in Rotterdam gaat Nederland tonen wat het waard is. Kan het aantal van 65*000 woningen bereikt worden? 5 DE SLUIKER Grootscheepse manifestatie in 1955 Maasstad krijgt sporthal voor 7000 bezoekers. Het is niet meer nodig Luchtmachtkamp thans „Swagerman Kamp" - Premie gevraagd voor gemeenten die krotten opruimen Prinsessen Beatrix en Irene candidaat-zwanenbroeder. Gat in de grond bij Rijpwetering meteoriet bleek soldatengrap iSKSSS-'SSMSH BICABPAN Model voor provincieprogram vastgesteld Kapitein liet smid sierduifjes maken* Maandag 26 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 1 UTRECHT, 23 October. In de zomer van 1955, n.l. van half Mei tot eind Augustus, zal te Rotterdam een grootscheepse landelijke manifestatie worden gehouden, die ten doel heeft een beeld te geven van hetgeen de nationale energie in de achter ons liggende jaren van opbouw heeft weten tot stand te brengen. Zowel de technische vervolmaking, de verhoogde productiviteit als de sociale vooruitgang zullen de stof vormen voor deze manifestatie. Aldus heeft de president van de Nederlandse Spoorwegen, ir F. Q. den Hollander, medegedeeld als woordvoerder van een werkgroep van leidende figuren uit het gehele land, die plannen voor deze manifesta tie heeft voorbereid, de plannen worden uitgewerkt onder leiding van de directeur van het B.P.M. bedrijf te Pernis ir J. W. Ernste. B. en W. van Rotterdam hebben voorgesteld een bedrag van twee mil- lioen gulden te investeren in de bouw van een nieuwe sporthal die aansluit aan de bestaande hallen op het Ahoy' terrein. Voorts stellen B. en W. de gemeenteraad van Rotter dam voor een millioen gulden ter be schikking te stellen als werkkapitaal voor de uitvoering van de plannen tot het houden van de manifestatie en tenslotte nog een millioen voor het dekken van risico's. De bedoeling van deze landelijke Voor de keuze van Rotterdam heeft men zich de medewerking verzekerd van de andere steden en ook van de regering. De regering heeft laten weten met een stand „Nederlands plaats in de wereld" te zullen deelnemen. In het algemeen comité dat voor deze manifestatie is samengekomen, en in het werkcomité is geheel wer kend Nederland vertegenwoordigd. Er hebben vertegenwoordigers zitting in manifestatie is door e^ zinvolle na- de handel, de industrie, de tionale energiemanifestatie uitdruk king te geven aan hetgeen er in de periode van tien jaren na het einde van de tweede wereldoorlog in ons land is gedaan aan de reconstructie van Nederland. Volgens de plannen zal de manifestatie honderd dagen duren. Er zal worden gebruik ge maakt van de bestaande ruimten van het Ahoy complex met het park en landbouw, de tuinbouw, als van werk gevers- en werknemersorganisaties. Toezeggingen tot het deelnemen aan deze manifestatie zijn verkregen van de gehele land- en tuinbouw met de levende have, de chemische industrie, de metaalbewerking, het vervoer te land, ter zee en in de lucht, de water zijn waterpartijen. Deze zomertentoon- staat, de textielnijverheid, de schoen stelling zal aan overdekte ruimte I industrie, het onderwijs, de bouw- dertigduizend en aan onoverdekte I v^-eld, het kerkelijk leven, de ge- veertigduizend vierkante meter be slaan. De bedoeling is bet huidige Ahoy' complex uit te breiden met een per manent gebouw van twee millioen I gulden, dat, na afloop van de mani festatie, ais sporthal zal kunnen wor de gebruikt. Deze hal zal honderd-1 