T ZEEUWSE -PLAKKEBORD VUSSIMGEM KOMT 1 364.000 TEKORT VOOR 1954 Nieuws uit de Provincie. T SPIEGELTJE v.. JEUK: S.D.D. Geld, boter en auto kwijtgeraakt r Netto-uitgaven per inwoner stegen sedert 1948 met f 38,20 Een technische schooi in Vlissingen? RAMMELDE EN TEN SLOTTE Zeeuws Westhill-weekend op Hedenesse. Beperkt verkeer tussen Zijpe-Zierikzee. Zeeuwse Plattelandsvrouwen vergaderden in Goes* Rijksuitkeringen zijn veel te laag Onlwikkelingsmiddag der Z. A. R. Verenigingsleven te Axel in de knel Bovag cursussen aan de technische school te Middelburg Lichttorens bij Ouwerkerk. Dames! Vooral nu Middelburg. Goes Dinsdag 13 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 2 Arbeidskrachten voor kleine industrieën nodig DE GEMEENTERAAD van Vlissingen zal zich binnen kort moeten uitspreken over Je al ol niet noodzakelijke vestiging van een technische school. Een besluit om een dergelijke school te vestigen zal de gemeente heel wat gaan kosten. De lasten van de exploitatie worden ge schat op f 50.000 per jaar. Er is in de Scheldestad nog altijd geen volledige techni sche school. Wel wordt op een dagschool onderwijs in de theoretische vakken gege ven. De praktijkvakken wor den op de leerschool van „De Schelde" gegeven. Nu kan deze figuur, zo vinden B. en W., in bepaalde omstandighe den belangrijke voordelen bieden, maar voor Vlissingen is de toestand zeer onbevre digend. Vlissingen heeft een zeer sterk eenzijdig karak ter, doordat het grootste ge deelte van de werkende be volking op „De Schelde" is aangewezen. Bij een neer gaande conjunctuur kan dit funeste gevolgen hebben. Daarom wordt er gestreefd nnaj de vestiging van klei nere industrieën. Maar het zal daarvan nooit komen, zo lang er geen arbeidskrach ten zijn, die niet alleen op het gebied van de scheeps bouw, maar ook in andere ambachten geschoold zijn. En afgezien van dat alles is het toch zo, dat in een industrie- gemeente met ruim 25.000 inwoners een volledige tech nische school een noodzake lijkheid ls. Méér dan de helft In St. Laurens kent men het motto: „Goed begin is méér dan 't halve werk". En onder dit motto zijn de in- stuifavonden voor de jeugd gestart. Een Inzameling bracht ruim f 250.op. Daar zijn spelen voor gekocht. De opening, die Zaterdag plaats vond en waar ds W. A. Kalk man een welkomstwoord tot het college van B. en W. de leidsters en leiders en be stuursleden van jeugdvereni gingen sprak, was eveneens succesvol. De jeugd was er in grote getale, en dat was, na al die voorbereidingen, erg prettig. doe/een gaan mee De 26 leerlingen van de brugklasse van het Zierik- zees lyceum gaan een fijne vacantie tegemoet. Samen met hun leraar, de heer A. Brand, vertrekken zij Don derdag naar de gemeente Bonnemain in het departe ment Ille et Vilatne. Hier zullen zij elf weken wonen in le Chateau des Dlableres. Het wordt voor deze 26 leer lingen een leerzame tfld. Er zullen heel wat uitstapjes ge maakt worden. De leerboe ken gaan mee, want ze mo gen niet achter raken. Pas NOTEERT U na Kerstmis zullen zij terug keren. Een Hollandse auto bus brengt hen tot Lille van- waaruit zij, na een officiële ontvangst, met een Franse bus naar hun einddoel ver trekken. De Association des Pupllles des Ecoles Publiques is gastvrouwe LATc.u bt uc.tf.LlJK ZIJN, helemaal goed zit het nog niet met de Benelux. Er is nog teveel ge harrewar over wat nu benen en wat precies luxe is. Om een voorbeeld te noemen: in een goede biefstuk zit géén been. Maar wel luxe. Tenminste volgens die ene Belgische douaneman, die er geen been in zag om biefstuk te weigeren. Neen, die Belg was niet mals. En de biefstuk wèl. Het