T ZEEUWSE PLAKKEBORD Arnemuiden, zonder bouwvolume, wil krotten opruimen. Nieuwtjes van alle eilanden 'T SPIEGELTJE - Zes en twintig teams ingedeeld voor clubcompetitie 1953-54. Veertig jaar Handels onderwijs te Vlissingen Gebrek aan gymnastieklokalen handicap voor Zeeuwse schooljeugd* GRABBELTON BE BUS Wanneer komt „Den Haag'' over de brug Waar blijft de toewijzing voor 60 huizen extra? 400 huizen zijn nodig. Prins Bernhard telegrafeert dijkherstellers. GEMEENTERADEN Debat in Yersekse raad over extra toelage Het schaakleven in Zeeland bloeit Raad van 's Heer Arendskerke vergaderde „Kunstenaars helpen" te Middelburg Woensdag 14 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Begon als „herhalingscursus" DEZE MAAND viert de gemeentelijke Middelbare Handelsschool te Vlissingen haar veertigjarig be staan. Op 23 October zal het jubileum officieel in het Concertgebouw worden herdacht met een bijeenkomst, ■waar o.m. aanwezig zal zijn de Inspecteur van het M.O., dr Jos. P. Chr. de Boer uit Den Haag. Er kan in veertig jaar wijs van de groei is de veel veranderen. Het begon splitsing van de eerste klas als een „herhalingscursus" met een handvol leergieri ge jonge mensen, die voor uit wilden komen en het groeide tot een instelling met, door de wet geregeld Middelbaar Onderwijs, waar, voor het behalen van het Rijksdiploma voor de vijf- of driejarige cursus een examen moet worden afge legd onder toezicht van door de minister van Onderwijs aangestelde gecommitteer den. Naast directeur Ad. Metz, telt de school 12 leerkrachten die les geven in handelswetenschappen, Nederlands, Duits, Engels, Frans en de handelscorres pondentie in deze talen, economische aardrijkskun de, machineschrijven en ïteno. Tweehonderd en twaalf leerlingen stromen iedere dag het gebouw 'binnen, want we leven in •en tijd van diploma's. Ze zijn „goed weggeko men" de leerlingen van deze school en het is daar om geen wonder, dat het grootste bedrijf in de Schel- destad, de Kon. Mij „De Schelde" veel belang heeft voor de prestaties die hier geleverd worden. Dit be drijf, evenals de N.V. Ha ven van Vlissingen en de Middenstandscentrale, stel len dan ook jaarlijks een flinke som beschikbaar voor net uitreiken van prijzen pan de beste leerlingen. Dat de gemeente niet ach terblijft is logisch. Een be- in twee delen en de aan vraag tot splitsing van de vierde klas die thans in Den Haag is ingediend. Pianowedstrijd voor kinderen In het kader van de lan delijke kinder-pianowed- sfrijden (waaraan jongens en meisjes tot 15 jaar kun nen deelnemen en waarvan de finale in de komende Kerstvacantie te Utrecht zal worden gehouden, or ganiseert men in twaalf plaatsen van ons land een „eerste ronde" waar de jeugd haar prestaties zal kunnen tonen. Voor Zeeuwsch-Vlaande ren vindt deze eerste „se lectie" plaats te Axel op 27 October a.s. r EEN SChGOLARTS moet soms nare dingen zeggen. Dat is ook weer overduidelijk gebleken uit het jaarverslag van de Schoolartsendienst op Walchereh, Noord- en Zuid-Beveland(W), waarover U elders meer kunt lezen. Dokter Fransen van de Putte neemt geen blad voor de mond als hij critiek uit op het te late naar bed gaan van de kinderen. Dit is, zo voegt hij eraan toe, vaak het gevolg van het vele huiswerk. Deze „waan zin" van de Middelbare scholen, zo vervolgt hij, dreigt zich voort te planten naar lagere scholen, waar in de vierde klasse nu reeds kinderen huiswerk meekrijgen. Maar er is nog een andere belangrijke reden. En dat is het gevolg van gemis aan ook maar een snippertje discipline in sommige gezinnen. Kinderen kunnen zo heerlijk „rekken" en maar al te vaak hoort men s' avonds om