-politiek, niet bevorderlijk voor handel en industrie, heeft hem vijanden verschaft en de Franse huisvrouwen, die zijn grootste vriendinnen zijn, hebben in de presi dentsverkiezingen geen vinger in de pap. Beter staan de kansen er voor van de tegenwoordige minister van Over zeese Gebiedsdelen, de eveneens Onaf hankelijke Jacquinot. Zijn naam heeft een goede klank bij de middenpartijen en zelfs by uiterst rechts. Misschien zou hjj het zelfs kunnen halen zonder steun der socialisten. Een feit van betekenis is, dat hjj kort geleden in het huwelijk is getreden met de weduwe Petsche, vroeger md. Lazard, dochter van een groot bankier. Vanzelfsprekend worden er nog vele andere namen met presidentiële waardigheden bekleed. Men kan in dit verband onder andere Bidault horen vernoemen, Schuman en Pleven. Ern stige waarnemers geloven echter niet in een overwinning van Bidault. Ook Schuman geven ze slechts uiterst ge ringe kansen, Maar anders is het met Pleven, de grote overwinnaar van de jongste ver kiezingen. Voor het geval de partijen ren zal blijken te zijn. elkaar zodanig verdringen dat noch een Onafhankelijke, noch een Radicaal, noch een Volksrepubllkein kans maakt zou het inderdaad niet uitgesloten zijn, dat Pleven na vele rondes voldoende stem men op zich wist te verenigen. GEHEIME STEMMING, De wet eist, dat de tweede president van de Vierde republiek worat geko zen tussen 16 en 31 December van dit jaar. Op 16 Januari 1954 loopt de pe riode van Auriol af. De verkiezingen geschieden in de linkervleugel van het Palais de Versailles. De stemming is geheim en er worden officieel geen candidaten gesteld. Beide huizen doen aan de stemming mee, zodat er ongeveer 940 stemmers zijn. Pas nadat de nieuwe president meer dan de helft der totale stemmen heeft verworven kan hij zich gekozen achten. Dit betekent relatief een ste vige meerderheid, omdat de commu nisten natuurlijk tot de laatste ronde toe op eigen candidaten blijuen stem men. Deze 130 stemmen gaan dus uit eindelijk verloren. Omdat er tiental len stemmingen nodig kunnen zijn blijft de naam van de president tot 't laatste ogenblik geheim. In feite valt er zelfs geen enkele prognose te stel len. Er mag dan ook terdege met ver rassingen worden rekening gehouden Het is zeer wel mogelijk, dat geen der boven genoemde candidaten uitverko- Z1ERIKZEE, 23 Oct. Gistermiddag heeft Norris H. Dodd, directeur-generaal van de voedsel en landbouworganisatie van de Ver. Naties, de F.A.O., in gezel schap van ir A. H. Boerma, hoofd van de economische afdeling van deze organi satie een bezoek gebracht aan Schouwen- en Duiveland. Onder leiding van de di recteur van de Rijksdienst voor Land- bouwherstel, ir S. Herweijer, maakten de gasten een autotocht over het eiland, eerst door de z.g. droge corridor, het deel van Schouwen, dat op 1 Februari door de Schouwse dijk tegen het instromen van zeewater werd behoed. Via Brouwershaven ging het naar den Osse, waar de enorme pompen werden bekeken. De heer Dodd sprak zijn bewondering uit over de grootscheepse wijze, waarop hier het werk wordt aangepakt en gaf als zijn mening te kennen, dat nog veel werk nodig zal zijn om het verontreinig de en van zout doortrokken land, wan neer dit zal zijn drooggevallen opnieuw tot vruchtbare cultuurgrond te maken. Van den Osse reed het gezelschap te rug naar de stenen dijk onder Nieuwer- kerk. Hier stapte men aan boord van een motorboot, waarmee de tocht werd voort gezet dwars door de nog altijd aan de vernielende invloed van eb en vloed blootstaande Vierbannenpolder. De reis ging via Nieuwerkerk naar Ouwerkerk. Daar kregen de hoge autoriteiten gele genheid het dijkherstel rondom het stroomgat te bekijken. De buitenlandse gast sprak er zijn grote voldoening over uit, dat met inschakeling van alle be schikbare middelen wordt gestreefd naar een snelle sluiting van dit laatste gat in het gehele watersnoodgebied. Openingsrede op jaarvergadering van de beroepsgroep een felle aanklacht. (Van onze redacteur.) UTRECHT, 21 October. Er worden thans door sommige vakbonden rechtstreekse aanvallen gedaan op het verzekeringsbedrijf en vooral op de positie van de agenten. Hiertegen moeten we ons met alle kracht verweren. Dat was de hoofdinhoud van