Van markt en veiling Afsluiting zeegaten funest voor oestercultuur Toilet- en make-up tasjes Parfumerie YAH BIEHEH KREOFLAVON Ds J* van Genderen promoveerde te Utrecht» Dag der Verenigde Naties 2000 Esperantisten naar Haarlem* Dissertatie over Witsius Het regende processen-verbaal in Oud-Beijerland* Belgisch vissersvaar tuig vergaan Israëlische goederen trein door mijn ontspoord. De betekenis van doop* belijdenis en Heilig avondmaal* Woensdag 21 October 1933 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina Commissie komt ro' de conclusie i Ook mossel- en kreeftenvisserij zijn ten dode opgeschreven YERSEKE, 22 Oct. - Een commissie, bestaande uit ir G. Lie- nesch, directeur van de Visserij en de heren L. Mieras en P. de Leeuw-Geluk, beiden uit hei oester- en mosselbedrijf, heeft enige tiid geleden op verzoek van de zgn deltacommissie een rapport uitge bracht over de verschillende soorten van visserij, die op de Zeeuwse stromen worden uitgeoefend en de bedrijven, die daarmede verband houden. De samenstellers van het rapport hebben in het bijzonder stil gestaan bij de gevolgen voor mens en bedrijf, wanneer het besluit zou worden genomen tot afdamming van de Oosterschelde over te gaan. Het visserijbedrijf, zoals het op en om de Oosterschelde en de Greve- lingen reilt en zeilt, vertegenwoordigt een waarde aan schepen, roe rende en onroerende goederen en voorraden van rond 40 millioen. Allereerst wordt de Zeeuwse oester- cultuur besproken. Wanneer de Ooster schelde wordt afgesloten, heeft deze cultuur geeu toekomst meer, aldus de oommissie. Z(j wijst er op, dat Neder land na Frankrijk de tweede oesterpro ducent van Europa is, met ruim 20 mil lioen stuks per jaar. De ln Zeeland ontwikkelde methoden voor broedproductie eu de bescherming van de Jonge oesters door het bestrijden van ziekten en plagen, z(jn geheel op wetenschappelijke leest geschoeid. Zon der overdrijving mogen wij zeggen, ai- dus het rapport, dat ons land op dit ge bied een unieke plaats Inneemt. Hierna behandelt het rapport d« vraag, of ook buiten de kom van de Oosterschelde oesterbroed kan worden gewonne. Alleen in de Waddenzee zal het vermoedelijk mogelijk zijn percelen te vinden, waarop zich oesters kunnen ontwikkelen, zij het dan wat minder voorspoedig dan ln de warmere Ooster schelde. Bovendien zouden hierdoor de belangen van de mosselteelt ln de Wad denzee geschaad worden, terwijl om een soortgelijke situatie te scheppen al» ln de Oosterschelde alle gaten tussen de Waddeneilanden zouden moeten worden afgesloten met uitzondering van het Marsdiep. Wanneer ln de Zeeuwse wateren geen dammen worden gelegd, ziet de toe komst voor de oestercultuur er daaren tegen rooskleurig uit, aldus de oom missie. Brengt men thans ongeveer 20 millioen consumptiemosselen op de markt, in de naaste toekomst zal dit aantal tot 30 millioen kunnen stijgen. DE AFZET. De afzet van oesters, aldus het rap port, zal, indien de huidige tendenz ln Europa zich gunstig blijft ontwikkelen, redenen tot optimisme kunnen geven. De commissie keert zich tegen op vattingen, die de afsluiting van alle toeuwse gaten beogen. Het probleem van verzlltlng, die de land- en tuin bouw bedreigt, erkennende, wordt echter het motief, dat afsluiting no dig 1» om mens en dier beter tegen stormvloeden te beschermen, Irratio neel geacht. Hiertoe kan men dijken verhogen en verzwaren, zeker die van de Oosterschelde. Als dit motief het enige was, dan zou men bij de af- Ingezonden Mededeling (Adv.) Ook in «en zeer opvallende collectie