HET LAHD YAH MAARSCHALK TITO VECHT VOOR ZIJN BESTAAN. Regiem, dat zegen èn vloek bracht, stimuleert de strijd in alle sectoren. Spannende nek aan nek-race tussen Smyslo v en Reshe vsky Bij en in Zuid-Slavië (III) Lijkje van ontvoerd Amerikaans jongetje in een kelder gevonden* Schoeisel en kleding zijn schreeuwend duur. Eu we speelt remise tegen Bronstein. Grondverschuiving eist slachtoffers SXe Radio* faenqt ont Vrijdag 9 October 1953 ZEEUWSCH DAGBLAD Pagina 7 ERGENS IN SLOVENIE (Zuid-Slavië), September. We rijden met een bus van de Brabena, het touringcarbedrijf van de B.B.A, te Breda, in het dal van de Sava tussen Jesenice en Bied. Hemelhoog rijzen de bergen op en sluiten het lieflijke dal met het steeds wild bruisende riviertje benauwd in. Door de nevel is vaag de rotsachtige piek te zien van de Triglav, de hoogste top van Zuid-Slavië. Dat is het meest imposante vergezicht in dit dal. Verder ligt het gezicht ge vangen tussen de beboomde berghellingen. Maar wat geeft het? De bus uit de lage landen raast verder op deze slechte wegen, een gordijn van stof achter zich latend. Jaap Vroegop zit in dit late middaguur achter het stuur en scheurt de bus door de haarspeldbochten langs diepe af gronden. Het moet een opwindende sport zijn. Maar Jaap is zeker van zijn zaak. Naast hem troont Jane Bierbooms. Hij heeft het vorige traject gereden en is nu erg druk met het uitbundig beantwoorden vein de groeten van de Sloveniërs, die deze vreemde bus nawuiven. Voor de Sloveense dames heeft hij een apart beleefd gebaar over. Dat zal wel een Brabantse groet zijn. In de bus, die gecharterd is door de Touringclub Holland, wordt erg gewouweld. Mej. van Rooy, de stewardess (sommige van het ge zelschap mogen Tanny tegen haar zeggen) loopt met echte Nederlandse vruchtendranken te leuren, die we met onze kostbare dinars mogen betalen. gen de partisanen hadden de Duitsers hele bevolkingsgroepen afgeslacht. Voor het ontreddc.de en straatarme land brak een periode van een nieuwe strijd aan, een strijd, die weliswaar minder bloedig was, maar niet minder fel. op alle fronten Deze strijd om het bestaan moest op vele fronten ge- oerd worden. De positi. van het land moest te genover het buitenland bepaald wor den. Onafhankelijkheid staat er met grote letters in de Grondwet. Het leek er niet op, toen Rusland door m:ddel van de Cominform Zuid-Slavië binnen zijn invloedssfeer trachtte te trekken. Zuid-Slavië wendde zich af van het Oosten en triomfeerde aan het front van de buitenlandse politiek. Het land kon zich raar zijn eigen aard ont- w" kelen. Een strijd moest gevoerd n om het land er economisch weer boven op te helj en. Steden moesten worden herbouwd, wegen hersteld en aange legd. Ja, wat moest er niet gedaan worden? Zuid-Slavië is een energie aan waterkracht rijk die voldoende is vo r 160 mill1 oen mensen in plaats voor de 16 millioen die er wonen. Ver der: schatten aan delfstoffen bevinden zich in de bodem. Weinig heeft men, veel kan men krijgen. Een vijfjaren plan werd op stapel gezet. Iedereen d. 1 mee. Het scheen goed te gaan. De tegenslag kwam, toen de econo mische boycot van de Cominformlan- den begon. Moest het plan dan toch mislukken? Maar het Westen kwam te hulp. Weer dreigde het mis te gaan. Rus land en zijn satellieten namen een min of meer dreigende houding aan. De beste werkkrachten werden in het le ger opgeroepen om de lange grenzen te bewaken. De strijd op het econo mische front scheen schier hopeloos. II. zit met mijn knieën op de bank achterste oren te praten met een majoor uit het Zuidslavisch leger. Hij is redacteur van het Zuidslavisch legerblad. We hebben hem opgepikt aan een