T ZEEUWSE I VALDA Nieuws uii de Provincie. PLAKKEBORD Voorlopig geen nieuwe brandweer kazerne in Hiddelb urg 'T SPIEGELTJE - Pijn, Fitting" huldigde Jubilaris B'wo'dt L; ^houwer van Nieuwdorp vond bietenrooimachine uit* AKKERTJE DE BUS LELDE EN TEN SLOTTE Voor Oranjezon is al 5 ton aan schade opgegeven Binnenkort komt er een kleine hoeveel heid lange afstandsgas Gemeenteraden Reserve voor restauratie toren, Veere krijgt alarm systeem V aardigheidsproeven „Volharding" te Goes Noordwijk schenkt bloembollen voor Burgh Krimpen van pijn Middelburg. I ganda-nimavoiid. m de Chr. Zierikzee. bruinisse kapelle krabbendrk: n1euwvliet o.- en souburg renesse st. annaland iVrtjdag 23 October J 953 ZEEUW SGH DAGBLAD Pagina 2 it inFlipland Van „jong broekje tot chef expeditie ij „The Vitrite Works", laris voerde het woord of de Fitting, zoals men namens de personeelsver Het stem' ons alleen maar dankbaar, dat we vandaag aan de dag nog steeds mooi herfstweer hebben. Het is die dagelijks met de wel eens anders, vooral als P ng; ook de heer Sinke, nd di Vitrite in Middelburg enigini pleegt te noemen, is een lemani Jubileum geen dagelijks, heer Kempe samenwerkt, de bietenwagens hun ladin- toaar toch wel bijna een sprak 'n toepasselijk woord, gen naar het station of naar „htie rnnri ai= maandelijks verschijnsel. De heer de Vlieger deed de haven voeren. Vooral in Hoe k2n het ook anders, dit namens alle beambten St. Philipsland weet men de fabriek zelf heeft enige en overhandigde een zilve- deze - weersomstandigheden hjd geleden zijn zestigjarig ren polshorloge en als laat- te benutten. De tractors rij- bestaan gevierd en dan is ste sprak de heer Beek. den daar van 's morgens het haast logisch, dat er En het is natuurlijk over- vroeg tot 's avonds laat. bodig te zeggen, dat ook de Overal is men druk bezig heer Kempe zelf veel woor- met het strooien van gips MAT.lnnrii'r den van dank gestameld en het inzaaien van winter- nHJ) II luluK. II U heeft. tarwe. estaan gevierd en dan is het haast logisch, dat er vele trouwe dienaars zijn, die al vele jaren het wel en wee van het bedrijf hebben gedeeld. Eén van deze getrouwen is de heer A. Kempe, die 40 Jaar geleden als jongste be diende zijn intrede bij de Vitrite deed en thans chef van de afdeling expeditie is. Natuurlijk moest dit jubi leum op enigszins feeste lijke wijze gevierd worden en was de directeur, de heer B. A. Hesselink, ook deze keer één van de eersten, die de jubil ris, die verge zeld was van zijn echtgeno te, de hand drukte. In zijn toespraak herinnerde direc teur Hesseling er aan, dat hij een groot deel van deze periode met de jubilaris op aangename wijze had sa mengewerkt en prees zijn accuratesse. Hij hoopte, en deze woorden gingen verge zeld van een enveloppe met papieren briefjes, dat de ju bilaris, die hij tekende als een rustig persoon, nog vele jaren de belangen van de Vitrite zal mogen beharti gen. Voor mevr. Kempe zij heeft er zeker toe bij- f-dragen, dat hü steeds met opgewektheid zijn arbeid Late Lente Waarschijnlijk heeft het mooie weer van de laatste dagen zelfs moeder Natuur een beetje in de war ge bracht. In de Grote Vest in Goes zwemmen op het ogenblik 4 jonge, moederloze eend jes, nog gekleed in hun nu de Winter nog maar even op zich laat wachten (Bij nadere informaties bij de tipgever, bleek, dat ook de vader van het edele viertal spoorloos is!) CB wurgen 'momenteel in Zeeland ernstige plannen gemaakt om in navolging van andere plaatsen en streken in Nederland te komen tot werkplaatsen voor minder-valide werkkrachten. Tot nu toe kregen de drie d vierhonderd