half tien nog de moederlijke roep dat Jantje moet binnenkomen. En de volgende dag gaat onuitgeslapen Jantje landerig naar school, zit te dutten, en moet schoolblijven. En dan komt hij thuis en krijgt weer straf vanwege dat school blijven. En als die straf nu maar bestond in het vroeg naar bed gaan „op blote voeten" zoals m'n moeder vroeger zei, dan ging het nog wel. Meestal is het wat anders. Tussen twee haakjes, over de voeten heeft de dokter óók vele klachten. Teveel kinderen gaan met onverzorgde voetjes naar bed, en gewassen voeten is toch zéker geen luxe. C.N.V. werkt op Schouwen Het Christelijk Nationaal Vakverbond laat zijn leden in het rampgebied niet in de steek. Niet alleen heeft men een tijdelijk bestuurder op het zwaar getroffen eiland In St. Annaland rammel de de bus voor PIT. Men bracht een „pittig" som- NdlTIPPDT I I aangesteld, doch men tracht metje bijeen nl. precies n Lr I 1 <U nok wat verstrooiing te f 100,Maar ook Wemel- Middenstandsvereniging Handelsbelangen te 's Heer Arendskerke organiseert van 12 Oct. tot 6 Dec. een herfstactie. Men heeft als attractie o.m. een wieler wedstrijd en een vlieger wedstrijd in de maak. Goes, 22 October. 8 uur. Alg. vergadering Ver. Mu seum voor Zuid- en Noord- Beveland. Haamstede, 16 October. Jeugd avond in het kader van de propagandaweek der Herv. jeugdverenigingen. ook wat verstrooiing te brengen. Nu staan een drie tal filmavonden op het pro gramma. Op 19, 20 en 21 October zal de filmdienst achtereenvolgens worden gehouden in de gemeenten Brouwershaven, Zierikzee en Bruinisse. Naast de leden en hun huis genoten zijn daar ook de „vreemde" arbeiders van harte welkom. Op 24 Oct. volgt een kadervergadering te Zierikzee. Hier zullen speciaal de problemen be sproken worden, waarmee men op het eiland worstelt. 100,Maar ook Wemel- dinge mag er zijn met een bedrag van 252,36. Er was hier een gift van 50,bij. In Lewedorp bracht men voor PIT 36,34 bijeen en voor de reclassering 30,45. Met vele andere goede dingen, die, wanneer het eiland volledig droog zal zijn, straks het leven zullen veraangenamen, wordt nu reeds gewerkt aan de auto matisering van de telefoon, zo schrijft men ons uit Bruinisse. Er is al een ka bel door het Zijpe gelegd en P.T.T. heeft hier en daar al kabelkastjes gereed ge maakt. Dat was me daar een schrik voor de lompen handelaar M. uit Schore toen zijn vrachtauto ach teruit rijdend over de spoorwegovergang bij het station .'s Heer Abtskerke 's-Gravenpolder, door een rangerende goederentrein werd gegrepen. De wagen, die 20 m werd meegesleurd werd lelijk beschadigd, maar M. kwam er, zij het met tril lende benen, heelhuids van af. - jf Bij Wemeldinge onts.tpnd aan boord van het J.6QÓ ton metende tankschip „Esso", dat op weg was naar Ant werpen, een begin van brand, doordat de oliekachel.t^ véél vlam vatte. Het gag er .lelijk uit, maar de bemanning wist. kloek het vuur te doven. Op naar Haamstede, wvaar onder leiding van Mejuffr. Draaisma van de Stichting huishoudelijke voorlichting ten plattelande door de -ge meentebesturen van Burgh en Haamstede, de.Ned. Ver. ■van huisvrouwen, de Bond van Plattelandsvrouwen en de Chr. Landbouwhuishoud- school, voorlichtingsavonden en -middagen worden gege ven over woninginrichting. Geloof maar, dat daar be langstelling voor bestaat, niet alleen bij de getroffe nen maar ook bij de niet- getroffenen. Aan het eind van de cursus gaat men sa men 'n „modelhuis" inrichten. Een draai aan de knop en we staan in Heinkenszand. waar in September in het gemeentelijk badhuis 1041 douchebaden werden geno men en waar in het gemeen tehuis 19 slachtvergunningen werden uitgegeven. De