de rede waarmee de heer W. Bakker Donder dag te Utrecht de jaarvergadering opende van de Beroepsgroep Verzeke ringsagenten en Ziekenfondsboden in de Ned. Chr. Beambtenbond. Spreker had hier vooral het oog op het contract, dat de bij het N.V.V. aangesloten en 62.000 leden tellende Alg. Bond van Ambtenaren ten behoeve van die leden afsloot met de Centrale Alg. Arbeiders Verzekeringsmy.. Er zqn meerdere vakbonden, die ver buiten hun werkterrein gaan door voor hun leden voordelig verzekeringen af te sluiten. Een handelwijze, die door spr. met „broodroof' werd betiteld. De genoemde ambtenarenorganisa- tie verschafte haar leden zo een gratis basis-brandverzekering en een aan zienlijke premie-reductie bij verho ging dezer verzekering. Achter de „Centrale Algemene" staat echter de Centrale Arbeiders Verzekeringsbank, aldus spr. Er is dus alle kans, dat men Ingezonden Mededeling (adv.) Fluweel voor de keel 65 75 - 85 ct per hall ons PLEVEN ,...op 9 Januari premier af. levensverzekeringen binnenkort ook gaat afsluiten. De heer Bakker wees er op, dat een der bestuurders van de ABVA com missaris is van de „Centrale Algeme ne" en dat door afsluiting van dit con tract dus tevens een persoonlijk be lang werd gediend. „Als de vakbewe ging dergelijke platvloerse middelen als het geven van gratis verzekeringen nodig heeft om haar leden aan zich te binden, is het maar droevig met haar gesteld", zo zei hij. „Het ABVA-vaan del is door deze handelwijze be smeurd". Het verzekeringsbedrijf heeft een studiecommissie benoemd, waarin ook de bedrijfsunie van werknemers ver tegenwoordigd is, om middelen ter be strijding van dit euvel te beramen. Als resultaat van de voorlichting hebben reeds 4400 ambtenaren hun gratis verzekering opgezegd. De alg. verga dering van de eveneens bij het N.V.V. aangesloten bond „Mercurius" heeft in een motie het optreden van de ambte narenbond zeer gelaakt, waarvoor haar door de heer Bakker hulde werd ge bracht. Tenslotte is ook aan de Raad van Vakcentralen de vraag voorgelegd, in hoeverre een dergelijke manier van ledenbinding ontoelaatbaar moet wor den geacht. OOK EEN CHR. BOND. Spr. achtte het een duidelijk teken, dat dit voorbeeld van de ABVA navol ging gaat vinden, dat ook de Chr. Bond van Folitie-ambtenaren voor haar leden een contract voor zgn. „huisvader-po lissen" heeft afgesloten met een ver- zekeringsmaatschappy in Zürich. „Dat is broodroof van onze leden en wp ne men dit zeer hoog op", zo zei hij. „Het is ontoelaatbaar, dat een organisatie, waarmee wp in het C.N.V. zitten, zulke dingen doet. Dit kon wel eens tot ge volg hebben wat wij, die in 1929 de ge meenschap en solidariteit in het CJV.V. hebben gezocht, gedwongen worden ons in ons isolement terug te trekken". NOG EEN GRIEF. Grote bezwaren had spr. tegen som mige gemeenten, die hun ambtenaren dwingen lid te worden van een Stich ting voor ziektekostenverzekering. Duizenden valide arbeiders worden hierdoor onttrokken aan de vrijwillige ziekenfondsenverzekering en de min- der-valide verzekerden blijven over. Dit bevordert, dat de tekorten hier steeds groter worden en dat jaarlijks millioenen uit het Vereveningsfonds moeten worden geput. „Het is onbe grijpelijk, dat de ministers van Bin nenlandse Zaken en van Sociale Zaken dit optreden van de gemeenten niet verhinderen", aldus de heer Bakker. Hij betreurde het zeer, dat de be- drijfsgemeenschap tussen werkgevers en werknemers in de verzekeringswe reld alleen aan de dag treedt als ge zamenlijk aanvallen als hierboven ge schetst moeten worden afgeweerd. Over verbetering van de positie van de agenten in loondienst kon in 1952 geen enkele bespreking met de werkgevers worden gevoerd. „Een ploegen op rot sen" noemde de voorzitter deze po gingen. Hij voegde hier aan toe, dat dit mede werd veroorzaakt doordat ve le agenten zich niet wensen te organi seren, waardoor het optreden der or ganisaties veel aan kracht inboet. ONVOLDOENDE. Over de sociale positie van deze agenten, sprak in de middagvergade ring de heer J. K. Rietdijk te Rotter dam. Deze wees er op, dat er in het agentencorps van menige maatschappij geweldig veel mutaties zijn, wat de reputatie van deze ondernemingen schaadt. Onvoldoende salariëring en onvoldoende