bergmeer, waar hjj in een hotelletje, zoals haast iedere recht geaarde Sloveen, in zijn vrije tijd zat te schaken. De Duitsers hebben zijn vader ver moord en dat is de reden, waarom ik eindelijk in dit land niet Duits be hoef te praten. Een batterij van v: agon wordt in 't Engels over en weer afgevuurd. De eerste vraag, die niet beantwoord wordt is van mij. „Hoeveel mannen zijn er in Zi id-Slavië onder de wa penen?" Ik weet dat er ongeveer 500.000 moeten zijn. „Als U dat aan een Amerikaan zou vragen, zou hij u ook geen antwoord geven", zegt de of ficier. Die zit! Nu is het zijn beurt om lastig te zijn: „Wat heeft u het meest getroffen in het land, wat vindt u het aange naamste?" „De mensen" is het be leefde en ook gemeende antwoofd. „Zij zijn vriendelijk, tevreden, gast vrij en vooral beschaafd". Dan lanceert de officier-redacteur zijn tweede vraag: „Zegt U mij eerlijk, wat wilt U hier veranderd zien? Wat staat D het meest tegen?" „De politieke problemen", antwoord ik na lang aarzelen. „Maar ik houd niet van politiek. Daar schiet je maar weinig mee op", voeg ik er veilig heidshalve, maar vrij dom aan toe. Die zit niet! Politiek leven „Met politiek schiet je niet op?" De majoor kijkt verwonderd en ge looft niet, dat ik het meen. „Politiek 'j leven. Politiek is alles. Door onze politiek hebben we het volk een be ter leven gegeven. Iedere dag wordt het hier beter. Ik geloof in de toe komst en het volk gelooft ook in de toekomst. Soms kan politiek verkeerd zijn. Dan volgt men een verkeerde koers. In onze constitutie wordt absolute onafhankelijkheid gegarandeerd. Daar staat in geschreven, dat ons land economisch en sociaal zich moet ontwikkelen naar zijn eigen aard. Daarom was het samengaan met Rusland niet meer mogelijk. In 1949 en nog eerder ontdekten we het ware gezicht van Rusland, het im perialistisch gelaat. Toen hebben we ons afgewend cn een eigen koers bepaald." „Politiek is leven", definieert de Zuidslavische majoor nogmaals. „En vooral door de politiek van de laat ste jaren hebben wij het volk een nieuw leven en meer geluk ge schonken". De redacteur van het legerblad gaat verdei'. Hij moet lid zijn van 't Volks front, de Partij. Het zijn bekende uit drukkingen, die hij bezigt, uitdruk kingen, die vaak van spreekgestoelten -ijn gebrald op massa-bijeenkomsten, en strijd „Politiek is ook een strijd, een strijd om het bestaan, om heel het volk een menswaardig bestaan te geven." Merkwaardig is het, maar deze woor den zijn niet leeg en voos. „En heel het volk doet mee in deze strijd". Nee, dit is geen gesnoef. De woor den van deze man zijn tastbaar in het Zuid-Slavië van vandaag. Het is pijry- lijk haast om het toe te geven, maar het lijkt er wel op, dat deze officier in zijn socialistische, zeg communistische terminologie mijn gedachten over een verblijf van een week in Zuid-Slavië en mijn indrukken gedurende deze week raak heeft geformuleerd. Want dit toch zijn de feiten: Een haast onherstelbaar verwoest land met een neergetrapt volk over leefde de tweede wereldoorlog. Tito en z(jn partisanen kwamen zegevierend uit de strijd te voorschijn, voordat bui- ,-nlandse troepen het land kwamen bevrijden. Hij kon er zich op beroe men met zijn mannen 500.000 Duitsers te hebben gedood. Maar ook andere cijfers zijn gepubliceerd. Van de -ne gen Zuidslaviërs is er één in de oor log gedood. Ongeveer twee millioen mensen kwamen om. In de strijd te- Maar in 1952 werd officieel meege deeld: het vijfjarenplan is geslaagd We hebben vol bereikt'. Bedroeg de staalproductie in 1939 235.000 ton, in 1951 kon men 760.000 ton noteren. En de olieproductie, om een ander voor beeld te geven, in 