Goese en 's Gravenpol- polderse schietverenigingen hebben eikaars krachten ge meten in een wedstrijd met een medaille als inzet. Het verschil in punten was ge ring nl. 513 voor Goes en 502 voor 's Gravenpolder, maar toch net genoeg om de me daille te winnen. Ook in Zonnemaire collec teerde men voor de reclas sering De buit bedroeg En tenslotte 65,76. In Wolfaartsdyk bracht de reclasseringscol- lecte 57,01 op. In Brui nisse bracht de orgelcollec te in de kerk der Geref. ge meente 36,64 op. is het vandaag al weer Woensdag vrienden. Van middag om 12 uur gaan we de week maar weer eens doorzagen. MIDDELBURG, IS October Arnemuiden heeft in de komende jaren min stens 400 woningen nodig om aan de groei van de bevolking het hoofd te bieden endat is van evenveel belang, om een aantal krotten op te gaan ruimen waarvoor men eindelijk de tijd gekomen acht. In Den Haag zal men dit cijfer van 400 wel „astronomisch" vinden, doch het getal is gebaseerd op de werkelijke toestand en niet op allerlei ingewikkelde statistieken met cijfers van jaren her. Hoe ligt de situatie in het vissersdorp? Om de trouwlustigen te helpen en gevallen van samenwoning op te heffen zijn direct 140 tot 150 woningen gewenst. Voor krotopruiming heeft men 100 nieuwe huizen nodig l Om het bevolkingsoverschot op te vangen moeten er in de naaste toekomst 160 huizen worden gezet. ook de volksziekte, de t.b.c., om de hoek en geen wonder, dat de Volksgezondheid mede aandringt op opheffing van in het rapport geschetste woningtoestanden. aan de Schoolstraat, Zuidwal en Molenweg. Appelstraat, Men' ziet in Arnemuiden de toekomst niet direct optimistisch in, want men heeft ervaring met „Den Haag". Men heeft wegens een aantal gevallen van onhoudbare woningtoestanden, waarover een rapport is verschenen van de Prov. Dienst voor de Wederopbouw en Volks huisvesting, 60 woningen gevraagd. De ze woningen zouden extra moeten wor-- den verstrekt. KANSLOOS Zowel door de Provinciale Dienst als door Ged. Staten is bij het ministerie van Wederopbouw en Volkshuisvesting aangedrongen op snelle toewijzing van 60 extra woningen. Hoewel men er in Den Haag van overtuigd was, dat op grond van de verstrekte gegevens deze toewijzing noodzakelijk is, ontving het gemeen tebestuur bericht, dat het te laat was om nog bouwvolume voor 1953 be schikbaar te stellen. Men diende te wachten tot bouwvolume van de ko mende jaren werd verdeeld. Het gemeentebestuur, ook niet van gisteren, zond de minister een brief, waarin werd gevraagd er bjj de toewij zing, van bouwvolume aan Zeeland re kening mee te houden, dat Arnemuiden dan 69 huizen extra kreeg. De minister heeft daarop nimmer gereageerd.... In middels is het volume voor Zeeland toe gewezen en niemand weet of er nu met een extra toewijzing is rekening gehou den. Niet de minister moet nu de Ar- nemuidense woningpuzzle oplossen, doch Ged. Staten, die met het hopeloos kleine beetje bouwvolume zeker niet volledig kunnen helpen. HARD NODIG. De vraag naar extra woningen om onhoudbare toestanden op te heffen is geen luxe. Het rapport, waarvan wij zo even spraken, bevat harde feiten. De vissersbevolking van Arnemuiden is hokvast en kinderrijk. De huizen zijn te klein, raken onderwoond, ook al omdat de eigenaars door de lage huren er wei nig aan kunnen laten opknappen. Het rapport noemt een aantal voorbeelden op, waarbij soms twee gezinnen in on bewoonbaar te verklaren woningen hui zen. Anderen zitten met twee gezinnen in huizen, die met een kleine verbou wing voor normale bewoning door één gezin geschikt zijn te maken. Hier loert Het sanitair laat veelal te wensen over, omdat Arnemuiden nog geen