COEBERGH VREUGDE! DE SLUIKER BIJBELDAG OP 16 JUNI 1954 IN DEN HAAG Felle strijd tussen de grootmeesters» Inauguratie van prof» Dankbaar» BRANDEWIJN VAN MARKT Dinsdag 13 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 5 District Zeeland van het N.B.G. bijeen 150 jaar geleden werd in Londen eerste Bijbelgenootschap gesticht GOES, 12 October. IV, secretaris Binnenland van het Nederlands Bijbel genootschap, da F. Visser, heeft tijdens de vandaag te Goes gehouden ver gadering van het district Zeeland van het N.B.G. mededelingen gedaan over de viering van het feit, dat het in 1954 honderdvijftig jaar geleden is, dat in Luoden het eerste Bijbelgenootschap werd opgericht. In ons land wordt dit feit herdacht tijdens een grote Bijbeldag, die op 16 Juni 1954 in de Houtrusthallen in Den Haag zal worden gehouden. Door een reiskostenom slag zullen afgevaardigden uit alle delen van het land per bus op voordelige wijze in de gelegenheid zijn de grote bijeenkomst mee te maken. Het zal de eerste maal zijn in de ge- vincies gaf een overzicht van de stand schiedenis van het N.E.G., dat het in van zaken in Zeeland. Hij deelde mee, ons land zo'n grote manifestatie orga niseert. De morgenbijeenkomst zal een nationaal karakter dragen, 's middags za' de betekenis van de Bijbelversprei ding in internationaal verband worden belicht. Tegelijkertijd zal een jubi leumtegel verschijnen. Ook wordt een ledenwerfactie ingezet, oio ter gele genheid van het jubileum 'Ie 150.000 leden en donateurs te bereiken. (Tot op heden zijn die er 140.0001. Ds J. Karelse iGoes vroeg of er wellicht een Bijbelzondug wordt ge houden. Opantwoord werd, dat in een circulaire aan alle kerkeraden is ver zocht Zondag 13 Juni hiervoor te be stemmen. ANDERE ZAKEN. Na h»c openingswoord van de voor zitter, JU C. D. Otte uit Veere vond de bestuursverkiezing plaats. Da Otte en ds Vis te Aardenburg werden herko zen. Afgevaardigd werden naar de centrale commissie Binnenland ds Otte als primus en ds Vis als secundus. Aan de orde kwam een voorstel van de afd. Zeist om de contributie-inning niet meer via de plaatselijke penningmees ters te laten lopen, doch rechtstreeks per post, vanuit Amsterdam te laten innen. Een groot aantal afgevaardig den sprak zich hierover uit, doch nie mand voelde voor het voorstel. Wel zc i men kunnen instemmen met cen trale inning, indien een plaatselijke penningmeester in gebreke blijft. De adj. secretaris voor de Zuidelijke pro- GRONINGEN, 12 October Prof. dr W. F. Dankbaar, tot voor kort se cretaris van de Raad voorde zending van de Ned. Hervormde Kerk, heeft Zaterdag zijn ambt van hoogleraar in de faculteit der godgeleerdheid aa.i de Rijksuniversiteit te Groningen aan vaard met het uitspreken van de rede, getiteld „De jonge kerken en de kerk geschiedenis". In zijn betoog somde dr Dankbaar een 5-tal redenen op, waarom de kerk historicus aandacht aan deze jonge kerken behoort te geven. In de eerste plaats levert de bestu dering dezer kerken een dieper in zicht in de universitaliteit der christe lijke kerk. Ten tweede zijn er tal van vergelijk bare verschijnselen waar te nemen in de jongere en in de oudere kerken, welke ons inzicht in beider historie verhelderen. Ten derde leven de jonge kerken in gebieden, waar hoogstwaarschijnlijk wereldhistorische beslissingen zullen vi llen en het is zaak, er op te letten, welke rol zij in de wijzigingen van het Oosterse cultuurbeeld