T ZEEUWSE PLAKKEBORD Commissaris der Koningin voldaan over zijn tournée door Zuid-Afrika Nieuws uü de Provincie. ELEKTRICITEITSVOORZIENING VAN KRUININGEN WEER IN ORDE - 'T SPIEGELTJE WEK DE GAL IN UW LEVER OP Voor het eerst brandde vuur in de Centrale Elfduizend rampgebied-bewoners zijn nog evacué i iEËfRl U DE BUS RAMMELDE Dank van Zeeland werd overgebracht Uitreiking van Watersnoods-médailles en ontmoetingen met oud-Zeeuwen EN TEN SLOTTE Ambtenaar voor Vreemdelingenverkeer is nodig Storingen kunnen niet altijd worden voorkomen Nog gift uit Italië te verwachten Middelburg. Vlissingen. hoaderdag 22 October 1953 ZEEUWS ^T-I DAGBLAD Pagina 2 I-u»-- i If' l Bijna duizend personen hiervan zijn afkomstig uit Zeeland Contactblad nummer dig zijn de uittreksels uit het opzichtersdagboek ge- Zeven durende de spannende da- Aflevering zeven van het f.e„n ®n_ ^H^l^ufus- Contactblad voor de wer- Uit een opgave van het Centraal Bureau voor de Statistiek, gebaseerd op van de gemeentebe sturen ontvangen gege vens, blijkt, dat het aantal uit het overstromingsge bied geëvacueerde per sonen op 1 October 1953 nog 11.000 bedroeg. Op 1 Mei 1953 bedroeg dit aan tal nog 24.500, derhalve konden inhet tijdvak Mei-September 13.500 eva- cué's naar hun woonge- meente terugkeren. Van de geëvacueerden waren er 9.800 afkomstig uit Zeeland, 800 uit Zuid- Holland en 400 uit Noord- Brabant. Op 1 October waren er nog 68 gemeenten, waar- Van een deel der bevol king elders verblijf hield. Van verreweg de meeste gemeenten betrof het Slechts een zeer gering aantal inwoners. In totaal waren er nog 8 gemeenten, waarvan meer dan 75 pro cent en hieronder weer 5, waarvan meer dan 90 pro cent der bevolking was geëvacueerd. Deze acht Goes: Zaterdag, 1.30 uur, Schuttershof, filmvoorstel ling als sluitstuk van de postzegelactie 1953 van Rode Kruis. Vertoond zal wor den: Het leven van Henri Dunant. Oost- en West-Souburg: Zondagmorgen 11 uur, af scheid ds L. C. Spijkerboer, JTed. Herv. gemeente. Koudekerke: Maandag, 16.30 ttur, gemeenteraadsverga dering. Agenda: benoeming fid Armbestuur, benoeming bestuurslid der stichting „Vebena-bos" en begroting 1954 B.A. Middelburg: Schuttershof, Zaterdagmiddag a.s. Dr J. Schouten, voorzitter der A.R. Tweede Kamerfractie, behandelt politieke vraag- gemeenten liggen op Schouwen-Duiveland. De nog geëvacueerde personen waren verspreid over 381 gemeenten. kers aan de dijkdichting op Schouwen en Duiveland is versohenen. Het bevat een artikel van ir C. J. van den Bout over de tegenslag bij Ouwerkerk en over de plannen, die begin Novem ber naar gehoopt wordt tot dichting zullen leiden. Aar- 717 Schouwen en Duiveland is men momenteel zeer optimistisch over de eindoverwinning, die men in de eerste dagen van November op het water hoopt te boeken. De weersomstandigheden van de laatste weken hebben daar veel toe bijgedragen en nu de nacht door het plaatsen van enkele lichtmasten bij Ouwerkerk is verjaagd en men de werkzaamheden van overdag ook des nachts voort kan zetten, is deze neiging tot optimisme zeker niet ongegrond. Hopen- lijk zal het weer hier geen spelbreker worden, want dan zijn de werkterreinen snel veranderd in grote modderpoelen en worden de werkzaamheden dus danig gestagneerd, dat de lang gekoesterde wens op Schouwen niet zo olug in vervulling zal gaan als heel Zeeland, ja heel Nederland hoopt. En over mod der maken de mensen op Schouwen zich toch al zorgen genoeg. Tot dusverre hebben zeven hulpteams van de Coördinatie Commissie Hulpwerk te Amster dam gewerkt