DEZE WERELD de loupe Europese gedachte maakt grote crisis door. v&n 6&Q tot öóiQ De draagkracht der zuilen» Slechts een afdakje Het been stijf» Nederland staat gereserveerd tegenover directe Europese verkiezingen» Adenauer heeft moeilijkheden met het samenstellen van een Kabinet» Ongerustheid in Korea. V De Radio brengt ons Zaterdag 10 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 3 Onder Nederland wil geen dak boven het Europese eenheidshuis, als dat dak niet tevens rust op een derde zuil: de eco nomische integratie. Die hele politieke eenheid (zelfs mét Hoge Autoriteit en mét Europees parlement) zal naar Ne derlandse opvattingen een schijnver toning zijn, als elk van de deelnemen de landen economisch vrij blijft om te doen en te laten wat men wil. Zolang er douanes langs de grenzen zullen staan met alle aankleven van dien voor het personen- en goederenverkeer, zo lang zal er van politieke eenheid geen sprake kunnen zijn! Is men dan al niet een flink stuk ge vorderd op die weg van economische eenwording? Och, pak zelf Uw koffer maar eens in en stap in de trein naar het buitenland. Men zal eerst Uw pas controleren dat heeft niets met eco nomie te maken, want het is slechts een politiemaatregel; ook tussen lan den die geen economische grenzen kennen (Frankrijk en het Saargebied b.v.) komt men Uw pas controleren, Achter deze politiedienaar komt ech ter een tweede man, die Uw portemon- naie en Uw portefeuille wel eens van binnen wil bekijken (al zal hij meestal volstaan met U te geloven!). En dan is er nog iemand die wel eens in Uw koffer wil neuzen. Inderdaad, het zal maar zelden voorkomen, dat U invoer rechten moet betalen: de Europese economische samenwerking is wel zo ver gevorderd, dat de meeste landen 80 tot 90 pCt van de goederen vrij van invoerrechten laten; Nederland zelfs 92 pCt. Heeft U echter iets dat niet op de „liberalisatielijst" staat, dan kost het U guldens of franks of mar- j ken of wat dan ook. Deze gewone treinreiziger is nu maar een geval in het klein: hoe het gaat als U uitgebreide zaken met het buitenland gaat doen, kunt U ech ter wel hieruit afleiden. „Dit alles moet verdwijnen!" zegt de Nederlandse regering. En inderdaad: psychologisch bezien is het om te lachen, dat men Nederlanders, Fransen, Duitsers, enz. tot Europese burgers wil opvoeden, terwijl ze bij iedere stap die ze over de eigen landsgrens willen zetten, worden gedwarsboomd; letterlijk door een dwarsboom! Die psychologische consequentie, hoe belangrijk ook, is echter niet de be langrijkste factor. Veel reëler is het gevaar, dat men thans een politieke autoriteit in het leven gaat roepen, die helemaal geen autoriteit, geen gezag heeft. Ja, wel op het gebied van kolen en staal want op dat punt neemt deze autoriteit het gezag van de K.S.G. over. En misschien ook op het gebied van defensie, als tenminste de Europese Verdedigingsgemeenschap nog eens werkelijkheid zal worden. Maar is dat politiek gezag? Het is bij wijze van spreken anderhalf ministerie uit een heel landskabinet! Als een der landen economische bezwaren heeft tegen een bepaald plan, dan is de politieke auto riteit van de kaart! In onze wereld zijn politiek en economie niet meer los van elkaar te maken: bijna kan men zeg gen dat politiek economie is! We noe men één voorbeeld: de Europese rege ring zal van oordeel zijn, dat Neder land ter wille van Europa's defensie vijf divisies op de been moet brengen. „Onmogelijk!" zegt onze regering. „Wij kunnen dat niet