gebeurde aan de grens achter Sluis. Nu dient U te weten, dat de Belgische toeristen de gewoonte hebben, om, huiswaarts kerend, in Sluis bij de slager een mals biefstukje te kopen. Dat eten zij dan genoeglijk thuis op. Met frites. Want dat is Bels. Dat is al een hele tijd goed, gegaan. Maar nu stond daar ineens die ene Belgische douaneman. En weigerde de malse hap te laten invoeren. „Awel me- nier, zulle manneke" De Belgen dus terug naar de slager. Maar die voelde er niets voor de biefjes terug te nemen. Wat er toen met die pondjes en halve pondjes is gebeurd weten we niet. Misschien hebben de toeristen ze vóór de grens rauw opgepeuzeld. Want dat mag wèl in het kader van de Benelux. Voo.' r ditmaal. Kat- tendijke was het eerst binnen met f 39.33. Vlissingen (waar „De Meerpaal" staat) liet zich eveneens niet onbetuigd en er kwam f 757.49 uit de bus. Borssele zamelde f 32.18 bijeen en Sluis f 27.65. Op Noord-Beveland gaat men jeugdleidsters en -lei ders trainen. Hedenavond om 7 uur begint In Geersdyk de eerste cursusavond, die ge leid wordt door districtsse cretaris M. J. Bijleveld van het C.J.M.V. Vliegend echtpaar Echtpaar Boesman heeft al heel wat van de wereld gezien. Hangend in een mandje onder hun enorme ballon hebben zjj de aarde onder zich zien doorschuven. De heer Boesman is oud- Vlissinger en derhalve was hij graag bereid voor de Maatschappij tot Nut van 't Algemeen iets over zijn 11e- velingssport te vertellen. Mevrouw Boesman deed het woord; zij is een van de twee ballonvarende dames, die de wereld tot heden kent. Het was heel leerzaam. Tussen twee haakjes: wist U, dat men op 2000 m hoogte zwe vend, een krekel op de grond kan horen musiceren? Het is weer ongelukken wat de klok slaat, en dat aan het begin van de week. In Axel ramde een Dodge met een woonwagen er ach ter een Volkswagen op de hoek Statlonsstraat-Wilhel- minastraat. De Volkswagen, bestuurd door de heer S. uit Hulst werd lelijk gekraakt. In Groede reed bjj het Nieuwe Wegje een Belgische auto tegen een boom. Een In zittende moest met een hoofdwond naar huls terug keren. En in de Kalisbuur te Oud-Vossemeer ging een bandenwagen op de loop, na dat de verbinding met de paarden was gebroken. Een paal van het electrlciteltsnet werd geramd, doch dat was dan ook alles. Dan weer even terug naar Groede. De bewoners van de Brouwerijweg zijn best in hun sas. De nieuwe electri- sche verlichting is in gebruik gesteld. Mensen wat een licht.In Goes kreeg de Wil lem Zelleweg drie nieuwe bulslampen. Dik In orde; al léén: waar blijft nu de nieu we bestrating? Nu eens niets over het licht maar over de lichting in wel die voor 1955. Want ve zien steeds vooruit. Wel- iu, voor "die lichting werden In St. Annaland 12 mannen- moeders gekeurd. Drie ble ten ongeschikt. Vervolgens wenden we de steven naar Biervliet, waar de heer Jac. Anthonisse ls benoemd tot voorzitter van de Middenstandsvereniging als opvolger van de heer C. B. Jansen. Het paard van de heer B. te 's-Gravenpolder heeft zijn baas een hoop last bezorgd. Het stapte n.l. uit de wei een sloot ln, wandelde een eind onder de begroeiing door en kon tenslotte niet meer voor- of achteruit. Met bijlen, za gen en spaden moesten de struiken worden weggehakt en de slootkant afgegraven om het dier te bevrijden. komt er „zicht" in de rdeu- we landbouwschool te Scher- pentsse, als we die man van ons daar geloven mogen. De aannemer Van Driel uit Oud-Vossemeer is met het werk begonnen. HEDENESSE, 12 October. - Onder auspiciën van de Westhillkring Zeeland vond op 10 en 1 October j.l. een trainings weekend plaats voor de Zeeuwse West- hillers. Het weekend