in het noodgebied. Van deze vrijwilli gers, die negenduizend man-dagen geijverd hebben voor de schoonmaak, is nog een ploegje van tien man over, dat in Oosterland en Sirjansland werkt. Hier door is er een groot gebrek ontstaan aan vrijwilligers. Hoe veel werk zal er niet verzet moeten worden, als Ouwerkerk en Nieuwerkerk voor de winter droog- komen De winter staat voor de deur en voor de be woners breekt een moeilijke tijd aan, vooral voor hen, die straks (hopenlijk) de terugtocht naar hun van klei en vuil doortrokken dorp moeten aanvaarden. Mocht U soms een paar weken te missen hebben V- tus. De he~r W. Metzelaar schrijft over de dichting van Schelphoek en over de droogmaking van Schou wen. Over het culturele werk voor de arbeiders maakt de heer M. J. van Poelje, secretaris der com missie voor cultureel werk in de Zeeuwse arbeiders kampen, enkele opmerkin gen. Hij vertelt o.m., dat de culturele verzorging der ar beiders in de z.g. aanne merskampen moeilijkbeden geeft, maar dat dit pro bleem de aandacht heeft van de commissie en van Waterstaat. Schitterende (lueht)foto's maken deze aflevering aan trekkelijk. Twee lekke banden Een trouwe lezer van ons b'ad in Noord-Beveland draagt niet alleen de sport, maar ook de gilde der scheidsrechters een warm hart toe. Hij heeft ons een briefje geschreven en ik moet eerlijk bekennen, dat de man van het plakkebord het er eerlijk mee eens is. Allereerst spreekt hij er z'n verontwaardiging over uit, dat er zo ontzaglijk veel mensen buiten en tus sen de kalklijnen staan en lopen, die zich erg ondank baar tonen voor wat de man-met-de fluit allemaal voor de voetballerij doet. „Als er iemand is, die be stukken. De samenkomst critiseerd wordt, dan is het Jraagt niet het karakter juist deze man wel", zo van een openbare vergade- schrijft onze lezer, en hij ring, maar van een confe- vervolgt: „maar velen den- rentle met leden der K.V. ken er niet bij na, hoeveel en genodigden. de opofferingen zijn, die deze man zich getroost. Zo moest vorige week bij ons een scheidsrechter uit Sou burg een wedstrijd leiden. Deze begon om 3 uur en aangezien de referee deze afstand per fiets moest af leggen de verbindingen naar Noord-Beveland zijn nu niet zo daverend schoot het middageten er ie uitgehaald, want volgens Wegens beëindigingvan zijn opleiding tot vlïéger op een basis van de Ame rikaanse luchtmacht zal liaandag a.s. met de Nieuw- Amsterdam uit New York in Nederland aankomen de 2de luitenant J. A. K. van Mossevelde te Terneuzen We gaan er niet zo gauw toe over om konde te doen van grote aardappelen en suikerbieten, maar voor die biet, die de heer Zweemer te Kamperland op z'n land heeft gerooid zijn we toch even moeten zwichten. Acht kilo, schoon aan de haak! In Nieuwvjiat zorgt Cor rie van Lare elk jaar, dat de bus rammelt voor Kin derzorg. Deze keer heeft ze weer f21.89 bijeengebracht. De collectanten voor het P.I.T. te 's-GravenpoIder hebben, geloof ik, een grap MIDDELBURG, 20 October. „Mijn reis door Zuid-Afrika is heel prettig geweest. De belangstelling voor en het medeleven met Neder land was bijzonder groot. Het is daar met het organiseren van col lectes precies als hier: allerminst eenvoudig. Maar de inzameling voor de slachtoffers van de watersnood liep vanzelf. Er is zeer hard ge werkt en de opbrengst was enorm. Niet alleen de blanken, maar ook de naturellen brachten spontaan gelden bijeen. Zelfs de naturellenjeugd liet zich niet onbetuigd. Men was erg benieuwd hoe het geld hier was besteed. Ik heb dat verteld en men