vervullen. Ten vierde leveren zij ons een voor beeld van wat het zeggen wil, kerk te zijn in een omgeving waarin de vrijheid van godsdienst wordt aange vochten. Tenslote is de besudering dezer kerken bemoedigend, omdat zij tegen over de verdeelde en veelszins verstar de kerken in het Westen in menig op zicht een beschamend voorbeeld van christelijk getuigen geven. Tot dusver hebben de jonge kerken nog geen of weinig geschiedschrijvers uit haar eigen zonen voortgebracht. Intussen zullen de kerkhistorici in het Westen, door hun aandacht ook op het Chris tendom in het Oosten te richten, een goedé dienst kunnen bewijzen zowel a. de jongere als aan de oudere ker ken. Prof. Dankbaar besloot zijn rede met de gebruikelijke toespraken. Een dele gatie der Ned. Herv. gemeenschap van Goes, waar prof. Dankbaar predikant is geweest, was aanwezig. dat zijn eerste indruk een goede is ge worden. Vele afdelingen zijn door hem oezocht, de anderen volgen spoedig. Prof. dr J. M. J. Schepper te Am sterdam gaf een toelichting op de nieu we „Wet en reglementen" van het N.B.G. Daar nog altijd moest worden gewerkt met de in 1814 bij 8e stichting van het N.B.G. opgestelde voorschrif ten werd het tijd tot vernieuwing over te gaan. Oude dingen, indien deze waarde hadden, werden overgenomen, doch hetgeen thans door een commis sie onder leiding van de hoogleraar tot stand is gekomen, is practisch geheel nieuw. Over het algemeen kon met de redactie accoord worden gegaan. Aan het slot van de vergadering rappor teerden de afgevaardigden over de stand van zaken in de afdelingen, waarna ds Visser de vergadering met dankgebed sloot. Intrede predikant Geref. Gemeente te Goes. GOES, 12 October De bevestiging van candidaat Honkoop, beroepen als Dienaar des Woords door de Gerefor meerde Gemeente te Goes, zal Woensdag 14 October om half drie plaats hebben door ds P. Honkoop van Rijssen. Even als de intrededienst 's avonds om zeven uur, zal deze dienst gehouden worden in de Gereformeerde kerk aan de Westwal, Beroepingswcrk. Ned. Herv. Kerk. Beroepen te Oldebroek, 2e pred. plaats, G Boer te Gouda; te Haarlem, J. Poort te Koudekerk a. d. Rijn; te Veen (N.B.), W. van Tuyl te Lopik; te Waddinxveen, G. M. van Dieren te Ede; te Wezep, H. Goedhart te Mid- delharnis; te Almkerk, toez., J. Mor tier te Zuidland; te Kamperveen, S. Meijers, cand. te Utrecht; tot pred. voor '-•uitengew. werkzaamh. (geeste lijke verz. der patiënten in het gem. ziekenhuis te Rotterdam), L. C. Spij kerboer te O.- en W.-Souburg, sinds Sept. '52 hulppr. te Rotterdam. Aangenomen naar Almelo, J. Vuijst te Welsum (classis Deventer). Bedankt voor Bergum (bijz. pred. plaats), A. E. D. A. Ravesloot te Steen- wijkerwold; voor Uitgeest, W. de Weerd te Nuis; voor St. Maartensdijk, R. W. Steur te Ouddorp. Geref. Kerken. Aangenomen naar Winschoten, R. J. de Jong te Harlingen. Bedankt voor Bant (N.O.P.), Th. Rienks te Schoondijke; voor Boskoop:, A. Broek te Onstwedde; voor Para maribo, C. Glaubitz te Hallen; voor Voorburg, vac. J. H. Mulder, G. R. Visser te Rotterdam-Zuid. Geref. Kerk (art. 31 K.O.). Aangenomen naar Rotterdam-Char- lois, G. Koenekoop te Gouda. Chr. Geref. Kerk. Beroepen te Tholen, G. Blom te Meerkerk. Een schaap van de heer S. Buijs aan de Starnmeerdijk in de Starn- meer heeft het leven geschonken aan twee lammetjes. GEZELLIGE CEL Pieter liet er geen gras over groeien. Hij streek eerst een paar maal