NIEUWE UITNODIGING VOOR BESPREKING NAAR MOSKOU Conferentie op 9 November te Lugano over Duitsland en Oostenrijk voorgesteld Gaan Zuid-Slavië en Italië praten over Triëst? Jagan nu toch naar Londen 1 PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Westelijke grote drie proberen het nog eens De Westelijken en het Verre Oosten Israelisch'Jordaans geschil voor de Veiligheidsraad Straaljager in zee gestort Nieuwe geneesheer-directeur van „Vrederust" geïnstalleerd A'i 1 SNIPPER NIEUWS' Demonstraties tegen Zuidkoreaanse regering. KUNSTENAARS HELPEN OOK IN MIDDELBURG Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. 2438, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Djjkstraat 26- -28 Expl' 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2610 Abonnementsprijs 0.44 per Oveek, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord MAANDAG 19 OCT. 1953 Hootdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuidema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan. Dinsdag: Zon op 7.12 u., onder 17.37 u. Maan op 16.18 u., onder 4.15 u. Hoogwater Dinsdag 20 Oct.; Vlissingen: 11.58 u. 1.89 m., u. m. Terneuzen: 0.08 u. 2.10 m., 12.28 u. 2.06 m. Wemel- dinge: 1.18 u. 1.73 m., 13.43 u. 1.56 m. Zierikzee: 1.05 u. 1.52 m., 13.24 u.. 1.34 m. LONDEN, 18 October. De drie Westelijke mogendheden, Ame rika, Engeland en Frankrijk, hebben in Moskou gelijkluidende nota's overhandigd, waarin de Sowjet-Unie opnieuw wordt uitgenodigd tot een conferentie van de ministers van Buitenlandse Zaken in Lugano om er te spreken over de Duitse en Oostenrijkse vraagstukken. De bijeen komst der grote vier zou op 9 November a.s. moeten doorgaan. Dit Westelijke voorstel is een antwoord op de Sowjet-nota van 28 Sept. j.l. waarin de Russen een dergelijke conferentie niet afwezen, maar ook niet over bijwoning ervan spraken. Bondskanselier Adenauer, met wie dit weekeinde overleg is gepleegd, heeft met de tekst der nota's inge stemd. In de Westelijke nota's wordt ge zegd, dat de drie landen vast gelo ven, dat werkelijke vorderingen in de richting van een oplossing van be langrijke internationale kwesties, met inbegrip van het vraagstuk der Europese veiligheid, kunnen worden gemaakt door openhartige bespre kingen. Over Oostenrijk wordt in de nota's opgemerkt, dat besprekingen van de vier ministers de meest practische ma nier is om een einde te maken aan de huidige impasse om overeenstemming over een verdrag te bereiken, aange zien er via dg diplomatieke kanalen geen vorderingen zijn gemaakt. Er wordt op gewezen dat andere, in de Sowjet-nota genoemde vraagstuk ken, als dat der ontwapening, thans hetzij reeds zijn of zullen worden be sproken op de huidige zitting van de Algemene Vergadering der V.N. Zij vestigen er de aandacht op dat bij de bespreking hiervan vorderingen kunnen worden gemaakt. „Indien thans bovendien nog een vruchtbare bespreking te Lugano kan worden ge voerd, zou de weg zijn geopend tot beraadslagingen over andere belang rijke internationale vraagstukken. Ook couden hierdoor de voorwaarden, nood zakelijk voor het onderhouden van vreedzame en vriendschappelijke be trekkingen tussen de landen, weer in We worden hersteld", aldus besluit het Westelijke antwoord. GRiOTE VIJF. Het Sowjet-voorstel van 28 Septem ber bevatte de mededeling, dat wel prijs werd gesteld op een bijeenkomst van de grote vijf, waarbij dan commu- SITUATIE BESPROKEN. LONDEN, 18 October. De Weste lijke ministers van Buitenlandse Zaken hebben tijdens hun Londense bijeen komst ook de toestand in het Verre Oosten besproken. Bekend werd ge maakt, dat zij vastbesloten zijn de wa penstilstand in Korea in stand te hou den en te verstevigen. Daartoe zullen de drie regeringen blijven samenwer ken en zich Inspannen voor een