was er zeer over ingenomen. Het bleek helemaal in de lijn van de gevers te liggen." Zeelands Com missaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, zat vanmorgen weer in zijn werkkamer ter Prov. Griffie aan de Dam, na een afwezig heid van 16 dagen, die hij in de Unie van Zuid-Afrika doorbracht. Direct was hij bereid ons een onderhoud toe te staan en zijn indrukken weer te geven. En het bleek wel zonder dat hij er zelf iets over zei: dit is een goodwill-reis geweest. De Zuidafrikanen hebben het bij zonder op prijs gesteld, dat de Commissaris van de zwaarst getroffen provincie in Nederland hen is komen bedanken voor alles wat zij in de maanden, dat de nood zo hoog gestegen was, hebben gepresteerd. bij in voor onze fluittist, maar dat nam hij op de koop toe. Ondanks dat was hij toch op tjjd, tenminste hij kwam het veld oprijden, toen de elftallen reeds on geduldig een balletje ston- onze correspondent zouden ze daar precies f 34.34 bij elkaar gerammeld hebben. Hoe het ook zij, het Thuis front vaart er wel bij. De opbrengst van de col lecte voor de stichting „Het den te trappen. Wat er aan Hoogeland" was te Borssele het lijntje gemompeld werd, f44.25. was niet veel moois, alhoe wel de gezichten gauw ver anderden, toen er verno men werd, dat mijnheer-de- scheidsrechter onderweg maar eventjes twee lekke banden opgelopen had. Pet af voor die man, zeggen we maar. liepen gisteren de wijzers van het kaaiklokje in Goes sen half uur gelijk B. en W. van Middelburg: MIDDELBURG, 21 Oct. De aan stelling van een ambtenaar voor feeste lijkheden, vreemdelingenverkeer enz. heeft in de officieuze begrotingszitting Van de raad van enkele leden critiek ontvangen. Zjj vonden dit niet op de Weg der gemeente liggen, maar meer op die van de verenigingen op commer cieel terrein, zoals z(j het uitdrukten. B. en W. zeiden daarvan: „Belangheb benden kunnen moelljjk tot samenwer king komen. Dit is weer gebleken uit een vergadering, die een coördinerende taak had. De gemeente zal het dan moeten doen", In de raad werd opgemerkt, dat bij de benoeming van vier wethouders ge bleken is, dat er wat de werkzaamhe den betreft enige armslag is. Kan daar om dit werk niet door een wethouder worden verricht? Antwoord „Hier hebben B. en W., in casu de burge meester alleen, de leiding èn de uit voering en dit gaat niet samen. De saad dient een principiële beslissing te nemen. De te benoemen persoon moet geen initiatieven doden, maar juist mo gelijk meiken. --lij dient te coördineren eto te stimuleren. De werkzaamheden Van deze aard kunnen niet meer in vrije tijd worden verricht. Daarvoor zijn zij te omvangrijk. Het nieuwe sportterrein gn het zwembad zullen in de toekomst veel werk eisen". CONCERT PEARS EN BRITTEN GAAT NIET DOOR. MIDDELBURG, 21 Oct. Het con cert, dat Peter Pears en Benjamin Britten Vrijdagavond in de Concert en Gehoorzaal voor de Z.V.U. zouden geven, kan geen doorgang vinden ten gevolge van een ziekte (ontsteking in de rechterarm) van Britten. Er zijn al onderhandelingen gaande om zo spoe dig mogelijk een nieuwe datum voor dit concert vast te stellen. Er wordt onderzocht of het mogelijk is Vrijdag avond een korte bijeenkomst te hou ten ter herdenking van de onlangs pverleden Engelse zangeres Kathleen Ferrier, tijdens welke bijeenkomst en kele gramofoonopnamen van de grote zangeres ten gehore zullen worden ge bracht. PORTEFEUILLE GESTOLEN. MIDDELBURG, 20 Oct. De ge meentepolitie heeft aangehouden ze kere W. A. N., afkomstig uit Helmond. Hij was D.U.W.