minder-validen in ons gewest weinig kans om zelf hun brood te verdienen. Ze zwierven langs de straten en voelden zich overbodig, niet opgenomen in de maatschappij, nutteloos en ge noodzaakt elke week de hand op te houden voor de sociale bijstand. Dit geld kan bespaard worden en het plan, dat voortkomt uit de brein van de heer K. van Dijk uit Dordrecht, thans hoofdinspecteur-direc teur van het Rijksarbeidsbureau, district Zeeland te Middelburg en dat de instemming van de Avo, de Nederlandse vereniging Sociale Zorg voor Minder- validen te Amsterdam, reeds heeft, moet slagen. Er is reeds een commissie gevormd met o.m. vertegen woordigers van de gemeentebesturen van Goes, Mid delburg en Vlissingen. Het is in ieder,geval maar te hopen, dat de gemeenten en provincie hun sociale plichten inzien Middelburg: 8.15 u., Con cert- en Gehoorzaal, her denkingsbijeenkomst Kath leen Ferrier, georganiseerd door de Z.V.U. Zaamslag: Maandag, 3.30 u., raadsvergadering. Agen da: benoeming lid B.A.; be spreking bouw nieuwe mu ziektent en aanbieding ge meentebegroting 1954. Arnemuiden: Hedenavond, spoedeisende raadsvergade ring. .J De couecte voor „Het Hoge Land" heeft te Zou- telande opgebracht ƒ44.30. De opbren ;st van de col lecte ten bate van het D.E.L.-fonds uedroeg te Se- rooskerke (W.) f221.85, ter wijl in deze gemeente voor het P.I.T. f 26 geofferd werd. de Langestraat te St. Anna- f<*oondijke, klerk ter secre- moeten we on2e iezeressen land, zijn 91ste verjaardag. benoemd in gelijke mededelen, dat het ons van- Hij is wel niet de oudste Baarn, afdeling jjaag onmogelijk was een inwoner van deze gemeen- sigcmene zaken. verslas te £*even van Hp te, maar krijgt toch een Hier is nog een benoe- gisteren te Goes gehouden deling sprak de heer Grne Plaatsie ln deze rubriek, mmg. De heer M; J. Bijl te Corsetten-show. Als excuus deling sprak de heer Groe- omdat hij nog de enige m kunnen we aanvoeren dat Meliefste leven zijnde oprichter van St. Maartensdijk, is aange- onze medewerkster hiertoe ook hn wee» on het r,,c. het muziekgezelschap „Ac- steld als verpleger te Poor- niet in staat was, omdat ze is. De jarige tugaal. volop in de schoonmaak zit. - Vandaag viert de heer D. heeft kunnen verrichten, zo Goedegebuure, wonende in zei de heer Hesselink, wa- ren er bloemen. Natuurlijk waren er nog meer sprekers, die chef Kempe gelukwensten. Na mens de administratieve af- ook hij wees op het rus- tige karakter van de jubi- celerando" maakt nog steeds zijn dage lijkse wandeling en geniet nog een goede gezondheid. Mej. M. Leenhouts te MIDDELBURG, 21Oct. Een der belangrijkste (en meest teleurstel lende) mededelingen, die B. en W. de raad in een officieuze vergadering over de begroting voor 1954 hebben gedaan, betrof de bouw van de brand weerkazerne en de garage voor de reinigingsdienst. Zij hebben bericht ontvangen van Ged. Staten, dat het raadsbesluit voorlopig niet is goed gekeurd. Op de begroting staat f 30.000.voor kapitaalswerken, hetgeen neerkomt op een bedrag van ongeveer vijf ton voor de uitvoering van deze werken. De raad heeft, blijkens het verslag dezer vergadering, heel wat vragen gesteld, zowel over de gemeentebegroting als over die van de verschillende bedrijven. Het waterleidingbedrijf nam daarbij wel een grote plaats in. Op allerlei vragen werd geantwoord, dat het zoutgehalte in de prise d'eau aan Oranjezon nog altijd 2300 milligram zout per liter bedraagt tegen 100 tot 150 normaal. De zoutcijfers van de grond zijn veel beter en alle hoop is nu gevestigd op de winterregens. Het wateraanvoer uit Osscndrecht zal gehandhaafd moeten