KLOKSTRAAT 4, Tel. 2935, GOES sluiting ook de Westersehelde, die m Februari schade aan Walcheren, Zutd-Beveland en Zeeuw scli-Vlaande ren toebracht, moeten betrekken. De commissie acht om economische redenen de gulden middenweg, namelijk het afsluiten van het Haringvliet en het Brouwershavense Gat en het ver- hogen en verzwaren van de dijken aan de Oosterschelde beter. Voordelen van het afsluiten van de Oosterschelde voor land- en tuinbouw acht men twijfelach tig. Het vernietigen van de oester- er mosselcultuur als welvaartsbron vindt men beslist met raadzaam. DE MOSSEDEN. Wat de Zeeuwse mosseicultuur be treft, betoogt de commissie, dat af sluiting van het Haringvliet of bijvoor, beeld van de Westersehelde hierop na genoeg geen invloed zou hebben. Het leggen van een dam in de Grevelingen zou echter tot gevolg hebben, dat uit gestrekte complexen mosselgrond voor de cultuur verloren zouden gaan. Nog erger zou de cultuur getroffen worden, tuanneer een dam zou uiorden gelegd in de Oosterschelde. Daardoor zouden niet alleen belangryke mosselpercelen verloren gaan, maar ook de niet te vervangen „verwaterplaatsen'' onder Yerseke. Alle mosselen, dus ook die afkomstig van de percelen in de Wad denzee, komen voordat ze aan de con sument worden afgeleverd, op de „verwaterplaatsen" in Zeeland terecht om ze van zand te ontdoen. Deze „ver waterplaatsen" zijn onmisbaar. Her haalde pogingen om in de Waddenzee dergelijke plaatsen aan te leggen, zijn mislukt. Inmiddels zijn de grote gevaren, die de mosselcultuur door de parasiet be dreigden, overwonnen. Behalve ln Zeeland, wordt mossel zaad ook in de Waddenzee gewonnen. Op zorgvuldig uitgekozen plaatsen worden ln de Zeeuwse stromen ln het Westelijke deel van de Oosterschelde, in de Grevelingen en ln de Zandkreek verder gekweekt, waardoor na onge veer twee jaar een jonge, malse en zandvrije mossel kan worden opgevist. Jaarlijks wordt 50 tot 60 kilogram ge produceerd bij een geldelijke ultvoer- omzet van 7 tot 8 millioen gulden. Het mosselbedrijf is zeer loonlnten- sief (80 percent). Visserij en conserve ring geven vele handen werk. Afslui ting van de Grevelingen zou voor de ge hele bedrijfstak schadelijk, doch afslul- NETTE VERSCHIJNINGEN De ontsnapte inbreker had ondertussen zijn plan nen ook uitgebroed Hij leende bij een vriend wat centen en huurde een chauffeurs uniform. Toen bestelde hij een luxe auto voor de volgende dag en kocht tenslotte een stenen ei en een potje gouden veif. Voorzichtig sloop hij daarna terug naar zijn kleine keldertje in de havenwijk en begon daar het stenen ei te beschilderen. „Prachtig!" bromde hij sluw. „Het lijkt wel echt goud!" Toen zette hij alles ge reed voor de Volgende morgen en kroop onder de dekens. Pieter, Karolus en Franje stonden al vroeg op. Vlug werd er wat gegeten en toen brachten ze de 15 pakjes voor de 15 ministers naar het kanon. „Ik stel het kanon af!" besliste Franje. „Karolus stopt de pakjes er in en Pieter steekt steeds het lont aan. Dan zijn die dingetjes zó verdwenen!" Nu, dat ging inderdaad prachtig. Nog geen tien minuten later vlogen de cadeautjes door het luchtruim en belandden allemaal keurig bij de adressen die er op vermeld stonden. „Zo, en nu gaan we ons opknap pen!" sprak Pieter „Tanden poetsen, nagels knippen, haar kammen, kleren borste len en veren strijken want we moeten op bezoek bij 15 ministers" „Mijn veren zijn al gestreken" moperde Karolus „Ik ben een nette kraai, ik kom uit een goede familie, ik heb opvoeding genoten„Ja-ja" lachte Pieter „Schiet nu