DE MENS EN DE TECHNIEK. WEIGEREN N00RD-K0REANEN „UITEENZETTINGEN NAAR TE LUISTEREN" DEZE WERELD van öaq tot ö&q Gezagvoerder Kooper kreeg chèque van 10*000 pond Pella wil onderhandelen. Indiase militairen krijgen hen I niet uit de kampementen Geschillen tussen huurder en ver huurder voor kantonrechter CHURCHILL Ds H. VELDKAMP Geheime Amerikaanse documenten ontdekt Advertenties belangrijker dan redactiekolommen» De repatriëring der krijgsgevangenen KRE0FLAV0N de onverzettelijke RESA HILVERSUM Zaterdag 17 October 1953 ZEEUWSOH DAGBLAD Pagina 3 DOOR E meeste kranten hebben de uit- de christelijke bezinning. Er schuilt in het voortgaande proces der vertech- nisering een enorm gevaar, dat de mens niet langer de techniek, maar de techniek de mens gaat beheersen. Zo dra de mens de krachten die hij met zijn denken de natuur ontfutseld heeft, niet meer beheersen kan, wordt hij zelf het slachtoffer ervan. Hij is zijn eigen kunnen niet meer de baas, en wordt door z'n eigen genialiteit gees telijk en lichamelijk vermoord. Het zou de eerste maal niet zijn. De kikvorsen waren in de ogen der Egyptenaren heilige dieren, geteeld in de moederschoot van de Nijl-godin, Dit ging goed zolang deze beestjes in de poelen en moerassen bleven, maar toen ze in de huizen, slaapkamers en baktroggen verschenen, werd het een plaag. Niet slechts om het glibberige geval, maar om het aureool der heilig heid. Men mocht die heilige beestjes zelfs niet aanraken. Zo kan men door z'n eigen afgoden geplaagd worden. Het zal ook de laatste keer niet zijn, Wij komen nu langzamerhand zovër dat de mens bang wordt voor zijn eigen kunnen, en schrikt voor zijn atoom-splitsingen. De elementen zul len brandend vergaan, maar het is best mogelijk dat de mens er zelf de brand in steekt. Dat is nog niet het grootste gevaar. Het grootste kwaad is het geestelij ke kwaad. Het is tenslotte nog niet zo erg, dat de passagiers van de Liftmas- ter niet in Bagdad mochten passagie- en telex bezit ik niet, zodat dit artikel u niet het „laatste nieuws'' kan opdienen. Evenmin ben ik in de gelegenheid u een reportage te geven van de handicap-race naar Christchurch in Nieuw-Zee- and, hoewel een uitnodiging daartoe van het Zeeuwsch Dagblad dezer zijds stellig serieus overwogen zou zijn. Niettemin willen we hier samen nog eens gaan napraten en nadenken over wat in de voorbije dagen inze aandacht, ik mag niet zeggen gevraagd, maar als een bloedzuiger opgezogen heeft: de reeds genoemde Christchurch-race en de draconi- densterrenregen, waarvan u wel gelezen, maar waarschijnlijk niets ge zien hebt, en nog wat. Een en ander is al weer „oud nieuws" geworden, want we leven razend snel, en we kijken om zo te zeggen nu al weer uit naar een ■•ten enstortbui en een vlucht om de wereld in 20 uur of iets daarom trent. Toch is het nog niet zo oud dat we er nog niet even over kunnen peinzen. Dat is juist de bedoeling van deze artikelen in uw christelijk dagblad. We kunnen de „dingen van de dag" op twee manieren onder gaan. Vooreerst als een prettige, soms bijna griezelige opwinding, een soort sensatie-injectie die een verbazingsverdoving teweegbrengt, maar dat is alles na twee, hoogstens drie dagen weer over. Vervolgens kun nen we het nieuws van de dag ook lezen onder Bijbelse belichting, en de vraag overwegen, wat dit toch triag zijn. Wij slaan nu met elkaar ie laatste richting in, onder het motto: de mens en de techniek. U kunt, ra dit gelezen te hebben, de opmerking maken dat er een fout in zit, en dat het moet zijn: de techniek en de mens. U kunt best gelijk hebben. D