TRIOMFERENDE „DAMME" OP SCHIPHOL GELAND Socialisten willen geen vrijere loonvorming Rilland-Bath stemde twee wethouders uit de raad Besprekingen over Suezkanaal mislukt PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND DONDERDAG Minister Algera: „Hier is iets groots verricht" Dr Plesman: „De K.L.M. is geen club van racers" Bemanning geridderd Verbetering positie kleinbedrijf -Engeland~FXF*A.ploeg 4-4 V.N,-strijdmacht aan Israëlische grens Conferentie tussen Italië, Z.-Slavië en het Westen Zetel voor Vrije Lijst in Krabbendijke, verlies voor A.R. in Waarde Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 99, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: YlissingenLammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordatr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 28- -28 Expt" 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2618 PROTESTANTS C W PI ST FI IJ K BLAD VOOR 7FFLAND DONDERDAG 22 OCT. 1953 9e JAARGANG No. 2613 Abonnementsprijs 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per mjn. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord Hooldreflaeteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIÏ Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Vrijdag: Zon op 7.18 u., onder 17.30 u. Maan op 17.25 u., onder 8.48 u. Hoogwater Vrijdag 28 October: Vlissingen: 1.43 u. 2.52 m., 13.65 u. 2.48 m. Terneuzen: 2.14 u 2.67 m., 14.28 u. 2.63 m. Wemeldinge: з.38 u. 2.11 m„ 15.55 u. 2.00 m. Zierikzee: 3.28 u. 1.86 m., 15.40 1.73 m. SCHIPHOL, 21 October. Vanmiddag precies om 57 minuten en 11 seconden over twee daalde de triomferende „Vliegende Hollander", de Liftmaster „Dr Ir Damme", die de handicaprace naar Christ- church heeft gewonnen uit een loodgrijze hemel op de in lichte mist ge hulde landingsbaan van Schiphol neer. Toen gezagvoerder Kooper zijn toestel tot stilstand had gebracht en de cabinedeur openzwaaide, brak een oorverdovend gejuich los. Een zee van duizenden armen be groette Kooper, toen hij glimlachend, wuivend naar alle kanten, op het bordesje van de inmiddels aangerolde trap verscheen. De grote „baas" van de K.L.M. trad naar voren om zijn bemanning als eerste in Nederland te feliciteren. Even later voegde minister Algera zich bij dr Plesman om Kooper en de zijnen te huldigen en daarna klonk over het vliegveld het Wilhelmus, gespeeld door de harmonie van de K.L.M. Het waren onvergetelijke ogenblikken in de geschiedenis van de Nederlandse luchtvaart. Aan de voet van de roltrap ston den twee peuters, gekleed als steward en stewardes met bloemen 1/1 de hand om de bemanning de eer te doe:-, toekomen, die ze verdiende. „Ik meen, dat Ik in de krant heb ge lezen", aldus de minister van Verkeer en Waterstaat mr J. Algera, „dat de bemanning de huldigingen zwaarder vond dan de prestatie, die zij heeft verricht op deze gedenkwaardige tocht. Ik rfan mij deze opinie indenken, doch ik wii er direct aan toevoegen: Öe Nederlandse regering en het Ne derlandse volk gevoelen dat toGh wel Iets anders. Hier is iets groots ver richt. Helaas is op deze tocht geen duide lijk beeld verkregen van het vraag stuk, waarom de eerstaankomende niet de winnaar is geworden. Wij weten echter, dat dit het gevolg was van de handicapformule. De spanning was er misschien iets minder om, doch de voldoening groot, dat de K.L.M. de eerste is geworden in een economische race. De „Dr Ir Damme" heeft getoond wat service is: zij heeft getoond hoe een vliegtuig met passagiers met grote regelmaat, veiligheid en snelheid kan vliegen. Het Nederlandse volk is trots op zijn luchtvaarders, gelijk wij zovele eeuwen lang trots zijn geweest op onze zee vaarders en dat nog zijn. De zeevaart heeft een belangrijk deel uitg^naakt van de Nederlandse welvaart. Zij doet dat nog. Thans staat de luchtvaart naast haar. Zowel ter zee