K.L.M. LIFTMASTER KOERST OP DE EERSTE PRIJS AAN Britse regering stelt grondwet buiten werking Canberra van Burton wint de snelheidswedstrijd PROTESTANTS CHRISTELIJK BLAD VOOR ZEELAND De Hastingsgediskwalificeerd Staking te Amsterdam beëindigd SCHERPE PROTESTNOTA VAN ZUID-SLAVIË U.S. vragen Zuid-Korea zich j in te binden PROF. DIEPENHORST TEN GRAVE GEDRAGEN Tram weer terug op Schouwen Washington is het er roerend mee eens Franse regering boekt winst Dr Adenauer herkozen Federatie van Vlaanderen en Wallonië. Uitgave: Stichting „Zeeuwsch Dagblad" Hoofdkantoor: Goes, L. Vorststr. 90, Tel. z43G, bij geen gehoor voor advertenties 2970, voor redactie 2435. Giro 2742a9. Kantoren: Vlissingen: Lammenss'raat 17, Telef. 2754, Middelburg: Korte Noordstr. 35. Tel. administratie 8009, Tel. redactie "347; Ter- neuzen: Dijkstraat 26 28 Expl- 'tatie: Oosterbai.n Le Cointre N.V., Goes ZEEUWSCH DAGBLAD 9e JAARGANG, No. 2608 Abonnementsprijs j 0.44 per week, f 1.85 p. maand, 5.45 p. kwartaal Losse nummers 13 cent Advertentieprijs 20 cent per nun. Rubriek Kabouters 10 ct. per woord ZATERDAG 10 OCT. 1958 Hoofdredacteur: J. D TROOSTHEIDE Directeur JACQ DE SMIT Medewerkers: Ds W. O. v. Burgeier, Kruiningen; A. I. Catsman, Aardenburg; Mr W. F. E. Baron v. d. Feltz, Mid delburg; Ds A. Gruppen, Biezelinge; Ds J. S. Hartjes, Vlissingen; J. S. Hoek, Middelburg; J. Hommes, Nieuwdorp; J. Huijssen, Terneuzen; Ds J. Karelse, Goes; J. Laport, Goes; Ds B. G. A. v. d. Wiel, Tholen; R. Zuiaema, Goes. Op- en ondergang van Zon en Maan: Maandag: Zon op 6.58 u., onder J7.54 u. Maan op 12.13 u., onder 19.21 u. Hoogwater Maandag 12 Oct.: Vlissingen: 4.07 u. 1.97 m., 16.16 u. 1.95 m. Terneuzen: 4.34 u. 2.11 u. 16.42 u. 2.09 m. Wemeldinge: 5.54 u. 1.70 m„ 18.00 u. 1.67 m. Zierikzee: 5.08 u. 1.51 m., 17.16 u. 1.45 m. SCHIPHOL, 10 Oct. De „Liftmaster" van de K.L.M. raast op het ogenblik, (3.30 v.m.) met grote spoed in richting van Port Darwin, waar het Neder landse toestel om 6.42 wordt verwacht. De „Hastings" van de Nieuwzeelandse luchtmacht is voor onbepaalde tijd opgehouden op het vliegveld van Negombo op Ceylon en is gediskwalificeerd omdat een van de vier motoren wordt ver vangen. De nog steeds grote concurrent van de K.L.M. de „Viscount" van de B.E.A. is vanmorgen tegen half vier in Perth geland. Naar de wedstrijd zich op het ogenblik Iaat aanzien maakt de „Liftmaster" een grote kans op de eerste prijs. Ruim twee uur is het Nederlandse toestel al voor op zijn eigen tijdschema, terwijl de „Viscount" niet zo gunstig ligt ten opzichte van de handicap. De snelheidswedstrijd is gewonnen door de Canberra van Ronald L. Burton van de R.A.F. die de afstand in 23 uur 51 minuten en 7.2 seconde aflegde. Van 't ogenblik, waarop de „Liftmaster" om 9.27 uur gistermorgen Karachi ver liet, tot het moment waarop het toestel om zeven minuten voor middernacht in Djakarta aankwam, waren 5942 ki lometers afgelegd. De weg was gegaan over laagland, moeras, heuvels, vele stukken water, „de duizend eilanden". De „Damme" heeft nu het stuk over Java, Bali, Lombok, Soembawa, Soem- ba, en 850 kilometer Timor zee. Die Timor zee hebben de Engelsen Scott en Campbell Black in de Octoberdagen van 1934 in hun winnende tweemoto- rige goed werkende motor overgesto ken. Het traject Djakarta-Port Darwin is 2723 km lang. In Karachi was de K.L.M.