MIDDENSTAND EN P. B. O. Jubilaris stelde geen prijs op bezoek DEZE WERELD v&n ö&q tot uitvoerig besproken door de Bonds raad van de Chr. Middenstandsbond. ABDUSIROOP Reuzensalamander in Artis werd vijftig D ÖAQ DOLLARS v of water Goed debat Onbarmhartig 1 Tweedaagse op Woudschoten, RESOLUTIE: Raad voor Midden- en Kleinbedrijven kan niet worden gemist! Jammer Kwade noot BUKTEN AD£M Prins bezocht paarden markt te Zuidlaren* Belgisch Vorstenhuis beledigd* VERKOUDHEID EN GRIEP Loffelijke getuigenis over Nederlanders in Korea* Stichting v* d* Landb* over graanprijzen* Woensdag 21 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Het Is een genoegen geweest het debat In de Tweede Kamer over het ontwerp van wet op de watersnood- schade bij te wonen. Niet slechts om het materiele al zullen er niet velen zijn die nog met recht en reden on tevreden kunnen zijn over de materi ele voorzieningen maar ook en vooral om de geest waarin dit debat tussen regerirtg en vertegenwoordi gers van het volk werd gevoerd. Er heerste een weldadig aandoende geest van eensgezindheid; men wilde deze wet zien als een gebaar van heel ons volk, als een poging om althans de materiele nood van de getroffenen zo veel als maar doenlijk is te lenigen. En in die sfeer wilde men in geen geval scherp tegenover elkaar gaan staan. Als bleek dat de Kamer een bepaald verlangen koesterde denken aan de vergoeding wegens huurderving dan willigde de rege ring dit in; en als bleek dat de rege ring tegen een bepaalde voorziening wel zeer ernstige bezwaren koesterde het voorstel van de heer C. van den Heuvel b.v. om de ouderdomsaftrek voor verwoeste gebouwen te halveren dan werd het voorstel ook prompt ingetrokken. Bovendien gaf de rege ring herhaaldelijk de verzekering dat men niet krenterig zou zijn met de toepassing van de z.g. hardheidsclau sule: bij vermeende onbillijkheid zal niemand tevergeefs een beroep doen op de betreffende minister. Wil dit zeggen, dat iedere fractie het eens was met de opzet van de wet? In het geheel niet. De gedachte van de enige Zeeuw in de Kamer, Mr W. F. E. baron van der Feltz, dat de opzet van deze wet „hard" is en dat de barm hartigheidsgedachte hierin te weinig doorspeelt, vond in wezen wel steun bij verschillende fracties. „Integrale vergoeding had de opzet moeten zijn! zo oordeelden de meesten.... maar tegen de opmerking van de heer Wei ter, dat de redenering over „integraal' weinig meer dan woordenstrijd is, kon niemand eigenlijk veel inbrengen. Inderdaad zijn de standpunten van de voorstanders van „integraal" en de opvatting van de regering zo dicht bij elkaar gekomen, dat strijd hierover zinloos zou zijn geweest en alleen maar vertragend zou hebben gewerkt. Nu ook de heer van der Feltz zijn stem aan het ontwerp gegeven heeft en wij verheugen ons daarover ten zeerste nu heeft men tenminste van een eensgezindheid blijk gegeven die weldadig aandoet. En voor de slacht offers zelve zal het verheugend zijn, dat zij de materiële steun niet ontvan gen bij wijze van „liefdadigheid", maar dat zij er recht op kunnen doen gelden! (Van onze redacteur). De Bondsraad van de Chr. Middenstandsbond, waarin afgevaardigden van alle aangesloten vakorganisaties en middenstandsverenigingen zitting hebben, hield een 2-daagse bijeenkomst op het conferentie-oord „Woud- schoten" bij Zeist. Na het openingswoord van de voorzitter, de heer Joh. de Jong te Rotterdam, werd onmiddellijk een nota van het bestuur inzake de vormgeving van de P.B.O. in de middenstandssector aan de orde ge steld. Uit dit stuk, dat was opgesteld door bondssecretaris mr J. P. I. van der Wilde, bleek wel dat