als in de lucht hebben wij een bezonnen zin voor avontuur met daarnaast een de gelijk verantwoordelijkheidsbesef. Die eigenschappen waren aanwezigop deze tocht, die gewonnen is dankzij een sa menspel van de K.L.M. in haar geheel en de bemanning in het bijzonder. De Nederlandse regering wenst de K.L.M. met het verkregen resultaat geluk". Dat de prestaties van de bemanning de aandacht hebben gehad van de Ne derlandse regering, maakte minister Algera duidelijk In het slot van zijn rede. Hij eindigde namelijk met het uitreiken van de onderscheidingen aan vier der bemanningsleden, die be noemd zijn tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau. Na de ministers sprak namens de Een zaak van sociale recht vaardigheid: MOTIE VAN KON. NED. MIDDENSTANDSBOND. AMSTERDAM, 21 Oct. De alge mene ledenvergadering van de Konink lijke Nederlandse Middenstandsbond, te Amsterdam bijeen, spreekt als haar mening uit, dat de voorstellen tot huur verhoging en belastingverlaging, teza men met het effect der loonsverhoging V<.,i vijf procent, voor de midden- en kleinbedrijven een lastenverzwaring in houden, in welke mening zij zich ge schraagd ziet door de becijfering van het Economisch Instituut voor de Mid denstand, dat hierdoor het door de regering be oogde doel in dit voor de werkgelegen heid zo zeer van belang zijnde deel van het bedrijfsleven niet wordt bereikt, dat mitsdien door de regering, het geen o.m. ook blijkt uit uitlatingen van enkele harer leden, op onvoldoende wij ze rekening is en wordt gehouden met de moeilijke positie van het midden- en kleinbedrijf, welke dringend verbete ring behoeft, teneinde deze groep het. reservoir v. zelfstandige ondernemings geest en als zodanig een essentiële fac tor in ons volksbestaan te doen blijven, dringt er bij uw Kamer op aan, onder verwijzing naar het in Mei gepubliceer de fiscale urgentieprogram voor de Middenstand, die maatregelen te tref- m, waardoor ook voor deze groep van bevolking wordt gedaan, wat uit een jgpunt van sociale rechtvaardigheid geboden is, waarbij o.m. te denken ware aan verlichting in de sectoren van de vereveningsheffing. Aldus luidt de motie, die vandaag met algemene stemmen is aangenomen dooi de ledenvergadering van de Kon. Ned. Middenstandsbond, die in Amsterdam werd gehouden.' Deze motie is onmid dellijk ter kennis gebracht aan de le den der Tweede Kamer, die in verga dering bijeen waren. burgemeester van Amsterdam wethou der mr G. van 'tHull. Hij trok een vergelijking met het jaar 1934, toen de „Uiver", die in de Melbournerace nieu we glorie voor de K.L.M. vergaard had, op Schiphol terugkeerde. Dr PLESMAN. Met applaus begroet betrad vervol gens de president-directeur der K.L.M. dr A. Plesman, het spreekgestoelte. „Langs de oude AmsterdamBata- via-xoute zijn vele malen prestaties ge leverd, die onze harten sneller hebben doen kloppen", aldus dr Plesman. „De vlucht naar Christchurch stelt hetgeen er op de AmsterdamBatavia-route is geschied, niet in de schaduw, maar heeft toch zijn eigen merites". Dat is vooral de grote regelmaat, waarmede de vlucht is uitgevoerd. Dr Plesman besloot zijn rede met de op merking, dat de tocht vooral bewon dering heeft gewekt door de giote sa menwerking en wenste met nadruk vast te stellen, dat de K.L.M. geen cluh van racers is. Daarna was het woord aan de man, wiens naam het vliegtuig draagt dr ir M. H. Damme. Deze zeide o.a.: „Gij hebt mijn naam op eervolle wijze over een deel der we reld gevlogen. Deze vlucht heeft de getuigenis afgelegd, dat de K.L.M. ondanks de 34 jaar van haar bestaan nog vitaal is gebleven. In het ver leden heeft zij roemrijke daden ver richt en met deze vlucht is ook weer bewezen tot welk een belangrijke prestatie zij in staat is". HAN KOOPER, Daarna was het woord aan gezag voerder Han Kooper. Hij dankte aller eerst