-„Liftmas ter" twee uur voor op de eigen sche matijd. Na Bagdad volgde een vlucht over woestijngebied waar de passagiers al vrij spoedig waren uitgekeken. De ogen vielen dicht en na korte tijd was er een gezelschap slapende passagiers waar Klaas Vaak nog wel jaloers op had kunnen worden. Nadat er menig uiltje dus was geknapt, hielden de passagiers eikaars belangstelling wak ker door het houden van spelletjes. Verscheidene dames hadden de raad van dr Plesman opgevolgd en een brei werkje meegenomen. Karachi was de eerste plaats waar de Liftmaster bij daglicht aan de grond kwam. De luchtreizigers konden de machine met het oog op het zo snel mo gelijke vertrek niet verlaten en de vrouwelijke passagiers, in zomerjurk, haalden om de beurt in de deurope ning een frisse neus. Gezagvoerder Kooper en de jarige „papieren vlieger" de heer Visser, wa ren over het verloop van de vlucht van hun toestel tot Karachi tevreden. De eerste officier van de K.L.M.-machine, Griffith, had, zoals men zich indenken kan, als Australiër ook belangstelling voor de Australische „Canberra' straalbommenwerpers uit de snelheids afdeling. 9.02 UUR: KARACHI De „K.L.M.-Liftmaster" heeft het traject van Londen naar Karachi, ie der oponthoud meegeteld, met een ge middelde snelheid van ruim 470 km per uur afgelegd. Dit betekent, dat de „Dr ir M. H. Damme" van Londen tot Rome een gemiddelde bloksnelheid heeft gevlogen van 476 km per uur, van Rome tot Bagdad 479 km per uur en van Bagdad tot Karachi 462 km per uur. ZES UUR WINST Met het traject LondenKarachi achter de rug heeft de „Damme" o.m. dank zij de efficiente grondbedienin- gen en het daaruit resulterende korte oponthoud bij de tussenlandingen niet AMSTERDAM, 9 Oct. De vrachtvaar ders van de dienst der Publieke Werken van de gemeente Amsterdam hebben van morgen tijdens een bijeenkomst in ge bouw „De Arend" besloten het werk te hervatten, dat vorige week Vrijdagmor gen was neergelegd. De vrachtvaarders die het materiaal vervoeren voor de af deling bestrating van publieke werken, namen dit besluit, toen zij vernamen, dat hun verzoek om in een hogere loongroep te worden geplaatst, door het georgani seerd overleg zal worden onderzocht. Nader vernemen wij, dat ook de chauf feurs van de gemeentelijke reinigings dienst, die in staking waren gegaan, om dat ze weigerden volgens hen „besmet werk" van de vrachtvaarders over te ne men, hebben besloten vanmiddag op de zelfde tijd aan het werk te gaan. Hier door zal de stadsreiniging, die een dag heeft stil gelegen, weer normaal gaan functionneren. minder dan zes uur winst geboekt op de handicap. De winst op het van te voren door de K.L.M. vastgestelde ei gen tijdschema bedroeg in Karachi 1 uur en 48 min. BENEN STREKKEN Uit Rangoon seinde de A.N.P.-ver- slaggever: „Na gedurende vier en twintig uur niet uit het vliegtuig te zijn geweest (een uur voor hét ver trek van Londen airport waren alle passagiers al aan boord) hebben de inzittenden van de Liftmaster tij dens het oponthoud van vier en der tig minuten te Rangoon even de be nen kunnen strekken. Alles is wel aan boord. De Liftmaster heeft thans een voorsprong van zeven uur en 50 minuten op de handicap tijd. De „Liftmaster" had op het vierde en langste traject, KarachiRangoon een bloksnelheid van 430 km per uur gemaakt. Dit is geen grote snelheid, doch gezagvoerder Kooper was als 'ge volg van het slechte weer in de bo- SPIONNAGEPROCES TE BOEKAREST LONDEë, 9 Oct. Voor een mili tair gerechtshof te Boekarest is van daag een proces begonnen tegen 16 „Amerikaanse spionnen", die met val schermen boven Roemeens grondge bied waren neergelaten, aldus meldt Radio-Moskou. De beklaagden worden beschuldigd van spionnage, terrorisme en ondermijnde activiteit. venste luchtlagen genoopt mede ten behoeve van het comfort van zijn pas sagiers laag te vliegen. Om 17.14 is de „Liftmaster" uit Rangoon vertrokken en landde om zeven minuten voor middernacht op Kemajoran, het vlieg veld van Djakarta. Om achttien minuten na midder nacht werd vertrokken naar Port Dar win. Het oponthoud op het vliegveld Kemajoran heeft slechts een kwar tier geduurd. Het toestel heeft dus een tussenlanding van slechts 23 minuten gemaakt. Het K.L.M.