T ZEEUWSE PLAKKEBORD Nieuws uit de Provincie. Vlissingen over 10 jaar 32.000 inwoners? M T SPIEGELTJE - VLISSINGEN BLIJFT BRUG BIJ OOST-SOUBURG WENSEN De eerstvolgende jaren zijn ruim 1600 woningen nodig u Chr. Bureau voor beroepskeuze te Goes DE BUS EN TEN SLOTTE Thomas Magyar speelde voor „Wetensch. Belangen" Gemeenteraad moet uitbreidingsplan vaststellen Opbouwende iddenstand Zierikzeese leerlingen in Frankrijk Woensdag 21 October 1953 ZEEUWS^*! DAGBLAD Pagina 2 i Binnenkort propagandavergadering Chr. Besturenbond Binnenkort zal te Goes starten het Chr. Bu reau voor beroepskeuze. Een psychologe zal zich te Goes vestigen. Dit werd medegedeeld op de verga ring van de Chr. Besturen bond afd. Goes e.o., welke in „De Prins van Oranje" vergaderde, onder leiding van de heer a. de Lange. Deze wees in zijn ope ningswoord op het werk dat deze winter wacht en sprak de wens uit, dat de leden hun volle medewerking aan het werk zullen geven. Verscheidene ingekomen «tukken passeerden de ha mer en het rapport-Bestu- t«nbonder> werd besproken. Kr zullen enige wijzigingen noodzakelijk zijn. De kader vergaderingen zullen in de •bekomst een hele dag du ren inplaats van een mid dag; zij zullen dan beter tot htm recht komen. Verder kwamen vragen naar voren betreffende de loonsverhoging en de 5 die uit de bus gekomen is. Het winterprogramma werd besproken; verschillende onderwerpen zullen aan de orde komen. Getracht zal worden 'n districtsbestuur der op de vergadering te krijgen. „Olievos exit'' Toen de Waterleiding Mij Schouwen-Duiveland, het zich snel van de overstro mingsramp herstellende Bruinisse in de steek liet, moest op andere wijze wor den voorzien in de water voorziening, daar de aan voer van vaten door mos selvaartuigen natuurlijk slechts provisorisch was. Schipper Cornet, met zijn tankschip Olievos, werd de dagelijkse waterleverancier (uit de waterleiding Rotter dam) maar ook hieraan kwam een einde, want de „waterboot" deed Maandag zijn laatste reis, van Rotter dam naar Bruinisse. In Bruinisse loopt op ge zette tijden de kraan, ter wijl Oosterland zal worden voorzien uit op Zijpe te plaatsen grote tanks, die ge vuld worden via de plastic leiding door het Zijpe van de waterleiding Noord-Bra bant en de Bevelanden. Hier eerst de jubilarissen. Eerst in Goes waar de heer M. Fokke zijn 25-jarig jubi leum vierde in de bakkerij van de heer F. Felius, St.- Adriaanstraat. Hij kreeg 'n De propagandavergade- prachtige radio, een fijn ring zal gehouden worden wandbord en enkele bloem- Dinsdag 24 November. Er stukken. In Middelburg zal een declamator optre- herdacht de heer P. Wille den, terwijl ook voor mu- boordse de dag dat hij 25 ziek gezorgd zal worden. jaar geleden in dienst trad „Gratis. Iedere automobilist, reiziger en toerist ont vangt op verzoek gratis de Reizigers- en toeristen gids Nederland van A tot Z" uitgave 1954. Circa 1000 pagina's dundruk. Formaat 12 x 18 cm. Aan vragen uitsluitend op briefkaart te richten aan Uit geverij Lensen en Van Veghel, Loonsebaan 21 te Vught." Wie gereflecteerd heeft op deze advertentie beleeft een teleurstelling, zo deelt de hoofdinspecteur van Politie te Vught mee. Na aanmelding ontvangen re flectanten een circulaire, waarin hun wordt verzocht in afwachting van de totstandkoming der gids alvast f 1,aan administratie- en verzendkosten te willen over maken. Velen schijnen voor die gratis gids, dat guldentje te hebben gestort; doch vast staat, dat die gids nimmer zal verschijnen. De uitgeverij is een „uitvinding" van twee personen, die noch over bedrijfskapitaal noch over voldoende kennis beschikken. Beide heren zijn gewaarschuwd en beloofden beterschap