het met de ontwikkeling op dit terrein nog niet al te vlot gaat. Met name zijn grote moeilijkheden gerezen rond de vorming van een middenstands-toporgaan in het kader van de P.B.O., dat de oude Middenstandsraad zou kunnen vervangen. In de zomer van 1952 dienden de middenstandsbonden en de Raad van Vakcentralen gezamenlijk bij de Soc. Economische Raad een plan in voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie in de middenstandssector. Er zou den moeten komen een hoofdbedrijfs schap Detailhandel en een hoofd bedrijfsschap Ambacht benevens be- drljfsschappen voor het Horeca-bedrijf en voor het vervoer te land en te water. Deze zouden moeten samen werken in een top-orgaan voor de middenstand, genaamd de Raad voor Midden- en Kleinbedrijven. Eerst leek de S.E.R. hiermee accoord te gaan, maar thans heeft de orga nisatie-commissie van dit hoogste or gaan in de P.B.O. verklaard, dat een samenwerkingsorgaan als de Raad voor Midden- en Kleinbedrijven niet past in het kader van de wet op de P.B.O. Wel zouden de hoofdbedrijfs schappen en bedrijfsschappen kunnen worden ingesteld. Aangezien de mid denstandsorganisaties echter de Raad veel belangrijker achten, wenst men hiertoe niet over te gaan, daar dan de bijzaak hoofdzaak zou worden. Zo is men in een impasse geraakt. Volgens het bestuur is hier het ka rakter van de P.B.O. in het geding. Deze moet niet in de technisch-econo- mische hoek terechtkomen, maar de vertegenwoordiging van de maat schappelijke belangen moet voorop blijven staan. RESOLUTIE. Na een ampele discussie over deze zaak werd door de Bondsraad een stemmig een uitvoerige resolutie aan genomen. Hierin wordt o.m. gesteld, dat een Raad voor Midden- en Klein bedrijven als een de gehele midden stand vertegenwoordigend bedrijfs orgaan niet gemist kan worden en dat de instelling van de beide hoofd bedrijfsschappen en van deze Raad als één en ondeelbaar project moet worden beschouwd. Voorts wordt ge steld, dat deze Raad wel past in het kader van de wet op de P.B.O. De Bondsraad besluit tenslotte om met alle rechtens toelaatbare middelen te blijven streven naar de instelling van Hoofdbedrijfsschappen en Raad ge zamenlijk overeenkomstig het plan van de vrije organisaties van werk gevers en werknemers. Het is jammer dat de woordvoerder van da P.v.d.A.-fractie, Mr C. J. A. M. ten Hagen, de Kamer dwong haar me ning uit te spreken over het door hem ingediende amendement. Zakelijk be zien had de heer Ten Hagen het gelijk volkomen aan zijn zijde: het is inder daad billijk dat bij het vaststellen van de bijdrage voor de opbouw van een verwoest pand, rekening gehouden wordt met ingrijpende verbouwingen die de waarde van het oude pand be langrijk hadden doen stijgen. De Ka mer kon dan ook weinig anders doen dan, toen er eenmaal gestemd moést worden, de heer Ten Hagen steunen. Deze afgevaardigde had trouwens blijk gegeven dat hij zich terdege in de materie had ingewerkt. Desondanks was dit doorzetten te betreuren. Minister Witte had immers de verzekering gegeven dat hij, als er inderdaad van onbillijkheid sprake zou zijn, van de hardheidsclausule ge bruik zou maken. Voor die toezegging had de heer Ten Hagen moeten capi tuleren. Toen hij zijn amendement desondanks niet introk was dit in ze kere zin een blijk van wantrouwen in 's ministers goede bedoelingen: toch maar liever zwart op wit in de wet, dan van die goede bedoelingen afhan kelijk te zijn! Naar ons gevoelen had minister Witte, die op uitstekende wijze zijn aandeel in de wet verdedigde, dit niet verdiend! - Het is jammer, dat ook ditmaal weer het praatje opgeld deed, dat het toch eigenlijk