MINISTER WITTE DEED NOG ENKELE CONCESSIES Land- en luchtmacht nog niet op vereiste sterkte Regering antwoordde Kamer over Rampschadewet *Pro£ dr A. de Bondt overleden KWESTIE TRIEST IN DE VEILIGHEIDSRAAD Wil Tito garantie tegen Italië PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND Aftrek van f50.— niet meer voor ieder schadegeval afzonderlijk Maclean in Boedapest? Helft der doden geïdentificeerd St Maartensdijk her verkavelingscentrum Sabotage aan Bel gische straaljagers Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 80, Tel. z430, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 274289. Kantoren: VlissingenLammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 2009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26- 28 Fxpl-'tatie: Oosterbaan Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG No. 2607 Abonnementsprijs j 0.44 per week, 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per man. Rubriek Kabouters 10 et. per woord Hoofdredacteur: 3. D. TROOSTHEIDE VRIJDAG 16 OCTOBER 1958 Directeur: JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. C. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feitz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Temeuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiuema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Zaterdag: Zon op 7.07 u., onder 17.43 u. Maan op 15.27 u., onder u. Hoogwater Zaterdag 17 October: Vlissingen: 8.25 u. 1.19 m., 21.23 u. 1.41 m. Terneuzen: 8.25 u. 1.37 m., 21.48 u. 1.60 m. Wemeldinge: 9.48 u. 1.13 m., 22.39 u. 1.39 m. Zierikzee: 9.27 u. 0.98 m., 22.24 u. 1.24 m. (Van één onzer redacteuren.) DEN HAAG, 15 Oct. Vier ministers hebben vanmiddag in de Tweede Kamer getracht de nog bestaande bezwaren tegen bet ontwerp van wet op de watersnoodschade te ontzenuwen en elk van deze ministers heeft dit op bijzonder zakelijke wijze gedaan, bier argumenten en voorstellen weer leggend, elders concessies doend. Vooral de minister van Wederopbouw, lr Witte, zag zich tot wijzigingen genoodzaakt. Nadat de ministers het woord gevoerd hadden werd nader overleg ge pleegd met de Watersnoodcommissie en dit leidde er toe, dat in de avond- zitting een vierde nota van wijzigingen aan de Kamerleden werd over handigd. Overzien wij deze nota, dan kunnen de voornaamste veranderingen als volgt worden samengevat: a. Bij het herstel van beschadigd gebouwd onroerend goed komt de in artikel 12 genoemde grens van f3000 te vervallen. Als met herstel van gebonwen bedragen zijn gemoeid lager dan f 1000 krijgt men het volle bedrag uitgekeerd, komt men boven de f 1000 dan ontvangt met f 1000 plus 75 pet van het meerdere bedrag. Bovendien krijgt men een ver goeding van 90 pet voor één woning en een bedrijfspand naar keuze van de rechthebbende, indien deze daartoe een verzoek indient. b. Wat de huurderving betreft is de suggestie van de beer van Vliet over genomen; zij het dan met enige wijzigingen: Met ingang van het ogen blik, waarop een woning of bedrijfspand moest worden ontruimd zal aan de eigenaars van verwoeste woningen of boerderijen een vergoe ding wor<?3n toegekend ten bedrage van de helft van de huurwaarde. Oorspronkelijk was bepaald, dat men deze huurvergoeding pas zou ont vangen één jaar nadat de wet in werking zou zijn getreden. o. Voor het herstel van beschadigde boerderijen wordt dezelfde regeling van kracht als hierboven onder a. beschreven, d. De aftrek van f 50 zal niet zoals oorspronkelijk werd bepaald, per schade geval worden afgetrokken, maar van de uitkering voor het gehele com plex van schade, dat door een persoon (e.v.t. een groep van personen) geleden is, voor zover de vaststelling van deze schade behoort tot de bevoegdheid van eenzelfde vaststellend orgaan. De minister van Financiën, de heer J. v. d. Kieft, voerde het eerst het woord. Hij distancieerde zich volko men van de beschuldiging van de heer Weiter, dat de regering