DEZE WERELD v&n ö&q tot ö&q de loupe Dr J. Schouten 35 jaar Kamerlid Veiligheid op de weg en... op zee door scotchlite. Vrijheid-blijheid? Hartelijke huldiging met veel waarderende woorden Grootofficier Oranje Nassau Orde Pessimisme ,Geef particulier initiatief op Nieuw- Guinea een kans''» Het incident aan de Jordaans-Israëlische grens. De prijs Emmeloord krijgt een ziekenhuis. Een lichtend voorbeeld van lijntrekker ij. Zeven oud-S.S.ers voelen niets voor Nederland. I Wet buitengewoon pensioen 1940-1945. -A.. PRATEN -v Honderden vissen zó voor het opscheppen» <D.e ïlcudio- faenqt o-tió Vrijdag 23 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Gnder „De dagen van het tot dusverre gel dende systeem van loonbepaling zijn geteld!" schrijft Dr. Bruins Slot als hoofdredacteur van „Trouw" en juist omdat hij dat schrijft, is dat zo. Im mers, de motie-Romme waarin een vrijere loonvorming wordt voorge steld, heeft vanzelfsprekend de steun der K.V.P. en ook van de V.V.D., nu Dr. Bruins Slot er zich achter ge schaard heeft we nemen aan na mens de prot. chr. fracties is er geen twijfel aan dat deze motie ook de eindstreep zal halen en dat de rege ring zich dus op maatregelen zal moe ten bezinnen om tot die vrijere loon vorming te komen. Voor de P.v.d.A. (waarbij inbegre pen het N.V.V.) is dit een moeilijk te verteren brok. Want het wezen van een vrijere loonvorming is immers in strijd met het ideaal van een socialis tische maatschappij. Waar gaat het om? Wel, men heeft dit uit de jongste loonronde duidelijk kunnen zien. Op een gegeven ogenblik is er de noodzaak en is er ook de mogelijkheid om tot loonsverhoging te komen. Die noodzaak was er nu door de huurverhoging en de mogelijkheid was aanwezig door de betere econo mische situatie, waarin ons land ver keert. Werkgevers en werknemers gingen daarop vrijelijk onderhandelen over het percentage van loonsverho ging: het liep op niets uit. Stel dat het wel op iets was uitgelopen, wat dan? Dan nog had het resultaat van die onderhandelingen niets anders kun nen zijn dan een advies aan de rege ring. Want het is ook vandaag de dag nog zo dat de regering de lonen vast stelt. Nu het overleg op niets uitliep kwam de regering in'n moeilijker par ket, daar zij nu zonder advies moest beslissen maar het beslissen was in alle omstandigheden de taak van de regering. Bij een vrijere loonvorming zoals de heer Romme wil, zal dit anders zijn. Dan is het resultaat van het overleg beslissend; de regering heeft weinig meer dan een adviserende stem, al zal zij bij excessen de macht moeten heb ben om in te grijpen. De vrijheid van het bedrijfsleven zal bij deze wijze van loonvorming wat groter worden maar zal die vrijheid tevens blijheid geven? De achtste in Nederland (Van onze parlementaire redacteur.) DEN HAAG, 22 October. Dr J. Schouten was vandaag 35 jaar lid van het parlement. Zowel regering als Kamers hebben deze ge beurtenis niet ongemerkt voorbij laten gaan. Minister-president Drees deelde mede, dat het H. M. de Koningin heeft behaagd hem te benoemen tot Grootofficier in de Orde van Oranje Nassau. Deze korte plechtigheid vond plaats in de rookzaal van het Tweede Kamergebouw, in aanwezigheid van bijna de voltal lige Kamer, vele ministers en het personeel. „Ik zou willen zeggen: „Waarde vriend Schouten!" zo ving minister president Drees zijn speechje aan, „riaar ik weet dat u bij formele ge legenheden graag formeel handelt". 