BIDAULT WIL COMPROMIS-OP LOSSING INZAKE TRIEST Rampschadewet door Tweede Kamer aanvaard Adenauer maakt bezwaar tegen uitwisseling veiligheidsvoorwaarden Frans offensief in Indo-China Een zeldzaamheid, zelfs in New York Mijnongeluk in Engeland Industrie toont haar kunnen op V*N*F* expositie te Goes Adviseur van Adenauer vraagt ontslag Overeenstemming over oprichting vast Europees vervoersorgaan Ernstige treinbot sing in Frankrijk Wanneer landt de „Ir Damme?" PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Besprekingen van „De Grote Drie" te Londen Mr J* I* M* Reuser burgemeester van St Jansteen Geallieerde goederen stromen uit Triëst k SNIPPER J NIEUWS k Uitgave! Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. 243C, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, TeL redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- -28 Expl* 'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2609 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per m.m. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 17 OCT, 1958 Hoofdredacteur: J. D. TROOSTHEIDE Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Krulningen; A. L Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Euijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes, Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 7.11 u., onder 17.39 u. Maan op 16.01 u, onder 2.46 u. Hoogwater Maandag 19 Oct.: Vlissingen: 11.06 u. 1.61 m., 23.42 u. 1,92 m. Terneuzen: 11.36 u. 1.79 m., -.u. -.m. Wemeldinge: 0.07 u. 1.55 m., 12.45 u. 1.37 m. Zierikzee: 12.25 u. 1.17 m., -. u. -.m. LONDEN, 16 Oct. De ministers van Buitenlandse Zaken van Engeland, Frankrijk en Amerika zijn hun beraadslagingen begonnen met een bespreking van het antwoord op de Sowjetrussische protest nota van 28 September j.l. Voorts is gesproken over -het vraagstuk Triest en over de toestand aan de Israëlisch-Jordaanse grens. Morgen zullen de besprekingen worden voortgezet en dan zal allereerst bet vraagstuk Triest worden bekeken. Het is verrassend, dat de ministers ook hebben gesproken over het Israëlisch-Jordaanse vraagstuk, In dit verband werd vernomen, dat de Franse en Amerikaanse ministers van Buitenlandse Zaken, Bidault en Foster Dulles, het Britse protest bij de Israëlische regering tegen het jongste incident aan de Israëlisch-Jor daanse grens hebben onderschreven. De drie ministers waren het er over eens, dat de toestand aan deze grens als zeer ernstig moet worden beschouwd. TRIËST. Te Londen verwacht men, dat de Turkse ambassadeur ter plaatse er bij de „Westerse Grote Drie" op aan zal dringen het Zuidslavische voorstel voor het op korte termijn houden van een vier-mogendhedenbespreking door de in het vraagstuk Triëst be trokken staten, te aanvaarden. In Franse diplomatieke kringen is ver nomen, dat Bidault een compromis oplossing voor Triëst heeft voorge steld. Desgevraagd antwoordde Bidault bij het verlaten van het „Foreign office", dat het vraagstuk de ernstig ste overweging verdient. Bidaults op lossing zou de vorm moeten krijgen van een bemiddelingsplan van de Westelijke Grote Drie. De standpunten van Engeland, Frankrijk en Amerika zouden op dit punt niet ver uiteenlopen, doch de moeilijkheid is, zo werd vernomen, om Italië en Zuid-Slavië tot instem ming te bewegen. Turkije, dat Tito's plan voor een vier-mogendhedencon- ferentie over Triëst steunt, zou Frankrijk reeds hebben medegedeeld, dat het een Frans initiatief in deze z >u toejuichen. LUGANO. Uit Franse bron is vernomen, dat de drie ministers het Westelijk ant woord op de jongste Sow jet-nota hebben voltooidj waarin de Sowjet- Unie zou worden uitgenodigd tot een bijeenkomst van ministers van Bui tenlandse ZakeA te Lugano. MIDDELBURG, 16 Oct. - Bij Kon. Besluit van 15 October is met ingang van 1 November a.s. be noemd tot burgemeester van Sint Jansteen mr J. I. M. Reuser, hoofd commies ter gemeente-secretarie van 's-Hertogenbosch, Mr Reuser werd op 23 Juli 1917 in Nijmegen geboren. Hij is in het bezit van het einddiploma gymna sium A en studeerde aan de R.K. Universiteit te Nijmegen twee jaar klassieke letteren en daarna