zui veringsinstallatie heeft, waarop de rio lering kan worden aangesloten. De bouw van een dergelijke installatie op korte termijn gaat de financiële draag kracht van de gemeente te boven. Alles uit de riolen komt nog in de zgn. Spoor- sloot, waarover allang besprekingen met de Spoorwegen en de Polder Walcheren worden gevoerd, om de sloot te dempen. Overeenkomst is nog niet bereikt. RUIMTE GENOEG. Het gemeentebestuur van Arnemui den heeft met een grote uitbreiding rekening gehouden. Ir de Ranitz te Rotterdam bereidt een uitbreidings plan voor ten Oosten van de gemeen te. Daar is plaats voor 360 woningen. Men kan dus even vooruit. Jammer genoeg is het plan nog niet gereed, zo dat wanneer eventueel nog 60 wonin gen extra zouden worden toegewezen, naar andere mogelijkheden moet wor den uitgekeken. Dit is al gebeurd en de 60 huizen kunnen worden gebouwd De gedachte, dat de mentaliteit van de bevolking zo is, dat men liever in de oude huizen blijft wonen, dan nieu we woningen te betrekken, is volko men onjuist. Velen willen graag een nieuw huis en: hoe eerder hoe liever! Dit blijkt ook wel uit het feit, dat dit jaar 19 particulieren voor eigen reke ning een huis lieten bouwen en kon men over bouwvolume beschikken, dit aantal was beslist nog groter geweest. Nog leeft het dorp met zijn werkzame bevolking onder de druk van te moe ten wonen in huizen, die geheel of ge deeltelijk ongeschikt zijn. De regering wil met de krotopruiming een begin maken, welnu, wanneer dit in één ge meente in Zeeland hard nodig is, dan zeker in Arnemuiden. (T~- DEN HAAG, 13 Oct. - Prins Bernhard heeft als voorzitter van iet Nationale Rampenfonds een telegram gericht aan ir A. G. Ma- ris, directeur-generaal van de Rijkswaterstaat. Dit telegram luidt als volgt: „De bestuurders van het Na tionaal Rampenfonds, in verga dering bijeen, stellen er prijs op 11 te doen weten, dat zij met tal lozen in den lande in intense spanning de werkzaamheden aan de dijk te Ouwerkerk volgen. Zij zijn zich bewust, dat u alles op alles zet om in deze beslissende laatste ronde te zegevieren. Mo- qen u en uw duizenden dijkher stellers succes hebben". Burgemeester Vogelaar herdacht. In de raadsvergadering van Yerseke is uitvoerig gesproken over de extra uitkeringen vanwege geboden hulp bij de watersnood. De heren Pekaar, Prins en Mol leverden critiek. Laatstgenoem de ging tekeer tegen uitbetaling aan degenen, die zich destijds aan extra arbeid hebben onttrokken. De gemoederen werden zo verhit, dat de voorzitter een besloten zitting raadzaam achtte. Een uur had men no dig om toen de kwestie af te werken. Een verzoek van enkele secretarie ambtenaren om een kleine tegemoet koming in studiekosten werd, na enige discussie met de stem van de heer Mol tegen aangenomen. De heer Prins brak een lans voor de ambtenaren, die, zo als hij zei, toch 's avonds ook altijd klaar staan om te helpen bij de verzor ging van papieren en dergelijke. Ook de verkoop van woningen aan spaarders bij de N.V. Bouwspaarkas GOES, 13 Oct. „Ofschoon de meeste schaakclubs te kampen hebben gehad met een daling van hun ledental, welke daling inmiddels tot stilstand is gekomen, kan schakend Zeeland met voldoening terugzien op de diverse activiteiten in het achter ons liggende „Rampseizoen" 1952'53". Aldus opende Drs J. Scheltens, voorzitter van de Zeeuwse schaakbond de te Goes gehouden buitengewone vergadering ter bespreking van de a.s. clubcompetitie. De heer Scheltens releveerde het be- O.L.T.O. (Wemeldinge) en V.U.K. II (Ka nalen van het clubkampioenschap door de S.V. „Terneuzen", het Jeugdkampi oenschap behaald door de 15-jarige Gabe Woudstra, het