en terugzen ding van de reeds geïnde guldens. Desalniettemin schijnt één hunner de zaak alleen voort te zetten. De politie waarschuwt daarom nogmaals! bij M. Walraven Zn, Aan nemersbedrijf. En ook hij kreeg een geschenk. In Retranchement her dacht de wachtmeester le klasse der Rijkspolitie, de heer H. Karstanje, het feit, dat hij 25 jaar geleden voor het eerst zijn politiepet op z'n hoofd zette. Vele leden der rijkspolitie hebben deze jubilaris een bezoek ge bracht. Oo' de douanedienst was vertegenwoordigd, als mede burgemeester J. A. Leenhouts, gemeentesecre taris Brakman, wethouder De Bruyne en oud-wethou der Willemsen. Van de dis trictscommandant en kapi tein Stoorvogel, die verhin derd waren, was bericht in gekomen, dat de jubilaris spoedig zal aangewezen wor den voor het volgen van 'n kadercursus voor groeps commandant. Het echtpaar J. Oudesluis- Noordijke te Scherpenisse heeft zijn 40-jarige echtver eniging herdacht. De..heer Oudesluis was tot voor kort jarenlang president-kerk voogd der Ned. Herv. Kerk. Nuttige handwerken Zeeland is weer verrijkt met een vrouwenvereniging. Deze vereniging, opgericht te Wissekerke, onder leiding van mevr. Rengersen, heeft echter niet ten doel om in Ook uit jaar w^rd weer ten behoeve van de stich ting „Kinderzorg" te Mid delburg in Colijnsplaat een aardappelinzameling gehou den. Nu horen deze soort inzamelingen wel niet „on der de rammelende bus", maar de mensen in Colijns plaat waren zo gul, dat ze kening bedroeg f 1,95 „in clusief". „Dit, dat, croquet" „Croquet? Niet gehad naast 64 zakken aardappe- ober." len ook nog 55 gulden in „Pardon, dan wordt het het (aardappel)-zakje deden, f 1.90 inclusief." Ook moeten we weer en- Dit kleine prijsverschil kele P.I.T.-collectes melden. Deze collecte bracht te aaan oo zware onderwer- werd blijkbaar veroorzaakt Deze collecte bracht m pen maa? is Touter en al- door het v.™lusief", dat GrqpSkerke met_ mmder dan leen in het leven geroepen voor het vervaardigen van fraaie en nuttige handwer ken. Eens per jaar zullen deze handwerken worden verkocht ten bate van een nader te bepalen instelling of vereniging. Reeds 22 vlij tige huisvrouwen hebben zich aangemeld om zich met vereende krachten op dit werk te werpen. De ver eniging is voor uitbreiding ontvankelijk en waar schijnlijk zal ook het bakje troost niet ontbreken. van geen wijken wist. Waarop onze medewer ker prompt enige „Exclu sieve" croquetten besteld heeft „Inclusief" Een onzer medewerkers gebruikte Maandag zijn twaalfuurtje in één van de fraaie lunchrooms, welke Middelburg telt. De re- Groede: Donderdagavond om 7 uur raadsvergadering. De agenda vermeldt o.a. be noeming leden woonruimte commissie; herbestrating Schuitvlotstraat en aanleg trottoir langs gedeelte tra verse Prov. weg. Sas van Gent: Donder dagavond om 6.30 uur raad. Agenda: beëdiging en in stallatie raadsleden P. de Ridder en J. de Braai;, be- Jantje met een olijk gezich- noeming leden woonruimte- tje de juffrouw aankeek en commissie: geldlening ad zei: „Deze truidie heeft f450.000. papa gebreid!" f270.30 op, in Oostburg werd f 59.20 bijeengeram- meld en te Westkapelle f29.46. De collecte voor de reclas sering bracht te 's-Heer Arendskerke f 56.01 op; voor de vereniging „Het Hoogeland" te Oostburg f48 en tenslotte bracht de Unie- collecte te Oost- en West- Souburg (schrik niet beste lezers) f 907.50 op. zei juf gistermorgen tegen Jantje: „Wat heeft je moe der toch een mooie 'i^-ui voor je gebreid!" waarop C.C.K.P. VERGADERDE IN MIDDELBURG. MIDDELBURG, 19 October. In de „Gouden Poorte" is vanmiddag een contactvergadering gehouden van de provinciale commissie Centrale Com