blijven. BIJ KEELPIJN PASTI LLES DE°ZACHTË VALDAMILD 's-HEER ABTSKERKE. In de raadsvergadering van 's-Heer Abts- kerke werd de pacht van het sportterrein verhoogd wegens gestegen polderiasten. Als vertegenwoordiger voor de vergade ringen van de waterleiding werd benoemd de burgemeester met wethouder van Liere als plaatsvervanger. Tot vertegenwoordiger voor het Prot. Chr. Streekziekenhuis werd benoemd de wethouder van Liere, plaatsvervanger Proos. Aan de Chr. Lagere Landbouwschool te 's-Heer Arendskerke zal een subsidie wor den verleend van f 20 per leerling. Een geldlening van f 30.000 tegen 3j^ met een looptijd van 40 jaar zal worden afgesloten. De verordening op de heffing van een straatverlichting werd opnieuw vastgesteld. De heer van 't Westeinde opperde bezwa ren, doch de overige leden konden zijn be zwaren niet delen. De aangeboden begroting 1954 sluit met een post onvoorzien van ongeveer f 2.400 f 4.000 kon worden gereserveerd voor res tauratie van de toren en verbetering van de Langeweg. De oplossing voor de Zeeuwse klei Drie onderdelen! kopmachine, zij-aanvoerhark en rooier NIEUWDORP, 21 Oct. In de omgeving van Nieuwdorp is momenteel iets zeer bijzonders te zien. Op een groot veld met suikerbieten is n.l. een bietenrooimachine aan de gang, die per dag 2 ha van bieten kan ontdoen. Op zichzelf zou dit mis schien nog niet zo bijzonder zijn, ware het niet, dat deze machine naar het oordeel van agrarische deskundigen een vondst blijkt te zijn voor de zware Zeeuwse klei grond. Het is een vinding van de heer J. van 't Westeinde, „Schelpkreek", Nieuw dorp, die na enkele jaren van experimenteren erin is geslaagd een machine te construeren, welke werk levert, dat het handwerk evenaart. De heer A. Bliek, smid te Heinkenszand, was bij dit werk zijn onmisbare assistent. De uitvinder heeft in België reeds octrooi verkregen en binnen zeer korte tijd zal dat ook voor Neder land het geval zijn. Bietenrooimachines bestaan er in hon- kracht, waarmede dit gebeurt, worden derden typen. Maar tot heden was er de „„ikerbieten er a.h.w. uitgegooid. Drie eigenlijk niet één, die geschikt was voor rijen tegelijk worden zo onderhanden ge- In de raadsvergadering van Veere is besloten een sirene aan te schaffen om de bevolking te waarschuwen als ab normaal hoog water wordt verwacht. Deze sirene zal gemonteerd worden op de trekker van de brandweer. Op voor stel van de heer L. J. A. Huybrecht zullen B. en W. het plan in studie ne men om op de stadhuistoren-trans in geval van abnormaal hoogwater-ver wachting een rode lamp te doen ont steken, speciaal ter waarschuwing van de inwoners buiten de kom, die de si rene niet zullen horen. De raad stelde een bedrag beschik baar voor het doen aanbrengen van een embleem op èèn der in aanbouw zijnde kust-mijnenvegers, die de naam „Veere" zal dragen. Een voorstel van B. en W. om het subsidiebedrag van het Groene Kruis afdeling VeereGapinge voor 1953 te brengen van f 350 op - f 500, werd op voorstel van de heer Huybrecht gewij zigd in een voorstel om het minimum bedrag, n.l. f 600, te verlenen. Zonder hoofdelijke stemming werd in principe besloten over te gaan tot de aanleg van een nieuw sportveld aan de Veerseweg, even buiten de brug over de Veerse watergang. Het zo aardig gele gen sportterrein bij de Campveerse To ren voldoet niet aan de gestelde eisen. Op een verzoek van de bond „Pro eom subsidie voor hun werk werd a .jzend beschikt. Aangaande de eventueel op de kade te plaatsen waterkerende muur deelde de voorzitter mede, dat de plannen op hoger niveau in studie zijn. In ieder geval zal deze