maar op over vijf minuten moeten we weg." Het waren inderdaad drie keurig nette ver schijningen die even later het hotel uitkwamen. Ze zagen er uit om door een rin getje te halen en waren vol goede moed. Juist op dat moment stopte er echter een grote luxe auto voor het hotel. De chauffeur sprong van achter het stuur vandaan en trad op Pieter toe. Ingezonden Mededeling KANS OP VERKOUDHEID? voorkomt en ge yee:-i Geen snoepje, maar .'f helpt 20 tabletten 75 et. ting van de Oosterschelde veiu.etigend zijn. Hoewel de ervaringen ln de Wadden zee niet slecht zijn, blijft het vraagstUK van het „verwateren" toch knellen. De kreeftvisserij (f 200.000 per jaar met 20 schepen) en de kreefthandel (ae bewaarbassins leveren daartoe de voor raden), met jaarlijkse omzetten van drie tot vier millioen gulden ln harde valuta, zouden door het afsluiten van de Oosterschelde volledig verloren gaan. Ook de weervisserij van Bergen op Zoom op ansjovis en de Tholense botvisserij zouden vernietigd woraen De commissie vraagt zich ln de loop van het rapport dan ook vele malen af, of de voordelen van het afsluiten van de Oosterschelde om landbouw- technische en veiligheidsredenen het vernietigen van deze Zeeuwse zee-arm wettigen. BEZOEK. De commissie heeft een bezoek ge bracht aan Yerseke en de oester- en mosselcultuur. Per vaartuig werden de percelen bezichtigd, waar de oesters het belangrijkste onderwerp der be langstelling uitmaakten. De heren wer den ontvangen door de commissie van dertien uit de diverse visserijbedrijven en lieten zich het Zeeuwse zeebanket wel smaken. Dan werd nog een bezoek gebracht aan de mosselschonderijen en mosselconservenfabriek van de Fa De Leeuw Geluk,, benevens aan de oester- inpakloodsen etc. ONDER GROTE BELANGSTELLING DEN HAAG, 21 Oct. Op 24 Oc tober a.s. zal het zoals bekend acht jaar geleden zijn, dat het handvest der Verenigde Naties van kracht werd. Dit feit zal in verschillende plaatsen in Nederland op openbare bijeen komsten worden herdacht. Bovendien zal op 24 October op alle scholen ln Nederland een speciale les worden gewijd aan de Verenigde Na ties, waarbij de nadruk zal vallen op het V.N.-programma van technische hulp, waarin ons land zulk een aan zienlijk aandeel heeft. De secretaris-generaal der V.N., dr Dag Hammerskjoeld, en minister J. G. Suurhoff, zullen op Vrijdag 23 Octo ber, des avonds te half negen voor Oe V.P.R. O.-microfoon ter gelegenheid van de V.N.-dag spreken over de Ver enigde Natie» en over het internatio naal kindernoodfonds der V.N. HAARLEM, 23 Oct. Niet minder dan tweeduizend Esperantisten uit veer tig landen zullen van 31 Juli tot 7 Augustus ln Haarlem het 39ste Unl versele Esperantocongres bijwonen. Met de voorbereiding van dit congres is me.. reeds begonnen. Naast vergaderingen van diverse secties in internationaal verband tullen er wedstrijden worden gehouden op litterair gebied en professoren uit ver schillende landen zullen voordrachten houden. Speciaal is dit komende con- gies van belang, omdat de Unesco in zijn conferentie te Parijs besloten heeft dat er een gedetailleerd rapport over de Ksperantobeweging dient te verschij nen en over haar prestaties. Dit rap port zal ln December van het komende jaar in de Unesco-conferentie te Mon tevideo op tafel worden gebracht. Tijdens het congres zullen excursies georganiseerd worden. Twee bejaarde mensen door kolendampvergiftiging omgekomen RIJNSBURG, 22 Oct. De 77-jarige heer Westvcen en zijn 75-jarige zuster zijn vandaag in hun woning te Rijns- burg dood op bed