-toestel heeft over de vijfde etappe RangoonDjakarta, 2819 km, 6 uur en 41 minuten gedaan. DE CANBERRA'S Luitenant Roland Burton, de 35-ja- rige piloot van de R.A.F., heeft de cir ca 20.000 km lange Christchurch-race in de snelheidsklasse gewonnen. Bur ton heeft op deze vlucht rond de halve aardbol in 23 uur, 51 min. en 7 2 sec., alle bestaande lange-afstandsrecords aanzienlijk verbeterd. Zijn „Canberra" straalbommenwerper landde op het vliegveld Harewood bij Christchurch om 18.36 uur Ned. tijd, waar hij werd toegejuicht door een menigte, die daar uren in aanhoudende regenbuien had staan wachten om het eerste vliegtuig te zien binnenkomen. De enige Australische „Canberra1 die nog aan de wedstrijd deelnam en gevlogen werd door squadron leader P. F. Raw kwam als tweede aan. De tijd van aankomst was 19.27 uur. Het verschil met het eerst aangekomen vliegtuig was 51 minuten. De Engelse Canberra P.R. 3 met com mandant Robert M. Furze heeft over de afstand LondenChristchurch 24 uur en 35 minuten gedaan. Dit is drie minuten langer dan nummer twee, de Australische Canberra B 20 met start- nummer 5. A-zóne van Triest voor Italië DEMONSTRATIES IN BELGRADO DUREN VOORT GOES, 9 Oct. -Zuid-Slavië heeft een scherpe nota aan het Brits- Amerikaanse militaire bestuur in Triest gezonden, waarin geprotesteerd wordt tegen de „eenzijdige regeling van de kwestie-Triëst en het ge ven van zóne A aan Italië". De regering zal alle mogelijke maatregelen nemen om haar belangen en die van de Slovenen in zóne A te bescher men, aldus de nota. Het wordt onbegrijpelijk genoemd, dat Engeland en Amerika hun verplichtingen in een gebied, dat volgens het vredes verdrag van Italië is afgenomen, aan Italë overdragen. De maatregel kan er volgens de nota niet toe bijdragen de betrekking met Italië te verbeteren en zal leiden tot vergroting van de economische crisis in Triest. In de nota wordt het besluit een grove schending van Zuid-Slavie's elementaire rechten in Triëst ge noemd. Duizenden Slovenen waren nu aan de willekeur van Italië over geleverd. MEER PROTESTEN Ook de Zuidslavische onderminister van Buitenlandse Zaken, dr Alex Be bier, heeft vandaag een protest-nota overhandigd en wel aan de Britse Ambassadeur en de Amerikaanse zaak gelastigde in Belgrado. Het „Slovense volksfront" heeft aan de Veiligheidsraad van de V.S. een telegram gezonden, waarin deze wordt gevraagd er bij de Amerikaanse en Britse regering op aan te dringen, dat zij „haar verplichtingen, voortvloeien de uit het vredesverdrag nakomen". Voorts stuurde het volksfront tele grammen aan de regeringen in Parijs, Londen en Washington, waarin wordt geprotesteerd tegen de beslissing van de Britse en Amerikaanse regering. VERONTWAARDIGDE FRANSEN In officiële kringen in Parijs is men verontwaardigd over het feit, dat de Franse regering niet van te voren op de hoogte was gebracht van het Brits- Amerikaans besluit. Minister van Bui tenlandse Zaken, Bidault, werd pas gisteren van dit besluit in kennis ge steld. Overigens is Frankrijk