Nieuws uit de Provincie. Problemen rond toelating tot het middelbaar onderwijs SWIFT WEER KAMPIOEN VAN ZEELAND Geref* ouderlingen confereerden Middelburg IV laat een steek vallen in Zoutelande In Zeeland zijn thans 78.000 stuks vee op t.b.c* onderzocht P.Z.E.M. dankte monteurs van IJsselcentrale Middelburg. Goes. 7 holen. Monteur uit 's-Heerenhoek knapte gevangenis straf voor een ander op. Maandag 19 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 DE ZEEUWSE KORFBALCOMPETITIE VITESSE vocht zich in de verlenging _..r het kampioenschap De belangrijke beslissingen zijn dus gevallen. Niet echter dan na zeer span nende strijd, al zou de uitslag van SwiftScampolo (8—3) dit niet doen vermoeden. Vitesse en De Poel voerden de spanning ten top door gelijk te eindigen. In de twee maal T/i minuut verlenging, waarin het uiterste van de spelers(sters) ge vergd werd, wist Schuit het 4e en het kampioenschap brengende doelpunt te maken. Vitesse gaat dus voor een plaats in de eerste klasse de strijd met S.S.S. aanbinden op neutraal terrein. Swift en Vitesse kregen dit jaar het kampioenschap lang niet cadeau, het werd pas behaald na een lange enerverende strijd, waarbij het uithoudingsvermogen een grote rol speelde. Onze hartelijke gelukwensen! SCAMPOLOSWIFT Na een nerveus begin kwam het eerste succes voor Scampolo na 7 min. Een ver schot van F. Oppe doorboorde de korf. Toen volgde een periode van gelijk op gaande strijd, waarbij Swiff zich meer kansen wist te scheppen. In de 18e min. wist mej. M. Voogd de stand op gelijke voet te brengen (11). Scampolo gaf flink partij maar werd toch meer en meer in 't defensief gedrongen. Het was dan ook niet te verwonderen dat Swift voor rust de stand op wist te voeren tot 42, door scores van dhr De Ru en mevr. Wisse. D. Pieters van Scampolo had voor het 2e tegenpunt gezorgd. Tot een kwartier na de thee werd er niet meer gescoord. Plotseling schoot Swift weer uit haar slof en werd het door P. Eiff 52 en mej. M. Voogd 62. In de volgende periode ontworstelde Scampolo zich aan Swifts greep en speelde ineens veel vrijer, zonder druk. Een tijdlang hadden zij het betere van het spel, waaruit D. Houg een juweel van een doelpunt maakte. Ondanks hun overwicht kwam het succes weer aan de andere zijde (73)Dhr Bruggeman wist nog te profiteren van een vrije worp en bracht de eindstand op 83. Deze overwinning van Swift was zeer zeker verdiend, maar ook geflatteerd. In de eerste helft domineerde Swift, maar na de rust was Scampolo zeker niet de mindere. Daarbij komt nog dat Scam polo tot tweemaal toe een strafworp be nutte welke beide overgenomen moes ten worden eii geen doelpunt opleverden. Vooral in de tweede helft moest dhr Looise de teugels strak houden en het spel vaak onderbreken, daar er vooral door Swift, soms té enthousiast gespeeld werd. Na afloop bood de aanvoerder van Scampolo, dhr Houg, de aanvoerder van Swift, dhr Bruggeman een bouquet bloe men aan. Swift I 14 12 1 1 25 140—18 Scampolo I 14 12 1 1 25 121—36 Tjoba I 13 7 2 4 16 63—61 Togo I 14 5 6 3 16 47—51 Olympia I 14 5 2 7 12 58—78 Zeelandia I 14 4 2 R 10 65—68 Seolto 13 2 2 9 6 24-84 S.S.S. I 14 14 17—139 VITESSE—DE POEL De Poel liep hard van stapel en wist een 10 voorsprong te nemen, maar Vi- GOES, 17 October. Hoezeer de eenheid, zowel binnen de kerken zelf al' tussen de verschillende kerkge nootschappen, de Gereformeerden ter harte gaat, bleek Zaterdag weer tij dens de Zeeuwse ouderlingenconferen tie (in de Geref. kerk te Goes), waar Dr J. Hoek uit Den Haag de betekenis van de generale