1939 op 1000 gesteld, bedroeg in 1951 450.000. Zo zijn er nog veel meer cijfers te geven, die niet lie gen. Een strijd moest gevoerd worden om het hoofdbestaansmiddel, de land bouw, op peil te brengen. Zuid-Slavië is een agrarisch export land. Tweederde van de bevolking vindt in de beoefening van de land bouw een middel van bestaan. De voornaamste producten zijn mais en tarwe. Over het algemeen is het be drijf eenzijdig en zelfs een weinig pri mitief. Vorig jaar ging men gebukt onder een misoogst. De Regering moest I zelfs landbouwproducten importeren en dank zij hulp uit het buitenland wist men te ontkomen aan een hon gersnood. Nu zijn grote plannen uit gewerkt om meer in de landbouw te investeren. Vooral is het streven erop gericht de agrariërs zoveel mogelijk uit hun isolement te verlossen. Men is begonnen met het ontginnen van woeste gronden, het aanleggen van drainagewerken en het mechaniseren van de bedrijven. poor een menswaardig bestaan - Een strijd moest gevoerd worden op het sociale front. De armoede moest uit de gezinnen worden gebannen en het moest mogelijk zijn om ieder ge zin van het allernodigste te voorzien. Bij honderden stierven de kleine kindertjes en vele besmettelijke ziek ten heersten. Ook op medisch terrein moest een krachttoer verricht worden. Het is in kort bestek niet te beschrij ven, wat gedaan moest worden om een volk uit de ellende op te heffen. Men slaagde in alles redelijk. In te genstelling met een aantal jaren ge leden liggen de étalage's van de win kels nu vol. Levensmiddelen kan men tegen een vrij normale prijs kopen. Een pakje sigaretten kost gemiddeld 50 cent en drank krijgt men voor een krats. Nee, op het ogenblik behoeft in de gezinnen geen honger meer te wor den geleden. Maar daar houdt het ook mee op. Pa verdient gemiddeld per maand 10.000 dinar schoon (ongeveer f 120.maar voor een goed pak moet hij vier maanden werken om de 40.000 dinar er voor te kunnen betalen. Kle ding en schoeisel zijn schreeuwend duur en het is in dit land voor haast niemand een schande als hij met lor ren aan zijn lijf loopt. Het is waar: de werkende man heeft het verder niet s cht. Alle mogelijke verzekeringen zijn voor hem afgesloten. Gaat hij met vacantie, dan krijgt hij bij de staats spoorwegen een kaartje tegen een ge reduceerd tarief van 75 pet. en de ho telprijs is voor hem 25 pet. lager. i laar overigens, reeds zijn zieken huizen g 'bouwd, maar niet genoeg. Er heerst een schrijnend tekort aan doc toren en medicar- enten. zonder ophouden. Veel moet ;.og bereikt worden op het sociale front. Strijd moet ook ge voerd worden tegen het analphabetis- me. Het resultaat: Voor de oorlog kon 41 pet. van de bevolking lezen r.och schrijven. Nu is dit percentage 20 pet. Het Zuidslavische volk voert een strijd, een harde strijd om er weer bovenop te komen, om van achter lijk land weer een volwaardig land te worden, dat met de andere vol ken mee kan doen. Wie door dit land reist wordt getroffen door de krachttoer, die hier wordt verricht. Het moet hem opvallen, dat velen vooral de jon geren aan deze krachttoer meedoen, omdat zij moeten, maar ook omdat zij willen. Deze strijd wordt gesti muleerd door een hard regiem. Een strijd nog zonder ophouden. „Het is een strijd om de gehele bevolking een menswaardig bestaan te geven!" zegt de redacteur-officier, terwijl de bus door Bied davert. Hij heeft met overtuiging en trots ge sproken. Het regiem zegen en vloek Als we uit de bus stappen, maak ik met hem een afspraak in zijn hotel, 's Avonds weet de portier van dit hotel van niets. Van die naam heeft hij nog nooit gehoord. De man is kennelijk ge ïnstrueerd. De majoor