BRITSE MINISTER VAN KOLONIËN VERDEDIGT ZIJN BELEID Frans parlement gaat over IndoChina spreken Ds Zandt veroordeelt bankbiljetten van f 25.- Vlissingen krijgt nieuwe brand weerkazerne PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Brits-Guyana in het Lagerhuis Maar dr Jagan (op de publieke tribune) is het helemaal niet met hem eens Twee lestoestellen neergestort West-B er lijn kreeg CJXU.-burgemeester „Toestand is ernstig" zegt gen» Bennike Zuid~Koreaan ging er tussenuit 1 SNIPPER NIEUWSk Middelburgse commissionnair verdacht van meineed De regering gaat Dinsdag a.s. antwoorden Uitgave: Stien tuig „Zeeuwseh Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 99, Tal 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 1435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2614 Abonnementsprijs j 0.44 per week, ƒ1.85 p. maand, ƒ5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 et. per woord VRIJDAG 28 OCT. 1953 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nleuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. VM BW eu nww, raag: Zon op 7.19 u., o; u. Maan op 18.01 U 10.1& u. Hoogwater Zaterdag 24 Oct.: Vlissingen: 2.24 u. 2.57 m., 14.37 u. 2.55 m. Terneuzen: 2.56 u. 2.72 m., 15.10 u. 2.68 m. Wemeldinge: 4.23 u. 2.13 m., 16.37 u. 2.03 m. Zierikzee: 4.11 u, 1.86 ro., 16.23 u. 1.77 m. LONDEN, 22 October. De Britse minister van Koloniën, Oliver Lyttelton, heelt Donderdag bij het begin van de debatten over Brits-Guyana gezegd, dat de gebeurtenissen in Brits-Guyana een tegenslag zijn voor de Britse politiek van het toekennen van steeds meer bestuursverantwoordelijkheid aan de koloniale volkeren. De afgezette eerste minister van Brits-Guyana, dr Jagan, woonde de vergadering van het Lagerhuis op de tribune voor aanzienlijke bezoekers bij. Lyttelton zeide, dat hoewel de tijdelijke intrekking van de grondwet moet worden betreurd, het veei meer te betreuren zon zijn geweest dat een regering in het zadel was gebleven, die de communistische ideologie boven het welzijn van het volk stelde. Alle door de afgezette regering afgelegde verklaringen en genomen maat regelen maakten, volgens de Britse minister, deel uit van „een plan om Brits- Guyana tot een totalitaire staat te maken, beheerst door communistische Ideeën en wiens gehele politieke, industriële en sociale leven samen zouden moeten komen in de handen van een partij". Bij stemming over het amendement van de Labourpartij werd dit door het Lagerhuis met 294 tegen 256 stemmen verworpen. Over de stakingen zei Lyttelton, dat dr Jagan voorzitter was van de vak bond van de arbeiders in houtzage rijen, de minister van gezondheid voorzitter van de vakbond van fa brieksarbeiders en de minister van on derwijs voorzitter van het vakverbond van Brits-Guyana. „Het waren deze ministers", aldus Lyttelton, „die de stakingen op de suikerplantages op touw zétten, die het gehele economi sche leven van de kolonie beïnvloed den". Volgens Lyttelton maakte het optre den van de regering-Jagan deel uit van de internationale communistische samenzwering om totalitaire staten in het leven te roepen. De Britse rege ring is niet bereid de vorming van communistische staten in het Gemene best toe te staan, aldus Lyttelton. De verscheping van troepen naar Brits-Guyana was volgens hem ge rechtvaardigd door het feit, dat er nu geen mensenlevens in de kolonie te betreuren zijn. HOPKINSON NAAR LONDEN. De Britse minister van Staat voor koloniale aangelegenheden, Hopkin- son, is vandaag per vliegtuig van Georgetown naar Londen vertrok ken om bjj zijn regering rapport uit te brengen over de toestand in Brits- Guyana. Hopkinson, die drie dagen in de Britse kolonie heeft doorgebracht, verklaarde voor zijn vertrek er van overtuigd te zijn, dat de strenge maatregelen van de Britse regering „niet slechts gerechtvaardigd, maar zelfs volstrekt noodzakelijk waren". Eén gewonde. LUNTEREN, 22 October. Van morgen zijn twee lesvliegtuigen, „Pi percups" van de vliegbasis Deelen, tij dens een oefenvlucht