Veiligheidsraad besprak Israelisch- Jordaans geschil Voorbereidingen voor Korea- conferentie beginnen Maandag Quarlespolder nu echt bij Zeeland 300 JONGEREN GEVRAAGD VOOR HULP OP DUIVELAND PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Generaal Binnike moet naar New York komen Amerikaanse regering wil financiële hulp aan Israel voorlopig staken Adenauers kabinet gereed Askenase speelde in Middelburg SNIPPER NIEUWS Minder Amerikaanse troepen in Europa Feest op nieuwe grond Moet huurder toch de helft betalen Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, TeL 243G, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Teief. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Expl- 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2611 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord DINSDAG 20 OCT. 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Mudewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Woensdag: Zon op 7.14 u., ondiSt 17.34 u. Maan op 16.36 d8a3P 2.44 u. Hoogwater Woensdag 21 Oct.: Vlissingen: 0.24 u. 2.16 m., 12.3§ u. 2.11 m. Terneuzen: 0.51 u. 2.33 m., 13.05 u. 2.28 m. Wemeldinge: 2.06 u. 1.88 m., 14.25 u. 1.73 ni. Zierikzee: 1.56 u. 1.65 m., 14.09 u. 1.49 m. NEW YORK, 19 October. De Veiligheidsraad heeft vandaag tijdens een korte zitting, waarin het geschil tussen Israël en Jordanië werd besproken, besloten de chef van de militaire staf van de bestandscommissie der V.N. in Palastina, generaal Binnike, uit te nodigen onmiddellijk over te komen om verslag uit te brengen over de spanningen tussen beide landen. Het voor stel daartoe kwam van de Amerikaanse afgevaardigde, Logge, en daar nie mand bezwaar maakte, werd het aangenomen verklaard. Na een voorstel van „de Libanese afgevaardigde, Malik, alleen door Israël jegens Jordanië be dreven gewelddaden te bespreken werd de zitting tot Dinsdag verdaagd. De Israëlische premier, Ben Goerion, heeft vanavond via Je radio verklaard, dat Israëël nooit zal toestaan, dat het leven van zijn burgers onbeschermd is en gewapende plunderaars het land dag aan dag kunnen binnendringen om moord en sabotage te plegen, zon der daarin gehinderd te worden. Hij ontkende, dat Israëlische troepen be trokken waren bij aanvallen over de grens. De Jordaniërs daarentegen zouden volgens Ben Goerion overvallen heb ben gedaan op kampen met vluchte lingen. Deze mensen hebben zich tot de Israëlische regering gewend om hulp, waarna hen wapens zijn ver schaft om zich te verdedigen. De Is raëlische premier somde nog een aan tal wandaden, die zouden zijn gepleegd door Jordaanse troepen op en noemde de thans door Jordanië geuite beschul digingen fantastisch. GEEN HULP MEER? De V.S. hebben inmiddels de Israë lische regering laten weten, dat zij geen financiëlëe hulp meer zullen ver strekken totdat de pogingen om wa ter aan de Jordaan langs de Israëlisch- 19 MINISTERS BONN, 20 October. Vandaag zal bondskanselier Adenauer de samen stelling van de nieuwe Westduitse re gering bekend maken. Naar wij ver nemen -al bet kabinet uit 19 ministers bestaan, een van de grootste regerin gen, die Duitsland beeft gehad In nor male tijd. Het kabinet bestaat uit 11 Protestanten en 8 Rooms-Katholieken. Aangezien de minister van Finan ciën bezwaren heeft geuit tegen het feit, dat iedere minister een departe- ent zou krijgen, omdat dit een te grote financiële last zou betekenen, zullen enkele van hen „samen moeten