DEZE WERELD V&n ÖdiQ tot Ö&Q N.V.V. houdt vast aan de zes procent. Geen Frans offensief meer vóór het voorjaar* Het looncongves te Utrecht Nader onderzoek geëist naar gang van zaken bij het opstellen van indexcijfers. Defensie-opdrachten voor 15 landen* Doodgewaande ingenieur uit Canada terug* Nederlandse verdediging op de goede wegt maar niet gereed* Amerikaans water vliegtuig nabij IJslanc verongelukt* Trappenhuizen storend voor huiselijke rust. Zó sterk groeit het lager onderwijs. De tijd werkt mee. Gebrilde kippen leggen beter*** Sabre beter dan Mig Binnen vijf jaar atoom-electrïciteit* Kan Hessen aanspraak maken op Suriname? H Rode Kruis zond voor f 375*000 goederen aan Griekenland* Amerikaans vliegtuig neergestort Weekend vol besluiten. Op zoek naar de schat der Inca's Dinsdag 20 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 UTRECHT, 17 October. Het N.V.V. heeft te Utrecht zijn looncongres gehouden en daar zeer uitvoerig de loonactie besproken. Voordat de con gresgangers huiswaarts keerden, was er een resolutie vastgesteld waar het woord „verhoging" meerdere malen in voorkwam, waarin voorts van de regering een nader onderzoek geëist wordt naar de gang van zaken bij het opstellen van het reeds zoveel besproken indexcijfer en waarin af keuring wordt uitgesproken over de irreële houding, die door de werk geversorganisaties bij de loononderhandelingen is aangenomen. De ministers van de Kieft en Suur- en de land- en tuinbouwongevallenwet holf, vertegenwoordigers van Kamer fracties der K.V.P. en P. v. d. A., van de drie Middenstandsbonden en tal van andere autoriteiten woonden deze bijeenkomst bij, die geopend werd met een rede van de tweede voorzitter van het N.V.V., de heer C. W. van Winger den. Deze stelde vast, dat hetgeen zich in de afgelopen weken rondom het loonvraagstuk heeft afgespeeld, die per ingrijpt in de sociaal-economische verhoudingen in ons land, dan voor de oppervlakkige beoordelaar aan de dag treedt. Hij wees de bewering, dat de gevoerde loonpolitiek een socialis tische zou zijn, van de hand, en laakte de C.N.V.-voorzitter Ruppert, die ge sproken heeft over „het gemillimeter van de P. v. d. A.". De heer Ad. Ver meulen gaf vervolgens een gedetail leerd verslag over de gang van zaken, die geleid heeft tot het regeringsbe sluit het percentage van de loonsver hoging op 5 te bepalen. Zijn conclusie was dat het van het resultaat van het nadere onderzoek naar de C.B.S.-cij- fers zal afhangen of het N.V.V. de re geringsbeslissing als juist kan erken nen. Zolang dit niet is geschied, zal de eis van 6 pet. gehandhaafd worden. Hij keerde zch voorts tegen hen, die overheidsinvloed willen uitschakelen en gaf opnieuw de visie van het N.V.V. op het verband tussen loonpolitiek en werkgelegenheid („Een politiek van volledige werkgelegenheid kan slechts succes hebben indien de loonpolitiek daarop mede afgestemd wordt"). Nadat de heer J. J. Berger de voor gestelde verhoging van de kinderbij slag en de uitkeringen volgens de noodwet Drees had besproken kwam de resolutie op tafel. DE RESOLUTIE. De volgende wensen werden daarin naar voren gebracht. 1. Verhoging van de loongrens voor de invaliditeits- en ziektewet tot f 6000. 