Hare Majesteit voor de hem en drie zijner bemanningsleden verleende hoge onderscheiding en vervolgens voor de overstelpende ontvangst, die hen op Schiphol was bereid. „Wij weten, dat geheel Nederland met onze vlucht van de start te Lon den Airport tot de aankomst in Christ church heeft meegeleefd. De spanning hier zal groter zijn geweest dan bij ons aan boord, waar alles volgens plan is verlopen". Vervolgens sprak de gezagvoerder zijn dank uit aan het adres van de „papieren vlieger" Dick Visser, die ge durende de vlucht dag en nacht heeft zitten rekenen om een zo gunstig mo gelijke handicaptijd te krijgen. „Nu draag ik de machine weer over aan de gronddienst op Schiphol", zo eindigde Han Kooper zijn eenvoudig dankwoord. CAIRO, 21 Oct. Het is niet moge lijk gebleken op de vandaag gehouden bijeenkomst van Britse en Egyptische onderhandelaars te Cairo tot overeen stemming over de basis aan het Suez kanaal te komen, aldus heeft de Britse ambassade te Cairo vandaag medege deeld. Er zal een nieuwe bijeenkomst wor den gehouden als beide partijen de toestand hebben bestudeerd. Men vermoedt, dat de bespreking is mislukt, omdat de Britse en Egyp tische afgevaardigden van mening verschilden over „het noodgeval", waarin de Britse strijdkrachten naar de basis in de Suezkanaalzóne mo gen terugkeren. Egypte zou op het standpunt staan, dat de Britten weer troepen In de zone mogen leggen als een van de landen van de Arabische Liga wordt aange vallen. De Britten daarentegen zouden er op staan, dat het Britse garnizoen terugkeert ook als andere landen in het Midden Oosten, met inbegrip van Turkije, worden aangevallen. SCHITTEREND VOETBAL IN WEMBLEY ST ADION Strafschop bespaarde Engelsen een nederlaag. LONDEN, 21 October. Langzaam schuifelden de honderdduizend toe schouwers na het laatste fluitsignaal van scheidsrechter Griffiths het Wem- bleystadion uit. Men praatte druk, gaf veel commentaar. Deze jubileumwed strijd tussen de Engelse ploeg, welke de 90-jarige Football Association ver tegenwoordigde en de continentale FIFA-ploeg had op de voetbalkenners van Londen diepe indruk gemaakt. En met voorbijgaan van opgewonden en vaar overdreven opinies kon men toch wel bij het overgrote deei van het pu bliek talrijke loftuitingen vernemen over het spel en de spelers van de FIFA-ploeg. Inderdaad, de smadelijke 61 ne deriaag van Glasgow in 1947, toen het FIFA-team volkomen door de Britten werd overspeeld, is-uitgewist. De ver tegenwoordigers van de continentale ploeg hebben zich volkomen gerevan cheerd. Zij hebben aangetoond, op welk hoog niveau het voetbal, in ver scheidene landen buiten het Britse eilandenrijk staat, kortom het gelijke spel (44) is niet alleen volkomen verdiend, maar de tegenpartij, de gastheren, mochten hun handen met deze verdeling van de punten dicht knijpen. Steeds hebben de FIFA-spelers het initiatief in deze ontmoeting in han den gehad, telkenmale heeft Engeland het uiterste moeten doen om de stand gelijk te maken. En het was scheids rechter Griffiths, de schoolmeester uit Wales, de man, die door Tsjaikovsky letterlijk knock out was geslagen door twee harde ballen tegen het lichaam, vlak na de rust, het was Griffiths, die volgens de mening van allen de jubi lerende Engelse bond het schoonste ge- DAMASCUS, 21 October. Liba non heeft een nota van generaal Ben- nicke, stafchef van de wapenstilstands commissie der V.N. in Palestina, ont vangen, waarin instelling van een in ternationale strijdmacht wordt voor gesteld, welke toezicht zou moeten houden langs de grenzen van Israël met de Arabische staten. De strijdmacht, die onder de V.N. zou staan, zou de vrede en de neutra liteit van de gedemilitariseerde zones bewaren. Generaal Bennicke had meegedeeld, dat Engeland, Frankrijk en de Ver enigde Staten bereid zijn het voorstel te aanvaarden. schenk