DEZE WERELD v&n öao tot ö&q Urgentieprogramma voor het platteland. cxc/fe Noodkreet van vervolgde Christenen in Zuid-Celebes. Bedreiging van het culturele leven door betere verkeersverbindingen en het ontbreken van goede gebouwen. TRIO*. Guyana was een les. V zeeuwsch dagblad Congres Convent Alg. Plattelandsorganisaties Gemeenten hebben te weinig geld voor het ver richten van haar sociale en culturele taak. échte Virginia En dat voor Schrijven aan Soekarno. «Wij- worden verdreven en vermoord om de naam van Christus"* Bewapening gevraagd tegen gruwelijke terreur. N* E. S* B* staakt activiteit* Studenten vallen Spitfire aan* Nederland heeft de grens Volgende week Guyana in Lagerhuis debat* Se Radio* foengt oni Vrijdag 16 October 1953 Pagina I Ingezonden Mededeling (adv.) UTRECHT, 15 October. Vandaag is, georganiseerd door het Convent der Algemene Plattelandsorganisatie (ingesteld door Neder landse Bond van Plattelandsvrouwen, algemene Nederlandse Agrarische Bedrijfsbond, Koninklijk Nederlands Landbouwcomité en Plattelands Jongeren Gemeenschap Nederland), in Utrecht een congres gehouden met als onderwerp „Urgentieprogramma voor het platteland". Het con gres, gehouden in het gebouw voor kunsten en wetenschappen, stond onder leiding van mevrouw Prof. C. W. Willinge Prins—Visser, hoog leraar aan de landbouwhogeschool te Wageningen. De eerste Inleiding werd gehouden door de heer H. J. Dijkhuis, geneeskun dig inspecteur van de volksgezondheid In Groningen en Drenthe, over het on derwerp: „Moeilijkheden en mogelijkhe den ln de gezondheidszorg". De heer P. de Vries sprak over het onderwerp: „Verdeling en verrijking van het sociaal-culturele leven ten platte- lande". De inhoud van zijn praeadvies kan als volgt worden weergegeven: 1. De mogelijkheden voor het geven van verschillende soorten onderwijs die nen te worden uitgebreid. De kwaliteit van het onderwijs eist de voortdurende zorg van de plaatselijke overheden of regionale instellingen. Spreker denkt hierbij aan: a. Kleuteronderwijs; dit onderwijs voor zover het niet geheel ontbreekt wordt dikwijls gekenmerkt door het gebruik van slechte gebouwen, door on gediplomeerde en slecht bezoldigde leer krachten en door te grote klassen. b. Het lager onderwijs dient te kun nen beschikken over een spel- en sport terrein of over een met andere scho len gedeeld gymnastieklokaal. c. een goede overgang van het lager onderwijs naar het technisch onderwijs en het landbouwonderwijs is van het allergrootste belang. d. Ben goede spreiding van lagere en middelbare technische scholen mede met het oog op de noodzakelijke Indu strialisatie van lagere en middelbare landbouwscholen, dient door de centrale overheid in overleg met de provinciale en regionale instanties tot stand te worden gebracht. e. Een groot deel van de hoger-on- derwijsinstellingen is geconcentreerd in de randstad Holland, terwijl de bewo ners van de buitengewesten, die via de belastingen hun aandeel ln de kosten dragen, in geringere mate dan andere van de verschillende hogescholen kun nen profiteren. Het stichten van een studentenwooncentrum en financieel technische maatregelen zullen deze mo gelijkheid moeten verminderen of op heffen. 2. De „drainage van het platteland" op cultureel en geestelijk terrein dient zoveel mogelijk te worden tegengegaan. a. De grote mogelijkheden voor onder wijs en opleiding, de betere studiekan sen vormen een zuigkracht naar de grote steden. b. De gemeenteclassificatie drijft de energieken en bekwamen onder de on derwijzers en culturele werkers naar de grote plaatsen. Matiging van de ver schillen in de gemeenteklassen, op de duur leidende tot afschaffing van de classificatie, is een van de middelen tot stuiting van dit proces. Bedreiging cultureel leven, 3. Het culturele leven op het plat teland wordt, naar sprekers mening, op twee manieren bedreigd: a. De betere verkeersverbindingen doen de jongeren gemakkelijk naar de stedelijke centra trekken en voe ren hen naar de passieve ontspanning van bioscoop, dancing, minderwaar dig cabaret. De eigen verenigingen op het gebied van zang, muziek, to neel krijgen gebrek aan krachten, waardoor de kwaliteit van de pres taties en de financiële mogelijkheden ook weer verminderen. b. Het ontbreken van geschikte ge bouwen en van goede leiding belemme ren de ontplooiing van de culturele ver enigingen ter plaatse. Slecht geouttil- leerde zalen (zonder een behoorlijk to neel b.v.) verhinderen de bewoners ken nis te maken met goede culturele mani festaties. Het stichten van gemeenschappelijke verenigingsgebouwen, dorps- of buurt huizen, kan leiden tot vorming van een centrum voor allerlei culturele activi teiten. 