werd gehouden in het jeugdvormingscentrum „Hedenesse" te Cadzand. De deelnemers, die onder een stralende najaarshemel meest per fiets arriveerden, werden Zaterdagmiddag welkom geheten door de heer J. den Hollander, voorzitter van de Westhillkring Zeeland. In zijn openingswoord memoriseerde hij, dat op dit weekend naast de training ook het onderling contact tussen de Westhillers uit de verschillende delen van Zeeland zeer belangrijk is. Vervolgens leidde hij de spreekster van deze middag, mej. ds A. A. van Leeuwen, jeugdleidster te Rotterdam, in, die een voordracht hield over het onderwerp „De Methode". 's Avonds sprak de heer P. A. Belger uit Den Haag, voorzitter van de Vereniging voor Godsdienstige Opvoeding (Westhill) over „De Psychologie van het Juniorkind": op welke voordracht een uitgebreide ge- dachtenwisseling volgde. Zondagmorgen bezocht de groep de N.H. kerkdienst in Oostburg, waarin ds Fournier de beschieting en bevrijding, nu 9 jaar ge- leden, herdacht. Hierna hield de groep kin derkerkdiensten met de kinderen van een Oostburgse Zondagsschool. Zondagmiddag werd dé gang van zaken op deze diensten besproken, waarin nog maals verschillende aspecten van de gehou den lezingen naar voren kwamen en plan nen werden gemaakt ter bevordering van het contact tussen de Zeeuwse afdelingen onderling. Na een wandeling en een broodmaaltijd werd het weekend gesloten door de heer Den Hollander. Deze dankte allen, die hun medewerking hadden verleend voor dit uit stekend geslaagde weekend, in het bijzonder de heer J. Verhagen, voorzitter vvan de Stichting Hedenesse en prees de saamhorig heid tussen de Zeeuwen uit diverse oorden. Gebruik van noodweg geheel voor eigen risico 's-GRAVENHAGE, 12 Oct. De Dienst Dijkherstel te Zierikzee maakt het vol gende bekend inzake de wegverbinding Zijpe-Zierikzee: „Voorzover dit met het oog op de werkzaamheden aan het her stel van de zeedijken mogelijk is en de toestand van de noodweg dit toelaat, zal het verkeer tussen Stevensluis en Sir- jansland van Maandag 12 October af tot nader order worden doorgelaten op de volgende' tijden: Komende van Stevensluis van 55.30 uur, van 99.10 uur, van 1313.10 uur, van 1818.20 uur. Komende van Sirjans- land: van 5.406 uur, van 9.209.30 uur, van 13.2013.30 uur, van 18.3019 uur. Buiten de vastgestelde tijden is de weg voor het verkeer gesloten. De weg is niet verlicht, het passeren van de nood weg geschiedt geheel voor eigen risico. De gebruikers zijn aansprakelijk voor al le schade, die tengevolge van het passe ren van de noodweg aan de in uitvoering zijnde of bestaande werken ontstaat. De weggebruikers worden verzocht zich voor het passeren van de noodweg tijdig jp te stellen op de daarvoor aangewezen isselplaatsen." Winterprogramma besproken. Ondanks de ramp groeide ledental. GOES» 10 Oct. Onder voorzitterschap van mevr. L. N. HuijsmanGriep te Ril land kwam Zaterdagmorgen in het Schuttershof te Goes jde afd. Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen bijeen. In haar openingswoord verwelkomde zij de adj. directrice van de Stichting Zeeland mej. Westera. Zij sprak de hoop uit, dat de dijken deze winter niet door zware stormen zullen worden aangetast en dat het land, dat nu nog onder water staat, spoedig droog zal zijn. Over de activiteiten van het afgelopen seizoen zei mevr. Huijsman, dat de woning tentoon stelling een groot succes is geworden evenals de vacantiecursussen. Het mede leven van de leden buiten het rampgebied is énorm geweest. Daarbij komt nog, dat het ledental in de getroffen gemeenten sterker toegenomen is, dan in de niet- getroffen afdelingen. VERKIEZINGEN. Vervolgens