enige schuld aan de ramp zou dragen: wij, gewone stervelingen kunnen ons niet volledig beschermen tegen de mach ten van de natuur. Wat de immateriële schade betreft sloot hij zich echter bij de heer Weiter aan. Deze schade zal door het Ram penfonds worden vergoed en als dit fonds tekort aan middelen zou heb ben, zal het Rijk bijspringen. Tot de Zeeuwse afgevaardigde, mr van der Feitz, zei de minister, dat het hem zeer verbaasde dat deze zijn bezwaren tegen de opzet van de wet nooit in de watersnoodcom missie ter sprake heeft gebracht. Veel lof had deze bewindsman voor zijn ambtenaren, speciaal voor die la gere ambtenaren, die dagelijks met de getroffen bevolking in contact ko men en die blijk geven van veel be grip en veel tact. Wat de beroepsinstantie van het Nationaal Rampenfonds betreft deel de hij mede, dat het bestuur van dit fonds aan de overheid in de drie ge troffen provincies heeft gevraagd voorzitter en leden van deze instan tie aan te wijzen en dat de benoemin gen zeer binnenkort tegemoet gezien kunnen worden. Wat de belastingheffing betreft, deze zal voornamelijk vallen in de bedrijfssfeer en betrekking hebben op boekingswinsten. Ontvangen ver goedingen mogen voorlopig onbelast gereserveerd worden als men ze straks voor herbouw of voortzetting van het bedrijf (of boomgaard) zal aan wenden. Is men dit niet van plan dan moet men uiteraard over balanswin sten belasting betalen. De toe te ken nen bijdragen zullen ter wille van de belastingopgave worden gespecifi ceerd. Tenslotte zegde de minister toe, dat hij er alles op zal zetten om de ge hele regeling zo soepel mogelijk en zo vlot mogelijk tot uitvoering te brengen. MINISTER WITTE. De bewindsman van Wederopbouw deed enkele concessies, zoals hier boven aangegeven, maar op andere punten hield hij het been stijf. Zo was hij beslist niet bereid om de vergoe dingen voor verwoeste panden hoger te stellen als door verbouwingen of door het aanbrengen van verbeterin gen een pand eigenlijk niet zo „oud" was als men uit het bouwjaar zou afleiden. Naar zijn mening is de rege ling zo royaal, dat men niet op een paar procenten moet kijken. Ook was hjj niet van plan iemand die meer dan één boerderij heeft, in een gun stiger positie te brengen dan iemand die meerdere huizen heeft. Daarop was n.l. door de Kamer aangedrongen omdat men bevreesd was dat anders de herbouw van boerderijen zou stag neren. Maar de minister deelde die vrees niet. leden wilden die schadeloosstelling al bij 90 pet laten ingaan, maar de heer Mansholt bleek hiervoor niets te voe len. Ook het verzoek van de Kamer om de waarde van onherstelbare gron den niet vast te stellen naar de maat staven van 31 Januari 1953, doch naar de waarde die grond zal hebben als de nieuwe wet op de vervreem ding van landbouwgronden van kracht zal zijn (de grond zal aanzienlijk in waarde stijgen), werd door hem af gewezen. Wat de boomgaarden betreft deel de hjj mee, dat het bedrag van f12.000 geen maximum is, maar een gemiddelde. Soms zal ook wel f 14.000 per ha. worden uitbetaald. Dat boom gaardeniers meer steun nodig zouden hebben dan andere landbouwers, wil de er bij hem niet in: ze zullen op precies dezelfde wijze behandeld worden. Over de herverkaveling kon hij meedelen, dat nog dit jaar 700 tot 800 ha. beschikbaar komt in de Noord-Oostpolder. Mensen die hier naar too willen, kunnen onmiddel lijk een voorschot ontvangen zodat ze werkkapitaal hebben om te be ginnen. MINISTER VAN THIEL. Wat de minister voor Maatschappe lijk Werk had mee te delen was kort maar belangrijk. Hij onthulde dat het Nationaal Rampenfonds zeer binnen kort verslag zal uitbrengen van haar werkzaamheden en dat men daarbij enkele nieuwe regelingen bekend zal maken, die van belang zijn voor mid denstanders en kleine zelfstandigen zowel als voor boeren. Wanneer deze mensen in de klem zullen geraken, zullen zij door het Rampenfonds ge holpen worden. De bedoeling die