4. De subsidiepolitiek van de over heid dient zich meer dan tot nu toe te richten op cultuurspreiding. We kun nen, zo zeide spreker o.m., geen Con certgebouworkest ln Drachten hebben, maar wel bfl de verdeling van de sub sidies de kleinere gezelschappen finan ciële steun geven op voorwaarde, dat een aantal uitvoeringen of voorstellin gen ten plattelande gegeven wordt. Financiële achterstand. Tenslotte leidde de heer W. Harmsma burgemeester der gemeente Opsterland, het onderwerp in: „Het financierings aspect van sociaal-hygiënische en soci aal-culturele verheffing van het platte land". De grote achterstand van het platte land ten opzichte van de stad is mede te verklaren uit het tekort aan financiële middelen. Een inhaal-programma zal alleen uitvoerbaar zijn, indien de ge meentebesturen financieel in staat wor den gesteld haar aandeel bjj te dragen. De financiële mogelijkheden der ge meenten worden tegenwoordig prac- tlsch bepaald door de uitkeringen, die zij uit het gemeentefonds ontvangen. De hoogte van deze uitkeringen wordt niet bepaald naar de behoefte; zjj zjjn in hoofdzaak afgestemd op de uitga ven, die vroeger, toen het platteland zó ver achter lag, werden gedaan. Continuatie betekent, dat de bestaan de achterstand van het platteland ten opzichte van de stad bljjft gehandhaafd en ln feite nog wordt vergroot. Met voldoening kan worden vastge steld, dat uit de ingediende rijksbegro ting voor het jaar 1954 blijkt, dat de regering een begin wil maken met het Inhalen van de eerste achterstand in de achtergelaten gebieden. Dit betekent echter niet meer dan een mogelijk be gin van een oplossing voor een deel van het probleem. Het thans bij de Staten-Generaal Inge diende wetsvoorstel tot regeling van de financiële verhouding tussen rijk en mi nimale eisen, die het platteland ge rechtvaardigd kan stellen. Willen de gemeentebesturen ten plat telande in staat worden gesteld haar taak bjj de verheffing van het levens peil te vervullen, dan zal het bestaande systeem van rjjksuitkeringen vervangen moeten worden door een stelsel, dat re kening houdt met de behoeften zoals deze thans bestaan. Oostenrijkse krijgsgevangenen uit Sowjet-Unie terug. WENEN, 15 Oct. Een groep van 634 voormalige Oostenrijkse krijgsgevange nen is gisteren met een speciale trein uit de Sowjet-Unie aangekomen te Wiener Neustadt bij Wenen. President Koerner, die ter begroeting aanwezig was, verklaarde dat de gevan genen op zijn persoonlijk verzoek had den geprofiteerd van de jongste algeme ne amnestie in de Sowjet-Unie. Hij zou de Opperste Sowjet bedanken voor deze vrijlating, doch tegelijkertijd aandringen op vrijlating van alle Oostenrijkers, die nog in de Sowjet-Unie worden vastge houden. „Wij Christenen, in het gebied Luwu (Zuid-Celebes), die thans zonder enige redenen worden gehaat (Psalm 69 5) alleen maar wegens de naam Jezus Christus onze God (Marcus 13:13), die zelfs uit onze kerken worden verdreven en vermoord door de Darul Islam en de Tentara Islam Indonesia, die daarbij veronderstellen een goede daad jegens Allah te verrichten. Wij, die worden belemmerd in de uitoefe ning onzer godsdienstige plichten, worden mishandeld, worden gedwon gen om tot de Islam over te gaan, verzoeken de regering van de repu bliek Indonesië gehoor te geven aan bijgaande verzoeken en daarbij bidden wij, dat onze verzoeken worden ingewilligd." Aldus een schrijven, dat de Synode der Toradja Kerk ter gelegen heid van het bezoek van president Soekarno aan Paloppo op