betalen!" Wat heeft men nu aan een Europese regering als zij dan niet tevens de middelen kan verschaffen, zodat Nederland het wél kan betalen? Men heeft dan een huis met een afdakje: het reikt niet boven de huiskamer en de slaapkamers; daar laat men het rustig binnenregenen! Zien de andere landen, de andere regeringen dit dan niet? Waarschijn lijk wel, maar uit eigen belang wenst men er toch niet toe over te gaan (al ziet het er naar uit, dat men toch wel een paar stappen in onze richting wil komen!). Want het wegvallen van de economische grenzen dat betekent dat Nederlands land- en tuinbouw producten, Nederlands fruit, Neder landse sigaren en ga zo maar door, vrijelijk in alle landen die meedoen mogen worden verkocht. Omgekeerd betekent het natuurlijk ook, dat Frank rijk zijn wijn, die het nauwelijks kwijt kan, vrijelijk over Europa mag laten spoelen en dat Duitslands industriële producten een stevig stuk van die ene Europese markt voor zich zullen op eisen. Zo wikt men in ieder land de voor- en nadelen en doorslag geeft niet het algemeen maar het eigen be lang! Onze regering vindt dat dat nu maar eens uit moet zijn. Doen of niet doen, maar er geen schijnvertoning van ma ken, die alleen maar geld kost en geen nuttig effect oplevert. Men heeft daar in schoon gelijk! Laat Frankrijk dan maar boos op ons zijn (een boosheid die goed te pas komt, want als Neder land het been stijf houdt kan men rich achter onze stijfkoppigheid ver schuilen en het E.V.G.verdrag laten voor wat het is!) het is minder be langrijk dan dat Nederland een kant Het tweede Haagse congres. (Van onze parlementaire redacteur) DEN HAAG, 9 October. Men zal moeilijk kunnen ontkennen, dat het begin van het Tweede Congres der Europese Beweging in Den Haag niet feestelijk was. Ongetwijfeld was het een hele eer voor deze beweging om onze landsvrouwe en haar man in haar midden te hebben en ongetwij feld gaf de aanwezigheid van vele Ministers, leden van de Raad van State, Kamerleden en hoge autoriteiten relief aan deze eerste vergadering. Van dit congres wordt iets verwacht. Het kan een hachelijke zaak zijn om een reprise te geven van een succesvol optreden. Het zou niet de eerste keer zijn dat zo'n herhaling tegenvalt, omdat men er teveel van heeft verwacht. Voor deze opgave staat de Europese Beweging. Het congres van 1948 is zeker een succes geweest. De grote politici uit Europa waren aanwezig, Churchill speelde een rol, die een andere houding van Engeland deed ver wachten dan nu het geval is en het heeft de stoot gegeven tot de oprichting van de Raad van Europa in Straatsburg. In 1948 is de sluimerende Europese gedachte ontwaakt. Het congres woelde de publieke opinie los en zelfs de meest verstokte optimist had niet kunnen dromen, dat in een betrekke lijke korte tijd zulke resultaten geboekt zouden kunnen worden. Zo heeft dit Eerste Congres een belangrijke stoot in de goede richting gegeven. bleem en kan het ment van een duidelijk „neen" aangebroken zijn. Tot nu toe heeft men hierover nog niets gehoord, maar dat zal de ko mende dagen stellig komen. De welkomstredevoering van minis ter Beel, waarin hij zeide, dat de Ne derlandse regering de grootste beteke nis hecht aan dit congres, zal daarom ook meer zijn dan een holle phrase. De plichtplegingen. Er is geen internationale vergade- j ring die aan het lezen van telegram- i men en het aanhoren van bijzondere redevoeringen kan ontkomen. Er was een telegram van Churchill, waarin beloofd werd dat