synode te Botterdam 1952/53 belichtte. Dr Hoek kenschetste deze synode als „een bedachtzaam voortgaan op de weg naar vernieuwing" en stond daar toe een ogenblik stil bij elk der beslui ten en aanbevelingen, zoals het ge bruik van de nieuwe Bijbelvertaling, de modernisering der formulieren, de nieuwe Psalmberijming, de eenheid in de liturgie, het vrouwenkiesrecht, de afvaardiging der diakenen naar de meerdere vergaderingen en „het hete hangijzer": het tuchtrecht der meer' dere vergaderingen. Daarna gaf hij zijn visie op het op treden der Geref. Kerken naar buiten. De Wereldraad van Kerken noemde hij de „doorbraak" en de I.C.C.C. het „sectarisme"; dat de synode besloten heeft tot geen van beide toe te treden Juichte Dr Hoek toe. j^e samensprekingen met de Geref, Bond en da Chr. Geref. Kerk bieden weinig perspectief, aldus spreker, ter wijl de Geref. Kerken onderh. art. 31 de Rotterdamse synode wel hebben horen kloppen, maar zij weigerden de deur open te doen. De vragenstellers gingen echter die per! Zij wilden weten waarom de Rot te ('amse synode zich niet bezig heeft gehouden met het gebrek aan eenheid In de Geref Kerken zelf en men wees daarbij op een stroming als die van Thjjs Booy. En men wilde weten, waarom de synode zich niet bezonnen heeft op het niet loochenen ver schijnsel dat de Geref. Kerken zo wei nig werfkracht bezitten. En nogal fel vroeg men waarom men toch steeds de vervangingsformule in het middelpunt stelde, die toch andere kerken afstoot. Dr Hoek achtte het bestaan van '.tromingen niet zo erg, als men zich maar stelt op Schrift en Belijdenis. Die vervangingsformule is geen „vierde belijdenisgeschrift" z'j is slechts 'an wense'ijke verduidelijking en al in 1905 Werd men het hierover eens. En het gebrek aan werfkracht „daar van ligt de schuld bij ons!" zei Dr Hoek. „Als we maar wat blijmoediger wilden leven uit het geloof, dan zou er werfkracht zijn!" tesse had spoedig het antwoord klaar en maakte gelijk. Nu was het de beurt van Vitesse om de leiding te nemen, maar nog voor de rust wist De Poel het even wicht weer te herstellen (2—2). Vooral na de rust bleek dat het spelpeil nog lang niet op eerste klasse hoogte stond, vooral het plaatsen liet veel te wensen over. Weer was het De Poel die de lei ding nam, door een mooi schot uit schui ne stand geschoten (23). Lange tijd behielden zij deze kostbare voorsprong, maar het was toch weer Vitesse, dat zich van onder de druk kon bevrijden en de stand op 33 bracht. Onder grote span ning kwam het einde. In de verlenging, die dus noodzakelijk was (2 maal 714 min.), wist Vitesse door dhr Schuit weel de leiding te nemen en te behouden. De Poel had nog enkele goede kansen, maar toch bleef de stand 43 voor Vitesse. De leiding was bij scheidsrechter H. Berre- voet in goede handen. Vitesse 12 7 2 3 16 57—31 De Poel 12 7 2 3 16 42—34 Elto I 12 8 1 3 15 57—37 Swift 2 12 7 0 5 14 63—34 Vios 12 7 0 5 14 51—29 Togo 2 12 4 1 7 9 35—56 Madjoe 12 0 0 12 0 17—88 Ingezonden Mededeling (adv.) We hebben bei dii keer wat moeilijker voor V gemaakt! Kijk dus goed uiil Bij vloei is hel heus niet zo moeilijk. Daarbij zijn maar 3 punten van verschil; maar... belangrijke! De 3 kwaliteitspunten van Mascotte: het vloei dat beter rolt, beter plakt en beter brandt I (Vanwege de moeilijkheid: ditmaal in de plaatjes 6 verschilpunten) Promotiewedstrijd. Volharding won ook haar tweede pro- motiewedstijd (31 van Top) en heeft hierdoor de beste kans gekregen. Volharding 2 2 0 0 4 10—51 Top 2 10 12 6—3 i Vopo 2 10X2 9—8 Zuidwesters 2 0 0 2 0 