hierbij voorzit is deze, dat niemand zal behoeven af te zakken naar een lager niveau, een lager milieu dan waarin hij eerst ver toefde. Het interen op bedrijfsmid delen of op kapitaal zal men door deze regeling trachten te vermijden. Voor wat de hulp in de agrarische sector betreft zullen de plaatselijke bureauhouders worden ingeschakeld. Een derde verblijdende mededeling van deze bewindsman was, dat het Rampenfonds een regeling in petto heeft voor hulp aan getroffen ver enigingen, opdat die weer op gang kunnen komen en hun werk kunnen voortzetten Wat de reeds verleende hulp be treft kon de minister vertellen dat tot 1 October toe een bedrag van f8,5 miilioen is uitgegeven volgens de wet hulpverlening oorlogsslachtoffers die op 3 Februari van kracht werd ver klaard voor rampslachtoffers. Op het ogenblik vallen nog 2500 gezinnen onder deze regeling, waarmee weke lijks een bedrag van f 125.000 ge moeid is. NOG TWEE GESCHILPUNTEN. Bij de replieken bleek, dat er eigen lijk nog slechts twee geschilpunten tussen Kamer en egering waren overgebleven, zij het dan dat er uiter aard tal van wensen onvervuld zul le - blijven, die echter niet in. een amendement zijn neergelegd. Het belangrijkste punt waarover geen overeenstemming bestaat is de vergoeding voor geheel vernieuwde panden. Het wetsontwerp bepaalt, dat evenveel procenten worden afgetrok ken als het verwoeste pand oud was, met een maximum van 40 pet. De heer C. van den Heuvel wil dit maxi mum van 40 teruggebracht zien tot 20, Het tweede geschilpunt handelt over de verbeteringen, die aangebracht waren aan een onherstelbaar verwoest pand. Minister Witte wil daar, zoals reeds gezegd, beslist niet aan, doch de heer Ten Hage handhaafde zijn r endementen. Morgen zal de Kamer dus hierover en over het amendement van de heer van den Heuvel een be slissing moeten nemen. De replieken leverden weinig nieuws op. De heer van der Feitz verdedigde zich tegen de aanval van minister van de Kieft, die hij een persoonlijke aanval noemde met de bedoeling de aandacht van de zaak af te leiden. Hij vroeg de pertinente verklaring van de rege ring dat zij bereid is de immateriële schade via het Rampenfonds te ver goeden. De heer C. van den Heuvel ging nog nader in op fiscale kwes ties en verzocht de minister drin, gend uiterste clementie in acht te nemen. Hoogleraar Theol. Hogeschool Geref, Kerken. 's-GRAVENHAGE, 15 Oct. In de leeftijd van 52 jaar is vanmiddag om streeks half drie in het Diaconessen- huis Bronovo in 's-Gravenhage prof. dr A. de Bondt uit Kampen over leden. Prof. de Bondt was sedert 1950 hoogleraar aan de Theologische Hoge school der Geref. Kerken te Kampen, waar hij Hebreeuws, alsmede cano niek, testcritiek en exegese van het oude testament doceerde. Prof. de Bondt werd op 8 Juli 1901 te Zwijndrecht geboren. Voordat hij theologie ging studeren, was hij drie jaar als onderwijzer werkzaam. Na zijn theologische studie aan de Vrije Universiteit te Amsterdam werd hij ab predikant op 17 Maart 1929 in zijn eerste gemeente Pijnacker-Nootdorp bevestigd. Op 7 Juli 1931 deed hjj intrede in Leiden, welke standplaats hij in 1934 wisselde met 's-Graven- hage-West, waar hij op 18 October van dat jaar werd bevestigd. De Haagse Synode van de Geref. Kerken benoemde hem op 1 Maart 1950 tot hoogleraar te Kampen. Prof. de Bondt promoveerde op 21 Juni 1938 op het proefschrift „Wat leert het oude testament aangaande het leven na dit 'even" tot doctor in de theologie. Als promotor trad toen prof. dr G, Ch. Aalders op. Tijdens zijn predikantschap in Den Haag-West, waar hjj in kerkelijke kringen een bekende persoonlijkheid was, maakte hij het was in 1947 een reis naar Curajao om hulp diensten aan de kerker aldaar te ver lenen. Prof. de Bondt heeft verscheidene boekefl geschreven en was voorts medewerker aan enige kerkelijke pe riodieken. Van zijn boeken verwierf „De Satan" grote bekendheid. Met ds J. Wegge- mans heeft