DEZE WERELD de loupe Europese politieke Gemeenschap met rechtstreeks gekozen Parlement. mmmmmiMÈim®. yoor j ce|)j u v&n ö&q tot ö&q Dr Veerman is niet tevreden over de organisatie van de A*~R* partij* T' Afrikaans- Arabisch blok* Robot Persoonlijk besef Wijziging Haags congres spreekt uit Wij willen niet alleen een Europa, dat gebaseerd is op angst. Daarom is economische integratie nodig. Spaak op Soestdijk Consequenties loons verhoging voor sociale verzekeringen* De Brits-Egyptisch» besprekingen* Sterrenregen viel tegen Dinsdag 13 October 1953 ZEEUWSE DAGBLAD Pagina 3 Oeekr Het C.N.V. i« bezig zich te bezinnen op de eigen organisatievorm en tijdens de kadervergadering die Zaterdag te Goes werd gehouden, zijn hierover door C.N.V.-bestuurder Van Mastrigt woerden gesproken die brede aandacht verdienen. Het is daarom dat wij in deze kolom hierbij 'n ogenblik stilstaan. Want in wezen gaat het hier om de vraag of het contact tussen leiding en leden nog wel voldoende is. Of het nog wel zo is, dat de leiding bij al haar voor het hele land dikwijls uitermate belangrijke besluiten, zich nog wel voldoende gedragen weet door de geestelijke overtuiging en de steun van al haar leden. We zeggen niet dat het op dit ogenblik niet zo is maar het C.N.V. acht het de moeite waard hierover eer.s te denken en te praten! Men kent de organisatievorm: het Christelijk Nationaal Vakverbond telt 24 loden, de landelijke verenigingen die in de verschillende bedrijfstakken die leden omvatten die Gods Woord ais het uitgangspunt van alle sociaal- handelen willen zien. Die landelijke verenigingen behartigen zelf hun eigen belangen er zijn echter vraagstukken die die 24 beter gezamenlijk kunnen aanpakken (men denke aan vraag stukken van scholing, van landelijke woningbouw, enz.) en daarvoor is het C.N.V. Er loopt dus een lijn van alle individuele leden via de eigen orga nisatie naar het C.N.V. Er is echter nog een tweede lijn. Zoals men lande lijk het C.N.V. heeft, zo heeft men plaatselijk de besturenbonden, die de zelfde vraagstukken als het C.N.V. aanpakken, maar dan op plaatselijk niveau. Die lijn loopt echter niet door naar de top: als die plaatselijke be sturenbonden het C.N.V. willen berei ken moeten ze weer terug naar de plaatselijke afdelingen der bij het C.N.V. aangesloten organisaties en die pas kunnen via de landelijke organi saties het C.N.V. bereiken. Men voelt dat hier een breuk zit. Want zonder iets ten nadele van de vakorganisaties te zeggen juist in die besturenbonden leeft dikwijls de principiële bezinning het sterkst. Daar in zitten de meest meelevende leden en in hun vergaderingen vindt voor een niet onbelangrijk deel de me ningsvorming plaats. Welk gevaar loopt men dus op het ogenblik? Dat de leiding van het C.N.V. te weinig afweet van die me ningsvorming. Dat deze federatie met haar 24 leden verstart, tot een appara tuur wordt, een robot zoals de heer Van Mastrigt het noemde. Een appara tuur die door elk der bij de afdelingen aangesloten leden in werking kan worden gesteld, als hij zich sociaal te kort gedaan voelt. Een apparatuur geen vereniging meer van mensen die de christelijke sociale roeping in zich persoonlijk voelen branden. Ook over dat persoonlijk besef, die persoonlijke roeping sprak de heer Van Mastrigt behartenswaardige woor den. „De successen van het C.N.V. zijn vandaag de dag niet meer zo tastbaar, niet meer zo sprekend, als in de eerste jaren. Toen kon je met trots thuis komen om te vertellen dat je weer zo veel cent loonsverhoging eruit had ge wurmd. Maar nu? Laten we beseffen, dat we aan de oplossing van het soci ale vraagstuk