rechts wetenschappen. Hij deed doctoraal examen hoofdrichting publiek recht. Mr Reuser is ambtenaar op het Ge westelijk Arbeidsbureau te Nijme gen geweest, ambtenaar op het de partement van Financiën, ambte naar ter secretarie van Heerlen, waarna hij per 1 Januari 1946 als commies naar de Bossche secretarie ging- Mr Reuser bekleed diverse func ties in het openbare leven. Hij i: voorzitter van de afdeling 's-Herto genbosch van de ARKA, heeft zit ting in de commissie van toezicht van het R.K. Bureau voor Beroeps keuze voorlichting en is president- commissaris van de N.V. Centrale Drukkerij en de N.V. Boekbinderij Frans Geertsen te Nijmegen, De nieuwe burgemeester van St, Jansteen is lid der K.V.P. Hij is ge huwd en heeft drie kinderen. WESTDUITS BEZWAAR. Van Westduitse zijde is onverwacht bezwaar gemaakt tegen een voorstel van Moskou tot het uitwisselen van veiligheidswaarborgen tussen Oost en West. Adenauer heeft de ministers doen weten, dat een dergelijk aanbod op dit tijdstip een tactische fout zou zijn. Wel stemt de Westduitse kanse lier in met een nieuwe uitnodiging aan Moskou voor een viermogendheden- bespreking. Uit Amerikaanse bron is echter vernomen, dat Adenauers verzoek om alle verwijzing naar mogelijke veilig heidsgaranties tussen Oost en West te laten, niet is aanvaard. Merzifon, ten Noorden van Anatolie (Turkije), is Donderdag door een wer velstorm geteisterd. Tien personen kwamen om het leven, talrijke werden gewond. 45 huizen werden verwoest. TRIËST, 16 Oct. Terwijl op diplomatiek niveau pogingen wor den gedaan om tot een regeling der kwestie Triëst te komen, zijn de Britse en Amerikaanse troepen in de omstreden stad druk doende met het inpakken voor hun vertrek, waarvan de datum nog niet vast staat. De door de geallieerde langs de wegen geplaatste aanwijsborden worden weggehaald. Vrachtauto's met grote kisten en kratten rijden af en aan. De Britten hebben reeds 80.000 ton aan materialen uit de zóne weggezon den. Veel ervan gaat per trein naar Duitsland. De bibliotheek van de Britse troepen is gesloten en er zijn verkopin gen aangekondigd van overbodig ge worden legermateriaal. De Zuidslavische handelsdelegatie heeft het geallieerde militaire bestuur verzocht wachtposten te plaatsen bij haar bureaux, die Woensdagavond wer den geplunderd. De gemeenteraad van Triëst heeft 'n resolutie aangenomen, waarin uitdruk king wordt gegeven aan de erkentelijk heid van het stadsbestuur jegens Italië Italië's rechten op het gehele gebied voor zijn standvastige verdediging van van Triëst. Het besluit van de Brits- Amerikaanse autoriteiten om de zóne eerste stap naar de terugkeer van het aan Italië over te dragen, wordt een gehele gebied naar het „moederland" genoemd. Zonder hoofdelijke stemming; niemand tegen SLECHTS STEMMING OVER EEN AMENDEMENT (Van één onzer redacteuren.) DEN HAAG, 16 October. Na artikelsgewijze behandeling heeft de Tweede Kamer vanmiddag zonder hoofdelijke stemming het ontwerp van wet op de watersnoodschade aanvaard. Het langst is nog gesproken over artikel 13, waarin de bijdrage geregeld wordt voor onherstelbaar beschadigd gebouwd onroerend goed. De heer C. v. d. Heuvel (A.R.) had hierop een amendement ingediend met de bedoeling het maximum-aftrekpercentage van 49 op 20 te brengen vanmiddag trok hij dit voorstel echter in. Dit voorbeeld werd niet gevolgd door de heer Ten Hagen (P. v. d. A.), die wilde dat er rekening zou worden gehouden met in het verleden uitgevoerde verbouwingen. Ondanks het verzet van minister Witte werd dit amendement met 41 tegen 27 stemmen aangenomen. Het zevende lid van artikel 13, dat opwekking om van dit artikel, waar- HANOI, 16 Oct. Troepen van de Franse Unie zyn hun eerste belangrijke Offensief sedert twee jaar begonnen. Van de Zuidelijke hoek van de delta der Rode Rivier nabij Ninh Kbinh rukken «4j op tegen twee divisies der Vietminh, die de omliggende heuvels bezetten. Ninh Kbinh ligt 80 km ten Zuiden van Hanoi. Tegelijk met deze aanval zijn Frans- Vietnamese troepen aan de Tonkinese kust ten Zuiden van Phat Diem aan land gegaan. De landing werd gedekt door Franse schepen