hij het driedelige boek werk „Het Verbond" geschreven. Generaal Gruenther, opperbevelhebber van de Noordatlantische strijdkrach ten, die een bezoek brengt aan Nederland, Is gistermiddag door H. M. Koningin Juliana en Z. K.H. Prins Bernhard op het landgoed „Ter Horst" ontvangen. Hij werd vergezeld door Ir C. Staf, Minister van Oorlog en Marine. „PROPAGANDAMANOEUVRE', ZEGT AMERIKAAN LODGE NEW YORK, 15 Oct. De Amerikaanse afgevaardigde Lodge heeft van daag in de Veiligheidsraad, die op verzoek van de Russische afgevaardigde Wysjinsky was bijeengekomen, het Russische verzoek om de kwestie Triëst fc bespreken, een „propagandamanoeuvre" genoemd, die bedoeld was om zoveel mogelijk onrust te scheppen. Volgens Lodge was het Sowjet-voorstel om de Zwitserse kolonel te benoemen tot gouverneur van Triëst, geen ern stig bedoeld plan, doch hij zou zich niet verzetten tegen opneming van dit punt op de agenda. Wysjinsky zei, dat de gebeurtenissen in Triëst een bedreiging tfan de Internationale vrede en veiligheid inhielden. Uit recente gebeurtenissen in Zuid-Slavië was gebleken, zo merkte hij op, dat de politieke sfeer een toe stand van spanning heeft bereikt. Wat de naschade betreft wilde hjj het onderzoek afwachten dat op het ogenblik wordt verricht en waardoor men hoopt dat zoutprobleem onder de knie te krjjgen. Loopt dit op niets uit, dan zai hij voorstellen doen om deze schade met bedragen ineens af te kopen. In ieder geval wordt er dus iets in die richting gedaan. MINISTER MANSHOLT. Het minst soepel was de minister van Landbouw, de heer S. L. Mans- holt. Zoals bekend kan volgens het huidige ontwerp aan bezitters van grond die ondanks alle herstelpogin gen toch niet meer dan 75 pet blijkt te zjjn van wat ze vóór de ramp waard was, een schadeloosstelling worden uitbetaald. Sommige Kamer Het voorstel te zien als een zuivere propagandamanoeuvre was volgens de Rus een geheel onjuiste en misleiden de beoordeling van het gehele verloop der gebeurtenissen. De Amerikaan Lodge voerde als eerste spreker het woord op deze vergadering van de Veiligheidsraad. Nadat voorzitter Borberg (Dene marken) om commentaar op aanvaar ding van het voorstel als agendapunt had gevraagd, dat het Brits-Ameri- ka nse besluit om de zóne A van Triëst over te dragen aan Italië, „een eerlijke poging is om het evenwicht in een zeer belangrijk gebied in Europa te versterken en tot een duur zame oplossing van het vraagstuk- Triëst te komen". Deze opvatting werd volgens Wy sjinsky „tegengesproken door de fei ten". Een analyse van de betrekkin gen tussen Italië en Zuidslavië was voldoende om aan te tonen, dat een kloof bestond, die .vrede en veiligheid in gevaar zou brengen, zo verklaar de hij. Lodge verwees voorts naar de ver klaring van premier Malenkof van kwesties bestaan, die niet op vreed zame wijze en óp basis van weder zijdse overeenkomst tussen de betrok ken landen kunnen worden geregeld". Hij zei te hopen, dat Wysjinsky's uit latingen, steeds nader tot de strek king" van deze woorden zouden komen. Opperbevelhebber van de N.A.T.O. verklaart: VERHEUGD OVER VOORUITGANG VAN NEDERLANDSE LANDSTRIJDKRACHTEN 'S-GRAVENHAGE, 15 Oct. Generaal Gruenther, de opperbevelhebber der Atlantische strijdkrachten In Europa, heeft hedenmiddag verklaard, .aai naar zijn mening de strijdkrachten van de Sowjet-Unie, die zich in het door haar bezette gedeelte van Europa bevinden, waarschijnlijk niet voldoende sterk zijn om met succes een aanval op West-Europa te doen. De Sowjet-Unie zou hiertoe versterkingen uit het land zelf moeten aanvoe ren. Indien de Sowjet-Unie dit zou doen, zullen we worden gewaarschuwd en tijd hebben om voorbereidingen te treffen, aldus generaal Gruenther. Hij liet hier echter direct op volgen, dat ondanks de vooruitgang, de West- europese defensie nog niet in staat is een aanval door de Sowjet-Unie met alle haar ter beschikking staande strijdkrachten af te slaan. Volgens generaal Gruenther schiet de defensieve strijdmacht van de N.A.V.O.