2. Verhoging van de dagloongren zen voor alle sociale verzekeringswet ten tot f 16,per dag, 3. Verhoging van de lopende zieken gelduitkeringen en tijdelijke uitkerin gen krachtens de ongevallenwet 1921 FRANKFORT, 19 Oct. Het hoofd kwartier van de Amerikaanse strijd krachten in Europa heeft bekend ge maakt dat in het kader van het pro gramma voor wederzijdse militaire bijstand (M.D.A.P.) in het fiscale jaar 1953 reeds voor een bedrag van ruim 1.596.000.000 dollar aan contracten is uitbesteed in Europese landen. De contracten voor materiaal en uit rustingstukken, welke in Europa ver vaardigd worden op grond van de de fensie-programma's van de N.A.V.O. vertegenwoordigen een dollarwaarde welke ruim twee en een half maal zo groot is als het totale bedrag waarvoor in het voorgaande fiscale jaar op drachten gegeven werden. Met fabrikanten in 15 landen zijn reeds meer dan 350 contracten afge sloten voor militaire goederen, w.o. tanks, vliegtuigen, mijnenvegers, wa pens van allerlei aard en vliegtuig onderdelen. In het fiscale jaar 1952 werden met fabrikanten in 11 Europe se landen meer dan 300 contracten af gesloten voor een totale waarde van 628.964.000 dollar. In de fiscale jaren 1953 en 1952 zijn aan Nederland contracten toegewezen voor een waarde van resp. 52.477.000 dollar en 39.048.000 dollar. In deze cijfers voor Nederland zijn niet begrepen de bedragen die ge moeid zijn met de aankoop van levens middelen door het Amerikaanse le ger ten behoeve van de troepen in Duitsland. 1922 met 5 pet. 4. Verhoging van de invaliditeits- en ongevallenrenten, alsmede van de resp. bijslagen met 5 pet. 5. Verhoging van de kinderbijslagen met 5 pet. 6. Een extra verhoging van de kin derbijslag ter inhaling van de achter stand door de consumptiebeperking voor de grote gezinnen ontstaan, ad. cent per dag voor het vierde en vijfde kind en 15 cent per dag voor het zesde en volgende kinderen, 7. Verhoging van de normbedragen der noodwet ouderdomsvoorziening voor gehuwden in de le en 2e gemeen teklasse met f 84,in de 3e, 4e en 5e gemeenteklasse met f 90,-, voor on- gehuwden met resp. f 60,en f 66, Naast de reeds genoemde eis om een nader onderzoek van het index-cjjfer, waarschuwt de resolutie de georgani seerde werkgevers, „dat het voortgaan op de thans ingeslagen weg ertoe moet leiden, dat de samenwerking in het verband met de Stichting van de Arbeid moeilijk, zo niet onmogelijk zal-worden". Acht en dertig dagen op redding gewacht. SCHIPHOL, 19 October. Na acht en dertig dagen van ontbering in een verla ten Canadese streek van toendra's, naald bomen en meren, is de Nederlandse inge nieur Koeten met zijn metgezel in Neder land teruggekeerd. Samen met de Duitse geoloog dr K. Thiehaus vertrok hij op 5 Augustus naar Canada om een onderzoek in te stellen naar ijzerertsafzettingen ten Zuiden van de Ungavabaai in Noord Oost Canada. Twintig dagen later kwamen zij op weg naar de streek benoorden Quebec, bij een noodlanding op het Emmanuëlmeer in een geheel verlaten gebied terecht. Na de begroeting door zijn vrouw en kinderen vertelde de reeds doodgewaan de ingenieur, dat het vliegtuig een tus senlanding had moeten maken op het Michiganmeer, dat echter onvindbaar was. De benzine was op en reeds spoedig had den zij gebrek aan voedsel en bovendien begon het steeds kouder te worden. Midden October begint in deze streek n.l. de winter. „We zouden zeker spoedig zijn omgekomen" aldus ir Koeten. „Onze munitie was spoedig op en ook met vis sen waren we niet fortuinlijk". Door vliegtuigen van de Canadian Air- force werden de mannen gevonden. Mevr. Koeten, wier eerste man in de oorlog is gestorven en die thans reeds bericht had ontvangen, dat men het zoeken had op gegeven, ontving het bericht over het be houd van ir Koeten op de zevende ver jaardag van