veertig meter bij veertig meter groot zijn, een vrije hoogte hebben van acht I meter en plaats bieden aan 7000 toe-1 schouwers. In die sporthal zal een I veld voor het spelen van korfbal, I handbal en hockey worden onderge bracht, voorts twee hanen voor ten nis en badminton, twee velden voor I basketbal en volleybal en ruimte bie den voor het spelen van tafeltennis aan zes tafels. Ingezonden Mededeling (adv.) Ruwe afwashanden nu verleden tijd Mopperen over die vervelende afwas I is niet meer nodig. U gebruikt een-1 zondheidszorg en de sport. Held uit Mei-dagen 1940 geëerd. 's GRAVENHAGE, 23 Oct. Voor het legeringskamp ten behoeve van de Koninklijke Luchtmacht, gelegen te Zeist is de naam vastgesteld van „Swagerman kamp". B. Swagerman, geboren 14 Januari 1917 te Amsterdam, reserve-tweede luitenant-waarnemer der militaire luchtvaart, ingeschreven als ridder 4e klasse der Militaire Willemsorde, heeft zich onderscheiden door op 10 Mei 1940 als waarnemer-commandant met een T.V.-vliegtuig (een bommen werper var. toenmaals reeds niet mo dern type) herhaalde malen vijande lijke vliegtuigen aan te vallen en twee daarvan af te schieten. Hij voerde daarna op doeltreffende wijze een bombardement uit op het vliegveld Ockenburg, waarbij vier vijandelijke vliegtuigen op de grond werden ver nield. Swagerman werd neergescho ten, kwam per parachute in zee te recht, redde zich zwemmend en meld de zich des avonds terug. Hij voerde op 11 Mei als comman dant van een patrouille van twee vliegtuigen een bombardement uit op de Maasbrug te Rotterdam en ver richtte op 13 Mei 1940 met een T.V. vliegtuig, slechts beschermd door twee jachtvliegtuigen een bombardement op de Moerdijkbrug, ondanks aanval len van overmachtige vijandelijke luchtstrijdkrachten. Swagerman is bij de uitvoering van zijn laatste opdracht, welke hij op ei gen verzoek van een gehuwde collega had overgenomen, in een luchtgevecht boven Ridderkerk gesneuveld. Ingezonden Mededeling (Adv.) „Dachten jullie dat zeeslangen niet bestonden?'' vroeg Stuurman Steven. „Nou en of! Ik vergeet nooit mijn ontmoeting met een knaap van zo'n 4 meter. Aan de kust van India was ik op het luxe jacht van een Indisch vorst, een machtig liefhebber van vissen. Er was o.a. een groot kruisnet, waar mee hij zeldzame soorten zeebewoners probeerde te verschalken. Juist stond ik van een lekkere Sterling te genieten, toen het sein gegeven werd, het net op te halen. En wat zagen wij? Een enorme zeeslang, een afschuwelijke, kronkelende duivel van een beest! Het duurde niet lang. of het monster spartelde volkomen machteloos op het dek, woedend zwiepend met zijn platte staart en bijtend naar alle kanten. De vorst wenkte me om het giftige reptiel nader te bekijken. Hij deed een paar stappen naar voren en struikelde over een lijn van het net! Juist nog vóór hij op het ongedierte zou neer ploffen, kon ik toeschieten en rolden we tegen de verschansing! „Ik dank u duizendmaal", zei de vorst, nadat hij van de schrik bekomen was en me zo ongeveer zijn halve vermogen schéén te willen schenken, „hoe komt u aan zo'n tegenwoordigheid van geestl" „Dat is het kenmerk van alle Sterling-rokers. hoogheid," antwoordde ik. „die weten wat ze te doen staat. Ze roken de lekkerste, geurigste Virginia-shag ter wereld. Stuk voor stuk is hun deviesi Std op STERLING! Begroting van Wederopbouw lokt vele vragen uit DEN HAAG, 24 October. De begroting van