spoe dige bijeenroeping van de politieke conferentie. Minister Foster Dulles stelde zijn collega's op de hoogte van de pogingen der Amerikaanse regering om een bij eenkomst van afgezanten van beide partijen tot stand te brengen. Minister Bidault deed verslag over de toestand in Indo-China. Men was het erover eens, dat een beëindiging van de oor log in dit gebied een essentiële stap zou betekenen naar herstel van de vrede in geheel Azië. Spanningen in het Midden-Oosten. NEW YORK, 19 October. - Groot-Brittannië, Frankrijk en de Ver. Staten hebben Zaterdag ver zocht om bijeenroeping van de Vei- heidsraad ter bespreking van een aëlisch-Jordaans grensincident. De Westelijke ministers van Bui tenlandse Zaken, die te Londen bij een waren, namen deze beslissing eenstemming. De raad komt heden morgen reeds bijeen. OVERVAL. Volgens Jordaanse mededelingen is door Israëliërs een overval gepleegd op een dorp in Jordanië. Daarbij zou den 64 Jordaniërs zijn gedood. De Israëliërs schuiven de oorzaak van de moeilijkheden op de Jordaniërs. Volgens een woordvoerder te Tel Aviv zijn de laatste drie jaar aan de grens tussen beide landen 431 Israëliërs ge dood of gewond bij infiltraties van Jordaanse benden. Jordanië heeft Irak om bijstand ge vraagd en het kabinet van dit land heeft reeds een beslissing genomen. In welke vorm Irak militaire bijstand zal jinemen is niet bekend gemaakt. nistisch China als vijfde partner zou meedoen. In antwoord daarop zeggen de Westelijken nu, dat zij altijd bereid zijn grondoorzaken van spanning te bespreken, maar dit wensen te doen onder omstandigheden, die redelijke vooruitzichten op positieve resultaten bieden. De vier mogendheden en Chi na, zo wordt nog gezegd, zouden ver tegenwoordigd kunnen zijn op de poli tieke conferentie over Korea, die bin nenkort zal beginnen. VERZET VAN DULLES. Eden, de Britse minister van Buiten landse Zaken heeft tijdens de confe rentie van de ministers der drie Wes telijke landen, waar de nieuwe nota aan Rusland ls opgesteld, ook het plan- Churchill ter sprake gebracht. De Britse premier is zoals bekend gepor teerd voor een bespreking op het hoogste niveau de staatshoofden der vier landen. Dulles verklaarde zich rondweg tegen dit denkbeeld. Presi dent Eisenhower zou de V.S. niet voor langere tijd kunnen verlaten. Bidault zei geen ja en geen neen, doch vroeg een snel besluit te nemen. Hij schijnt er ook niet veel voor te voelen, gezien het Amerikaanse standpunt en het feit, dat de Russische pers koel heeft gereageerd op Churchill's denk beeld. Uitnodigingen naar Rome en Belgrado Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken zouden voorstel hebben gedaan LONDEN, 18 October. Terwijl premier Pella dreigde met aftreden in dien er wijziging komt in het Westelijke besluit met betrekking tot Triëst, drie Italiaanse divisies in alarmtoestand aan de Zuidslavische grens liggen en Tito zich steeds bozer maakt, hebben de drie Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken officieel medegedeeld, dat zij niet van plan zijn hun besluit te herroepen. In een communiqué, uitgegeven na de Londense con ferentie wordt gezegd, dat men besloten is te volharden in de gezamenlijke pogingen om een duurzame regeling in dat gebied tot stand te brengen. Zondagavond is te Londen van gewoonlijk betrouwbare zijde vernomen dat de Westerse grote drie Italië en Zuid-Slavië hebben uitgenodigd met hen te beraadslage i over het vraagstuk-Triëst. Dc toestand in Brits Guyana. GEORGETOWN. 19 October. Uit officiële Britse bron wordt vernomen, dat de mogelijkheid is geopend om de afgezette premier van Brits Guyana, dr Jagan, toch naar Londen te laten vertrekken. Hij zal heden, Maandag, samen met de afgezette minister van Onderwijs naar Paramaribo vertrekken en van daar het K.L.M.