boven het ter rein van het nationale park „De Hoge Veluwe" met elkaar in botsing geko men. Sergeant-vlieger Leonard sloeg met zijn toestel over de kop, toen hij wilde landen. Hjj liep snijwonden - en een lichte hersenschudding op. Ser geant-vlieger Biesma van het andere toestel was gelukkiger, want hij kon een geslaagde noodlanding maken. Socialistische candidaat verslagen. BERLIJN, 2 20ct. Dr Walter Schreiber, Christen democraat, is Donderdag door I yt Westberlijnse stadsparlement met 62 tegen 57 stemmen gekozen tot opvolger van tie onlangs overleden burgemeester dr Ernst Reuter. Hij versloeg de sociaal-democratische candidaat, dr Otto Suhr. Schreiber was viee-burgemeester on der Reuter, Suhr is voorzitter van het parlement. Na de stemming trad de regering van West-Berlijn af. Dr Schreiber heeft drie weken de tijd om een nieuwe regering te vormen. Zijn ambtstermijn loopt slechts tot het einde van dit jaar. Dan zullen nieuwe verkiezingen worden gehouden. De 69-jarige Schreiber verwierf de stemmen van de Christen-democraten en de vrije democraten in het parlement. De socialistische candidaat, Suhr .ver klaarde voor de stemming, dat de soci aal-democraten in de oppositie zouden gaan, als de andere partijen geen reke ning hielden met de aanspraak die de so cialisten maken op het erschaffen van een burger» ^ster, gezien de socialistische meerderheid in het parlement. (De stem verhouding in het parlement is: sociaal democraten 61, Christen-democraten 34 en vrije democraten 32). De verkiezing van dr Schreiber maakt een eind aan zeven jaar socialistisch overwicht in West-Berlijn. De nieuwe burgemeester kan met behulp van de vrije democraten en de Christen-demo craten een regering vormen, die echter slechts een kleine meerderheid zou be zitten. De - ieuwe burgemeester is protestant. Hij was een der medeoprichters van Adenauers na-oorlogse Christen-demo cratische Unie. Hij is een van de gematig- 'en van zijn partij e- fel anti-communist. Dr JAGAN'S MENING. De afgezette eerste minister v Brits-Guyana, dr Jagan, heeft op een persconferentie te Londen gezegd, dat zijn partij, de vooruitstrevende volks partij, geen communistische politieke organisatie is, maar een alliantie van alle vooruitstrevende krachten in het land die bereid zijn te strijden voor zelfregering en het welzijn van de be volking van Brits-Guyana. „Alle me ningen zijn in de partij vertegenwoor digd", aldus dr Jagan. Hij voegde er aan toe: „Ik ben Marxist en geloof in een Marxistische filosofie". Volgens Jagan was het volk van Guyana onder bedreiging van vuurwa penen de democratische rechten ont nomen. Jagan zeide: „Ons is altijd ge- gezegd, dat het communisme wordt ge handhaafd door geweld. Nu eryaren wij, dat de democratie in naam van de democratie door geweld wordt ver nietigd". NEW YORK, 22 October. - Generaal Bennike, hoofd van de V.N.-commissie van toezicht op het bestand in Palestina is vandaag te New York aangekomen, waar hij de Veiligheidsraad averslag zal uit brengen over de spanning tussen Israël en Jordanië. De toestand is ernstig", zo ver klaarde hij bij aankomst, „maar ik denk niet dat het een groot conflict zal worden". Hij ontkende een plan tot oplossing van het geschil bij zich te hebben en zei, dat hij alleen maar kwam om verslag uit te brengen. Zes Arabische leden-staten van de V.N. hebben de Veiligheidsraad ver zocht een gezamenlijke klacht aan gaande „agressie door Israëlische strijdkrachten tegen Jordanië" op de agenda op te nemen. De vertegenwoor diger van Israël hij de V.N. heeft de voorzitter van de Veiligheidsraad ge vraagd te mogen deelnemen aan het debat bij de behandeling der kwestie. De regering van Israël heeft vandaag de Britse nota, waarin wordt geprotes teerd tegen de aanval op het Jordaan se dorp van de hand gewezen. Op nieuw wordt ontkend, dat Israëlische troepen aan de aanval zouden hebben deelgenomen. De Syrische regering heeft nieuwè troepenversterkingen naar de grens met Israël gezonden en alle militaire verloven