gevonden. Zij zijn overleden tengevolge van kolendamp vergiftiging. UTRECHT, 22 October. Aan de Rijksuniversiteit is hedenmiddag onder grote belangstelling gepromoveerd tot doctor in de Theologie, ds J. van Gen- deren, Chr. Geref. predikant te Zutphen en benoemd hoogleraar aan de theolo gische school te Apeldoorn. In zjjn dis sertatie, getiteld „Herman Witsius", heeft dr Van Genderen een bydrage willen leveren tot de kennis der Geref. theologie. Hoogleraren en curatoren van de Theologische School, alsmede een groot aantal Chr. Geref. predikanten uit aile delen de» lands, woonden deze bij zondere promotie bij. De ouderlingen conferentie van de Chr. Geref. kerken, die vandaag te Utrecht werd gehouden, was vroeg afgelopen teneinde de afge vaardigden in de gelegenheid te stellen de plechtigheid bij te wonen. Prof. dr M. van Rhijn was promotor; als paranymphen fungeerden de heren ds. B. Bijleveld, Chr. Geref. predikant te Noordeloos en H. van Genderen, med. drs te Utrecht. Ds Van Genderen is 30 jaar. Hij stu deerde aan de Theol. School te Apel doorn, de R.U. te Utrecht alsmede aan de Vrije Universiteit. Op 9 December 1948 aanvaardde hij het predikambt te Zutphen. Van 1947 tot 1949 was hij werkzaam als assistent bij Prof. dr J. Severijn te Utrecht, Hij is lector aan de Theol. school en medewerker aan het blad „Enigheid des Geloofs". De Gen, Synode van Apeldoorn benoemde hem tot hoogleraar in de dogmatiek. In de dissertatie behandelt dr van Genderen de theologie van Herman Witsius (16361708), tekent hij hem als exegeet, historicus, dogmaticus, ethicus, polemicus en homileet en be paalt hij zich bij de betekenis van Wit sius in de-theologie en zijn invloed in ons land, Duitsland en Schotland. De verbondsleer wordt bij Witsius al- BEROEPIN GSWERK Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Den Helder (toez.) G. Ch. van Royen te Oosterlittens; te 's-Grevelduin-Capelle R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken (art. 31 K.O.). Examens. Aan de Theologische Hogeschool te Kampen slaagden voor het prop. exa men de heren H. Knigge en A. Kooy, beiden tè Kampen. Rechtzetting. Volgens een bericht, dat wij gisteren publiceerden, zou de Herv. kerkeraad van Poortvliet hebben beroepen ds A. E. Kolkert te 's-Gravenmoer. Het blijkt, dat dit bericht geheel onjuist is. Er is geen beroep uitgebracht en de naam van de predikant voor een even tueel beroep is ook niet genoemd, zo is ons van de zijde van de kerkeraad meegedeeld. thans in zijn laatste periode veel meer door de uitverkiezing verheerst, dan bij Calvijn. Evenals Voetius staat Witsius in dit opzicht tussen Calvijn en Kuyper. Witsius heeft als predikant te Goes, naast De Labadie, die prediker was te Middelburg, in Zeeland gewerkt en aanvankelijk volgde hij Labadies' streven met interesse doch later ver wierp hij het Labidisme als sectarisme Dr van Genderen is van oordeel, dat Witsius veel gedaan heeft voor de be vordering van de „Enigheid des ge loofs". Hij was een synthetische figuur, die de waarheidselementen trachtte te verenigen. Het proefschrift, dat bij Kemink en Zoon te Utrecht van de pers gekomen is is zeer overzichtelijk en bestaat uit 279 pagina's. Winkelweek viel in het water. Rijkspolitie kon het niet aan OUD-BEIJERLAND, 22 Oct. In Oud-Bejjerland is een door de plaatse lijke middenstandsvereniging georgani seerde winkelweek ln duigen gevallen door het ingrjjpen van de ambtenaar van het Openbaar Ministerie in het ar rondissement Dordrecht, mr. R. L. Heukels. Bovendien regent het proces