eigenlijk nog moeten beginnen. Lonen en arbeidsvoorwaar den en dat alles meer zijn in wezen maar entourage. De verhouding tussen mens en mens, tussen de mens en zijn arbeid dat zijn de vraagstukken van vandaag. En. misschien hebben we dit alles er door onze materiële successen niet beter op gemaakt!" Zie, dit zijn woorden die de christen wel even moeten doen huiveren. Zijn we zo verstrikt in het materiële, dat we het eigenlijke in het sociale we zen: onze verhouding tot de naaste, niet meer zien? Vinden we die ene pr° ~nt loonsverhoging meer of min der eigenlijk belangrijker dan de vraag hoe onze verhouding is tot onze werkgever, tot onze mede-arbeider, of (voor de werkgever) tot onze werk nemers? Als dat zo is, dan wacht het C.N.V., dan wacht alle organisaties die op dit terrein werkzaam zijn, nog een enorme taak. En dan is bezinning op de vraag of de organisatievorm hiervoor wel dienstig is, van des te groter betekenis! Mogelijk komt er een wijziging in de organisatievorm van het C.N.V. Men wil de kadervergaderingen, waar de besturenbonden gewestelijk bijeen ko men, een ander karakter geven. Dit moeten werkvergaderingen worden, waar uitspraken worden gedaan over de kwesties die door plaatselijke afde lingen aan de orde zijn gesteld. Of eventueel over kwesties die door het C.N.V. zelf aan de orde worden ge steld. En die uitspraken moeten dan ter kennis worden gebracht aan het C.N V.-bestuur en mogelijk ook aan de bestuurders der afdelingen. Op die manier werkt men inderdaad de breuk enigszins weg en bevordert men het meningscontact. Alleen blijft de vraag welke kwesties er op die ka dervergaderingen aan de orde worden gesteld. Want daar staat of valt de eventuele verbetering meel DEN HAAG, 12 October De voltallige zitting van het klein- Europese Congres van Den Haag, werd Zaterdagmorgen geopend met een toelichting op het rapport van het besturende comité door de Frans man Pierre Wigny. Sprekend over de bevoegdheden, die aan de Euro pese Politieke Gemeenschap dienen te worden toegekend, gaf Wigny als zijn mening te kennen, dat de resolutie van de economische commis sie van het Congres terecht deze Europese Gemeenschap met de tot standbrenging van een gemeenschappelijke markt wil belasten. De over koepeling van de Kolen- en Staalgemeenschap en de Europese Verdedi gingsgemeenschap kon volgens hem niet de enige taak zijn van de Europese Politieke Gemeenschap. De jeugd van Europa kan moeilijk enthousiast worden, wanneer het verenigd Europa beperkt blijft tot een zich militair sterk maken, wan neer het niets anders leert, dan de manier om doeltreffend te sterven, aldus Wigny. De jeugd van Europa wil leven. Daarom is een gemeen schappelijke Europese markt nodig voor de verhoging van de welvaart en het levensgeluk. „Wij willen niet alleen een Europa maken, dat ge baseerd is op de angst. Wij willen een brug bouwen, waarover wij allen kunnen reizen naar het land Kanaan, het land van melk en honing", zo besloot Wigny. Resoluties. Een deel van het debat in de middag zitting was gewijd aan een amende ment op de politieke resolutie, inge diend door enige Nederlandse gedele geerden. Dit amendement beoogde weg lating van twee artikelen. Het ene hiervan bevatte de verklaring, dat er geen wezenlijke verandering in de Rus sische politiek is gekomen en dat deze toestand een gemeenschappelijke be veiliging nodig blijft maken. Het andere constateerde, dat een ge- isoleerd Duitsland opnieuw een bron van gevaar zou kunnen vormen, maar dat het, opgenomen in een verenigd democratisch Europa, zou kunnen bij dragen tot een betere verzekering van de