35 jaar Kamerlid is iets heel bij zonders, aldus dr Drees. In zo lange tfjd wordt veel van er mens ge vraagd, maar U heeft getoond die karaktereigenschappen te bezitten, waardoor U steeds weer opnieuw het vertrouwen van het volk hebt ge kregen. In die tijd bent U leider ge worden van een der belangrijke frac ties in het parlement. De heer Hofstra heeft als woord voerder van de P.v.d.A. de motie- Romme afgewezen. Waarbij hij weinig woorden gebruikte om zijn principiële bezwaren uiteen te zetten en vele om te bewijzen hoe verderfelijk dit vrije loonsysteem in de practijk zal blijken. „Stel nu eens zo ongeveer rede neerde de heer Hofstra dat we nu al die vrije loonvorming hadden ge had, wat zou er dan een paar maan den'geleden gebeurd zijn? Dan zouden de besprekingen op dezelfde wijze zijn vastgelopen en zou., staking het on herroepelijke gevolg zijn geweest." En zo kwam de socialist tot deze uit spraak dat het gevaar voor de ver storing van de arbeidsvrede zwaarder weegt, dan de feilen die aan het ge bonden loonsysteem kleven (waarbij hij met name het bezwaar van de „zwarte lonen" noemde, welke door de heer Schouten in het geding waren gebracht). Is er tegen deze pessimistische be schouwing veel in te brengen? Zoals het hier gesteld is niet., maar men dient te zien dat de opzet fout is! In derdaad zou de arbeidsvrede wel eens verstoord kunnen worden, als de be slissing in de handen van werkgevers en werknemers wordt gelegd. Maar men dient zich af te vragen of de zaak I zelve deze prijs waard is. En ja, als het inderdaad alleen maar ging om die zwarte lonen, dan zou men nog ge neigd zijn de heer Hofstra gelijk te geven. Maar men dient veel dieper te graven. De zelfstandigheid van het bedrijfsleven en, wil men nog verder gaan: het recht op vrijheid van iedere staatsburger, werkgever dan wel werknemer, is hierbij in het geding. Het bedrijfsleven moét de vrijheid hebben om, rekening houdend met alle in het geding zijnde economische en sociale factoren, de lonen vast te stellen (hierbij afgezien van excessen natuurlijk). En verder gaande: de in dividuele mens moét vrij zijn om voor zichzelf te beslissen of hij met een be paald loon genoegen zal nemen of dat hp zich zal verzetten wat niet kan als de overheid het loon vaststelt, want dan komt men in verzet tegen de overheid en dat is revolutie! U spreekt niet graag over ouden van da gen, liever over bejaarden, maar hoe het zij, U weert zich op Uw 70-jarige leeftijd met al de krachten en levendigheid, die we van U kunnen verwachten. Bij Uw laatste rede voering, Dinsdag j.l., is dat nog eens dui delijk gebleken. U heeft een welbesteed le ven gehad, zo vervolgde dr Drees. Niet al leen in de Kamer maar ook de kerk, de school en de partij hebben geprofiteerd van Uw volle toewijding. Uw parlementaire pe riode is gedurende de vijf oorlogsjaren on derbroken geweest Juist in die tijd was U echter de ware volksvertegenwoordiger. Minister Drees verklaarde de diepste be wondering te hebben voor de wijze waarop dr Schouten leiding heeft gegeven aan het verzet. Hij herinnerde er aan, dat hij on middellijk na zijn terugkomst uit het kamp Amersfoort het illegale werk weer ter hand nam; uit Mouthausen bent U teruggekeerd met dezelfde ongebroken lichamelijke kracht. Gedurende de oorlog heb ik U beter leren kenne Na Uw terug komst uit het concentratiekamp waren we het met elkaar oneens, maar ik wil zeggen, dat ik vol be wondering ben voor de vastheid, waarmee U staat o, Uw beginsel en voor de grondslag van Uw ge loof. U bent een beginselvast en een karaktervast man. U