heeft overhandigd, dat de 90- jarige heeft kunnen krijgen: de toe wijzing van een strafschop in de laat ste minuut, geheel ten onrechte, waar door de dreiging, dat het ongeslagen record op eigen terrein zou worden ge broken, in de laatste seconden van deze opwindende wedstrijd kon wor den afgewend. Was het toeval, dat het juist Tsjaikovsky was, de man, die de referee had „neergeschoten", tegen wie deze strafschop moest worden gege ven? Toch geloven wij dat de 22 spelers aan de jubilaris een veel kostbaarder cadeau hebben gegeven. Want zij zijn 't geweest, Matthews bij de Engelsen en Tsjaikovsky bij de continentalen als voormannen, die gedurende twee maal drie kwartier hebben aangetoond, welk een schoonheid in het voetbalspel ligt bestorven. Men kon genieten van zeldzame balcontröle, van prachti ge staaltjes technische kunde, van be wonderenswaardige lichaamsvaardig heid, van frappante momenten, van razend snelle aanvallen met het daar bij behorende dekken der tegenstan ders en het keurig vrij spelen, en ten slotte van intelligent inzicht op stra tegisch gebied bij beide ploegen. Zo gezien zou men het resultaat kunnen verwaarlozen. Vanuit die gezichtshoek bezien kan men het incident met Zeman voor de rust en het toekennen van de strafschop in de laatste minuut beter in het vergeethoek stoppen. Want alles overheersend op deze grijze nevelige Woensdagmiddag in het Wembleystadion was de conceptie van een voetbalwedstrijd, zo schoon, vol maakt en artistiek, als men slechts zel den kan meemaken. DE KWESTIE TRIëST. WASHINGTON, 21 Oct. - De Zuidslavische ambassadeur te Washington, Vladimir Popovic, heeft vandaag medegedeeld dat de ministers van Buitenlandse Zaken der „Westerse Grote Drie", na hun besprekingen te Londen, Italië en Zuid-Sla vië hebben uitgenodigd vertegenwoordigers aan te wijzen voor vijf-mogendhedenbesprekingen over het vraagstuk-Triësët. - De conferentie moet gehouden worden, voordat de geallieerde troepen uit Triëst worden terugge trokken. Westerse militaire waarnemers in Belgrado, die gaarne zouden willen wéten of maarschalk Tito ernstige voorbereidingen treft om de zóne A Italiaanse militairen dit doen, staan van Triëst binnen te trekken indien Italiaanse militairen dit doen, staan verbijsterd over de zwijgzaamheid en geheimhouding inzake de voorberei dingen van de Zuidslavische troepen in het gebied van Triëst. Hoewel Zuidslavische regeringsfunc tionarissen hebben bevestigd, dat in Kroatië en Slovenië een aantal reser visten is opgeroepen, weigeren zij te zeggen hoe groot dit aantal is. Waar nemers zijn van mening, dat hun aan tal ver beneden de 100.000 ligt. Het is bekend, dat in- het Noord- Westelijke gebied van Zuid-Slavië een grote voorraad wapenen en uitrusting aanwezig is. Men meent te weten, dat het militaire opperbevel van Zagreb, waaronder ook het gebied van Triëst valt, ongeveer 10 divisies ter beschik king heeft, voorzien van Amerikaanse uitrusting, zoals tanks, zware artillerie en vliegtuigen. Het grootste deel van het leger be vindt zich" echter nog steeds aan de grens bij het „ijzeren gordijn" en het zou moeilijk zijn verplaatsing van deze troepen geheim te houden. 's-GRAVENHAGE, 21 Oct. Naar van mr M. H. Huygens, die met mr P. van 'tHoff Stolk de verdediging zal voeren van de Berkelse arts O., wie ten laste is gelegd zijn echtgenote te hebben vergiftigd, wordt verno men, zal dit proces op 9 November beginnen. In deze zaak zijn in totaal 55 ge tuigen opgeroepen, waarbij de des kundigen zijn inbegrepen. Tweede Kamer-debat zakte af in details HOFSTRA VOELT NIETS VOOR MOTIE-ROMME (Van onze parlementaire redacteur). DEN HAAG, 21 October, Twaalf sprekers hebben nu het woord gevoerd by de algemene beschouwingen in de Tweede Kamer, maar het sprekers- lijstje is nog lang niet uitgeput. Na het grote steekspel