missie Kerkelijk en Particulier initia tief der gerepatrieerden. Daar burge meester Bolkestein verhinderd was de vergadering bij te wonen, werd deze geopend door mej. J. W. B. Westera, die de landelijk voorzitter van de C.C.K.P., de I eer J. Moora, kon verwelkomen. Deze vertelde iets over de conferentie, die enkele weken geleden op de „Ernst Sillemhoeve" is gehouden en waar H. M. de Koningin de hele dag aanwezig is geweest. Tot slot w,erd de op geluidsband opgeno men toespraak van de tafelpresident bij de lunch afgedaaid. In zijn slotwoord zei de heer Moora, dat de grote moeilijkheden waarvoor gerepatrieerden komen te staan, ons dreigen te overmannen. Laten wij elkaar steunen om toch een weg te bewandelen waarbij wij uiteindelijk weten dat wij, ieder afzonderlijk en verantwoordelijk zijn tegenover Eén. Laten wij proberen de moed er in te houden en vertouwen. Namens de gerepatrieerden in Zee land verzocht de heer Winkelman de heer Moora een telegram te zenden aan de Koningin met de volgende inhoud: „Vele* gerepatrieerden, in Zeeland woonachtig, bijeen te Middelburg, ge denken dankbaar het feit, dat Uwe Majesteit met 21 gerepatrieerden lunchte en betuigen U hun onwankel bare trouw." spreekbeurt Ds D. J. van Dijk van St. Annaiand. ST ANNALAND, 20 October De tweede Bondsdag van de Ned. Herv. Vrouwenverenigingen op Gereformeer de Grondslag zal D.V. op Woensdag 11 November a.s. des namiddags om 2 uur gehouden worden in de Marnix- zaal van de Hervormde Burgerschool op het Domplein te Utrecht. De Bonds presidente, mevrouw A. van der Haar- Sterk uit Waddinxveen hoopt deze Bondsdag te openen, terwijl mevouw M. van Dijk-Jansze uit Sint Annaiand het jaarverslag uit zal brengen. Ver der zullen er twee referaten gehouden worden, en wel door Ds P. P. J. Mon ster, Ned. Herv. predikant te Katwijk aan Zee, over: „Het Gezin en de Op voeding" en door Ds D. J. van Dijk, Ned. Herv. predikant te St Annaiand over: „Het Gezin en de Maatschappij". Verder zal er bestuursverkiezing plaats hebben. Combinatie Groene Kruisafdelingen in W. Z.-Vlaanderen. SLUIS, 20 October Diverse af delingen van het Groene Kruis in W. Zeeuwsch-Vlaanderen bestuderen thans de mogelijkheid van combinaties op het gebied van wijkverpleging. Con centratie wordt reeds lang noodzake lijk geacht. Diverse plannen om hiertoe te geraken zullen worden besproken. Benoeming hoofdcommies Gew. Arbeidsbureau Terneuzen. 's-GRAVENHAGE, 20 Oct. Tc re kenen van 1 Juli 1953 is benoemd tot hoofdcommies bij het Gewestelijke Ar beidsbureau te Terneuzen in vaste dienst de heer C. Jansen, voordien commies bij het bijkantoor Terneuzen van het Gewes telijk Arbeidsbureau te Middelburg. RAMPAARTSEDIJK WORDT OPGEHOOGD. BRUINISSE, 20 October De Rampaartse dijk, tussen de nog ge ïnundeerde Vier bannen van Duive- land-polder en de droog gevallen polder Oosterland zal worden opge hoogd tot 3.20 m. plus N.A.P. Op deze dijk komt dan nog een bekisting van 80 cm, zodat de hoogte vier m plus N.A.P. wordt. Met het plaatsen van de bekisting is men reeds begonnen. Ingezonden Mededeling (adv HAZET. BËDDEN. EN STAAIWARENFABRIEK EN TE ZEVENBERGEN Het nieuwe uitbreidingsplan Aanleg van tweede buitenhaven wordt noodzakelijk VLISSINGEN, 20 October In het de raad ter vaststelling aangeboden uitbreidingsplan 1953 wordt ook veel aandacht besteed aan het verkeer. Er wordt voorzien in een brugverbinding ten Noorden van Oost-Souburg en een verlenging van de Beatrixlaan naar het Noorden. Ten Oosten van de bebouwde kom van Oost-Souburg dient een aftakking naar het veer over de Schelde te komen. Deze oplossing is zeker noodzakelijk, wanneer de eerste der ont worpen binnenhavens