Engeland het stre- j ven in Europa zal steunen en een ge- j lukwens van Adenauer. Nadat voorzit- 1 ter Spaak zijn kort openingswoord had - uitgesproken, kregen twee Europese! kampioenen het woord, de Fransman Robert Schuman en de Duitser Hein- rich von Brentano. Het applaus voor de eerste, de grondlegger van de K.S. G., was zonder meer emotioneel. Nieuws konden de grootmeesters niet meer vertellen. Het enige wat op viel was, dat Schuman veel aandacht besteedde aan het Saarprobleem, en de heer v. d. Goes van Naters prees voor zijn activiteit in Straatsburg, maar dat von Brentano over deze netelige kwestie met geen woord repte. Verder kreeg Spaak toen van der Goes 's middags presideerde het eerste Europese paspoort van de K.S.G. aangeboden. Volgens hem een illegaal paspoort, daar hij er geen recht op heeft. „Nu kunnen er gekke dmgen gebeuren", zo verzekerde hij. Zo is dit congres met een vrij moeizame start begonnen. Morgen komen de sectie vergaderingen, waar gesproken zal worden over drie onderwerpen: een verslag over de instellingen van de Europese Gemeenschap van de Belg Dehousse, een politiek verslag van de Italiaan Spinelli en een verslag over de gemeenschappelijke markt van de Nederlander Blaisse. Ingezonden Mededeling (Adv Tijd voor „neen' gebroken. aan- Maar nu het Tweede Congres. De Kolen en Staalgemeenschap is een feit. Het verdrag inzake de Europese De fensie Gemeenschap is gesloten, maar de goedkeuring van de meeste parle menten blijft maar uit. Als iets is dui delijk geworden de laatste tijd dan is het wel, dat de Europese gedachte een grote crisis heeft doorgemaakt. Een feit is, dat de Europese Beweging niet de ogen gesloten heeft voor de jongste ontwikkeling. Zo is er een groot ver schil met 1948. Toen moest er iets op gebouwd worden, nu moeten steeds grotere weerstanden overwonnen wor den. Dit is een realiteit, die tijdens de debatten van gisteren, zeer duidelijk naar voren is gekomen. Dit congres is zowel een eindpunt van lange en ge duldige pogingen, als ook, naar wij hopen een nieuw uitgangspunt", zo zei- de de heer René Courtin. „Het is de taak van dit Congres zich in alle vrij heid uit te spreken over het geheel ener politiek, want wij allen weten, dat wij nu op een beslissend ogenblik beland zijn. Het uur heeft geslagen om Europa te maken, vlug en onversaagd". Het doel van dit Congres is dus de cri sis te overwinnen, die zich volgens Courtin geopenbaard heeft in de doel stellingen en in de methoden. Actie wekt reactie, zo betoogde hij en wij zijn niet snel genoeg geweest om deze reactie, die te vroeg is gekomen en alles dreigt mee te sleuren, op te van gen". Dat waren nuchtere woorden. Van grote politieke opgewektheid kan op dit driedaagse congres dan ook geen sprake zijn. Met inspanning van alle krachten zullen de gedelegeerden waaronder zeer vele parlementsleden - trachten de Europese wagen weer op het goede spoor te zetten, nogmaals de publieke opinie te beïnvloeden en daardoor invloed op de nationale rege ringen uit te oefenen. Waar blijft Europees politiek gezag? Alles zal er op gezet worden om zo spoedig mogelijk een Europese poli tieke Hoge Autoriteit met een eigen Parlement uit de grond te stampen. Als dat maar lukt, dan zal volgens de Europese Beweging de Europese zon weer gaan schijnen en zal het ge daan zijn met het dogma van de na tionale souvereiniteit. De Assemblée da hoe heeft een concept grondwet ge maakt, dat momenteel door de Raad van Ministers wordt behandeld. Het