langs het gouden ei in zijn broekzak, stelde het kanon af en ontstak de ene lont na de andere. De knallen waren niet van de lucht. Suizend vloog een tafel het dak over gevolgd door een schemerlamp, een bed, een bloembak, een kussen Zelfs een complete telefoon gierde de lucht in. Met wijd open monden staarden de soldaten de voorwerpen na en de officier zei tussen iedere twee schoten „Fantas tisch". „Enorm". „Ongelooflijk" en „Nooit vertoond!" Het is natuurlijk niet moeilijk te raden waar het meubilair heenvloog. Alles kwam in de gevangenis-cel van Ge neraal Franje terecht. Het eerste wat binnen kwam vliegen was een fraaie luie stoel. De generaal liet er zich met een diepe zucht inzakken. „Gelukkig!" sprak hij. „Het gouden ei is eindelijk terecht!" Plots vloog er toen een bankje onder zijn voeten en een sigaar in zijn mond. Spoedig kwam er gezellige muziek uit de radio, en hingen er fraaie schilderijen en gordijnen aan de kale muren. Toen kwam er nog een handgeknoopt vloerkleed, een schemerlamp, het zojuist verschenen avond blad, een bloeiende plant op een tafeltje en als sluitstuk de telefoon. Generaal Franje lachte breed, blies grote rookwolken de cel in en constateerde: Hè! Het is hier best om uit te houden. Verdraaid, ik heb nooit geweten dat het in een gevan genis zó gezellig kon zijn." Gemeenteraad HULST Komt er een klok in de Hervormde Kerk? In de dezer dagen gehouden raads vergadering van Hulst werden be noemd in de gascommissie de heren P. Warnier, C. v. Arenthals, J. Martens en Ph. Peeters; in de commissie voor de gemeentelijke reglementen de hé ren F. de Meurichy, A. B. Cammaert, J. v. Mierlo en C. Willemstein. Tot vertegenwoordiger in het „Zeeuws- Vlaams Borgstellingsfonds" werd be noemd burgemeester B. A. Th. M. Truffino ;tot vertegenwoordiger in de N.V. Waterleiding Mij „Zeeuwsch- Vlaanderen" de heer P. Warnier. Aan genomen werd een verordening tot verbetering der financiële positie van het gemeentepersoneel. De tarieven voor de reinigingsrechten werden gewijzigd. B. en W. werden gemach tigd een boventallige leerkracht te be noemen aan de O.L.S. Voorts werden enkele percelen grond aangebracht én diverse onderwijsvergoedingen toege kend. Aan de plaatselijke athletiekclub werd 762 subsidie toegekend, aan de vlassersschool te Koewacht 75 en de Bond „De Nederl. soldaat" 1 cent per inwoner. Door ds Homan, Ned. pred. te Hulst, zal voortaan catechestisch on- derricht worden gegeven aan 21 van de 29 kinderen der O.L.S. De heer Martens vroeg doortrekking van het trottoir in de Kreupelstraat, ook bij de Ned. Herv. Kerk. Op zijn vraag naar de reden van opdrachten tot verwijdering van zerken op de begraafplaats antwoordde de voor zitter dat zin voor ordelijkheid deze maatregel rechtvaardigde, de zaak zal nader worden bezien. De heer van Mierlo had klachten over de politie, die Nederlanders zou verbaliseren voor overtreding van parkeerverboden en de Belgen bij dergelijke euvelen zou sparen. De heer de Wilde bepleitte gemeen telijk onderhoud van de tuintjes in de Rooseveltlaan, alsmede verharding der brandgangen in de nieuwe buurten; hij wees voorts op de onhygiënische toestand van de vest bij de Bagijn- straat. De heer Willemstein (Prot.) vroeg financiële medewerking van de ge meente voor het verkrijgen van een klok in de Ned. Herv. Kerk, hetgeen werd toegezegd. Voorts vroeg de heer Willemstein te bevorderen dat de nieuwe wijken ook door