-arbeider en stal vorige week Donderdag een portefeuille, in houdend f70.van zijn collega W. Den Bosch. N., tegen wie verdenkingen waren gerezen, was al naar Helmond vertrokken, maar vertoeft nu in het Huis van Bewaring alhier. De porte feuille is terecht, maar het geld was verdwenen. P.Z.E.M.-mensen werken onder hoogspanning MIDDELBURG, 21 Oct. Telkens wanneer een deel van de Zeeuwse bodem droog komt, probeert de P.Z.EJVI. met de grootst mogelijke spoed de electriciteitsvoor- ziening weer op gang te brengen, teneinde de spoedig terugkerende bevolking weer snel te kunnen helpen aan de onmisbare energie voor liebt, kracht en warm te en niet te vergeten voor de radio. Dit valt soms lang niet mee: de toestand van kabels en bovengrondse netten is dikwijls zodanig, dat een groot gedeelte ver nieuwd moet worden. Transformatorstations hebben tot de nok onder water ge staan, kabelkasten zijn omgevallen, palen zijn afgeknapt en kabels stukgereten. Zijn deze zaken min of meer hersteld, dan blijkt, dat vrijwel alle huisaansluitin- gen vernieuw moeten worden, daar zij door de invloed van het zoute water onbe trouwbaar zijn en aanleiding kunnen geven tot kortsluitingen of gevaar. Ook de straatverlichting moet veelal geheel opnieuw worden opgebouw. Jhr de Casembroot zocht even in zijn portefeuille en las van een kladje de bedragen op, die Zuid-Afrika bij eenbracht: Kaapprovincie 86.000 pond, Transvaal 74.000 pond, Natal 21.500 pond, Oranje Vrijstaat 16.500 pond en Zuidwest Afrika 6.000 pond. Schitte rende bedragen, maar nog veel mooier was de geest, die eruit sprak. Ook daarvoor heeft Zeelands eerste burger op de hem eigen wijze namens de mensen in het rampgebied zijn dank betuigd. Comité's op de vliegvelden. Met talrijke hulpeomitc's heeft hjj gesproken. In Bloemfontein, Durban, Port Elizabeth, Johannesburg, Kaap stad, Pretoria en tal van andere plaat sen. Als het vliegtuig ergens landde stond meestal het Hollandse hulpcomité hem op te wachten. „En ik heb heel wat interviews moe ten weggeven", voegt jhr de Casem broot eraan toe. Nu, dat is hem toever trouwd, gezien zijn ervaringen in Zee land. In Johannesburg en Pretoria waren er ontvangsten door de persclubs. En ook de mensen van de radio lieten hem niet zomaar gaan. Heel wat keertjes moest de Commissaris via de microfoon de bevolking van Zuid-Afrika danken voor haar hulp. En dan was het ant woord van de organisatoren meestal: „Het was gewoon een vreugde deze in zameling te organiseren!" Op de heenreis landde het K.L.M.- vliegtuig in Brazzaville. Minister president Drees moest een woordje voor de radio zeggen. „Dat was mijn afdeling niet. Dat moest mijnheer de Casembroot doen", zei hij lachend. En dus stapte die voor de microfoon om in zijn beste Frans de mensen in dit Franse protectoraatsgebied dank te brengen voor wat zij deden! Médailles en Zeeuws costuum. Hoogtepunten van de Zuidafrikaanse tournée waren niet alleen de uitreikin gen van de Watersnood-médailles, maar misschien nog meer de ontmoetingen met oud-Zeeuwen in de Unie. De mé dailles waren voor de administrateurs (autoriteiten, die ongeveer dezelfde functie hebben als bij ons de Commissa rissen der Koningin) der vijf provincies. Een bijzondere plechtigheid vond plaats ten huize van de Gouverneur-Generaal van Zuid-Afrika, dr E. G. Jansen, te Kaapstad. Hem bood de Commissaris een Zeeuws (Walchers) vrouwencos- Het feit, dat al dit werk nu voor wat betreft het dorp Kruiningen reeds achter de rug is (de aansluitleidingen uiteraard alleen voor de bewoonbare huizen), geeft aanleidingen om niet alleen erkentelijk te zijn voor de ijver en de toewijding der P.Z.E.M.