wonen". Adenpuer hoopt zijn regering over enige tijd. te kunnen uitbreiden met een minister van Buitenlandse Zaken en één voor Defensie. Veel liefhc'_L_rs voor.... reis naar de Mpan! DELFT, 19 Oct. In een bijeenkomst van de Vereniging voor Technische Physica te Delft heeft dr J. J. Raimond Jr uit Den Haag gesproken over het on derwerp „Ruimtevaart". Daarin zei hij dat velen door de idee de aarde per Voertuig te verlaten worden gefascineerd. Vandaar het feit dat reeds zesduizend vrijwilligers zijn „geboekt" voor de eer ste reis naar de maan Syrische grens te onttrekken, zijn ge staakt. Israël ontvangt van de V.S. vele millioenen economische hulp. De politieke commissie van de Arabische liga zal Woensdag bijeen komen om te beraadslagen over een gezamenlijk optreden teneinde voor eens en altijd een eind te maken aan de herhaalde en flagrante aanvalsda- den van Israël, zo wordt in de be kendmaking gezegd. TITO OVER TRIEST. BELGRADO, 19 October. Presi dent Tito heeft tegenover een corres pondent van een Braziliaans blad ge zegd, dat de Britten en Amerikanen met hun besluit om zone A van Triëst aan Italië terug tegeven drie dingen willen bereiken. In de eerste plaats versteviging van premier Pella's posi tie in verband met de goedkeuring van het E.V.G. Vervolgens om het pro bleem Triëst van de lijst van onop losbare problemen te laten verdwijnen en tenslotte een versterking van de positie VEn de Italiaanse ohristendemo cratische partij. Amerika en het Perzische oliegeschil TEHERAN, 19 October. Men verwacht, dat Herbert Hoover, des kundige voor oliezaken van het Ame rikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken, die Zaterdag in Teheran is aan gekomen, later zal doorreizen naar Londen, om te pogen de onderhande lingen tussen Engeland en Perzië over het oliegeschil weer op gang te krij gen. Hoover zal echter eerst met de Perzische regering besprekingen voe ren eer hij naar Londen vertrekt. BAO DAI OVER DE FRANSE UNIE. PARIJS, 19 Oct. Het staatshoofd van Vietnam, Baö Dai, heeft Maandag te Parijs verklaard, dat hij er voor stander van is, dat zijn land lid blijft van de Franse Unie, indien deze laat ste een deelgenootschap is van gelijke, souvereiné staten. Hij zei, dat dit standpunt gelijk is aan dat van het Vietnamese nationale congres, volgens hetwelk, een onaf hankelijk Vietnam zich niet moet aan sluiten bij de Franse Unie in haar hui dige vorm. Vietnam wil vriendschap met Frank rijk, als gelijke en vrije deelgenoot, al dus Bao Dai. Politieke commissie der V.N, ver werpt resolutie inzake Marokko. NEW YORK, 19 October. De poli tieke commissie van de Ver. Naties heeft vandaag de door 13 staten, leden van de Aziatisch-Arabische groep, in gediende resolutie inzake Marokko verworpen. In de resolutie werd voor gesteld, dat Frankrijk het gebied bin nen vijf jaar volledige onafhankelijk heid zou geven. Er waren 28 landen te gen de resolutie, 22 voor en 9 onthiel den zich. BRAND TE ZIERIKZEE. ZIERIKZEE, 19 October. Vanmid- da;; omstreeks vijf uur is brand uitge broken in de schuur van de landbou wer M. J. Schouls aan de Balie, waar een hoeveelheid hooi lag opgeslagen. Vier kinderen, onder wie twee doch- t.rtjes van de landbouwer, ontdekten het vuur, waarna zij onmiddellijk Schouls waarschuwden, die samen met zijn broer en enkele omwonenden met zakken de vlammen doofden. Niette min waarschuwden zij ook de politie, die met brandblusapparaten uitrukte