hun huwelijk. Drie leden van Perzisch marine personeel ter dood veroordeeld, TEHERAN, 19 Oct. Een kwartiermees ter en twee matrozen, leden van het Per zische marinepersoneel, die zes dezer hebben gepoogd, te Koramtsjar brand te stichten aan boord van een kustwacht vaartuig zijn door het militaire gerechts hof van Abadan ter dood veroordeeld. Directeur-generaal Duyverman verklaart: Luchtmachtpersoneel in vier jaar vertienvoudigd. DEN HAAG, 17 Oct. De directeur- generaal van het ministerie van Oor log, de heer S. D. Duyverman, heeft voor de Vereniging ter bevordering van Krijgswetenschap in een lezing verklaard, dat de verdediging van Ne derland op de goede weg is, maar nog niet gereed. De Koninklijke lArine heeft bij de naoorlogse opbouw het voorde, had van ooi,oto—,«...ig, terwijl het gemis daarvan de landmacht en de luchmacht voor wel haast onoplosbare moeilijkheden ge plaatst. Tengevolge van de gebeurte nissen in het vroegere Ned. Indië kon de opbouw van ons leger en onze luchtmacht pas in 1951 beginnen. Bij de opbouw van de strijdkrachten zal men van de grond af moeten be ginnen. Herbouw van een volledige vechtsgerede harmonische zee-, land en luchtmacht tot in de perfectie acht te hij niet mogelijk doch wel het berei ken van een internationaal erkende en gewaardeerde gereedheid, welke over nog eens vier jaar kan worden vervol maakt. Eind 1954 rekent spreker voor het leger op een gereedheid van 220.000 man. Deze zullen personeeltechnisch voor 100 pet, gereed, materieeltech- nisch, voor zover het afhangt van eigen inspanning, voor 84 pet. en van hulp 76 pet. De luchtmacht zal dan beschikken over 400 vliegtuigen op zeven opera tionele vliegvelden, met 20.000 man personeel of tien maal zoveel als vier jaar geleden. "Vergeleken met andere landen is onze „inspanning" niet bo venmatig te noemen. REYKJAVIK, 19 Oct. Een „Nep tune" van de Amerikaanse marine, met een bemanning van negen koppen, is Zondagochtend ter hoogte van de Zuidkust in zee gestort. Het ongeluk geschiedde, nadat de vlieger had ge meld dat een der motoren buiten wer king was en dat het toestel hoogte ver loor. Vier man zijn in een rubberboot en nog vier op een vlot waargenomen. Men vreest echter dat zij zijn omgeko men, daar nadien boven dit zeegebied een storm heeft gewoed. De drenkelingen waren uit de lucht waargenomen. Aan de hand van de verstrekte aanwijzingen hebben Ame rikaanse, Britse en IJslandse vaartui gen nog verwoede, doch vergeefse pogingen gedaan om hen te redden. Conferentie Vrije Evangelische Gemeente. ARNHEM, 17 Oct. De Vrije Evange lische Gemeente in ons land zal van 20 tot en met 22 October a.s. te Velp een conferentie houden met als hoofdthema: „Gods boodschap in deze tijd". Als spre kers zullen optreden ds Joh. M. D. Beeuw- kes uit Velp, ds D. "W. Veldkamp uit Hil versum en ds H. C. Leep uit Rotterdam. Ouderlingenconferentie Chr. Geref. Kerk. 's GRAVENHAGE, 17 Oct. De jaar lijkse ouderlingen-conferentie van de Chr. Geref. kerk wordt op 22 October gehouden in de Chr. Geref. Kerk te Utrecht. De heer K. Geleijnse uit 's Gra- venhage zal na afhandeling van enige huishoudelijke aangelegenheden spreken over: „Het verband tussen doop, belijde nis en avondmaal". DEN HAAG, 19 Oct. De moderne ar chitectuur maakt thans bij het bouwen van flats veel gebruik van trappenhuizen, die in tegenstelling met vroeger, toen de trappenhuizen open werden uitgevoerd, en alleen over de hoogte van de eerste woonlaag, thans veelal ingebouwd zijn met een buitendeur