van Dinsdag is men langzamerhand afgedaald tot de détails, die uiteraard bij de behandeling van de artikelen nog aan de orde zullen komen. Het was dus gisteren heel wat minder levendig dan op de eerste'dag, maar dat wil niet zeggen, dat de ge houden beschouwingen oninteressant waren. Vooral de socialist Hofstra had niet over belangstelling te klagen toen hij met grote kracht het voorstel- Romme voor een vrijere loonvorming verwierp, terwijl de heer v. d. Heuvel (A.R.) altijd in staat het oor der Kamer te vinden zich met even grote kracht achter het voorstel Romme plaatste om de vereveningsheffing aan de voet beneden f 10.006 af te schaffen. Prof Romme wil niet terug naar het voor-oorlogse stelsel van vrije loonvor ming, zo zeide de heer Hofstra. Hij wenst een vrijere loonpolitiek. Zijn stelsel bevat enkele aantrekkelijke as pecten, maar het is in wezen onuit voerbaar. Het voordeel van de huidige loonvorming is, dat er richtlijnen en normen zijn, die door de regering wor den opgesteld. Wie moet dit gaan doen als de arbeiders en werkgevers het bij loononderhandelingen niet eens wor den? Deze belangrijke zaak kan men niet aan het bedrijfsleven overlaten. Dit te doen zou de arbeidsvrede in ge vaar brengen. De machtsstrijd tussen arbeiders en werkgevers in bepaalde bedrijfstakken kan weer ontstaan. Weliswaar moest de heer Hofstra er kennen dat het uitkeren van zwarte lonen een feit is. Maar als hij moet kiezen tussen arbeidsvrede en de on gewenste toestand van zwarte lonen, dan kiest de heer Hofstra het eerste. Hij had dus een uitgesproken voorkeur voor het huidig loonstelsel. ROMME TE OPTIMISTISCH. ,Naar zijn mening was de heer Rom me te optimistisch. Juist de jongste loononderhandelingen hebben aange toond, dat vrijere loonvorming niet mogelijk is. Bovendien is een geleide loonpolitiek van betekenis voor de werkgelegenheid. Zou men verschil lende bedrijfstakken de gelegenheid geven om hogere lonen uit te keren, dan zullen deze in de metaal- en bouwbedrijven wellicht omhoog schie ten. Maar voor de arbeiders in andere bedrijfstakken heeft dit een reële loonsverlaging tot gevolg. Het prijspeil in bepaalde bedrijfstakken zal nl. door de hogere lonen stijgen, terwijl boven dien de vraag zal toenemen. In het stelsel van Romme wordt aan de ar beiders geen recht gedaan. Integen deel, tegenover een grote groep wordt onrecht gepleegd. Een ander argument voor de handhaving van het huidige loonstelsel is, zo vervolgde de heer Hofstra, dat daardoor de achterstand van het platteland is ingelopen. De eindconclusie vau de socialisti sche belastingexpert luidde: de motie is op dit ogenblik verwerpelijk. Door haar aan te nemen zouden we voor barig handelen en op een niet te ge dogen ruwe wijze in het loonbeleid in grijpen. Met het belastingproject betuigt de P.v.d.A. haar hartelijke instemming. Op verschillende punten uitte de heer Hofstra echter nog wel enige bezwa ren. De afschaffing van de dividend beperking kan hij niet bewonderen, de verbetering van de investeringsaf trek wees hij af, evenals de afschaffing van de speeulatiebelasting. Het zijn problemen waar we in de loop van deze weken nog wel meer over zullen horen. BEZUINIGINGEN! Het was de heer v. d. Heuvel (A. R.) niet duidelijk waarom de rege ring wel het nationaal volksinkomen over 1954 kan schatten, maar niet de opbrengst der belastingen. Ook hij was van oordeel, dat het uit gavenniveau te hoog is. De regering doet net, alsof alle posten vastzitten. De enige weg is heel moeilijk en door niemand eigenlijk gewild om een globale bezuiniging toe te passen. Een bezuiniging dus met het domme Dodelijk ongeval in de staatsmijn Maurits. HEERLEN, 21 Oct. Bij werkzaam heden in een pijler op de 391-meter- verdieping van de Staatsmijn Maurits te Geleen werd heden de 44-jarige posthouwer P. F. H. Crombag