en de branweer alarmeerde. De brandweer verscheen vrijwel direct en gaf met één straal water, om het hooi nat te houden. De politie haalde ver volgens het hooi uit de schuur. Het bleek dat ongeveer 1000 kg hooi door vuur en water waardeloos is geworden. De schade wordt op f 200.geraamd. De gebouwen waren wel, de inventaris niet verzekerd. De oorzaak van de brand is onbekend. MIDDELBURG, 19 October. Voor een nagenoeg volle Concertzaal speel de vanavond Stefan Askenase werken van zijn landgenoot Chopin. Een Chopin-programma heeft altijd iets aantrekkelijks, maar zoals dat van avond gebeurde, was dat een grootse gebeurtenis. Men stond hier voor de vraag, wat men meer moest bewonde ren, de overweldigende weemoedige schoonheid van Chopins werken, of de meesterlijke wijze waarop zij geïnter preteerd werden. Onder de handen van Askenase leef de de vleugel a.h.w., en vroeg men zich af, hoe het mogelijk was, dat zoiets uit een piano kon worden ge haald. Een zeldzame techniek en een weergaloze overgave deden een muzi kale vervoering ontstaan, die men slechts zelden meemaakt. Askenase begon met de Fantasie in F, die direct al de indruk gaf dat men een orkest hoorde in plaats van één instru ment. Via de Nocturne in F, kwam de So nate in bes met de overbekende Treur mars, met onvergetelijke schoonheid uitgevoerd. Na de pauze gaf de pianist twee Mazurka's en drie Etudes, w.o. de prachtige virtuoze in bis klein. Van de Berceuse en de twee walsen, die daa na volgden, was de Berceuse bui tengewoon fijn. In dit tere fijnzinnige, af en toe orkestrale werk, bleek eerst goed welk een techniek Askenase heeft. Niet alleen in de forti, maar met na me in de zachte delen gaf de vleugel zo'n ragfijne toon, dat men hier pas goed hoorde, op welk een zeldzame wijze deze kunstenaar zijn instrument beheerst. Met de Tarantella (een Ita-~ liaanse dans in uiterst snel tempo), werd het concert besloten. Maar niet minder dan tweemaal moest Askenase een toegift geven voor zijn enthousias te toehoorders. Voor wie nimmer Chopin hoorde, maar ook voor wie hem wel kennen, moet dit concert een openbaring ge weest zijn, want zelden werd een mu zikale gedachten wereld meer geopend, Jan op deze wijze. B. Rood-China bereid tot besprekingen „HET VALT NIET MEE OM DE NEUTRALITEIT TE BEWAREN" HONGKONG, 19 October. Radio-Peking heeft de tekst van een brief Van de Chinese minister van Buitenlandse Zaken uitgezonden, waarin wordt verklaard, dat China en Noord-Korea bereid zijn Maandag a.s. afgevaardig den naar Panmoendjon te zenden voor de voorbereidende besprekingen met de Amerikanen over de Koreaanse politieke conferentie. De communisten delen daarin ook mee, dat zij zich het recht voorbehouden te spreken over deelneming van andere landen, dan die tot nu toe aangewezen zijn deze conferentie bij te wonen. Vermoedelijk zal dus de kwestie van deelneming van India weer aan de orde komen. De voorzitter van de neutrale repa triëringscommissie, luitenant-generaal Thimaja, heeft verklaard, dat de wens om volkomen neutraal te blijven en noch de V.N., noch de communisten op de tenen te trappen, het grondbeginsel was van de Indische gedragslijn in Ko rea. De generaal zei zelden in gezel schap van communisten en verbonde nen te gaan zitten, tenzij hij een plaats kon vinden tussen een vertegenwoor diger van elke partij. Thimaja betoogde, dat de Indische politiek van „vreedzame overreding" iii kr' bij de Chinese