sen-verbaal. De middenstandsvereniging had het plan de winkelweek te houden van 15 tot en met 24 October. Zij had er ver schillende attracties aan verbonden, o.m. elke dag een verloting, waarvan het bedrag aan prijzen per dag juist beneden de f 500.bleef, en voorts eta- lageprijzen. Negen dagen lang. B. en W. van Oud-Beijerland verleen den vergunning, maar mr. Heukels be schouwde de negen achtereenvolgende verlotingen als een „voortgezette han deling", zodat het hier naar zijn mening om een verloting van circa f 4500 ging. Als tegenzet kondigden toen ver schillende winkeliers een korting van vijf procent aan, terwijl zij kopers bui ten Oud-Beijerland, die voor een be paald bedrag zouden kopen, vrij reizen per tram in het vooruitzicht stelden. Maar ook hierop volgde een ingrijpen op last van de ambtenaar. Ruim tach tig winkeliers werden geverbaliseerd. De winkeliers, die korting hebben ge geven, werden eveneens geverbaliseerd wegens overtreding van de uitverkoop- en opruimingswet. De rijkspolitie kon het vele werk, dat het verbaliseren met zich bracht niet aan, zodat hulp van politiemannen uit andere gemeenten moest worden inge roepen. Ds S. Visser plotseling overleden. DEN HAAG, 22 Oct. In de ouderdom van 42 jaar is plotseling overleden ds S. Visser, Ned. Herv. predikant te Uithui- zermeeden. Op weg van Groningen naar zijn woonplaats werd hij onwel en over leed korte tijd nadien. Ds Visser werd in 1936 candidaat in Zuid-Holland en op 1 November van dat jaar als predikant evangelist te Zuidlaren bevestigd. Hij diende de gemeenten van Franeker en Kortenhoef en verbond zich op 17 No vember 1946 aan die van Uithüizërmee- den. Hij was preator van de ring Uit huizen. Bemanning gered. ROTTERDAM, 22 Oct. Er heeft zich op de Noordzee op ongeveer 35 mjjl ten Westen van het lichtschip „Goeree" 'n drama afgespeeld, dat eerst hekend werd by de binnenkomst hedennacht van het 1923 brt metende Griekse s.s. „Vorios Hellas". Daarmee kwamen ze ven Belgische vissers mee, de complete bemanning van het Belgische vissers vaartuig „Op hoop van zegen", dat met de „Vorios Hellas" ln aanvaring was geweest, waarna het binnen 25 minuten zonk. Deze tijd was gelukkig ruim vol doende geweest om de bemanning ge legenheid te geven op 't Griekse schip over te stappen. Het gebeurde gisternacht om kwart voor twee. Men was juist uit Oostende vertrokken, waar de „Op hoop van zegen" thuis behoorde. De bedoeling was geweest op de Doggersbank te gaan vissen. De botsing was zo hevig en het gat in de „Op hoop van zegen" zo groot, dat er niet aan te denken viel het vaartuig te behouden. Binnen een half uur verdween het dan ook in de golven. TELAVIV, 22 Oct. Een Israëlische goederentrein met dertien rijtuigen is in de afgelopen nacht nabij de grens met Jordanië door een mijn ontspoord, aldus heeft een woordvoerder van het Israëlische leger Donderdag medege deeld. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. De woordvoerder zeide, dat ergens tussen Qalqilya en Toelkarem, ten noorden van de nederzetting Eyal, mij nen op de rails waren gelegd. Israël heeft een in krachtige bewoor dingen gestelde protestnota bij de Is- raëlische-Jordaanse wapenstilstands commissie ingediend. AUTOBUSDIENST ANTWERPEN-HULST. 