winter de kade nog voorzien blijven van de nood-bekis ting. Tenslotte deelde de voorzitter mede, dat de vijf nieuwe woningwetwoningen Vrijdagmiddag a.s. zullen worden opge leverd. de Zeeuwse klei. Een groot euvel was, dat zij er bij nat weer practisch onmiddel lijk uit lagen. En een ander bezwaar was, dat de koppen in meer of minder ernstige mate werden vernield. De heer van 't Westeinde, die zelf elk jaar veel suiker bieten teelt, heeft de zaak eens serieus overdacht en stelde voor zichzelf als uit- ganspunt vast: als ik een machine wil ontwerpen, dan moet dat er één zijn, die zo weinig mogelijk met de grond in aan raking komt en die de bieten als het wa re uit de aarde licht. DE RESULTATEN De resultaten van zijn jarenlang ex perimenteren en construeren hebben wjj kunnen aanschouwen. Een machine, die uit drie geheel afzonderlijke onderdelen bestaat, n.I. een kopmachine, een zü-aan voerhark en de eigenlijke bietenrooier. Dat het geheel voldoet is vorig jaar al be wezen: de machine rooide in het erg nat te najaar alle bieten. Voor de drie onderdelen zijn drie ar beidskrachten nodig, alsmede (naar verkiezing) drie tractors of drie paarden. De heer van 't Westeinde gebruikt voor de eigenlijke rooier een tractor en voor de beide andere machines twee paarden. De kopmachine heeft twee maal drie z.g. tasters, die het loof van de bieten bijeen houden, opdat de beide scherpe messen loof en kop kunnen afsnijden. Op deze wijze kunnen bij één rit over het bieten veld twee rijen behandeld worden. Dan komt de zij-aanvoerhark aan de beurt. Die zorgt voor het wegwerken van loof en koppen en bestaat uit een paar brede en enkele decimeters lange harken, die door koppeling met de wielen in het rond gaan draaien, als het paard begint te lopen. Het is dan net een grote trom mel. Om de 12 rijen ligt tenslotte een hoge strook loof en koppen op het veld. Dan ziet men alleen nog maar de witte bieten, van groen beroofd, in de aarde staan. DE ROOIER. Lang duurt dat niet, want weldra ver schijnt de tractor, waaraan de rooier is bevestigd. Die bestaat - eenvoudig gezegd - uit drie raderen, werpraderen geheten, welke gaan draaien, als de tractor gaat rijden. Elke stang in het rad is aan het uiteinde van een haaks staande vork voorzien. Niet meer dan enkele centime ters gaan zij in de grond, maar door de Uniformen voor brandweer personeel te Wolfaartsdijk. In de raadsvergadering van Wolfaarts dijk is besloten nieuwe uniformen voor het brandweerpersoneel aan te schaffen. Tot lijkdienaar werd benoemd Jac. Katsman. Besloten werd ook in de a.s. winter kolen- toeslag te verlenen aan minder-draagkrach- tigen. Vastgesteld werd de vergoeding voor de bijzondere lagere scholen over 1952 en de uitgaven voor het openbaar onderwijs 1952. De jaarwedde van de gemeentewerklieden werd opnieuw vastgesteld. Een verzoek om subsidie van de bond van mobilisatieslachtoffers werd afgewe zen. Bij de rondvraag drong de heer Vleugel aan op uitbreiding van de straatverlichting. nomen. Een aan de zijkant bevestigd rooster voorkomt, dat de bieten te ver zouden wegvliegen. Beschadigd worden die niet: de rade ren zijn stomp en kunnen hoogstens door hun snelheid wel eens een stuk van een biet afslaan. Maar het is heel eenvoudig te voorkomen door in het juiste tempo te rijden en ervoor te zorgen, dat de rade ren precies boven de rijen liggen. Overi gens kan de machine worden versteld op een bepaalde diepte. Men begrijpt, dat het grote voordeel van dit systeem ook is, dat de grond van de bieten wordt af geslagen. De aanschaffingskosten zjjn bijzonder laag, juist omdat de machine zo eenvou dig is. Maximaal f 2000.