uit Beek onder vallend gesteente bedolven en op slag gedood. C. was gehuwd en va der van drie kinderen. Een van de twee Franse geneesheren, die Koning Ibn Saoed v. Arabië heeft be handeld, heeft te Damascus verklaard dat de koning aan een hartziekte lijdt. RAADSVERKIEZINGEN OP OOST-ZUID-BEVELAND GOES, 21 October. In de gemeenten Krabbendijke, Waarde en Rilland- Bath zijn vandaag de tengevolge van de ramp uitgestelde gemeenteraeds- verkiezingen gehouden. In Krabbendijke hadden weinig verschuivingen plaats. Alleen verloren de kiezers van Gemeentebelangen hun zetel in de Raad, die de kiezers van de Vrije Lijst kregen toegewezen. In Waarde won de C.H.U. een zetel ten koste van de A.R., welke partij de enige zetel in de Raad verloren zag gaan. Gemeentebelangen zag haar raadsfractie tot één zetel teruggebracht (in 1949 2 zetels) en de Vrije Lijst won een zetel ten koste van Gemeentebelangen. In de gemeente Rilland-Bath deden zich verrassende verschuivingen voor. De kiezers stemden reeds in eerste instantie twee wethouders uit de Raad. Zo slaagde wethouder A. A. Mol (Vrije Lijst Mol), die oorspronkelijk lid was van de P.v.d.A. er niet in een zetel te behalen. De Vrije Lijst Boot verloor haar twee zetels, zodat wethouder D. Butijn, die o.m. de kiezers op deze lijst vertegenwoordigde, niet in de Raad zal terugkeren. De Vrije Lijst Stevens won deze twee zetels. Verder verloor de K.V.P. in Rilland een zetel en won de C.H.U. een zetel. De gedetaileerde uitslagen zijn: KRABBENDIJKE'. Uitgebracht wer den 1505 geldige stemmen (In 1949 1400). C.H.U. 335 stemmen (331). Twee zetels. S.G.P. 419 (520). Twee zetels. P.v.d.A. 205 (172). Eén zetel. A.R. 216 (220). Eén zetel. Vrije Lijst 192 (0). Eén zetel (één zetel gewonnen). Ge meentebelangen 138 (157). (Een zetel verloren). Voor de Vrije Lijst is in de Raad gekozen M. Weststrate. De heer M. Griep van Gemeentebelangen keert niet terug. WAARDE. Uitgebracht werden 564 geldige stemmen. A.R. 53 (in 1949 in combinatie met C.H. 108). Eén zetel verloren. S.G.P. 99 (92). Eén zetel. Ge meentebelangen X04 (116). Eén zetel. (Een zetel verloren). C.H.U. 114 (in 1949 in combinatie met A.R. 108). twee zetels. (Eén zetel gewonnen). Vrije Lijst van Fraassen 194 (154). Drie zetels. (Eén zetel gewonnen). In de Raad keren niet terug H. Wolfert (A.R.) en J. J. Pieper (Gemeentebe langen). In de Raad zullen voor het eerst zitting nemen K. van Houten (C. H.) en H. Waterman (Vrije Lijst). RILLAND-BATH. Uitgebracht wer den 1172 stemmen. (In 1949 1202). Vrije Lijst Mol 43 (0). (Eén zetel ver loren). K.V.P. 115 (145). (Eén zetel verloren). C.H.U. 185 (196). Twee ze tels. (Eén zetel gewonnen). S.G.P.- A.R. 256 (255). Twee zetels. Vrije Lijst Boot 94 (332). (Twee zetels verloren). P.v.d.A. 171 (196). Eén zetel. Vrije Lijst Stevens 308 (0). (Twee zetels ge wonnen). In de raad zullen voor het eerst zitting nemen A. J. Dees (C.H. U.), H. E. Stevens en L. Beurkens, beiden Vrije Lijst Stevens. In de raad keren niet terug A. A. Mol (Vrije Lijst Mol), J. A. Boot (Vrije Lijst Boot) en D. Butijn (Vrije Lijst Boot). potlood. Dat kan als de man achter dit potlood maar wijs is. Zijn systeem zou er op neer komen, dat elke begroting met bepaald percentage omlaag wordt gebracht. Ook in het personeelsbeleid zal meer evenwicht moeten komen. Men moet geen personeel ontslaan, maar stel,vijf jaar lang geen nieuwe ambtenaren meer aan. Dan zal er best wat in de war lopen, maar dat gebeurt nu ook, zo merkte hij onder grote hi lariteit op. Over de belastingverlaging was de A.R. woordvoerder natuurlijk ver heugd. Als men echter met de belas- tingpolitiek de economische politiek wil beïnvloeden, dan wordt onze be lastingwetgeving te labiel. Dat wat zijn grote klacht. Wil men de conjunc tuur beïnvloeden dan zal men een middel moeten hebben dat vlugger