heeft wel tegenstanders, doch geen vijanden. Ik acht het een voorrecht dit van daag te kunnen zeggen en ik hoop dat U nog lange tijd werkzaam mag zijn ten dienste van land en volk zo besloot dr Drees. PARLEMENTARIËR IN MERG EN BEEN. „Als een van de leden een hoge onder scheiding krijgt, dan straalt daarvan iets af op het hele college, waarvan U het sieraad bent!" zo zeide de voorzitter der Tweede Kamer, dr L. G. Kortenhorst. ,,U bent een parlementariër in merg en been, in vlees en bloed. Het 35-jarige Kamerlidmaatschap is een hoge uitzondering. Sinds 1877 bent U de achtste, na Goeman Borgesius. ds Lief- tinck, van Bylant, Ketelaar, Schapers, Ka pelaan en Duymar van Twist; de beide Iaatsten zijn nog in leven. Duymar van Twist spant verreweg de kroon met 45 jaar. Ik hoop, dat U hem naar de kroon mag steken! ,Als ik gezegd heb bij mijn laatste redevoering, dat ik spaarzaam ben in mijn lof, dan is dat noodzakelijk uit oogpunt van de realiteit", zei dr Schouten in zijn dankwoord. Liever bind ik de strijd aan, dan lof te be tuigen. De intenties van de redevoe ringen van dr Drees en dr Korten horst mag ik echter niet uit het oog verliezen. Deze moei «ik waarderen en ik moet er dankbaar voor zijn!" Dr Schouten bracht dank aan H.M. de Koningin voor de onderscheiding en aan het kabinet, dat daaraan ook niet geheel vreemd zal zijn. „Gaarne breng ik ook dank voor de vriendschap, die ik in vele opzich ten heb mogen ondervinden. Het is moeilijk daarover te spreken. Aan welk ideaal moet een goed volksvertegenwoordiger voldoen? Beantwoorden wij aan de normen? Als men daarover nadenkt, is er eerder reden tot zelfinkeer dan tot verheugenis. Er blijft al tijd een grote afstand tussen ideaal en wer kelijkheid". „Is het wel een verdienste 35 jaar Ka merlid te zijn? Ik moet dit nu meemaken. Als ik het tevoren had geweten dan was ik vijf minuten over één gekomen", zo zeide de heer Schouten. „Ik houd me aanbevolen voor Uw vriendschap. Strijd is noodzake lijk, dikwijls goed, mits de verhoudingen maar gaaf, open en eerlijk zijn. Als ik in dit opzicht fouten heb gemaakt, vraag ik ver ontschuldiging. Het wezenlijke van een ju bileum heeft echter nooit betrekking op ons zelf, maar op God. Daarbij denk ik in het bijzonder aan Ps. 150. Ik zal deze Psalm nu niet voordragen, maar leest U die zelf eens. En dan zult gij mijn bedoelingen vol ledig verstaan llllliiiillflIiiiiiilllltllluuuliiiuilluiuuÜllulllitlllulliilluiiiiEluulllHmiiiiliiilliiUuHiiiiillu'iUliHtiiiitlliuiiul'.iH!!' uinhiiiiilsHliilliiliulIt'.H: I 1 C1 Aan de oorlog met Spanje nam de Ameri- 1-/1. kaanse staatsman Theodore Roosevelt deel, en de trusts te beperken en samen met de Deen Jacob Riis getroostte hij zich de grootste moeite, betere sociale toestanden in te voeren, vooral in New York. Toen zijn tweede presidentsperiode verstreken was, weigerde hij zich weer candidaat te stellen. irrj Theodore Roosevelt, „Teddy", was buiten- 1 JZ>. gewoon populair. Hij poogde de invloed van deze werd de held van het volk. Hij werd tot vice- president gekozen, en toen president McKinley in 1901 vermoord werd, was Theodore Roosevelt zijn op volger. Hij was 42 jaar oud. In 1904 werd hij met grote meerderheid herkozen. Kamerleden vragen: DEN HAAG, 22 October c— Blijkens het voorlopig verslag over de Begroting 1954 van Overzeese Rijksdelen hebben vele le den bij de minister aangedrongen het parti culier initiatief op Nieuw-Guinea voorrang te verlenen. Over dit gebiedsdeel en de reis die naar dit gebied is