-vliegtuig naar Amsterdam nemen. Van Schiphol zal Jagan naar Londen gaan. Tevoren hat' de afgezette premier de Britse Labourpartij verzocht, een de legatie naar Guyana te zenden om zich op de hoogte te stellen van de toe stand. Attlee, de Labour-leider, heeft een telegram aan dr Jagan gezonden, wat: rin hij meedeelt, dat het hem on mogelijk is tussenbeide te komen. De Britse regering zal waarschijnlijk Dinsdag een verklaring over de kwes- tie-Guyana afleggen. PILOOT OMGEKOMEN. TERSCHELLING, 17 October. Vanochtend omstreeks half 9 is een Gloster Meteor straaljager van de vliegbasis Leeuwarden tussen Vlieland en Terschelling in zee gestort. Het toe stel stortte neer tijdens een schiet oefening. De vlieger, de 28-jarige ge huwde le luit. vlieger L. Deibei uit Leeuwarden, kwam daarbij om het leven. De reddingboot „Lrandaris" van Terschelling voer terstond uit, doch vond op de plaats va*1 het onheil al leen maar wrakstukken. De Italiaanse premier heeft Zater dag in de senaat meegedeeld te zullen aftreden als het besluit de zone A van Triëst aan Italië over te dragen, wordt ingetrokken. Pella had de Westelijke ministers van Buitenlandse Zaken, die op dat moment de kwestie in Londen bespraken, dit meegedeeld. Pella zei ook, 'dat Italië bereid is Zuid-Slavië aan de conferentietafel te ontmoeten, zodra zóne A is over gedragen. Hij bleef bij zijn mening, dat een volksstemming uiteindelijk de beslissing moet brengen. Om aan de Zuidslavische beschuldi gingen, dat de fascistische regering 100.000 Slovenen uit het gebied had verdreven, tegemoet te komen, bood Pella aan de volksstemming te beper ken tot personen, die voor 4 November 1918 geboren zijn, ongeacht waar zij wonen. Hierdoor zouden ook de be trokken Slovenen hun stem kunnen uitbrengen. Anti-Amerikaanse demonstraties in Saoedi-Arabië. BAHREIN, 18 October. In een provincie van Saoedi-Arabië is de staat van beleg afgekondigd, nadat vandaag een menigte anti-Amerikaanse demon straties had gehouden en daarbij een c-nvooi Amerikaanse legervoertuigen had aangevallen. Oorzaak van de ongeregeldheden is de eis van arbeiders van de Arabisch- Amerikaanse oliemaatschappij om de zelfde arbeidsvoorwaarden te krijgen als het Amerikaanse personeel der maatschappij. De woorden van Pella bleken naar het hart der senatoren te zjjn gespro ken, want de premier kon met een ver trouwensvotum naar huis. VREDE IN GEVAAR. De plaatsvervangende voorzitter van da federale uitvoerende raad van Zuid- Slavië, Rankowitsj, heeft in een rede gezegd, dat wanneer het Westelijke besluit niet wordt ingetrokken de vre de in gevaar wordt gebracht. Het ge vaar kon alleen worden bezworen, zo zei hij, door rechtstreekse onderhande lingen tussen de belanghebbende lan den. Tito heeft in een interview ge zegd, dat het geschil Zuid-Slavië niet in de armen van Rusland zal drijven. Ontploffing op Amerikaans vliegkampschip; 36 doden. BOSTON, 17 October. Een ont ploffing aan boord van het Amerikaan se vliegdeksehip „Leyte", dat te Boston in dok ligt, heeft Vrijdagmiddag 36 do den en 40 gewonden geëist. Er brak bovendien een moeilijk te bedwingen brand nit aan boord. De oorzaak van de ontploffing staat nog niet vast. Toen het ongeluk ge beurde, waren ongeveer 1400 leden van de bemanning aan boord. Het ergst werd het officierènverblijf ge troffen. De op het schip behorende vliegtuigen en hun bemanning bevon den zich aan de wal. Frankrijk trekt troepen terug uit Oostenrijk. INNSBRUCK, 17 October. Frank rijk heeft besloten zijn bezettingstroe pen uit Oostenrijk terug te trekken en in Tyrol en Vorarlberg slechts een symbolische macht van veertig gen darmes achter te laten, aldus heeft Zaterdag de Oostenrijkse minister van Binnenlandse Zaken, Helmer, te Inns