niet di rect bij de kwestie betrokken, omdat het geen militaire verplichtingen in Triëst heeft. De Franse ambassadeur in Londen, heeft minister Eden vandaag meege deeld, dat Frankrijk de Brits-Ameri- I kaanse stap volledig steunt. Premier Pella heeft in het huis van afgevaardigden meegedeeld, dat de re gering het besluit aanvaardt. Hij voeg de er aan toe, dat Italië zijn aanspra ken op de door Zuid-Slavië bezette zóne B handhaaft. Woordvoerders van alle partijen, uitgezonderd de commu nisten en linkse socialisten verklaar den, dat zij achter het besluit van de regering staan. In de stad Triëst is het rustig. Er is minder grensverkeer dan normaal. De gezinnen van leden der Britse bezetting zijn gewaarschuwd, dat zij zich gereed moeten houden om bin nenkort te kunnen vertrekken. Er werd geen vertrekdatum bekendge maakt. Volgens berichten uit Itali aanse bron, waren vandaag in de Zuid-Slavische zóne de fabrieken, winkels, kantoren, scholen en bios copen gesloten om de bevolking in staat te stellen deel te nemen aan de massabetogingen. DE DEMONSTRATIES De politie van Belgrado heeft van daag de hulp van de brandweer inge roepen om met waterstralen een me nigte te verspreiden, die zich ondanks de stromende regen voor de Ameri kaanse ambassade had verzameld. Een poging van de demonstranten om naar de Britse ambassade en de Italiaanse legatie te gaan werd door de politie verijdeld. Het Zuidslavische ministerie van buitenlandse zaken heeft vanavond of ficieel zijn verontschuldigingen aange boden wegens de aangerichte schade aan de gebouwen van diplomatieke 'vertegenwoordigers in het land. j. WASHINGTON, 9 Oct. Het Ame rikaanse Ministerie van Buitenlandse Zaken heeft meegedeeld er bij de Zuid- Koreaanse regering krachtig op aan gedrongen te hebben „gematigheid en geduld aan de dag te leggen' met be trekking tot het vraagstuk der anti communistische krijgsgevangenen, die niet teruggezonden wensen te worden en die thans onder toezicht van In dische bewakingstroepen staan. Beambten van het ministerie ver klaarden dat de stap is gedaan i.v.m. de Zuidkoreaanse bedreigingen om de 22.000 man, waar het om gaat, te be vrijden én n.a.v. de jegens de Indische bewakingstroepen geuite bedreigingen. In een officiële verklaring van het ministerie worden de incidenten be treurd, waarbij de Indische troepen hebben geschoten op demonstrerende krijgsgevangenen. Met waardering wordt gewag gemaakt van de „moei lijke taak, die de vertegenwoordigers van India en van de andere, in de neutrale terugzendingscommissie ver tegenwoordigde landen, op zich geno men hebben". „De V.S. wensen te verzekeren dat de bepalingen van de Koreaanse be standsovereenkomst naar letter en geest worden uitgevoerd en dat de rechten van de krijgsgevangenen, die niet naar hun land van herkomst wil len terugkeren, worden geëerbiedigd". Generaal Thimaja, de Indische voor zitter van de neutrale terugzendings commissie, heeft vandaag in een ge sprek met vertegenwoordigers van de weigerachtige gevangenen verklaard, dat de Indische troepen in sterke mate afkerig zijn van het gebruiken van ge weld tegenover de gevangenen. Hij verzocht hen het werk van de commis sie te vergemakkelijken en zich te ont houden van gewelddaden. „Geharnast ridder, qevoed door een enorme wilskracht" HONDERDEN VOLGDEN DE BAAR EPE, 9 Oct. Een enorme stoet van familie, vrienden en andere genodig den deed vanmiddag het stoffelijk overschot van prof. mr P. A. Diepenhorst uitgeleide naar de algemene begraafplaats te Epe. De uitvaart