-mannen, maar ook om met dank gewag te maken van de hulp, die andere electnciteitsbedrijven hebben geboden door het beschikbaar stellen van mon teurs. Zonder deze hulp zou het herstel werk veel langer geduurd hebben en zou de bevolking dus langer verstoken zijn geweest van het gebruik van electriciteit. In het geval Kruiningen was het de N.V. IJsselcentrale (het Overijselse provinci ale eleetriciteitsbedrijf), die een aantal monteurs aan de P.Z.E.M. uitleende. STORINGEN. Het is helaas in de laatste maanden nogal eens voorgekomen, dat in bepaal de delen van Zeeland plotseling een sto ring in de stroomvoorziening optrad. Menigeen zal zich hebben afgevraagd, of deze niet had kunnen worden voorko men. De storingen zijn echter bijna steeds het gevolg geweest van de haastige en intensieve arbeid, die werd verricht aan onze waterkeringenn en binnendijken. Op één dag, n.l. 13 October, werden b.v. op 2 plaatsen van Walcheren, Gapinge en Ritthem, de electriciteitskabels stuk getrokken door draglines en deze geval len vormen geenszins uitzonderingen. Ook de zware 50 KV-kabel bij Bakendorp, bij de Scheldekruising, is op een derge lijke wijze beschadigd, al was hier een bulldozer de boosdoener. Hoewel bij alle betrokkenen de over tuiging heerst, dat dergelijke ongelukken in het algemeen belang zoveel mogelijk voorkomen moeten worden, is het wel eens niet te vermijden, dat bij de haasti ge spoed, nodig bij het herstel en de ver sterking van de dijken, alsmede voor de herverkaveling, een kabel wordt bescha digd. Bazar „Tabitha" te Middelburg. Dinsdag- en Woensdagavond orga niseerde de Evang. Luth. Dameskrans „Tabitha" in de Bogardzaal een ba zar. Op de bazar, waar verversingen gebruikt konden worden er was een hoek ingericht als theeschenkerij zorgde een aardig strijkje voor de nodige stemming. De opbrengst komt ten goede aan de restauratie van het Evang. Luth. Kerkgebouw te Middel burg. Het spreekt vanzelf dat de P.Z.E.M. hiervan veel last ondervindt en dat één en ander veel extra werk vraagt voor het toch reeds zwaar belaste personeel. Er wordt echter steeds door omschakeling gepoogd, en meestal met succes, de hin der voor het publiek zo gering mogelijk te doen zijn. Examens. DELFT, 21 October Aan de Tech nische Hogeschool te Delft zijn ge slaagd voor het propaedeutisch exa men voor werktuigkundig ingenieur de zijn verblijf heeft jhr do Casembroot bij hen gelogeerd. In de buurt van Nijl- stroom, 100 km ten Noorden v?n Pre toria woont de heer R. J. Scheele. In 1947 vertrok hij naar de Unie en nu be zit hij er een prachtig bedrijf van circa 350 ha. Het aardige was, dat de heer Schee- Ie, die in Middelburg heejt gewoond en getrouwd is met een dochter van sle per Theune, na de bevrijding chauf feur van de Commissaris was in de tijd van het M.G. ,,'t Was er bijzonder pret tig", zo zei jhr de Casembroot. Hij bezocht ook de heer C. de Jager, die vroeger in Waterlandkerkje woon de en nu een bedrijf van tussen de 800 en 900 ha bezit. Zijn vrouw heet de Putter en komt uit Retranchement. Een derde ontmoeting had de Commis saris met de heer Verlaars, die ge trouwd is met een dochter van smid Hillebrand van Brigdamme. Een oud-Westkappelaar. Bijzonder aardig had de Commissaris het gesprek gevonden met de oud-West kappelaar Van Rooijen (met fikse baard), die al bijne 50 jaar in Zuid- Afrika woont, twee zoons heeft en al op 14-jarige leeftijd Westkapelle verliet. Hij is in alles een echte