als centrale toegang en die doorlopen van beneden naar bo ven. „Vormen deze trappenhuizen inderdaad storende elementen voor de huiselijke rust en zijn er werkelijk veel bewoners van zulke woonblokken, die er hinder van hebben?" was de vraag, die het uit gangspunt vormde voor een onderzoek, dat de afdeling gezondheidstechniek van de organisatie voor toegepast-natuurwe- tenschappelijk onderzoek (TNO) naar dit verschijnsel enkele jaren geleden is be gonnen. Een enquête, die zich uitstrekte over ongeveer 1200 woningen, heeft vol gens het orgaan van deze organisatie op deze vraag een onomstotelijk bevestigend antwoord gegeven. Een verbetering betekent reeds het be kleden van zulke trappenhuizen met ge- luidabsorberende materialen. 's GRAVENHAGE, 19 Oct. Uit 'n door het C.B.S. gepubliceerde statistiek van het lager onderwijs (G.L.O. en V.G.L.O.) 1949-1953 blijkt, dat de tij dens de oorlog en vooral de in 1946 gestegen geboortecijfers een sterke groei van dit onderwijs in genoemde periode veroorzaakten. Het aantal scholen steeg van 7.044 tot 7.328 (4 pet.), het aantal leerlingen van 1.165.000 tot 1.323.00 (14 pet.) en het aantal leerkrachten van 34.400 tot 37.600 (9 pet.) Van de leerlingen die de lagere school uit een der leerjaren 6, 7 of 8 verlieten ging 28 pet (in 1948 27 pet.) rechtstreeks naar het u.l.o., 11 pet. (10 pet.) naar het middelbaar onder wijs en 34 pet. (31 pet.) naar het nij verheidsonderwijs. Heiigymnasten~masseurs en de verhoging loongrenzen* 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. Het bestuur van het Nederlands Genootschap voor Heilgymnastiek, massage en physiotech- niek heeft zich tot de leden der Eerste en Tweede Kamer gewend met een schrij ven waarin verzocht wordt, alvorens een beslissing te nemen over de voorgestelde verhoging der loongrenzen van de soci ale verzekeringen met de daaraan gekop pelde automatische verhoging van het ziekenfondsenbesluit, de gevolgen voor de Nederlandse heilgymnastenmasseurs ernstig in overweging te nemen. Mededeling (adv.) Stuurman Steven vertelt weer „Naar de rennenriepen we tegen de koetsier, toen we op het laatste ogenblik voor de Derby in Epsom waren aangekomen en er zowat geen vehikel meer te krijgen was, „Vlug!!" De kapitein en de purser sprongen in het rijtuig, en ik zat in één tel naast de koetsier op de bok. M'n onafscheide lijke pakje Sterling shag in mijn zak. In een vaart ging het er van door. Plotseling - we hadden het terrein bijna bereikt een klap! Aangereden door een auto! Met een buiteling kwam ik pardoes op het paard terecht, dat er zonder wagen vandoor ging en juist op het moment van de start de baan opstoof. „Nu of nooit!" dacht ik, „m'n grootsté avontuur aan de wall" Meteen zaten we al in de kopgroep. Overal klonk gejuich. Wanhopige gezichten van de jockeys naast me. „Hurry-up hörsie!" riep ik. „sta op Sterling!" En bij het woord „Sterling" schoot het beest met verdubbelde kracht vooruit, en laat ik nou op de laatste 100 yards het paard van de Aga Khan met een volle lengte kloppen! Donderende ovaties, iedereen kwam ons feliciteren. Maar weten jullie nou, wat de koetsier ver telde toen hij me dolgelukkig om de hals viel? Zijn paard heette Sterling! „Bravo!t" riep ik, „dat is de triomf van de kwaliteit! Je bent onherroepelijk winnaar als je zegt: ik Sté op STERLING! De strijd in Indo-China. HANOI, 18 Oct. „De Franse legerleiding is niet voornemens nog voor het voorjaar een alge meen offensief te ondernemen tegen de zes Vietminh-divisies, in