-landen nog op twee belang rijke -unten tekort: in de eerste plaats is de luchtmacht die in de mo derne oorlog een beslissende taak heeft te vervullen nog niet op de vereiste sterkte en in de tweede plaats zijn er nog geen voldoende reserves, wat de landmacht betreft. In dit verband wees hij er op, dat de troepen in actieve dienst in geval van een aanval zullen worden ge bruikt als een schild, waarachter de reserves zullen worden gemobiliseerd. Deze reserves zijn nog onvoldoende. ONZE STRIJDKRACHTEN. De opperbevelhebber verklaarde, dat naar zijn indruk de Nederlandse strijdkrachten ter zee, te land en in de lucht vergeleken met vorig jaar aan doeltreffendheid hebben gewon nen. Hij was vol lof over de geest en de wijze van instructie op de Artil- ieriesehool te Breda, waaraan hij gis teren een bezoek van drie uur heeft gebracht. Hij zeide, dat deze school een vergelijking met de opleidingen in elk leger ter wereld glansrijk kan doorstaan. De vliegbasis Gilze Rijen noemde hij een voorbeeld voor iedere lucht macht. De verrichtingen van de Nederland se landstrijdkrachten, zo zei hij, zijn sinds October 1951 zeer vooruit ge gaan. „Het Nederlandse volk heeft 'n lange traditie ter zee; ook te land zal het zich deze traditie verwerven", zo zei de opperbevelhebber van de NJV.V.O. NEW YORK, 15 Oct. Naar de „New York Times" uit Belgrado meldt, pro beert de Zuidslavische regering van de V.S. en Engeland een garantie te krij gen tegen verdere Italiaanse expansie in de richting van Zuid-Siavië. Dit zou in het bijzonder betrekking hebben op de kust van Dalmatie. „Niettegenstaande het dreigen met oor log', zo wordt verder in de New York Times" gezegd, „heeft de Zuidslavische regering de wens te kennen gegeven, op grond van een dergelijke waarborg een oplossing te vinden, waarbij het toch in feite aan Italië zou worden toegestaan, de havenstad en de zóne „A" over te ne- Augustus j.l dat de Sowjet-Unie van Sé lij^ besdudertnTe ^S.ITfngt mening blijft, dat er op het ogenblik I land de mogelijkheid van een dergelijke geen meningsverschillen of hangende1 garantie. Verdwenen Britse diplomaat WENEN, 15 Oct. Volgens het in Hongaars nieuws specialiserende blad „Informations Danubiennes", dat in Oostenrijk wordt uitgegeven, zou de Britse diplomaat Donald Maclean met zijn gezin in Boedapest wezen. Maclean zou bij het Hongaarse ministerie van Buitenlandse Zaken werkzaam zijn als „gevolmachtigd Sowjet-Russisch gezant". Het blad zegt dit bericht uit „ge woonlijk betrouwbare bron" te heb ben vernomen. Mevrouw Maclean, die enige tijd geleden plotseling spoorloos uit Zwitserland is verdwenen, zou zich onlangs met haar drie kinderen bij haar echtgenoot hebben gevoegd. Volgens Westelijke waarnemers in Wenen beschikt „Informations Danu biennes" soms over directe inlichtin gen uit Hongarije, die niet ter be schikking staan van de Westelijke of Oostenrijkse autoriteiten. Samenvattend zeide hij, dat hij zeer verheugd was over de vooruitgang, „maar", zo voegde de generaal er aan toe, „er is nog veel te doen". DE KOMENDE JAREN. Generaal Gruenther was de me ning toegedaan, dat de volgende 3 jaren de moeilijkste zullen zijn, in tegenstelling met generaal Eisen - nower, die destijds verklaarde, dat de eerste N.A.V.O.-jaren de moei lijkste zouden zijn. In de eerste plaats zal zich voor de bevolking de economische druk meer en meer laten voelen. Bovendien is daar het „vredes-offensief" van de Sowjet-Unie. De noodzakelijkheid van een defensieve strijdmacht wordt daardoor niet meer zo zeer gevoeld. DEFENSIE. Hij legde er voorts de nadruk op, dat de N.A.V.O. in het leven is ge roepen voor defensieve doeleinden en geen agressief karakter heeft. „Wij zijn helemaal niet uit op een agres sieve oorlog", zo vertelde de generaal. Op een vraag ov r de kwestie Triëst zei generaal Gruenther, dat meoht deze kwestie tot een gewapend conflict leiden, dit zeker reacties zou hebben in de N.A.V.O.