was juist dit College, dat de zwaarste critiek te verduren kreeg. Prof. De housse, de knappe Belgische socialis tische senator, de man, die bijna de vader van het concept Europese grond wet genoemd kan worden, heeft zijn mening niet onder stoelen of banken gestoken. „De wispelturige wijze waar op de ministers met het E.P.G. om springen is niet te aanvaarden. Zij han delen in strijd met de eerbied voor het werk van de Assemblée ad hoc, die zij zelf hebben ingesteld. Als men poli tieke mannen vraagt de gedachte van het Europees Politiek Gezag uit te werken, moet men het resultaat van deze arbeid niet meer door deskundi gen laten bekijken". Prof. Dehousse doelde op de conferentie te Rome, waar de „plaatsvervangers" zich met 't concept hebben bezig gehouden. Ook de politici hebben deskundigen in de arm genomen en de Luikse hoogleraar was dan ook van mening, dat de mi nisters tegennatuurlijk en onredelijk handelen. Naar zijn oordeel zijn de problemen technisch rijp en zullen de politieke mannen de ministers een politieke beslissing moeten nemen. Nu er steeds meer berichten cir culeren, dat de mogelijkheid bestaat dat de ministersconferentie over de ze zaak, die op 20 October in Den Haag zou worden gehouden, zal wor den uitgesteld, was dit voor Prof. zou opgaan, waarvan noch voor ons land, noch voor Europa, noch voor de wereld heil te verwachten is. Ook Koningin Juiiana woonde het Congres bij. H. M. begroet de gewe zen Franse minister van Buitenlandse Zaken, Robert Schuman, bij haar binnenkomst in de Ridderzaal. Dehousse een aanleiding om te waar schuwen, dat dit uitstel niet te lang mag duren. Zeker niet bijv. tot Ja nuari. Zou dit wel het geval zijn dan zal de Assemblée ad hoc, die nog niet dood is, in een buitengewone zitting bijeen geroepen moeten worden. Dit was de beste redevoering van deze eerste dag. De Fransman Frenay bleef echter niet achter: „de minis ters zijn schuldig", zo riep hij uit. Nederland gereserveerd. Prof. DeiiGusse deelde nog mede, dat in Rome is overeengekomen om het direct algemeen kiesrecht voor het Europese Parlement in te voeren. Di recte verkiezingen dus. Een land staat daar gereserveerd tegenover, aldus voegde hij er aan toe en het is geen geheim dat dit Nederland is. De Nederlandse Regering en ook de meer derheid van ons Parlement vindt de tijd daarvoor niet rijp. Maar ook op een ander punt zal Nederland in de contramine kunnen zijn. We weten nog niet of onze gedelegeerden het oorspronkelijke Nederlandse stand punt nog delen, n.l. dat de politieke integratie saifien moet gaan met de economische. Op dit punt is men het te Rome ook niet eens geworden. De Nederlandse delegatie heeft o.i. terecht aan deze combinatie vastgehouden. Wat is een Europees Politiek Gezag, als dit alleen maar een overkoepelend orgaan is van de K.S.G. en de E.D.G., die haar eigen instituten hebben? Dit Gezag heeft slechts zin als het meer terreinen kan beslaan. Om er dan nog maar van te zwijgen, dat de economi sche integratie voor ons land een noodzakelijkheid is. Zal men de poli tieke integratie op dit Tweede Con gres los willen maken van de econo mische? Dan staan de Nederlandse gedelegeerden voor een groot pro- Iedereen wil aan zijn trek komen. Een verkiezingsstrijd van 6 weken is niet zo zwaar. BONN, 9 October. Dr Konrad Adenauer, de Westduitse bonds kanselier, heeft gisteren verklaard, dat het gemakkelijker is zes weken lang een. verkiezingsstrijd te voeren, dan een week lang over de samen stelling van