het ge bied rondom de monding van de rode rivier", aldus is Zondagavond te Hanoi van hoge militaire zijde vernomen. De Franse opperbevelhebber der Franse uniestrijdkrachten, generaal Henri Navarre, heeft het huidige of fensief doen aanva: gen in het meest zuidelijke gedeelte van dit gebied, om de rebellen te beletten het te gebrui ken als basis voor een opmars, die zij in de regentijd hadden willen be ginnen. Van dezelfde zijde wordt nog ver klaard, dat de tijd voor de Fransen werkt. Er worden thans vele lichte Vietnamese bataljons gevormd, die spoedig in staat zullen zijn het delta gebied voor aanvallen te vrijwaren. Eenheden met meer ervaring zullen dan worden gebruikt voor een offen sief in het door de Vietminh thans nog beheerste gebied. Het Franse offensief in Noord-Indo- China is Zondag voortgezet. De Franse uniestrijdkrachten rukken met twee colonnes op naar Than Hoa, een bol werk der Vietminh. Franse speciale troepen blijven in kleine groepen langs de kust van de golf van Tonkin landen. De Franse legerleiding deelt slechts weinig mee over het verloop van het Centrale van vakorganisaties in midden- en kleinbedrijf wil vertegenwoordiging in S.E.R. 's-GRAVENHAGE, 19 Oct. De centrale van vakorganisaties in midden- en klein bedrijf heeft in een adres de Sociaal-Eco nomische raad verzocht in zijn advies aan de regering over de samenstelling van de raad in de volgende zittingsperio de mede op te nemen dat aan de centrale van vakorganisaties in midden- en klein bedrijf, hetzij alleen hetzij tezamen met een of meer andere centrale organisaties van het midden- en kleinbedrijf, het recht worde verleend een of meer leden (en plaatsvervangende leden) van de raad aan te wijzen. De centrale van vakorganisaties in mid den- en kleinbedrijf - aldus het adres - omvat een 28-tal organisaties op het ge bied van het ambacht en de detailhandel met een gezamenlijk ledental, dat 30.000 overtreft. Onder deze organisatie bevin den zich bonden voor bedrijfstakken, die in het ambacht en de detailhandel een zeer vooraanstaande plaats innemen: de vakorganisaties der smeden, der loodgie ters, der bakkers en der sigarenwinke liers. Daarnaast telt de „Centrale" nog tal van vakorganisaties van kleinere omvang of van geringere betekenis. offensief. Vernomen wordt echter, dat de Frans-Vietnamese troepen grote voorraden der Vietminh, waaronder ammunitie, hebben vernietigd. De Fransen zijn, nu hun offensief vier dagen aan de gang is, door gedrongen in gebied, dat de opstande lingen reeds verscheidene jaren in hun macht hadden en waar zij zich geheel veilig- voelden. VENLO, 19 Oct. Verschillende kippenhouders zijn er in de laatste tijd toe overgegaan om hun pluim vee van zogenaamde „kippenbrïl- len" te voorzien. Dit zijn alumi- niumplaatjes, die onwrikbaar in de bovensnavel van de dieren worden bevestigd. De kippen worden hier door eerst met recht „kippig" want het vooruitzicht is hun beno men. Dit is ook de bedoeling van de kippenbrïl, die een uitstekend middel is gebleken tegen de nei ging van kippen en hanen om el kaar te bevechten en staart en lel len tot bloedens toe te verwonden. Dergelijke kippen zijn sterker vat baar voor ziekten en haar legpres- taties gaan achteruit. Rus moet onder doen voor Amerikaan. TOKIO, 16 Oei. De Sowjet-Russlsche „Mig-straaljager is langzamer dan d6 „Sabre" en ook in andere opzichten infe rieur aan het Amerikaanse toestel, aldus de bevelhebber van de Amerikaanse luchtmacht in het Verre Oosten, generaal Otto