de schuld van de regering is, dat deze ramp ons volk heeft geteis terd. De communisten zeiden dit uiter aard onomwonden, veel voorzichtiger drukte zich de heer Weiter uit, ook al kwam het dan in wezen op hetzelfde neer. Natuurlijk kan men de academische vraag stellen, hoe het gegaan zou zijn als we allemaal splinternieuwe dijken gehad zouden hebben. Inderdaad zou de ramp dan misschien minder groot zijn geweest maar welk zinnig mens kan dit nu van een regering verlan gen! „De mens is te nietig om de na tuurkracht te kunnen beteugelen!" zo zei minister Van de Kieft. Overtuigd van ons besef van afhankelijkheid, wordt het tijd dat die beschuldiging aan de regering eindelijk eens de wereld wordt uitgeholpen. ONVOLDOENDE INVLOED. In zijn openingswoord had de voor zitter nog een ander punt aan de orde gesteld, n.l. dat de Commissie van Overleg, waarin drie middenstands bonden samenwerken, bij de overheid te weinig invloed heeft. Dit komt, om dat er naast de Kon. Ned. Midden standsbond, die wel in deze Commis sie vertegenwoordigd is, nog twee „al gemene" middenstandsorganisaties be staan die hierin geen zitting hebben. Het gaat hier om het socialistisch getinte Ned. Verbond van Midden- standsverenigingen en om de zgn, Centrale Van Aalst. Bij de discussie bleek, dat de Chr. Middenstandsbond wel geneigd is te praten over toelating van deze twee centrales onder zekere voorwaarden, doch dat de beide andere partners in de Commissie van Overleg hier weinig voor voelen. Het .bestuur kreeg op dracht het gesprek hierover voort te zetten. Enerzijds zal daarbij in het oog moeten worden gehouden, dat alleen wezenlijke middenstandsbonden worden toegelaten, doch anderzijds moet het democratisch recht om zich naar eigen inzicht te organiseren worden gerespecteerd. P.B.O. EN BONDEN Prof. mr W. F. de Gaay Fortman hield een referaat over: „De verhou ding tussen de vrije organisaties en de publiekrechtelijke organen". Hij schetste hierin, hoe in het ontwerp van de wet op de P.B.O. aan de vrije organisaties alleen de benoeming van de bestuursleden der bedrijfsorganen en het recht om over de instelling Ingezonden Mededeling (adv.) van deze organen te worden gehoord, waren gelaten. Tijdens de behande ling in de beide Kamers werd de invloed van de vrije organisaties be langrijk vergroot. Voor instelling van een bedrijfsorgaan bij Alg. Maatregel van Bestuur is thans de medewerking van de vrije organisaties nodig en de mogelijkheid is geopend om de goed keuring o.a. van de begroting van een bedrijfsschap aan de vrije organisaties in de betreffende sector op te dragen. Spr. herinnerde er aan, hoe een amendement, dat zijn naam draagt, in de S.E.R. werd verworpen. Dit amen dement, dat naar hjj onthulde eigen lijk afkomstig is van de heer de Jong, ilde in de instellingswetten van de eerste productschappen doen opne men, dat deze lichamen eerst een ver ordening zouden kunnen vaststellen, als de vrije organisaties over het ont werp hun mening hadden kenbaar gemaakt. Prof. de Gaay Fortman i ekte de aanwezigen op, om alsnog te trachten deze bepaling opgenomen te krijgen in de instellingsbesluiten der verschillende bedrijfsschappen. ingezonden Mededeling (adv.). Maak Uzell niet wijs, dat kortademigheid „nu eenmaal bij Uw gestel hoort". Neem het snelwerkende, middel, dat het taaie slijm oplost 's werelds beste hoestsiroop ZUIDLAREN, 20 Oct. Z.K.H. Prins Bernhard heeft vandaag een bezoek ge bracht aan de traditionele paardenmarkt te Zuidlaren en aan de aan deze markt verbonden landbouwbeurs, die thans voor de vijfde maal wordt gehouden. Prins Bernhard werd 's ochtends op het gemeentehuis