vrede. Het eerste artikel werd door de Ne derlanders ongewenst geacht, omdat het de indruk zou kunnen maken, dat de noodzaak van gemeenschappelijke Europese actie afhankelijk is van de Russische politiek, terwijl het andere punt naar hun mening onnodige on vriendelijkheid aan het adres van Duitsland bevat. De vier resoluties, die door de com missies van het Congres waren opge steld, werden tenslotte alle sommige met ondergeschikte weigeringen met algemene stemmen aangenomen. André Philip, André Philip gaf in zijn met veel hartstocht voorgedragen redevoering een samenvatting van de algemene in druk van het congres en van de ideeën waarvan men moet uitgaan voor het verdere werk. De gebeurtenissen maken een poli tieke gemeenschap noodzakelijk. Wat gewonnen is, zal verloren gaan, zo be toogde hij, wanneer men niet verder het werk van de integratie zou voort zetten. Want de principiële beslissing staat nu voor de deur. De openbare me ning in de Europese landen is rijp voor deze beslissing. Ook de tegenstanders hebben begrepen, dat de Europese ge dachte doorwerkt. Later zullen zij wel licht als Europeanen de verschillende stromingen vertegenwoordigen. Er is nog een verouderd nationalisme, maar er is ook een nieuw nationalisme. Er zal straks geen plaats zijn voor een Europees neo-nationalisme. Tussen Europa en Afrika kan geen verouderde koloniale verhouding blijven bestaan, maar nieuwe verhoudingen zijn noodza kelijk en wel verhoudingen, waarin de belangen van de inheemse bevolking 'n zeer aanzienlijke plaats moeten inne men. Hij eindigde met de woorden: „Eens was Europa het centrum van het geestelijk leven van de wereld. Thans is het verdeeld, verzwakt en verwoest. Maar wij kunnen er op aan, dat Euro pa als een Phoenix uit zijn as zal her rijzen en het is onze taak om dit te verwezenlijken". Na de rede van de Garkaro sprak Spaak tenslotte woorden van dank aan allen, die op en voor het congres heb ben gewerkt. Hij verklaarde, nog nim mer een congres te hebben geleid, waar zoveel eensgezindheid heerste en een zo intense wil om grote dingen te doen. Spaak constateerde, dat het congres zich met grote nadruk had uitgespro- UI ken voor een supra-nationale Europese Politieke Gemeenschap, met een recht streeks gekozen parlement en met een uitvoerend orgaan, dat nauwkeurig om schreven, concrete bevoegdheden zou hebben. Spaak sprak echter bittere woor den over het comité van ministers van Buitenlandse Zaken der zes lan den, omdat dit maanden lang de as semblee ad hoc, die het ontwerp voor de Europese Grondwet heeft gemaakt, niets van zich had laten horen. Hij hoopte echter, dat een van de resul taten van dit congres zou zijn, dat de ministers hun houding in dit opzicht zouden veranderen, en dan zou er zeker reden tot dankbaarheid zijn. Delegatie. Een delegatie van de Europese Be weging, waarin Paul Henri Spaak en andere voorvechters van deze bewe gingen, zullen de komende weken de regeringen van de zes landen van „Klein-Europa" bezoeken. Het doel van dit bezoek zal zijn bij deze rege ringen erop aan te dringen haast te maken bij de tot standkoming van de supra-nationale Europese Gemeen schap. De delegatie zal trachten de be zoeken te hebben afgelegd voordat de ministers van Buitenlandse Zaken van deze landen in het midden van No vember bijeen zullen komen om de plannen inzake de Europese politieke eenheid te bespreken. De delegatie zal een verklaring ge ven bij de op het congres genomen be sluiten aan de zes regeringen en om snelle verwezenlijking van de eisen van het congres verzoeken. Ingezonden Mededeling (Adv.) recht op een stuk Castella-spécial (ciiferf/? bij iedere grote tube Profileer, van dit grandioos Castella-aanbod. Het is tijdelijk, dus talm niet Ga vandaag nog naar uw winkelier. •- Algemene ledenvergadering van de Arjos. „Het is niet meer zoals het geweest is." GOES, 10 Oct. „De organisatie van de A.R. partij is niet meer zoals het geweest is in vroeger jaren. Er mankeert hier en daar nog wel wat aan zowel in de top van de Partij alswel bij de leden. Nodig is, dat er een nieuwe krachtige actie komt. Wij moeten ook als Arjos weten wat we willen en weten, dat we inder daad iets moeten doen in deze wereld". Deze woorden sprak vanmiddag de lan delijke voorzitter van de Arjos, dr Veer man tijdens een matig bezochte ledenver gadering van de Zeeuwse Arjos, die in hotel „Centraal" te Goes werd gehouden. De provinciaal voorzitter, de heer D. J. Rouw uit Goes sprak een ernstig ope ningswoord, waarin vooral de voort schrijdende afbrokkeling van de A.R. Partij naar voren werd gebracht. De heer Rouw wekte de leden op zich de komen de winter ernstig op het werk in de clubs te bezinnen en actief te zijn. Een speciaal woord van dank werd gebracht aan de heer C. Balkenende uit Kapelle, die deze middag voor het laatst als secretaris van het provinciaal bestuur achter de be stuurstafel zat. Tot zijn opvolgster, mej. Jo de Buck uit Gapinge, sprak voorzit ter Rouw vriendelijke woorden van wel kom. Het gedocumenteerd jaarverslag van secretaris Balkenende gaf een overzicht van het wel en wee van de clubs in het afgelopen jaar. Krabbendijke, Zierikzee en Scharendijke waren tengevolge van de evacuatie nog niet te boven gekomen, Borssele lag op één oor, terwijl Nieuw- dorp en Koudekerke het niet nodig acht ten zich bij het Provinciaal Verband aan te sluiten. Niettemin was de secretaris niet geheel ontevreden en had hij 26 clubs met 346 leden genoteerd. De penningmeester, de heer L. de Bruin moest in zijn financieel verslag een nadelig saldo van f 67,67 meedelen. Verder bleek dat het Prov. Comité van de A.R. Partij een subsidie had verleend van f 60. Na de pauze sprak dr Veerman een be zielend en opwekkend woord dat grote indruk maakte. Het is niet het landelijk of provinciaal bestuur, dat het moet doen, zo zei dr Veenman, maar de Arjos moet juist léven in de clubs. Hij wekte zijn gehoor op, krachtig mee te doen aan de actie, die wordt ingezet ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de A.R. Partij en op de clubs ernstig de voorko mende problemen te bestuderen. „Wij als Arjosleden meten onze wapenrusting aan", zo besloot dr Veerman zijn betoog. Het resultaat van de verkiezingen was, dat in het bestuur werd gekozen voor de kieskring Sluis, de heer J. de Klerk te Axel, voor de kieskring Sluis A. I. Catsman te Aardenburg, voor de kies kring Tholen, D. van Giist te Colijns- plaat. Nadat de begroting en 't werkprogramma voor het komende seizoen was vastge steld, machtigde de vergadering, indien dit nodig mocht zijn, de contributie voor het jaar 19541955 vast te stellen op f 0.50 per lid per jaar. Het streekverband Z.- en N.-Beveland heelt op 24 October te Goes een vergade ring uitgeschreven. De heer H. C. van Donk te Goes zal refereren over de ach tergrond van de huidige schoolstrijd. Het slotwoord wordt door ds R. A. Flinter- man, Geref. predikant te Goes uitgespro ken. Ingezonden Mededeling (adv.) Ziet U ook wel eens zo scheel van de hoofdpijn? Neem dan Aspirin (alleen echt met het BAYERkruis). Aspirin too iét Cuming in Christchurchrace aange komen, CHRISTCHURCH, 12 October De Australische wing commander Derek Cu ming, wiens Canberra straalbommenwer- per op de Cocoseilanden een