geschiedde van de Epehorst, de woning van zijn zoon, dr I. N. Th. Diepenhorst, burgemeester van Epe, waar vooraf een rouwdienst was gehouden. In de stoet en onder de vele belangstellenden op het kerkhof waren tal van vooraanstaande figu ren van de verschillende terreinen, waarop de overledene werkzaam is ge weest. Enige departementen waren door hoofdambtenaren vertegenwoordigd. Van de vrije universiteit waren er professoren, curatoren en studenten, welke laatsten de met bloemen overdekte baar escorteerden naar de groeve. Daar omheen schaarden zich tal van oudleerlingen, predikanten, juristen enz., af gevaardigden van de AJt. partij en van de Chr. Boeren- en Tuindersbond, wethouders, raadsleden en ambtenaren der gemeente Epe en tal van par ticulieren. Ds J. L. Wielenga van Kampen leid de de plechtigheid aan het graf in met een korte schriftlezing. Daarna sprak dr Diepenhorst, de burgemeester van Epe. Zijn vader had gevraagd, deze begrafenis zo sober mogelijk te hou den en de wens uitgesproken, dat ver der aleen het woord zou worden ge voerd namens de V. U. en door één van zijn leerlingen. ....„Hier zal dan ook geen posthume verheerlijking van een mens worden gehoord, maar dank aan God voor dit heerlijke leven. Hoe trots wij ook zijn", aldus spreker, „op wat hij voor de we tenschap, de V. U„ de Nederlandse staatkunde, de A.R. partij, de Chr. Boeren- en Tuindersbond, op econo misch en sociaal gebied, als journalist ZIERIKZEE, 9 Oct. Naar verluid zou het directoraat-generaal voor het verkeer besloten hebben, dat na de drooglegging van Schouwen en Dui- veland de tram zal terugkeren. De kwestie tram-bus zal nader aan de orde worden gesteld, ais de toestand op het eiland weer is genormaliseerd. De overweging schijnt voort te ko men uit het feit, dat grote baan vakken van het railstelsel in tact zijn. Het zou in de bedoeling liggen de tramrails over de resp. dijken aan te leggen, omdat daar geen coupures meer worden aangebracht. NOODTOESTAND IN BRITS-GUYANA LONDEN, 9 Oct. Dc Britse regering heeft vandaag besloten de grondwet in Brits Guyana buiten werking te stellen teneinde een com munistische „omverwerping en een gevaarlijke crisis zowel in de open bare als de economische zaken" te voorkomen. Er zal een onafhanke lijke commissie van onderzoek worden benoemd om rapport over de gebeurtenissen uit te brengen en aanbevelingen te doen over een her ziening van de grondwet. Voorts heeft de gouverneur de noodtoestand afgekondigd. Hij deelde mee, dat hij gedurende korte tijd met behulp van zijn adviseurs de kolonie zelf zal besturen. Vervolgens zou een tussentijdse regering worden gevormd. „De partij, die aan de macht is, heeft met woord en daad getoond, dat zij niets onbeproefd zal laten om Brits Guyana tot een communistische staat te maken", aldus het Britse ministerie van koloniën. Daarom is gouverneur Sir Alfred Savaga met speciale be voegdheid bekleed. Hij heeft de party - ministers van hun functie ontheven. Als voorlopige maatregel zijn bijeen komsten verboden en er is controle op het wegverkeer ingesteld. De gouverneur beloofde, dat hij zo spoedig mogelijk maatregelen zou ne men voor de economische ontwikke ling van het land. Deze maatregelen, zo zei hij, hadden door de oude rege ring moeten worden getroffen. De Britse regering was er ten volle van overtuigd, dat de gekozen minis ters en de progressieve volksparty ge- PARIJS, 9 Oct. De Franse natio nale vergadering heeft vandaag haar goedkeuring aan de economische poli tiek van de regering Laniël gehecht