110 De overige uitslagen waren: 3e klasje D: Togo 3Vopo 211; Tjoba 2 S.S.S. 2 7—2. ZATERDAGMIDDAGVOETBALCOMPETITIE Daverende overwinningen in tweede klasse A GOES, 17 Oct. Deze voetbalzaterdag tekende zich door geweldige over winningen. In de tweede klasse A b.v. is de kleinste overwinning 50. Verder zien we op de uitslagenlijst uitslagen van 70, 95 en 81. Wel een bewijs, dat de sterkeren tegen de zwakkeren in het veld zijn geweest. Sommige van deze zwakke broeders hebben zich echter van hun sterkste zijde laten zien en hoewel er haast geen clubs struikelden, kwamen er toch een paar gelijke spelen uit de bus, die voor enkele elftallen minder prettig aangedaan hebben. Zo kreeg Middelburg VI z'n eerste verliespunt te boeken, doordat de Meeuwen deze club een 33 gelijkspel afdwongen.In deze geest kan men ook bet gelijke spel zien, waarmee Goes V genoegen moest nemen tegen 's-Heer Hendrikskinderen. Overigens kunnen we ons niet indenken, dat de eerste elftal-spelers van Tern. Boys met een verheugd ge zicht bet veld verlaten hebben toen de scheidsrechter het eindsignaal floot en het scorebord de uitslag 33 aangaf. Het was toch niet zo'n gelukkige dag voor De Terneuzenaren, want het tweede elftal, dat de tweede plaats bezette, kreeg van Zaamslag H met 31 klop. In de eerste klasse is alles volgens de verwachtingen verlopen, tenminste wat de uitslagen betreft, want het is voor Arnemuiden echt geen pad-over-rozen naar de zege geweest. De 54 overwin ning op Kapelle hebben ze zwaar moeten bevechten en zo verging het ook de Krabbendijkenaren, die de moeilijke trip naar Noord-Beveland moesten maken. De wedstrijd RxllandiaWemeldinge werd ontsierd door onsportief spel en wel door enkele jeugdige Rillanders. Kom, kom, jongens dat kan wel anders. Wemeldinge is er te Rilland niet dikwijls aan te pas gekomen (61). Het Wolfaartsdijkse vuur is wat geblust, al blijft het elftal rustig punten vergaren, maar nu is V.C.K. ook niet de sterkste tegenstander. 2e klasse A. Hier vielen de top-scores. Met 90 kreeg Kapelle II een voetbal lesje van de Arnemuidenaars. Wemel dinge sloeg Rillandia II met grote cijfers, terwijl de wedstrijden Krabbendijke II— Colpl. Boys II en V.C.K. IIWolfaarts- dijk II resp. met 50 en 60 overwin ningen eindigden, zodat we voor derge lijke sprekende cijfers toch wel even ons hoedje moeten lichten. 2e klasse B. In deze klasse was het ook al niet mis. Zeven keer deden de Beve landers het net trillen van 's-H. Arends- kerke. Kats stond eveneens toe, dat de bezoekers doelpuntten. Met 50 werden de mensen uit Cortgene verslagen. De Driewegenaars deden daar echter niet voor onder en vertrokken op hun beurt met een 50 zege uit Wissekerke. Yer- seke II, dat er dit jaar niet zo best in is, moest toestaan, dat Serooskerke I de buit (23) mee naar Walcheren nam. 2e klasse C. Op de Meeuwen is geen staat te maken. Dan verliezen ze van de zwakste tegenstanders en dan staan ze weer voor niets. In een dergelijke stem ming verkeerden ze vandaag, toen Mid delburg VI op bezoek was. Na een hele slechte start schijnt V.C.K. Hl eindelijk het pad naar de overwinningen gevon den te hebben. Deze keer moest Oost- kapelle I er aan geloven. R.C.S. V en E.M.M. IV hadden weinig moeite met hun tegenstanders. 