iuchtrace naar Nieuw-Zeeland op de .rontpagina als „hot-news" afgedrukt, m ons Nederlandse hart is even snel- .er gaan kloppen, toen we vernamen, dat de K.L.M. Douglas DC 6 Liftmas- :er ir Damme de halve aardbol met 64 passagiers plus bemanning en vracht oinnen de 50 uur overvl.oog en daar mee de 100.000 in de wacht sleepte. En we zijn weer eens diep onder de sndruk gekomen van de majesteit, mag ik wel zeggen, van de techniek. Want dat is niet zomaar een twee drie in me kaar geflanst en geïmproviseerd. Knappe technici en allerlei andere lieden die verstand van vliegtuigen, motoren en boordwerktuigen hebben, zijn er twee jaar lang mee bezig ge weest om alles voor te bereiden. Dat dit alles zo kon is geen gokje geweest, maar de uitkomst van een geweldige rekensom, waar ingenieurs, tekenaars, weerkundigen, organisatoren en ik weet niet wat voor keien allemaal aan gedokterd hebben. Er moest gewogen, gemeten en gepast tot in de kleinste details van de uitgebalanceerde moto ren af tot het gewicht van de passa gier en de stewardess. Eerst toen al les in de finesses klopte kon de sprong gedaan, en het was niet eens een wa gen meer van de sprong; men wist zo ongeveer op de milimeter waar en iioe en wanneer men uit moest komen. Dat was in tabellen en becijferingen vastgelegd, waar U en ik geen notie van hebben, maar waar deze lieden mee spelen. Vernuft, techniek en organisatie talent hebben samengespannen tegen oceanen en oceaandepressies, zij heb ben de tijd laten ineenschrompelen, zij nebben de fantast Jules Verne laten verschralen tot een bekrompen, ouder wets mannetje en de reis om de we reld in honderd dagen gereduceerd tot een van honderd uren. Dit is de ver bazingwekkende en indrukwekkende vooruitgang van de techniek. MEN kan met deze triomf van de techniek twee kanten uit. Er zijn er, die er een idool van ma ken. De mens, die God kwijt is, moet nu eenmaal een surrogaat zoeken, en hij vindt die in de afgod. Het modern- heidense Westen, Nederland incluis, heeft zijn afgoden bij de vleet. De corypheëen op het gebied van de film-, de muziek en de sportwereld krijgen elk hun passende plaats in het Pantheon, ffu we God niet meer wil len verheerlijken gaan we mensen ver eren. Het wordt echter, speciaal in ons land, langzaamaan een zuinige boel. Onze bodem levert weinig goden meer op, nauwelijks halfgoden. In de sportwereld is al heel weinig meer te beleven en zijn de Hongaren, Belgen en Noren ons ver de baas. Euwe be gint in het candidaten-tournooi in Zu rich bedenkelijk af te zakken, zodat de schaaktempel ook onbewoond dreigt te worden. Gelukkig is de K.L.M. er nog. Ha, die Han Kooper! We zullen hem straks zo daverend toejuichen, dat heel de beschaafde wereld kan weten, dat wij nog niet van nationale goden ontbloot zijn. Intussen hebben zij die benzine- en motorenidolaterie bedrijven en aan de goddelijkheid der wetenschappen ge loven, een onaangename verrassing beleefd. Dat het nu juist zo uitkomen moest, maar hetzelfde nummer van de krant, dat op de voorpagina van de overwinning op de lucht en tijd melding maakte, gewaagde op de laatste pagina van een ernstige neder laag tegen de sterren. De astronomen nadden precies uitgerekend dat er dan en dan zoveel meteoren per minuut aan de sterrenhemel zichtbaar zouden zijn, maar er kwam niets van. De mete oren lieten verstek gaan, en de Leid se sterrenwacht in het duister tasten. De draconiden gingen souverein hun .gen gang, en negeerden de geleerden bikomen. Sterren blijken halsstarriger dan vliegtuigen. Een mens kan een machine tot in de perfectie