begroet door de burge meester van Zuidlaren, de heer J. H. Roukema, die, na een geschiedkundig overzicht, de Prins een herdenkingspen ning van het 750-jarig bestaan van de Zuidlaarder paardenmarkt overhandigde. Prins Bernhard bood aan Poppe Kui pers uit Eexterveen, die 70 jaren achter een de markt heeft bezocht, een herden kingspenning aan. Voorts werd namens het gemeentebestuur een reisdeken met gordel voor een der rijpaarden van de Prins aangeboden, een Zuidlaarder „stoet" en een Zuidlaarder bol. Na de ontvangst op het stadhuis begaf de Prins zich in gezelschap van de genodigden naar de markt en de landbouwbeurs. De lunch werd gebruikt ten huize van de burgemeester van Zuidlaren. Frans tijdschrift verschijnt niet in Brussel. BRUSSEL, 20 October. De direoteur van het Franss geïllustreerde weekblad „Match" heeft opdracht gegeven dit tijd schrift niet te verspreiden in da Belgi sche hoofdstad. Da reden hiérvan Is dat het blad een artikel bevat, dat beledi gend geacht kan worden voor het Bel gische vorstenhuis. Zo wordt in het ar tikel o.a. gezegd, dat koning Boudewijn voornemens zou zijn bij het meerderjarig worden van prins Albert afstand te doen van de troon te xijnen gunste, waardoor prins Alexander (de zoon uit het hu welijk tussen koning Leopold en de prinses van Retie) een stap nader tot het koningschap zou komen en verder dat er een uitgesproken vijandschap zou bestaan tussen koningin Elizabeth en de prinses van Retie. Het merkwaardige is dat men bedoeld blad weliswaar niet te Brussel kan krij gen doch elders in België wel. De reden hiervan is dat het parket van Brussel de verdelers van het blad gedreigd had dit in beslag te zullen nemen. Na rugge spraak met de directeur te Parijs werd toen besloten het blad in de hoofdstad maar niet te verspreiden. Het gevolg van deze vreemde beslissing is, dat het blad zich in een ongewone belangstelling mag verheugen en waarschijnlijk in België een oplage zal hebben die groter is dan ooit tevoren. „De vrije organisaties blijven de vertegenwoordigers van de „bur gers" der bedrijfslichamen", aldus spr. „De democratie binnen de P.B.O. leeft slechts in hen en zij hebben de plicht nauwkeurig te volgen en na te gaan wat in deze lichamen omgaat." Referent besloot met een oproep tot de vrije organi saties om zich hun verantwoorde lijkheid in dit opzicht bewust te zijn in het belang zowel van de P.B.O. als van de individuele be- drijfsgenoten. De Bondsraad behandelde voorts nog een groot aantal zaken betreffen de de interne organisatie, de financiën en het ledental van de C.M.B. De eerste vergadering werd gesloten en de tweede geopend met een korte wijdingsdienst in de kapel, waarin voorging ds H. M. Bielke van de Evang. Broedergemeente te Zeist. Drievoudige kinderaftrek voor buitenshuis wonende studerende kinderen. 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Bij de Tweede Kamer is een nota van wijziging ingediend op het wets ontwerp tot wijziging van de inkom stenbelasting, van de loonbelasting en van de vermogensbelasting. Bij deze wijziging wordt voorgesteld, voor buitenshuis wonende kinderen, die ge heel of nagenoeg geheel op kosten van de belastingplichtige studeren, de kinderaftrek op het drievoudige te bepalen. Deze kinderaftrek tot het drievoud geldt alleen voor kinderen van 16 tot en met 26 jaar. In Augustus: 39 boerderijbranden; schade f 1.8 millioen. DEN HAAG, 20 October. Bijna f 1.8 millioen schade werd door brand aangericht in Augustus, in welke maand niet minder dan 39 boerde rijen in de as werden gelegd, waar van 3 in Zeeland. Negen branden ontstonden door hooibroei, zes door