wordt aangelegd. Dan immers komt de West-Souburgse- weg te vervallen en moet de hoofdverbindingsweg van de stad naar buiten worden gevormd vanaf het toekomstige „hart" daarvan, de Nieuwe Markt, langs de Paul Krugerstraat en de Beatrixlaan, terwjjl een zijtak van de Paul Krugerstraat over de Keersluisbrug zal leiden naar station, veer en buiten haven. Het Rijk hoeft nog geen definitieve beslissing genomen, maar uit het ver- Ingezonden Mededeling (adv.) Last Tau zenuwen Mijnhardt's Zenuwtabletten helpen U er overheen. GOES, 20 October. De violist Tho mas Magyar en de pianist Willem Hiel- kema hebben de leden van de Vereniging voor algemene wetenschappelijke belangen een onvergetelijke avond bezorgd, want zij hebben muziek ten gehore gebracht, zoals men (helaas!) in een provinciestad maar zelden hoort èn...... zij hebben ervoor ge zorgd, dat het publiek die muziek ook be greep. Bij ieder onderdeel van bet pro gramma gaf Willem Hielkema een korte toelichting misschien was dit voor som- migen overbodig, maar de meesten zullen juist daardoor meer muzikaal genot ge proefd hebben. Het waren bekende werken die het pro gramma vulden: voor de pauze de sonate in G klein van Tartini, de Frühlingssonate van Beethoven en Introduction en Rondo van Saint-Saëns, daarna het geliefde werkje van Kreisler, Tambourin Chinois en twee stukken, die liefhebbers van klassieke mu ziek misschien even de wenkbrauwen heb ben doen fronsen, toen zij ze op het pro gramma zagen: Nigun van E. Bloch en Tzigane van Maurice Ravel. Maar het is de verdienste van de uitleg van Hielkema en van het meesterlijke spel van Magyar geweest, dat dit wenkbrauwfronsen is ver anderd in een blij ondergaan van de schoon heid die ook in deze wat moderne muziek schuilt. Het heeft geen zin op dit concert ver der nog muziekcritisch door te gaan: het i* de bedoeling van Wetenschappelijke Be langen de leden iets te doen genieten en ze zo iets te doen verstaan. Deze muziek avond heeft aan dit doel ten volle beant woord. M. Schipbrug bij Zelzaete aangevaren. TERNEUZEN, 19 October. Van middag tussen vijf en zes uur is het oirca 6000 br. reg. ton metende zee schip „De Stad Maastricht" uit Rot terdam met een lading kolen onder weg van Gent naar Spanje tengevolge vafc het onklaar raken van het roer, tegen de schipbrug van Zelzaete in het kanaal TerneuzenGent gevaren. Drie dukdalven kraakten af en de brug werd zo zwaar beschadigd, dat zij voor het verkeer moest worden afgesloten. Dit moet nu gebruik maken van een ruim vijf km zuidelijker gelegen brug. Het schip werd voor onderzoek aangehou den. Nieuwe zaak te Middelburg geopend. Zaterdagmorgen opende de heer J. Ko ning in de Lange Noordstraat te Middel burg een zaak in huishoudelijke artike len, gereedschappen en ijzerwaren, annex kachelsmederij. De winkel biedt een fleurige aanblik, die Zaterdag nog ver hoogd werd door de vele bloemstukken, die de heer Koning els blijk van waar dering mocht ontvangen. VLISSINGEN, 20 Oct. De gemeenteraad zal op 30 October a.s, een zeer belangrijk voorstel te behandelen krijgen, n.I. tot vaststelling van het uitbrei dingsplan 1953. De raadsleden hebben een uitvoerige toelichting ontvangen, waaruit w(j onderstaande gegevens hebben geput. Naar de mening van B. en W. -loet ervan worden uitgegaan, dat Vlissingen binnen de eerste tien jaar 32.000 inwoners zal tellen, terwijl een schatting van 37.000 zielen voor een iets verder verwijderd tijdstip niet overdreven is. Voor de komende jaren is vol gens een opgestelde berekening de bouw van 1933 woningen noodzakelijk. Daarvan kunnen de momenteel in aanbouw zijnde 321 woningen worden afge trokken. De voornaamste opzet