gevangenen jrfist was gebleken, doordat zij uiteindelijk de uiteenzettingen hebben aanvaard. Sprekend over deze uiteenzettingen zei de generaal, dat hij zich afvroeg of sommige gevangenen werkelijk wisten, waar het eigenlijk om ging. Dank zij de nieuwe wapens. WASHINGTON, 19 October. De Amerikaanse minister van Landsverdediging, Wilson, heeft verklaard, dat de ontwikkeling van nieuwe wapens het op de lange duur mogelijk zal maken de sterkte der Amerikaanse strijdkrachten in Euro pa t Verminderen, Hij deelde tevens mee, dat het niet nodig is nog een Amerikaanse divisie gevechtswagens naar Europa te zenden, waarover onlangs ge spróken werd. Wel zal men door gaan met het versterken van de Westeuropese defensie door het zenden van atoomartillerie. Een nieuw apparaat ter distillatie van zeewater.- PARIJS, 19 Oct. Een Franse ingenieur heeft onlangs in Le Lende (Mauri tanië) een apparaat geconstrueerd waar mee zeewater gedistilleerd kan worden en waarmee de vochtigheid uit de lucht opgevangen wordt door het gebruik van zonne-energie. Met dit toestel kan men eveneens zout uit het zeewater winnen en tevens mag nesium-zout. BREST, 19 October. Zeven perso nen werden gedood en 20 gewond toen vandaag in het Franse havenplaatsje Le Fau in West-Bretagne twee bussen in volle vaart op elkaar botsten. Van de 20 gewonden verkeren er boven dien 12 in levensgevaar. Minstens twee en dertig personen werden gedood en veertig gewond tenge volge van een geweldige ontploffing, welke plaats vond aan boord van het Amerikaanse vliegdekschip „Leyte" dat in een droogdok in de haven van Boston ligt. Deze radiografisch overgebrachte foto toont hoe gewonden vaü het 27.000 ton metende oorlogsschip worden gedragen. MEVR. QUARLES VAN UFFORD OVERHANDIGDE DE HUISSLEUTEL QUARLESPOLDER, 19 Oct. Om ongeveer half vijf vanmiddag over handigde mevrouw A. D. Quarles van Uffort-Mulert tot de Leemcule een met kleurige linten versierde huissleutel aan de heer A. A. Quist. Een paar seconden later zwaaide dë voordeur van diens nieuwe pachterswoning open. Daarmede was de Quarlespolder (430 ha cultuurgrond) symbolisch aan het Zeeuwse grondgebied toegevoegd. Bij alle tien boerderijen wapperden de vlaggen als een teken van blijdschap op deze feestelijke en historische dag. In de grote schuur op het bedrijf van de heer Quist sprak de eerst gisteren van zijn Afrikaanse reis teruggekeerde Commissaris der Koningin, jhr mr A. F. C. de Casembroot, tot de verzamelde pachters: „Ik hoop, dat het u allen )ed vtag gaan en dat u hier gelukkig moogt zijn. Dat u zult werken in de geest van hem, wiens naam deze polder draagt en die u ook, als hij dit ogenblik had mogen beleven, het allerbeste en Gods zegen zou hebben toe gewenst". Voordat mevrouw Quarles de schuur binnentrad, had de 9-jarige Cobi Quist haar een bouquet fraaie bloemen aangeboden. En in de schuur met op de achtergrond de Zeeuwse vlag, de producten van de jonge grond: aardappelen, voederbieten (één van ruim 12 kg), suikerbieten (waaronder één van meer dan 5 kg), uien, bospeen, tarwe en vlas. In café Van den Dries te Lewedorp was het feest begonnen. Ir J. Kluyte- naar, Rentmeester der Domeinen te Breda, kon daar als beheerder van de Quarlespolder en namens de pachters zeer vele genodigden een welkom toe roepen. Onder hen merkten we op de Gedeputeerden Philipse, Mes, Schout en Hamelink, de Griffier der Staten mr J. M. Pilaar; de colleges van B. en W. van 