-landen, daar de Westeuropese strijdkrachten in actie komen in geval van agressie. Het Belgisch vliegtuigongeluk. FRANKFORT, 15 Oct. Een woordvoerder van de Belgische luchtvaartmij „Sabena" heeft heden middag in Frankfort meegedeeld, dat 22 van de 44 lijken van inzittenden van de Belgische „Convair", die gis teren bij Frankfort is neergestort, zijn geïdentificeerd. Bij het opruimen van het wrak is een polshorloge gevonden, dat op 15.59 uur stil was blijven staan. Naar men aanneemt is dit de preciese tijd, waarop het toestel neerstortte. De slachtoffers zullen op een nader te bepalen datum op het kerkhof van Frankfort worden begraven, tenzij de nabestaanden aan een begrafenis van de verongelukten in eigen land de voorkeur geven. De Duitse luchtviartdeskundige Reichel verklaarde dat het ongeluk mogelijk aan motorstoring te wijten is. Na acht ooggetuigen te hebben ge hoord, zei Reichel, dat de storing waarschijnlijk pas is opgetreden, toen het vliegtuig reeds „los" was. Volgens de ooggetuigen was het toestel daarna niet meer gestegen. In de laatste se conde had de piloot nog kans gezien over de hoogspanningskabel te „sprin gen". Kort daarop stortte het toestel neer. SINT MAARTENSDIJK, 15 Oct. Naar wij vernemen zal in de gemeen te Sint Maartensdijk het Bureau van Uitvoering der Herverkavelingscom missie voor het eiland Tholen worden gevestigd. Dezer dagen zal worden begonnen met het optrekken van een barak (die een oppervlakte van 300 vierk. nr. zal hebben) op een terrein vlak bij de geprojecteerde rondweg om het stadje. Daarin kom: niet alleen het Bureau van Uitvoering, maar ook kantoor ruimte voor de Rijksdienst voorLand- bouwherstel, de Cultuur Technische Dienst, de Rijkslandbouwvoorlichtings- dienst en de plaatselijke bureauhou der van het Prov. Voedselcommissa- riaat. Uiteraard is het noodzakelijk, dat degenen, die met de leiding van de herverkaveling zijn belast en die van buiten het eiland komen, hier wonen. Wij vernemen, dat voor deze men sen (buiten het normale bouwvolume om) 12 woningen zullen worden ge bouwd. De aanbesteding daarvan zal eerstdaags plaatsvinden. Vlakbij de bedoelde barak zal een tweede barak worden gebouwd door de Ned. Heide Maatschappij. Ten be hoeve van de huisvesting van het personeel van deze maatschappij zal ook in Sint Maartensdijk een aantal woningen worden gebouwd. BRUSSEL, 15 Oct. De Belgische recherche stelt thans een onderzoek in naar daden van sabotage, die ge pleegd zijn op het vliegveld Floren- nes (prov. Namen). Het personeel van dit vliegveld, dat speciaal is inge richt voor straaljagers, mag sedert Maandag de basis niet verlaten. De eerste bewijzen van sabotage werden Zaterdag j.l. vastgesteld. Om streeks 13 uur kwam een straaljager, die in de omgeving van het vliegveld cirkelde, plotseling in moeilijkheden te verkeren. Het gelukte de piloot zijn toestel op het grasveld langs de beton- baan aan de grond te zetten, waar het vliegtuig omsloeg en één der mo toren ontplofte. Uit een onderzoek bleek, dat in de motor een metalen voorwerp was geplaatst, waardoor de motor in brand was geraakt. Naar vernomen wordt zijn op het vliegveld de laatste maanden vier van deze sabotagedaden gepleegd. Tel kens ontploften de motoren van straal vliegtuigen die voor vertrek gereed stonden. Eerst thans zou echter zijn komen vast te staan, dat bij elk dezer toestellen een metalen voorwerp in de luchtaanzuiger van de motor was geplaatst met het gevolg, dat de toe voer van zuurstof gedeeltelijk werd verhinderd, d- brandstof verhitte en de motor tenslotte ontplofte. DE BILT ZEGT: DE BILT, 15 Oct. Aanvankelijk zwaar bewolkt met in de ochtend hier en daar mist. Later op de dag een kans op opklaringen. Overwegend zwakke wind tussen Noord en Oost. Dezelfde temperaturen aL gisteren of iets hogere.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1