de trambus sen zullen worden aangedaan. Hij zou ook graag zien dat politie-maatregelen werden genomen om meer stilte en eerbied te betrachten, resp. bij concer ten en het spelen van volksliederen'op de markt. Ingezonden Mededeling (adv.) Het candidaten-tournooi. Mevrouw Reshevsky maakt zich nerveus over de pionofifers van haar echtgenoot ZURICH, 12 October. - De 22e ronde van het candidatenschaak- tournooi stond geheel in het teken van de strijd om de leiding. Alle favorieten moesten wit aantreden, en allen deden zij hun best om de volle buit binnen te halen. Maar aangezien er in deze wedstrijd nu eenmaal geen spelers meedoen, die aanmerkelijk zwakker zijn dan de anderen, lieten de tegenstanders zich niet onbetuigd. Het gevolg was, dat er spoedig overal spannende gevechten aan de gang waren, waar van de afloop uiterst moeilijk te voorspellen was. Zo paste Geiler tegen Smyslov een nieuwtje toe in de Konings-Indische verdediging, dat hem een veelbelovende stelling opleverde. Als Geiler niet aan zet was, stond hjj achter zijn stpel en bekeek met een voldaan gezicht zjjn positie. De andere meesters gebruikten de tjjd, dat de tegenstanders geconcen treerd zaten na te denken, op soort gelijke wjjze. Zij bestudeerden dan n.l. hun stellin gen op de grote demonstratieborden, waarschijnlijk in de hoop om aldus nieuwe ideeën op te doen. Aanvankelijk liep Kotov met zijn ar men over elkaar in een nogal zelfbe wuste houding heen en weer. Zijn partij tegen Keres ging na de opening onge veer gelijk op, maar later veranderde de situatie, want de steeds beter op dreef komende Keres won door een verrassende diepe combinatie de kwali teit en hij zal de afgebroken stelling waarschijnlijk gemakkelijk in winst kunnen omzetten. De altijd gevaarlijke Bronstein kon tegen Stahlberg geen voordeel van be tekenis krijgen. Reeds zag het er naar uit, dat de partij in vreedzaam vaar water zou komen, toen Bronstein door een listige manoeuvre met zijn dame nieuw leven in de brouwerij bracht. Een vrij-pion stichtte onrust in de vijande lijke gelederen, maar de Zweed verde digde zich dit keer met grote virtuosi teit. Toen Bronstein de remise ver smaadde kwam het tenslotte tot een eindspel, dat eerder gunstig voor Stahl berg is. Ingezonden Mededeling (adv.) „Help een handje. Bram, om brenger dezes aan de klauwen van die ver vloekte „je weet wel" te ontrukken, de kerel is het waard", zo leest hij een paar regels uit de brief voor. „Accoord, zwager, ik ben je man roept hij dan uit, met weer een dave rende klap op zijn knie. En dan tot Zijier: „Ik zie, vriend, dat je er twee namen op na houdt en, al naar de ge legenheid zich voordoet, dan de één en dan weer de ander gebruikt. Mag ik dan weten, hoe je op het ogenblik heet? En als je dan genoeg gegeten hebt nee, nee, eet maar raak; je bent uitgehongerd, man.' wil jev dan op je gemak mij eens wijd en breed vertellen, hoe de vork in de steel zit? Ik ben brandend nieuwsgierig, wat je hebt uit te staan met de heren Fran- coisen. Voor mijn vrouw behoef je je niet te ontzien, want in dergelijke za ken zijn we twee handen op één built. Nietwaar, vrouw?" De goedige boerin geeft als ant woord alleen een lachende hoofdknik. Frits Zijier, die nu weer Heilman zich noemt, heeft zijn maal beëindigd en gaat dan vertellen. In hoofdzaak deelt hij zijn ganse geschiedenis mee en het is waarlijk geen wonder, dat de gevoelige boerin, van top tot