's-Hëer Arendskerke, Arnemui- den en Nw- en St. Joosland; ir H. A. M. C. Dibbits, directeur Technisch Bu reau Domeinen, alsmede zijn voorgan ger, ir A. G. Verhoeven; de heren H. Bakker en W. A. van Ravesteijn, resp. directeur en inspecteur Domeinen van het ministerie van Financiën; diverse ambtenaren van deze dienst, Rijkscon sulenten in Zeeland; vertegenwoordi gers der Stichting voor de Landbouw in Zeeland; van de P.Z.E.M., de Ned. Terwijl de afgezette premier van Brits Guyana, onderweg is naar Lon den, is de Britse minister van Kolo niën, Hopkinson, in de hoofdstad van Guyana, Georgetown, aangekomen. De veiligheidsstrijdkrachten van Kenia hebben vorige week 119 leden van de Mau Mau gedood. In hetzelfde tijdvak werden 40 bendeleden gevangen ge nomen. Een opleidingsschip van de Braziliaanse marine zal van 3 tot 8 November een bezoek aan Amsterdam brengen. Gisteren is de rechtstreekse busdienst van N.S. Den HaagAmster dam v.v. geopend. Overweldigend was de belangstelling niet; in de eerste bus zaten slechts 7 passagiers, terwijl er plaats is voor 40. 200 arbeiders, die werken aan de tunnelbouw bij Velsen, zijn voor korte tijd in staking geweest in verband met een geschil over de uitbetaling van prestatiepremies. Han gende de besprekingen is het werk in middels hervat. Belgische, Britse en Nederlandse officieren zijn voor twee daagse besprekingen in Dusseldorf bij een. Men zou het gebruik van atoom bommen op het slagveld bespreken. Het Koninklijk Paar is na het week einde in Parijs te hebben doorgebracht, gistermiddag weer in ons land terug gekeerd. Vertegenwoordigers van werkgevers in het brandstoffenbedrijf en van de werknemersorganisaties in het transportbedrijf gaan binnenkort praten over een C.A.O. voor arbeiders in de brandstoffenhandel. Gister avond is een likeur- en wijnfabriek te Rotterdam grotendeels uitgebrand. Al leen een woonhuis en het kantoor konden behouden worden. Als Ouwerkerk en Nieuwerkerk droogkomen VERZOEK NAAR DE MINISTER VAN OORLOG OM DIENST WEIGERAARS IN TE SCHAKELEN AMSTERDAM, 19 October. Als op. 15 November a.s. de Coördinatie Commissie Hulpwerk (C.C.H.), die 12 dagen na de ramp begon met het organiseren en coördineren van de hulpverlening door jeugdige vrijwilligers, niet kan beschikken over 300 jongeren, die twee weken op Schouwen en Duiveland hun handen uit de mouwen willen steken, dan betekent dit, dat van de 7 nog overgebleven 2 werkkampen, n.l. te Oosterland en Sirjansland, moeten worden gesloten. De kampen zullen, indien de 300 jongeren zich melden verplaatst worden naar Ouwerkerk en Nieuwerkerk om daar tot ongeveer 1 Maart 1954 te blijven bestaan. De bedoeling is, dat de Nederlandse] jongeren, die nu opgeroepen worden door de C.C.H. straks als het gat bij Ouwerkerk gesloten is en de gemeen ten Ouwerkerk en Nieuwerkerk droog vallen, de bevolking materiële en mo rele steun gaan bieden. Hun eerste taak zal zijn het wegruimen van het slib. Juist nu de wintermaanden aan breken, aldus de C.C.H., staat de terugkerende bevolking voor een bij na hopeloze taak. Zien werken, doet werken is de ervaring der commis sie, die als coördinatieorgaan van 9 organisaties ruim 8 maanden werkt. Het voorbeeld der jongeren heeft tot nu toe altijd inspirerend en stimu lerend gewerkt op de terugkerende bevolking. Honderden vrijwilligers niet alleen uit ons land, maar uit een groot aantal andere landen, hebben reeds prachtig werk gedaan. De