is vlogen. Ge heimzinnig is dat. Och, het is niet ver wonderlijk. Er is zoveel geheimzinnigs in dit land. Het moeten grote mannen zijn, die in Belgrado achter de schermen aan de touwtjes trekken. Dit regiem heeft bewindslieden, die het politieke spel, dat hoogste ernst is, knap spelen. Hun regiem heeft vele zegeningen voor het land afgeworpen. Zij hebben een volk van een ondergang gered met be kwaamheid en niets ontziende ijver. Maar ook dit moet gezegd worden: d'. niets ontziende regiem is voor an deren een vloek geweest. Veel weet ik er niet van, maar de zelfde avond -ntmoet ik nog de direc teur van een middelgroot hotel, die vroeger eigenaar was van de meeste landerijen in de omgeving van het dorp. Nu is hij rijksambtenaar in «Éi De bevolking van Zuid-Slavië heeft nog een armoedig bestaan. Vooral de vrouwen hebben het niet gemakkelijk. Zij zijn het, die op het platteland naar de markt trekken om hun waren aan de man te brengen. Op het hoofd tor sen zij dan de zware manden. Op jeug dige leeftijd zijn de Zuidslavische vrou wen al kromgegroeid van het harde werken en het voortdurend sjouwen van de zware manden. Onze foto toont een typisch tafereeltje, dat men dik- ivijls op het platte land, van Zuid-Sla vië kan aantreffen. dienst van het toeristenverkeer als directeur van het hotel. Nog geen 500 meter verder aan het meer staat een hotel, dat kan wedijveren met de grootste en oornaamste hotels van Eurc a. Daarvan 's een gewezen kell- ner directeur, die vroeger geen rode cent bezat. draagt een geheim in zich. Later zit ik aan het meer van Bied, de parel van het prachtige Slo venië. Miduenin ligt een eilandje, waarop een stijlvolle kerk staat. Twee jaar geleden was dit godshuis nog een dancing. Nu is het ingericht als museum. Ik denk aan de roeier, die voor een fooitje de toeristen naar dit eilandje brengt. Vroeger was hij niet onbemid deld. In de ocrlog heeft hij als parti- saan vele malen zijn leven gewaagd voor zijn vaderland. Nu is hij nauwe lijks meer in staat zijn eigen brood te verdienen en krijgt van de staat geen cent uitkering, omdatomdat hij niet in een communistische partisanen- groep zat. Met hem lijden duizendei. aan een gemeen onrecht. Ik denk aan de vele grondbezitters, die door enkele maatregelen onaan zienlijke burgers zijn geworden. Ik "denk aan de man in Kopra, het nijvere plaatsje van de kunstsmeden, die zich zelf verried door niet van Llublijana, maar van Leibbach, de Oostenrijkse naam voor deze stad te spreken. Maar het vreemde is, dat al deze ménsen aan wie groot onrecht is ge daan, toch weer verklaarden Zuid slavische staatsburgers te zijn. En dat meenden zij ook. Het is niet al leen de zweep van de dictator, die hen tot deze uitspraak prest. Wat is dat toch met dat regiem van Tito, De bevolking accepteert het in brede lagen, hoewel het voor velen een vloek is geweest. Achter dit regiem moet een geheim schui len, een visie, een inzicht, waardoor dit alles mogelijk is. Wat zou dat zijn? BERT DE JONG. Het candidaten-tournooi. ZURICH, 8 October. Met een lang aanhoudend applaus werd Kotov gisteren beloond toen hij zijn landgenoot Smyslov op de 40ste zet tot de overgave dwong. Dit was niet eens zozeer een beloning voor zijn slagvaardig spel in deze partij, maar veel meer nog voor de spor tiviteit waarmee Kotov dit tournooi opvat. Want door zijn overwinning bezet thans de Amerikaan Reshevsky samen met zijn landgenoot Smyslov de eerste plaats en is dus de strijd weer volkomen open. Er is nog iemand die in deze ronde een opmars is begonnen naar de eerste plaats. Het is de vroegere Estlander Ke- res, die via een nieuwe zet in de Spaanse opening, zijn