moet zijn, dat er een stad ontstaan zal, die duidelijk en eenvoudig is, die goede verbindingen heeft met de gebieden buiten de gemeente en die a.ls badplaats mogelijkheden bezit voor recreatie. Buiten de reeds bestaande grote industrie zal er gelegenheid dienen te zijn voor verdere industrievestiging. Interessant is hetgeen in de toelich ting over de geschiedenis sedert 1937 wordt medegedeeld. In dat jaar werd een nieuw uitbreidingsplan vastgesteld, een plan, waarvan de uitvoering dooi de oorlog onzeker werd. Het hield n.I nauw verband met ligging en opper vlakte van het vliegveld met daarom heen de verboden en beperkte stroken. De Duitsers breidden het vliegveld al vlug uit en dat was van zodanige in vloed op de toekomstige bebouwing, dat het plan als waardeloos moest worden beschouwd. PLAN TIJDENS DE OORLOG. Bombardementen veroorzaakten gro te vernielingen in het oude stadsge deelte. Dit lag wel bulten het uitbrei dingsplan, maar aangezien de vernie lingen hoofdzakelijk plaatsvonden in te dicht bebouwde wijken stond het vast, dat door een minder dichte be bouwing tn de toekomst een deel der woningen in het nieuwe plan moest worden opgenomen. Tjjdens de oorlog werd aan een nieuw plan gewerkt. Het kon voor de Duit sers geheim worden gehouden. Dat was wel noodzakelijk, want men wist, dat deze na de door hen verwachte over winning met Vlissingen andere voor nemens hadden dan het gemeentebe stuur hoopte en verwachtte. Het vliegveld werd ln het nieuwe plan ontworpen ln het Noordwesten en ver der werd ruimte gereserveerd voor in dustrieterrein met één of meer binnen havens. De oude verbindingsweg met Middelburg zou ln de toekomst verval len. Na de oorlog keurde het Rijk goed dat met bebouwing werd begonnen m afwachting van een latere wettelijke toestemming. DE BEVOLKINGSAANWAS. De resultaten van een studie In 1937 over bevolkingsgrootte verwachtte toe name enz. bleken niet met de feiten ln overeenstemming te zijn. Toen bereken de men, dat er in 1960 25.400 mensen in Vlissingen zouden wonen en 10 jaar later 28.200. Reeds in 1952 werd de 25.000 gehaald. Er zijn nog altijd 1502 woningzoeken den en „De Schelde" kan nog steeds niet voldoende arbeidskrachten aan trekken wegens gebrek aan hulzen. Het is dus voor leder duidelijk, dat in 1970 heel wat meer dan 28.200 mensen In de Scheldestad zullen wonen. Op minstens 35.000 wordt momenteel dit aantal ge schat. DE WONINGEN. Er zijn in Vlissingen nog 602 nood woningen, welke over korter of langer tijd verdwijnen moeten. Voor 50 daar- van is al tweemaal aan de minister ge vraagd de bewoning nog een Jaar te verlengen, hoewel zij eigenlijk al ver vangen hadden moeten worden. Voor 1484 andere noodwoningen Is nog een levensduur van 3 jaar geprojecteerd. Van 139 daarvan mag die zeker niet worden verlengd. Zij staan aan ae Paul Krugerstraat en op het plantsoen van de Singel, alsmede op het Van Nis- penplein, maar passen helemaal niet in de stadsbebouwlng. Ook uit verkeers- oogpunt dienen zij snel te worden op geruimd. Om andere motieven geldt dit voor de 330 noodwoningen ln het Ha vendorp. Deze liggen geïsoleerd, druk ken financieel zwaar op de gemeente, terwijl de N.V. Haven van Vlissingen de overeenkomst tot gebruik van haar grond voor de woningen kan opzeggen. De bewoningstermijn als zodanig loopt ln 1961 af en dat ls ook het geval voor 52 maycrete-wonlngen. 