voorlichting bij de aan stelling zijn hiervan de redenen. De GOES, 23 Oct. „Een moderne vrouw is een vrouw met moderne op vattingen, niet een vrouw met een modern lichaam!" deze waarheid vertelde de explicatrice van P. D. Le Gandukor uit Brussel tijdens een show van corsetten, step-ins en beha's, welke in hotel „De Korenbeurs" was georganiseerd door de fa. Wed. J. C. Heijkam-Massee te Goes. Een waar heid'. Waarom zou de vrouw van van daag wel op huishoudelijk gebied ge bruik maken van de mogelijkheden, die de moderne techniek haar bieden en niet op dit gebied van intieme kle ding? Bovendien: een corset is niet maar alleen een hulpmiddel om een bepaalde „lijn" te krijgen, maar het is ook en vooral een „steun"! Dat het lichaam in de loop der eeuwen niet is veranderd maar wel het hulpmiddel, werd op deze show dui delijk. Er waren mannequins met een slank figuur, maar er waren ook zware en zeer zware figuren. Voor al len echter was er het moderne corset. Niet meer zo'n harnas van harde stof met louter baleinen, waar de vrouw „ingesnoerd" zit het moderne cor set bestaat uit elastiek en tegenwoor dig heet dat dan ook een „step-in". Het is hier niet de plaats om in fines ses te treden; wel willen we iedere vrouw aanraden om van dit alles eens kennis te nemen. Terwille van de „steun" die het haar zal verschaffen èn terwille van de volmaakte bewe gingsvrijheid, die zij desondanks be houdt! Ingezonden Mededeling (adv.) Elke dag krijg ik van allerlei nieuwe klanten complimentjes over King s Cross en ik maak die sigaret toch heus niet zelf. Ik verkóóp ze alleen maar graag.- Want als vakman weet ik. dat er eigenlijk geen betere Virginia bestaat. Dat kan ik nu eenmaal niet onder stoelen of banken steken En ik hoef dat ook niet te doen. Want achter mij en duizenden winkeliers staan de millioenen trouwe King's Cross-rokers, die iedere dag het bewijs leveren: Veel mossels worden verzonden. BRUINISSE, 24 Oct. De mossel- verzending door de kwekers in Zee land was gedurende de maanden Sep tember en October zeer voorspoedig vergeleken met het vorige jaar. Tot half October werden afgeleverd 267.328 tonnen mosselen tegen 223.930 een jaar tevoren. Van de percelen in Zeeland kwa men 72.282 tonnen en van de Wad denzee 195.042. De verzending naar België bedroeg 135.700 tonnen en naar Frankrijk 58.200 tonne-i. Er gebeurden vreemde dingen. BOLSWARD, 23 October. De boeren in het Friese plaatsje Ferwoude in de gemeente Wonseradeel hebben de laatste dagen in angst en spanning geleefd. Zij waren bevreesd, dat tijdens een of andere nacht een deel van hun bezittingen in vlammen zou opgaan, want in de afgelopen nachten is er meermalen iets vreemds in het anders zo rustige dorpje gebeurd. fie ïladia tdienqt cmö Onlangs ging een hooischelf in vlammen op, de volgende nacht werd een in het dorpje geparkeerde jeep 'n prooi van het vuur. Enkele dagen ge leden moesten de boeren tot de vreemde ontdekking komen, dat zij hun koeien niet electrisch konden mel ken. Een onderzoek wees uit, dat de stroomlevering verbroken was. Later bleek, dat een vierpotige houten span- bok, waarover een 10.000 volts leiding loopt, onklaar was gemaakt. Twee po ten waren afgezaagd, en de twee an dere waren met een bijl bewerkt. Vol gens de politie moet dit midden in de nacht zijn geschied, waarbij de dader zich aan groot levensgevaar heeft blootgesteld. Ingezonden Mededeling (adv.) kunt U blussen in de kiem. Neem simpelweg een of twee Rennies langzaam laten smelten op de tong en het leed is bezworen. Onmid dellijk! Geen wonder dat U voor en na mensen Qntmoet die steevast Ren nies bij zich hebben praktisch en hygiënisch verpakt. En onopgemerkt in te nemen, zonder water of wat ook. arbeidsovereenkomsten der agenten zijn geen „overeenkomsten", want ze worden eenzijdig opgelegd. Spr. pleitte voor een salariëring van deze mensen op een behoorlijk niveau, waarbij de aanbrengprovisie buiten beschouwing wordt gelaten. Het ex- quisitiewerk moet 's avonds worden verricht en behoort extra te worden beloond. Hij constateerde, dat de wijze waarop thans bij vele maatschappijen agenten worden aangesteld en bezol digd in flagrante strijd is met de ver trouwenspositie van deze mensen en met de standing van het verzekerings