gemaakt wenst men dan ook gaarne spoedig iets naders te ver nemen, temeer, omdat het vele leden niet duidelijk is hoe de verhouding tussen over heid en missie en zending op het gebied van onderwijs en gezondheidszorg liggen. Over de lijn die in de M. v. Toelichting is aangegeven met betrekking tot het beleid was men tevreden, doch men wees tevens op de noodzaak, dat, naast planning op langere termijn, ook werkplannen voor een kortere periode men dacht aan zon drie vijf jaar moeten worden opgesteld. Sommige leden spraken hun ontevreden heid uit over de status die Nieuw-Guinea is toegekend. Volgens deze leden dient „Djakarta" uit te maken, wat de status ïvan Nieuw-Guinea is. Beschouwt men het zo, dan dient die vrijere loonvorming er te komen zelfs als daardoor de arbeidsvrede in gevaar zou komen. Zelfs deze onrust, deze hoge prijs die betaald zou moeten worden, is nog niet zo hoog dat zij de zaak niet waard zou zijn. Een oorlog is ook een kwaad ding maftr er zijn omstandigheden dat men die hoge prijs moet accepteren en de wapens ter verdediging moet grijpen. Als tenminste alle andere middelen zijn uitgepfit dat is een voorwaarde die men te allen tijde moet stellen! GIETHOORN, 22 Oct. - De Noord Oostpolder-commissie voor algemene be langen heeft met algemene instemming een voorstel van de landdrost aanvaard om een stichting in het leven te roepen voor de op richting, het beheer en de exploitatie van een in Emmeloord te bouwen ziekenhuis. Dit ziekenhuis krijgt voorlopig 100 bedden, welk aantal zo nodig tot 150 zal worden uit gebreid. Het Noodziekenhuis te Vollenhove zal verdwijnen. De omstandigheid, dat de minister van Verkeer en Waterstaat niet heeft goedgekeurd, dat de bouw van het nieuwe ziekenhuis uit het Zuiderzeefonds wordt bekostigd, omdat deze bouw z.i. niet meer tot de „kolonisatiewerkzaamheden" kan worden gerekend, werd door de com missieleden algemeen betreurd. Men vrees de dat dit standpunt óok zal worden inge nomen ten aanzien van andere toekomstige investeringen in de Noordoostpolder. Dit t*-i- De Amerikaanse vice-consul in JerusalemFuller Blackiston, vet gezeta van leden van het Arabische Legioen met hun commandant-generaal Glubb, kijken toe bij het verwijderen van de lichamen uit de ruïnes van het Jor daanse dorp Kibya, na de Israëlische represaille-aanvalwaarbij 60 Ara bieren werden gedood. Premier David Ben Goerion heeft verklaarddat de aanval op Kibya niet was uitgevoerd door geregelde troepen maar door ko lonisten in het grensgebiedwier geduld was uitgeput tengevolge van de aanvallen van gewapende benden uit Jordanië op kolonisten in het grens gebied. (Radiografisch overgebrachte foto). DEN HAAG, 22 Oct. Woensdagavond werden wij op de weg bij het Scheveningse pompstation geconfronteerd met een „lichtend voorbeeld van lijntrekkerij", toen do K.N.A.C. een demonstratie-avond presenteerde en ons „scotchlite" vertoonde, het reeds internationaal vermaarde product, dat in vele landen de verkeersvei ligheid bevordert. lichtende verf bestreken verkeersborden opgesteld. Zelfs bij getemperde lichten 'vlamden deze tekens op aanzienlijke af standen fel op. De romantiek was zelfs niet vergeten. Jongens en meisjes op fiet sen waarvan de spatborden met scoteh- lite-strookjes waren voorzien zwermden langs de wegen en zelfs waren er „min nende paartjes" wier mantels en jassen met lichtgevende strookjes aan ceintuurs en kragen hun aanwezigheid verrieden op de rijbaan. De verkeersagenten ston den op lichtgevende schavotjes, reden