een Kabinet te moeten beraadslagen. Oorzaak der moeilijk heden is, dat de drie partijen, die Adenauer als coalitiepartners heeft aangeworven om zichzelf een meerderheid te bezorgen waarmee hij de Grondwet zou kunnen veranderen, meer zetels wensen dan hij heeft te vergeven. Van- in de Brandweer kwam te laat, BOERDERIJ GING IN VLAMMEN OP. WIJDEWORMER, 9 Oct. morgen is brand uitgebroken boerderij van de familie D. Klok, ge meente Wijdewormer. De grote boer derij stond in een ommezien in lichter laaie. Vermoed wordt, dat kortsluiting de oorzaak is. Toen de gemeentebrand weer uit Zaandam arriveerde, kon de boerderij reeds als verloren worden be schouwd. De geheele boerderij werd 'n prooi van de vlammen. Daarnaast stelt ook de Beierse vleu gel van Adenauers eigen partij eisen en moet rekening houden met de wens, dat Christelijke ministers ook eerlijk over de Katholieke en de Pro testantse Groep verdeeld worden. Adenauer heeft om alle candidaten zoveel mogelijk een plaatsje onder de zon te bieden reeds het aantal mi nisteries met twee uitgebreid. Daar tegen heeft zich niet alleen de so cialistische oppositie gekeerd, maar ook de minister van financiën, dr Schaeffer, die na alle belastingvermin deringen van voor de verkiezingen thans weer bezig is de koorden van zijn beurs dicht te trekken. De Christelijke Partij heeft zich gisteren er voor uitgesproken, dat de liberalen niet meer dan drie en de Duitse partij en de vluchtelingenpartij niet meer dan één minister zouden krijgen, één minder dus dan zij zich zelf hadden toegedacht. Ingewijden nemen aan, dat inmid dels ook de beslissing gevallen is over de bezetting van de ministeries van» verkeer en van landbouw. Minister Seebohm zal hoogstwaarschijnlijk aan verkeer plaats moeten maken, voor de jonge Beierse Christen democraat, Franz Joseph Strauss. Daarmee zou de leiding van één der tot nu toe zeer „nationaal" beheerde departementen overgaan op een der exponenten van de Europese koers. Minister van Landbouw wordt de Christelijke afgevaardigde, Heinrich Luebke. Ingezonden Mededeling (aüv.) IN Korea dreigt het mis te lopen. Zoals de zaken er nu voor staan, lijkt het er niet op, dat de politieke conferentie over Korea vóór 28 October, zoals in de Be standsovereenkomst is bepaald, doorgang zal vinden. En met de naleving van de Bestandsovereen komst is het ook maar zo, zo. Klei ne strubbelingen, al of niet ernstig van aard, verhitten de gemoederen steeds meer. Heel de wereld, die in een vredesstemming verkeert, slaat met bezorgdheid de ontwikkeling in dit kruitvat gade, behalve dan de Zuidkoreaanse President Rhee, de grote intrigant op de achtergrond. Over de tijd en plaats van de confe rentie zijn de beide partijen het nog steeds niet eens geworden. Het lijkt er veel op, dat de Russen proberen de kwestie zo lang te rekken, dat de be paling om de conferentie vóór 28 Oc tober te houden, niet meer nagekomen kan worden. Eerst hebben de mannen van het Kremlin bezwaar gemaakt te gen de samenstelling van de conferen tie en later werd bezwaar gemaakt te gen tijd en plaats. Alsof dit nog niet genoeg was, speel den zich in het land onverkwikkelijke taferelen af. Men kent de geschiedenis nog wel. De Indische bewakingstroe pen schoten op Noordkoreanen, die 5 artsen dreigden te molesteren. Hoe het gaat, gaat het, maar de Zuidkoreanen schreeuwden moord en brand over dit brute optreden, omdat die „communis tische" soldaten op de achtergebleven Noordkoreanen, die n.b. hun bondge noten