en vliegtuigen van het vliegdekschip „Lafayette". Ten slotte werd een landing uitgevoerd bij Kaap Rond, 40 km ten Zuiden van Tan- hoa. nu door fnr Ten Hagen aan de wet is toegevoegd, is tamelijk vaag. „Indien verbouwingen de toestand van het pand ingrijpend hebben gewijzigd en ruien de aftrek volgens voorgaande leden meer dan 20 pet zou bedragen, wordt, op verzoek van een rechtheb bende, als het jaar van stichting een later jaar aangenomen.'" Minister Witte oordeelde dit amen dement volkomen overbodig, omdat bet hier bedoelde geval in de practijk öf helemaal niet óf bij hoge uitzon dering zal voorkomen. En voor die uitzonderingen verklaarde hij zich be reid een uitzondering te maken door gebruik te maken van de mogelijkheid tot afwijking van de letter van de wet, die door art. 58 (de z.g. hard heidsclausule) geboden wordt. Het zou in de geest van dit gehele debat ge legen hebben als de heer Ten Hagen na deze toezegging genoegen had ge nomen, want de sfeer tussen Kamer en regering was er een van geven en nemen de P. v. d. A. afgevaardig de deed dit niet en bij de stemming bleek, dat hij de overwinning had behaald. De K.V.P. stemde als geheel tegen omdat niet duidelijk was, wat nu eigenlijk „ingrijpende wijzigingen'" zijn. Na een mislukte poging van de heer Gortzak (comm.) om de aftrek van f 50 niet van toepassing te ver klaren als de schade kleiner is dan f 1000, sprak de heer J. v. d. Heuvel bij artikel 58 een soor slotwoord, een Tien personen zijn om het leven gekomen bij overstromingen in Tur kije, die zijn veroorzaakt door zware regens. De 79-jarige S. te Den Haag is gistermorgen bij het oversteken van de Laan van Nieuw Oost-Indië aangereden door een personenauto. De aangeredene werd in bewusteloze toe stand naar het ziekenhuis vervoerd, waar hij aan de verwondingen is over leden. Een neef van oud-premier Mossadek is met ernstige verwondin gen in het ziekenhuis opgenomen, na dat hij een auto-ongeluk had gehad. Zes meisjes, werkzaam bij een textielfabriek te Amsterdam, zijn gis termiddag door ontsnappend gas be dwelmd geworden. Zij moesten naar het ziekenhuis vervoerd worden. Na behandeling konden zij zich weer naar huis begeven. En tenslotte zijn Koningin Juliana en Prins Bern- hard gisteren per vliegtuig in Parijs aangekomen voor een kort verblijf in Frankrjjk als gasten van president Aurioi. ih de ministers gemachtigd worden onbillijkheden te voorkomen, toch vooral een ruim gebruik te maken. Deze opmerking ontlokte aan mi nister van de Kieft nog eens de „zeer pertinente verzekering" dat dit inder daad in de bedoeling van de regering ligt en dat alle ambtenaren in die geest zijn geïnstrueerd. Een verzeke ring die alle getroffenen prettig in de oren zal klinken! Een zeldzaamheid, zelfs in de haven van New York, 's werelds grootste havenstad, toont deze indrukwekken de luchtfoto. Zeven van de grootste passagiersschepen lagen gelijktijdig aan de kaden in de Hudsonrivier, ge durende iets minder dan drie uur. Het zijn, van rechts op de voorgrond naar links: de „Saturnia" uit Italië, de „America" en de „United States" van de United States Line; de „De de France" van de Franse passagiers- lijn; de Cunarders „Queen Elizabeth" en „Caronia" en de „Gripsholm" van de Zweden-Amerikalijn. MANCHESTER, 16 Oct. In de Bradford-kolenmijn, nabij Manchester, is door' oververhitting van de kabels van een liftkooi, brand ontstaan, waar door ruim driehonderd mijnwerkers in de mijn opgesloten werden en een paar moeilijke uren hebben moeten doorstaan. De brand brak uit in het gebouw, waarin zich de machines bevinden, waardoor de kooi, waarmede de mijn werkers in de schacht afdalen en weer naar boven worden gehaald, in beweging wordt gebracht. Gelukkigerwijs bevond zich op 50 meter afstand een tweede mijnschacht, waardoor de mijnwerkers naar boven konden worden gebracht. Met de lift kooi van deze schacht kunnen slechts zes man tegelijk naar boven worden gebracht, zodat het vijf uur duurde, voordat de mijnwerkers naar boven waren gebracht. Er werd geen enkele mijnwerker gewond Productieprocessen in standvorm SCHOLEN OP ZUID- EN NOORD-BEVELAND