op reflecterende motoren en droegen reflec terende handschoenen, mouwstukken en helmen. Een brandweerauto met ladder stond onverlicht in het donker maar was door de reflecterende stroken duidelijk zichtbaar voor het naderende verkeer. Een machine trok met vloeibare verf, „centrelite" genaamd, een witte sterk re flecterende streep midden over de weg en het effect op deze donkere weg was zeer duidelijk. Bovendien had men in de omgeving van het pompstation als in het Zuider park een soort sprookjestuin van met GOETTINGEN, 21 Oct. Een Nederland se regeringscommissie is begonnen met het registreren van de oud-krijgsgevan genen, die Dinsdag uit Rusland zijn te ruggekeerd, en thans in het kamp te Friedland in West-Duitsland verblijven. Zeven der ex-gevangenen hebben in middels besloten voorlopig niet naar Nederland terug te keren. Zij hebben vrijwel allen bij de S.S. gediend. Eén hun ner, een vroegere sergeant bij de S.S., zei „Wat moeten wij in Nederland doen? Wij hebben er onze buik van vol. Nederland heeft ons toch gedurende onze krijgsge vangenschap ook niet geholpen". Volgens de terugkerenden heeft de re- pgeringscommissie hun medegedeeld, dat degenen, die na hun 21ste levensjaar bij het Duitse leger dienst hebben genomen, vooreerst als statenlozen zullen worden behandeld. Het wordt aan hen overge laten of zij naar Nederland willen reizen, doch zij kunnen naar alle waarschijnlijk heid met een gerechtelijk onderzoek re kenen. Degenen die in' het Duitse leger dienst hebben genomen, voordat zij meerderjarig waren, zullen daarvoor niet verantwoordelijk worden gesteld en waarschijnlijk weer als Nederlands waarschijnlijk weer als Nederlandse staatsburger worden erkend", aldus zei den de ex-krijgsgevangenen, Aanvankelijk werdm 36 Nederland se krijgsgevangenen vrijgelaten. Een van hen, die in 1944 als bouwvakarbeider m de Baltische staten werkte en daar werd gevangen genomen, was echter in Mos kou gebleven. Stierengevecht ging niet door. GUATEMALA, 21 Oct. In de de stad Guatemala <s het Dinsdag tot relletjes gekomen in de nieuwe are na, toen een stierengevecht werd af gelast, omdat 15.000 van de 20.000 aanwezigen zondei plaatsbewijs de arena waren binnengedrongen. Stoe len en banken wern vernield en in brand gestoken. Vijf personen moesten in een ziekenhuis worden opgenomen. De politie kwam niet tussenbeide teneinde bloedvergieten te vermijden. OOK OP ZEE. En niet alleen op de weg doch ook op zee blijkt scotchlite grote voordelen te bieden. Zo dreef op 500 m. uit de kust een reddingsboot waarvan de masten en zijboorden met scotchlite waren voor zien en terwijl ook de bemanning licht reflecterende zwemvesten droeg. In het licht van twee tamelijk zwakke schijn werpers was het vaartuig duidelijk te on derstelden. investeringen in de Noordoostpolder. Dit T tj j zou betekenen, dat de polder financieel op ^tiyana begonnen. Het amende- eigen benen zou komen te staan, hetgeen ment van de Labourpartij, /waarpi in het huidige ontwikkelingsstadium te gezegd wordt, dat men er niet van vroeg werd geacht. overtuigd was, dat de regering het recht had de grondwet van dit Britse gebiedsdeeltje te schorsen vormde de inzet. Dr Chaddi Jagan, de afgezette premier, is niet voor niets naar Lon- - den gekomen. Labour heeft hem s-GRAVENHAGE, 22 October Bij ontvangen en het schaduwkabinet de Tweede Kamer is ingediend een wets- van deze partij heeft langdurig ach- ontwerp tot wijziging van de Wet Buiten- j 11 - ter gesloten deuren met de kleine Het