— zal de boer er aan kwijt zijn. Zij kan een oplossing bie den voor het grote probleem van gebrek aan bietenrooiers. De machine doet ais gezegd 2 ha. per dag. Dat kost drie man. Maar als dezen het met de hand zouden moeten doen, dan kwamen zjj samen tót zeker niet meer dan 30 are'. Het beplantingsplan van het water wingebied is door de ramp doorkruist en deskundigen hebben geadviseerd één jaar te wachten om te kunnen nagaan welke bomen nog in leven zijn. Herbeplanting geschiedt in nauw contact met Staatsbosbeheer. Er is al een schade van f497.000.geclaimd, waarop een voorschot van f 350.000. is ontvangen. Ér werd uit de raad geïnformeerd naar het resultaat van het werk van zes personen, die door het Rijk zijn aangesteld om de konijnen in het waterwingebied te verdelgen. Het ant woord was: van 1 April tot I Octo ber zijn ca. 4500 ko- jnen gedood. Met de verdelging dient te worden door gegaan, daar de schade nog aanwijs baar is. ELECTRICITEIT. Op 1 Januari 1956 loopt het con tract met de P.Z.E.M. over de leve ring van electriciteit af. Over een nieuw contract zullen spoedig bespre kingen plaatsvinden. De stroom zal wel duurder worden en - bij de ko mende besprekingen zal ook geïnfor meerd worden naar de invoering van een nachtstroomtarief. Niet ieder zal weten, dat ook Middelburg nog on rendabele gebieden heeft. Er zijn naar schatting 60 boerde rijen, verspreid over het gehele grond gebied en nogal ver van de wegen liggend, welke niet op het electrische net zijn aangesloten. Een laatste mededeling van B. en W. luidde, dat over de verlichting var. de Markt (waarover een voor stel kortgeleden werd verworpen) net een advies van een deskundige is ontvangen. GASVOORZIENING. Met betrekking tot het gasbedrijf kwam de aankondiging, dat zeer bin nenkort, een kleine hoeveelheid af standsgas zal worden geleverd. Bij de afvloeiing van personeel van de gasfabriek zullen weinig slachtoffers vallen. De vakorganisaties zijn bij deze zaak nauw betrokken geweest. De ombouw van de gastoestellen za" in het algemeen op kosten van het bedrijf plaatsvinden. Nader over leg moet volgen met betrekking tot de prijs van het afstandsgas, waarbij me' dc belangen van de grootverbrui kers rekening zal worden gehouden. Met Ged. Staten zal nog worden over legd over de verkoop van de fa brieksgebouwen. GEMEENTEWERKEN. De begroting van gemeentewerken leverde (als steeds) ook nu weer ge noeg stof tot bespreking op. Op één der vragen van een raadslid was het antwoord, dat bij het verrichten van werk steeds nauwkeurig overwogen wordt wat goedkoper is: uitvoering in eigen beheer of aanbesteding. De overwoekering der bestrating in de Griffioen was een andere brandende Ingezonden Mededeling (adv.) door welke oorzaak ook Neem'n GOES, 21 Oct. Gisteravond heb ben de gymnasten van de Gymnas tiek- en Handbalvereniging „Volhar ding" te Goes de vaardigheidsproeven afgelegd. De eerste graad dames werd voor de achtste maal door mevrouw A. Harmse v. d. Kuyl en voor dé zesde maal door mevrouw E. P, van de SandeTilroe. Zij behaalden resp n 43,1 —"ten. Voor de tweede graad slaagden de volgende dames: J. van Haaf ten, 42,1; R. Polfliet, 40,8; F. Polfliet, 43 en S. de Buck, 42,7 punten. Derde graad dames: C. Lockefeir, 40,3; T. van Son, 40,7; M. de Hondt, 41; N. Goedhart, 40,4; L. de Jonge, 40; L. Bink, 41,3; C. Mieras, 40, 2 en D. Taekema, 42,8 punten. De eerste graad heren werd behaald door E. de Bel met 46,3 punten. Turners tweede graad: H. M. Mijns- bergen, 44,6; W. Lauwerse, 41,8 pun ten. Jongens A: J. Oudeman, 43,6; J. Labeur, 