ingetrokken. De Israëlische regering heeft hiertegen alweer gepro testeerd hij de bestandscommissie. Met een ouderwetse „Mustang". TOKIO, 22 October. Radio-Pjong- jan heeft gemeld, dat een kapitein van het Zuidkoreaanse leger met een Ame rikaans jachtvliegtuig van het type „Mustang" op 19 October is geland op Noordkoreaans gebied. Veel plezier zullen de communisten met van het geval beleven, want de „Mustang" is een verouderd toestel met een zuigermotor. Of de Zuidkore- aan een beloning zal krijgen, dan wel, dat de communisten het plan hebben het toestel terug te geven, zullen we wellicht later nog wel horen. Benauwd moment voor premier Laniel ULTIMATUM AAN KEIZER BAO DAI VAN VIETNAM PARIJS, 23 October. Hedenmiddag begint in de Franse Algemene Ver gadering het debat over Indo-China. De vier maanden oude regering-Laniel zal dan moeten antwoorden op de vraag „waar vechten wij voor?", die door socialisten, gaullisten en anderen zal worden gesteld. Door het Vietnamese staatshoofd Bao Dai schriftelijk te vragen of zijn regering al dan niet deel van de Franse Unie wil uitmaken, heeft de regering zich van enige tijdwinst verzekerd. Zij kan zeggen dat zij haar houding niet kan bepalen zolang er geen antwoord van Bao Dai is ontvangen. De grondwettelijke reden waarom de Fransen in Indo-China vechten, is dat het land deel uitmaakt van de Franse Unie en daarom tegen een aanval van buiten af verdedigd moet worden. Als de republiek Vietnam niet tot de Unie wil blijven behoren, heeft Frankrijk geen wettige reden meer om daar troepen te handhaven. 28 October regeringsverklaring over toestand in Atjeh. Het Indonesische kabinet heeft Don derdag het ontwerp van een regerings verklaring over Atjeh besproken. Deze verklaring zal 28 October in het parle- icnt worden afgelegd. De secretaris-generaal van de Fran se socialistische partij, Guy Mollet, heeft bij een onderhoud met het week blad „Express" verklaard, dat een mi litaire ovewinning in Vietnam een dwaze illusie is, waarin niemand meer gelooft. Hij acht een vrede door middel van onderhandelingen de enige oplos sing. Mollet zei dat de Europese kwesties die Frankrijk moet oplossen, bijna even belangrijk zijn als het probleem Indo-China. „De tijd is veel eerder ge komen dan wij verwacht hadden: Frankrijk moet zich opnieuw met Duitsland meten. Op vreedzame wijze ongetwijfeld, maar de gevolgen kun nen veel ernstiger zijn dan die van een oorlog omdat er in vredestijd geen bondgenoten en geen wraak bestaan'' FRANSE NOTA. Premier Laniel heeft vanavond de r j j Er is melding gemaakt van een zeer krachtige aardbeving, waarvan het centrum, naar men eerst geloofde in de Kaukasus zou zijn gelegen. Volgens het K.N.M.I. te De Bilt zou de aard schok in Griekenland hebben plaats gehad. Definitieve berichten ontbreken nog. Zware regenval heeft in de Kaapprovincie grote schade aange richt. Enkele dorpen staan onder wa ter en rivieren traden huiten hrrn oevers. Van persoonlijke ongelukken is nog geen melding gemaakt. Egyp te krijgt een territoriaal leger, dat zal worden samengesteld uit dienstplich tige mannen, die niet voor het gewone leger zijn opgeroepen. Het wordt een z.g. „landwacht" een naam, die voor ons een bijsmaak heeft. Met de Ki- koejoes, die deel hebben genomen aan massamoorden door de Mau Mau ben den gepleegd, wordt korte metten ge maakt. Te Nairobi zijn er gisteren 13 opgehangen. Londen zit in de mist zonder benzine. De chauffeurs der tankwagens staken en de benzinesta tions zijn leeg, waardoor autobezitters in moeilijkheden zitten. Ook de bussen verkeren in gevaar, daar binnen en kele dagen ook de voor deze vervoer middelen aangelegde voorraden uitge put zullen zijn. In de V.S. dreigt ook weer een staking. Het zijn de spoor wegarbeiders, die nog een hangende loonkwestie opgelost willen zien. nota, waarin hij het Vietnamese staats hoofd Bao Dai verzoekt onomwonden mee te delen, of zijn land tot de Fran se Unie wil blijven behoren of niet, aan de Vietnamese hoge commissaris te Parijs