teen een Vlaamse vrouw, droeve blikken op hem werpt en dat er zelfs tranen in haar ogen komen. De emoties van de boer zijn ook van zijn gezicht af te lezen nu eens tintelen zijn ogen van veront waardiging, dan weer tonen zij een «ïiep medelijden; zijn open gelaat is geen moment in rust. Als Jacob Heilman zover met zijn verhaal gekomen is, dat hij het toneel tje van die morgen in Antwerpen be schrijft, is het stopwoord van de boer: „Wel. seldrement" niet van de lucht en davert het klappen op zijn knie. „Wel, seldrement", roept hij in ver voering uit, „daaraan herken ik mijn zwager! Da's kranig! Juist zó is zijn manier van doen. Wat heeft die slimme guit de Fransen weer aardig bij de neus gefiad. Gelukkig, man, dat jé nu bent. Vooreerst zal men je hier niet zoeken. En doen ze het al, dan zullen zij ondervinden, dat een oude rat zo licht niet in de val loopt. Want als het op het punt van praatjes aankomt, ga ik voor mijn zwager niet uit de weg, zie je". „En tóch bezwaart het mij", merkt Zijier op, „dat jullie goede lieden, zo veel voor mij waagt en daarbij telkens de toevlucht moet nemen tot leugen en bedrog". de handen van de justitie ontkomen. Uit medelijden heb ik hem in dienst genomen en vanmorgen is hjj, met mijn medeweten, gevlucht. Ik heb hem mijn paard geleend. Maar hij is de weg naar Mechelen niet op. En dat briefje aan mij is ook al een leugen en bedoelde al leen, u om de tuin te leiden. Neen, ik heb hem naar mijn zwager Bram Schreuver in Putten gezonden en die zal wel zorgen, dat hij verder komt. Zou hij dat soms hebben moeten zeg gen?" Heilman glimlacht om de nonsens en FEUILLETON Aflevering 37 Vrij bewerkt naar P. VISSER Jzn „Ho, ho, vrind, wat het eerste be treft, met „wagen" loopt het zo'n vaart niet. Tot op vandaag i? mijn zwager volstrekt niet verdacht en ik al even min. En toch hebben we op dit gebied ai aardige stukjes uitgehaald, dat ver zeker ik je. En leugen en bedrog? Maar, mijn beste kerel, dat kan niet anders. Je doet er zelf aan mee. Je voert twee, misschien wel drie namen. Nou, me dunkt: dat is nog al wat". „Ja, dat is nu wel zo. Maar „Man, hou op! Als we dat niet deden, hoe zouden we dan moeten helpen en wie zou er geholpen worden? Of had mijn zwager eerlijk en oprecht moeten zijn en toen hij in verhoor werd geno men, moeten zeggen: „Jawel, mijnheer de Commissaris, die man is de sluiker Frits Zijier, die diefstal en misschien wel moord op zijn' geweten heeft en die tot de galg moet veroordeeld wor den. Maar hij is gelukkig tot nu aan de radde tong van de -boer, die onver stoorbaar verder gaat: „Natuurlijk had hij dan de waarheid gesproken, maar het gevolg was ge weest, dat jij aan de galg was gekomen en mijn zwager en ik in het cachot. Ennezijn de Fransen iets anders waard dan om bedrogen te worden? Doen zij het zelf niet op grote schaal en nog wel op officiële wijze, die geen tegenspraak verdraagt? Wat zijn al die bulletins over daverende overwinningen van het grote leger (die later blijken nederlagen te zijn geweest) anders dan grove leugens? Om de waarheid te we- teh, moet je precies het omgekeerde geloven van wat er staat. Men streelt een valse hond niet, maar legt hem aan de ketting, al zijn de schakels ook leugen en bedrog". ,Ja, baas Schreuver, dat is nu goed en wel, maar voor mijn geval ik er iets stuitends in. Mijn vorige patroon is in de grond der zaak een edele kerel, God moge hem vergelden wat hij