waren, hadden geschoten. Rhee wreef zich in de handen en zei tegen een ieder, die het maar horen wilde, dat hij het altijd al had gezegd, dat de Indische troepen communistisch wa- ren en dat hij, als hij kans zag, de troe pen uit het land zou gooien. Bepaald vriendelijk was dus de houding niet tegenover deze troepen, die toch vrij willig de taak op zich namen om po litieagent je te gaan spelen over de krijgsgevangenen, die niet wilden re patriëren. In deze troebele sfeer moest de neutrale bestandscommissie haar moeilijke taak verrichten. De toestand is bepaald critiek in Ko rea. Nehroe, de president van India, maakt zich bepaald ongerust en heeft een persoonlijk telegram aan Churchill gezonden over de jongste ontwikkelin gen en het aandeel daarin van de In dische bewakingstroepen. De president heeft reden om ongerust te z\jn, want niet alleen beschuldigt Zuid-Korea de Indische troepen maar ook de neutrale bestndscommissie zou niet meer neu traal zijn. Ook in de Ver. Staten maakt men zich bezorgd. Donderdag heeft men via Zweden een boodschap gezonden aan de Chinese communisten en de Noord koreanen, waarin wordt verzocht zo spoedig mogelijk het standpunt over de politieke conferentie kenbaar te maken. In de boodschap wordt het voorstel uitgewerkt, dat de Ver. Sta ten een afgezant sturen om met een vertegenwoordiger der communisten een regeling te treffen voor een spoe dige bijeenkomst van de conferentie. Zo zeurt de kwestie Korea maar door. En de 28ste October nadert. De diplomaten van Oost en West leven in spanning. Het front in de koude oorlog is in beweging. Er staan grote dingen te gebeuren. Attlee heeft een groot of fensief aangekondigd door dik en dun heen, wat ook het antwoord van de Russen op de komende Westelijke voorstellen zal zijn. De Westelijke po litici confereren druk achter de scher men om de vredesvoorstellen zo doel matig mogelijk te laten zijn. En de Oostelijke diplomaten proberen uit de huidige situatie zoveel mogelijk winst te halen en vooral hun „goed" gezicht te bewaren. En deze winst moet o.a. zijn toelating van Communistisch Chi na tot de Verenigde Naties en deel neming van landen aan de conferentie, die mee aan de strijd deelnamen. Daarom moet de kwestie Korea zoveel mogelijk stagneren! ZONDAG 11 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 8.00 Nws. 8.15 Gram. NCRV: 9.30 Nws en wa- terst. 9.45 Orgelconc. 10.00 Geref. Kerk dienst. 11.30 Gram. 11.45 Orgel en bas- bariton. KRO: 12.15 Gram. 12.20 Apolo gie. 12.40 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nws. 13.10 Gram. 13,40 Boekbespr. 13.55 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.30 Radio Philh. ork. en solist. (Om 15.50 Op het feest van het Moeder schap van de H. Maagd Maria). 15.45 Ne- derl. Kamermuz. 16.10 Kath. Thuisfront overal! 16.15 Sport. 16.30 Vespers. IKOR: 17.00 Oecumenische jeugddienst. 18.00 Ned. Herv. Zangdienst. 18.45 Pastorale rubriek. NCRV: 19.00 Nieuws uit de ker ken. 19.05 Koorconc. 19.30 „Weg en werk de Kerkhervormers", caus. KRO: 19.45 Nws. 20.00 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 Amus. muz. 20.50 „Grafschrift voor een spion", hoorspel. 21.40 Gram. 21.50 Symphonette-ork. en sol. 22.25 Lichte muz. 22.35 Act. 22.45 Avondgebed en lit. kalender. 23.00 Nws. 23.1524.00 Gram. HILVERSUM H. (298 m:) VARA: 8.00 Nws. 8.18 Gram. 9.00 „Langs ongebaande wegen", caus. 9.10 Volksdansen. 9.30 Gees telijk leven. 9.45 Franse volksliedjes. 10.00 Met en zonder omslag. 