voor het eerst verspeelde Schooischaakkampioenschap, dat werd behaald door het Lyceum te Terneuzen en tenslotte het fraaie resultaat van de Zeeuwse kampioen M. J. Quakkelaar, die in de Nationale Bondswedstrijden te Amersfoort met 514 punt uit 7 partijen de eerste plaats bereikte in de 2e hoofd groep. Dat het Zeeuwse schaakleven aller minst kwijnt, moge byken uit de toe treding tot de Z.S.B. van de nieuwe verenigingen S.E.O.L.T.O. (Wemeldinge) en De Zuidzandse Toren (Zuidzande). Nog deze maand zal de clubcompetitie 1953/54, waarin thans 26 teams zijn in gedeeld, weer een aanvang nemen. In de le klasse zullen in een enkel- rondige vijfkamp Goes I, Middelburg II, Terneuzen I, Vlissingen I en V.U.K. 1 (Kapelle) spelen om 't clubkampioen- schap, Voor de overige groepen werd be sloten tot de volgende regionale indeling: 2e klasse A (Walcheren): dubbelrondig: Koudekerke, Middelburg III, Souburg I en Vlissingen II. 2e klasse B (Zuid-Beveland): Goes II, 's- Gravenpolder, De Pion (Yerseke) S.E. pelle). 2e klasse C. (Zeeuws-Vlaanderen): Breskens, Landau I, Landau II (Axel), Oostburg I, Terneuzen II, V.S.V. (Sluis kil) en Zuidzandse Toren. Ten behoeve van de staartspelers werd nog gevormd een 3e klasse A (achttallen) dubbelrondig: Oostburg II, Vlissingen III en Middelburg TV. In de plaats van de aftredende competitieleider, dhr A.J.C. Nordlohne, werd benoemd dhr W. J. de Wolf te Oostburg. Tijdens de rondvraag ontwikkelde zich een geanimeerde bespreking om trent de middelen ter opvoering van het spelpeil. Gedacht werd daarbij o.a. aan vriendschappelijke wedstrijden buiten competitieverband en massa ontmoetingen tussen de stedelijke clubs op avonden, wanneer hun eerste tien tallen tegen elkaar spelen in competi tieverband. Voorts werden de clubbesturen opge wekt de deelneming te stimuleren aan de Z.S.B.-Jeugd- en sehoolschaakwed- stryden, waaraan alle scholieren al of geen clublid zijnde kunnen deelnemen Tenslotte werd vastgesteld, dat op Za terdag 21 November a.s. te Goes de ti- telwedstrijd om het snelschaakkampioen schap 1953 zal worden gehouden. ging er niet zonder discussie door. Bin nenkort komen er 30 klaar om ver huurd of verkocht te worden. De heer Pekaar, die geacht wilde worden te hebben tegengestemd, vond, dat de verkoop nogal groots opgezet was. Er blijft z.i. weinig over voor urgentie- gevallen. De voorzitter wees echter op de verschuivingen, die door de ver koop zullen ontstaan. In de rondvraag drong de heer Elen- baas aan op eenrichtingsverkeer in de Noordzandstraat. De heer Prins gaf in o- erweging eens in Den Haag te gaan praten over het gemeentefonds en de heer Pekaar uitte protest tegen de h rverhoging. Bij de aanvang van de vergadering heeft de voorzitter het overlijden her dacht van Burgemeester Vogelaar van Kruiningen. Hij herinnerde eraan, dat juist in de rampdagen een hechtere band met Kruiningen is ontstaan en noemde het tragisch dat juist burge meester Vogelaar, die zelf immers zo veel heeft meegemaakt en zovelen be moedigd heeft, het begin van de we deropbouw van zijn gemeente niet meer heeft mogen meemaken. Raad van Poortvliet benoemt hoofd kleuterschool. De raad van Poortvliet heeft met meer derheid van stemmen mej. M. Jansen uit Tholen benoemd tot hoofd van de ge meentelijke kleuterschool. Met de benoe ming van een helpster zal gewacht wor den, tot het aantal leerlingen bekend is. De herbenoeming van leden der woning commissie leverde enige discussie, aan gezien de heer Bijl een vakverenigings vertegenwoordiger wenste te zien opge nomen. Het voorstel werd in stemming gebracht en verworpen. De vorige leden werden herbenoemd. Verscheidene