40,3 punten. Dames senioren: Mevr. P. Backde Hond 26,4; Mevr. T. BakkerSaaman 26,9; Mevr. M. BolvietVersluis, 27,5; Mevr. R. DoesKnuist 28,5; Mevr. T. Dekkerde Hond 28,3; Mevr. J. Kloet Akkerdaas 28,6; Mevr. W. Linden- bergSiepman 28,4; Mevr. T. Lousde Hond 26,5; Mevr. L. van Leersum Simmens 26,9; Mevr. T. Molhoek—de Smet 27,3; Mevr. W. Mijnsbergen Overbeeke 27,5; Mevr. L. Polflietde Hond 28,7; Mevr. C. SchrijverLuik 27,7; Mevr. L. SchipperSiepman 27; Mevr. W. van ZweedenSandee 27,7 punten. ZIERIKZEE, 22 Oct. D, afdeling Noordwijk e.o. van de Ned. Mij voor Tuinbouw en Plantkunde heeft beslo ten om de, door de watersnood ver nielde, bloementuinen alhier te hel pen herstellen. Voor dit doel heeft het bestuur van een Noordwijkse bollen- kweker een aantal bloembollenpak ketten ten geschenke gekregen, welke het op 3 November a.s. persoonlijk hoopt te overhandigen. Van de firma van Bohemen uit Noordwijk zijn al 2000 planten ontvangen die reeds ziin uitgezet. Er zal nog een partij volgen. Als deze plantjes in het a.s. voorjaar zullen zijn geplant zullen de Burghse tuinen, dank zij de Noordwijkse hulp, weer spoedig een vrolijk aanzien heb ben. kwestie. Alleen met grote kosten is dit in orde te maken. Een chemisch middel brengt onvoldoende uitkomst, aldus het antwoord. Verpachting van standplaatsen voor patates-frites- kramen heeft de gemoederen al eens meer in beweging gebracht. Ook nu weer. B. en W., zo zegt dit college, bé- hoeven die niet aan de hoogste in schrijvers te verpachten. Het geld ordt altijd vooruit betaald. Voor 1951 geldt de oude regeling nog en daarna zal de zaak opnieuw worden bekeken. HET CARILLON. Eén der raadsleden wilde graag weten, of het in de bedoeling ligt het carillon van de Lange Jan ook door beiaardiers van elders te laten bespelen. Hij vond de bespelingen tot nu toe niet erg geslaagd, maar achtte zich niet voldoende deskun dig om te weten, of dat nu aan het carillon dan wel aan de beiaardier lag. Het antwoord was: overwogen zal worden beiaardiers van elders te laten spelen. Thans is het caril lon nog niet definitief opgeleverd. Zoals men weet is er een toilet inrichting op het parkeerterrein. Maar daarvan weigeren de sloten wel eens, terwijl ook de afvoer niet in orde is. Een raadslid vond ook het toezicht maar zo zo en dat z beter kunnen worden, als er op de Markt niet meer zou mogen worden geparkeerd. Voor dat laatste voelen B. en W. niets. De sloten weigeren wel eens door.... baldadigheid. De afvoer zal worden v beterd. Critiek was er ook op het onder houd van het klein-industrieterrein. Elke gegadigde wordt door deze chaos afgeschrikt! „De zaak zal nog eens worden bezien", zeiden B. en W. Er is inderdaad niet veel belangstelling voor. Gelijkstelling van de grondprij zen met het groot-industrieterrein is niet mogelijk en niet gewenst. MAATSCHAPPELIJKE ZORG. Ook het hoofdstuk maatschappelijke zorg lokte nogal wat commentaar uit. Een raadslid vond een bedrag f 10.000.voor minder valide arbei ders nogal hoog. Het antwoord luid de, dat er 72 mensen werk» vonden bij de papierophaaldienst, het schoon houden van „Toorenvliedt", werk voor „Nieuw Walcheren" op het Molenwater enz. Nu zijn er nog 48 mensen in dienst. Het is moeilijk objecten voor hen te vinden. Andere mededelingen; momenteel vallen 2200 van de 2400 schoolkinderen ondef de schooltandverzorging. Op 1 Decem- l a.s. gaat de volkscredietbank draaien. Ook B. en W. zijn veront rust door de toeneming van het aan tal ondersteunden. Eigen inkomsten w rden steeds afgetrokken en ver haal wordt zoveel mogelijk toegepast. De verzorjing van de