blikseminslag, vijf door spelen met vuur, twee door brandstichting, an deren door onvoorzichtigheid. Bij de Tweede Kamer is ingediend het wetsontwerp tot opheffing van de rijksdienst voor de electriciteits- voorziening. Ingezonden Mededeling <adv.) Bij de eerste aanwijzing van Rheumatische Pijn meet gij zeker Krusohen nemen. De zes minerale zouten die Kru- schen bevat sporen lever, nieren en. ingewanden aan tot actievere wer king, het bloed gaat sneller stromen, onzuiverheden worden afgevoerd en zo worden rheumatische pijnen ge smoord in de kiem. In duizenden zelfs hardnekkige gevallen bracht Kruschen baat. Waarom zoudt gij dan Uzelf te kort doen? Met een paar Aspinn-iabletten (alléén echt met het Bayerkruis) per dag besnijdt U doeltreffend DEN HAAG, 20 October Het Ne derlands Detachement Verenigde Na ties maakt als onderdeel van de 2e Amerikaanse infanterie-divisie deel uit van het 9e Amerikaanse legerkorps, De commandant van dit legerkorps, luitenant-generaal R. E. Jenkins, heeft onlangs een nieuw commando aan vaard, en bij die gelegenheid een brief gezonden aan de commandant van ons Korea-detachement. Hierin schreef hij ondermeer: „Bij het verlaten van het 9e leger korps, ter voorbereiding van de aan vaarding van het commando van de 10e legergroep, wens ik van de gele genheid gebruik te maken, u en de of ficieren en manschappen van uw ba taljon mijn erkentelijkheid te betui gen voor de hartelijke samenwerking welke ik van u mocht ondervinden. U heeft steeds alle toegewezen opdrach ten met enthousiasme en vastberaden heid uitgevoerd. Het hoge moreel en de plichtbetrachting van de Neder landse soldaten in Korea zijn inder daad hoogst prijzenswaardig geweest. Aan de moed, kundigheid en doortas tendheid in het gevecht bewezen, heeft het Nederlandse bataljon een be nijdenswaardige reputatie te danken". Een brede kop, kleine oogjes, een enorme bek, vier pootjes, die de in druk wekken, dat zij nauwelijks het ongeveer één meter lange lichaam kunnen dragen, en een zachte, choco ladebruine huid, bedekt met knobbels, ziedaar de mannelijke schoonheid van het dier, dat binnenkort zijn jubileum zal vieren. Het is de reuzensalamander, die dan 50 jaar in het aquarium van Artis in Amsterdam vertoeft. Hij leeft in Japanse bergbeken, en men kan hem duidelijk zijn afstamming van de voor historische reuzensalamander aanzien. Wij hebben hem, de eerste, die voor zover bekend is, ooit in gevangenschap werd geboren, ter ere van zijn ko mende jubileum, dat in de volgende maand valt, een bezoek gebracht, dat hij echter in het geheel niet op prijs bleek te stellen; traag kroop hij boven op de rotsjes in het grote bassin, waar in kleine visjes vlug door het water schoten, toen de oppasser hem met een bamboestok trachtte „op" te porren. Meer levendigheid dan een paar hap pen van zijn grote hoornachtige bek naar de punt van de stok, en het om de tien minuten ademen boven water, vertoonde de vijftigjarige niet. De ver zorgers, de heren Van de Ploeg en Wiegel, hebben dan ook niet veel last van hem, want verzorging eist hij zo goed als niet. Het water in het bassin, dat niet op temperatuur behoeft te DUTTE IN.