Wederopbouw en Volkshuisvesting noopt de Kamerleden weer tot vele vragen. Zo hebben vele leden, die zich verheugd tonen over 't aanzienlijk verhoogde bouwvolume voor 1954, zich blijkens het Voorlopig Verslag, met bezorgdheid af gevraagd of het geplande aantal woningen (65.000) en de aanzienlijk opgevoerde scholenbouw wel goed afgestemd is op het huidige aanbod van materialen en dat van arbeidskrachten. Zal hier geen terugval op volgen met een daaraan gepaard gaande werkloosheid? Verscheidene andere leden bleken echter van mening te zijn, dat het aantal bouwvakarbeiders in ons land en de hoeveelheid materiaal een woningproductie van 75.000 per jaar mogelijk maakt. PREMIEBOUW. Ernstige bezwaren werden geopperd voudig Castelia Vaatwas, en de af- I tegen het door het Departement gestimu- was is zo aan kant. Een lepeltje Ca- leerde beleid - vooral in kleine gemeen- stella Vaatwas seeft TJ een teil vol ten bestaat de neiging hiertoe - om niet ïftiL I meer tot de bouw van woningwetwonin- Actief Schuim, waaruit de hele vaat I gen ovgr gaan en het bouwvolume be- flonkerend en glanzend schoon te I schikbaar te houden voor de premiebouw voorschijn komt. En weet U, waar-1 en de premiebijdrage-bouw. Hierdoor over de dames ook zo enthousiast I wordt, aldus deze leden, alleen voorzien zijn? Na de afwas zijn haar handen in de woningbehoefte van meer draag- nu zo zacht als fluweel! Wees ver- ^^cktigen. standig en haal vandaag nog Uw pak faet bouwcontingent voor Zeeland x_n_ tt0o+Tvron /ok _z\ i I betreft, dat op gemiddeld 500 woningen Castelia Vaatwas (25 ct). per jaar is getaxeerd, waaronder 300, die met herbouwfingnciering zullen worden gebouwd, vroeg men of het herstel van door de watersnood verwoeste panden hier ook onder valt. DE HUREN. Ook de huren werden onder de loupe 's-HERTOGENBOSCH, 23 Oct. Donder-1 genpmen. Sommige leden merkten op dat dag is er een delegatie van het bestuur de in 1954 te verstrekken bijdrage te der „Illustre lieve vrouwe broederschap" Toezonden Mededeling (adv Neem 'n AKKER te 's-Hertogenbosch ten paleize Soestdyk geweest ten einde aldaar, hiertoe uitge nodigd door H.M. de Koningin en door Prins Bernhaii, aan de prinsessen Bea trix en Irene, in de vergadering van proosten van 10 September 1953 tot can- didaat- wanenbroeder uitgeroepen, het aan die titel verbonden insigne en diplo ma uit reiken. Van den beginne af heeft de broeder schap, die in 1318 werd opgericht, leden van de hoogste adel onder haar broeders gehad. Prins Willem van Oranje behoor de onder h-n en heeft meermalen met de broeders aan tafel gezeten. Sedert 1818 hebben de leden van ons koninklijk huis evenals hun grote voorvader de broe derschap de eer aangedaan de titel van zwanenbroeder aan te nemen. Koning I „Vent" roept hij bijna! „ik heb Willen II, Koning Willem III, de prinsen mij verkneuterd in de manier, waarop Alex ader en Hendrik, Koningin Juliana je die lui zo dikwijls bij de neus hebt en Prins Bernhard staan m het gulden genomen dat wa„ kerelswerki En hne boek der broederschap ingeschreven. genomen aat was Kereiswerk! En hoe 1 ter wereld kom je nu opeens aan die zoetsappige ideeën? Als dat een ge volg van zijn bekering is, Moeder Wen- berg, nu, dan heb je- je werk maar half gedaan. Maar nee, dat kan niet. Je bent een veel te verstandige vrouw, I om hem dat in het hoofd te praten, Velde-Oost heeft de Kapitein W. J. v. d. I da^ weet ik wel beter. Ik