boer geworden! In Durban staat een dochteronder neming van de Eerste Nederlandse Coöp. Kunstmestfabriek uit Vlaardin- gen, waarvan de heer D. W. Linden- bergh uit 's-Heer Arendskerke voor zitter is. Natuurlijk is jhr de Casem broot daar een kijkje gaan nemen. Wat hem het meest opviel was het Zeeuwse wapen bij de ingang en het portret van de- vader van de heer Lindenbergh in de directeurskamer. Pater Vriens, afkomstig uit Bergen op Zoom, vond het een grote eer Zee lands Commissaris te mogen begroeten in het pensionaat Marienhill (Natal). Onze gezant in Rome vroeg jhr de Casembroot op de heenweg naar Zuid-Afrika, of hij een goede bestem ming wist voor het belangrijk bedrag, dat in Italië nog altijd gereed ligt voor de gedupeerden van de waters nood in ons land. Op de terugreis is de Commissaris „een vliegtuig over" gebleven in Rome om deze zaak te bespreken. De Italianen willen het geld op een min of meer spectaculaire wijze besteden. Het moet hen aan spreken. Verenigingsgebouwen of vloerbedekking b.v. doen dat niet, omdat Italië geen van beide practisch kent! Jhr de Casembroot heeft diver se suggesties gedaan, die betrekking hebben op de culturele en de maat schappelijke sector, liggend op het terrein van het particulier initiatief. Hij heeft speciaal gewezen op de jeugd en de hygiëne. Bij deze bespre kingen kwam zelfs de kwestie Triest even om de hoek kijken. In deze om streden stad is heel wat voor Neder land bijeengebracht, maar moet de op brengst nu als gift van Italië worden beschouwd? Zo mogelijk zal het een aparte bestemming krijgen. De rege ling van de besteding in het alge meen is een zaak der respectieve re geringen. Jhr de Casembroot heeft de Italianen tenslotte verteld van het plezier, dat de redders op Schouwen en Duiveland van de Italiaanse lies- laarzen hébben gehad. Honderden Zoeloekinderen verblijven hier en ter ere van de komst van de Zeeuwse gast zongen zij enkele liederen in het Engels en in hun eigen taal. Het spreekt vanzelf, dat jhr de Ca sembroot heel wat heeft gepraat met Zuidafrikaanse autoriteiten. En dat daarbij steeds weer het naturelienpro- bleem aan de orde kwam. Zijn indruk was, dat voor deze kleurlingen heel wat wordt gedaan, hoewel het apartheids principe gehandhaafd blijft. Aan huizen bouw voor de kleurlingen worden kapir talen ten koste gelegd. Zij kunnen de woningen in huurkoop krijgen. 85 pCt voldoet trouw aan de verplichtingen. En wanneer zij eenmaal in hun huis wonen, dan stijgt ook hun levenspeil. Steeds meer vaklieden melden zich. Gesprek met autoriteiten. Jhr de Casembroot had deze reis niet graag willen missen, 't Was soms wel vermoeiend, maar mooi bleef het. Gemiddeld 50 kilometer per uur legde hij af tijdens deze tournée. Of hij nog souvenirs heeft meegebracht? Dat niet direct, maar wel een grote stapel boeken over Zuid-Afrika en... een kist met fles sen Kaapse wijn, een geschenk van de wijnbouwers in de Unie! De Middelburgse Godshuizen. AXEL MIDDELBURG, 21 Oct. Tenge- j Autobotsing. Op het kruispunt Bern- volge van een misverstand gaven wij I hardstraatBeatrixstraat had een bot- vorige week onjuiste cijfers over de s*ng plaats tussen een vrachtauto met aan- verliezeq van Gasthuis, Oude Mannen- hangwagen en een kleine bestelauto. en Vrouwen Huis en Weeshuis. Het tuum aan, met bijbehorende oorkonde. verlies van het Gasthuis was" vorig m or nnctiiiim ore» I oon orcnl e» qtc l.