bedrijf. De boeren in Ferwoude zijn thans opgelucht, nu door de politie de negen tienjarige J. S. is gearresteerd en reeds voor de Officier van Justitie te Leeuwarden is geleid. De aangehoudene heeft het laatste feit bekend. Hij had een weddenschap met de boer, waarbij hij werkt, aange gaan. Op de vraag van S. aan zijn boer wat hij er mee kon verdienen, zou zijn patroon hem een pakje sigaretten heb ben aangeboden. De boer verzuimde echter de politie te waarschuwen. De oorzaak van de andere ongere geldheden is echter nog niet bekend. Het onderzoek hiernaar duurt voort. AMERIKAANSE REGERING ONTSLOEG 1400 EMPLOYE'S. WASHINGTON, 24 October. Het Witte Huis heeft Vrijdag bekendge maakt, dat in de maanden Juni, Juli, Augustus en September in totaal ruim 1400 employé's van de regering om veiligheidsredenen zijn ontslagen, of tot ontslagneming werden gedwongen. Voorts zijn 145.000 federale em ployé's uit bezuinigingsoogpunt ont slagen, sedert president Eisenhower aan het bewind is gekomen. Geen uitbreiding helicopternet. NIJMEGEN, 24 Oct. De eerste vijf a tien jaren kan niet worden ge dacht aan uitbreiding van het helicop ternet naar het Noorden en Oosten van Europa. Dit heeft de Sabena in Brussel medegedeeld aan de Kamer van Koophandel en Fabrieken in Nij megen. In West-Berlijn aangekomen vluchte lingen uit Oost-Duitsland hebben ver klaard, dat 10.000 man van de volkspoli- tie zqn ingeschakeld bij de achtervolging van zeven Tsjechen, onder wie een vrouw, die in de omgeving van Cottbus (in de provincie Brandenburg) vier poli tiemannen hebben gedood, bij ongere geldheden op 20 October. DINSDAG 27 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Idem. 7.15 Gram. 7.45 Morgen gebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weer- ber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 „Lichtbaken", caus. 10.00 Voor de kinderen. 10.15 Schoolradio. 10.35 Franse chansons. 10.55 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Schoolradio. 11.50 „Als de ziele luistert", caus. 12.00 Angelus. 12 03 Metropole ork. 12.30 Land- en tuin bouw med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewij zer. 13.00 Nws en kath. nws. 13.20 Lunch- conc. 14.00 Gevar. progr. 14.50 Gram. 15.00 Parijse chansons. 15.30 „Ben je zestig' 16 00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: drs R. Kool: .Economische samenwer king Suriname-Nederland." 18.00 Voor de jeugd. 18.20 Spor. raatje. 18.30 R.V.U.: Prof. dr. G. L. Smit Sibinga: „Hoofdstuk ken uit de evolutie van het leven op aar de". 19.00 Nws. 19.10 Act. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Omr. ork. en solist. (In de pauze: „Ouders en kinderen", caus.) 21.45 Ken een baan een ei liggen? 22.00 Blaaskwintet. 22.45 Avondgebed en liturg, kalender. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) AVRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. 9.00 Morgenwijding. 9.15 Gram. 9.30 Voor de vrouw. 9.35 Gram. 10.50 V. d. kleuters. 11.00 Voor de zieken. 11.30 Pianorecital. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.40 Hammondorgel en piano. 13.00 Nws. 13.15 Med. of gram. 13.30 Lich te muz. 14.00 Amerik. Muziek-kaleidos- coop. 14.30 Gram. 14.40 Schoolradio. 15.00 Gram. 15.15 Voor de vrouw. 15.45 Gram. 16.30 Voor de jeugd. 17.30 Lichte muz. 17.50 Reportage of gram. 18.00 Nws. 18.15 Pianospel. 18.30 Militaire caus. 18.40 Gram. 18.55 Paris vous parle. 19.00 Voor de kinderen. 19.05 Koorconc. 19.35 Viool recital. 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 21.15 Lichte muz. 21.35 Med. 21.40 Lichte muz. 21.50 Dansmuz.. 22.30 Buitenl. overz. 22.45 Gram. 23.00 Nws. 23.15 New York calling. 23.2024.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Schoolradio. 15.30 en 16.15 Gram. 17.00 Nws. 17.15 Voor de kleuters. 17.30 Gram. 17.50 Boekbespr. 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.45 Gram. 19.50 Caus. 20.00 Verz. progr. 20.15 Voor de vrouw. 21.00 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Gram. 22.45 Idem. 22.55— 23.00 Nws. AVRO TELEVISIE PROGRAMMA. 20.15—21.30 1. Draaiorgel. 2. Progr. over de 25jarige radioloopbaan van Edward Startz. 3. Weerpraatje. 4. Act. 5. Lichte muz.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 4