resuL HET BRITSE LAGERHUIS zijn nationalisten, anders niets"...... - ,Uw vrouw schreef toch artike len voor de communistische Daily Worker?" „Ze schreef artikelen voor alle Engelse bladen, maar alleen de „Daily Worker" nam ze op".... N is gisteren het debat over de regeringspolitiek inzake Brits Herziening nodig geacht. gewoon Pensioen 1940—1945. o Volgens de M. v. Toelichting is bij de tandarts geconfereerd, iiei I toepassing van de wet gebleken, dat een taat was genoemd amendement aantal daarin opgenomen bepalingen niet ten volle voldoet aan het doel dat de wet beoogt en derhalve herziening behoeft. Zo is o.m. bij de behandeling van aan vragen om buitengewoon pensioen geble ken, dat zich ónder de deelnemers aan het i verzet personen bevinden, die reeds vóór IP-TM*de de bezetting in meer of minder ernstige ma-1 de lange, te ziek waren of een gebrek hadden en wier ziekten of gebreken, voornamelijk als gevolg van de deelname aan het verzet verergerd zijn. Dientengevolge zijn zij thans niet meer of in mindere mate in staat om in hun levensonderhoud en eventueel in dat van hunne gezinnen te voorzien. Te Khoerramsjar (Perzië) zijn drie matrozen gefusilleerd, nadat zij schuldig waren bevonden aan een poging om een 1.652 ton metend fregat in brand te ste ken. Op doorreis naar Londen heeft dr Jagan die, voordat hij aan politiek ging doen, kiezen trok, op Schiphol samen met zijn ex-minister van on derwijs, tevens voorzitter van de „progressieve volkspartij =-, alsmaar kauwgujp knau wende dr Burnham, een kruisvuur van vragen moeten ondergaan. Niet altijd vriendelijke vragen. Maar de kleine ex-premier bleek slagvaardig en te vens spijkerhard en onverdraagzaam te zijn. Op alle vragen, die hem tot een „bekentenis" van verwantschap met het communisme wilden-dwingen, had hij een kundig, dan wel ontwij kend antwoord klaar. Krampachtig wimpelde hij alle ver wijten van communistische gezindheid af en steeds maar herhaalde hij „We Over het Britse witboek, waarin de P.P.P. wordt beschuldigd een zuiver communistische koers te varen, was hij kort. Maar dr Burnham zei: „Hal lucinaties van een gekwelde ziel" Hallucinatiesen Moskou glim lacht. Want er is weer onrust in het Westerse kamp. V Onrust. Westerse waarnemers krab ben zich verbijsterd op het hoofd over de geheimhouding inzake de voorbe reidingen van Tito's troepen in het gebied van Triest. En de uitnodigingen voor een conferentie tussen Italië, Joegoslavië en het Westen zouden zijn verstuurd.... Praten. Toen Tito destijds in een redevoe ring aan de grens zijn eisen stelde, Italië tegen zich in het harnas joeg en de Italianen een volksstemming voor stelden, toen had men moeten praten. Maar het Angelsaksische kamp sprak een Salomonsoordeel uit. Toen echter het kind in twee stukken gekliefd dreigde te worden, zette de verkeerde moeder een keel op en het oordeel was mislukt. Tito kreeg de B-zóne en Italië de troostprijs; alleen Tito's troe pen zitten nu waar hij ze hebben wil en de Italianen mogen in hün zóne niet komen. Is het een wonder, dat Pella net zo hard als Tito gaat schreeuwen? Het is niet aannemelijk dat hij ter conferen tie zal verschijnen, niet eerder althans dan nadat Tito de B-zóne heeft ont ruimd of nadat de Italiaanse troepen in de A-zóne zijn toegelaten. En tussen al diegenen, die praten is er één die zwijgt. Dat is Oostenrijk, de „derde man" in het spel. Hoewel de Oostenrijkse bladen, zowel linkse als rechtse, de minister van buitenlandse zaken verwijten in de kwestie