overhandigd. De nota zal waarschijnlijk morgen in het bezit ko men van Bao Dai, die te Cannes ver toeft. Antwoord kan niet worden ver wacht voordat Bao Dai, die van plan is Maandag naar Indo-China terug te ke- VIJFMOGENDHEDEN- CONFERENTIE OVER TRIëST. LONDEN, 22 Oct. Volgens een mededeling van radio-Belgrado heeft Frankrijk zijn goede diensten aange boden voor het vinden van een basis, voor de vijfmogendhedenconferentle over Triëst. De diplomatieke correspondent van het radiostation noemde het Franse aanbod een „initiatief, dat dient te worden aangenomen". De spreker zei, dat Frankrijk zich gedwongen voelde bij te dragen tot het vinden van de beste oplossing. „Wij hopen, dat zijn actie vrucht zal dragen en in overeenstemming zal zijn met de Zuidslavische opvatting van gerechtig heid, met zijn rechten en zijn belan gen". Amerika zal weigerachtige gevangenen loslaten. WASHINGTON, 22 October. Een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken heeft verklaard, dat op 27 Januari a.s. alle communistische krijgsgevangenen in Korea, die blijven weigeren naar hun vaderland terug te keren, zullen worden vrijgelaten. In de neutrale terugzendingscommis sie hebben de Poolse en Tsjecho-Slo- waakse gedelegeerden, die enige dagen geleden boos zijn weggelopen, hun plaatsen toch weer maar ingenomen. DOODSTRAF VOOR 10 NOORD-KOREANEN. HONKONG, 22 Oct. „Nieuw Chi na" het officiële persbureau van com munistisch China meldt, dat het Noordkoreaanse opperste volksge rechtshof de doodvonnissen, geveld te gen tien voormalige ministers, heeft bevestigd. De betrokkenen zijn 6 Augustus j.l. reeds door een militaire rechtbank ter dood veroordeeld op beschuldiging van spionnage voor de V.S. en samenzwe ring tegen de regering van Noord- Korea. ren, met zijn regering heeft overlegd. j.l. trof. Reeds 70 doden. WATERSNOOD TREFT THANS ITALIë. ROME, 22 October. Men vreest, dat tenminst 70 personen om het leven zijn gekomen en honderden dakloos zijn geworden bij nieuwe overstromin gen, die het gevolg zijn van hevige regenval in Zuid-Italië. De verbindingen met 13 door over stroming getroffen steden en dorpen zijn verbroken. De aangerichte schade zou zeer groot zijn. De 70 omgekome nen woonden in het gebied rond Reg- gio Calabria, een der grootste Zuid- italiaanse steden. Er zouden zich tafe relen voordoen, zoals wij kennen van de ramp, die ons land op 1 Februari H. M. de Koningin heeft Donderdagmorgen het uitvoerende comité van de Internationale Vereniging van Kinderbescherming ontvangen ten Paleize Soestdijk ontvangen. Mevrouw Gordon Morier, voorzitster van het uitvoeren de comité bood H. M. een „Verklaring van de rechten van het kind" aan. Rechts mevrouw Gordon Morier. MIDDELBURG, 22 Oct. Naar wij vernemen is tegen de Middelburgse commissionnair M. S., alsmede tegen de Amsterdamse makelaar J. A. G„ na hun verhoor door de rechter-commis- saris te Middelburg een bevel tot inbe waringstelling uitgevaardigd op grond van gerezen verdenking van het ple gen van meineed in 'één der zaken, waarvoor zij vorige week waren gear resteerd. Zoals men weet werden zij toen aangehouden op beschuldiging van het overtreden der prijsvporschrif- ten bij de koop en de verkoop van landbouwgronden (voornamelijk in Groningen en Friesland), alsmede bij het bemiddelen in transacties met deze gronden. Het onderzoek is nog volop aan de gang. Het door beide verdach ten verdiende moet in de duizenden guldens lopen. De kwestie van de meineed heeft op één dezer geconstateerde gevallen be trekking en beiden zullen zich binnen kort in een civiel proces voor de Mid delburgse Arrondissementsrechtbank daarvoor te verantwoorden hebben. „Te koele ontvangst". 