*, worden gebracht, wordt regelmatignog nooit geweest, en dat is een groot ververst, het voedsel, dat hij krijgt be staat uit dode visjes, die als het ware „onder de neus" moeten worden ge duwd, voordat hij ze bemerkt, want zijn ogen zijn zeer zwak. Ziek is hij DEN HAAG, 19 October De Stich ting v. d. Landbouw heeft zich accoord verklaard met de ongewijzigde handha ving van de tarweprjjs k t 26 per 100 kg. bij levering franco pakhuis handelaar. De hoofdafdeling Akkerbouw heeft er geen bezwaar tegen, dat by de vaststel ling van de huidige tarweprjjs reeds re kening is gehouden met de komende loonsverhoging. Ze kan zich er even eens mede verenigen, dat thans wordt uitgegaan van een teiersprjjs af-boerde- ry, die 40 ets per kg lager ligt dan de bovengenoemde prys. De thans officieel bekend gemaakte beslissing van de regering om bij da ling van het internationale prijspeil der voer'grancn een stelsel van monopolie heffingen toe te passen, wordt door de hoofdafdeling akkerbouw van grote, principiële betekenis geacht. Hierdoor is het immers mogelijk althans bij gerst en haver de binnenlandse mi nimum-prijzen ongeveer op de kost prijs te handhaven zodra n.l. de bui tenlandse granen dalen beneden een bepaald minimum, wordt bij import een heffing opgelegd van f 1 per 100 kg, welke heffing telkens met f 1 wordt vehoogd indien de buitenlandse voergranen weer beneden de mini mumprijzen (f 21 voor gerst en f 19.50 voor haver) beschikbaar zou den kunnen komen bij eventueel op lopen der wereldmarktprijzen wordt de heffing verlaagd of afgeschaft. De hoofdafdeling acht het voorts noodzakelijk, dat bij export van voer granen en producten waarin voergra nen zijn verwerkt (ook veehouderij- producten) volledige restitutie van de importheffing wordt verleend. E CHEF van de militaire staf van de bestandscommissie der V.N. in Palestina, gene raal Bennike, zal voor de Veilig heidsraad verslag gaan uitbrengen over de toestand. Inmiddels is Is raël door de Verenigde Staten onder druk gezet en is geëist, dat de bouw van een waterkrachtcen trale in de Jordaan waartegen Syrië heeft geprotesteerd wordt gestaakt. Voor de bouw van die centrale wordt een kanaal langs de Jordaan gegraven in de gedemili tariseerde zone en de Syriërs kla gen er over, dat op deze manier aan hun landbouwgrond water wordt onttrokken. Nu zal dit wel juist zijn en derhalve heeft Washington, dat deze bouw als een schending van de wapenstilstands overeenkomst beschouwt, de stok van achter de deur gehaald en reeds enkele weken geleden laten weten, dat de V.S. zouden stoppen met financiële hulp ais de bouw niet werd stopgezet. Maar de Israëliërs hebben blijkbaar gedacht, dat dit loze dreigementen waren en ze zijn verder gegaan met het project, ja, ze gebruikten 's nachts schijnwerpers om sneller te kunnen werken. En inmiddels roepen de zwart omrande Arabische kranten om wraak. Om de lezer wat beter op de hoogte te brengen, gaan we terug naar 1917. Toen nam Lord Balfour, de toen malige Engelse minister van buiten- landse zaken, in een schrijven tot Ba ron Edmond Rothschild, het initiatief tot het stichten van een „nationaal te huis" voor het Joodse volk in Palestina. Voorwaarde was, dat niet getornd zou worden aan de civiele en godsdienstige rechten van bestaande niet-Joodse ge meenschappen in Palestina, noch aan de politieke status. Amerika, Frank rijk en Italië verklaarden zich in 1920 met deze „Balfour-declaration" ac coord en zo werd, bij besluit van de opperste raad der geallieerden, Pa lestina onder Brits mandaat gesteld. Aan dat mandaat kwam in 1917 een eind toen de Verenigde Naties het ver delingsplan goedkeurden. Een verde lingsplan, waarmee ook de Britten ac coord gingen en waarbij de toenmalige minister van koloniën, Creech Jones, toegaf, dat de Britten hadden gefaald, bij de pogingen een tussenweg te vin den tussen de Joodse en Arabische eisen En er waren vele eisen; tegenover de „Groot-Syrische idee" van Koning Abdoellah van Transjordanië een man die grote sympathie voor de Brit ten koesterde, voortspruitend uit gro tendeels materiële overwegingen stelde de