heb je al 1J„ destijds commandant van de techni- gezegd, man, dat je hier in ons nede- sche werkplaats te Ede, wegens het zich rig dorpje in Abrahams schoot bent. „wederrechtelijk toeëigenen van plan- Daar buiten deugt het niet voor je; ken" veroordeeld tot een voorwaardelijke er zijn te veel haaien op de kust", gevangenisstraf van een maand en een r>an draait hii riin stnel helemool driemZdenmet ffhek'en^ntllag an wandth zich nu uitsluitend tot militaire dienst, zonder ontzetting even- Moeder Wenberg, geheel van toon wel om bij de gewapende macht te die- veranderend, nen. „Begrijp mij eens, moedertje, daar De krijgsraad sprak hem op zes van de moet ik opeens mijn ouwe, trouwe hem ten laste gelegde punten vrij, terwijl Jims zijn congé geVen. Hij heeft mij te6nw°ePrddgeachtdeVe en In de heropende zaax is nog een ge. I ëfdiend. Maar het gaat niet meer. Zijn tuige gehoord, n.l. een smid-lasser uit de I vijand, de rheumgtiek, heeft hem ge- technische werkplaats. Deze verklaarde I heel in zijn klauwen gekregen. Nu, de dat hij in opdracht van de kapitein in- arme kerel heeft zo lang volgehou- dertijd verscheidene voorwerpen van me- den, als hij kon, eigenlijk langer dan vïïJ dheed"enTdeels k°"' want inplaats dat hij mij in stemming. particuliere ne miJn koetsje hielp, moest ik het hem Het varieerde van aquaria en zonnewij- doen en verder ook maar zien, dat ik zers tot sierduifjes. Het particuliere werk mÜ zelf hielp. Dat was niet altijd pre had echter niet uit Rijksmaterialen tig, dat moet gezegd worden. Doch in vervaardigd. I al die tijd hebben we geen woorden met elkaar gehad; mijn manier van n u a a x- XI- spreken, als ik een beetje driftig ben Ook dode vis bij Nijmegen, natuurlijk uitgezonderd, maar daaraan laag is om een dragelijke huur van wo ningwetwoningen mogelijk te maken. Voorts wekte het teleurstelling, dat een bijzondere bijdrage-regeling voor de huisvesting van bejaarden in woningwet woningen zo lang uitblijft. KROTOPRUIMING. Vele leden bleken er niet gerust op te zijn, dat in het ram 'oied voldoende krotten zullen worden opgeruimd en zij achtten de afkondiging van een bijzonde re financieringregeling voor eigen wonin gen ter vervanging van krotten dan ook uitermate urgent. Kunnen de gemeenten, die krotten opruimen niet een extra pre mie krijgen?, zo vroeg men voorts. 'Atoomkrachtcentrale aangekondigd in de Verenigde Staten, CHICAGO, 24 October. De Ame rikaanse commissie voor atoomener gie heeft meegedeeld, dat er in de Verenigde Staten een atoomkracht centrale zal worden gebouwd met een capaciteit van 60.000 kilowatt, voldoen de voor een stad van 50.000 inwoners. Men hoopt dat de centrale over vier of vijf jaar voltooid zal zijn. Een lid van de commissie, Thomas Murray, zei te Chicago, dat de commis sie heeft besloten Rusland voor te zijn met gebruikmaking van atoomenergie voor de industrie. Knal klonk tijdens sterrenregen. Molenaar zag vuurbol. DEN HAAG, 23 Oct. Tijdens de jongste „ster renregen" werd de be volking van Rijpwetering, een dorpje ten Noordoos ten van Leiden, opge schrikt door een gewel dige liiiui. Deuren en ra men trilden en het leek or er een bom was neer gekomen. De molenaar C. Borst, keek juist naar buiten en zag een „vuurbol neer suizen". Het was een meteoriet, verklaarde men gisteren, maar de Leidse sterren wacht, noemde deze be weringen onjuist, ja, sprak zelfs over een ont ploft projectiel. De meteoorsteen