werkt dan de belastingen. De heer v. d. Heuvel betreurde het, dat van deze grote belastingherziening geen gebruik is gemaakt om foute in sluipsels in de wetten te weren. Wat de vereveningsheffing betreft was hij het roerend eens met prof. Romme. Hij begreep, dat er geen amendement ingediend kan worden om deze heffing totaal af te schaffen. Daar is de minister eigenlijk te royaal voor geweest. En verder bepleitte hij de mogelijkheid om in de belasting te worden aangeslagen naar 't gemiddel de inkomen over drie jaar. De com missarisbelasting en de liquidatie winstbelasting moeten vervallen. Wat dit laatste betreft, dit zal vooral van belang zijn voor de agrariërs, want we dreigen nu alleen maar met oude boe ren te blijven zitten. Minister v. d. Kieft werd het niet gemakkelijk ge maakt. Maar de wilde humor van de heer v. d. Heuvel die een minister van Financiën een vleesgeworden dwangbevel noemde zal hem veel doen vergeven. Daarna zakte het debat als een pud ding ineen. De heren van Leeuwen (V.V.D.)Janssen (K.V.P.) en v. d. Wetering (C.H.) begroeven zich diep in de détails. AFSCHEID VAN AMBASSA DEUR SELDEN CHAPIN. DEN HAAG, 21 October. De minister zonder portefeuille, mr J. M. H. Luns, en burgemeester Schokking waren met hun dames eregasten aan een noenmaal, waarop vandaag het „NederlandAmerika Instituut" af scheid heeft genomen van de vertrek kende Amerikaanse ambassadeur, Sel- den Chapin. Prof. dr J. J. L. Duyvendak, lid van het dagelijks bestuur, dankte de ambassadeur voor alles wat hij in de vier jaar van zijn Haagse ambtsperio de voor Nederland gedaan heeft, en in het bijzonder voor de bevordering van het begrip en de sympathie tus sen Nederland en de Verenigde Staten. Aap verkoos de vrijheid. APELDOORN, 21 Oct. Wanneer men thans door Apeldoorns parken- buurt loopt of rijdt, is het helemaal niet onmogelijk, dat men plotseling een grote aap van tak naar tak en van boom naar boom ziet zwaaien want reeds sinds vorige week Woensdag maakt Kees, een grote Rhodesia-aap, uitstapjes door de parkenbuurt, waar hij zich best vermaakt. Kees is eigendom van een dieren handelaar aan de Zwolseweg. Toen het beest op een gegeven moment de kans schoon zag, ging het er tussenuit en alle pogingen om het weer te van gen zijn tot nu toe vergeefs geweest. Eerste steen voor Vlissingens brandweerkazerne. VLISSINGEN, 22 Oct. De voor bereidingen voor de bouw van de brand weerkazerne zijn nu zover gevorderd, dat vanmiddag om vier uur de echtge note van de burgemeester, mevrouw M. K. Kolff-Kruisinga, de eerste steen zal kunnen leggen op het bouwterrein aan de Van Dishoeckstraat. De geno digden zullen na afloop van deze plech tigheid nog bijeen zijn in het hoven- zaaltje van het Scheldekwarlier. ZIERIKZEE KRIJGT WEER NORMAAL WATER. ZIERIKZEE, 21 October. Na een lange periode, waarin voor de inwo ners van Zierikzee slechts enkele uren per dag de waterleiding functioneerde, heeft de waterleiding-maatschappij „Schouwen en Duiveland" thans een aanzienlijke verbetering kunnen aan brengen. Door het aanleggen van nieu we aanvoerleidingen met een grotere diameter en verscheidene andere tech nische voorzieningen is het thans mo gelijk geworden gedurende de hele dag water te geven. Bovendien staat een vrij behoorlijke druk op de kraan. Het water, dat afkomstig is van het pompstation te Haamstede wordt nog via een omweg door een noodleiding aangevoerd. Wanneer straks het wa terschap Schouwen droog zal komen, zal men aan het herstel van de nor male leiding kunnen beginnen. DE BILT ZEGT: Rustig weer. Weersverwachting geldig tot vanavond Aanvankelijk plaatselijk mist. Ove rigens nevelig en droog weer en in de loop van de dag van het Oosten uit af nemende bewolking. Overwegend zwakke Oostelijke wind. Dezelfde tem peraturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1