ingekomen stukken wer den ter kennisgeving aangenomen. Beslo ten werd aan de onder-commandant van de brandweer een surplus te verlenen van f 4.60 per dag voor geleden schade i.v.m. een" ongeval dat hij tijdens zijn werk bij de brandweer heelt gehad. Het verzoek om het verplaatsingskos- tenbesluit van toepassing te verklaren op het nieuw benoemde hoofd van de Bijz. School werd afgewezen. In de rondvraag vroeg wethouder Krij ger kolentoeslag voor de ouden van da gen. Men ging hiermee accoord onder voorwaarde, dat het Armbestuur 50 voor zijn rekening neemt. De heer Bijl informeerde naar de bouw van drie uit gegeven huizen. De rijkspremie voor deze woningen is nog niet verkregen, zo werd medegedeeld. De heer Vroegop vestigde de aandacht op de onhoudbare toestand van de autowerkplaats van de heer M. Met de arbeidsinspectie zal hierover wor den gesproken. De heer Van Houdt vroeg o.m. maatregelen tegen het vloeken. De politie zal hierop letten, zo werd mede gedeeld. De heer Van Ast verzocht aan dacht voor de electrificatie van het Scha penwegje. Medegedeeld werd, dat Voor de verbetering van de Molenstraat 400.000 stenen gekocht zullen moeten worden. De raad verklaarde zich in principe accoord met herstel van het parkje en de muziek tent. Ingezonden Mededeling (adv)) HOOFDPIJN? <- Mijnharde Hoofdpijnpoeders. Doos 50 ct. M ij nha rdt H oofdpij ntabletten. Koker 80 CC. Electrificatie van 114 percelen. De raad van 's Heer Arendskerke heeft gunstig beschikt op het verzoek van de P.Z.E.M. om een bijdrage te ver lenen in de kosten van een tweetal z.g. „onrendabele gebieden", te weten een zestal percelen aan de Noord Kraayert- se .weg en 108 percelen in de omgeving van Nieuwdorp. Voorts werden gelden uitgetrokken voor het verstrekken van premiën voor woningverbetering c.q. splitsing. Vastgesteld werd een regeling tot het toekennen van een brandstoffentoeslag aan minder draagkrachtigen. De uit voering hiervan berust bij de instelling voor maatschappelijke zorg. Tegen dit laatste maakte de heer De Koning ern stig bezwaar. Hij zag de zaak in de armensfeer liggen en stemde tegen. Tot onderwijzeres aan de O.L. school te 's Heer Arendskerke werd benoemd Mej. I. Geers te Middelburg. De gemeente begroting 1954 werd aangeboden. Ze heeft een batig slot van ruim f 6400.— op de gewone dienst. Aan de Konijnen- fokvereniging te Nieuwdorp werd een medaille toegekend i.v.m. een te houden tentoonstelling. Bij de rondvraag wees de heer De Koning op het gevaar in de avonduren bij de spoorwegovergang te Lewedorp in verband met een opslag plaats voor werktuigen. Meii zegde hem toe maatregelen te zullen nemen. De heer Zonneveld wees op de slechte toe stand van het trapje op de dijk als toegang naar de bushalte en de heer Van Oosten had klachten over de slech te toestand waarin de Kerkweg te Ein- dewege zich bevindt. Deze weg zal vol gend jaar verbeterd worden, zo werd hem medegedeeld. Rode Kruis Afd. Eiland Tholen. SINT-ANNALAND, 12 Oct. Het Bestuur van de afdeling Eiland Tholen van het Nederlandse Rode Kruis Is thans als volgt samengesteld: Voor Stavenlsse: burgemeester L. A. Ver burg; voor Sint-Annaland: de heer Chr. J. C. Boot, hoofd O. L. School; voor Sint-Maartensdijk: burgemeester D. C. Bouwense; voor Scherpenisse: de heer A. Verstijnen, onderwijzer O. L. school; voor Poortvliet: de heer S. A. de Haas, hoofd O. L. School; voor Tholen: de heer J. A. Gelderblom, arts en voor Oud-Vossemeer: burgemeester Mr J. J. Versluys. Gemeentepersoneel van Aardenburg op bezoek in Lokeren. AARDENBURG, 12 Oct. Het ge meentepersoneel van Aardenburg bracht met zijn voetbalelftal een tegenbezoek aan