10 nlssenhutten en 12 barakken en keten moeten zo vlug mogelijk tegen de grond. MINSTENS 200 OUDE HUIZEN. Bij dat alles komt de noodzakelijke vervanging van oude woningen. Voor- lopig gaat het hier om minstens 200 stuks. Het één met het ander 'verreke nend komt men tot 1933 321 huizen, die gebouwd moeten worden. Speciale winkelwijken wensen B. en W. niet, maar wel het scheppen van ge legenheid voor het vestigen van 'z.g.n. verzorgingsbedrijven. Dat zal hoofdza kelijk ln hoekpanden kunnen gebeuren en voorts in een klein aaneengebouwd complex aan de Hogeweg. Teneinde in de nieuwe wijken overlast van Kleine bedrijven te vermijden werd in plan Bo nedijke een terrein hiervoor ontworpen DE RECREATIE. De recreatie is een hoofdstuk apart, Het oude Vlissingen had bijna geen groen, al Is de laatste jaren het één en ander bereikt op dit gebied (het nieuwe Bellamypark, de open hof in het plan Breewaterstraat, het Van Nispen- plein met aangrenzend sportterrein, de Singel enz.). Prettig is, dat zee en strand en ook het kanaal vlakbij liggen, zodat hier geen problemen om oplos sing vragen. Men kan zich dus groten deels bezig houden met de groenvoor zieningen. Dé eentonigheid van pre-fabricated- woningen, die na de oorlog werden ge bouwd, kon verbroken worden door het aanbrengen van groenpartijen, waar bij het o.m. noodzakelijk was de Bloe- menlaan geheel te wijzigen. Daardoor ontstond echter de mogelijkheid zono dig twee kinderspeelplaatsen aan te leggen. Want die zijn in Vlissingen nog te weinig. Er zijn er nu ook ontworpen in het plan Breewaterstraat en in de oude stad, alsmede ten Noorden van het vroegere Linkerkroonwerk in het plan Bonedijke. PLANTSOENEN. Voorts is er een plantsoen ontworpen ln aansluiting met de bestaande Park weg (Julianalaan) en de tuin van „Be- thesda", een plantsoen, waarin graf monumenten van historisch belang, zij het door groen gecamoufleerd, gehand haafd blijven. Dan is een nieuw Nolle- bos geprojecteerd. De aanleg van de nieuwe Nolledijk deed 5 ha van het oude bos verloren gaan. Het ls niet mogelijk dit verloren gegane terrein binnen de gemeentegrenzen te herwin nen, maar B. en W. hopen hierin t.z.t. op een andere manier in te kunnen slagen. Berekend naar het inwonertal is 12 ha aan speelvelden nodig. Wan neer het nu onderhanden zijnde speel veldencomplex gereed ls, zal de tota le oppervlakte ca. 11 ha bedragen. Een deel van het nieuwe Nollebos wordt niet bebost, maar een opper vlakte van ca. 3 ha wordt bezaaid met aan de randen wat plantsoen, teneinde ln de toekomst de mogelijk heid open te houden daarvan alsnog sportvelden te maken. Betere verbinding Hoecke—Sluis. SLUIS, 20 Oct. Van Belgische zijde is men overgegaan tot verharding met steenslag van de weg langs de Vaart Damme-Sluis op het vak Hoecke-Sluis. Auto's kunnen thans doorkomen tot de grens. Alleen op Nederlands gebied ontbreekt nog ver binding over enkele honderden meters. loop van zaken is af te leiden, dat de weg naar het veer zal leiden vanaf Nieuiyland, ten Zuiden van Oost-Sou burg, in de omgeving van wachtpost 66 onder de spoorbaan door naar de Oostelijke tak van de Prins Hendrik- weg. Niettemin wensen B. en W. toch aan het brugplan vast te houden. De hoofdweg naar het Noordwes ten van Walcheren zal in hoofdzaak het bestaande tracé volgen. Wel die nen de beide gevaarlijke bochten bij de begraafplaats „Vredehof" te ver dwijnen, zodat vanaf dit punt tot aan het Zuidelijke gedeelte van de Kou- dekerkse lintbebouwing een rechte verbinding zal ontstaan. OOST-WEST Een goede Oost-West-verbinding tussen deze beide hoofdwegen en het Westelijke gedeelte van de boulevard is ook noodzakelijk. Deze heeft ge leid tot het ontwerpen van de Pres. Rooseveltlaan. Teneinde verpaupering van het oude stadsgedeelte tegen te gaan dient het verkeer over het Bet je Wolffplein in de toekomst te worden ontlast door een tweede en dan rui mere verbinding naar het Noorden. Hiertoe zal het nodig