vonden een aantal verkie zingen plaats. Als leden van het Prov. bestuur werden gekozen: Mevr. Kaan- Hamelinck plv. mevr. P. Roose-Kokelaar, Koudekerke. Mevr. A. der Weduwen- Steendijk, plv. mevr. L. Legemate-Lem- son, namens Schouwen. Mevr. L. Boot- Stols, plv. mevr. T. Braat-de Vrieze, na mens Duiveland. Mevr. E. Noome-Giljam, plv. mevr. C. Griep-Kriekaard te Krab- bendijke. Mej. A. J. Oom, plv. mevr. J, Vlaming-de Koek te Yerseke. Mevr. M E. Jansen-Glans, plv. mej. J. Vos te Brouwershaven. Tot lid van de kascom- missie werd benoemd mevr. Chr. de Feyter-van Hermon te Axel. Mevr. de Looff-Kalsbeek van de afd. Noord-Beve land zal als provinciaal afgevaardigde de algemene vergadering te Utrecht bezoe ken. Woorden van dank sprak de presi dente tot mevr. G. Dorst-Vos, mevr. J. de Nie-van Mameren en mevr. Klompe, die niet in het provinciaal bestuur terug keren. GOES, 12 Oct. De Zeeuwse Agrarische Raad heeft Zaterdagmiddag in de „Prins van Oranje" te Goes de jaarlijkse ont wikkelingsmiddag gegeven, die druk be zocht was. Na een openingswoord van mevr. L. N. Huijsman-Griep te Rilland, presidente van de afd. Zeeland van de Ned. Bond van Plattelandsvrouwen, die mevr. ten Kate en mej. Westera, adj. directrice der Stichting Zeeland, kon verwelkomen, trad de voordrachtskunstenares mevr. Hester Janse-Klenke uit Bilthoven op Zij droeg voor de pauze uit het boek van Jo Boer „Catharina en de Magnolia's" voor. Met dit boek debuteerde de schrijf sters, wier hoofdberoep eigenlijk schilde res is, in 1938. De wijze, waarop mevr. Janse-Klenke de ln dit werk voorkomen de figuren voor de aanwezigen liet leven, verdient alle lof. Geboeid luisterde men naar haar voordracht, die zo suggestief was, dat de aandacht geen moment ver slapte. Na de pauze droeg zij een fragment voor uit „Hollands Glorie" van Jan den Hartog en nog enkele korte schetsen met humoristische inslag. Als dank voor het geen zij had geboden, kreeg mevr. Janse- Klenke bloemen in ontvangst te nemen. Haar voordracht werd gevolgd door pianospel door mevr. F. Zoutewelle-Moer- mond uit Amsterdam. Zij speelde ver dienstelijk, waardoor het temeer te be treuren viel, dat haar spel niet die aan dacht en waardering kreeg, die haar ze ker toekwam. De voorzitter der L.J.G. de heer Ad. Doeleman sprak een kort slotwoord en overnandigde ook de pianiste een bou quet hertstbloemen. WINTERPROGRAMMA. Enkele suggesties voor de vulling van de bijeenkomsten der afdelingen in de komende winter werden gedaan. Er kun nen spreeksters over de voeding worden aangevraagd bij de Nat. Voedingsraad. Mevr. Oud-Stofberg en mevr. Truus van Stapelen zullen op aanvraag een tournee door Zeeland maken. De presidente is eveneens van plan diverse afdelingen te bezoeken en een bijeenkomst te verzor gen. Aanbevolen werd in Januari de ge combineerde avond met de mannen te houden. Tot slot van de bijeenkomst werden drie-minutenpraatjes gehouden. Namens de afd. Rilland werd gespro ken over: „Wat werd er voor ons gedaan na de ramp?" De spreekster dankte na mens alle getroffenen voor de hulp, die zo spontaan werd geboden. Namens de afd, Yerseke werd iets ver teld over de ervaringen met de lampe- kapcursus. (Een aantal door de dames- vervaardigde kappen, waaronder vele fraaie exemplaren, waren in de zaak ten toongesteld). Een dame van de afd. Kapelle vertelde, wat men het afgelopen seizoen van pit- riet had gemaakt en tenslotte vertolkte een afgevaardigde der afd. Axel de ge voelens van hen, die een vriendschaps pakket hebben gemaakt. VLISSINGEN, 12 Oct. Het is B. en W. van de Scheldestad niet ge lukt de raad een sluitende begroting voor 