Weyiand. De generaal zei, dat Amerikaanse vlie gers de „Mig", die vorige maand door een Noordkoreaanse piloot naar Zuid-Korea werd gevlogen, hebben beproefd. Hun oordeel was: „Een licht vliegtuig met een grote motor". Het beschikte niet over au tomatische instrumenten en er was on voldoende controle op de vliegsnelheid Bij 't geschut stond geschreven: „Bestook die vervloekte Yankees met deze bestraf fende munitie". WASHINGTON, 16 Oct. Het eerste Amerikaanse atoomkrachtstation voor het leveren van energie voor practische doeleinden, zal misschien over vijf jaar gereed zyn, zo heeft de president van de „Gentral Electric Company", Ralph J, Cordiner, verklaard. Cordiner zei, dat zijn maatschappij bin nen enkele dagen aan de Amerikaanse commissie voor Atoomenergie toestem ming zal vragen voor het bouwen van een „reusachtige" atoomreactor, die atoomenergie in eleclriciteit zal omzetten. De reactor kan binnen vijf jaar worden gebouwd. Hij zei niet precies hoeveel energie de reactor zou leveren, doch het zou voldoende zijn om de geweldige na bijgelegen fabriek, waar plutonium wordt vervaardigd, geheel van drijfkracht ta voorzien, terwijl ook aan verscheidene steden in het Noord-Westen stroom zou kunnen worden geleverd. Guyana eens een Duitse kolonie In dc 17e eeuw werd kuststrook gekocht van Hollands-Z, Amerikaanse compagnie (Van de A.N.P.-eorrespondent). BONN, 17 Oct. De regering van het Duitse land Hessen zon, als zjj dit wenste, by de Verenigde Naties aan spraak kunnen maken op Suriname, Tot deze conclusie is een yverige Duitse geschiedvorser gekomen, die in het te Frankfort verschijnende blad „Deut- scher Kurier" een artikel over zijn studie heeft gepubliceerd. De Duitsers danken volgens hem hun rechten op Suriname aan de in 1635 in Spiers geboren Johannes Joachim Becher, die zich in de tweede helft van de zeventiende eeuw in heel West- Europa bekendheid verwierf. Becher was door de aartsbisschop van Mainz tot universiteitsprofessor verheven en verrastte vriend en vijand door proeven met de aanplant van aardappelen, het ET AFGELOPEN WEEK- de Europese defensie geregeld diende tekent een lelijke dreiging van DEN HAAG, 19 Oct. Het Nederlandse Rode Kruis heeft 3000 paar nieuwe schoe nen, 9500 meter overhemdenstof, 400 stoe len en 300 tafels gekocht voor de bevol king van de Griekse eilanden, die door de aardbeving in Augustus getroffen zijn. Verleden week heeft het Rode Kruis 100 trapnaaimachines en 300 handnaaimachi nes gekócht. De tafels en stoelen zijn be stemd voor diegenen, die zo'n machine ontvangen. Deze aankoop ter waarde van 155.000 gulden is de laatste die het Rode Kruis ten behoeve van de getroffen be volking gedaan heeft. De inzamelingsactie heeft bijna ^800.000 gulden opgebracht. Dank zij enige giften in natura en een zending medicamenten en dekens uit eigen middelen heeft het Rode Kruis voor ongeveer 375.000 gul den aan goederen naar Griekenland kun nen zenden. NEW YORK, 19 Oct. Een Constellation van de „Eastern Airlines" is vanochtend vroeg bij dichte mist kort na het opstij gen op het Newyorkse vliegveld Idlewild neergestort en in brand gevlogen. Er be vonden zich 22 passagiers en een beman ning van vijf aan boord. Er werd melding gemaakt van drie doden, een vermiste en twaalf gewonden. END was er een van vele ge wichtige besluiten. Er was weer eens volop nieuws zo bij het ont bijt. Dulles, Eden en Bidault gaven allereerst hun fiat aan de tekst der gelijkluidende nota's aan Rusland, waarin Mototof opnieuw wordt