2e klasse D. A.Z.V.V. I kwam tegen C.J.M.V. nam afscheid van ds J. van Winterswijk. MIDDELBURG, 17 October Tijdens een ringvergadering van de Walcherse C.J.M.V.'s in de Bogardzaal te Middel burg is vanavond afscheid genomen van d* voorzitter, ds J. van Winterswijk, die naar Middenmeer vertrekt. Hij werd toe gesproken door de secretaris, de heer K. wouters, die wees op het vele belang rijke werk, dat de predikant naast zijn ambt voor het C.J.M.V. in Zeeland heeft gedaan. Als blijk van waardering bood hij een ets aan. In zijn dankwoord sprak ds van Winterswijk de tweede voorzitter, de heer G. de Voogd toe, die ook af scheid nam wegens vertrek naar Goes. De bijeenkomst werd gevuld met een opdrachtenspel verzorgd door de afd. Grijpskerke. Na de pauze voerde de afd. „Jonge Kracht" te Middelburg een leken spel op. De heer de Voogd hield een dag sluiting. VERTRAGING IN DIENST KATSE VEER—ZIERIKZEE. GOES, 17 Oct. De Koningin Emma van de Prov. Stoombootdienst die de dienst Katse VeerZierikzee onderhoudt, is Zaterdagmorgen om 6 uur uitgevallen wegens averij aan de schroef; het schip ging naar Vlissingen voor onderzoek. De .Landkreek" nam de dienst over. Diaconaal werkverband in de classis Walcheren bijeen. MIDDELBURG, 17 October. Het Diaconaal Werkverband in de classis Walcheren van de Ned. Hervormde Kerk heeft hedenmiddag in „Kinderzorg" te Middelburg een vergadering gehouden, waarin het lid van de Provinciale Dia conale Commissie, de heer J. v. d. Meu- len uit Vlissingen gesproken heeft over „De diaconie en haar financiën'. De voorzitter, de heer P. L. Sommeyer uit Vlissingen heeft, in zijn openings woord de nadruk gelegd op de nood zaak toch regelmatig vergaderingen als deze te bezoeken. Er komen steeds pro blemen aan de orde, die voor sommige diakenen soms moeilijk zijn op te lossen. De heer v. d. Meulen heeft in zijn toespraak de diakenen breedvoerig van voorlichting gediend op tal van punten de administratie betreffende. Hij wees o.m. ook op het belang van het Werk centrum te Middelburg. Na hem heeft ds G. van Willenswaard van Domburg, de voorzitter van de Vereniging „Kinder zorg" een en ander verteld over het kleuterhuis „Welgelegen" te Serooskerke, waarheen men ook een excursie maakte. In het tehuis, dat na de oorlog is ge bouwd zijn thans 276 kinderen van 1 tot 14 a 15 jaar gehuisvest. Het is te klein geworden. De kinderen zijn verdeeld in groepjes van 12, verschillend van leef tijd. Men tracht zoveel mogelijk in hun leventje een huiselijke sfeer te brengen. Teruggekeerd van de excursie heeft de predikant de diakenen een en ander ver teld over de plannen tot mogelijke uit breiding. Na een gemeenschappelijke .uaaltyd heeft Mej. Simon Thomas, pro- .uiciaal maaiscnappeljjk werkster, over raar werk verteld. Driewegen net over de sloot (21). Spui en Tern. Boys deelden eerlijk de panton, zeer tot genoegen van de laatste. De grootste zege in deze klasse boekte Zaamslag I; Hoek liet zich echter niet zo maar van de kaart spelen. 2e klasse E. S.V.D. II kreeg z'n eerste winstpunt door een gelijkspel tegen A.Z.V.V. II. Zaamslag II zorgde voor één van de weinige verrassingen van deze dag door de Tern. Boys met een 31 nederlaag huiswaarts te zenden. De uitslagen, le klasse. Arnemuiden IKapelle I 54; Colijnspl. Boys IKrabbendijke I 13; Rillandia IWemeldinge I 6I; Wolfaartsdijk I—V.C.K. I 3—1. 2e klasse A. Kapelle IIArnemuiden II 09; Krabbendijke IIColijnspl. Boys II 50; Wemeldinge IIRillandia H 92; V.C.K. I—Wolfaartsdjjk H 6—0. 2e klasse B. Bevelanders 1s-Heer Arendskerke H 70; Goes Vs-Heer H. Kinderen I 22j Kats' ICortgene 150; Yerseke IIISerooskerke I 23; Wisse kerke I—S.V.D. I 0—5. 2e klasse C. Nieuwland IE.M.M. IV 18; Meeuwen I—Middelburg VI 33; V.C.K. IllOostkapelle I 32; Seroos kerke II—R.C.S. V 2—5. 2e klasse D. A.Z.V.V. I—Driewegen I 21; Hoek IZaamslag I 59; Tern. Boys ISpui I 33. 