voor mij gedaan heeft, maar hij zou er geen been in zien, er een eed op te doen, dat hij mij niet kent. En dat is zo niet. Kijk, tegen zo'n handelwijze, hoe goed bedoeld ook en hoe dankbaar ik hem ben voor zijn hulp, komt mijn gevoel van eerlijkheid, komt mijn geweten op". „Maar man, hoe heb ik het nu met je Je geweten? Maar dat kun je toch ontlasten in de biecht? Kijk eens hier: ais je een goed Vlaamsgezinde pastoor hebt, dan teken je al die dingen, waar om het gaat, op in je memorie en met Pasen (of als de rekening al te groot wordt, doe je het nog een paar keer tussenbeiden) breng je al die zonden, als het zorden zijn! in de biechtstoel en je' krijgt van alles absolutie, man. Maar je moet ton Vlamink lot biechtvader hebben wij hebben hier een uitne mende! van die andere spreek ik niet; die zijn geen knip voor de neus waard. En kijk, dan heb je weer een schone lei en kun je opnieuw beginnen met die vreemde onderdrukkers de voet dwars te zetten. Altijd met de nodige voorzichtigheid, snap je? Is het al lang geleden, dat je gebiecht hebt?" „Baas Schreuver, ik moet u zeggen, dat ik Protestant ben". „O zo. Ik dacht het al. Die zitten gewoonlijk 'met hun geweten -in de knoop. Maar je bent er mij 'geen zier minder om, hoor. Alleen zou ik je aan- raaen: word Katholiek, dan leef je wel zo gemakkelijk, als je maar zorgt, dat je je kerkelijke plichten vervult. De rest neemt de kerk wel voor haar re kening. Waar zou die anders ook voor dienen? Maar genoeg, Protestant of Katholiek, je moet geholpen worden en bij de heilige Servatius, mijn schuts patroon, en met zijn hulp zullen we het doen ook. En nu maar eens gaan praten, hoe we het zullen doen". „Je zult er wel wat op vinden", meent de boerin lachend. (Wordt vervolgd). De partij ReshevskyBoleslavsky be gon twee uur later dan de overige par tijen. Hier ontbrandde al vlug een bui tengewoon scherpe strijd, waarbij de Amerikaan een pion offerde. Dergelijke pionoffers brengt Re shevsky met een onbewogen gezicht, maar iemand anders staat er doods angsten bij uit, n.l. zijn vrouw. Zij is bijna altijd in de zaal aanwezig, weet weinig van schaken af, maar laat alle geruchten over het verloop van de partij op zich inwerken. Het gevolg is, dat zij tijdens de speeluren voort durend last van haar zenuwen heeft. GliqoricEuwe. De beide andere schakersvrouwen, die bij dit tournooi aanwezig zijn, me vrouw Gligoric en mevrouw Euwe, re ageren op een andere wijze. Toevallig moesten de echtgenoten van genoemde dames tegen elkaar spelen, en 't posi tionele duel tussen deze grootmeesters werd ook door vele anderen met be langstelling gevolgd. Onze landgenoot kreeg een zwakke pion, en om niet voortdurend met een blok aan het been te strijden gaf hij deze pion vrijwillig op om op een toreneindspel aan te stu ren, dat redelijke kansen tot redding biedt. Mevrouw Gligoric volgde de par tij uiterlijk kalm, maar aan de vreemde schittering in haar ogen was toch wel degelijk merkbaar, dat zij fel meeleefde met het verloop van het duel. Ook mevrouw Euwe heeft natuurlijk veel belangstelling voor de verrichtin gen van haar man, maar zij blijft er heel rustig onder. Hoe fel de strijd in de 22e ronde ge weest is, blijkt wel het beste uit he feit, dat geen enkele beslissing is ge vallen. Alle partijen werden afgebroken Smyslov heeft door 'n prachtig paa-d- offer zijn partij tegen Gelier kunnen redden. Toen Gelier niet onmiddellijk