tegenstander Boleslavsky in moeilijkheden bracht. Keres kreeg aanval, en wat dat betekent weten de insiders maar al te goed. Er volgden elegante combinaties, en tot slot een offeraanval zoals alleen Keres dat kan. Na 33 zetten moest de totaal overspeelde Boleslavsky zijn koning omleggen. Wat er met Averbach aan de hand was, weet niemand. Tot nu toe heeft hij geen opvallende dingen gedaan, maar in de 21e ronde was hij niet te herkennen. Hij I viel Taimanov al in de opening met aller lei dreigingen lastig, en brak in het mid denspel in het centrum door. Zijn aan val was zo onstuimig, dat Taimanov op een gegeven moment meer dan een uur over een zet moest nadenken. Maar een middel om de vloedgolf te keren heeft hij niet kunnen vinden. Toen Taimanov tenslotte een handvol pionnen was achter geraakt gaf hij zich gewonnen. De wijze waarop dr Euwe de opening cn 't middenspel behandelde tegen Bron stein, deed denken aan zijn spel in de eer ste helft van het tournooi. Een toren van de Nederlander waagde zich temidden van het strijdgewoel, en verkeerde voort durend in levensgevaar. Toen dit gevaar echter werkelijk acuut werd, bracht dr Euwe een schijnoffer, dat na enkele zet ten tot een rustig eindspel leidde, dat on geveer gelijke kansen bood. Na 28 zetten werd tot remise besloten. Intussen hadden Petrosian en Najdorf na 15 zetten een grootmeester remise ge speeld. DE PARTIJ KOTOV-SMYSLOV, Grote spanning kwam er in de zaal toen de gebeurtenissen in de partij Kotov Smyslov een sensationeel karakter aan namen. Smyslov liet zich n.l. tot een ogenschijnlijk zeer sterke uitval van zijn paard verleiden, maar werd toen door Kotov als een tijger besprongen. Kotov veroverde twee stukken voor een toren, en wist zijn partij te winnen. Wit: Kotov. Zwart: Smyslov. 1. c2c4 c7—c6. 2. Pgl—f3 d7—d5. e2e3 Pg8—f6. 4. b2—b3 g7—g6. 5. Lel b2 Lf8g7. 6. d2d4 0—0. 7. Lfl—d3 c6— c5. Smyslov wil scherp spelen om winst- Ir Klaas Koeten, de Rotterdammer, die 38 dagen in de Canadese wildernis verbleef, nadat zfjn vliegtuig een noodlanding had gemaakt. Kort voor het invallen van een barre winter werden ir Koeten en zes medeslacht offers gered. Deze foto is genomen na zijn redding. Gangsters eisten losgeld. Roodharige dame haalde hem van school» omdat moeder ziek was. KANSAS CITY, 8 October. Tien dagen geleden is het zesjarige Amerikaanse jongetje Bobby Greenlease, een kind van welgestelde ouders, ontvoerd. Een roodharige vrouw, die voorgaf zijn tante te zijn, had zich bij de school van Bobby vervoegd met de mededeling, dat zijn moeder ziek was en dat haar nu verzocht was het kind af te halen. Op uitnodiging van de onderwijzeres had zij in de kapel van dé (R.K.) school voor het herstel van Bobby's moeder gebeden en was daarna met het kind vertrokken. Vanuit Bied slingert zich een kostelijk landweggetje het gebergte in naar een armoedig dorpje, waar de bevolking een pover bestaan heeft.. Wie de moed heeft om nog verder te klimmen zal eindelijk dit Grieks-Katholieke kerkje bereiken, dat eenzaam gebouwd is op een bergweide. In het helle zonlicht steekt het witte gebouw scherp af tegen Julische Alpen, waarvan de toppen met sneew bedekt zijn. Toen Bobby niet thuis kwam en zijn hevig verontruste ouders zich met de school in verbinding stelden, bleek dat het verhaal omtrent de ziekte van Bobby's moeder geheel gelogen was. Gisteren heeft men het lijkje van het ontvoerde jongetje in een kelder gevonden. Het is door een der ont voerders doodgeschoten. Twee ont voerders zijn reeds gearresteerd. Eén van hen, de 37-jarige Carl Austin Hall, heeft bekend de moord te hebben gepleegd. De ouders van de jongen hebben Zondagavond