2e klasse E. S.V.D. I—A.Z.V.V. n3—3; Zaamslag IITern. Boys n 31. Uit St. Annaland bereikte ons nog de volgende uitslag: W.H.S. II St. Annaland St. Maartensdijk II 6—3. JUNIORENCOMPETITIE. Middelburg A IRobur A I 91; Pa trijzen A IVlissingen A I 12; Goes A 2Arnemuiden A I 11; Vlissingen A 2 Zeeuwen A I 13; R.C.S. A IZee- landia A I 50; Middelburg B 1Bres- kens B I 31; Vlissingen B I—Oostburg B I 31; Vlissingen B 2—R.C.S. B 2 4—0; Zeeuwen B IZeelandia B I 11. Zeeu wen B 2Walcheren B I 08; Middel burg B 3E.M.M. B I 1—3. Kring Schouwen-Duiveland der Prov. gezondheidsdienst vergaderde ZIERIKZEE, 17 Oct. Tijdens de te Zierikzee gehouden jaarvergadering van de kring Schouwen-Duiveland van de Prov. Gezondheidsdienst voor Dieren heeft de directeur van deze diénst, dr G. Wagenaar een toelichting gegeven op het werk in het afgelopen jaar. Hij deelde mee, dat in Zeeland thans 78.000 stuks vee op T.B.C. zijn onderzocht. Het gemiddelde reactie percentage bedroeg 1.2. Het gemiddelde percentage voor Schouwen ligt op 3.2. Aan het eind van deze maand zal Zeeland. T.B.C.-vrij moeten zijn. Thans is er geen enkel bedrijf meer in Zeeland dat reageerders bezit. De bestrijdingscampagne is nog verge makkelijkt door het plotseling uitval len van Schouwen-Duiveland, waar talrijke reageerders waren. Zodoende kon het voorgenomen vijfjarenplan tot T.B.C.-vrijmaking van de rundveesta pel in Zeeland in 3 jaar tijds worden ten uitvoer gebracht. Het percentage tegenvallers, dat uitbetaald is gewor den bedraagt 0.3 pet. Bij de afvoer van vee uit het Schouwen-Duivelandse rampgebied bestond wel enige angst voor besmetting. Het vee is evenwel direct in Goes opgevangen en inge ënt. Thans is het eerste gedeelte van de bestrijding afgelopen en volgt het tweede n.l. het T.B.C.-vrij houden der bedrijven. Wat de mond- en klauw- zeerbestrijding betreft is 94 pet. der bedrijven geënt. Mogelijk kan de ziekte in het a.s. voorjaar weer opdui ken, omdat er in België vele besmette dieren zijn. Belangrijk is het kopen van geënte kalveren en de inenting van kalfjes ouder dan 3 maanden. De runderhorzelbestrijding in typi sche akkerbouwgebieden is niet een voudig, omdat, als het vee in de weide loopt, er geen gelegenheid meer voor is. Voorkomen moet worden dat sterk onvruchtbare hengsten te lang in de circulatie zouden blijven. Sprekend over de bestrijding van 't zgn. „besmettelijk verwerpen" deelde dr Wagen, ar mede, dat in het nog droge gebied van Schouwen-Duiveland 10 pet. van het aanwezige vee besmet bleek te zijn. De abortusbestrijding kan niet verplicht worden gesteld. Al te strenge bepalingen zijn niet ge wenst, doch het mogelijke dient te worden gedaan. Het georganiseerd aangekochte vee zal worden onderzocht, maar ook het vee van particuliere aankoop dient aan de eisen te vo" loen. Het bloedonder zoek zal ter hand moeten worden ge nomen en alle vrouwelijke kalveren in de leeftijd van 68 maanden beho ren te zijn ingeënt. Bij de aanvang der vergadering heeft men 'e bjj de ramp omgekomen bedrijfsvoorlichter de heer P. v. d. Wekken herdacht. De aftredende be stuursleden, de heren J. L. Vis te Noordgouwe en P. L. Krepel te Brui- nisse werden m.a.s. herkozen. KRUININGEN, 17 Oct. De eleetro- monteurs van de N.V. IJsselcentrale uit Zwolle, die gedurende verscheidene we ken de N.V. Provinciale Zeeuwsche Electrlciteits-Maatschappij hulp hebben verleend bij het op gang brengen van de electriciteitsvoorziening in deze ge meente, zijn weer naar hun standplaat sen teruggekeerd. De directeur der