op remise aanstuurde, kwam Smyslov zelf In het voordeel, want hij is thans twee pionnen voor en wint nog een der de. De afgebroken stand van de partij GligoricEuwe is als volgt: Wit: Gli goric K15, Th6, pionnen op e5, f2, g5, Zwart: Euwe Kg7, Thl, pionnen op f7, li7, h4. Wit is aan zet. VOETBAL. Kioetinge I—Kapelle I 1—6, Het eerste elftal van Kloetinge, dat de laatste jaren een rol van betekenis speel de in de eerste klasse van de Zaterdag middagcompetitie kan dit seizoen abso luut niet meekomen. Dit blijkt niet alleen uit de standenlijst, twee punten uit zes wedstrijden en deswege bezitter van de onderste plaats, maar dit kwam Zaterdag (.1. des te meer aan de dag, toen we de thuiswedstrijd van deze club tegen Ka- nelle I op het veld aan de De Ruyter- "aan te Goes in ogenschouw namen. De achterhoede van Kloetinge is nog het sterkste deel van het elftal. Deze spelers hebben zich Zaten'w goed ge weerd en de doelpunten, die e Kapelle- voorwaartsen wisten te scoren,, komen dan ook niet direct op rekening van deze spelers. Het was alleen jammer, dat het een paar 'keer voorkwam, dat enkele achterhoedespelers geen vertrouwen in de keeper, die een goed reactie-vermogen heeft hij had overigens niet te klagen over geluk hadden. De middenlinie was een paar keer he lemaal zoek, waardoor de schakel achter- hoede-voorhoede in geen velden of we gen te vinden was. Hierdoor had Kapelle, dat nu toch ook niet direct een daveren de partij eerste klasse voetbal speelt, somtijds vrij spel en deelde in de meeste gevallen hier de lakens uit. Leek het soms, dat de middenlinie „met verlof" was, de voorhoede was in de meeste tijden nergens te vinden. Dit gedeelte van het elftal komt m.i. het eerst voor verbetering in aanmerking. De jongste spelers van de voorhoede ma ken hierop een uitzondering. Deze spe lers kunnen er op bogen een goed schot te bezitten. Kapelle beschikt evenmin over uitblin kers, maar in ieder geval bezitten deze spelers moed en vertrouwen en stappen met het vaste voornemen in het veld om ta overwinnen. DE WEDSTRIJD. Direct na de aftrap zat Kapelle al flink op de bal. Kloetinge wist de eerste aan val te verwerken, echter op geen andere en veiling jRAANBEURS. ROTTERDAM, 12 Oct. Binnen landse granen (officieuze noteringen per 100 kg franco Rotterdam). Tarwe, prima kwaliteit tot 26,90, op voeht- conditie tot 26,65. Voedergranen: Gerst zeer flauw 2022; groene grove iets daarboven. Haver flauw 1920,25; Blanke daarboven. Rogge k%lm 19,2520. 17 procent vocht- conditie tot 20,35. Peuvruchten flauw. Groene erwten 4050; Schokkers 6070; Bruine bonen tot 87,50. AARDAPPELBEURS. ROTTERDAM, 12 Oct. Kleiaardap- pelen 35 mm opwaarts: Eigenheimers 12,50-14; Bintjes 10,5011; Beve landers 1112; Meerlanders 10— 10,50; IJsselster 9—9,50. Voeraardappelen 3,25. Prijzen be rekend per. 100 kg en op de handels- voorwaarden vastgesteld voor de ver koop van consumptie-aardappelen op wagon, schip of auto. VEEMARKT. ROTTERDAM, 12 October Aanvoer in totaal 1748. Vette koeien en ossen 1088; Varkens 493; Schapen of lammeren 167. Vette koeien 260—270; 245—260; 216—230; Varkens (lev. gewicht) 203; 200; 195; Lammeren 82; 72; 62. GOES, 12 October Bloemkool AI 31 —39; All 25—38; BI 8—15; Afw. 9—24; Kropsla AI 59; Bil 5; Tomaten A 24 30; B 24; C 24; Groene kool 411; Rode kool 311; Dubb. Princessebönen 47 60; Uien 45; Kroten 68; Prei 1315; Andijvie 612; Waspeen 18; Spinazie 