Zondag j.l. gericht heeft aan de president, de Regering en het Parlement, te zamen met een resolutie van de Christen-gemeenschap. In de bij dit schrijven overhandigde van de republiek Indonesië en de chris- resolutie vraagt de Synode aan de re gering de Christenen in dit gebied van wapenen te voorzien, teneinde hen in staat te stellen de voorlopige Grondwet Ingezonden Mededeling (adv.) AMSTERDAM, 15 Oct. Op een gis teravond gehouden landelijke ledenver gadering van de Nederlandse afdeling der Nationaal-Europese Sociale Bewe ging (N.E.S.B.) is met algemene stem men als besluit aangenomen, dat nu de Amsterdamse Rechtbank deze partij als een verboden vereniging heeft aange merkt de beweging in Nederland voorlopig haar activiteit zal staken. Alle lidmaatschappen van Nederlanders of in Nederland wonende personen zullen tij delijk worden opgeheven. De afdeling Vlaanderen van de N.E.S.B. zal haar werkzaamheden normaal voortzetten. Over de vraag of de partij m Neder land volledig zal worden ontbonden werd nog niet beslist. Spanning in Utrecht. UTRECHT, 15 Oct. Ter gelegenheid van een reclamestunt van een Utrechtse winkeliersorganisatie, gebaseerd op de Christchurchrace, staat momenteel op het Janskerkhof te Utrecht een originele Spitfire opgesteld. Het vliegtuig is keu rig netjes van de openbare weg afge scheiden door een kring van hekwerk. In een nacht van de vorige week heeft een 150-tal Leidse studenten getracht zich van de Spitfire meester te maken, toen zij een bezoek brachten aan de Utrechtse sociëteit. De bewaking slaagde er echter in het toestel uit de handen der studiosi te houden. Vannacht hebben evenwel buitenlanders hetzelfde getracht. Er waren n.l. gisteren Belgische studen ten in hét hart van Nederland op bezoek en in vrij grote getale, want zij vulden drie autobussen. Onder invloed van geestrijk vocht werd opnieuw een raid op de Spitfire ondernomen. Ook ditmaal zonder resul taat. Intussen hebben deze rooftochten tot gevolg gehad, dat de militaire bewaking is opgevoerd van 1 tot 4 man, terwijl er zorg voor gedragen wordt dat steeds vijf politieagenten in de omgeving zijn. Een radiowagen patrouilleert verder in de buurt ten einde zo nodig de 10 man, die in reserve worden gehouden, te kun nen waarschuwen. N.R.C.-correspondent van Hulsbergen in Djakarta overleden. DJAKARTA, 15 Oct. De heer H. G. W. J. Hulsbergen, correspondent van de Nieuwe Rotterdamse Courant in Djakarta Is gistermorgen om zeven uur onver wacht in zijn woning te Kebajoran, ten- gevolge van een hartaanval overleden, ie overledene, die kortgeleden werd be noemd tot Ridder in de Orde van Oranje Nassau, bereikte de leeftijd van 39 jaar. tussen Suriname en Brits- Guyana moeten versterken. En daar bestond alle aanleiding voor. Want de zeer links georiënteerde, om niet te zeggen communistische regerings partij heeft danig de bloemetjes bui ten gezet en is gaan rebelleren te gen het Britse gezag. Brits-Guyana dreigde een communistisch land te worden. Deze rode rebellie is symptomatisch voor de ontwikkeling in Midden- Amerika. Verscheiden gebieden in dit deel van de wereld zijn geïnfiltreerd door de communisten. En het was een dubbeltje op zijn kant, of Brits Guyana, dat eens een Nederlandse bezitting was, was een belangrijk steunpunt geworden voor het communistisch „offensief" in dit deel van de wereld. Engeland, dat in vroeger jaren ge wend was een leidende rol te spelen in de wereldpolitiek, heeft de laatste 20 jaren veelal vooral wat de koloniale politiek betreft, lijdelijk toegezien hoe de historie zich ontwikkelde en voor welke feiten het werd geplaatst. Voor al uit de laatste jaren liggen de voor beelden voor het grijpén. Iedereen hield zijn hart vast toen het ook in Brits Guyana misliep. Men zag het als een onvermijdelijk kwaad, dat het Brits imperium verder afbrok kelde. Het opzienbarende was echter, dat de Britse politici er anders over dach ten. Dit keer heeft men niet lijdelijk toegezien en getracht door onderhan delen te redden, wat er nog te redden viel. Nee, deze keer triomfeerde de zo geroemde democratische