P.Z. E.M., de heer ir T. Michielsen, dankte hen voor de zeer gewaardeerde hulp en bood als herinnering een lepeltje met het Zeeuwse wapen aan. Ledenvergadering N.V.S. In het Schuttershof vergaderde Za terdagmiddag de afd. Walcheren van de Nederlandse Vereniging van Sui- 1 -zieken, onder leiding van de heer L. Janse de Jonge uit Middelburg. Voor de pauze sprak dr Drukker uit Goes over „Hygiëne voor Suikerzie ken". Deze zeer interessante en leer zame lezing was voor de aanwezige suikerpatiënten een goede voorlichting. De heer Bloemendeel, die na de pau ze sprak, had als onderwerp gekozen „Onze taak nu". Hij wees er met na druk op, dat het voor iedere suiker patiënt noodzakelijk is, lid te zijri van de vereniging. Na afloop was er gelegenheid tot het steUen van vragen, waarvan door ve len gebruik werd gemaakt. Momenteel telt de N.V.S. op Wal cheren 154 leden, over het hele eiland versjreid. Youth for Christ. Zaterdagavond hield de „Youth for Christ" een bijeenkomst in de Geref. Kerk aan het Hofplein. De spreker van deze avond, de heer Leo Pasman uit Haarlem, verdeelde de mensheid in 4 groepen, t.w. zij, die Christus verwerpen; zij, die schijn vroom zijn;-Z'V die uitstellen en zij, die a nvaarden. Het doel van „Youth for Christj's is kerkelijke jongeren te activeren en buitenkerkelijken tot Christus te bren gen. Youth for Christ wil geen eigen kring stichten, maar met mensen uit de bestaande kerken alles doen wat kan dienen tot steun aan de bestaande kerken en verenigingen en gezamen lijk Gods Koninkrijk uit te breiden. Medewerking verleenden o.m. de tenor Dick de Weert en een zangkoor. De alge' 's leiding was in handen van de heer Jan van Capelleveen. De avond werd geopend door ds W. J. Meister, Geref. predikant, terwijl de heer Pasman de avond sloot met dank gebed. Feestavond Buurtvereniging „Bagijnhof". Zaterdagavond gaf de buurtvereni ging Bagijnhof en omgeving in gebouw Mercurius haar jaarlijkse feestavond voor de leden. Na een kort welkomstwoord door de v jorzitter, de heer C. Hendrikse, werd in een vlot tempo een programma, be staande uit schetsjes, zang en muziek, ten gehore gebracht. Vooral de finale een lofzang op het Zeeuwse land stond op hoog peil. Het slagen van deze avond was ongetwijfeld voor een groot deel te danken aan de uitstekende regie van de heer B. de Jonge. Unieke prestatie. Onze stadgenoot, de heer L. Geschiere, slaagde Zaterdag voor de akte Wiskunde. Daar de heer Geschiere reeds in het be zit is van de akten Frans, Duits, Engels en Handelskennis beschikt hij over alle bevoegdheden van het Ulo-onderwijs, een unicum op dit gebied. Geslaagd. De heer J. M. Vulare, commies ter ge meente-secretarie alhier, slaagde deze week voor het diploma Gemeentefinan- cisn, 2e gedeelte. Vergadering Groene Kruis Tholen. In hotel Zeeland hield de plaatselijke afdeling van het Groene Kruis te Tholen haar jaarvergadering. In zijn inleidend woord heeft voorzitter, dr Duinker, her innerd aan de ramp die ook oorzaak werd, dat dit jaar zo laat werd verga derd. De kas vertoonde een saldo van f 288,96. Herkozen tot bestuursleden werden de heren dr Looysén en dr J. Kramer. De begroting 1943 werd vastgesteld op ont vangsten en uitgaven van f7.285,62 met een post onvoorzien van f241,23. Het ledental bedraagt momenteel 813. Door beide dokto-en werden op het consultatiebureau voor zuigelingen 49 zittingen gehouden met 538 consulten. Bij 68 zuigelingen werden 293 huisbezoeken gedaan. De wijkzuster bezocht voor de wijkverpleging 61 patiënten met 2868 verpleegdagen. Voor t.b.c. bestrijding 