38; Veldsla 36; Spruiten 46; Druiven 97 103; Aardbeien 150160. Alles in guldens per 100 stuks of kg. VISMIJN VEERE, Aanvoer 5-10 October 12.130 kg Exportgarnalen 1020,60 563 kg Han delsgarnalen 0,810,60; 1.062 kg Bot 0.42 —0,16; 3 kg Rog 0,39; 441 kg Schar 0,74— 0,28; 25 kg Schol 0,54 74 kg Tong 2,61— 1; 4 kg Wijting 0,26. MIDDELBURG, 12 Oct. Fruit. Appels; Transp. de Cronceh K 920, Cox Orange Pippin A 5262, BC 60, I grof 53, I 49, K 1336, Gron. Kroon 10, Jonathan I 40, K 2527, Jacques Lebel K 6, Ellisons Orange I 4142, K 1633, Laxto Superbe I 29, Goud- reinetten I 21, II 16, K 1319, Appels val 314. Peren: St. Remey K -13, B. Louise d'Avr. K 3239, Zwijndr. Wijnp. K 1214, Nouveau Poiteau I 1516, K 89, Beurré Clairgeau K 2122, Legipont K 25, Doyenné du Commice I 5759, Suikermeloenen 22, Ananasbeloenen 8, Ne'meloenen 13 25, Mispels 26, Tomaten (natuur) 8 25, kas 1227, Druiven: Franken- thaler 8991, Black Alicante 92- 1.09, Peren val 511. Groenten:' Bloemkool A 1742, B 102.6, C 819, Spruiten 2332, An dijvie 613, Sla 2.508, Bospeen 8 15, Boskroten 511, Rode kool 412, Postelein 4146, Spinazie 13—39, Prei 813, Augurken A 85, C 39, Bosrapen 1215, Pronkbonen 3943, Savoye kool 4—10, Witte kool 3.50—4, Dub bele Princessen 5177, Snijbonen 43 62, Waspeen 510, -.roten kg 4 16, Uien 46, Lof 7576, Komkom mers B 14, C 13. Aardappels: Koopmans blauwe gro ten 9.80—13, Meerlanders bonken 9.70. KAPELLE, 12 Oct. Appelen: Cox Orange Pippin AAA 6161.70, A 59.40—59.60, BC 57, I gr. 57.20—58.60, I f. 53, II 11.70, K 28—31, fabr. 11.60 —11.70, Goudreinette AAA 20—30.75, A 28.70, BC 23.60—24.20, I gr. 27.90, I f. 21.40—22, II 12.60, K 15.30, fabr. 11—J11.30, Sterappel A 30.10—31, BC 24.70—25.80, I gr. 25.60, I f. 22.10, II 9.40, K 13.60, fabr. 5.40—7.10, Glorie v. Holuand A 26.40, BC 23.20, I gr. 28.20, I f. 23.10, II 9.60—10.05, K 15.20, fabr. 5.808.80, Jonathan A 34.90, I gr. 31.90, I f. 26, Allingtón Pippin I gr. 29, I f. 23, II 11, K 15.50, fabr. 6.50, Franse Reinette I gr. 16.50, I f. 16, II 7, K 10.35, fabr. 6.60, Lanes Pr. Albert I gr. 14.10, I f. 14.50, II 3.20, K 12.70, fabr. 5.70, Gron. Kroon A 24.90, BC 22, I gr. 23.50, I f. 21.50, II 5, K 12.60. Peren: Br. Alex. Lucas A 42.30, BC 48.10, I gr. 38, Br. Alex Lucas I f. 34.80, II 21.20, K 16.30, fabr. 8.40, Zwijndr. Wijnpeer A 24, B 23, BC 17.70—21, C H.70, I gr. 21, I f. 12.10 —21, II 3.60, K 8.20, fabr. 5.20, Com- tesse de Paris A 32.40, BC 31,60, I gr. 27.60, I f. 26, II 9.90, K 14.10, Doyen ne du Cornice A 58.20, BC. 57,60, I gr. 54, I f. 54.70, K 36.90, fabr. 10.05, Nov. Poiteau I gr. 10.20, I f. 9.90, II 4.70, K 6, Jodepeer I gr. 21, I f. 15.90, II 3.20, K 5.80, Pondspeer I gr. 12, I f. 11.60, K 11, fabr. 8.'0. Val Goudreinetten 8.809.40, Zure Kroetappels 3.10, Bramen Industrie 40.55. Gewone veiling: Bramen 68, Drui ven 60, Laxton Superbe 620, Emile d'Heijst 18, Legipont 1925. manier dan de baf over de doellijn te trappen. Kapelle bleef in de meerder heid, maar het eerste doelpunt viel aan de overzijde, want na 10 minuten spelen bracht Kloetinge de score op 10. Ka pelle scheen hierdoor geïnspireerd, want de aanvallen, die zij afvuurden op het Kloetingse doel waren legio. Eerst in de dertigste minuut konden ze de gelijkma ker scoren. Vijftien minuten voor rust namen ze de leiding, om deze niet meer af te staan en successievelijk te verho gen. C. J

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 5