vrijzinnige geest niet in de Engelse gelederen, maar sloeg men toe en raak. Van de Bermuda-eilanden voerde men via Jamaica en Trinidad troepen aan naar de hoofdstad Georgetown. En de klap op de vuurpijl was, dat Engeland de in April geschonken grondwet,.die de vrije verkiezingen mogelijk maakte, weer in trok en de gouverneur de regeringsbe voegdheid weer in handen gaf. Uit was het met de democratie in dit land Deze plotselinge ommekeer in de po litiek van Engeland is van beslissende betekenis geweest. Door snel en op de juiste tijd in te grijpen werd het com munisme in Brits Guyana de kop in gedrukt. De vraag is of Engeland deze politiek zal blijven volgen. Vermoedelijk niet. De winst van dit stukje koloniale ge schiedenis is niettemin geweest, dat de Engelsen geleerd hebben, dat het al te snel overhevelen van politieke bevoegd heden niets anders dan nadelige gevol gen heeft. Jammer dat zij deze les niet eerder van de Nederlanders hebben wil len aannemen. telijke Godsdienst te beschermen tegen terreur van de Darul Islam en de Tar tara Islam Indonesia. Indien de regering om financiële re denen niet in staat zou zijn de Chris tenen te bewapenen, wordt zij verzocht toestemming aan de Christenen te ver lenen zichzelf te bewapenen. De resolutie. De resolutie herinnert er aan, dat het vorig jaar de afdeling Makale en Ran- tepao van de Parkindo (de christelijke partij in Indonesië) er bij de regering op heeft aangedrongen aan het optre den van de benden in het regentschap Luwu zo spoedig mogelijk een einde te maken. Die benden dwongen daar de christenen en animisten op geweldda dige wijze tot de Islam over te gaan, verbrandden geschriften en Bijbels, en doodden vele varkens. Deze berichten aldus gaat de resolutie verder, werden blijkens een schrijven van het kantoor voor de godsdienstvoorlichting op Cele bes overdreven genoemd. De resolutie betoogt, dat de gevallen van mishandeling, moord en geweld dadige dwang tot overgang naar de Is lam nog steeds toenemen en dat de re gering, ondanks vele klachten van Christelijke zijde, tot heden geen maat regelen heeft genomen. Terreur. De speciale correspondent van P.I. Aneta, die de reis van president Soekarno naar Bone en Paloppo in Zuid-Celebes heeft meegemaakt be richt, dat nog onlangs, op 26 Sep tember, 475 christenen naar Masam- ba zijn gevlucht, voor de volgelingen van Kahar Muzakkar. Deze évacué's waren afkomstig van de kampong Tabuan, 12 kilometer van Masamba, en van Puloa, 29 kilometer van Ma- samba. De bevolking évacueerde, nadat zij geweigerd had zich achter Kahar Muzakkar te scharen. Van de zijde der christenen vernam deze correspondent van P. I. Aneta, dat de christenen in het gebied der Toradja-kerk, die 400.000 zielen om vat, in de laatste jaren vele beproevin gen hadden te verduren. In 1951 begon Kahar Muzakkar met zijn terreur te gen deze groep, door het eisen van schattingen in de vorm van rijst en Stakingen worden uitgebreid, LONDEN, 15 Oct. In het Britse lager huis zal de volgende week Donderdag een debat worden gehouden over de ge beurtenissen in Brits Guyana. De Britse regering heeft voorts inge stemd met een verzoek van de labour- oppositie om een officieel verslag te pu bliceren met de redenen voor de schor sing van de grondwet in de kolonie en het ontslag van de plaatselijke gekozen mi nisters. In dit verslag zullen bewijzen worden gegeven voor de vermeende samenzwe ring van leiders der progressieve volks partij om van de kolonie een commu nistische staat te maken. Dinsdagavond hebben brandstichters ongeveer 16 ha van een suikerplantage verwoest aan de overzijde van de rivier nabij Georgetown. Onmiddellijk werden politiepatrouilles naar het gebied gezon den. De stakingen op de suikerplantages breiden zich inmidels nog uit. Vandaag legden de arbeiders op een plantage langs de Demerara ook het werk neer. Er wordt politie naar de plantages gezon den om de werkwilligen te beschermen. karbouwen. Een jaar later volgden ge vallen van mishandeling van christe nen, die niet bereid waren tot de Is lam over te gaan, waartoe volgelingen van