6 patiënten en 69 bezoeken. In overleg met de Inspectie is een plan met begroting in voorbereiding voor uit breiding van het Groene Kruis-gebouw. Het resultaat zal afhangen van de finan ciën. Het bestuur overweegd ook plan nen tot het bouwen van een badhuis. ARNEMUIDEN Benoeming. Wegens uitbreiding van het aantal leerkrachten is ingaande Januari 1954 aan de school met de Bijbel alhier tot onderwijzer benoemd de heer M. C. Arendse uit O. en W. Souburg, voorheen tijdelijk werkzaam te Axel. Oudste ingezetene 93 jaar. De oudste ingezetene, de bekende oude Jan Tram per wordt vandaag 93 jaar. Hij is nog zeer kras. s-C i RAVEN POLDER Aanwijzing schatter. Door de Ged. Sta ten van Zeeland is tot schatter van de voor verbetering van de Langeweg be nodigde gronden aangewezen de heer S. A. N. van Oeveren te Wolphaartsdijk. YERSEKE In het oog geschoten. Met een steen tje, weggeschoten uit een katapult, heeft een 13 jarige jongen alhier het negenjarig zoontje van de havenmees ter S., dat in een roeiboot speelde, in het oog geschoten. Het kind, dat naar hot ziekenhuis te Goes moest worden vervoerd, zal waarschijnlijk het oogje moeten missen. ONDERWIJSMENSEN SPRAKEN OVER: C.P.S. HIELD BIJEENKOMST TE GOES GOES, 17 October. Enige tientallen leerkrachten bij het lager onderwijs en docenten bij het middelbaar onderwijs hebben zich vandaag op uitnodiging van het Christelijk Paedagogisch Studiecentrum bezig gehouden met de problematiek van de toelating van leerlingen tot de middelbare scholen. De vergadering werd gehouden in het Chr. Lijceum en stond onder leiding van de rector, drs D. Barends. Dr H. Turkstra heeft een boeiend en belangwekkend referaat gehouden over deze problemen, waarna in drie secties is gedebateerd over de 9 stellingen, die destijds op „Woudschoten" tijdens een conferentie over dit onderwerp zijn opgesteld en nu door dr Turkstra in discussie werden gebracht. Drs Barends had in zijn openingswoord gewezen op het belang, dat mensen uit L.O.-krlngen zich samen met leraren van het M.O. gingen bezinnen op de vragen rond de toelating tot de middelbare school. Hij vroeg hen in Christelijke stijl samen naar een oplossing der vraag stukken te zoeken. We bewijzen niet al leen het onderwijs er een dienst mee, zo besloot hij, maar ook onze jeugdige me demensen. SELECTIE Dr Turkstra wees er in zijn inleiding Een vriendendienst. Pas op één na de laatste dag kwam het uit. MIDDELBURG, 16 Oct. „Zeg, heb jij van den B. ook gezien. Wat zou die hebben uitgespookt?" Als een lopend vuurtje ging bet gerucht door het Huis van Bewaring, dat het met die van den B. niet helemaal zuivere koffie was. Niemand wist zich te herinneren, wat hij had uitgehaald en hoe het mogelijk was, dat hij hier verzeild was geraakt. De politie kwam er al vlug aan te pas en die ontdekte, dat monteur van den B. uit 's Heerenhoek 14 dagen opknapte voor zijn vriend J. F. S. uit Ovezande, die zelf hoog en droog in Roosendaal zat. Van den B. had zijn rpl meesterlijk gespeeld. Nimmer vergiste hij zich. Op den duur heeft hij misschien wel gedacht, dat hij inderdaad S. wasHoe het zij, vanmorgen was er voor de rechter geen mogelijkheid meer zich als een ander voor te doen. De Off. van Justitie achtte hem niet alleen schuldig aan uitlokking van het misdrijf, maar ook aan benadeling van de Staat (hij had immers 14 dagen eten, drinken en onderdak gehad!) En S. kreeg te horen, dat hij het initiatief tot het misdrijf had genomen. Beide vrienden hoorden 6 weken tegen zich eisen. Waarbij het niet meer mogelijk zal zijn