door een socialistische motie van af keuring met 300 tegen 247 stemmen te verwerpen. De motie werd o.m. ge steund door ongeveer veertig afgevaar digden van partyen, die in de coalitie zyn vertegenwoordigd, terwyi naar schatting 75 leden van deze groepe ringen zich van stemming onthielden. De stemming kwam aan het einde van een debat van drie dagen over de economische en sociale politiek der re gering na de nationale stakingen in Augustus. Aan het einde van het debat deelde premier Laniël mede, dat de koop kracht van de arbeiders in 1953 in ver gelijking met die in 1949, toen de so cialisten aan de macht waren, met 13,5 procent is gestegen. Ook de gemiddel de werktijd was in deze periode ge stegen en wel van 43,8 uur tot 14,4 uur, aldus de premier. Aangaande de ar beidsonrust verklaarde hij o.m.: „Wij kunnen niet accepteren, dat stakingen een middel worden om druk op de natie uit te oefenen. Wy moeten het land behoeden voor wanorde, welke zou leiden tot economische anarchie en de ontbinding van het politieke gezag". heel door „een communistische clique" waren beheerst. Het was hun doel Brits Guyana tot een totulaire staat te maken, ondergeschikt aan Moskou. De ministers hadden hun positie misbruikt om voor politieke doeleinde een sta king in de suikerindustrie te ontkete nen, zonder acht te slaan op de werke- lqke belangen van de arbeiders. In economisch opzicht was reeds ernstig schade aangericht. BONN, 9 Oct. Dr Konrad Aden auer, die 77 jaar is, en voor het eerst tot kanselier werd gekozen in 1949, toen de Bondsrepubliek gesticht werd, is vandaag in deze functie herkozen. Hq kreeg 304 stemmen. 148 leden van de Bondsdag stemden tegen en 14 ont hielden zich. Een verrassing bq de stemming was, dat veertien afgevaar digden van de vier iwrtqen, die dr Adenauer in zqn regering wil bestrek- ken zich van stemming onthielden, waardoor Adenauer onder de verwach te meerderheid van tweederde bleef. De 148 tegenstemmers zqn socialisten. .Overeenkomstig de grondwet was Adenauer door de bondspresident als candidaat voorgedragen. Men neemt aan, dat dr Adenauer nog slechts de laatste hand zal behoeven te leggen aan zijn ministerlijst. In elk geval wil hq zqn ministers nog voor a.s. Don derdag door de Bondspresident laten benoemen. Dinsdag zal de bondskan selier dan voor de bondsdag het rege ringsprogram bekend maken en nog in dezelfde week zal de Bondsdag gele genheid hebben een algemeen debat over dit program te voeren. Voortzet ting van de Europese politiek en van het streven om geheel Duitsland in een Europese gemeenschap te betrek ken, zullenp naar in Bonn verwacht wordt, de grondslagen van het nieuwe regeringsprogram zijn. enz. heeft betekend, onze sterkste her inneringen blqven aan de plaats, die hy in zqn gezin innam, aan zijn op gaan in het leven van ieder van ons en aan zqn dagelijks omgaan en spelen met zqn kleinkinderen. De omgang met zqn studenten hield hem zelf ook jong, en hq heeft dan ook gedurende zijn bijna 50-ja- rige professoraat elke aanbieding voor een ander arbeidsveld afgewe zen. Zqn leven was een bewqs, dat de staatkunde niet hoeft te bestaan in onderling gekrakeel en klein ge doe. De burgemeester besloot zijn vader, gezang 234, „Jezus is mijn rede met het lievelingslied van zijn toeverlaat". RIJKE GUNSTEN Prof. dr G. J. Sizoo, rector magni ficus der V. U„ herinnerde aan de uit gesproken wens van prof. Diepenhorst, dat onder het door hem zelf beperkte aantal sprekers een woordvoerder van de V. U. niet zou ontbreken. Daaruit