1954 aan te bieden. Er wordt op de gewone dienst voor het volgend jaar een tekort van f 364.000,- verwacht. De conclusie van B. en W. laat aan du tlelijkheid niets te wensen over: het begrotingsevenwicht is grondig verstoord, zo zeggen zij. Niet vanwege een onjuist gevoerd financieel beleid in het verleden, maar doordat de uitke ringen uit het gemeentefonds in aanzienlijke mate tekort schieten in de behoefte der gemeente aan algemene inkomsten. De normen, naar welke deze uitkeringen geschieden, zijn volkomen verouderd en houden geen re kening met de bijzondere ontwikkeling van Vlissingen sinds de bevrijding. Enkele cijfers geven U een uitste- meentefonds te verhogen, indien zich in n gemeente bijzondere omstandigheden voordoen. Deze bestaan in Vlissingen zonder enige twjjfel. Het is nu maar afwachten wat het Rijk zal doen. In ieder geval is het zó naar de mening van B. en W., dat er sprake is van een structureel begro tingstekort, dat alleen kan verdwynen door een toename van dekkingsmidde len van duurzame aard. kend inzicht in de financiële toestand waarin Vlissingen verkeert. Per hoofd' der bevolking stegen de netto-uitga ven sedert 1948 met niet minder dan f38.20, terwijl de uitkering uit het ge meentefonds slechts met f 14.40 per inwoner steeg in dezelfde periode. In de eerste jaren na de oorlog bestond het werk der gemeente eigenlijk al leen uit herstel van beschadiging en verwoesting. Aan de normale ontwik keling der stad kon niets worden ge daan. Daarvan is Vlissingen nu de du pe, want bij de vaststelling van het bedrag der Rijksuitkering werd met die normale behoefte zeer onvoldoende rekening gehouden. Bij afschrijving over 30 jaren wordt elk jaar de be groting alleen al met f 104.000 voor we- deropbouwuitgaven belast! SNELLE UITBREIDING DER BEVOLKING. Een andere factor, die Vlissingen parten speelt, is de snelle uitbreiding der bevolking, die op 1 Januari 1948 nog 20.608 en op 1 Januari jj. reeds 25.402 zielen bedroeg. De gemeente moest daardoor heel wat bijzondere voorzieningen treffen (onderwijs, wo ningbouw, openbare werken, veilig heid enz. En vergeten mag ook niet •worden, dat de kosten voor maatschap pelijke zorg sedert 1948 bijna verdub beld zijn. En met dit alles heeft de Rijksuitkering absoluut onvoldoende tred gehouden, Bij het tekort van f364.000,moet nog f30.000,worden geteld wegens hogere salarissen voor het gemeente- personeel. Nadat de begroting in com cept gereed was deelde de minister van Binnenlandse Zaken mede, dat de algemene uitkering f49.344,hoger zal zijn, maar dat de belastinguitke ring met f 8.385,zal dalen. Het één met het ander verrekend wordt het begrotingstekort dan f 353.000, BIJZONDERE OMSTANDIGHEDEN, Het spreekt wel vanzelf, dat B. en W. het hierbij niet hebben laten zitten. Zy schreven een brief aan de ministers Beel en van de Kieft en herinnerden hen eraan, dat de wettelijke mogelijk heid bestaat het bedrag per inwoner van de algemene uitkering uit het ge- Door vermakelijkheidsbelasting AXEL, 12 Oct. Het enkele maan den geleden genomen besluit van de ge meenteraad van Axel tot wijziging der vermakelijkheidsbelasting blijkt ernsti ge ontstemming te veroorzaken. Men beschouwt deze maatregel als een rem voor een bloeiend verenigingsleven. Nu het winterseizoen aanbreekt, rea liseert men zich meer en meer, dat een rigoureuze toepassing van deze belas ting een funeste invloed zal hebhen, Dit geldt zowel voor plaatselijke dilet- tantenverenlglngen voor amusement en culturele ontspanning, zoals b.v. het Spaarfonds, O. en O., en de Z.V.U.