vrijwilligers werken in groepen van 10 tot 15 personen, krijgen f2.50 zakgeld en zijn verzekerd tegen onge vallen. De werkzaamheden worden grotendeels gefinancierd door giften en subsidies uit binnen- en buitenland. Van de gemeente Amsterdam werd een subsidie ontvangen voor het kamp te Dreischor. DIENSTWEIGERAARS. De C.C.H. heeft zich tevens tot de minister van Oorlog gewend met het verzoek de mogelijkheid te overwegen om personen, die om gewetensbezwa ren geweigerd hebben in militaire dienst te gaan, op basis van vrijwillig heid in het rampgebied te laten wer ken. Kort na de ramp hebben op deze wijze ook dienstweigeraars uit de V.S. en Engeland ais vrijwilligers in het noodgebied gewerkt. De commissie overweegt tenslotte in samenwerking met het UNESCO-cen trum Nederland in December te Am sterdam een tentoonstelling te houden over het hulpwerk in de rampgebie den. Heide Mij, de Waterleidingmij „Zuid- Beveland", het Prov. Voedselcommis- sariaat en niet te vergeten de pachters met hun vrouwen. WAT GESCHIEDENIS. De secretaris-generaal van het de partement van Financiën, mr H. A. M. van den Dries, bracht dank aan allen, die medewerkten bij de totstandko ming van de nieuwe polder. Hij ver telde, dat in feite ruim 80 jaar geleden de grondslag ervoor werd gelegd door de aanleg van de Sloedam. Lange tijd heeft men de natuur rustig haar werk laten doen, maar in de twintiger ja ren werden slijkvangers aangebracht, die het rijpingsproces zeer hebben ver sneld. Toen tot inpoldering kon wor den overgegaan was Nederland in oor log. Tot 1948 moest worden gewacht, voordat begonnen kon worden. „Vandaag vinden allen hun voldoe ning niet in lofprijzingen, maar in het geen tot stand is gekomen. 1953 is voor ons land en vooral voor Zeeland een jaar van rampspoed. Maar er is reden tot grote dankbaarheid, dat in ditzelf de jaar Zeeuwse grond aan Zeeland kan worden toegevoegd. Er is ook dankbaarheid, dat wij aan deze polder de naam verbinden van de man, die zoveel voor Zeeland heeft gedaan. Ik hoop, dat deze naam een gunstig voor teken voor de polder zal zijn en dat deze polder dezelfde plaats in de har ten der Zeeuwen zal veroveren", aldus mr v. d. Dries, die aan het adres der pachters tenslotte opmerkte te hopen, dat door hun noeste vlijt en arbeid vele en goede producten gewonnen zul len worden als een tegemoetkoming in de geïnvesteerde kosten. DE PROEF SLAAGDE. Ir A. G. Verhoeven, die vele jaren in Zeeland heeft gewerkt en de laatste jaren van zijn amb telijke loopbaan directeur van het Techn. Bureau van Domeinen in Den Haag is geweest, was zeer voldaan. Deze dag was mede dé kroon op zijn werk. Hij toch was de man, die de Spartina Town- sendii in Zeeland introduceerde na o.m. een studiereis naar Enge land te hebben gemaakt. Hij zei ons vanmiddag: „Het Zuid-SIoe was eigenlijk een proef voor an dere inpolderingen. Hier werd niet alleen voor het eerst Spartina Townsendii gebruikt, maar ook door speciale begreppelingen werd getracht het rijpingsproces te ver snellen. Deze proef is geslaagd en daar ben ik bijzonder dankbaar voor. Over tien jaar kan voor deze polder opnieuw een gebied van zeker 700 ha worden ingepol derd". De nieuwe gouverneur van Noord- Sumatra mr Amin Nasution, heeft aan P.I. Aneta ten aanzien van Atjeh ver klaard, dat hij naast een gewapend optreden, ander contact met de opstan delingen noodzakelijk acht, om te we ten te komen, wat hun eigenlijke doel