10.30 Gram. 10.55 Voordr. 11.15 Prome„„de ork., klein koor en sol. AVRO: 12.05 Spaanse, Portugese en Zuid-Amerikaanse muz. 12.35 Even af rekenen, Heren! 12.45 Lichte muz. 13.00 Nws. 13.05 Med. of gram. 13.10 Dansmuz. 14.00 Boekbespr. 14.20 Gevar. muz. 14.40 Strijksextet. 15.20 Filmpraatje. 15.35 Ope ra-programma. 16.30 Sportrevue. VARA: 17.00 Strijksextet. 17.30 Voor de jeugd. VPRO: 18.30 Doopsgezinde kerkdienst. IKOR: 19.00 Voor de jeugd. 19.35 „Ge sprekken met de Bijbel". AVRO: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. muz. 20.55 Journ. 21.10 Gevar. muz. 21.25 Gram. „Mag ik mij even voorstellen1! Mijn naam is Cox!", hoorspel. 22.40 Pianorecital. 23.00 Nws. 23.15—24.00 Gram. MAANDAG 12 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) NCRV: 7.00 Nws. 7.13 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nws en weerber. 8.10 Sportuitsl. 8.20 Gram. 8.30 Tot Uw dienst. 8.35 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 V. d. vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Mastkjimmen. 10.10 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.45 Gevar. progr. 12.25 Voor boer en tuinder. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 12.59 Klokgelui. 13.00 Nws, 13.15 Orgelconc. 13.30 Gram. 14.00 School radio. 14.30 Gram. 14.45 Voor de vrouw. 15.15 Salonork. 15.40 Vocaal ens. 16.00 Bij bellezing. 16.30 Viool, cello en clavecim- bel. 17.00 Voor de kleuters. 17,15 Gram. voor de jeugd. 17.30 Voor de jeugd. 17.45 Regeringsuitz.: Minister Beyen ontvangt Europese Jeugddelegaties. 18.00 Kerkkoor. 18.20 Sportpraatje. 18.30 Pianospel. 18.45 Engelse les. 19.00 Nws en weerber. 19.10 Amus. muz. 19.30 Volk en Staat. 19.45 Gram. 20.00 Radiokrant. 20 20 Kamermuz. 21.00 „Mala, de Eskimo", hoorspel. 22.15 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nws en S.O.S.-ber. 23.1524,00 Gram. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.33 Gram. 8.00 Nws. 8.18 Gram. 8.35 Weense muz. 9.00 Gym. 9.10 „Onder de p.annen", hoor spel. 9.30 Gram. VPRO: 10.00 „Voor de oude dag", caus. 10.05 Morgenwijding. VA RA; 10.20 Sopr. en piano. 10.45 Voor de zieken. 11.40 Voordr. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Voor het plat teland. 12.38 Accord, ork. 13.00 Nws. 13.15 Voor de Middenstand. 13.20 Omr. ork. en sol. 14.00 Voor de vrouw. 14.15 Radio Philh. ork. 14.45 Gram. 15.00 Gevar. progr. 16.00 Gram. 16.20 Haarlemse Orkest Ver eniging, koor en sol. 16.45 Vragenbcantw. 17.15 Gram. 17.50 Mi], comm. 18.00 Nws. en comm. 18.20 Joods progr. 18.45 ParL overz. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Volks zangkoor. 19.30 Muz. caus. 19.45 Rege ringsuitz.: Vraaggesprek tussen H. A. van Luyk, van het Commissariaat voor de emigratie en R. Spoor, landbouwer in Australië, over de landbouw in Australië, 20.00 Nws. 20.05 Act. 20.10 „In Heiland staat een huis", hoorsp. met muz. 20.40 Aetherforum. 21.20 Dansmuz. 23.15 Or- gelsp. 23.3524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 12.00 Ork. conc. 12.30 Weerber. 12.34 Voor de land bouwers. 12.42 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Pianoduo. 13.30 Gram. 13.45 Pianoduo. 14.00 Schoolradio. 14.50 Gram. 15.00 Voor de zieken. 16.00 Gram. 16.15 Ork. conc, 17.00 Nws. 17.10 Lichte muz. 18.00 Franse les. 18.15 Gram. 18.25 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 20.00 Strijkkwart. 21.00 Volksmuz. 21.15 Ork. conc. 22.00 Nws. 22.15 Orgelspel. 22.55— 23.00 Nws.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 3