lekke band kreeg, is vandaag te Christchurch aange komen. DEN HAAG, 12 October Zoals we reeds berichtten is tussen de werknemers en werkgevers, samenwerkende in de Stichting van de Arbeid volledige over eenstemming bereikt met betrekking tot de consequenties van de 5 procent loons verhoging voor de sociale verzekering en de noodwet-ouderdomsvoorziening. Aan de regering zijn de volgende voor stellen gedaan: Gehandhaafd is het advies tot een ver hoging van de loongrens voor de invali diteitswet en ziektewet tot de huidige voor de werkloosheidswet geldende gren zen van f 6.000,In overeenstemming hiermede wordt dan voor alle sociale verzekeringswetten de premie en de dag loongrens op f 16,gesteld. De lopende ziekengelduitkeringen en tijdelijke uitkeringen ingevolge de onge vallenwet 1921 en de land- en tuinbouw- ongevallenwet dienen met ingang van 1 Januari 1954 met 5 procent te worden verhoogd. De invaliditeits- en ongevallenrenten, inclusief de verschillende toe- en bijsla gen dienen eveneens een 5 procent ver hoging te ondergaan. Voor de kinderbijslagen acht het be stuur een algemene verhoging met 5 pCt eveneens gewenst. Deze verhoging geldt ook voor de kleine zelfstandigen, die on der de noodwet vallen. Verder wordt voorgesteld de volgende verhogingen voor hen, die vallen onder de noodwet ouderdomsvoorziening: Voor gehuwden le en 2e gemeenteklas se met f 84,3e, 4e en 5e gemeenteklas se met f90, Voor gehuwden: le en 2e gemeente klasse met f 60,3e, 4e en 5e gemeen teklasse met f 60, De maximum-grenzen van het zgn. eigen inkomen zullen aan deze verhogin gen dienen te worden aangepast. Premier van Ceylon biedt ontslag aan. COLOMBO, 12 October Dé eerste minister van Ceylon, Sananayaka, heeft vanmorgen aan de gouverneur-generaal om gezondheidsredenen zijn ontslag aan geboden. De gouverneur-generaal, Lord Soulbu- ry, heeft aan Sir John Kotelawala ver zocht een nieuwe regering te vormen. Nederlands visum voor Duitsers afgeschaft. DEN HAAG, 12 October Nadat de Westduitse Bondsregering voor de onder danen van de staten-leden van de Raad van Europa en daarmede ook voor Ne derlandse staatsburgers de visumplicht per 1 Juli 1953 reeds had afgeschaft, heeft nu ook de Nederlandse regering besloten, Duitse staatsburgers zonder vi sum in Nederland toe te laten. Hierover is tussen de beide regeringen een ac- coord gesloten. Zaterdag werd Paul Henri Spaak, de voorzitter van het Europees Congres, door het Koninklijk Paar op het Paleis Soestdyk ontvangen. ito heeft gedreigd met oorlog. Zodra ook maar één Italiaan se soldaat de moed heeft een voet in de zóne-A van het vrije ge bied van Triest te zetten, zullen Zuidslavische troepen het gebied van Triëst binnenrukken, zo heeft de Zuidslavische dictator verklaard. De Zuidslavische oorlogsschepen, die voor de haven van Triëst krui sen en de 200 gevechtswagens, die op 9 km afstand in de zóne-B ope reren, onderstrepen de woorden van de dictator. De toestand is uiterst critiek. De bootdiensten tussen Ko per en Portoroz in de B-zóne zijn st 'gelegd en het is niet meer moge lijk een telefoongesprek tussen de A- en B-zóne te voeren. In de haven van Triëst zijn drie Amerikaanse torpedobootjagers en twee Britse oorlogsschepen aange komen, terwijl Italië aan de grens troepen heeft samengetrokken. Alle v ooi waarden zijn aanwezig, om een bloedige strijd te doen ontbranden. Natuurlijk wordt de pap niet zo heet gegeten, als ze op de tafel wordt gezet. Dit neemt echter niet weg, dat de kwestie Triëst een oorzaak van oorlog kan worden. Want Tito meent 't zeer ernstig als hij zegt: „Wij willen 't ver raad van ons land