besturen, maar de sterren spotten met alle we tenschap, en laten alle geleerden rustig in de kou staan. Op dezelfde dag dat het vernuft van de mens z'n zoveelste overwin ning behaalde, heeft God de doodge wone vraag voorgelegd. De vraag aan Job: Kunt gij de banden der Pleiaden binden of de boeien van de Orion slaken? Kent gij de inzettingen des hemels bepaalt gij zijn heerschappij over de aarde? Maar wij hebben in onze opwinding over de Liftmaster die vraag niet eens verstaan. Ze stond ook maar op de achterpagina van „Trouw", en niet eens voluit. ren. Dat verbood het tijdschema. De haast versloeg Haroen al Raschid, en de efficiency is belangrijker dan 'n sprookje uit de 1001-nacht. Wij zijn trouwens boven de sprookjes uit, en Haroen al Raschid, de beroemde Oos terse evenknie van Karei de Grote is allang dood. Daar dus niets van! En dat de speelse, dartele goden van de Olympus nu zijn ingemetseld in cement, en de sierlijke lijn van Venus nu in de strakke lijn van staal en be ton is overgegaan, is tenslotte een kwestie van methode. Maar het ergste is, dat onder en door dit alles de mens zelf wordt ge stroomlijnd, dat zijn ziel uiteengereten wordt door de slurpende machinera deren, en de wonderen der techniek de moderne mens verhinderen om nog iets van het wonder van God te zien in Jezus Christus. Sedert twee jaar vermist. CHICAGO, 14 Oct. De Ameri kaanse Republikeinse senator Everett Dirksen heeft Dinsdagavond te Chica go verklaard, dat 26 van de 57 gehei me documenten, die sedert twee jaar worden vermist uit het laboratorium van de verbindingsdienst van het Amerikaanse leger te Fort Monmouth, in Oost-Duitsland zijn ontdekt. Dirksen, die lid is van de door Mc Carthy geleide ondercommissie van onderzoek uit de Amerikaanse senaat, zei, dat de documenten betrekking hebben op het radarverdedigingsstel- sel van de Verenigde Staten. De documenten waren „onlangs" in Oost-Duitsland gevonden. Het was nog niet bekend, hoe zij daar waren ge komen. Het was niet onmogelijk, dat het gehele geheim van het radarver- dedigingsnet van de Verenigde Sta ten zou zijn oververteld, hetgeen een geweldig verraad zou zijn, aldus de senator. MEESTE DUITSERS EMIGREERDEN NAAR FRANKRIJK. BONN, 15 Oct. Vierhonderd duizend Duitsers zijn na de oorlog geëmigreerd en merkwaardigerwijze is het grootste aantal niet gegaan naar een overzees im migratieland, doch naar Frankrijk. In Frankrijk zijn 70.000 Duitsers ach tergebleven, die daar als krijgsgevangene waren gekomen en geen lust hadden om nara het vaderland terug te keren. Op dezelfde wijze zijn 20.000 Duitsers in En geland gebleven. eHt grootst aantal echte Duitse emi granten heelt Canada opgenomen. Sedert in 1951 Duitsland in de immigratieplan nen werd opgenomen zijn meer dan 60.000 Duitsers daarheen verhuisd. Naar Australië zijn 17.000 Duitsers ge gaan, naar Zuid-Afrika 7000 en naar Ar gentinië 6000. WIJ hebben zopas gezegd dat men met de brede vlucht der tech niek twee kanten uit kan. De weg naar Je afgoderij, maar ook de weg naar Reisdeken om rillende Rietje Kramer Winnaars van Christchurchrace gehuldigd CHRISTCHURCH, 15 Oct. Met een brede glimlach heeft gezagvoerder Kooper vandaag op het vliegveld Harewood van Christchurch de cheque van tien dui zend pond, de prijs, die hij en zijn bemanning in de Christchurchrace voor de KX.M. hebben gewonnen, aangenomen uit handen van de gouverneur-generaal van Nieuw Zeeland, Sir Willoughby Norrie. Het gebeurde voor de K.L.M.