Lokeren in België om aldaar een returnwedstrijd te spelen. Door de ge meente-secretaris daartoe uitgenodigd waren ook de burgemeester en de se cretaris van Aardenburg aanwezig om diverse gemeentelijke werken in ogen schouw te nemen o.m. de nieuw aange legde waterleiding van Lokeren. De voetbalwedstrijd, tussen het stadsperso- neel van Lokeren en de Aardenburgers werd een overwinning voor de gastheren. Met 61 zegevierden zij. Des avonds was er een bijeenkomst in het gebouw der academie, waar schepen Maréchal als waarnemend burgemeester en de secre taris O. van de Vijver de Aardenburgers welkom heetten en waar door het Bene lux comité van Lokeren een maaltijd werd aangeboden. MIDDELBURG, 13 October. Za terdagmiddag zal de burgemeester van Middelburg, mr dr N. Bolkestein, in het Kunstmuseum de tentoonstelling „Kunstenaars Helpen" officieel openen, Het initiatief voor het houden van deze tentoonstelling is uitgegaan van de Nederlandse federatie van Beroeps verenigingen van kunstenaars. Het doel is, dat door het beschikbaarstel len van kunstwerken een bijdrage van de Nederlandse beeldende kunstenaars wordt geleverd voor leniging van de nood in de rampgebieden. In totaal werden daarto- landelijk reeds meer dan )200 kunstwerken ingezonden. Het zjjn zowel schilderijen als beeld houwwerken, grafiek, voorwerpen van toegepaste kunst enz. Eovendien heb ben een aantal vooraanstaande buiten landse kunstenaars het voorbeeld van hun Nederlandse collega's gevolgd en stelden werken ter beschikking. Van hen noemen we: Braque, Zadkine, Henri Moore, Laurens, Tytgat, Ko- koschka, Campigli, Chagall, Mucchi, Morgenthaler, Rouault, Fernand Le ger. De tentoonstelling, die uiteraard slechts een gedeelte der beschikbaar gestelde werken kan omvatten in ver band met de plaatsruimte, maakt nu een tournee door ons land. De bedoe ling is niet alleen, dat de opbrengst v.n de entrees zullen worden afgedra gen aan het Nationale Rampenfonds, doch door middel van een verloting, die landelfjk is georganiseerd en waar bij de kunstwerken als prijzen beschik baar zijn, wil men een zo hoog moge- li.' bedrag aan het Rampenfonds af dragen. De expositie te Middelburg is ge opend vanaf Zaterdag tot en met 1 November a.s. De uren van openstel ling zijn van 12.30 tot 17.30 en op Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdag avond van 19.30 tot 21.30 u. EXAMENS. Aan de R.U. te Utrecht slaagde voor het examen semi-arts de heer A. A. J. Jansen te Oostburg. Voor het candidaatsexamen genees kunde slaagde de heer P. A. J. J. M. de Cock te Sluiskil. Voor het doc toraal examen tandheelkunde slaagde de heer L. G. de Meyer te IJzendijke. Voor het schriftelijk theoretisch ge deelte van het broodbakkers-examen is geslaagd de heer N. Hamelink te Zierikzee thans te Domburg. In het Gasthuis te Goes slaagden voor de aantekening Kraamverpleging de zus ters T. A. v. d. Berg, E. Suurmond en M. J. Wijn. AXEL Rijkspostspaarbank Gedurende Sept. 1953 werd op het postkantoor te Axel en de bijkantoren op spaarbankboekjes in gelegd voor een bedrag van 40.000,01 en terugbetaald 21.995,70. Het aantal inleg gingen bedroeg 408, dat der terugbeta lingen 112. Wandelpad aan de Kinderdijk. De Kinderdijk bij Axel is sinds jaar en dag „de promenade" van het stadje, temeer daar het na de oorlog door aanleg van het recreatie-gebied de fraaiste omgeving van de gemeente geworden is. Een groot gemis was nog steeds het ontbreken van een wandelpad in verband met het druk ke verkeer. Na overleg tussen het ge meentebestuur en de prov. waterstaat zal vlak langs de Kleine Kreek een betegeld wandelpad worden aangelegd tot bij het