-rno'nn Het costuum zal een ereplaats krijgen in het costuummnseum. Deze aanbie ding werd wei bijzonder op prijs ge steld. Oud-Zeeuwen. En dan de ontmoetingen met de oud- Zeeuwen. De laatste drie dagen, van Ingezonden Mededeling (adv IJ cnlt morgens „kiplekker" uit bed springen. Elke dag moet uw lerer een liter gal in uw Ingewanden doen stromen, anders verteert uw voedsel niet, het bederft. U raakt verstopt, wordt humeurig en loom. Neem de plantaardige GARTER'S LEVERPILLiETJ E S om die liter heer W. A. I. Goethals te Sas van i *al °P te wekken en uw spijsvertering en stoel- Gent en W. J. van der Ploeg te Zie- rikzee. gal te doen stromen. Eist Carter's Leverpilietjes. Een mijlpaal in de bouwgeschiedenis Vier waterpijpketels moeten worden „uitgestoomd" MIDDELBURG, 21 Oct. In de bouwgeschiedenis van de nieuwe „Centrale Zee land" te Vlissingen is opnieuw sprake van een mijlpaal. Bepaalden de werkzaam heden zich tot dusver tot het oprichten van de verschillende gehouwen en het mon teren en afstellen van de ketels en de vele machines en leidingen, het enige vuur, dat daarbij te pas kwam, was dat van de lasbranders, afgezien natuurlijk van het vuur, dat de vele medewerkers bezielde om deze voor Zeeland zo belangrijke cen trale zo snel mogelijk gereed te krijgen'. Thans is hierin echter verandering geko men. Eén van de 4 door de Kon. Mij „De Schelde" geleverde waterpijpketels van 55 ton stoom per uur bij een bedrijfsdruk van 41 atmosfeer is nu ln een verder stadium gekomen, nadat lassers, monteurs, metselaars en isoleerders er de laatste hand aan hebben gelegd. Op 7 October n.l. is men met een klein vuurtje begonnen het inwendige van de ketel droog te stoken. Een kleine rook pluim bovenaan één van de 4 grote sta len schoorstenen, 44 m. boven de grond, legt hiervan getuigenis af. Op Dinsdag 20 October echter brak om half 8 des ochtends het ogenblik aan, dat een écht kolenvuur van de normale om vang tot ontsteking zou worden gebracht. Het doel hiervan is gedurende ca. 18 uur de ketel „uit te stomen", teneinde verontreinigingen in de pijpen los te ma ken en te kunnen verwijderen. Hiertoe is de ketel tevoren gevuld met leiding water, waarin verschillende soorten che micaliën zijn opgelost. Daarna wordt het vuur weer gedoofd en het inwendige ge ïnspecteerd, waarna de ketel verder wordt behandeld en van de nog ontbre kende delen wordt voorzien. Ook de pakkingen van leidingen en toebehoren worden dan speciaal verzorgd. Het vuur, dat door middel van houten planken, overgoten met olie werd aan gemaakt, breidde zloh al spoedig over het kolenbed heen en verspreidde een grote hitte, tengevolge waarvan het wa ter snel tot stoom werd; deze stoom liet men door uitblazen naar bniten ontsnap pen, terwijl de verontreinigingen daarbij eveneens werden afgevoerd. Nadat de hierboven genoemde werk zaamheden zijn verricht, wordt voor de andere 3 ketels achtereenvolgens hetzelf de programma voorbereid en afgewerkt. De bouw van de centrale vordert ove rigens naar wens, al is dan, hoofdzakelijk als indirect gevolg van de waterramp, enige vertraging in het bouwprogramma niet te voorkomen geweest. jaar f31.003,25 en dat van het Oude Mannen- en Vrouwenhuis f 14.610,64. Op het Weeshuis werd winst geboekt Raad gaat begroting behandelen. Dinsdagmiddag om 2 uur zal de ge meenteraad de begroting voor 1954 gaan behandelen. Op 13 October j.l, had een officieuze vergadering daar over plaats. De agenda voor Dinsdag a.s. telt verder slechts enkele onder- wijsvoorstellen. Gezinsavond. In het kader van de gezinsweek 1953 der Hervormde Kerk werd in een goed bezette Schouwburgzaal een avond gehouden, die speciaal gewijd was aan „vragen rondom het gezin". De film „Mandy", die voor de pauze vertoond werd, behandelde op aan grijpende wijze de problemen, welke zich rond de opvoeding van een doof stom meisje opstapelen. Een goede greep van de organisatoren. Tijdens de pauze was er gelegenheid tot het schriftelijk indienen van vra gen, welke na de pauze door een ge spreksforum, bestaande uit mevrouw PelMeilink, mej. mr. E. Roder, ds F. Don, mr. J. L. Andreae en de heer D. Botje op aantrekkelijke wijze be handeld werden. Vooral ds Don liet zich hierbij nog al eens tot genoegen van de zaal van zijn geestige zijde zien. Tot de meest actuele vraagstukken behoorden o.a. de invloed van de Jeugdbeweging op het gezin en de vrijetijdsbesteding der jongeren. Spoedeisende raadszitting. Vanavond om kwart voor acht komt de gemeenteraad in spoedeisende zit ting bijeen. Enig agendapunt is de be ëdiging en installatie van de nieuwe raadsleden mevr. C. H. L. Spithout— Naerebout en de heer J. van Wagten- donk. ARNEMUIDEN Groene Krnis-vergadering. In de ver gadering van „Het Groene Kruis" wer den de aftredende bestuursleden J. Ger- ritse, J. J. C. v. d. Graaff en C. de Jager herkozen. In bespreking kwam een voor stel tot oprichting van een bad inrich ting. Het bestuur werd gemachtigd dien overeenkomstig te handelen. De begro ting 1954 werd vastgesteld. en een Laatstgenoemde bekwam zeer ernstige schade. OUD-VOSSEMEER Baldadigheid. Wegens het plegen van baldadigheid werd proces-verbaal opge maakt tegen A.B. RENESSE Botsing. De wielrijder M. uit Seroos- kerke, geëvacueerd te Renesse, reed, ko mende uit de richting Scharendijke, op de nieuweweg RenesseScharendijke, te gen de uit tegenovergestelde richting ko mende bromfietser N. uit Eikerzee (thans te Scharendijke). N. kwam zodanig te vallen dat hij met een zware hersen schudding en een onderbeenbreuk werd opgenomen. M. liep een lichte hersen schudding op en kreeg een gat in het hoofd. SCHERPEN1SSE Hondengevecht. Twee honden konden het niet eens worden en gingen toen maar een partijtje vechten. Het gevolg er van was echter dat zij ai vechtende door de etalageruit van J. Tichem gingen en deze vernield werd. Wie zal dat betalen? SLUIS Vergadering Zwemclub. In de bestuurs vergadering van de zwemclub ,,'t Vrije" werd in de vacature van de heer Joh. du Fossé tot voorzitter benoemd de heer J. P. J. Wage, terwijl als aanvulling in het bestuur benoemd werd de heer R. Gra- hame. Getracht zal worden om in de ko mende wintermaanden een algemene le denvergadering te houden met een cau serie en film over de sport. ST. PHILIPSLAND Ongevallen. Doordat de heer J. van Dijke op zijn bromfiets, plotseling onwel werd, is hij zodanig komen te vallen, dat hij met een hersenschudding in het zie kenhuis moest worden opgenomen. Ook het 314-jarig dochtertje van de landbouwer A. van Dijke moest in het ziekenhuis worden opgenomen, doordat zij spelender wfjs onder een luchtban denwagen was terecht gekomen. WISSENKERKE Tractor in brand. Dinsdagmorgen raak te door onbekende oorzaak de traetor staande op het erf van de landbouwer A. W. Marcusse, m brand. De vlammen sloegen boven de schuur uit. De zoon, P. Marcusse, die met de tractor bezig was, wist het vuur met natte zakken te be dwingen.- :]ZEMDl]KE Raad. In de raadsvergadering van IJzendijke werden verschillende subsi dieaanvragen ingewilligd. Zo kreeg de bond tegen het vloeken f 2.50. De semi naries te Ypelaar en Sluis kregen ieder f 100.voor iedere leerling uit de ge meente.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2