-„Lift- master", waar voor bemanningen van de vliegtuigen, die aan de race hebben deelgenomen, gereserveerde plaatsen waren ingericht en waar duizenden belang stellenden bijeen waren gekomen. Stewardess Rietje Kramer had er spijt van, dat ze bij deze plechtigheid onder „Nederlandse" omstandigheden in haar dunne tropenuniform was verschenen. Maar ze bofte, doordat alle gezagvoerders van in de prijzen vallende vliegtuigen 'n reisdeken (met hun initialen erop) ca deau kregen. En omdat gezagvoerder Kooper een galant man is, was zijn exem plaar al gauw om rillende Rietje heen gedrapeerd. Aan de winnaar van de snelheidsafdeling, Burton, werd de „Ha- rewood"-beker en een chèque voor tien duizend pond overhandigd. Alle bemanningsleden kregen een me daille en er werden redevoeringen ge houden door de voorzitter van het lucht- racecomité, Hume Christie, de Nieuw- Zeeiandse minister van Defensie, T. L. Een open vraag. DEN HAAG, 16 Oct. In het Kur- haus te Scheveningen is het 16e Con gres van het Genootschap voor reclame gehouden. Op dit Congres heeft de se cretaris-generaal van het ministerie van Financiën een referaat gehouden, waarin hij de reclame beschouwde te gen de achtergrond van de eisen, die in het huidige stadium van economi sche ontwikkeling van ons land aan het overheidsbeleid worden gesteld. Dr Brouwer wilde degenen, die de ze samenhang overdreven achten er op wijzen, dat men eens heeft gezegd: „De advertenties in een krant teke nen beter de situatie in een land of In een gemeenschap af dan de redac- tiekolommen". Misschien mag dit wat boud lijken, zo ging dr Brouwer verder, het staat echter vast, dat ln het algemeen het oordeel, dat men zich over een land vormt aan objec tiviteit zal winnen indien men de in houd van de redactiekolommen toetst aan die der advertentiekolommen. Dr Brouwer kwam ln zijn betoog tot de conclusie, dat er geen twijfel aan is, dat slechts de integratie de oplossing van onze economische problemen zal brengen. Over de verhouding overheid en re clame zei spreker, dat de reclame een belangrijke rol speelt om het Neder landse exportproduct bekend te ma ken in het buitenland en het gebruik er van 'te consolideren. De exportreclame verkeert nog in een ontwikkelingssta dium. De kosten hiervan zijn zeer hoog. Maar met collectieve reclame valt veel te bereiken. Dr Brouwer zei tenslotte, dat de Overheid zeker bereid zal zijn weloverwogen collectieve reclamecam- gnes in het buitenland te steunen. Mc Donald, de burgemeester van Christ church, Mc Farlane en de leider van de oppositie in het parlement, Waiter Nash. Na de prijsuitreiking hebben enige tientallen Harvards, Beechcrafts en De- vons van de Nieuw-Zeelandse luchtmacht een demonstratievlucht gemaakt. De kust van Noordwest-Italië is gisterochtend geteisterd door krach tige wolkbreuken, die aanzienlijke schade veroorzaakten. De Via Aurelia, van Rome naar de Franse grens, werd op vier plaatsen versperd door grond verschuivingen. Mits voorwaarden worden vervuld. ROME, 15 Oct. De Italiaanse premier en minister van Buitenlandse Zaken Pel la heeft gisteravond verklaard dat Italië bereid is deel te nemen aan ronde-tafel besprekingen met Zuid-Slavië en zijn Westelijke bondgenoten over een rege ling van het vraagstuk Triest, mits ten minste één van de twee onderstaande voorwaarden tevoren wordt vervuld: 1. of de zóne „A" van Triëst moet aan Italië worden overgedragen, of 2. de Zuidslavische strijdkrachten moe ten zóne „B" ontruimen. GEEN VACUÜM. In gezaghebbende kringen in Triëst is vandaag verklaard, dat de Brits-Ameri kaanse troepen de zóne „A" van Triëst niet zullen verlaten voor zij definitief zullen zijn vervangen