zou neergekomen zijn aan de oever van de Kappoel, een waterloop en daar een gat van 40 cm. diepte hebben geslagen. Welnu, het bleek een gat van 10 cm. en toen men op ver zoek van de sterrenwacht ging graven vond men niets, géén meteoriet, géén scherven. Wel grondwa ter en ook verscheidene veld- en bakstenen, die volkomen onbeschadigd waren. Alleen de mole naar heeft de vuurbol ge zien, verder niemand. Geen dorpsbewoner en geen sterrenwachter, ter wijl de meteoor toch een duidelijke lichtbaan in de lucht had moeten be schrijven. De oplossing van het raadsel kwam echter spoedig. De eigenaresse van een herberg, zo ver telt de „Tel." had 's- avonds drie soldaten in haar zaak. „Ze hadden het over trotyl". Kort nadat ze waren verdwe nen klonk de knal. Wéér een illusie minder Een meteoriet waarvan delen op de aarde terecht komen, moet oorspron kelijk bijzonder groot zijn geweest. In practisch alle gevallen verbranden zij volledig als zij uit de wereldruimte in onze at mosfeer terecht komen. De „meteoor" van Rijp wetering zou dus slechts „klein" zijn geweest, in vergelijking met de „reu zen" die in andere lan den met kracht in de aar de sloegen. Zo maakte een ijzer-meteoriet in voorhistorische tijden een krater van 1200 m. mid dellijn en 175 m. diepte in Arizona (V.S.). In 1908 kwam in Siberië een me teoriet- terecht, die een oerbos van 1200 vierkan te kilometer volkomen vernielde. In ons land werden in de vorige eeuw twee in slagen geregistreerd en in 1925 kwam ook bij El- lemeet op Schouwen een meteoriet terecht KERK EN SCHOOL Herderlijk schrijven van de Prov. kerkvergadering Drenthe. 's-GRAVENHAGE, 22 October - De Prov. kerkvergadering Drenthe heeft een herderlijk schrijven doen uitgaan aan allen, die zich van de Hervormde gemeente te Nieuweroord hebben afgescheiden om over te gaan tot stichting van een zelfstandige gemeente, zich noemende Prespyteriaal Her» vormd. Het betreft hier 115 belijdende leden die zich n Juli j.l. hebben afgescheiden. In dit herderlijk schrijven is aan hen de vraag gesteld, op grond van de Schrift en van de belijdenis der kerk, of door hen al het mogelijke was gedaan om de eenheid te bewaren door de band des vredes en of deze scheuring niet te veel verband hield met persoonlijke gevoeligheden en grieven die niet de belijdenis der kerk raken. Vrij-Evang, rusthuis. Het ligt in de bedoeling van de raad van beheer in het centrum des lands, waar een Vrije Evang. gemeente is ge vestigd, een woning complex te doen bouwen voor bejaarden, alleenstaande vrouwen, echtparen, broer en zuster, of twee of meer zusters. Men wil daaraan verhinden een groot centraal gebouw voor recreatie en verpleging waarin te vens alleenstaande, bejaarde mannen kunnen worden opgenomen. Ingezonden Mededeling (adv.) U kunt Uw maag nu eenmaal t niet volledig rust g^vemDa®, ^fcATpAN en spoedig ven geet U, dat U een maag hebt *;AG.CACHETS "AKKER" i smaakloos, snel, zeker Wegens moord gezochte man dood aangetroffen LONDEN, 24 Oct. De 27-jarige William Fettit, naar wie 50.000 Britse politieman nen reeds zes weken op zoek waren naar aanleiding van een moord in de omge ving van Londen, is dood aangetroffen in een gebombardeerd gebouw in het hart van de Britse hoofdstad. Toen de 48-jarige mevrouw René Brown vermoord werd gevonden, werd het portret van Pettit, die als de vermoedelijke dader werd bschouwd, op grote schaal verspreid. Voor het eerst werd ook gebruik gemaakt van de televisie. Uit een onderzoek is komen vast te staan, dat de gezochte reeds vijf we ken geleden moet zijn overleden. Om trent de doodsoorzaak tast men nog in het duister. De ouders van Pettit heb ben echter meegedeeld, dat hun zoon aan tuberculose in een vergevorderd stadium leed. Op Januari a.s. zal voor de eerste maal in de historie Vondels „Gijsbrecht van Aemstel" voor de televisie komen in het V.P.R.O.