TONEN GROTE BELANGSTELLING GOES, 16 October. „Aangezien het onmogelijk is het Nederlandse volk bezoeken aan onze industrieën te laten brengen, om zodoende kennis te nemen van het productieproces, brengt men de industrie bij het volk." Deze nuchtere redenering heeft de Vereniging Nederlands Fabrikaat van een denkbeeld in werkelijkheid omgezet en, U kunt het de komende dagen in zaal Krijger te Goes zelf gaan aanschouwen, met goed succes. Industriali satie is een nijpend probleem, waarvan nog niet alle lagen van ons volk overtuigd zijn. Evenmin als men in alle opzichten overtuigd is, dat het kopen van fabrikaten, geproduceerd in onze eigen fabrieken, door onze eigen arbeiders een levensvoorwaarde is en wat even zwaar weegt onze eigen producten zijn beter of zo wilt in practisch alle opzichten gelijkwaardig zijn aan de buitenlandse. De scholen van Zuid- en Noord- Beveland tonen grote belangstelling. Men is al volgeboekt van heden, Za terdagmorgen, tot en met Donderdag middag a.s. als de expositie haar poor ten sluit. De schooljeugd van heden zijn de kopers van morgen en daarom richt men zich met deze 32ste reizen de tentoonstelling van de V.N.F. in de eerste plaats tot de jeugd. Niet alleen de leerlingen van de lagere scholen zullen er komen, maar ook zij, die U.L.O., M.U.L.O., H.B.S. of Lyceum bezoeken. Twee instructeurs zullen de be zoekende leerlingen, die klasse- gewijs met een leerkracht komen, een les van een uur geven aan de hand van de stands. Deze stands geven daartoe een unieke gelegen heid, omdat het productieproces er in tot uiting wordt gebracht. Het doel is een doorsneebeeld van - Nederlandse industrie te geven. Wat is er Nederlandser dan de kaar- senfabricage, de D.A.F.-automobielen, de wollen dekens e.d.? In het alge meen genomen wordt een beeld ge geven van de textiel- (wol en ka toen), metaal- (in vijfvoudige vorm), chemische- en rubberindustrie. De houtverwerkende industrie ontbreekt evenmin. De rijpere jeugd zal hierbij vooral worden gewezen op het pro bleem der industrialisatie. Deze ver antwoorde expositie heeft de goed keuring van het ministerie van O., K. en W., alsmede van de inspecteurs van het onderwijs. Dat bij een en ander ook de beroepsvoorlichting een grote rol speelt, spreekt welhaast vanzelf. Tenslotte kan worden vermeld, dat de expositie ook voor volwassenen toegankelijk is en wel iedere avond van 7 tot 10 uur, alsmede heden middag. Na Goes komt deze tentoon stelling ook in Middelburg en Vlis singen. BONN, 16 Oct. Uit kringen, die in nauw contact staan met de West duitse regering, is vandaag vernomen, dat Adenauers raadgever voor defen sie-aangelegenheden, Blank, de bonds kanselier om ontslag van zijn functie heeft gevraagd. Blank zou van mening zijn geweest, dat het bureau voor landsverdediging, dat deel uitmaakt van de Kanselarij van Adenauer, meer onafhankelijkheid diende te worden gegeven. Europese vervoersconferentie te Brussel SECRETARIAAT WORDT TE PARIJS GEVESTIGD BRUSSEL, 16 Oct. De Europese Vervoersconferentie heeft vandaag overeenstemming bereikt over de oprichting van een permanent Europees vervoersorgaan, dat echter niet op supranationale leest zal zijn geschoeid maar op die van internationale samenwerking. Het statuut van dit nieuwe orgaan zal morgen door de ministers van Verkeer der zestien aan de conferentie deelnemende landen worden getekend. Om het karakter van het vervoersorgaan duidelijk tot uiting te brengen, zal het de naam „Permanente conferentie van Europese ministers van Verkeer" dragen. Het zal een lichaam zijn dat wel coördinerend, maar niet wetgevend kan optreden. De permanente conferentie zal een vast secretariaat krijgen waarvoor de krachten door de organisatie voor Europese economische samenwerking beschikbaar zullen worden gesteld. Dit secretariaat zal te Parijs geves tigd zijn. Dit wil niet zeggen dat de perma nente conferentie zelf ook steeds te Parijs bijeen zal komen: het is in tegendeel de bedoeling dat deze bij eenkomsten om beurten in de hoofd' steden der verschillende aangesloten landen zullen worden gehouden. MINISTER ALGERA CONTENT. De Nederlandse