Triëst geen positieve houding te hebben aan genomen, en ofschoon de regering er zelf van overtuigd is, dat het land best een uitweg naar zee kan gebruiken, zwijgt ze, bezorgd als zij is voor een eventuele mislukking bij de totstand koming van een definitief staatsver drag. Ook Italië wil men niet kwetsen want het is een goed afnemer van de Oostenrijkse staalproducten. Blijft alleen een vaag heimwee te genover de Italiaanse aanspraken 'op de havenstad. Het gebied op de Adria behoorde immers vijf eeuwen lang aan Oostenrijk en slechts 25 jaar aan ItaliëMaar daarover valt niet te praten. „Ljood water" in Delfland SCHIEDAM, 22 October Een steeds groter gebrek aan zuurstof waarschijnlijk veroorzaakt door een te lage ebstand van het water is oorzaak, dat in Delfland en speciaal in de poldervaart onder Kethel, ge meente Schiedam, honderden vissen ster ven. De bewoners in deze buurt eten vis zoveel als ze willen. Zelfs karpers en snoe ken komen boven, drijven. De gemeente lijke keuringsdienst te Schiedam onderzoekt of de consumptie geen gevaar voor de ge zondheid kan opleveren. Duizenden vissen zijn gevlucht voor het water, dat uit de richting Delft komt. Een aanzienlijk deel is door de Schie de zgn. Oude Sluis gepasseerd naar de Maas. In de havens van Schiedam zwommen grote scholen vi/ssen rond, die in het zuurstofarme water naar lucht happen en een gemakke lijke prooi werden van meeuwen en mensen» Óp een zeker ogenblik leek de Oude Sluis te Schiedam wel een overbevolkte visvij ver. ZATERDAG 24 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.43 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huis vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Gram. 12.00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.20 Amus. muz. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Tophits. 14.20 Engelse les. 14.40 Mannenkoor. 15.00 Kroniek van Letteren en Kunsten. 15.40 Fanfarecorps. 16.00 Orgelconc. 16.30 „De Schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor da jeugd. 18.15 Journ. weekoverz. 18.25 Lich te muz. 18.45 Buitenl. correspondenties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Parlementair overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken", caus. 20.50 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Luisterwed- str. 22.30 „Wij luiden de Zondag in". Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. voor de vrouw. 9.10 Gram. VP RO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Altviool en piano. 12.00 Lichte muz. 12.30 Land- en tuinb» med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Orgel en zang. 14.25 Gronings progr. 14.50 Volksmuz. 15.15 „Van de wieg tot het graf". 15.30 Dansmuz. 16.00 Muz. caus. 16.15 Kamer- ork. en solist17.00 Weekjourn. 17.30 Gram. 18.00 Nws en comm. 18.20 Dans muz. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passepartout", caus. 19.40 „De Heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Franse muz. 22.40 „Onder de pannen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 1300 Nws. 13.15 en 13.30 Gram. 14.00 Strijk- kwart. 14.40 en 14.45 Gram. 15.15 Ethnolo- gische muz. 16.00 Gram. 16.30 Accordeon- spel. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Accordeonspel. 17.30 en 18.00 Gram. 18.30 Voor de sold. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Cabaret. 21.15 en 21.30 Gram. 22.00 Gram. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.0524.00 Verz. progr.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3