-programma. Jakrvergadering A.R.-gemeente- en provinciebestuurders (Van onze ij-redacteur). UTRECHT, 24 October. Het Verband van Verenigingen van A.R. Ge meente- en Provinciebestuurders Meld gisteren te Utrecht zyn jaarvergade ring. Hier werd het model voor een Provincieprogram officieel vastgesteld, zodat het thans aan de provinciale comité'» kan worden toegezonden. Het Verband zond een felicitatie-telegram aan dr. J. Schouten in verband met diens 35-jarig Kamerlidmaatschap en bevordering in de orde van Oranje- Nassau. De voorzitter van het Verband, mr. G. A. Diepenhorst, verwelkomde bij de aanvang van de vergadering prof. dr. S. U. Zuidema als vertegenwoordiger van het Centraitl Comité van A.R. Kiesverenigingen, de heer J. van Andel als re presentant van de dr. A. Kuyperstichtiiig en de heren 3. Schipper en 3. Tjalma namens de A.R. Eerste Kamerfractie. In zijn openingswoord sprak hjj vooral over de structuurveranderingen in de bestuurstaak. wel keren. Hoewel eigen initiatief en krachtsontplooiing van het locale gou vernement slechts herinnering is, zal dit zich wel weer oprichten, omdat het in historie en volkskarakter ligt ver ankerd. HET PROGRAM. Mr. Diepenhorst constateerde, dat het gehele openbare bestuur thans wordt ingeschakeld als v.erzorgings- apparaat, dat zijn aandeel moet leve ren aan de veelgeroemde zekerheid „van de wieg tot het graf" voor de burger. Het is in de gemeente, dat de grenzen tussen Staat en Maatschappij daarbij het gemakkelijkst vervagen, Het geheel of gedeeltelijk verloren gaan van de autonomie der lagere or ganen noemde spreker verontrustend. Natuurlijk is er een groot verschil tussen de tijd van Thorbecke, toen de gemeenten en provincies nog afgeslo ten gemeenschappen vormden en onze tijd nu de afstanden zijn weggevallen, de bevolking zeer is toegenomen en iedere burger met vele banden aan de landelijke overheid en landelijke organen gebonden is. De aanpassing aan deze situatie heeft echter maar al te vaak die lagere organen in de klem gebracht. Tekenend noemde mr. Diepenhorst het feit, dat het woord „gemeente" in de jongste troonrede niet éénmaal wordt genoemd. Pessimistisch wilde spreker echter niet zijn, want naar zijn mening zal ook hier de wal het schip ARNHEM, 23 Oct, De Krijgsraad schoten populier, maar de oudjes wa ren mij te stijf en de jonge was mij te slap. Ik begin zelf oud te worden en heb dus liever een man in de kracht van zijn leven, zowat dertig, met han den aan zijn lijf en zonder rheumatiek. Zeg, Moeder Wenberg, als je zo iemand eens tegen het lijf loopt, eilieve, waar schuw mij dan eens". Met deze woorden staat hij eens klaps op en gaat met wijdde stappen de deur uit, een luidruchtig: „Bonjour" te spreken". „Vandaag zal het niet meer gaan", zegt Heilman. „Maar morgenochtend ga ik naar hem toe". „Misschien is dat niet eens nodiig. Het zou mij niet verwonderen, of hij komt tegen de avond nog langs. Ik ken hem". En jawel: de weduwe heeft gelijk. Diezelfde avond