- groep. Doch ook het jeugdwerk zal hieronder lijden. Zo is het b.v. de Axel- se C.J.M.V. onmogelijk haar donateurs de traditionele culturele avond aan te bieden. Algemeen ls men van oordeel, dat de huidige belasting een beduidende cul turele achteruitgang zal bewerkstelli gen en de activiteit van vele verenigin gen ernstig zal remmen. Gehoopt wordt, dat de raad zijn standpunt zal herzien, daar bovenge noemd besluit ook ongunstige conse quenties zal hebben voor de gemeente kas. Ingezonden Mededeling (adv Niet krabben. De helder vloeibare D. D. D. kal- meert de jeuk ln enkele seconden, doodt de ziektekiemen en ge neest tot diep in de huidporiën. GENEESMIDDEL TEGEN HUIDAANDOENINGEN Smokkelen is niet altijd voordelig MIDDELBURG, 12 Oct. De Belgische rijkswacht had er enige tijd geleden de lucht van gekregen dat er op een boerderij te Temse in België boter gebracht was. Toen men eens een kijkje ging nemen ontdekte men in de schuur 133 kg. van dit gewaardeerde artikel dat, zo bleek uit Holland af komstig was. Bij het verhoor van de boerin kwam vast te staan dat een lange man met krulhaar deze boter met een luxe auto had gebracht en dat hij de volgende dag weer met een partijtje zou komen. Er werd 1 franc per kg voor de bemiddeling betaald. De volgende dag stond de rijkswacht V^tteren^ Mi «zelfsprekend te wachten totdat de £noeüylAeden te verkeren, hij vanzelfsprekend auto met boter verscheen. Het wach ten werd beloond, want even later kwam er een Chevrolet aanrijden met een Hollandse nummerplaat. De be st"" -der, de veehandelaar H. C. M. P. r't Graauw werd aangehouden. Het bleek, dat h.» in een geheime berg plaats in zijn wagen 128 kg Nederland se roomboter had verborgen. De auto met de boter werden door de Belgen in beslag genomen en P. werd over gebracht naar Dendermonde, waar hij, na 3 dagen in voorlopige hechtenis te hebben doorgebracht, op borgstelling van 15.000 Belgische francs in vrijheid werd gesteld. Maar ook in Nederland werd hy aan wilde gaan trouwen en op deze manier trachten wat geld te verdienen om een schuld die hij reeds had gemaakt, o.a. door de aanschaf van een huis, af te lossen. De Economische Politierechter ver oordeelde hem tot een gevangenisstraf voor de tijd van zes weken. Boter, geld en auto is hij kwijt. Familieberichten uit andere bladen. Geboren: Dina H„ d. v. de fam. A. W. Schaafsma-Swen, Amsterdam. Getrouwd: J. Kloosterboer Jzn. en T. Ezenga, Buenos Airos. Verloofd: G. v. d. Wulp en A. Mos- tert Amsterdam-Bergschenhoek. ALLES HOGER GERAAMD. In vergelijking met 1953 is het te kort f 120.000,groter. De oorzaak? Algemeen beheer vraagt f 3000,meer, openbare veiligheid f 4000,-, volkshuis vesting f 2000,openbare werken f14000,onderwijs f16.000,cultu rele Zorg f1000,en maatschappelijke zorg f 30.000,samen dus een verho ging van f70.000,—. De Rijksuitkerin gen worden f29.000,hoger, zodat de netto-stijging f41.000,bedraagt. Maar daar komt nog heel wat by voor uitvoering van zeer urgente kapitaals- verken. Het tehuis voor bejaarden zal f 36.000,aan rente en afschrijving vragen, de bouw van een gymnastiek lokaal f 11.000,een aula op de be graafplaats f 3.200,de doortrekking van de President Rooseveltlaan f 6.600,-, de aanleg van de uitvalsweg f 11.400, en het materieel van de reinigingsdienst f 10.700,—. TOEKOMSTPLANNEN. Over het tehuis voor bejaarden zeg gen B. en W„ dat nu waarshijnlijk bin nen afzienbare tijd eindelijk tot aan besteding kan worden overgegaan. De totale kapitaalslasten worden geraamd op f60.000,—, zodat voor 1955 nog f 24.000,overblijft. Bouw van een gymnastieklokaal aan de Jacob Cats- school is dringend noodzakelijk. Pas na 1954 zal uitbreiding van 't aantal open bare scholen