is. Telegram van „Nieuw Schouwen en Duiveland". ZIERIKZEE, 19 Oct. Begin vorige week zond de Stichting „Nieuw Schou wen en Duiveland" een telegram aan de ministerraad en de Watersncodcommis- sie, waarin werd aangedrongen Op een huurvergoeding, evenals bij de evacuatie van 19441945. Dit telegram heeft in zoverre succes gehad, düt de regering éen amendement overnam, waarbij werd vastgesteld, dat vanaf 1 Februari de helft van de huur waarde aan eigenaar-verhuurder of ei genaar-bewoner zal worden vergoed. De Stichting heeft nu een tweede telegram gezonden aan de voorzitter van de Wa tersnoodcommissie, waarin verduidelij king wordt gevraagd, n.l. of nu de ei genaar slechts de helft vergoed krijgt, de huurder de andere helft moet betalen of niet. De minister van Justitie heeft de voor zitter der Stichting uitgenodigd voor een bespreking op het ministerie over een eventuele wettelijke regeling met betrek king tot personen, die op 1 Februari ver dronken zijn en later of nog altijd niet zijn gevonden, aangezien er anders grote onzekerheid zal ontstaan op het gebied van het erfrecht. DANKBAARHEID EN ONTROERING Daarna reed het gezelschap naar de polder, waar in de schuur de Commis saris zijn rede hield. Hij gaf uiting aak zijn grote dankbaarheid en vreugdë^ dat mevr. Quarles van Ufford de ope ning wilde verrichten. Misschien kdrfrt op deze dag de ontroering nog méé® naar voren dan de dankbaarheid, al'dijl jhr de Casembroot, die vertelde vfflh het moment, waarop hij namens Gédi Staten de toenmalige Commissaris, jM mr J. W. Quarles van Ufford, kwSfti vragen, of deze zijn naam aan de póli der wilde verbinden. Hij deed dit gaar ne. Zijn nagedachtenis leeft onder Zeeuwen voort. Wijlen jhr Quarfés streefde steeds naar sterkere bandëR tussen de delen van Zeeland onderlinjf. Deze polder maakt de band tussën Walcheren en Zuid-Beveland stevige? zoals de Dijckmeesterpolder dat dééd tussen de delen van Zeeuwsch-Vlaaft- deren. De Commissaris verklaarde het zeer op prijs te stellen, dat ook de gemeentebesturen, die in eerste in stantie de strijd om toewijzing van deze nieuwe polder verloren (Arne- muiden en Nieuwland) toch aanwe zig wilden zijn „zoals sportieve Zeeuwen betaamt". Hij sprak ten slotte de hoop uit, dat nog vele gron den in Zeeland zullen worden inge polderd. „Het scheppen van wéffc voor boerenzoons vervult ons mét zorg", zo zei hij. NAMENS DE PACHTERS. Namens de pachters sprak tenslotte de' heer C. Steendijk. Hij bracht allen, die hun krachten aan de nieuwe pol der gaven, hartelijk dank en zei hét een eer te achten uit de talrijke ge gadigden gekozen te zijn. Mede hé- mens zijn collega's gaf hij de verzeke ring, dat hard gewerkt zal worden. Nog één wens had de heer Steendijk, n.l. dat- P.T.T. spoedig zal overgaan tot aanleg van telefoon bij degenen, die dat wensen. (In dit verband vernamen wij, dat zeer binnenkort hiermede be gonnen zal worden. Het bestek is gë- reed). Voor de pachterswoning heeft ir KLiytsnaar nog de wens uitgesproken, dat de pachters hier mogen werken tot heil van zichzelf en tot heil der Zeeuwse gemeenschap. „Ik hoop, dat zich hier een schone bloem in de toch al zo schone Lceuwse tuin zal ont plooien", a.' us de Rentmeester. DE BILT ZEGT: Aanbouwend rustig weer. DE BILT, 19 Oct. Overwegend zwaar bewolkt, maar droog weer. Overwegend zwakke Oostelijke wind. Weinig veranaeriug in temperatuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1