18 NEDERLANDERS WILLEN NIET TERUG. GOETTINGEN, 22 Oct. Van de 33 Nederlandse gevangenen, die uit de Sowjet-Unie naar West-Duitsland zijn overgebracht, hadden er Donderdag middag achttien besloten niet naar Ne derland terug te keren. Deze achttien gaven er de voorkeur aan in West- Duitsland te blijven. Zij motiveerden hun houding op „de koele ontvangst van de Nederlandse regeringscommissie" en op het feit, dat zijn in Nederland op een gerechte lijke vervolging moeten rekenen. Eerste ronde van het Kamerdebat ten einde (Van onze parlementaire redacteur). De Kamerleden hebben nu in eerste instantie hun mening gezegd over het alle leden heeft aan dit debat deelgenomen en daarom valt het niet te complex van problemen, dat sinds Dinsdag aan de orde is. Een vijfde van alle leden hebben aan dit debat deelgenomen en daarom valt het niet te verwonderen, dat de regering een dag extra wil hebben om zich op het antwoord te beraden. Dit zal dan Dinsdag a.s. het geval zijn en met spanning wordt daarnaar uitgekeken. Verder bewogen deze debatten zich in de lijn van de tweede dag, dat wil zeggen, dat de specialisten het hoogste woord voerden. Twee uitzonderingen werden daarop gemaakt. De voorzitters der kleinere fracties nl. de heren Welter (K.N.P.) en ds Zandt (S.G.P.) hebben in algemene lijnen nog hun visie op het regeringsbeleid gegeven. De heer Weiter verliest langzamer hand toch het oor der Kamer door steeds maar op hetzelfde stramien te borduren. Een Kamerlid moet altijd oppassen geen grammofoonplaat te worden. Maar goed, volgens de heer Welter is de Troonrede een reactie op de verzuchting van het «Nederlandse volk over de zware belastingdruk. Met de belastingverlaging was hij het dus wel eens, maar tevreden was hij lang niet. Zij is een eerste kleine bres in het na-oorlogse socialistisch belastingsysteem. Door deze kleine concessie heeft de P.v.d.A. een crisis voorkomen. Het zou publieke zelf moord van het Kabinet geweest zijn, wanneer het niet met deze voorstel len was gekomen. De Regerings partijen kunnen thans met iets meer vertrouwen de verkiezingen voor de Provinciale Staten tegemoet zien, zo zeide de heer Weiter cynisch. Nu niet de weg naar de vrijheid, maar de weg terug naar de vrijheid I aan het heen van de rechtse partijen. Daarom is het monsterverbond met de socialisten nog altijd af te keuren. LOONSYSTEEM ONHOUDBAAR. Het huidige loonstelsel is onhoud baar, Het resultaat van de dirigistische opgelegde verhoging is, dat de midden stand deze last niet kan dragen, ter wijl de kleine rentetrekker en kleine zelfstandigen daarvan eveneens de dupe worden. Doorkruist de motie Romme de politiek van de Regering niet? Kan men niet beter afwachten wat zij gaat doen? De K.V.P. heeft tot dusver aan de geleide loonpolitiek vastgehouden. Reeds het vorige jaar hebben wij vrijere loonvorming be pleit, zo vervolgde de heer Weiter, maar toen zweeg de K.V.P. Wat de heer Romme betreft, was hij het eens met diens gedachtengang om de ver- eveningsheffing beneden een loonsom van f 10.000 af te schaffen. En tot slot dient van de heer Weiter stellig nog zijn vraag vermeld te wor- wordt genomen, is de P.v.d.A. een blok den of nu de tijd niet is aangebroken voor een algemene amnestie voor po litieke delinquenten, voor zover zij zich niet schuldig hebben gemaakt aan commune delicten. DE HUREN. De heren van Vliet (K.V.P.) en Bommer (Arb.) hielden zich bezig met de huurverhoging. Wat de compensatie betreft: zij herhaalden de langzamer hand vaak gestelde vraag wat de rege ring gaat doen met de groep die niet onder een C.A.O. valt, met de kleine zelfstandigen e.d. Help de economisch zwakken!, zo zei de heer van Vliet. Als zij de hoge huur niet kunnen be talen laat de gemeentebesturen dan een huurtoeslag geven, of minstens de verhuiskosten naar een kleinere wo ning betalen. We zullen moeten komen tot een rendabel huurpeil. Heeft de re gering daar een plan voor? Uit deze huurverhoging is het naar de mening van de heer van Vliet niet mogelijk om vooral voor oudere woningen de on derhoudskosten te betalen. Ook de heer Bommer benauwde het probleem der hoge huren. De hoge huurprijzen voor nieuwe woningen zijn bijna niet meer op te brengen. Zijn grote vrees is dan ook dat de nieuwe woningen in de toekomst niet meer bewoond zullen worden. De kloof tussen oude en nieuwe huren zal