door Italiaanse eenheden. Hoewel reeds familieleden van de be zettingstroepen de zóne verlaten, zijn er nog geen tekenen, die er op wijzen, dat de geallieerde militairen zich gereed ma ken om weg te trekken, aldus deze krin gen. 27.000 MAN. Volgens een bericht van radio-Rome wordt het aantal Zuidslavische militairen dat langs de grens van het vrije gebied is samengetrokken, geraamd op 27.000. Het Zuidslavische persbureau „Tanjoeg" maakte vanmiddag melding van de ver plaatsing van twee Italiaanse pantsereen heden naar de grens van de zóne „A", waar zij stellingen innemen nabij de de marcatielijn. ''1 Een afdeling Britse zeesoldaten marcheert door de straten van Georgetown in Brits Gufjana om belangrijke objecten te gaan bewaken. Aangezien de Britse regering onlusten verwacht als gevolg van de communistische sym pathieën van de inmiddels afgezette eerste minister van Brits Guyana, Dr Jagan, worden uit Engeland versterkingen gestuurd. PANMOENDJON, 16 Oct. De Indiase bewakingstroepen in Korea hebben be sloten vandaag het geven van „uiteenzettingen" aan gevangenen, die niet naar huis willen, niet te laten doorgaan, omdat de betrokken Noord Koreanen weiger den hun afdelingen te verlaten. Het besluit werd genomen, nadat alles in het werk was gesteld om de gevangenen tot andere gedachten te brengen. Zo werden de leiders der Noord Koreanen door generaal Thimayya, de Indiasche voorzitter der neutrale repatriëringscommissie, ingelicht over de gang van zaken bjj het ge ven der „uiteenzettingen", terwijl twee Chinese gevangenen, die daags tevoren een „uiteenzetting" van hun landgenoten hadden aangehoord, de in het kamp achtergebleven Noord Koreanen van hnn ervaringen vertelden. Tenslotte werd 'n afdeling van 600 Indiase militairen om de betrokken afdeling samengetrokken, doch de gevangenen bleven weigeren naar buiten te komen. mededeelt hebben Naar Radio-Peking de Chinese communisten, die Donderdag poogden hun weigerachtige landgenoten te bewegen alsnog naar huis terug te ke ren, hierbij drie documenten laten zien: een boodschap van president Kim 11 Soeng van Noord-Korea, waarin de ge vangenen, die besluiten naar huis terug te keren, generaal pardon wordt beloofd, een verklaring van het Noordelijke op perbevel inzake de repratiëring en een schrijven van de Chinees-communistische vertegenwoordigers voor de „uiteenzet tingen", bestemd voor alle Chinese ge vangenen. Radio-Peking beschuldigde de waarne mers en de tolken der V.N. ervan, dat zij zich, in strijd met de orders van de voor zitter der repatriëringscommissie be moeid hadden met de „uiteenzettingen' aan de weigerachtige gevangenen. MAAR 7 WILDEN TERUG. Van de 500 Chinese gevangenen, die Donderdag met hnn landgenoten hebben gesproken, hebben er zeven besloten als nog naar hun land terug te keren. De eerste gevangene, aan wie de „uit eenzettingen" werden gegeven, trachtte eerst weg te lopen, doch hij werd door een Indiase militair achterhaald. Weer binnengebracht weigerde hij te gaan zit ten. Nadat het Indiase lid van de groep waarnemers van de neutrale commissie hem door middel van een tolk op de hoogte had gesteld van de gang van za ken en de verzekering had gegeven, dat hij niet behoefde te antwoorden op vra gen, die z.i. dwang of dreigement Inhiel den, kon de vertegenwoordiger van com munistisch China beginnen met zijn po gingen om zijn landgenoot tot andere ge dachten te brengen. Op de aansporing: „U moet naar huls; naar uw gezin terugkeren", antwoordde de gevangene, dat hij naar Formosa wil de gaan. Op de raad van zijn communis tische