voorkomen". De Zuidslavische leider beschouwt het im mers als verraad, wanneer Triëst Ita liaans wordt. En daar heeft de verzets held, die zijn land gered heeft van het nazidom en het fascisme zijn reden voor: Van 1920 tot aan het eind van de oorlog heeft de Italiaan Mussolini, Stefan Askenase speelt te Amster» dam en Middelburg. AMSTERDAM, 12 October Zater dagavond 17 October a.s. zal de Chopin- cyclus van drie concerten in de grot» zaal van het Amsterdamse concertge bouw, worden geopend met een Chopin- avond door de Poolse pianist Stefan As kenase. Het programma van Askenase vermeldt onder meer het vierde cherzo, de Ber ceuse, enige mazurka's en etudes en als hoofdschotel de sonate met de treurmars. Maandag 19 October zal Askenase dit programma ten gehore brengen in Mid delburg. KARATSJI, 12 October De Indo nesische minister van Buitenlandse Zaken, mr R. Sunarjo, die voor een. tweedaags officieel bezoek in Karatsji vertoeft, heeft het voor-tel gedaan om te komen tot de vorming van een Ara- bisch-Afrikaans blok, als een „derde groep" om de twee tegenover elkaar staande kampen van Rusland en Ame rika in evenwicht te brengen. Minis ter Sunarjo stelde voor een rondetafel conferentie bijeen te roepen tot be spreking van de vorming van dit blok, dat geconstitueerd zou moeten wordea als een ideologisch verbond zonder enige militaire doelstelling. Mr Sunarjo zeide te hopen, dat Pa kistan, India, Birma, Egypte en de an dere Aziatische landen hun actiev» steun aan dit voorstel zullen willen verlenen. NIEUW-GtHNEA# Met betrekking tot het geschil tus sen Indonesië en Nederland over ds sou -ereiniteit over Nieuw-Guinea, zei mr Sunarjo, dat Indonesië het als na tionale eis beschouwt de volledige sou- vereiniteit over dit gebied uit te oefe nen. Een oplossing dient zo spoedig mogelijk te worden gevonden, aldug de minister, die nog opmerkte, dat de toestand al slecht genoeg is. de scepter gezwaaid in Triëst op een zeer onkiese wijze. Duizenden Slovenen heeft de fascist in deze tijd uit de stad gebannen of gedeporteerd. Zij, die nog overbleven, werden op alle mogelijke manieren geringeloord. De Sloveense scholen werden gesloten en geen middel liet Mussolini onbeproefd om de Itali- anisering van Triëst door te zetten. Het was voor de redder van Zuid-Slavië, Tito, dan ook een bittere pil, dat hij niet de kroon op zijn werk kon zetten, n.l. de bevrijding van Triëst van de Ita lianen. In Zuid-Slavië, hoe kan het anders, is men de Italiaanse terreur, die ook in Slovenië heeft geheerst, niet verge ten en nu bekend is gemaakt dat Triëst weer definitief bij Italië zal komen, is een golf van verontwaardiging door 't land gegaan, die goed is te begrijpen. De officiële Westelijke verklaring, dat Tito maar eën beetje heeft staan opscheppen is er dan ook naast en ge tuigt van weinig inzicht in de werke lijke verhoudingen. Geheel Zuid-Slavië is in beroering. Door de straten van Belgrado en an dere grote steden in het land trokken weer grote groepen betogers, die zeer agressieve leuzen met zich meevoerden. Tito daarentegen heeft getoond de wer kelijke verhoudingen niet uit het oog te hebben verloren en een nieuw voor stel gedaan om de kwestie op te lossen: Twee autonome gebieden moeten wor den ingesteld, het ene, de stad Triëst, zou onder Italiaans bestuur en het an dere, het gehele Sloveense achterland, zou onder Zuidslavisch bewind moeten komen. Verder heeft hij Italië aange boden om nog eens rustig met elkaar over de zaak te praten en het Westen dringend verzocht het genomen besluit om Triëst aan het Westen te geven, in te trekken. Gezien de ontwikkeling