bruck meegedeeld. In bevoegde Franse kringen merkt men echter op, dat nog geen definitief besluit is genomen. Dokter M. v. d. Beek werd verwelkomd DOKTER P. DE JONG NAM AFSCHEID i j i Enkele Denen en Noren, die wegens dienstneming bij het Duitse leger In Rus land als krijgsgevangenen opgesloten zitten, zullen worden vrijgelaten, zo werd uit Moskou vernomen. -» De Russische kustwacht deed het tegenovergestelde. Tussen Hakkaido en Sachalin werden in de afgelopen -24 uur twee Japanse vis sersboten in beslag genomen en nog niet vrijgelaten. In Egypte zijn Zaterdag morgen weer drie Egyptenaren, verdacht van spionnage in de tijd toen koning Fa- roek nog op de troon zat, en veroordeeld tot de doodstraf, opgehangen. Op de onlangs zo zwaar door aardbevingen getroffen Griekse eilanden, heerst op nieuw onrust. In de afgelopen 24 uur werden nl. 15 aardschokken waargeno men. Den Haag had Zaterdag reden tot juichen. Het nieuwe stadhuis is eindelijk fereed gekomen en burgemeester Schok ing kon het gebouw in aanwezigheid van zeer veel autoriteiten officieel ope nen. De Hagenaars hebben er maar een feestdag van gemaakt. Een ernstig on geval overkwam de 58-jarige voorman van de Spoorwegen, A. K. uit Haarlem. Toen hij op de spoorbrug over het Spaarne werkzaamheden uitvoerde, schoot een moersleutel onverwacht los. De man verloor zijn evenwicht, viel in het water en verdronk. Bij de Zweedse kust is gisteren een van de weinige tjalken, die nog in de vaart zijn, aan de grond gelopen. Het is de „Zee meeuw" uit Delfzijl. Er is nog niet be kend of het schip ais verloren beschouwd moet worden. BERGEN OP ZOOM, 17 October. In de ontspanningszaal van „Vrede rust" is vanmiddag door het dagelijks bestuur van de Stichting, doktoren, hoofden ven dienst en personeel af scheid genomen van de geneesheer directeur dokter P. de Jonge, waarna zijn opvolger dokter M. van der Beek werd geïnstalleerd. Een groot aantal genodigden woonde de bijeenkomst bij. Nadat de beide doktoren door de vice-voorzitter, de heer Duvekot, en de secretaris, drs J. J. Knibbe, waren bin nengeleid, sprak de voorzitter der Stichting, ds J. de Vries, een openings woord. Hij noemde het een bijzondere dag voor „Vrederust", dat in één en de zelfde bijeenkomst afscheid kon wor den genomen van de geneesheer-direc teur en de opvolger kan worden geïn stalleerd. Ds de Vries sprak vervolgens dokter de Jonge toe, zijn werkwijze schetsend, alsmede hetgeen onder zijn leiding in de inrichting is tot stand ge komen. Het was een omvangrijke en zware taak, aldus de voorzitter, die door dokter de Jonge met zorg en lief de is vervuld. Hij dankte hem daar voor hartelijk, onder aanbieding van enkele geschenken. Een fraaie bloe menmand was bestemd voor mevr. de Jonge. INSTALLATIE. Hierna heette ds de Vries dokter v. d. Beek welkom. „Uw voorganger, al dus de voorzitter, dokter Dikland en dokter de Jonge waren eigenlijk met „Vrederust" vergroeid. Daarom was het moeilijk een opvolger te vinden". Hij sprak de hoop uit, dat er een band van vertrouwen zal mogen groeien, mede in het belang van de patiënten. Ds de Vries deelde daarop mee, dat er binnenkort een nieuwe geneesheer zal worden benoemd en dat er nog een kliniek, alsmede een nieuw paviljoen zal worden bijgebouwd. Nadat de voorzitter dokter v. d. Beek Gods zegen bij zijn werk had toege- -nst, bood hij mevr. v. d. Beek een fruitmand aan. TOESPRAKEN. Na de pauze sprak ds J. F. v. d. Berg namens de staf, mr Elkhuijzen als burgemeester van Halsteren, waar na namens het personeel werd gespro ken door broeder P. v. d. Kreeke. Deze laatste dankte dokter de Jonge vooral voor de wijze waarom hij de belangen van het personeel heeft gediend. Dok ter de Jonge sprak daarop een dank woord, waarna dokter v. d. Beek dank te