verschijnt de dokter weer. „Wel zo, Heilman, ben je daar nog?" FEUILLETON Aflevering 46 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn NIJMEGEN, 24 Oct. In het zo- was al lan§ gewoon. Ik heb hem 'n genaamde „Meer", een zijarm van de onderdak bezorgd bij zijn zuster, de Waal, die zich tot het Duitse grond-1 wed- Berkens, je weet wel. Verbeeld gebied bij Kleef uitstrekt, drijft thans ïe> de kerel huilde, toen hij wegging veel dode vis. Men vreest, dat ook dit en> voor de duivel! het scheelde bij mij water is vergiftigd. I ook niet veel. Kinderachtig voor zulke I ouwe lui, hé? Maar met dat al ben ik Prins Bernhard heeft zich bereid ver- 4U aardig onthand. Zonder koetsier klaard het erevoorzitterschap van de dat gaat niet. Ik heb een paar oudjes stichting Nederlandse hippische Sport-1 kunnen krijgen en vanmorgen kwam bond te aanvaarden. er een jongere, zo'n soort hoog opge- latende schallen. ,Wat een wonderlijke man is die dokter toch", merkt Heilman op. „Nu eens lijkt hij een leeuw, dan weer eer lam". „Ja, hij is wat ongegeneerd, wat ruw, en hij heeft iets vreemds over zich, maar hij heeft een hart van goud. Ik beschouw hem altijd als een ruwe diamant, die door de hand van de Grote Meester alleen geslepen behoeft te worden, om in volle glans te schit teren. Het zou mij niet verwonderen, als zijn bezoek alleen tot doel had, om jou te kennen te geven, dat hij je graag als koetsier had. En ik verzeker je, man, dan zou je goed af zijn". „Zou U dat denken, Moeder Wen berg? Ik zou het graag willen en het als een zegen Gods beshouwen. Dan zou ik hier ook nog kunnen komen, wat fijn zou wezen". „Als ik jou was, Heilman, zou ik niet te lang wachten met hem er over vraagt hij met opgetrokken wenk brauwen. „Ik dacht, dat je al in Goes zoudtzijn bij een van de vele stal houders, die daar zijn. Maar 't is zo: je geniet hier het vette der aarde, waar zou je het beter krijgen, hé?" „Dokter?" „Jawel. Wat is er?" „Zoudt u mij niet als koetsier kun nen gebruiken? Ik beloof u, mijn best te zullen doen. Dan ben ik tenminste nuttig bezig". „Wat zeg jetf" Dokter Steliaard doet, alsof hij erg verrast is en het vóór en tegen van het voorstel eens ernstig moet over wegen. Hij gaat er bij zitten en is in gepeins verzonken. Moeder Wenberg glimlacht fijntjes: haar houdt hij niet meer voor de mal. „Tja, of dat zou kunnen. Misschien wel. Maar je moet wel weten, dat er nog al wat bezwaren aan verbonden zijn, man, die ik je niet wil verhelen. Ten eerste hij telt op de vingers af ben ik nu juist niet, wat men noemt, een rijk man. Ik kan onmoge lijk meer geven dan anderhalve Zeeuw boven kost en inwoning, in de week natuurlijk; en zo nu en dan een acht en twintiger, als ik over mijn knecht tevreden ben. Ben ik dat niet, dan blijft die in mijn zak. Ook wil ik graa op mijn wenken bediend worden. Ten tweede. Moet je altijd, ook bij nacht en ontij, voor mij klaar staan Dat brengt mijn beroep als dokter nu eenmaal mee. En dat dat geen kleinig heid is, behoef ik je niet te zeggen. „Ik kan u mijn bescheid wel dade lijk geven, dokter. Gaarne zag ik, dat 'u het met mij eens wilde probe ren. Ik hoop u geen reden tot klagen te geven". „Nu, zoals je zegtproberen wil ik het wel, zeker, zeker. Als het niet bevalt, kunnen we elke week van el kaar af. Tot morgen dus". Hij beent onmiddellijk weg. „Dag Moeder Wenberg!" roept hij met een stem, die aan het schrikken zou maken. „Dag, plaaggeest", roept