Muzakkar hen trachtten te dwin gen. In de daarop volgende periode évacueerden ongeveer 20.000 christe nen uit streken van Masamba, Wotu en Malili, ten Noorden van Paloppo. Vele kerken en scholen werden in brand gestoken, en andere werden ge sloten, De predikant Palisungan te Rongkon werd door een bende op gru welijke wjjze vermoord. In totaal zou den daarnaast nog twaalf christenen door de benden om het leven zijn ge bracht. Van de zijde der christenen werd verklaard, dat de christenen zich vei lig voelen in de omgeving, waarin hun gebied de militaire posten zijn. De tocht van de president. Een deel van het gezelschap, dat president Soekarno op zijn reis door Zuid-Celebes vergezelt, maakte Zon dagmiddag een tocht van dertig kilo meter in de richting van Makale. De bezoekers troffen telkens rondom de militaire posten een bevolking aan, die zich veilig voelde op de intensief be werkte gronden. In vele gevallen waren rondom de militaire posten évacuatie- centra ingericht, waar ter gelegenheid van het bezoek van de president de nationale vlaggen waren uitgestoken. Het gebied tussen de militaire posten was verlaten en vertoonde de sporen van brandstichtingen in het verleden door de volgelingen van Kahar Mu zakkar. Tientallen bruggen waren vernield, doch inmiddels weer her steld door de genietroepen van het le ger. Het verkeer tussen Paloppo en da plaatsen in het achterland wordt on derhouden door middel van convooien. De bevolking bleek een groot ver trouwen te stellen in de legerafdelin gen, onder welker hoede zij zich veilig weet voor de benden en die onder de huidige moeilijke omstandigheden een hoog moreel weten te bewaren. ZATERDAG 17 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.). KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit, kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.55 Idem. 11.00 Voor de zie ken. 11.45 Kamerkoor. 12.00 Angelus, 12.03 Promenade-ork. en solist. (12.30 12.33 Land- en tuinb. med.) 12.55 Zonne wijzer. 13.00 Nws en kath. nws 13.20 Pa- rijse liedjes. 13.50 Gram. 14.00 Boekbe- spr. 14.10 Gram. 14.20 Eng. les. 14.40 Ama teursprogramma. 15.15 Kron. v. letteren en kunsten. 15.55 Metropole-ork. 16.20 Gram. 16.30 De schoonheid van het Gre goriaans. 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport. 18.00 Lichte muz. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Hammondorgelsp. 18.40 Regeringsuitz.: Zoeklicht op de Westerse Defensie. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Van het Binnenhof. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Lichtbaken. 20.50 Gr. 21.00 Gevar. progr. 21.50 Act. 22.00 Wed strijd in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag in. 23.00 Nws 23.15 Nws in Es peranto. 23.2224.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.55 Voor de vrouw, 9.00 Gym. 9.10 Gram. VPRO: 10.00 „Tijde lijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgen wijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.30 Cello en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Politiekapel. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Koorzang. 14.45 Amateursprogr. 15.15 „Eerst denken, dan doen", caus. 15.30 Dansmuz. 16.00 Voordr. 16.15 Kamerork. 17.00 Gram. 17.30 Buiten gewoon looncongres. 18.00 Nws en comm. 18.20 Orgelspel. 18.35 Swingmuz. 19.00 Ar tistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Passe partout", caus. 19.40 „De heidense wereld, waarin het Christendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Gevar. progr. 22.00 Socialistisch comm. 22.15 Weense muz. 22.40 „Onder de pan nen", hoorsp. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Ork. conc. 13.00 Nws. 13.15 Caus. 13.25 Gram. 14.00 Balletmuz. 15.00 Gram. 15.45 Idem. 16.30 Accordeon duo. 16.45 Engelse les. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.15 Accordeonduo. 17.30 Orgel- conc. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Cabaret. 21.00 Gram. 21.30 en 21.50 Idem. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05 Dansmuz. 23.30 24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5