Joodse nationale raad, nadat Engeland zijn mandaat had overgedra gen, de proclamatie waarin de Joodse staat Israël gevestigd werd. De vreug de der Joden werd echter spoedig ge temperd door Arabische dreiging. Troe pen uit Syrië, Irak, Saoedie-Arabië en Egypte overschreden de grenzen en Arabische (lees Egyptische) vliegtui gen begonnen Tel Aviv, de Joodse hoofdstad te bombarderen. Ondanks deze „vuurproef" die de nieuwe staat moest doorstaan, smaakte David Ben Goerion, de nieuwe premier van Is raël toch het genoegen de Joodse staat te aanschouwen, ja deze zelfs erkend te zien door de twee grootste wereld machten, de V.S. en Rusland. Zjjn verzet tegen het Britse declara tion, de oprichting van een Joodse staat werd afgewezen en waarbij de immigratie werd beperkt, had hij ge wonnen. De strijd bleef duren. De Arabieren bleven tegen deze immigratie en de uitbouw van de Joodse staat, vechten. Mij weet wat er volgde; op 20 Mei 1948 werd Graaf Folke Bernadotte tot bemiddelaar gekozen. Hij heeft de vre de niet mogen beleven. Een Joodse terroristengroep pleegde op 17 Sep tember van hetzelfde jaar een aanslag op de man, wiens laatste rapport luid de: „Israël dient te worden erkend.." En nog steeds wordt er gevochten. De voorspelling die eens de knorrige Moefti van Jerusalem deed, „dat er een honderdjarige sabotage-oorlog zou volgen" gaat steeds duidelijker waar heid blijken. Nu zijn opnieuw vrou wen en kinderen slachtoffer van nieu we moordpartijen geworden. De ge neraal zal niet veel nieuws meer kun nen vertellen geluk, zo werd ons verteld, want wan neer dit dier, waarvan men eigenlijk slechts weinig weet, eens ziek zou wor den, zou men het waarschijnlijk niet kunnen helpen. De salamander, is on danks zijn leeftijd een waar „kind van het aquarium". Hij werd er n.l. in 1903 geboren uit een ouderpaar, dat waarschijnlijk bij de opening van het aquarium in 1882 werd aangekocht. De reuzensalamanders zijn niet talrijk en men wist weinig over hun leefwijze. „Het was dan ook een hele sensatie", zo vertelde ons de heer De Jong, een assistent-bioloog van Artis", „toen bleek, dat het paartje nakomelingen zou krijgen. Het mannetje paste op de meterslange strengen eieren, die het wijfje om de rotsen in het bassin had. gewonden, en de geleerden er kwa men zelfs twee hoogleraren Uit Japan voor over volgden nauwkeurig de uerrichtingen van de aanstaande vader en moeder. Er werden heel wat toen nog kleine en felle reuzensalaman ders geboren, doch het bleek al gauw, dat men de dieren niet bij elkaar in één bassin kon houden, want zij voch ten „als leeuwen". Men gaf ze alle weg, op één na, en dat is Artis' „aan staande jubilaris". De „man in kwestie'' la.at zijn kop op zijn poten zakken, rolt zich eens duchtig op, en dut weer door. Wij denken, dat hij met zo'n leventje de honderd nog wel haalt.' Schadeloosstelling voor ontslagen V .N.-f unctionarissen, LONDEN, 20 October. De te Londen zetelende administratieve rechtbank van de Verenigde Naties heeft Maandag gelast, dat vier ont slagen Amerikaanse functionarissen van het secretariaat "an de Verenigde Naties een schadeloosstelling van in totaal bijna vijftigduizend dollar moet worden uitbetaald. De functionarissen waren ontslagen, omdat zij geweigerd hadden de vraag of zij communistisch gezind waren, te beantwoorden. De vier ontslagen functionarissen zl.'n: Alexander Svenchansky, Hope Eldridge, Eda Glaser en Ruth Craw ford. By een grote bosbrand ten Oosten van de rivier de Atbara, ongeveer 400 kilo meter ten Oosten van Khartoem, zijn veertig personen om het leven gekomen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3