zij terug. Zijn lijfdeuntje fluitend, stapt dok ter Steliaard de werf over, terwijl hij nog eens omkijkt en de hoed licht, daar hij wel begrijpt, dat zij hem door het hoekvenster nakijkt. ,Daar, wat heb ik je nu gezegd, Heilman? Geloof maar, mijn jongen, dat je uren in het rond geen betere betrekking kunt vinden, al had je die met een lantaarn gezocht. Hij is, zoals ik altijd zeg, een man met een hart van goud. Nu heeft hij weer een van zijn grillige buien en dan kan hij zo echt jongensachtig doen; dan weer is hij erg stil en teruggetrokken, vooral als hij zware zieken heeft, voor wie hij het ergste vreest. En wat hij van Marina zegt is kletskoek. Dat is een goeie, vrome ziel. Zij is als een jaar of twintig in zijn dienst". Nadat de verslagen van secretaris en penningmeester zonder discussie goedgekeurd waren, gaf mr. A. Bruch een toelichting op het concept van de „Leidraad voor een Provincieprogram". Dit stuk was door een commissie on der voorzitterschap van mr. Bruch op gesteld. Spr. verklaarde, dat dit pro gram er van uitgaat, at het plicht is de positie van de provincies te ver sterken en dat dit bij de huidige wet geving ook mogelijk is. Ook de grote betekenis van de stimulering van het gewestelijk bewustzijn, van de provin ciale burgerzin behoort tot de grond beginselen. Het concept is na raadpleging van de aangesloten verenigingen en van de sectie Statenleden door het bestuur besproken en hier en daar gewijzigd. Daar het Centraal Comité geen be zwaren had en ook de verenigingen geen amendementen indienden, kon op deze vergadering slechts formeel worden geconstateerd, dat de concept- Leidraad tot Leidraad was geworden. Na enige discussie over deze procedu re gebeurde dit dan ook bij monde van de voorzitter. Het Eerste Kamerlid H. Algra was op het laatste ogenblik door ziekte verhinderd in de middagvergadering het aangekondigde referaat te houden. In zijn plaats hield de heer J. A. J. Jansen Manenschijn, oud-burgemeester van Zwijndrecht en lid van Gedepu teerde Staten van Zuid-Holland, nu min of meer a l'improviste een cause rie over: „Gemeentebestuurders en Gedeputeerden". Spreker verzette zich met alle kracht tegen de soms haast onbewust gekoes terde opvatting, dat deze twee van na ture tegenstanders zyn. Gedeputeerden moeten de gemeenten niet als onmon dige kinderen beschouwen, die aan hun leiband moeten lopen. Zjj moeten de gemeenten niet mee willen besturen. De gemeentebesturen van hun kant moeten de verantwoordelijkheid voor de eigen zaak aankunnen en aandurven', zij moeten zorgen, dat het apparaat Mer- voor in orde is. Als ieder voor zich zich hieraan houdt, staan Gedeputeerde Sta ten niet tegenover, maar naast en zo nodig voor de gemeenten, aldus spreker. Met vele vaak amusante en aan de practijk ontleende voorbeelden toonde de heer Jansen Manenschijn aan, dat aan deze ideale toestand nogal eens wat ontbreekt. Sommige Gedeputeer den en griffie-ambtenaren gaan graag op de stoel van het gemeentebestuur zitten. Er zijn gemeentebesturen, die voor het maken van hun begroting en ook anderszins veel te veel op de grif fie steunen, terwijl andere bestuurde- ren het toezicht van Gedeputeerden daarentegen geheel aan hun laars lappen. Aan beide kanten moet dan wel het een en ander veranderen, wil men werkelijk samen in het belang van de gemeente werkzaam kunnen zijn.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3