zjjn, dat de Spuistraat naar het Noorden wordt doorgetrokken over de te dempen grote Spuikom. Dat houdt tevens in, dat de Paul Krugerstraat langs de Nieuwe Markt naar de boulevard kan worden doorgetrokken en de verlengde Spui straat rechtstreeks wordt verbonden met de beide hoofduitvalswegen. TWEEDE BUITENHAVEN. Er wordt ook rekening gehouden met de aanleg van een tweede buitenhaven De voortgaande uitbreiding van „De Schelde" doet vermoeden, dat binnen niet al te lange tijd in „het Dok" voor de binnenschippers geen gelegenheid meer zal zijn te laden en te lossen. Ook de bestaande binnenhavens zullen door vestiging van Marine en betonnings- magazijn daartoe weinig of geen gele genheid meer bieden. Aan de Oostzijde van het kanaal is geen gelegenheid meer om industrie terrein aan te leggen en daarom is een terrein aan de Westzijde geprojecteerd. ZIERIZEE, 20 Oct. Na een voorspoedi ge reis zijn de leerlingen van de Lyceum- brugklasse die enkele maanden in Frank rijk zulen verblijven en weggebracht wer den door de burgemeester en de gemeen- secretaris en de gemeente archivaris, op hun plaats van besteming aangekomen. In Putte werden de kinderen geïnter- vieuwd door de reporters van de Bel- sche-Luxemburgse omroep. De burge meester van Zierikzee, jhr Schuurbeque Boeije bracht in een toespraak o.m. zijn grote dank uit, voor het aanbod van de Franse onderwijsautoriteiten. De ontvangst te Rijssel was bijzonder goed georganiseerd. Het heeft het gezel schap aan niets ontbroken. Een receptie werd gehouden en de volksliederen van beide landen werden gespeeld door een militaire kapel. De woorden van mede leven door de hoofdinspecteur van het Departement werden door de burgemees ter van Zierikzee beantwoord. Namens de minister van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen bracht de Culturele attaché van de Ned. ambassade te Parijs zijn dank uit aan de organiserende federatie in Frankrijk voor deze bijzondere jéugd- trip. Na het officiële gedeelte zongen de kinderen'enkele liederen en bezichtigden het stadhuis van Rijssel. 's Avonds werd een film vertoond van het tijdelijk ver blijf der kinderen, het prachtig gelegen kasteel bij Bonnemain. AARDENBURG P. J. de Backere overleden. Op 79- jarige leeftijd is overleden de heer P. J. de Backere, in leven oud-raadslid der voormalige gemeente Sint Kruis. Even als zijn vader was De Backere lange ja ren, van 1925 tot 1941, raadslid van Sint Kruis voor de Kath. fractie. Vanaf 1922 tot 1944 was hij gezworene van het Wa terschap Grote Boom en Goodsvliet. Na de samenvoeging der gemeenten Aarden burg, Eede en Sint Kruis in 1941 werd hij tot lid van de landbouwcommissie in de nieuwe gemeente benoemd, als afge vaardigde van Sint Kruis, in welke func tie hij onlangs werd opgevolgd door zijn schoonzoon R. Wijffels. ARNEMU1DEN Benoeming:. De heer A. Vlieger, onder wijzer aan de School met de Bijbel, is met ingang van 15 Januari 1954: benoemd als zodanig aan de Chr. Mulo te Pernis bij Rotterdam. AXEL Aanbesteding schilderwerk. Op het stadhuis vond de aanbesteding plaats van het schilderwerk aan 138 gemeente woningen. De uitslag was: Perceel I: fa. H. J. Hbebé voor 50 woningen in de grondverf zetten 6400; afverven ƒ5200; totaal 11.600. Perceel II: W. P. An- theunis 40 woningen in de grondverf zetten ƒ4900; afverven ƒ3500; totaal ƒ8400. Perceel III: A. de Waard 20 wo ningen in de grondverf zetten ƒ2560; af verven ƒ2080; totaal ƒ4640. Perceel IV; H. J. Harte 10 woningen in de grondverf zetten 1280; afverven 1040; totaal 2320. Perceel V: W. P. Antheunis 18 duplexwoningen in de grondverf zetten ƒ2687; afverven ƒ1971; totaal ƒ4658. BROUWERSHAVEN Ledenwinactie „Apollo". Dezer dagen zal het bestuur van de muziekvereniging „Apollo" beginnen met een grootscheepse actie om nieuwe leden te werven voor haar vereniging. Door het vertrek van diverse leden als gevolg van de evacu atie is h«t ledental teruggelopen. Er komt o.l.v. de dirigent, de heer P. H. J. Everwijn, een nieuwe cursus. Bij ge bleken bestaansmogelijkheden zal een jeugdorkest worden gevormd. Ook ou dere leden zullen nu weer worden aan gezocht hun medewerking te verlenen. Verwijdering obstakels. Nu de pers zuiger Brouwershaven heeft verlaten, worden de pijpleidingen (4 km lang), van de zeedijk via Galgenblok naar het zanddepöt op de Schenkeldijk verwij derd, Dit houdt tevens in, dat de drie opritten van 2 m hoogte op de Straatweg zullen verdwijnen, wat voor het auto verkeer een grote verbetering is, aange zien er hier nogal eens een voertuig strandde. Ook deze verwijdering sluit weer een fase af van het algehele her stel van het eiland. Voorburg krygt tegenbezoek. Morgen zal de gemeenteraad een delegatie van de Ontspanningscommissie en Goederen commissie een tegenbezoek brengen aan Voorburg. Hierbij zal de dank van de gehele bevolking worden overgebracht voor al het vele dat Brouwershaven ont vangen heeft en nog ontvangen zal, daar Voorburg ook in het komende wintersei zoen voor de nodige ontspanning zal zorgen. Late vacantie. Uit deze gemeente mo gen enige vrouwen een 10-daagse vacan tie doorbrengen op de „Keijenberg" te Renkum. Deze uitzending is georgani seerd door de Algemene Diaconale Raad Sectie Gezinszorg te Utrecht, terwijl de plaatselijke organisatie berust bij mej. Hesselink, sociaal gezinaverzorgster. GROEDE Kinderen speelden met lucifers. Bij de landbouwer J. J. R. te Groede, Kruisdijk, brandde een hangar gevuld met stroo en vlas af, vermoedelijk doordat kinderen in de beurt met lucifers aan het spelen wa ren. HOOFDPLAAT Val met de motor. De motorrijder a. de R. alhier kwam met zijn motor te vallen. Hierbij liep hij een knieblessure en enige verwondingen aan het hoofd op. Zijn vrouw, die achter op de motor zat liep een dikke knie op. RENESSE Noodwoningen betrokken. Maandag J.l. zijn een 30-tal z.g.n. directieketen, de van overheidswege gebouwde wonin gen, door gezinnen betrokken. Voor de vele èvacué's, die voor de a.s. winter zeer onvoldoende gehuisvest zijn, is dit al een stap in de goede richting. Met het grondwerk van nog elf directieke ten is begonnen. Eind November hoopt men klaar te komen met vijftig Oostenrijkse wonin gen en acht Noorse woningen staan on der de kap. SCHERPENISSE Ongeval. De 8-jarige A. Deurloo viel van een wagen en kwam zó ongelukkig op zijn armen terecht, dat dokter Helle man overbrenging naar het ziekenhuis te Bergen op Zoom noodzakelijk achtte. ST. ANNALAND Aanbesteding. Op het bureau van de directeur van gemeentewerken te Bergen op Zoom werd in het openbaar voor re kening van B. en W. van Bergen op Zoom aanbesteed het bestraten van het Vierkantje en enkele andere straten Er waren drie inschrijvingen binnen geko men. Laagste was Gebr. J. en M. Moer land te St. Annaiand voor ƒ23.980. ST. PHILIPSLAND Ontvangst postduiven. De postduiven- houdersvereniging „De Reisduif" ontving 20 postduiven. Deze waren geschonken door liefhebbers uit Nieuw-Wolda in Groningen. IjZENDIIKE Amateurstentoonstelling. Door de Kunstkring IJzendijke wordt in het Hotel Lievens een tentoonstelling gehouden van schilderijen en etsen. Deze tentoon stelling heeft de stoutste verwachtingen overtroffen. Ook de door de schooljeugd ingezonden tekenstukken worden ge waardeerd. De publieke belangstelling ïg groot.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2