noodzakelijk zijn. Voor de bouw van een aula zal de raad spoedig een voorstel te behandelen krijgen. Ook worden plannen gemaakt voor de door trekking van de Pres. Rooseveltlaan tussen de Koudekerkseweg en de Bur gemeester van Woelderenlaan, alsmede tussen de Bloemenlaan en de Irislaan. B. en W. zullen ook pogingen in het werk stellen, dat nu binnen afzienbare tijd kan worden overgegaan tot aanleg van de uitvalsweg VlissingenSouburg. Met het oog op de uitbreiding der stad moeten nieuwe vuilnisemmers worden aangeschaft, alsmede 'n smeer- brug en een ladder. B. en W. delen ook mede, dat het be grotingstekort over 1953 is opgelopen tot f 244.000,maar dit kan door een uitkering van ondernemingsbelasting van f 109.000,en besparing van rente van de st adsreserve worden terugge bracht tot f 35.000, MIDDELBURG, 12 Oct. De nieu we cursus voor opleiding van 2e en le monteur automobiel- en motortech niek is geopend door de Directeur der Technische School, die na woorden van welkom tot de voorzitter van het plaatselijk Bovagbestuur -en de ver tegenwoordiger van de V.A.M. zich speciaal richtte tot de cursisten, daar bij wijzend op de grote belangen welke voor hen op het spel staan. De vertegenwoordiger vandeV.A.M., de heer J. Oosthoek, sprak woorden van waardering aan het adres van het Bovagbestuur alsmede aan Directeur en docenten van de cursus. Hij wees op het belang van het practisch ge deelte hulpmonteur. Nadat de voor zitter van de Bovag, de heer W. Mul- lié nog enkele woorden van opwek king had gesproken begonnen de do centen, de heren W. J. Braam en W. A. Segeler, hun taak. Weg Stavenisse—St. Annaland komt er tóch. ST. ANNALAND, 12 Oct. Nadat men enkele maanden na de ramp een begin maakte met de vernieuwing van de weg St. AnnalandStavenisse, leek het enkele weken geleden, of er op nieuw stagnatie zou komen door de herverkaveling. Er zou toen sprake van zijn, deze weg niet door te trekken over de Oudelandse dijk, maar te doen uitkomen op de Postweg tussen Stave nisse en St. Maartensdijk. Thans is van officiële zijde bericht ontvangen (Gedeputeerde States), dat het oude plan gehandhaafd blijft, d.w.z., dat de aansluiting de de Oudelandse dijk tol aan de Stoofdijk wel doorgaat. Er zyn slechts enkele wijzigingen ln gekomen, maar dit meer met het oog op het wegnemen van bochten, zoals bij het z.g.n. „Diepe Gat" bijvoorbeeld. AANBESTEDING Bouw woonhuis te Breskens. Door het architectenbureau J. Jansen te Breskens werd aanbesteed het bouwen van een woonhuis aan de Mercuriusstraat alhier, voor rekening van de heer A. Ver- duijn. De uitslag was als volgt: Metselwerk: Fa C. Daansen Zoon te Breskens f 6253.Fa Pleijte de Win de 6194.Gebr. Vergouwe 5066. Loodgieterswerk: Gebr. Rookus 1343. L. Izeboud 1297. Schilderswerk: Fa Basting Zoon 1910.—; A. I. Provoost 1870.—; Fa B. J. Keijmel 1850.v. Haneghem Zoon 1825.—; J. Carels 1770.—. Het werk is aa.n de laagste inschrijvers gegund. ZIERIKZEE, 12 October Rondom het stroomgat bij Ouwerkerk zijn thans twee hoge uit steigerpalen opgetrokken torens verrezen, terwijl een derde to ren nog deze week zal worden ge- bo iwd. In deze 30 meter hoge stellage zullen in totaal 300 natrium-schijnwer- pers worden opgehangen. De torens worden geplaatst in een driehoek met zijden van 300 meter. Met deze verlich ting zal het mogelijk worden ook ge durende de donkere uren door te wer ken, waardoor tijdverlies op dit zo be langrijke object kan worden voorko men. Ook op de zaten, waar de ver vaardiging van zinkstukken geschiedt, heeft men palen geplaatst, waaraan reeds een groot aantal natriumlampen is bevestigd. Bouw 14 middenstandswoningen te Rilland. Ten gemeentehuize te Rilland is de aan besteding gehouden van de bouw van 14 middenstandswoningen voor het gemeente bestuur van Rilland-Bath. Architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes. Ingeschreven werd door Fa Bakker, Roo sendaal f 165.500.