uit genodigd, ditmaal op 9 November naar Lugano te komen, teneinde nu eens eindelijk de kwesties Duitsland en Oostenrijk uit de doeken te doen. Voorts droegen de ministers hun ambassadeurs te Rome en te Bel grado op, Italië en Joegoslavië uit te nodigen voor een gesprek over Triëst; een gesprek, waaraan ook Frankrijk, Engeland en Amerika zullen deelnemen en met als uit gangspunt de Engelse en Ameri kaanse troepen uit Zóne A terug te trekken. Tenslotte gaven de ministers hun vertegenwoordigers bij de U.N.O. instructie een bijeenkomst van de veiligheidsraad te vragen over de ernstige grensincidenten tussen Is raël en Jordanië. Opnieuw dus heeft het Westen zijn hand over het IJzeren Gordijn gesto ken teneinde tot een aan Duitsland ge wijde conferentie te komen en de im passe te doorbreken. Zowel in Duitse als in Oostenrijkse politieke kringen is dit gebaar goed ontvangen. Dat Adenauer tevreden is gestemd, mag een meevaller genoemd worden te meer, omdat hij immers voordien zul ke ernstige bedenkingen heeft geuit tegen het aanbieden van veiligheids garanties aan Rusland op een ogen blik, waarop naar zijn mening eerst te worden. Het gaat er nu maar om, wat Mos kou zal doen. Op de nota, die destijds werd gestuurd en waarin werd voor gesteld om op de 15e October te Lu gano bijeen te komen, reageerde het Kremlin met een dubbelzinnig ant woord. Vlees noch vis: het waren de oude troeven 'die werden uitgespeeld. Er is daarom ook nu niet veel hoop dat de Sowjet-Unie zal ingaan op de Westerse uitnodiging. Van Oostenrijk naar Triëst: één stap. Binnenkort zal slechts een hand jevol Franse gendarmes in Tyrol en Vorarlberg, de enige „bezetting" ver tegenwoordigen, die Frankrijk nog in Oostenrijk heeft. Een symbolische macht dus van veertig man, die zich overigens in dit mooie bergland best zullen amuseren. Tussen die veertig gendarmes en Triëst zit echter een verband. Italië en Zuid-Slavië zijn uitgenodigd voor een gesprek. Basis: terugtrekking der Engelse en Ameri kaanse troepen uit Zone A. Dit laatste nu is een ernsig probleem. Het gebied van Triëst tot de Alpen is n.l. strate gisch van groot belang. Het vormt immers de invalspoort in Italië van de Donauvlakte uit. De verdediging van de z.g. Ljubljanapas hangt af van het bezit van enkele heuvelruggen on geveer 50 tot 70 km ten Noorden van Triëst op Zuidslavisch gebied. Een fa lende Westelijke defensie van deze streek tegen een Russische aanval be- de Povlakte, een isolering van Tito's troepen en een bedreiging vande geallieerde troepen in Oostenrijk. Triëst zou ingeval van oorlog een be langrijke aanvoerhaven kunnen zijn. Gezien echter het feit, dat de gealli eerde bezetting in Oostenrijk tot een handjevol mensen wordt teruggebracht, lijkt het er meer op, alsof men Triëst slechts beschouwt als een vrij waarde loze vlootbasis. Bovendien wordt met betrekking tot de toekomst van Triëst geen woord gesproken over het feit, dat het eco nomisch lot van deze stad niet ver bonden is met een van de beide lan den, die aanspraak maken op het ge bied, maar met Centraal Europa en in het bijzonder met Oostenrijk. Noch Joegoslavië, nóch Italië kunnen Triëst een achterland bieden of zijn kooplie den een afzet garanderen om die bloei te herstellen, waarin de haven van Triëst zich ten tijde van Keizer Franz Joseph verheugde. Tenslotte is daar de kwestie tussen Israël en Jordanië. Het is „oud zeer"; reeds eerder vonden aan de grens, -of beter in de gedemilitariseerde zóne in cidenten plaats. Niet voor niets