landgenoot „Laat U niet door de Ver. Naties bedreigen", antwoordde hij nogmaals: „Ik heb mijn besluit genomen, ik wil naar Formosa". Hierna deeide de Indiase vertegenwoordiger mee, dat hg vijf minuten in een nevenvertrek alleen zou worden gelaten om over zijn besluit na te denken. In dit vertrek waren twee deuren, achter de éne zaten vertegen woordigers van de V.N. en achter de an dere afgevaardigden van de communis ten. De Chinese gevangene verdween zonder aarzeling door eerstgenoemde deur Ingezonden Mededeling (adv) KANS 'OP VERKOUDHEID? voorkomt en geneest t Geen snoepje. m*arhelpt 20 tabletten irw. ^3 Zeer eenvoudige procedure voorgesteld Loonsverhoging niet gedifferentieerd voor gemeenteklasse 's-GRAVENHAGE, 16 Oct. De regering ls voornemens te bevorderen, dat bij geschillen tussen huurder en verhuurder over onderhoud en reparaties een zeer eenvoudige procedure zoals die momenteel ook voor arbeidszaken bestaat van toepassing wordt verklaard. Dit is medegedeeld aan de com missie van voorbereiding uit de Tweede Kamer over de wetsontwerpen tot be lastingverlaging en tot wijziging van de huurwet. De nieuwe regeling zal hier op neerkomen, dat de huurder bij nalatigheid van de verhuurder zich met een ongezegeld verzoekschrift zal kunnen wenden tot de Kantonrechter. Is de klacht gegrond, dan wordt de verhuurder veroordeeld het verlangde onderhoud te verrichten. Hij kan de huurder ook machtigen dit op zijn kos ten te doen. Maar dan moet de rechter daarvoor toestemming geven. Desge wenst kunnen de kosten met de huur worden verrekend. Dezelfde regeling maar dan met de verhuurder als eisen de partij, zal gelden brj z.g. kleine re paraties, die naar de letter der wet voor rekening van de huurder zijn in ,het geval deze daartoe onwillig is. Wat de algemene wijziging der be lastingwetten betreft deelde de rege ring mede, dat Indiening van de des betreffende ontwerpen ln de loop van de zitting 19541955 tegemoet kan worden gezien. De mogelijkheid tot het aanslaan naar een gemiddeld In komen over een aantal jaren ls nog Sir Winston Churchill, de Britse premier, heeft de Nobelprijs voor de literatuur gekregen. Dat juist deze prijs voor hem is be stemd, tekent de veelzijdigheid van de 78-jarige Britse staatsman. „Ik voel er niets voor te gaan rusten", zo zei hij op het deze week gehouden partijcongres van de Con servatieven. Dat hij zoiets van plan zou zijn kon men trouwens niet af leiden uit de grote activiteit, die hij de laatste weken aan de dag heeft gelegd. Churchill schijnt met alle geweld van plan te zijn de Russen het offensief uit handen te slaan en het zou niemand .verwonderen, wanneer Sir Winston daartoe, ge zien zijn grote ervaringen opgedaan in de laatste wereldoorlog, in staat bleek ook. Met wijlen president Roosevelt be hoort Churchill ongetwijfeld tot de grootste staatslieden, die de wereld de laatste kwarteeuw heeft gehad. Zijn vitaliteit, zijn scherp inzicht en boven al zjjn kundig staatsmanschap worden door vriend en vijand bewonderd. Churchill heeft het niet gemakke lijk. Het Britse imperium wordt van alle zijden aangetast en hij moet toe zien hoe dan hier, dan daar de Engelse Hegemonie een veer moet laten. Enge- lands grote rol is wel niet direct uitge speeld, doch er doen zich wendingen voor, die mede afgeleid kunnen wor den uit de politiek, die hij de laatste weken openlijk voert. Churchill streeft hjj heeft het zelf enkele malen verklaard naar een viermogendhedenconferentie op het hoogste niveau. Eisenhower, La- niel, Malenkof en hij zullen rond de conferentietafel moeten plaats