—; fa. v. d. Poel, Terneu- zen f 169.200.C. van Gorp, Wemeldïnge f 175.600.—; C. Priem, Lewedorp f 179.900; fa. Witkamp, Bussum f 186.300.fa. Gebr. v. d. Sande, Rilland f 190.000.—; D. v. d. Poel, Oudelande f 196.470.—; fa. Hil- hard, Hilversum f213.600.—. Door hetzelfde Architectenbureau zijn de volgende werken gegund: Het bouwen van een woonhuis aan het Oranjeplein te Bres kens voor^de heer.], v. d. Broecke aan de voIgendeTTannemers: fa. C. Daansen 6 Zn, W. J. Jacobs, Gebr. Rookus, L. Izeboud en W. v. d. Walle, allen te Breskens; het de finitief herstellen en verbouwen van het pand Haven Westzijde 19 te Breskens voor de heer 5. v. d. Broecke aan fa. C. Daansen 6 Zoon en W. J. Jacobs, beiden te Bres kens. Ingezonden Mededeling (adv.) Hamea-Gelei voor Uw handen Filmavond P.T.T. Zaterdag hield de Sport- en Ont spanningsvereniging P.T.T. te Middel burg, in de Bovenzaal van de Schouw burg een filmavond. Na een openingswoord van de Voor zitter, Dhr W. Freriks werd er een ge varieerd programma vertoond. Eerste vergadering Grafische Vakstudieclub.. De grafische Vakstudïeclub van de Unie van Werknemers-organisaties 'in het Grafisch Bedrijf hield haar eerste vergadering in het winterseizoen. Na de jaarverslagen van secretaris en penningmeester volgde een bestuursver kiezing. In de vacature van de heer G. Goovers (alg. adj.) werd gekozen de heer P. de Munck. Verschillende lezingen voor de diverse branches staan op het winterprogramma, evenals grafische hersengymnastiek, be spreking van het maandblad „Vakstudie" e.d. Besloten werd twee kalenderexposities te organiseren, evenals een expositie van de 50 beste boeken. De excursieplannen bestaan uit een be zoek aan de Drupa internationale ten toonstelling te Diisseldorf. Uitreiking diploma's. Zaterdagmiddag vond onder auspiciën van de Districts Opleidings Commissie Zeeland de diploma-uitreiking plaats aan de geslaagde leerlingen in het grafische bedrijf. De voorzitter der D.O.C., de heer J. M. van der Peijl, gewaagde voor hij tot de 1 uitreiking overging, van de bekroning op het werk der leerlingen, etrwijl met het behalen van dit diploma de poorten van het bedrijf voor hen opengaan. Hij wekte de geslaagden op zich goede be- drijfsgenoten te betonen en de studie voort te zetten. voort te zetten, o.m. door lid te worden van een vakstudieclub. Naast de geslaagden woonden patroons, leermeesters en ouders deze diploma uitreiking bij. ST. ANNALAND Bevestiging Ouderlingen. Zondag wer den de nieuw gekozen ouderlingen bij dé Gereformeerde Gemeente te Sint- Annaland, de heren Johs. Elenbaas en Mart. van der Klooster door Ds F. Diele- man uit Yerseke in hun ambt bevestigd. ZF.NDllKE Tafeltennis. De tafeltennisclub „Adven- do" uit Ijzendijke speelde een wedstrijd tegen „Smash" uit Zelzaete België. De uitslag was Advendo I—Smash I 5—4; Advendo II—Smash II 3—6. Huisslachtingen. In de maand Septem ber werden alhier twee verguningen uit gereikt voor huisslachting. LUIS 't Nut van 't Algemeen. Het departe ment Sluis-Aardenburg van de Maat schappij tot Nut van het Algemeen stel de dezer dagen zijn winterprogramma vast. Evenals vorige jaren zal samenge werkt worden met de Z.V.U. te Oostburg. Er zal voor de leden een filmvoorstelling, een marionettentheater en een tweetal lezingen georganiseerd worden.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 2