leden der stembureaux zal beter worden. Be keken wordt, of staangeld voor wa gens in het woonwagenkamp zal wor den geëist, alsmede vergoeding voor watc. verbruik. Voor de zeer binnen kort gereed komende 38 midden standswoningen zijn iets meer dan dubbel zoveel gegadigden. De juiste plannen voor de feestelijkheden in 1954 zijn nog niet bekend. Onderzocht zal worden, of het beter is geen con certen meer op het Molenwater te geven, maar op de Markt of de Dam. Ingezonden Mededeling (Adv.) door rheumatiek, spit, ischias, hoofd en zenuwpijnen is onnodig. Togal be vrijdt U snel en afdoende van die pijnen. Togal baat waar andere mid delen falen. Togal zuivert door de nie ren, is onschadelijk voor hart en maag. Bij apoth. en drog. f 0.95, f 2.40, f 8.88 rr j -kt j tr Kleuterschool werd een goed bezochte Zendingsavond JNed» Herv. iverK» propaganda filmavond belegd door de Nationale Chr. Geheelonth. Vereniging Naast verschillende bijfilms, werd ah hoofdfilm „Het offer" gedraaid. In de pauze sprak de heer D. B. van Veen uit Utrecht een propagandistisch woord, waarbij hij o.m. wees op de 20.000 alcoholisten in ons land. Kring Walcheren Noord Geref» M»V» DOMBURG, 22 Oct. In een propaganda- vergadering van de kring „Walcheren Noord" van de Geref. M.V., gehouden in de Geref. Kerk te Domburg, heeft mej.' J. de Visser een inleiding gehouden over „Jeugdwerk en karaktervorming". Het verdere deel van de avond werd gevuld met declamatie, zang en een lintenspel. Ernst en luim wisselden elkaar af op de ze leerrijke en gezellige avond. Stavcnissc kiest half December zijn gemeenteraad» 's-GRAVENHAGE, 22 Oct. De dagen der candidaatstelling en der stemming voor de verkiezing van de leden van de raad der gemeente Stavenisse onder scheidenlijk vastgesteld op 3 November 1953 en 16 December 1953. In een volle Schuttershofzaal werd Woensdagavond door de Ned. Herv. Kerk een zendingssamenkomst gehouden o.l.v. ds L. H. W. Theunissen van Aagtekerke, voorzitter van de Classicale Zendingscom missie Walcheren. Er werden een drietal films vertoond; „Dorpsleven in Indië", „Problemen in Oost- Afrika" (Kenia) en „Amsterdam 1948", handelend over de bijeenkomst van de We reldraad van Kerken. De voorganger der Ambonezen uit Mid delburg, dr Lavalata, sprak in het Maleis over het werk van een goeroe in een hei dense kampong. Ds Durkstra fungeerde hierbij als tolk. Een Ambonees zangkoor, samengesteld uit bewoners van het woonoord aan het Middelburgse wegje, zong enige geestelijke liederen. Ds P. J. F. v. Voorst Vader sloot de avond met gebed. A.R, Kiesvereniging vergaderde. De eerste vergadering van de A.R. Kies vereniging „Nederland en Oranje" van dit winterseizoen stond in het teken van de gemeentepolitiek. Woensdagavond is daar over in het C.J.M.V.-gebouw onder leiding van de heer J. S. Hoek uitvoerig gesproken. Er waren geen inleidingen of redevoeringen, maar er was volop gelegenheid allerlei „brandende" kwesties op gemeentelijk ter rein aan de raadsleden (wethouder J. W. Kögeler en de heren Hoek, P. Meliefste en M. Wattel) voor te leggen. Daarvan werd dankbaar gebruik gemaakt. Er ontstond een prettige discussie over bebouwingsvoor schriften in het uitbreidingsplan, over de financiële toestand der gemeente en bron nen van inkomsten, over al hetgeen zich rond de verkiezing van wethouders onlangs had afgespeeld en tenslotte ook over het raadsbesluit tot ontheffing van de verplichting tot winkelsluiting op Dinsdag middag gedurende de zomermaanden. Verkiezing diaken. In het Ned. Herv. Verenigingsgebouw vond de verkiezing plaats van een dia ken in de vacature