voor het vertrouwen, dat hem ge schonken is. SEOEL, 17 Oct, Zuidkoreaanse oorlogswe duwen en nabestaanden van in de oorlog omgekomen Zuidkoreanen hebben giste ren een ontijdig einde gemaakt aan een herdenkingsdienst voor oorlogslachtoffers te Seoel, door het uitroepen van beledi gingen aan het adres van president Rhee en zjjn echtgenote. De nabestaanden wa ren door de regering naar de herden kingsdienst gebracht. „Wij willen geen liefdadigheid, wij willen onze mannen en zonen" zo riepen zij uit. Ook bij het stadhuis, waar aan iedere weduwe zes meter katoen werd uitge reikt, braken ongeregeldheden uit. Toen de vrouwen later voor een maaltijd op kosten van de regering naar restaurants werden gebracht, weigerden velen te eten. Dit ls de eerste maal, dat nabestaanden van oorlogsslachtoffers tegen de Zuidko reaanse regering hebben gedemonstreerd. President Rhee heeft onmiddellijk na de herdenkingsdienst zijn kabinet bijeen ge roepen. Een woordvoerder van de regering noemde de demonstratie een „zeer onge lukkig" incident. De regering wilde de zaak echter niet „al te zwaar" opnemen. De meesten der demonstranten waren „onontwikkeld en wisten niet wat er be langrijker is - het vaderland verdedigen of wenen om de dood van hun zonen, die op heldhaftige wijze hun leven hebben opgeofferd". H.M. de Koningin en H.K.H. Prinses Wilhelmina hebben de jaarlijkse uit- voering van het Haendelconcert „Messiah" bijgewoond, dat in de Grote Kerk te Haarden werd gegeven door de Haendel-Vereniging Naarden-Bussum. Prinses Wilhelmina arriveert aan de Grote Kerk. Burgemeester Bolkestein opende expositie tt tt VER. „KUNSTMUSEUM" STELDE ZALEN BESCHIKBAAR MIDDELBURG, 17 Oct. - Het zou niet goed zijn geweest, wanneer in de hoofdstad van de provincie, die het ernstigst door de ramp ge troffen werd, de Nederlandse kun stenaars geen kans zouden hebben gekregen werken te exposeren, die zij spontaan afstonden ter leniging van de ontstane nood. Het was dus eigenlijk we.l vanzelfsprekend, dat ook Middelburg aan de beurt zou komen voor een deel van de reizen de expositie. Het tentoonstellen van alle geschonken werken, ongeveer 1250 stuks, is uiteraard niet moge lijk. Maar een flink deel ervan kan het Zeeuwse publiek tot 1 Novem ber in de drie zalen van het Kunst museum in de Schuttershofstraat be kijken en bewonderen. Voor de opening bestond vanmiddag grote belangstelling. In de foyer van het Schuttershof kon de voorzitter van de Vereniging „Kunstmuseum", ir H. de Lussanet de la Sablonière, behalve een groot aantal kunstliefhebbers enige autoriteiten verwelkomen. De heer J. J. Voskuil uit Amsterdam, de voorzitter van de coördinatiecommissie „Kunstenaars helpen", heeft het één en ander verteld over ontstaan en doel der expositie. Een deel van hun sala ris, zoals duizenden werknemers dat deden, konden de kunstenaars nu een maal niet afstaan, maar zij gaven iets anders, n.l. hun eigen werken. Kort na de ramp kwamen er in Amsterdam zo veel schilderijen en andere kunstvoor werpen, dat de organisatoren der actie een ogenblik met de handen in het baar zaten. Het zou niet verstandig zijn geweest alles direct op de markt te brengen. Dat zou zeker prijsbedervend hebben gewerkt. Daarom werd voor de ver koop de vorm van een nationale loterij gekozen en zo vragen de kunstenaars het Nederlandse volk op deze wijze hun patroon te zijn en zo het kunste- naarsloon het Rampenfonds ten goede te doen komen. De heer Voskuil dank te tenslotte de Ver. „Kunstmuseum", De overstromingen in Spanje. AUTO-ONGELUK EIST 22 DODEN. MADRID, 16 Oct. Woensdagavond is een Spaanse autobus bij San Sebas tian in volle vaart tegen een wegver sperring gebotst, die door hevige over stromingen was opgeworpen. 