's-GR4VENHAGE, 22 Oct. De Natir ratschappij der Belgische Spoo. is voornemens een auto busdienst, AntwerpenHulst te ope nen. Op Nederlands gebied zal deze dienst de route grenspost KapellebrugRos- kam/St. JansteenHulst volgen. Van 26 October af ligt een beschikking be treffende tijdelijke vergunning voor ds uitoefening van deze dienst op Neder lands gebied ter inzage bij de Rijksin specteur van het verkeer te Middel burg. Arts en verpleegster vrijgesproken, AMSTERDAM, 22 Oct. Het Amtetdams gerechtshof heeft vanochtend - juist als in eerste instantie de rechtbank - de Hil- versumse arts A. A. C. en de kraamver pleegster J. H. M. G. vrijgesproken. Zij waren er van beschuldigd, dat door hun schuld een vrouwelijke patiënt na een operatie in de nacht van 16 op 17 Nov. in de R.K. ziekenverpleging te Hilver sum was overleden. Bij de narcose was abusievelijk formaline in plaats van aether toegediend. In deze zaak is destijds wei de hoofdverpleegster tot een week voor waardelijk veroordeeld. Zij was het geweest, die twee flesjes uit een kast had gehaald, in één waarvan forma line zat. Deze flesjes had zij aan de thans vrijgesproken kraamverpleegster gegeven, die de narcose toediende. ITALIAANS DORP ONDER HOOGSPANNING* ROME, 22 Oct. De inwoners van het Italiaanse dorp Lizzana hebben een ge hele nacht blootgestaan aan het gevaar van electrocutie doordat een hoogspan ningskabel op een leiding van het licht- net was gevallen. Alle lampen, die op het lichtnet ston den ingeschakeld, ontploften en op ver scheidene ponten werd het dorp hel ver licht door een regen van vonken. Verscheidene burgers werden tegen de grond geslagen, toen zij metalen voor werpen aanraakten. Iemand die wat wa ter wilde putten om een brandje te blus sen, werd drie meter ver weggeslingerd. Pas tegen de ochtend kon de stroom op het hoogspaningsnet worden uitgescha keld. De buizen van de waterleiding in Lizzana waren toen reeds gesmolten Ouderlingenconferentie der Chr, Geref. Kerken UTRECHT, 22 October. Tijdens de jaarlijkse ouderlingenconferentie van de Chr. Geref. Kerken, welke vandaag te Utrecht is gehouden, heeft de heer K. Geleynse van 's Gravenhage gerefereerd over het onderwerp: „Het verband tus sen doop, belijdenis en avondmaal". In zijn openingswoord heeft de voor zitter, de heer G. Landheer uit Oud- Beijerland, gesproken over de actuali teit van dit onderwerp, waarover nog zeef verschillende opvattingen bestaan. De referent behandelde allereerst de betekenis van het afleggen der belijde nis, waarbij ook de Doop is betrokken. Waar vele ouders niet of maar moeilijk met hun kinderen durven spreken over wat in hun hart leeft, moet het niet al te zeer verwonderen, dat de begeerte om de Here te dienen maar zelden door de jongeren wordt uitgesproken uit een krachtige geloofsovertuiging. Daarom, moeten ouders en predikanten voor zichtig te werk gaan als de tijd voor het doen van belijdenis is aangebroken. De onderwijzing in de leer des Ver- bonds moet ook door de prediking ge schieden en evenzo is het noodzakelijk tijdens het huisbezoek en de catechi satie over deze dingen te spreken. Spr. constateerde tot zijn spijt bij de ouders op dit punt een schromelijk tekort. Want het gaat niet zomaar vanzelf. En niet het harde vermaan, maar de lief derijke opwekking is op zijn plaats. Wijzend op de uitspraak van de Synode van 1950 noemde spreker het van groot belang de kinderen de betekenis van en het verband tussen doop en Heilig Avondmaal te leren verstaan. Zij moe ten leren, dat God recht op hen heeft. Dat zij verplicht zijn Hem te dienen. Voor het doen van belijdenis waar om stellen velen dit toch uit, aldus spr. en het aanzitten aan het Avondmaal is een lévend geloof nodig. Natuurlijk, het ja-woord geven kost strijd, doch de weg van de minste weerstand mag niet worden