nemen, zoals destijds de grote Vier in hun strijd tegen Duitsland enkele malen op Jalta en in Potsdam de koppen bij elkaar hebben gestoken om te trachten oplossingen te vinden voor problemen, die op lager niveau onop losbaar schenen. Het komt ons voor, dat Churchill zijn politieke loopbaan niet wil afslui ten voor hij dit doel heeft zien ver wezenlijken of mislukken: een hetere verstandhouding te brengen in de verhoudingen tussen Oost en West, tussen de Sowjet-TJnie en de Weste lijke wereld, waardoor de wereldvrede gediend wordt en een oorlogsdreiging, zij het misschien tijdelijk, zal vermin deren. Niemand, en zeker Churchill zelf niet, zal durven voorspellen of een dergelijke conferentie der staats hoofden succes zal opleveren. Maar dit kan wel gezegd worden: Wanneer de grijze Britse staatsman geen mogelijk heden zag om tot overeenstemming met de Sow jets te komen, hij zou waarlijk niet aan een dergelijke con ferentie beginnen. Het grootste punt in Churchill's vre despolitiek is dit, de Sowjets te tonen, dat het de Westelijken er om te doen is met Rusland in vrede te blijven le ven en niet om een derde wereldoor log te ontketenen. Wanneer Churchill er in slaagt dit de Russen aan het ver stand te krijgen, voorwaar de wereld problemen zouden minder groot blij ken, dan ze nu schijnen. JfJ f 4 1 4- Nobelprijswinnaar. eens overwogen. De moeilijkheden bleken echter te groot. Het effect zou bovendien voor de belastingpllcn- tlgen niet de moeite lonen, aldus de regering, die voorts mededeelde, dat een herziening van de kinderbijslag voor kleine zelfstandigen ln overwe ging ls. DE LONEN EN DE HUREN. De loonsverhoging van 5 pet. per 1 Januari a.s. zal overal worden door gevoerd. Differentiatie naar gemeente klasse is niet nodig. Het verschil ln loonpeil tussen kleine en grote plaat sen bedraagt slechts minimaal 10 pet en voor de huren 50 pet. Met het oog op dit laatste moeten de huren in de kleine gemeenten relatief meer worden verhoogd, maar ln absolute bedragen uitgedrukt is de huurverhoging in de grote gemeenten iets hoger dan in de kleine. Z.g. uitzonderlijke huren zullen door eeu bijdrage worden gecompenseerd. Dit zal gebeuren, wanneer ln feite een hoger percentage voor de ten behoeve van de bouw van een woning geleende gelden moet worden betaald dan waar mede bij de exploitatie-opzet kon wor den gerekend. Is b.v. van een rente van 314 uitgegaan, dan zal een com pensatie worden verleend. Belangrijk in deze regeringsnota is de mededeling, dat ook de rege ring de vrees deelt, dat de finan» ciëel-economische situatie van ons land zal worden ontwricht, indien de achterstand aan militaire beste dingen van meer dan 500 millioen in een volgend jaar ineens zou wor den ingehaald. Het ligt echter niet in de bedoeling deze achterstand op een dergelijke wijze in te halen. Het totale bedrag van 6 milliard aan militaire uitgaven, dat oorspronke lijk in 4 jaar zou worden besteed, zal over een langere periode moe ten worden verdeeld. Ingezonden Mededeling (Adv.) Schriftelijke Cursus of.... Avondlyceum Alvorens te beslissen doet U verstan dig ons uitvoerige prospectus Staats examen, H.B.S. of MULO opleiding aan te vragen. (Bekende Schriftelijke Cursus) IN KOREA STREDEN 2900 BELGEN. BRUSSEL, 15 Oct. De Belgische deel neming aan het conflict in Korea heeft de schatkist tot nu toe fr 685.413.000 ge kost. Bijna 2900 Belgen maakten deel uit van het vrijwilligersbataljon. Hiervan sneuvelden er 95 en werden er 350 ge wond. Vijf vrijwilligers worden vermist.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3