moei lijk te overbruggen zijn. Daarom zijn nog vele jaren huurcontrole en rege ringssubsidie nodig. De huurders van voor-oorlogse woningen zullen, aldus de heer Bommer, moeten bijdragen in de lasten van de nieuwbouw. En daar om bepleitte hij de instelling van een huuregalisatiefonds. BANKBILJETTEN-KWESTIE. Dat de heer Kikkert zich in de avondvergadering uitsprak voor de vrijere loonvorming lag in de lijn der verwachtingen. Maar wat deze C.H.U. afgevaardigde met de motie-Romme zal doen is niemand duidelijk, want eerst wil hij het antwoord der regering afwachten. Hij wenste een vrijheid, die gebonden zal zijn, dus een gecoördi neerde loonpolitiek, waarbij de S.E.R. de algemene richtlijnen moet vaststel- VLISSINGEN, 22 Oct. Vanmid dag is door de echtgenote van de bur gemeester mevr. M. K. KolffKrui- zinga de eerste steen gelegd voor do bouw van de brandweerkazerne. In 1943 is de kazerne bij een bom bardement verwoest en het ligt in do bedoeling om de slachtoffers die toen zijn gevallen te herdenken door het aanbrengen van een gedenkteken. Voor het vele werk, aldus wethou der M. A, v. Popering, die voordien een welkomstwoord sprak, dat u mevr. Kolff, in de jaren na de oorlog en in de rampdagen op velerlei gebied heeft gedaan, hebben wij u als eerste burge res van onze gemeente verzocht da eerste steen te willen leggen. Nadat mevr. Kolff aan het verzoek had vol daan werd het werk bezichtigd waarna in het bovenzaaltje van het Schelde- kwartier nog enkele sprekers het woord voerden. Allereerst bood da aannemer de heer J. D. Christiaanse da troffel met inscriptie aan, waarmee deze eerste steen was gelegd. H Burgemeester Kolff sprak woorden van waardering voor de wijze waarop de brandweer zich al die jaren heeft beholpen. De directeur van gemeentewerken de heer J. Moll vertelde sets over dg bouen deelde mee, dat het gebouw ongeveer Juni '54 gereed zal komen. De commandant van de brandweer da heer D. Luitwieler bood mevr. Kolff namens de brandweer ter herinnering aan deze dag een origineel ouderwets brandweeremmertje aan, gevuld mej anjers. Tenslotte bood de heer KortuEj namens de Rijksinspectie brandwezoA zijn felicitaties aan. len. Ds Zandt was deze avond uitne mend op dreef. Hij hekelde op de be kende wijze de A.R. en C.H., die dg zelfstandigheid van onze natie en haas souvereiniteit wilden opofferen aart het internationalisme. Dit is verraad aan eigen land. Dat er twee A.R. in het kabinet zitten kon ds Zandt niet be grijpen. Eerst waren de socialisten voor de A.R. de volksmisleiders en nu zijn zij de regeringspartners. Dit ka binet is anti-christelijk. Bewijs: de Zondagswet. De A.R., die daarvoor hebben gestemd, hebben hun -liberaal geluid laten horen. Deze coalitie wees ds Zandt met kracht af. Maar ook de rechtse coalitie wil hij niet, want deze heeft de verroomsing van ons land in de hand gewerkt. Fel fulmineerde ds Zandt tegen het bankbiljet van f 25.— dat onmiddellijk moet worden ingetrokken. Op de rech terzijde aan de frontkant van het bil jet treft men n.l. de bisschop van Tours aan, die zijn kleed doorsnijdt en aan een naakte bedelaar geeft. Waar om deze bisschop? En niet Calvijn, die nog frs 400 over had toen hjj stierf, omdat hij al zijn geld aan de armen gaf? Als men toch fantasiën wil, waar om dan niet Jan de Bakker, die stierf op de houtmijt te Den Haag? Waarom niet Luther voor de Rijksdag te Worms? Dit bankbiljet moet onmiddel lijk worden ingetrokken. Bankbiljet ten mogen geen aanstotelijk karakter dragen. En volgens ds Zandt verwekt dit biljet steeds meer ergernis. Deze tirade deed alle Kamerleden en minis ters in hun portefeuille duiken en wel licht constateerden zij voor öe eerste maal, dat de bisschop van Tours er in derdaad op voorkomt. DE BILT ZEGT: Aanhoudend rustig weer. DE BILT, 22 Oct. Overwegend zwaar bewolkt en droog weer met in de ochtend plaatselijk mist. Ongeveer dezelfde temparaturen als gisteren. Zwakke tot matige Zuidoostelijke wind.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1