zgn. „voetbalbruggetje". Deze oplossing betekent zowel een verfraaiing als een verkeersverbetering. Met de aanleg wordt nog deze week begonnen. BRUINISSE Waterschap Bruinisse In de te Brui nisse gehouden Dijkraad van de water kering van het calamiteuze waterschap Bruinisse, werd wegens het bereiken van de 70 jarige leeftijd «van de heer F. D. van Vessem een voordracht opgemaakt, voor de functie van voorzitter van het Bestuur der Waterkering. Deze voordracht luidt als volgt; 1. P. L. Krepel, 2. H. K. Michaelis, 3. C. A. Hanse. ST. ANNALAND Huisslachtingen. In de maand Sep tember werden 2 vergunningen uitge reikt voor huisslachting. Behartenswaardige opmerkingen van een schoolarts. Moeten er scholen komen voor zwakbegaafden7 GOES, 13 October. Hoewel de gezondheidstoestand van de schoolgaande jeugd op Walcheren, Noord- en Zuid-Beveland (West) volgens het jaarverslag van de Schoolartsendienst voor dit gebied over 1952, goed is, wordt toch op enkele belangrijke zaken gewezen. De heer I. D. Fransen v. d. Putte te Baar land vestigt de aandacht op vele afwijkingen in de houding der kinderen. Oor zaak: het ontbreken van goede gymnastieklokalen en gediplomeerde leer krachten. Waar mogelijk zal moeten worden aangedrongen op zwemonderricht. Tevens baart het de schoolarts zorgen, dat ër weer gezinnen zijn aangetroffen, waar de voeding om financiële redenen niet meer die samenstelling heeft, die wel wenselijk zou zjjn. Dit is een redden, om toch wel zeer ernstig te over wegen, of het niet tijd wordt met schoolmelk te gaan beginnen. De scholen blijken ook nog niet over- Tenslotte worden enkele scholen ge- noemd, die, naar het inzicht van de schoolarts, grondig dienen te worden verbeterd, dan wel door nieuwbouw moeten worden vervangen. De heer Fransen van de Putte noemt; de O. L. school te Borssele, de schoolgebouwen te Wissekerke, de beide nutskleuter- scholen (Vlasmarkt en Schuitvlotstraat) te Middelburg en de MULO-sehool aan de Nieuwe Haven te Middelburg. De schoolarts, mej. J. C. P. Tazelaar, geeft enkele cijfers. In Vlissingen wer den 3974 leerlingen onderzocht, op de Walcherse dorpen 3975. T.b.c.-onder- zoek had resp. plaats op 4099 en 4191 kinderen. Daarvan reageerden in Vlis singen positief 261 leerlingen, op het Walcherse platteland 148. In totaal werden 38 kinderen uitgezonden naar vacantiekolonies e.d. al aan de te stellen eisen te voldoen. Onvoldoende licht of werken bij kunst licht brengt met zich mee, dat het aan tal afwijkingen in de geziehtsscherpte talrijk is. Zelfs het kunstlicht blijkt in een aantal scholen van slechte kwali teit. B.L.O. Bij het onderzoek van de kinderen of zij eventueel in aanmerking komen voor het Buitengewoon Lager Onder wijs, is gebleken, dat 'n groot aantal van hen een intelligentie-quotiënt heeft, dat doet vermoeden, dat zy niet op de gewone lagere school thuis horen. Voor deze zich langzamerhand uit breidende groep zou het wenselijk zijn, dat er een oplossing gevonden werd, bijv. in een school voor zwakbegaafden, die om de gedachte te bepalen, ge schoeid moet zijn op de leest van een streekschool. Slechts enkele scholen zijn er, die behoorlijke voorzieningen hebben ge troffen voor de „overblijvers", de kin deren, die de middagpauze op school moeten doorbrengen en hun boterham opeten. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Anna J. H., d. v. d. fam. L. J.OzingaGilhuis, Bennekom. Overleden: A. Alewijnse, 55 j., Middel burg; A. Schmidt, geb. Stieltjes, 73 j. Badhoevedorp; W. Hagers, 45 j., Schie dam; M. Boerkool, geb. v. d. Houten, 59 1 j., Rotterdam; J. G. Pieper, 71 j., Ermelo.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2