rond Triëst de laatste dagen komt het ons voor, dat het Westen er verstandig aan zal doen dit dringend verzoek van Tito ernstig te overwegen en bedreigingen als het staken van de economische hulp aan het land achterwege te laten. Deze bedreigingen dienen geenszins de vre de. Door het domweg doorhakken van de Gordiaanse knoop zijn er weer heel wat andere knopen ontstaan. Het is te hopen, dat de diplomaten in Londen en Washington door krijgen dat hun poli tiek ten opzichte van Triëst niet ver standig is geweest en dat zij eigenlijk een gevaarlijk spelletje hebben ge speeld. Gevaarlijk, omdat de voorwaar den van een treffen met de Zuidslavi sche troepen aanwezig zijn. En het is nu eenmaal zo, dat tegenwoortlig een klein oorlogje een hele wereldbrand tengevolge kan hebben. De Ver. Staten en Engeland hebben zich verantwoor delijk gevoeld voor Triëst. Laten zij deze verantwoordelijkheid goed besef fen. Door de starre eenzijdige politiek te laten varen en in ieder geval te luis teren naar de Franse bemiddelings voorstellen. Er hangt veel van af. CAIRO, 12 Oct. De Egyptische minis ter van Voorlichting, majoor Salem, heeft Zaterdag verklaard van mening te zijn, dat het onmogelijk is tot overeen stemming met de Britten te komen. De minister zei dit na afloop van een infor mele bespreking met de leider der Britse delegatie, generaal Sir Brian Robertson, en de Britse zaakgelastigde, Hankey. Maandag worden de besprekingen voort gezet. Majoor Salem zei, dat Egypte Engeland het recht had willen verlenen zonder voorafgaand overleg Britse strijdkrach ten naar de Suez-kanaalzöne te zenden, ingeval van een directe landaanval op een Arabisch land, dat ondertekenaar is van het collectieve veiligheidsverdrag der Arabische Liga. Engeland was er echter op blijven staan, dat het ook auto matisch troepen naar die zóne zou mogen zenden, indien Turkije zou worden aan gevallen. „Vervolgens waren wij ver baasd een schriftelijk voorstel te ont vangen, inhoudende, dat Britse strijd krachten naar de zóne zouden mogen te rugkeren niet alleen bij een aanval op Turkije, maar ook ingeval van agressie, vastgesteld door de V.N, vrijwel overal ter wereld", aldus de minister. LEIDEN, 10 Oct. De Draconiden- sterrenregen, die in de afgelopen nacht had moeten verschijnen, heeft teleur gesteld. De verwachting was, dat enige tijd lang een aantal meteoren per minuut zichtbaar zou zijn. In werke lijkheid echter zag gemiddeld één waarnemer niet meer dan één meteor per tien minuten. Tegen de morgen vertoonde dit aantal zeer geringe stij ging, maar de daarvoor verantwoor delijke meteoren behoorden volgens de Leidse sterrenwacht niet tot de Draconiden. Op de Leidse sterrenwacht werd de hemel voortdurend onder observatie gehouden van half acht gisteravond tot half zes vanmorgen. Dertig waar nemers, hoogleraren zowel als eerste jaarsstudenten, namen aan dit werk deel. Er werd waargenomen met foto grafische camera's en met het blote oog. In totaal werden ongeveer 200 meteoren geregistreerd. Gegevens over wat men elders in het land heeft ge zien, zijn nog niet ter beschikking. Ieder die waarnemingen gedaan heeft kan zijn verslagen inzenden aan de sterrenwacht in Utrecht. De oorzaak van het geringe aantal mete oren is volgens de Leidse sterrenwacht nog onduidelijk. Wellicht is de zwerm meteoriten in zijn baan gestoord door aantrekking door de planeten. Het zal volgens de sterrenwacht nog heel wat hoofdbrekens kosten, voordat dit vraag stuk is opgelo-t. Intussen is ook het ontbreken van meteoren een voor de wetenschap belangrijk feit.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3