voor elkaar te gaan zitten! Overigens bleek ter zitting, dat van den B. eerst maar bitter weinig gevoeld had voor het voorstel van S. om te gaan „brommen". S., die veroordeeld was, om dat hij dronken een motorvoertuig had bestuurd, was bij zijn vriend gekomen en had hem tenslotte overreed met de mededeling: „Jij bent toch maar alleen!" Ener was f200,mee te verdienen. Het „honorarium" voor de eerste week werd zó overhandigd in de vorm van 'n verfrommeld lapje van honderd. Het ging allemaal best. Nooit zou er een haan naar gekraaid hebben, als niet op de dertiende dag mede-gevangenen iets in de gaten hadden gekregen. De zaak kwam vlug uit. De celauto reed naar Roosendaal en de echte S. was spoe dig in zijn kraag gegrepen. Eerst vertelde hij, dat van den B. zelf had aangeboden om te gaan „brommen", maar lang hield hij dat niet vol. 't Was een te mooi sprookje. HET VERHOOR. De dagvaarding was ruim een halve meter lang. Van den B. vertelde, dat die 14 dagen zijn vriend heel slecht uitkwa men. Och, een vriendendienst moet je elkaar tenslotte altijd bewijzen. Dat ver frommelde lapje had hij teruggegeven, 't Ging hem blijkbaar niet om de ver dienste. Hij vond het erg sneu voor zijn ouders, als die zouden weten, dat hij een paar weken de gevangenis in moest. Mr Kuijpers uit Bergen op Zoom ver dedigde beide mannen. Voor S. vroeg hij vrijspraak of een geringe straf. De feiten staan wel vast, maar of hetgeen S. deed strafbaar is werd in twijfel getrokken. Het is toch een recht van een veroor deelde te proberen zich aan de executie van een vonnis te onttrekken? Veroor deling van S. zou daarom in strijd zijn met onze rechtsbeginselen, aldus de plei ter. En van den B. heeft niet het oog merk gehad de Staat te benadelen. Over 14 dagen volgt uitspraak. allereerst op, dat het niet alleen om een technisch probleem gaat. Indien het dat was, dan behoefde men er geen kwart eeuw over te doen om dit opgelost te krijgen. Hij wilde de problemen bezien tegen de achtergrond van het hele selec- tievraagstuk. Hoewel het een sterk le vensbeschouwelijke aangelegenheid be treft, wilde hij het geheel toch niet zien als een zuiver schriftuurlijke kwestie. Hij citeerde vervolgens enkele Schriftge deelten, zoals 1 Cor. 12 vers 412 e.a., die hij niet als bewijsmiddelen wilde hanteren, doch als illustratie. De selectie-theorie van Darwin, zo ver volgt hij, heeft consequenties gehad. Daardoor zijn humanistische opvattingen ontstaan, waaruit een sterk eenzijdig rationalistisch selectiesysteem is voortge komen, hetgeen weer voortspruit uit de materialistische levensbeschouwing uit die tijd. Vervolgens ging dr Turkstra over tot de practische kant van de materie. (Wij komen hierop, alsmede op de stellingen en de discussie nader terug). Ten Noorden van Pnom Penh, de hoofdstad van Cambodja, is Woensdag een groep inheemse militairen in een hinderlaag van de Vietminh gelopen. Negen militairen werden gedood en negen liepen ernstige verwondin gen op. NAGEKOMEN ADVERTENTIE Inplaats van kaarten. Tot onze diepe smart werd he den plotseling van ons weggeno men onze innig geliefde, onmis bare Vrouw en Moeder ELLA JOHANNA DUVEKOT- BERG, in de leeftijd van ruim 57 jaar. Dat zij zich het eigendom wist van Jezus Christus is ons tot rijks troost. J. J. DUVEKOT. JO DUVEKOT en Verloofde. ROEL DUVEKOT en Verloofds WIM DUVEKOT en Verloofde. Goes, 18 October 1953. De begrafenis vindt plaats Woensdag 21 October a.s., des na middags te 2 uur. Liever geen bezoek. II ia*11im*T

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2