ji. een bedrag van 600.000 dollar losgeld Lztaald. Het is nog niet bekend of de jongen reeds dood was, toen het gel' werd uitbe, taald. Het grootste gedeelte van het losgeld is achterhaald. Ook een vrouw, de 41-jarige Bon nie Brown Heady, is gearresteerd. De drie arrestanten zijn allen oude bekenden van de justitie, die reeds wegens beroving, diefstal en het las tig vallen van een klein kind werden veroordeeld. De verdwijfting van Bobby Green lease heeft in de Verenigde Staten bijna evenzeer de aandacht getrok ken en medeleven gewekt als de ontvoering, in 1932, van een toen negentien maanden oude zoon van de beroemde vlieger Charles Lind bergh, die als eerste de Atlantische Oceaan in een éénpersoonsvliegtuig overvloog. Ook Lindbergh's zoon tje is indertijd dood aangetroffen. De ontvoerder en moordenaar, Bru no Hauptmann, is in April 1936, na een lang en opzienbarend proces, op de electrische stoel terecht gesteld. JACHT OP DE SCHAT VAN ROMMEL. BRUSSEL, 8 Oct. De „Rosto" het Italiaanse bergingsschip dat met zo veel succes een gedeelte der lading van de „Flying Enterprise", waaronder 128.000 dollar in bankpapier, wist te lichten, zal zich waarschijnlijk naar Corsica begeven om te trachten al daar in de baai van Bonifatius de veel besproken schat van Rommel op te sporen, aldus meldt de correspondent van de Gazet van Antwerpen die een bezoek heeft gebracht aan de „Rosto". KRANSLEGGING Tijdens een bezoek aan Rotterdam heeft de Belgische politicus Paul Hen ri Spaak een krans gelegd bij het standbeeld van Desiderius Erasmus. Hij Hield een korte toespraak, waarin hij sprak van de wijsgerige gedachten van Erasmus, die ook vandaag nog de weg wijzen voor de wereld naar de universele waarden. Ook heeft Spaak een bezoek gebracht aan Delft, waar hij eveneens een krans heeft gelegd en wel bij het standbeeld van Hugo de Groot. kansen te krijgen. Anders had hij wel het eenvoudiger 7Lf5 gespeeld. 8. 0—0 c5xd4. 9. Pf3xd4 e7—e5. 10. Pd4— b5 a7a6.' 11. Pb5—c3 d5xc4. 12. Ld3xc4 b7b5. 13. Lc4e2 Lc8--b7. 14. Pbl—d2 e5e4. 15. b3—b4. Wit staat gedrukt. Met de tekstzet hoopte hij op de damevleugel tegenspel te krijgen. 15Dd8e7. 16. a2—a3 Tf8—d8. 17. Ddlc2 Pb8d7. 18. Pd2—b3 Ta8—c8. 19. Tfl—dl Pf6d5? Een ernstige fout. Daarentegen had zwart door 19.Pe5 het beste spe! kun nen behouden. 20. Tdlxd5! Lg7—c3? Op 20Lxd5 volgt 21. Pxd5, Txc2. 22. Pxe7t, Kf8, 23. Lxg7f enz. De tekstzet is echter een tweede fout. Nodig was 20. Txc3. 21. Td5xd7. 20.... Td8xd7. Na 21. Lxb2. 22. Txd8t en 23. Dxb2 heeft zwart een stuk verloren. 22. Lb2xc3 Lb7—d5. 23. Pb3—c5 Td7— d6. 24. Lc3—b2 f7—f6. 25. Lb2—d4 De7—f7. 26. h2h3 Tc8—e8. 27. Tal—cl h7—h5. 28. a3a4. De beslissende doorbraak. 28f6—f5. 29. Ld4b2 Kg8—h7. 30. Dc2—c3 Ld5c4. 31. Le2xc4 b5xc4. 32. Dc3xc4 Td6—dit Een laatste uitval. 33. Kglh2 Df7xc4. 34. Telxc4 Tdl—d2. 35. Lb2—f6 Td2xf2. 36. Tc4—d4! f5—f4. 37. Td4d7T Kh7—h6. Op 37.... Kg8 volgt 38. Tg7t, Kf8, 39. Pd7 mat. 38. h3h4 g6—g5. 39. Lf6xg51' Kh6—g6, 40. Lg5xf4. Zwart geeft het op. DE STAND. 1. en 2. Smyslov en Reshevsky 12% pnt uit 20 partijen. 3. Bronstein 11 pnt en 1 afgebr. part. (20). 4. Najorf 10% pnt (19). 5. Keres 10% pnt en 1 afgebr. part. (20). 6. Petrosian 10 pnt (20). 7. Boleslavsky 9% pnt (19). 8. en 9. Kotov en Geiler 9 pnt en 1 afgebr. part. (19). 10. Taimanov 9 pnt (19). 11. Euwe 9 pnt (20). 12. Aver bach 8% en 1 afgebr. part. (20). 13. Szabo 8 pnt en 2 afgebr. part. (20). 14. Gligoric 7% pnt en 2 afgebr. part. (19). 