22 inzit tenden kwamen om het leven. De chauffeur, de conducteur en vier pas sagiers wisten aan de dood te ont snappen. Het wrak van de bus werd door het onstuimige water van de weg gesleurd. Het water heeft bovendien 11 andere mensen het leven gekost. De weg- en telefoonverbindingen tussen Madrid en Guipuzcoa zijn ge heel verbroken. De treinen tussen San Sebastian en Bilbao rijden niet meer. In het gehele Baksenland is het trein verkeer tot stilstand gekomen. „Revolutionnaire" vliegtuigbouw in Canada? OTTAWA, 16 Oct. Sir Roy Dob- son, directeur van d,e vliegtuigfabriek A.V. Roe, heeft gezegd, dat in Canada vliegtuigen worden ontworpen, die zó revolutionnair van opvatting zijn, dat zij in de westelijke wereld huns ge lijke niet hebben. Binnen 15 jaar zullen de vliegtuigen verticaal opstijgen, zodat de proble men van aanloop- en landingssnelheid tot het verleden behoren. Nog 15 jaar geduld, mensen! dat zij op verzoek van het gemeente bestuur de expositiezalen wilde inrich ten. DE OPENING. Burgemeester mr dr N. Bolkestein ontpopte zich als een deskundig kunst beschouwer met een eigen visie op ka rakter en achtergrond van traditionele en moderne kunst. Hij vertelde ver der, dat het gemeentebestuur zich be reid heeft verklaard de Ver. „Kunst museum" zo nodig financieel te steu nen. Hij dankte de kunstenaars, die wilden bijdragen tot leniging van de nood. „De ramp moge dan al weer ver achter ons liggen, er blijft nog vol doende reden om te helpen", aldus de burgemeester die tenslotte de exposi tie voor geopend verklaarde onder het uitspreken van de hoop, dat zij druk bezocht zal werden en dat er veel lo ten worden verkocht. Daarna werd de tentoonstelling be zichtigd, welke niet alleen bestaat uit schilderijen, litho's, gouaches, tekenin gen, grafische werken, pastels, enz., maar ook uit voorwerpen van kunst nijverheid. ONDERHANDELINGEN IN DE FRANSE UNIE. PARIJS, 17 October. Het natio nale congres van Vietnam heeft ge weigerd de 20 candidaten aan te wij zen, waaruit keizer Bao Dai een keuze zou doen voor een samenstelling van een delegatie, die met Frankrijk gaat onderhandelen over de plaats van het land in de Franse Unie. Het staats hoofd wordt nu geheel vrij gelaten in zijn keuze. De onderhandelingen over een derg,- lijke kwestie met Cambodja zijn een eindweegs opgeschoten. Frankrijk en Cambodja hebben Zaterdag een ac- coord ondertekend betreffende over dracht van militaire bevoegdheden aan Cambodja. KONINKLIJK GEZIN GING UIT s-GRAVENHAGE, 17 October. Koningin Juliana en Prins Bernhard hebben het weekend doorgebracht op het buitenverblijf van president Auriol van Frankrijk. De Koningin maakte Zaterdagmiddag met mevr. Auriol een autorit, de Prins ging met de president op jacht. De Prinsessen zij*1 Ziterdag ook op stap gegaan. De Prinsessen Beatrix en I.ene kwamen met een aantal klasse genoten naar Hoek van Holland. Aan boord van de reddingboot „President Jan Leis" en in tegenwoordigheid van de reddingboten „Koningin Wilhelmi na" en „Prinses Margriet" werd een tocht op de Noordzee gemaakt. De Kon. Zuid-Hollandse Mij tot het red den van schipbreukelingen bood het gezelschap de tocht aan. NIEUW WERELDRECORD VOOR VLIEGTUIGEN. MUROC, 19 October. Een „Sky- ray"-straalvïiegtuig van de Amerikaan se marine heeft een nieuw wereld record gevestigd door met een gemid delde snelheid van 1171,9 kilometer per uur een gesloten circuit van 100 kilometer af te leggen, aldus heeft de Douglasvliegtuigfabriek te Murbc, Ca- lifornië, Zaterdag bekendgemaakt. DE BILT ZEGT: Rustig weer. DE BILT, 18 October. Overwe gend droog weer met veranderlijke be wolking. Koude ochtend met op vele plaatsen mist. Dezelfde middagtompe- raturen als gisteren oi iets lagere, -wakke tot matige .and tussen Noord en Oost.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1