minister van Ver keer en Waterstaat, dr J. Algera, die onze delegatie op de vervoersconfe rentie leidt, verklaarde vanavond, dat hij tevreden was over de bereikte resultaten. Het statuut, dat nu ge reed is gekomen, kon geheel zijn goedkeuring w.gdragen. Het verheug de hem vooral, dat het Nederlandse standpunt was aanvaard ten aanzien van de kwestie der samenwerking tussen de Permanente conferentie van ministers van Verkeer en de O.E.E.S. Nederland had zich namelijk verzet tegen een regeling, volgens welke de permanente conferentie verplicht zou zyn, de O.E.E.S. te raadplegen alvorens zij bepaalde be sluiten zou kunnen nemen. Deze ver plichting is nu niet in het statuut op genomen, al is bij wijze van compro mis wel tot uitdrukking gebracht, dat raadpleging van de O.E.E.S. in zulke gevallen door de permanente confe rentie belangrijk wordt geacht. Negen doden, veertig gewonden. LYON, 16 Oct. Bij Serezin, in de omgeving van Lyon, is vanmorgen een losse locomotief met grote snel heid ingereden op een stilstaande, eivolle passagierstrein, waarmee ar beiders van de zijdefabrieken in Lyon naar hun werk reisden. Negen perso nen verloren het leven en veertig v.crden gewond, van wie veertien ernstig. De locomotief, die door een onvei lig signaal was gereden, kwam in volle vaart uit de mirt opduiken en botste tegen de achterste wagen. Door de hevige schok werden de laatste drie rijtuigen in elkaar geschoven en uit de rails geworpen. Volgens oog getuigen waren zij tot lucifershoutjes versplinterd. De locomotief bleef dwars over de spoorbaan liggen. Onmiddellijk werden reddingploe- gen naar de plaats van het ongeluk gezonden, om tussen de wrakstukken beknelde slachtoffers te bevrijden. Een baby werd volkomen ongedeerd aangetroffen in de armen van zijn omgekomen moeder. Van de gewon den, die naar een ziekenhuis werden vervoerd, zijn er drie aldaar aan hun verwondingen bezweken. Enige uren na de botsing zat nog een aantal pas sagiers bekneld tussen de wrakstuk ken van de passagierstrein. VAN GROTE BETEKENIS. Het nu voltooide statuut kan van grote betekenis worden voor de ont wikkeling van de Europese vervoers vraagstukken en bijgevolg ook voor de oplossing van de Nederlandse pro blemen op dit gebied, zo zeide hij. De conferentie was op verschillende punten de Nederlandse wensen waarvan die omtrent de consultatie van de O.E.E.S. de voornaamste was tegemoet gekomen, hetgeen voor Nederland zeker reden tot voldoening geeft. Voor het verlamde kind AMSTERDAM, 16 October. Woensdagmiddag a.s. om 15 uur schematijd, wordt de K.L.M.-Lift- master „Dr Ir M. H. Damme", win naar van de Christchurch-handicap- race, uit Nieuw-Zeeland op Schip hol terug verwacht. Op welk tijd stip, dus tot in seconden nauwkeu rig, zullen de wielen van het toe stel de landingsbaan raken? Dit is de opgave, die de Nederland se Stichting voor het gebrekkige kind in een prijsvraag aan het publiek voorlegt. Men wordt uitgenodigd het veronderstelde tijdstip der landing (dus b.v. 15 uur, 39 min. en 30 sec.) op een briefkaart te vermelden, die naast de verschuldigde porto nog met f 0.25 tot ten hoogste f 1.moet wor den gefrankeerd. Deze briefkaarten moeten uiterlijk 20 October door de posterijen zijn afgestempeld. Zij moe ten gezonden worden aan het volgen de adres: „Nederland vliegt voor het verlamde kind", postbus 968, Amster dam. Als het juiste tijdstip van landing wordt aangenomen de tijd vermeld in het logboek van gezagvoerder Kooper. De eerste prijswinnaar zal 'n bankstel krijgen. De prijzen zullen ten overstaan van een notaris op Don derdag 29 October a.s. worden toe gekend. MOTORSTORING. De Liftmaster is gisteravond 9 uur Ned. tijd uit Christchureh vertrokken en om 3 uur vannacht in Brisbane ge land. Bij de landing liep de Liftmaster een lichte motorstoring op. Het vlieg tuig heeft om acht uur vanavond de reis weer voortgezet. DE BILT ZEGT: DE BILT, 16 Oct. Zwaar be wolkt met verspreide opklaringen en in de ochtend plaatselijk mist. Over wegend droog weer. Weinig wind. Dezelfde temperaturen als gisteren of iets lagere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1