15. Stahl- berg 5% pnt en 1 afgebr. part. (20). OSLO, 7 Oct. Tengevolge van etn grondverschuiving bij Nordstrand, een voorstad van Oslo, zijn een bus w" passagiers en vijf andere auto's meegesleurd, waardoor minstens vier personen om het leven kwamen en een aantal werd bedolven onder een laag aarde en stenen. De weg en de spoorlijn tussen de Noorse hoofdstad en de Zweedse gren3 werden over een lengte van 200 me ter vernield. Ambulances militairen en politie hebben zich in allerijl naar de plaats van het ongeluk begeven. Naar verluidt zijn de meeste slacht offers te betreuren onder de inzitten den van de autobus, die op weg wa ren naar him werk in Oslo. Zeemanszending. DEN HAAG, 6 Oct. Voor de nieuwe post te Rouaan zal vanwege de Ned. Herv. kerk een predikant in algemene dienst worden beroepen, n.l. de heer C. G. Baart, cand. te Utrecht, die behalve theoloog ook scheepswerktuigbouwkundige is. Hij zal beurtelings vier maanden als predikant aan de wal en vier maanden aan .boord werk- „DAG 10 OCTOBER 1953. HILVERSUM I. (402 m.) KRO: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gewijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kalender. 8.00 Nws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor da vrouw. 9.35 Waterst. 9.40 Gram. 10.00 V. d. kleuters. 10.15 Gram. 10.45 Idem. 11.00 Voor de zieken. 11.45 Vocaal dubbel- kwart. 12.00 Angelus. 12.03 Promenade ork. (12.3012.33 Land- en tuinb. med.) 12.33 Zang en piano. 12.45 Salonork. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nws en Kath. nw». 13.20 Amus. muz. 13.50 Gram. 14.00 Boek- bespr. 14.10 Pianospel. 14.20 Engelse les. 14.40 Dameskoor. 15.00 Kroniek van let teren en kunsten. 15.40 Orgelconc. (Met inleiding). 16.05 Gevar. muz. 16.20 „Da Vliegende Hollander", caus. 16.30 „De schoonheid van het Gregoriaans". 17.00 Voor de jeugd. 17.50 Sport 18.00 Gevar. liedjes. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Ork. conc. 18.45 Buitenl. correspon denties. 19.00 Nws. 19.10 Gram. 19.20 Pari. overz. 19.30 Gram. 20.25 De gewone man. 20.30 „Lichtbaken". 20.50 Gram. 21.00 Gev. progr. 21.50 Act. 22.00 Wedstr. in sterke verhalen. 22.30 Wij luiden de Zondag inl 23.00 Nws. 23.15 Nws in Esperanto. 23.22 24.00 Franse muz. HILVERSUM II. (298 m.) VARA: 7.00 Nws. 7.10 Gram. 7.15 Gym. 7.30 Gram. i.OO Nws. 8.18 Gram. 8.30 Orgelspel. 8.55 Voor de vrouw. 9.00 Gym. v. d. vrouw. .10 Gram. (9.359.38 Waterstanden). VPRO: 10.00 „Tijdelijk uitgeschakeld", caus. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Voor de arbeiders in de continubedrijven. 11.35 Blaaskwintet. 12.00 Orgelspel. 12.30 Land- en tuinb. med. 12.33 Gram. 13.00 Nws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Dansmuz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Roemeens ork. 14.25 „Kopenhagen, Parijs van het Noor den", klankb. 14.50 Volksdansen. 15.15 ,Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Ac- cordeonork. en solist. 16.00 Muzikale caus. 16.15 Kamerork. en solist. 17.00 Weekjour- naal. 17.30 Gev. muz. 18.00 Nws en comm. 18.20 Dansmuz. 18.40 Regeringsuitzending: „Zoeklicht op de Westerse Defensie". 19.00 Artistieke Staalkaart. VPRO: 19.30 „Pas separtout", caus. 19.40 „De Heidense we reld, waarin het Christendom ontstond", caus. 19.55 „Deze week", caus. VARA: 20.00 Nws. 20.05 Gevar. pro:,. '22.00 Soci alistisch comm. 22.15 Weenso muz. 22.40 Onder de pannen", hoursp. 23.00 Nws. .1524.00 Gram. BRUSSEL. Vlaams (324 m.) 11.45 Gram. 12.30 Weerber. 12.34 Gram. 13.00 Nws. 13.15 Gram. 14.00 Ethnische muz. 14.45 Engelse les. 15.00 Symph. ork. en sol. 17.00 Nws. 17.10 Gram. 17.30 en 18.00 Idem. 18.30 Voor de soldaten. 19.00 Nws. 19.40 Gram. 19.45 Omr. ork. en sol. 21.15 Accor deon muz. 21.30 Gram. 21.45 Accordeon muz. 22.00 Nws. 22.15 Verz. progr. 23.00 Nws. 23.05—24.00 Gram.

Zeeuwsch Dagblad | 1953 | | pagina 7