heeft het Amerikaanse departement van1 Buienlandse Zaken uiting gegeven aan de „toenemende bezorgdheid"van de regering over de steeds stijgende spanning langs de grens tussen Israël en de Arabische landen. Jordanië heeft ook nu weer Irak om militaire bijstand gevraagd en wel in de vorm van vlieg tuigen. Hopenlijk zal het Iraakse kabi net zo wijs zijn geen stappen te on dernemen alvorens de Veiligheidsraad een uitspraak heeft gedaan. De chef van de generale staf van het Arabisch legioen, generaal-majoor Glubb Pasja, heeft in ieder geval al verklaard, dat het Jordaanse volk om wraak roept, maar dat de regering zich aan de wa penstilstandsovereenkomst zal houden. winnen van cokes, en tenslotte zelfs door het ontdekken van „de steen der wijzen" in Schotland. Eén van Bechers grote plannen was het stichten van een Duitse kolonie in Zuid-Amerika, maar liet kostte hem jaren vooraleer hij een Duitse vorst vond, die hem daar bij wilde helpen. Tenslotte vond hij ge hoor bij de vrij berooide en avontuur lijke graaf Frederik Casimir van Ha- nau. Als bijzondere gezant van die graaf toog Becher naar Amsterdam, waar hij van de „Hollands-Zuidamerikaanse Compagnie" de kunststrook tussen Orinoco en Amazone kocht. De graaf noch Becher hebben echter ooit voet aan wal gezet in hun nieuwe kolonie. Hun onderneming mislukte omdat zij geen kolonisten konden vin den, ook al prees Becher het land aan als een paradijs, „waar de mensen zo lang leven, dat zij tenslotte van ouder dom omvallen". De graaf had zich met dat al zodanig in de schulden gesto en, dat zijn familie hem onder voog dij liet plaatsen. Becher zelf stierf la ter arm en verlaten in Londen. Eerst een eeuw later heeft een van 's graven nazaten, Wilhelm von Hes senKassei, nog eens getracht het ge bied op te eisen, doch toen kwamen de veroveringen van Napoleon tussen beide. Dat alles sluit echter volgens de „Deutscher Kurier" niet uit, dat de stichting der Duitse kolonie driehon derd jaren geleden heeft plaats gehad en dat die Duitse rechten staatsrech telijk nooit zijn uitgewist. De vraag of Hessen, als rechtopvolgster van iiet oude graafschap Hanau, nog altijd rechten op Guyana kan doen geiden, leent zich volgens het blad bij uitstek voor een behandeling in een proef schrift. LIMA, 17 Oct. Een groep deskun. digen, vergezeld van een afdeling van de genie van het Peruviaanse leger, is in de buurt van de plaats Cuzco in Peru op zoek gegaan naar de schat, welke daar door de laatste der Inca heersers verborgen zou zijn. Men is begonnen met de toegang te forceren tot bepaalde spelonken, waar men de schat denkt te kunnen vinden. Volgens de overlevering zou de laatste Inca koning, Hoeascar, op die plaats stapels goud en edelstenen opgeslagen hebben toen verdere tegenstand tegen de Spanjaarden hem vruchteloos bleek. Hoeascar zou degenen, die de kost baarheden naar de grot vervoerd hadden, tezamen met de schat hebben doen opsluiten, opdat het geheim van de bergplaats bewaard zou blijven, en hij zou verder eigenhandig de werk lieden, die de grot hadden dichtge metseld, gedood hebben. Volgens sommige deskundigen zou het hier slechts gaan om de plaats, waar de Inca-koningen-, met hun die naren en bezittingen, werden begra ven. Voor de grot bevinden zich na melijk stenen trappen, die doen den ken aan een altaar, waarop de mum mies voor de bijzetting werden neer gelegd om bij wijze van afscheid de laatste stralen van de „zonnegod" op te vangen.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3