bleek, dat in zijn leven het hoogleraar schap steeds in het centrum heeft ge staan. Spreker gewaagde van de rijke gun sten, waarmee God dit leven had om ringd, van de zegen, die zqn loopbaan voor de V. U. heeft afgeworpen en van de eigenschappen waardoor de over ledene zich onder collega's en studen ten bemind heeft gemaakt. GEHARNAST RIDDER Namens de oud-leerlingen sprak prof. dr W. J. A. Kernkamp, minister van Overzeese Gebiedsdelen, die zeide, dat het in de geest van de overledene was, hier soberheid te betrachten. Spreker beschreef prof. Diepenhorst als een geharnast ridder en een man met een geweldig savoir, gevoed door een enorme wilskracht. Velen heeft hq in de stijgbeugel geholpen, velen ook heeft hij bestreden, maar nooit is het zijn bedoeling geweest, hen te wonden. Hij was een kloek, maar goedmoedig strijder en een man die tal van gene raties tot zegen is geweest. Ds G. J. Grafe, Geref. predikant ta Epe, sprak een slotwoord, waarin hy God dankte, dat een man als Diepen horst zovele jaren in Epe had mogen verkeren. De predikant ging de aan wezigen voor in de belijdenis des ge- loofs en bad het „Onze Vader". Aan het eind van de plechtigheid dankte dr Diepenhorst namens zijn moeder en de verdere familie, allen die door hun woorden of door hun aanwezigheid blijk van hun medeleven hadden gegeven. Voorstel in de Kamer. BRUSSEL, 9 Oct. Tijdens de bespre king gisteren in de Belgische Kamer van d» wijziging der Grondwet is ook het voorstel tot inrichting van een Belgische staat op federatieve grondslag ter sprake gekomen. Dit voorstel houdtMn dat België een Bonds staat zou worden, verdeeld in Vlaanderen en Wallonië en het zgn. bondsgebied Brus sel. Men zou twee nationaliteiten onder scheiden, n.l. een Vlaamse en een Waalse terwijl de inwoners van het bondsgebied Brussel naar gelang de afstamming van hun vader Vlaams of Waals zouden zijn. Tijdens de debatten van heden in de Ka mer, verklaarde de socialistische volksver tegenwoordiger van Belle, die tot de geeste lijke vaders van het voorstel behoort, dat hij zich geen illusies maakt over de ontvangst die dit in het parlement te deel zal vallen. Indien hij het toch verdedigt dan is het alleen maar omdat geheel België er dan kennis van kan nemen. Mau-Mau moordde weer NAIROBI, 9 Oct. Deze week zijn in het district van Njeri in Kenia vijf tien personen door aanhangers van de „Mau-Mau" vermoord. Bovendien zijn in deze week in dit district veertien huizen en een school door brandstich ting verloren gegaan. „Kungsholm" naar Zweden vertrokken VLISSINGEN, 9 Oct. Vanmiddag om 14.05 uur is uit de Vlissingse bui tenhaven vertrokken het nieuwe Zweedse vlaggeschip van de Zweden- Amerikalqn de „Kungsholm", op weg naar Göteborg. Aan de kade waren, ten afscheid aanwezig de directie van de Kon. Mij „De Schelde" en burge meester van Vlissingen, mr B. Kolff, alsmede de commandant martitieme middelen Zeeland kapitein ter zee J. Broekhuyzen en de directeur van het loodswezen te Vlissingen, kapitein ter zee Krips. Voorts was aanwezig de Zweedse vice-consul, de heer J. E, Boonstra. Het schip was voor het ver trek geheel gepavoiseerd met scheeps vlaggen. DE BILT ZEGT: Meer wind DE BILT, 9 Oct. Droog weer met enkele overdrijvende wolkenflanken maar in de ochtend voornamelijk in de Zuidoostelijke helft van het land hier en daar mist. In het binnenland aanvankelijk zwakke overigens matige tot vrij krachtige wind tussen Zuid en West. Weinig verandering in tempera tuur.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 1