betreden. Wie Gods Woord recht laat spreken en als norm aan neemt, ziet zich toegesproken door het ruime aanbod van het Evangelie der Genade. Dat de ouderling hier een grootse taak heeft is duidelijk. In de middagvergadering werd over het referaat van gedachten gewisseld, waarna, zoals elders te lezen valt, ge legenheid d geboden tot het bijwo nen van de promotie van dr van Gen deren. Ver. van Nederlandse Gemeenten en Schouwen-Duiveland. ZIERIKZEE, 22 Oct. Vandaag zal het hoofdbestuur van de Vereniging van Nederlandse Gemeenten een be zoek brengen aan Schouwen en Duive- land. Het gezelschap zal worden ont vangen door het gemeentebestuur van Zierikzee. Het ligt in de bedoeling dat het gezelschap een tocht over het be reikbare deel van het eiland maakt, teneinde een indruk te krijgen van de huidige situatie op Schouwen en Dui- veland en de moeilijkheden, waarmee hier wordt geworsteld. BURGERLIJKE STAND MIDDELBURG. Geboren: Marianne C, d.v. C. A. L. v. Hese en J. A. de Munck; Willem M„ z.v. J. Vreeke en M. J. Ale- wijnse; Paulina J., d.v. M. P. Wondergem en J. de Nooijer; Anthonij A., z.v. P. Koekkoek en M. de Ruijter; Geertruida, d.v. H. L. Timmerman en E. A. de Rijk; Jacob, z.v. P. Roeleven en M. Rijsdijk; Hendrik J„ z.v. C. B. Helm en J. D. Waage; Anneke, d.v. L. Goedbloed en J. Willeboordse. Ondertrouwd: A. Bos, 56 j. te Rotter dam en M. C. Bazel, 59 j.; F. M. Smit, 24 j. en D. J. van Aggelen, 21 j. Gehuwd: L. P. de Vlieger, 26 j. en C. Jonker, 24 j. Overleden: P. J. Bimmel, 42 j., geh. m. J. Best; M. C. de Nooijer, 5 mnd., d.v. J. C. de Nooijer en J. Vermeule; J. B. Koote, 86 j„ geh. m. P. Bommeljé. VLISS1NGEN. Geboren: Johannes A., z.v. J. van Loon en J. N. M. Jongepier; René S. H., z.v. P. A. Wilderom en M. S. Rammeloo; Adriaan, z.v. M. den Engels man en M. D. van der Kooster; Willem S., z.v. J. A. Telusse en N. Suitella; Ja- nette C„ d.v. L. de Jong en E. A. C. Kra- mer te Oost- en West-Souburg; Frits E., z.v. M. T. de Looff en C. Witte; Elizabeth M., d.v. A. C. Cornelisse en J. van Bel- zen; Johannes F. A., z.v. P. H. M. Kie- vits en R. Potters; Gerard, z.v. J. Zijl en G. Kosten; Maria J., d.v. A. de Haas en J. P. Meulmeester; Adriana W., d.v. A. Schuit en F. van Kogelenberg. Ondertrouwd: P. C. L. Crijnen, 21 j. en S. A. C. J. Nierijnck, 21 j.; J. de Ridder, 22 j. en W. M. Baijé, 20 j.; H. J. Usmanü, 26 j. en J. Sitanala, 24 j.; L. J. Strooband, 26 j. te Middelburg en E. Polderman, 26 j.; J. B. Maspaitella, 26 j. en H. A. Schenkhuizen, 19 j. Gehuwd: J. D. Baljeu, 23 j. te Oost- en West-Souburg en J. P. van Rijswijk, 19 j.; J. M. Fonteijn, 51 j. en M. H. J. Gram me, 44 j.; J. de Boer, 25 j. en J. Cornet, 23 j. Overleden: A. M. E. Verspae, 45 j., echtg. v. N. M. Corveleijn; M. J. van Tiel, 65 j., echtg. v. D. W. Blom; J. M. van Lin- schoten, 77 j., echtg. v. M. J. Stofkopen; H. A. J. Otto, 19 j. GOES. Geboren: Pieter, z.v. M. Pekaar en P. M. BaaijJacob W„ z.v. J. Kole en C. L. Weststrate te 's-Heer Arendskerke; Jan M., z.v. J. Kole en C. L. Weststrate te 's-H. Arendskerke; Tanja, d.v. J. Geene en Th. Baas; Jacob, z.v. J. Kwekkeboom en G. Zandbergen; Helena C., d.v. G. C. van Tol en N. C. Kramer; Cornelis C., z.v. M. W. Steketee en L. Meeuwse te 's- Heerenhoek; Eveline L., d.v. H. C. Baa- rens en A. v. Aalst te Kruiningen; Pieter C., z.v. W. v. d. Klooster en J. T. Thole- naar. Gehuwd: B. J. A. Pleijte, 22 j. en F. H. Th. Schneijderberg, „1 j.; P. D. Gijssel, 23 j. en W. M. Zweedfjk, 19 j.; M E Kaaisteker, 43 j. en L. P. de Dreu, 31 j Overleden: A. C. Cornelisse, 19 j. te Oostkapelle; C. Jongeneien, 25 j., echtg. v. L. W. C. Sehouwenaar; B. Koens, 48 i te s-Heerenhoek, echtg. v. P. de Vos. GOES, 22 Oct, Exportveiling ap pels: Cox Orange A 67.3068.10, BC 58.80, I gr. 65.20, I 50, II 12;Sterappel A 31, BC 24.40—24.80, I gr. 22—23, I 21.40, II 8.20; Goudreinette AA 27.60 28.40, A 25.80—26.20, BC 23, I gr. 23.90 —24.20, I 22—22.22.40, II 14.70; K 18.20 F. 9.209.80; Jonathan AA 41, A 37.10 BC 35.40, I gr. 29.70, I 27.40 II 14; L. Superbe A 40, BC 42, I gr. 39, I 36, II 7; Glorie v. Holland AA 35, A 31.10, BC 25—26.50, I gr. 29.10, I 23; Zoete Campagne I 21—24; Zoete Ermgaard I 2729, II 1718, Peren: Doyenne du Cornice A 6065, BC 63, I gr. 59, I 5861; Br. Alex. Lucas A 39, BC 42, I gr. 42, I 38, II 18; Zw. Wijnpeer A 25, BC 16.90, I gr. 24, B 23.80, C 14, I 14— 18, II 6; Comtesse A 37.30, BC 41.40; I gr. 31.90—32.30, I 31.10, II 8; Nov. Poi- teau I gr. 20.70—21.50, I 14, II 7; St. Remy I gr. 13.80, I 14.30, II 12; Ponds peer I gr. 11, I 11&. Verpakt fruit: Goudreinette A 37—38, Gl. v. Holland A 3436, B 31, C 26; Br. Alex Lucas A 4344, B 39, Gewone veiling: Appels: Cox Orange K 31—48, F 9—22; Laxton Superbe K 1617, F 6, Sterappel K 14—17, F 46, Goudreinette K 1416, F. 89, val 8.109.80, Bramley Seed ling K 12, Jonathan K 1724, F 811, Zoete Campagne K 19, F 12; Peren: Doyenne du Com. K 4548, F 2438, Legipont K 28, F 1618, Br. Alex Lu cas K 1520, F 68; Zw. Wijnpeer K 13—20, F 5—11, N. Poiteau K 12—14, F 89; Comtesse K 1320, F 68; Pondspeer K 79, Gieser Wildeman K 1618, F 8, Conference K 34; Druiven 99, Noten 5.60—7. BERGEN OP LOOM, 21 Oct. Groente en fruit veiling. Sla 2%4%; Andijvie 6—10; Bloemkool AA 13—23, A 8—13, B 8—19; Bospeen 810; Waspeen 8—19; Kroten 1112; Prei 811; Sav. kool 69; Rode kool 7—10; Witte kool 4 Spina zie 25—33; spruiten 2a43; StamDoon dubbele prinsessen 55—87; Staakprin- sessen 80—131; Snijbonen 72116; To maten 50—75. Appelen: Cox Orange 30— 61; Sterappelen 14—30; Glorie van Hol land 1728; Goudreinetten 1622- Gro ninger Kroon 16—24; Jonathan 16—25: Peren; Legipont 37. TERNEUZEN, 21 Oct. Sla 2.50—6 per 100 st.; Bloemkool 815 per st.; Peen 10—15; Kroten 67 per bos; Andijvie 6— 9; Prins, bonen 41—61, afw. 22—25; Rode kool 6—13; Sav. kooi 4 11; Witte kool 5—7; Peen 8; Prr ".-ICKnolselderij 58; Spruiten II 20; Uien 2—5; Tomaten A 44- 47, C 27—31 alles per kg. Fruit: Appelen: Coxs Orange Pippin H I 46.60—60, K 29, Fabr. 14; Goudreinette A 26.90—28.30. BC 22.7024.10, H gr. 23.7025.10, H I 16 70 18.10; H II 7.60- 9; K 16.40—17.70, Fabr. Superbe K 17; Sterappei H I 15.50, K 911.60, Fabr. 33; Zoete appelen 520; Jonathan A 35.8037.20 H gr. 30—31.40, H I 25—26.40, H II 10.60— 12, K 2225; Overige soorten appelen 3 11. Peren: Doyenné du Cornice K 40- St. Remy K 15; Zwijndrechtsewijnpeer 'H I 17, K 1315, Fabr. 1214.90. Overige soorten peren 4—15. EIERMARKT BARNEVELD. Handel traag met redelijke afloop. Aanvoer ca 1.850.000 stuks. Prijzen kippeneieren 19.70—20.25, algemene prijs 19.90 per 100 stuks, kiloprijs f 3,16 (kippeneieren)henneneieren 12— 16.50 per 100 stuks. VELUWSE EIERVEILING. Aanvoer ea. 950.000 stuks. Handel redelijk. Prijzen; eieren van 46/50 gram 11.5012.51; eieren van 50/60 gr. 13.0119.00, eieren van 60/66 gram 19.30—20.29 per 100 stuks. VISMIJN VEERE. 457 kg exportgarnalen 60; 3957 kg handelsgarnaien 45—51; 111 kg schar 3139, 263 kg bot 2235; 24 kg toiig llu—2uu; aüb 0 rog 2c .,3; 12 kg wij ting 21—Ju, ivg lever X.9'6. r

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7