G. v. Duin. Door de lidmaten was het volgende dubbeltal op gemaakt: 1. J. M. Padmos; 2. A. Pipping. Uitgebracht werden 67 stemmen, waar van 2 blanco. De heer Padmos verkreeg 24 en de heer Pipping 41 stemmen, zodat laatstgenoemde gekozen werd. Deze ver zocht zijn beslissing in beraad te mogen houden. Autobusverkeer langs de Langendijk. Van de zijde van de stichting „Nieuw Schoufen-Duiveland" wordt het vol gende gemeld: „Het stemt het bestuur van de stichting tot grote voldoening dat het in de gelegenheid is geweest de bezwaren, die er nog van de zijde van de Verkeersinspectie bestonden tegen het laten rijden van autobussen langs de Langendijk, weg te nemen. De Verkeersinspectie heeft thans toegezegd dat er onmiddellijk stappen zullen worden gedaan om te geraken tot een geregelde autobusdienst Wes- ter-schouwen-Ziarikzee v.v. Het ge tob en de moeilijkheden met de „Flan- dria" van Burghsluis naar Zierikzee v.v. zullen dus hopenlijk weldra tot het verleden behoren. Biggen. Alhier arriveerde weer een auto met plm. 100 biggen, die aan var kenshouders in het rampgebied werden uitgereikt. Plm. 26 biggen bleven te Bruinisse, ter wijl 10 biggen bestemd werden voor Oos- terland. Schaakwedstrijden. De uitslag van de 4e ronde om het persoonlijk kampioen schap van de schaakclub V.U.K. luidt als volgt: J. J. CoppoolseH. J. Blok 10; W. Wilsing—J. Burger 0—1; W. Burger— G. Heerspink 10; G. HeijboerM. Heij- boer Vi. N.C.V.B. In de vergadering van de Ned. Chr. Vrouwenbond, die onder leiding stond van mevr. de Pagter, heeft de heer C. Klap te Rilland-Bath gesproken over het onderwerp „Abnormaal zieleleven". Hierop volgde een leerzame en leven dige bespreking. Ongeluk met tractor. Door tot nu toe onbekende oorzaak viel de heer D. L. alhier van zijn tractor en kwam zo onge lukkig te vallen dat hij met een gebro ken been naar het Ziekenhuis in Oost burg vervoer moest worden. Gezinsweek. In het kader van de Ge- zinsweek werd Woensdagavond in de Ned. Hervormde Kerk uitgaande van de .,Open deur Groep" (Ned. Herv.) en de Evangelisatie commissie (Geref. Kerk) een Interkerkelijke samenkomst gehou den waar als spreker optrad dr Pfoeltzer, psychiater te Middelburg, met het onderwerp „De sexuele opvoeding van de jeugd". Spr. gaf een duidelijke lezing wat bedoeld wordt met sexuele opvoe ding in verschillende tijdvakken Laten we in onze antwoorden even kin derlijk maar vooral waar blijven, dit vooral zal het vertrouwen tussen ouders en kinderen versterken. Het was voor al len een zeer leerzame avond. Ds Brederveld Geref. Predikant sprak een kort inleidend woord en eindigde de bijeenkomst met dankgebed. Woningen drooggevallen. Langzaam maar zeker begint het water op het over stroomde gedeelte van de gemeente te verdwijnen. Aan de Stoofweg zijn bijna alle woningen drooggevallen. Men is reeds begonnen de woningen van mod der en ander vuil te zuiveren. De eerste bewoner heeft zich ook reeds in z'n huis geïnstalleerd, zij het op de bovenverdie ping. De woningen aan de Stoofweg blij ken alle licht beschadigd te zijn. Lelijke val. Toen één dezer dagen de buschauffeur Poot des avonds met zijn bromfiets naar huis reed, had hij onder weg het ongeluk een haas te raken, waar door hij kwam te vallen en ernstig aan zijn hoofd gewond werd. Bestuur Jong Hervormden. Het bestuur van de vereniging van Jong Hervormden is thans als volgt samengesteld: Ds D. J. van Dijk, Voorzitter; C. van Winkelen, Secretaris; Mej. M. J. P. Lanooy, Pen- ningmeesteresse; Wim Heijboer, Biblio thecaris en Johs Ov Algemeen Adjunct.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2